Warmonds subsidiebeleid wordt in zijn geheel herzien WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 Goede keus van „Kerk en Gezin Boeiende film en voordracht in liet gebouw Irene te Oegstgeest De Pro Juventute-film „De Paraplui" van Kees Brusse wiens vader het overbekende „Boefje" schreef ver toont één dag in het leven van een jon gen uit een keurig gezin, waar alles verloopt volgens de regelmaat van de klok, doch het is een gezin waar het leven uit is. Deze film werd gisteravond in Irene vertoond in het kader van de gezinsweek der Ned. Herv. Kerk. Nadat ds. B. C. Visser als voorzitter van de Centrale Kerkeraad de aanwe zigen had verwelkomd en medegedeeld, dat de Commissie Kerk en Gezin deze avond had belegd, leidde onze plaats genoot dr. J. v. d. Grient de film bij het talrijke gehoor in. Hij wees op de sym bolische betekenis van de paraplui, waaronder men kan wegkruipen en zicih veilig stellen, men ziet de dagindeling thuis. De jongen. Charles, geniet een perfecte opvoeding althans van de bui tenkant gezien. Hij wordt verwend, doch aldus dr. v. d. Grient verwenning is een geraffineerde vorm van verwaar lozing. Bij alles blijft deze Charles een zaam, en. wat erger is, ook verlaten. Op school kan hij met zijn klassegenoten niet meedoen, hij speelt met de klein tjes. Uit alles blijkt dat hij niet is uit gegroeid omdat hij geestelijk en emo tioneel verwaarloosd is. Er is een dodende regelmaat, zonder liefde, zonder warmte. De jongen wordt door zijn ouders niet als „vol" aangezien. Moeder snijdt nog netjes zijn brood in stukjes. Volwassenen hebben aldus dr. v. d. Grient vaak geen begrip voor de scheppende fantasie van het kind. Zij vinden hun eigen gepolitoerde omgeving belangrijke dan de rommel, die onver mijdelijk bij het kinderleven hoort. Charles heeft wel mooi speelgoed; het beweegt wel, maar het leeft niet. Daar aan kan hij zijn ziel niet kwijt. Als Charles na een eenzame thuiskomst de straat op gaat en later droomt, dan merkt men wat eigenlijk de diepste verlangens zijn van deze jongen. Hij wil de beschut ting dat het tehuis moet bieden met wat FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Van Riemsdijk—Beernink, d„ Enschede; Moret—van Kasteel. d„ Koog aan de Zaan; Rosen Jacobson— d„ Nijmegen; Van GoghKlaassen, d„ Oosterbeek; Huidekoper—Kluwer. z„ Velp; GorterJansma. d, Sneek; Ham- mingaZeven, d„ Dordrecht; Van der Dussen—Haenen, d., Amsterdam: Oep- kesverloop, d. Amstelveen; Rudolphus Suwijn, d„ Muiderberg. Getrouwd: Ch. H van Olst en L. S. S. van Tinteren, Bussum; C. van der Valk en M. W. van Heel, Amersfoort; J. C. Birkenhaeger en D. H. Frenkel, Amster dam; T. Reedijk en M. Janssen, Rot terdam; mr. J. H. Winkler en J. van der Wiel, Gorinchem. Overleden: J. H. van Dijk, m., 63 j., Delft; R. Bruijel, m., 37 j., Rotterdam; P. Struijck, m., 43 j., Rotterdam; M. Pohl—Réthy, vr„ 70 j.. Den Haag; A. E. Zuidema, vr.. 82 j., Lochem; A. M. Lie- vegoedSmits, vr., 75 j., Zeist; W. E. F. BaudoinJentink, vr., 74 j.. Den Haag; C. Habnit—Kruthoffer, vr., 90 j., Den Haag: H. L. Leffelaar, m.. 63 j., Haar lem; J. E. HeldermanPigeaud, vr., 92 j., Velp; C. M. A. C. Stoffels, m., 64 j., Bussum. LEIDERDORP ,Het Wapen van Leiderdorp" verdwenen Bestond sedert mensen heugenis „Het Wapen van Leiderdorp", het van ouds bekende café bij de Leiderdorpse brug, bestaat als zodanig niet meer. Een eigenlijk café was het sedert het begin van de oorlog al niet meer. Na de be vrijding is het nog als een verlofzaak geëxploiteerd en er was nog gelegenheid voor bijeenkomsten. Sedert 1 juli van dit jaar was dat echter ook afgelopen en de verenigingen, die hier altijd nog hun domicilie hadden, hebben een an der onderdak gekregen. De schaakclub, de damclub en de amateur-fotografen komen nu bijeen in het Dorpshuis. De bridge-club vertrok naar „Het Witte Huis" aan de H. Rijndijk. In het gebouw, dat al vele jaren ge meente eigendom was, is nu de dienst van gemeentewerken ondergebracht. Zo kan men van gemeentewege, daar voor deze dienst geen voldoende ruimte meer aanwezig was, nu weer enkele jaren vooruit, hoewel natuurlijk de huisves ting (het gebouw is zeer oud) niet Ideaal is. Door de opheffing van „Het Wapen van Leiderdorp" is voor onze gemeente weer iets van het oude dorpskarakter verloren gegaan. Het café heeft al sinds mensenheugenis bestaan en hoe oud het precies was is moeilijk na te gaan. Het was voor de Leiderdorpers een be grip geworden en het had voor ons dorp zeker evenveel betekenis als b.v. „Kras" dat heeft voor Amsterdam. Wel was de trek er naar toe, vooral voor niet-inwo- ners de laatste jaren niet meer zo als voorheen. Er is een tijd geweest dat vele Leidenaren op hun rondwandeling langs Hoge en Lage Zijde zich in „Het Wapen van Leiderdorp" kwamen verkwikken. Een gezellig zitje aan de Rijnkant no digde hiertoe uit. Maar dit is al lang geleden CONTACTAVOND PADVINDERS. In het Padvinderslokaal aan de Dr. van Rhijnstraat kwamen de verkenners en welpen samen met hun ouders. Het doel van deze samenkomst was het con tact met de ouders te versterken en hun te laten kennis maken met het werk van de groep. De heer J. F. Viertelhausen, groeps leider, sprak een kort openingswoord, waarna vaandrig P. Noort iets vertelde van het ontstaan van de Padvinders beweging. Hierna werden verschillende demon straties gegeven, afgewisseld door spe len, waaraan ook de ouders mee moch ten doen. Namens de uit de ouders gevormde groepscommissie voerde de heer H. de koning het woord. Hij wekte padvin ders en ouders op met het begonnen werk voort te gaan. Er is met betrek king tot de padvindersbeweging ook voor de ouders een taak weggelegd. Na de pauze volgde vertoning van enige kleurendia's en foto's van het zomerkamp van de welpen te Drieber gen. Met een kampvuur werd de avond besloten. De tweede inenting tegen kinder verlamming voor de kinderen behorende tot de jaarklasse 1955 zal plaats vin den op vrijdag 25 oktober a.s. tussen tien en twaalf uur in zaal 1 van het Dorpshuis. liefde. Onder de paraplui denkt hij dit te vinden en hij steelt er een. Dr. v. d. Grient beëindigde zyn boeiende voordracht, met er op te wijzen, dat elk mens een thuis moet hebben, een plek waar men hem verwacht, waaraan men denkt in de dieptepunten van het leven. Zo verging het ook de verloren zoon uit de gelijkenis. Het gaat niet altyd om de keurige mensen, want God heeft vele woningen, waar ook zjj een plaats krijgen die niet stikken in eigen fatsoen en er christelijk en moreel menen er zo goed aan toe te zijn. Na de film was er over het besprokene en vertoonde een discussie. VOORSCHOTEN Plannen voor woningbouw In de Vlietwijk zijn thans 107 wo ningen in aanbouw, een plan voor de bouw van 73 woningen is bij de pro vinciale directie van de volkshuisvesting ingediend en voor de stichting van 72 woningen is opdracht verleend om plan nen te maken. Omdat B. en W. menen, dat de mogelijkheid bestaat, dat in de eerste helft van 1958 een nieuw bouw volume kan worden verwacht, wensen zij nu reeds de plannen voor de bouw van 36 etagewoningen aansluitend aan de thans in aanbouw zijnde woningen, be- stedingsklaar te laten maken, waarvoor zij de raad vragen in de vergadering van vrijdag een krediet van f 11.441,— be schikbaar te stellen. Ook nu weer stellen zij zich voor de opdracht te verlenen aan het Architec tenbureau Van Oerle en Schrama te Lei den. Deze hebben ook de 107 en de 73 woningen ontworpen. Er zijn reeds be sprekingen geweest met het Architec tenbureau E. F. Groosman, dat het plan voor de 72 woningen ontwerpt, om een aansluitend geheel te verkrijgen. P.V. „De Zwaluw" KAMPIOENSCHAPPEN SEIZOEN 1957 le toer. Ie kampioen P. d'Haene met 964.3 punten, 2e kampioen A. de Graaf met 938.1 p., 3e kampioen H. Schoo met 863.6 p. Kampioen aangewezen doffer: H. Schoo met 756.0 p. (H54-933506). Kampioen aangewezen duivin: H. Schoo met 386.6 p. (H54-933510). le kampioen Fond P. d'Hacns met 556.7 p., 2e kampioen Fond P. v. Kla veren met 547.3 p.. 3e kampioen Fond F. Hendriks met 541.4 p. Kampioen aangewezen doffer A. de Graaf met 242.0 p. (H53-643850). Kampioen aangewezen duivin P. v. Klaveren met 407.0 p. (H53-644087). Wisselbeker le prijs op le vlucht Or leans J. van Ewijk. le kampioen jonge duiven K. I. Waas dorp met 558.2 p.. 2e kampioen jonge duiven P. N. v. Wissen met 554.5 p., 3e kampioen jonge duiven F. Hendriks met 548.7 n. Wisselbeker le pr. jonge duiven Pont St.-Maxcense F. Hendriks. le kampioen navluchten F. Hendriks met 480.4 p., 2e kampioen navluchten P. N. v. Wissen met 479.7 p., 3e kam pioen navluchten D. M. Kloosterman met 477.5 p. Kampioen Generaal: le kampioen F. Hendriks met 2425 3 p., 2e kampioen P. d'Haens met 2420.0 p., 3e kampioen P. N. v. Wissen met 2418.6 p. GARAGE AAN LEIDSEWEG De gebrs. Niersman wensen aan de verbindingsweg tussen de Krimkade en de Leidseweg ter hoogte van perceel 200, een zevental garages te bouwen. De ga rages sluiten uit estetisch oogpunt ge zien aan bij de bungalows, zowel als bij pand Leidseweg 200. De gebrs. Niers man kopen daarvoor een strook grond groot 78 m2 voor f 8,— per m2. Zij be talen een bedrag van f 35,— voor de aanleg van een beplanting. KIMSHOEVEDAK B. en W. stellen de raad voor het dak van de Kimshoeve, de voormalige boer derij, die door de padvinders gebruikt wordt, in gedeelten te herstellen. Voor de eerste fase wordt een bedrag van f 5100,— gevraagd. Hiervoor was reeds een krediet van f8500— geraamd, dat door herziening van de plannen en uit voering in gedeelten thans voor de eer ste fase dus verminderd is. Helikopter neergestort Overste en kapitein gedood Vanmiddag omstreeks een uur is een helikopter, afkomstig van de vliegbasis Deelen, neergestort. De twee inzittenden, een kapiteinvlie ger van de Kon. Luchtmacht en een overste van de Kon. Land macht, kwamen om het leven. Het ongeval is gebeurd bij Hoenderlo. De namen der slachtoffers van het ongeval zijn niet bekend. De helikopter werd door de Kon. Luchtmacht onderhouden en gevlogen ten behoeve van het eer ste legerkorps der Kon. Land macht. i Rijschoolhouder te Arnhem verdacht van roofoverval (Speciale berichtgeving) De Arnhemse recherche zou een ar restatie hebben verricht naar aanleiding van de op 12 oktober j.l. gepleegde roof overval in de Hertogstraat te Arnhem. Het zou een 34-jarige rijschoolhouder uit Arnhem betreffen. Deze zou er van worden verdacht de dader te zijn van de overval op een vrouwelijke employé van de Coöperatie in Arnhem, waarbij haar een pakje, inhoudende f. 11.000, werd ontstolen. De man, wiens rijschool er weinig rooskleurig voorstaat, zou echter nog steeds hardnekkig ontkennen iets met de overval te maken te hebben. Juwelendieven - stalen f 58.000 - bekenden De twee Amsterdammers, die verleden week donderdagnacht door de politie werden gearresteerd, verdacht van de inbraak in de juwelierswinkel in de Leidsestraat, hebben aldus de politie thans bekend deze inbraak te hebben gepleegd. Zoals gemeld werd uit deze winkel voor een bedrag van f. 58.000 aan sieraden ontvreemd. Het tweetal dat se dert donderdag op het politiebureau aan de Singel heeft gezeten, ontkende hard nekkig iets met de inbraak te maken te hebben. De politie meende echter over vol doende bewijzen te beschikken. De in brekers werden donderdagavond door een 5x8 wagen van de politie achter haald, toen zij een gedeelte van de buit vervoerden. Ook de 28-jarige echt genote van een hunner werd toen in hechtenis genomen. Zij ontkent echter nog steeds. Het drietal is vanmorgen ter beschik king van de officier van Justitie gesteld. De bekentenis van de twee inbrekers betekent overigens niet dat de politie de gehele affaire tot klaarheid heeft ge bracht. De bergplaats van de rest van de kostbare buit is nog steeds onbekend. CORRESPONDENTIE X. te L. Iedereen mag de execu teur-testamentaire aanwijzen die hij of zij wil. De ouders of rechtstreekse af stammelingen van de erflater hebben evenwel het recht van beroep. De exe cuteur-testamentaire behoeft geen eed af te leggen, doch de door hem op te stellen boedelbeschrijving moet wel door een eed worden bekrachtigd. SPORTVELDENVERDELING. De Voorschotense Sportraad heeft B. en W. geadviseerd over het ingebruik geven van de gemeentelijke sportvel den. Dit komt hierop neer: de twee noord-westelijk gelegen velden voor een jaar in gebruik te geven aan ..Rouwkoop", de twee zuidoostelijk ge legen velden aan SVLV. Geadviseerd wordt daarvoor een vergoeding van f750.per twee velden per jaar. Het beheer der kantine wordt nog overge laten aan de sportverenigingen zolang er geen kleedgebouwen gereed zijn. De rijwielstalling wordt in pacht gegeven voor een door de gemeente te bepalen bedrag. CULTUREEL CENTRUM BLIJFT IN HANDEN VAN GEMEENTE B. en W. zijn verder tot conclusie ge komen, dat het beheer van het Cul tureel Centrum nog steeds in handen van de gemeente gehouden moet wor den. Ook het beheer van het buffet dat bij de huidige beheersvorm de grootst mogelijke baten afwerpt, die in de ex ploitatie van het Cultureel Centrum niet gemist kunnen worden dient in eigen hand te worden gehouden. Bovendien zijn enkele tarieven iets gewijzigd. Als novum is opgenomen de bepaling, dat aan plaatselijke verenigin gen een bescheiden restitutie kan wor den verleend van de zaalhuur, als het bezoek aan een bepaald evenement ver beneden verwachting blijft. Nieuwe regeling haven- en Nog geen beslissing over verlichting Dorpsstraat Onder voorzitterschap van de burge meester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond gisteravond in openbare vergadering bijeen. Alvorens de raadszaal te betre den werd door de raadsleden de pas gearriveerde roltrommelvuilnisauto be zichtigd. By de ingekomen stukken was een brief van de postcommandant der Rijks politie inzake de verlichting van de Dorpsstraat. Naar aanleiding hiervan hadden B. en W. besloten om gedurende het gehele jaar de straatverlichting in de Dorps straat tot 24 uur volledig te laten bran den. Nader bleek echter, dat dit een bedrag van f. 382.80 per jaar zou vergen en dit vonden B. en W. nogal een be langrijke post. Nadat hierover de me ning van de raad was gevraagd, merkte de heer Schepers op, dat het misschien mogelijk was deze regeling alleen voor het seizoen te treffen b.v. voor de maan den juli, augustus en september. Dit zou de kosten aanmerkelijk verlagen. De raad hield een beslissing nog aan. Een verzoek van de Maatschappij van Toonkunst om subsidie t.b.v. haar mu ziekschool werd door B. en W. afgewe zen op grond van de zorgelijke toestand der gemeentefinanciën. Wel zijn B. en W. bereid, wanneer uitbreiding van subsidies mogelijk is, hierop nader terug te komen. De heer Willemsen betreurde dit be sluit, gezien de belangrijke culturele waarde van deze instelling. Wethouder Dekker stelde voor de sub sidie wel te verlenen voor 1957, maar de kadegelden subsidie voor 1958 in de loop van het jaar nog eens te bezien. Uiteindelijk werd besloten het subsi diebeleid bij de behandeling van de begroting in zijn geheel onder de loep te nemen en dan rekening te houden met deze aanvrage. Aangenomen werd een voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid- Holland. De voorzitter voegde hieraan toe, dat de gemeente Leiden niet bij deze regeling is aangesloten en dat een plan tot onderlinge hulpverlening tussen de gemeente Leiden en Warmond in het bijzonder voor de polders in voorberei ding isr Hierna werd de beloning van de com mandant der Gemeentelijke Vrijwillige Brandweer verhoogd van f. 175 tot f. 200 per jaar. Voorgesteld was de haven- en kadegel den voor langere perioden van opslag te verlagen tot f. 0.01 per vierkante meter, omdat het huidige tarief van f. 0.10 te hoog bleek te liggen. Uiteindelijk werd besloten het tarief te stellen op f. 0.02 per vierkante meter voor perioden langer dan twee dagen. Tevens zal een deel van het haventer rein worden aangewezen als opslag plaats en een verplichting tot afzetting worden ingevoerd. Besloten werd het bedrag in rekening courant bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te verhogen tot f. 160.000. Aan de School met de Bijbel zal me dewerking worden verleend aan de ver andering van inrichting en de aan schaffing van hulpmiddelen. Bij de rondvraag vroeg de heer Sche pers wat meer aandacht voor het onder houd van het park Groot Leerust, Kerkhof in Boedepest streng bewaakt Tientallen politiemannen, gewapend met machinepistolen, bewaakten van ochtend het Kerepesikerkhof in de Hon gaarse hoofdstad, waar duizenden slachtoffers van de revolutie van een jaar geleden begraven zijn! Alle herden kingsplechtigheden in het land waren verboden. In Straatsburg hebben de leden van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa zich tijdens de zitting van hedenochtend een minuut van hun zetels verheven en in diepe stilte de doden herdacht van de Hongaarse op stand van een jaar geleden. Het Zweedse conservatieve parle mentslid Wistrand verklaarde, dat de strijd van het Hongaarse volk voor de rechten van de mens niet tevergeefs is geweest. Deze strijd, zei hij, heeft een nieuw elan gegeven aan de Europese gedachte en heeft ons getoond, wat de prijs van de vrijheid is. Renteverhoging Rijkspostspaarbank Het ligt in het voornemen de rente van de Rijkspostspaarbank met ingang van 1 oktober j.l. te verhogen tot 2.64 en om het maximum rentegevend •tegoed op tienduizend gulden te bren gen, aldus de persdienst van P.T.T. Is driemaal auto-recht „Gemoedsrust" van 70-jarige (Van onze Haagse redactie) Een 70-jarige auto-bestuurder, wonen de in Den Haag, heeft vannacht tegen halfdrie achtereenvolgens drie aan rijdingen gehad in de omgeving van de Haagse binnenstad. Hy reed echter in de gemoedrust, welke het gebruik van sterke drank soms blijkbaar kan opwekken, door alsof er niets was ge beurd. Komende uit de Lange Houtstraat reed hij op het Lange Voorhout tegen een lichtmast, waarvan de armatuur afbrak, vervolgens op de Wassenaarse- weg tegen een geparkeerde auto, waar van de achterzijde werd vernield, om als derde slachtoffer een boom op de Oost- duinlaan te kiezen. Op de Waalsdorper- weg nabij de Van Alkemadelaan hield een agent, nog onkundig van de aanrij dingen, hem aan omdat de losgeraakte onderdelen van de auto zo'n lawaai maakten Raadsvoorstellen Enkele punten, die vrijdagavond a.s. tijdens de vergadering van de gemeen teraad aan de orde zullen komen. B. en W. stellen de raad voor f. 325 beschikbaar te stellen om het de leden van de plaatselijke vrijwillige brand weer mogelijk te maken cursussen te volgen voor brandwacht eerste klas. Voorgesteld wordt het subsidie aan de stichting voor de geestelijke volksge zondheid in Zuid-Holland en de Zuid- Hollandse Bond van het Wit-Gele Kruis te verhogen met een halve cent per in woner. Voorgesteld wordt de subsidie aan scholen voor middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs te verlagen van f. 55 per leerling per jaar tot f. 15. Teneinde een uitbreiding van het aantal leerlingen te kunnen opvangen vraagt de ds. Fortgensschool medewer king voor ed aanschffing van leerlin gensets. Voor 10 sets wordt een krediet van f. 700,gevraagd. De School met de Bijbel aan de Wijngaardenlaan vraagt een industrie stofzuiger voor het schoonmaken van gangen en lokalen. Kosten f. 475. B. en W. willen ook regeling tot verbod van aanstelling van gehuwde ambtenaressen te laten vervallen. Voorts voelen zij er voor een subsi die aan de muziekschool van de Mij. voor Toonkunst in Leiden te verlenen. Gevraagd wordt een subsidie van f. 5 per uit Voorschoten afkomstige leerling voor 1957 en f. 24 voor 1958. NOG GEEN SCHOOLZWEMMEN Opnieuw hebben B. en W. zich beraden over de mogelijkheid gelegenheid te ge ven voor schoolzwemmen. Maar evenals vorig jaar komen zij tot de conclusie, dat het slechts mogelijk is te beoordelen of een bedrag van f. 5000 per jaar hiervoor kan worden uitgetrokken, als een beslis sing genomen is op het verzoek tot ver hoging van het basisbedrag van de al gemene uitkering uit het gemeente fonds. Afgezien daarvan merken B. en W. verder op, dat het momenteel niet mogelijk is een aanzienlijk bedrag ten laste van de gemeente te nemen, nu de financiële positie van de gemente zo slecht is. B. en W. zullen dan ook voor lopig gen nadere voorstellen doen om tot een regeling tot schoolzwemmen te komen. EINDELIJK BAGGEREN! Volgens verk« egen inlichtingen zal vanwege het Hoogheemraadschap van Rijnland medio november begonnen Hedenavond: vuurpijl zichtbaar Naar wij van de zijde van de Sterren wacht te Utrecht vernemen is de kunst maan zelf zeer moeilijk waar te nemen. De vuurpijl zal waarschijnlijk van avond om ongeveer 18.55 uur zichtbaar zijn. Men kijke in zuid-oostelijke rich ting. De vuurpijl beweegt van zuid naar noord-oost, dus van rechts naar links, ongeveer met eenzelfde snelheid als die van een vliegtuig. Morgen wordt de vuurpijl eveneens in zuid-oostelijke richting verwacht, en wel om twintig minuten voor zeven des avonds. De Sterrenwacht verzoekt, waarne mingen uitsluitend schriftelijk te mel den. Doorbraak niet het gevolg van nylongebruik De doorbraak van de experimentele I nylondam in de Pluimpot op Tholen men zie pag. 1 geschiedde reeds gis- j termiddag om 15 uur, en wel op de I plaats, waar één week voor de sluiting i onderloopsheid was geconstateerd. De j zinkstukken, waarop de dam rust, blij- j ken nu onvoldoende breed te zijn ge- weest. Na de sluiting moet de dam j tweemaal daags een waterdruk van 2% meter keren. Deze druk is gedurende een week goed doorstaan. De doorbraak moet naar het oordeel van de betrokken technici niet worden toegeschreven aan het gebruik van nylon, doch aan de smalle bezinking ter plaatse van de doorbraak. Het her stel van de schade wordt onmiddellijk ter hand genomen. Daarna zal worden begonnen met de aanleg van de de finitieve afsluitdam van de Pluimpot. Kernwapens SCHRIJVEN OECUMENISCHE RAAD VAN KERKEN De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft zich in een schrijven betreffende de proefnemingen met kern wapens gericht tot de participerende kerken, de raad van ministers en de beide kamers der Staten-Generaal, ach ter de conclusie gesteld van het „Cen tral committee van de Wereldraad van Kerken" in deze kwestie. De Oecumenische Raad acht het, blij kens het schrijven, verantwoord de stukken over deze kwestie als basis voor de verdere gedachtenwisseling in de kerken 'te nemen. Over de gevolgen van de atoomstraling zowel bij gebruik van radio-actieve stof fen voor vreedzame doeleinden als ten gevolge van atoombomproeven, zullen besluit de brief, binnenkort gezagheb bende publikaties van de Verenigde Naties en van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen kunnen worden ver wacht. Een telegrafisch overgebrachte foto van de treinramp in Turkije, welke vele tientallen mensenlevens heeft gekost. LUITENANT-GENERAAL SOUZY RIDDER NEDERLANDSE LEEUW. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw luite nant-generaal J. H. Couzy, commandant van het eerste legerkorps. BEURSOVERZICHT Vaste markt AMSTERDAM, 23 oktober De beurs was vandaag aan de vaste kant en liep hierdoor op de koersen van Wallstreet vooruit. Na de gevoelige koersverliezen in Amerika van de laatste dagen, met recordomzetten sedert twee jaar, wordt in Wallstreet een technisch herstel verwacht. De koersen van de internationale- en vele andere waarden op de Amsterdamse beurs zyn, volgens insiders, van dien aard, dat elk gunstig nieuws, hoe ge ring ook, stimulerend is voor het koersverloop. De handel had wel niet veel te bete kenen, doch de koersen waren vooral voor Kon. Olies, aan de vaste kant. De olie-aandelen werden wederom op kleine schaal door arbitrage voor Parijse reke ning uit de markt genomen. Na een opening op f. 158.70 steeg de koers tot f. 160, op welk niveau ongeveer gesloten werd. Hierdoor lag de prijs f. 3 boven pariteit New York en f. 7 (35 punten) boven gisteren. Philips ontmoette bij opening flinke belangstelling. De handel werd ingezet op 234, waarna het fonds steeg tot 236, tegen gisteren 229 Unilevers konden een winst van 7% noteren. Aku's verbe terden slechts 1%%. KLM herstelde zich slechts 60 cent, van het verlies van f. 6 gisteren. Toch lagen deze aandelen op een prijs van f. 100.20 nog f. 4 boven pariteit New York. Bij de Scheepvaarten kon gesproken worden van een goed prijshoudende stemming. Cultures verlaten en nauwe lijks prijshoudend. Staatsfondsen eerder gevraagd, mede in verband met de verschenen gunstige weekstaat van de Ned. Bank. De woningbouwlening trok het eerste half uur weer grote belangstelling op een notering van 100 5/8, 1/8 hoger dan dinsdag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 oktober Londen 10.62V8—10.62%, New York 3.79—3.79%, Montreal 3.93Vs—3.93%, Parys 89 75— 89.85, Brussel 7.59ys—7.59%, Frankfurt 90 0990.14, Zürich 86 521L-86.57%, Zü- rioh (vr. fr.) 88.43'2—88.48%, Stockholm 7331%—7336%, Kopenhagen 54.81— 54.86, Oslo 53.11%— 53-16%, Milaan 60.51%—60.56%, Wenen 14.57%—14.58%. Beurs van Amsterdam Woensdag 23 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3^4 83% 83% Grootboek obl. 3% ..75 Ned. '47 3% (3).... 79% 79ft Ned. '51 3% 86% L 86 Ned. '53 (3%) 83% 83% Ned. '56 3% 83% 83% Ned. '48 3% 78%L 77% Ned. '54 3% 79% 79% Ned '55 I 3% 793/4 79% Ned. '55 II 3% 82 81% Ned. '37 3 78 78 Ned. W.B. lening 6% 100% 100% Dollarlng '47 3 87_ 87 Investeringscert. 3.. 88% 88% Ned. 62-64 3 87ft 87% Cert. NWS 55 L 53% Indië '37 A 3 84ft 83% Grootboek '46 3 81 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35 34% Nat. Handelsbank 86% 86% Ned. Handelmij. 145 145 \mst. Rubber 61 61% Deli Mij .en (Ver.) 61% 61% H.V.A98 99 Java Cult32 32% Senembah 42% 42 Vorstenlanden 18% 18% A.KU155% 158 Berkel's Patent (v.) 172% 174% Calvé Delft cert. 268 275% Kon Pap v. Gelder 175% 180 Hoogovens cert 255 260 Müller en Co. N.B. 300y4 303 Ned Kabelfabr241 245 Philips 229% 236% Philips pref136 y4 137% Unilever330% 339% Wilton Feyenoord 200 201 Biliton 2de r 201 200 Dordtse Olie gew 700% 736% Kon Petr. (f.20.—154.20 161 Idem (50 a t 20.—) 152.65 159.85 Holl Araer. Hjn 147 148. Java China Paket 139 138% K.L.M99.55 100.20 Ned Stoomv MiJ. 13iy4 131 Kon. Paket Mjj126% 128% Ned. Stoomv Mij. 160 161% Nievelt Goudr. cert. 166 168% v. Ommeren cert 216L 218 Kon Rott. Lloyd 135 136% Ned. Scheepv Unie 135 135% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 8484% Den Haag 1937 1 3.. 76% Leiden 1947 86B R'dam '37 I-III 3% 86 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91% 90y4 Premieleningen A'dam '53 3 90 90 A'dam '51 2% 75 B 76% A'dam '56 I 2% 75 76 A'dam '56 H 2% 84% 82% Eindhoven '54 2% 78 77% Enschede '54 2%73% 73% Den Haag '52 I 2% 82 83% idem Et 2% 83% 83 R'dam '52 I 2% 83% 84% idem II 2% 81% Utrecht '52 2% 84% 84% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 187 188 HJ3.U. eert181 180 Rott. Bank 158 157% Twentsche Bank 160% 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyn220 Borneo Sum. H Mij. 49Va 49% Ned. G en Sp fabr. 166 165 Kon. Ned. Grofsm. 93 95 Internatio 70 72% Rott. Droogdok Mij. 435 432 Tieleman en Dros 93/4B Ned. Mij. Walv.vrt. 53 54 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 12 10y4 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25% 25% Intern. Nickel 66 y4 63 Anaconda 41 41 Bethlehem Steel 36% 37% Cities Service 48%. 50% General Motors 36 ft 36 y4 Kennecott79 81 Republic Steel 41 42% Shell Oil 67 67% Union Pacific 25% 24% Un. States Steel 51 52% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 22/10 Edelmet. Kon. AA 52% 52% Pref. w.a. Idem 64 290 Holl. Constroctie 295 Ing. bur. v,Bouwnijv. 119GB Int. Kunststoff. Ind 35% 35% Leidsohe Wolspinn 158 156 Sikkens Lakfabr '53 370 370 Ver.Touwfabrieken 158% 157 Wernink's Betonm. 67 67 Van Wijk Textiel 73% 73

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7