AMSTLEVEN levensverzekering Exodus van Nederlanders uit Indonesië voltrekt zich snel Geen pogingen meer tot export van snijbloemen naar Amerika Oud-patiënt uit Avereest drong directrices slaapkamer binnen Met een enkel woord Direct betalen aan de politie bij kleine overtredingen Agenda WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 Vermoedelijk op 1 januari 1958 nog46.000 By de overdracht van de soevereiniteit in december 1949 leefden ongeveer een kwart miljoen Nederlanders in de Indonesische Archipel. Er zün er thans geen 50.000 meer. En hun aantal vermindert nog iedere week. Vermoedelijk zullen er op 1 januari 1958 nog 46.000 zUn. Er is geen reden om aan te nemen, dat de uittocht thans ten einde loopt. Dez eontwikkeling lag in de lUn der verwachtingen. Maar het tempo waarin ry zich voltrok en dat veel groter is dan men in 1950 voor waarschijniyk hield, heeft problemen gesteld, welke niet te voorzien waren. Nederlanders gestadig afneemt. De so ciëteit in Bandoeng heeft nog slechts 400 leden. De sociëteit De Harmonie in Djakarta is een internationale club ge worden, die snel het typisch Neder landse karakter verliest. Snelle verandering Reeds in het eerste jaar na de soeve^ reiniteitsoverdracht raakten vele kleine ambtenaren en klerken zonder werk. Zij behoorden vrijwel zonder uitzondering tot de groep van Indische Nederlanders, geboren en getogen op Java of in de Oost-Indonesische Archipel en in op eenvolgende geslachten vermengd met de bevolking van de eilanden. Aan het eind van 1952 ontvingen 5000 van hen reeds ondersteuning van de Nederlandse regering. Duizenden anderen, die moesten leven van een pensioen of van een salaris, dat onvoldoende rekening hield met de snel verminderende koopkracht van de roe- piah, konden alleen met de grootste moeite de eindjes aan elkaar knopen. Men kon een enkele keer bij spoorweg overgangen en aan de uitgangen van de bioscopen tussen de horde bedelaars een oude vrouw of een knaap van onmis kenbare Europese afkomst aantreffen. De snelle veranderingen in de eco nomische structuur van het land en het gevoel van onzekerheid over sociale en rechtspositie, het aflopen van ambtelijk dienstverband en de snelle Indonesianisatie van de grote buitenlandse bedrijven deed in de eerste vijf jaren na de soevereiniteits overdracht ongeveer 150.000 Nederlan ders tot repatriëring besluiten. In die jaren waren de passagiersschepen van de My. Nederland en van de Konink- lyke Rotterdamsche Lloyd reeds twee jaren vooruit volgeboekt. In 1955 ver minderde het Nederlandse bevolkings bestand met 20 Op 1 januari 1956 was het aantal Nederlanders rond "5.000, hoofdzakelijk geconcentreerd op Java en in Zuid- en Oost-Sumatra. Sedertdien vertonen de absolute ver- trekcijfers wel een daling, maar het percentage van vertrek is vrijwel ge- lyk gebleven. Sociale zorg De sociale zorg voor de Nederlandse gemeenschap in Indonesië werd midden 1954 toevertrouwd aan een raad voor maatschappelijk werk. De leider van deze organisatie, de heer G. A. F. A. Bouricius, raad voor sociale aangelegen heden, verklaarde, dat sedertdien onge veer 10.000 Nederlanders op rijksvoor- schotbasis zijn gerepatrieerd, namelijk 2600 in 1955. 4000 in 1956 en 2800 tot en met de Sibajak van medio september jl. Hij schatte, dat dit Jaar in totaal rond 6000 personen op rijksvoorschotbasis naar Nederland zullen vertrekken. De uitttocht van behoeftige Neder landse gezinnen uit Indonesië heeft er uiteraard toe geleid, dat het aantal on dersteunden afneemt. Dat aantal was het grootst in 1955 toen het opliep van 10.200 by het begin tot 10.600 aan het einde van dat jaar. Het is sindsdien regelmatig teruggelopen. Het cijfer was op 1 januari van dit Jaar nog 9050, op 1 juli 8625 en men verwacht, dat het op 1 januari van het volgend jaar zal zijn verminderd tot 6500. 50 miljoen Met deze sociale zorg is tot nu toe een bedrag van byna f 50.000.000 ge moeid geweest, de personeelsuitgaven voor het apparaat van de dienst voor Maatschappelyk Werk in Indonesië niet inbegrepen. De begroting, welke in 1952 nog f 1.500.000 bedroeg, was dit jaar tot byna het tienvoudige van dit bedrag gestegen, eensdeels door de voortdurende toename van het aan tal rijksvoorschotten voor overtocht, anderdeels door de verhoging van de passageprijzen en voorts door de voortdurende stijging van de steun bedragen tengevolge van de styging van de kosten van levensonderhoud en uitbreiding van de zorg van be hoeftige Nederlanders. Wetten op de tewerkstelling van bui tenlandse arbeidskrachten, stringente immigratiebepalingen, inkrimping van buitenlandse bedrijven, in het bijzonder handelshuizen, en de langzamerhand enorme kosten verbonden aan het aan houden van uitgezonden krachten (een bescheiden huis kost Rp. 400.000 in Dja karta, een middelgrote auto byna de helft van dat bedrag) zijn er de oor zaak van, dat ook het aantal welgestelde Artillerie-inrichtingen weer Staatsbedrijf (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp aangenomen om van de Naamloze Ven nootschap (sedert 1941) Nederlandse Machinefabriek Artillerie-Inrichtingen weer een Staatsbedrijf te maken, dat in de eerste plaats tot taak heeft de ver vaardiging van en de handel in wape nen, munitie en ander oorlogsmateriaal aanverwante industrieprodukten komen op de tweede plaats. Het bestuur van het bedrijf wordt opgedragen aan een raad van zeven leden en een directie. Eerste Kamer keurde wetsontwerpen goed De Eerste Kamer heeft gistermiddag het ontwerp van Rykswet tot goedkeu ring voor Suriname, de Ned. Antillen en Ned. Nieuw-Guinea van de protocollen van Parijs, die op 23 oktober 1954 wer den getekend, aanvaard. Deze protocol len hebben betrekking op de toetreding van West-Duitsland tot het Noordatlan- tische verdrag en op de aanvulling van het verdrag van Brussel van 1948 over de strydkrachten van de Westeuropese Unie en de bewapening daarvan. De communistische fractie liet aante kenen, dat zij geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Voorts heeft de Kamer de op 28 maart j.l. afgekondigde verhoging van de om zetbelasting bij de invoer van een aantal artikelen goedgekeurd. De baten voor de schatkist hiervan worden geschat op f. 1.000.000. De CPN kreeg de aanteke ning tegengestemd te hebben. De Kamer keurde ook goed het wets ontwerp voor gedeeltelyke compensatie voor de premie voor het Algemeen Ouderdomspensioen, die wordt geheven van het buitengewoon pensioen voor zeelieden-oorlogsslachtoffers en het bui- i tengewoon pensioen 19401945. De kos ten worden geraamd op f. 940.000.I Geen Nederlands stempel meer De kleine en nog steeds in aantal ver minderende Nederlandse gemeenschap drukt bepaald haar stempel niet meer op de samenleving in Indonesië. En in de Molukken, waar de eerste Oost- Indiëvaarders het anker lieten vallen, herinneren eigenlijk alleen nog maar de ruïnes van forten, grafzerken op vergeten begraafplaatsen en de Wil lem I-rijksdaalders, waarmee de dorps hoofden op feestdagen hun baadje sieren, aan de eeuwen van Neder landse activiteit in wat eens heette „het vaderland overzee". Amerikaans succes met de „Jupiter" Op het proefterrein van de Ameri kaanse Marine te Cape Canaveral (Florida) is gisteravond met succes een ballistisch projectiel voor middelbare afstand van het type „Jupiter" afge schoten, aldus is door het ministerie van Defensie te Washington bekendgemaakt. Het afschieten van dit wapen vormt het begin van een serie proeven met raket ten met middelbare en intercontinentale reikwijdte, zo voegde het ministerie hieraan toe. De Jupiter heeft een reikwijdte van 2.400 km. Vorige week vrijdag was te Cape Canaveral een proef met een bal listisch projectiel, naar verluidt ook een Jupiter, mislukt. Kort nadat de Jupiter dinsdagavond om acht uur was afgeschoten, vloog het projectiel over het op 320 km afstand gelegen Miami. Het geleek op een grote ster en bleef gedurende twee en een halve minuut zichtbaar. Het is mogelijk, dat de raket een „Jupiter-C" was, die volgens bepaalde deskundigen gebruikt zal worden voor het lanceren van een aardsatelliet. Later maakte het ministerie van Defensie bekend, dat de Jupiter het ge stelde doel heeft bereikt. Hoever dit doel van Cape Canaveral lag, werd evenwel niet meegedeeld. Gezien stemming in Ver. Staten Vrees voor acties tegen de bloembollen Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen, gistermiddag te 's-Gravenhage in openbare vergadering bijeen, heeft besloten thans geen verdere pogingen te ondernemen inzake de export van bolbloemen naar de Verenigde Staten van Amerika, omdat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de Amerikaanse bloemenkwekers, die tegen deze import gekant zijn, daar door acties zullen gaan voeren tegen de Nederlandse export van bloem bollen naar Amerika. afnemer heeft plaats gehad, welk voor schrift de export van snijtulpen geheel onmogelijk maakt. Het bestuur van het produktschap heeft zich naar aanleiding van dit schrijven verstaan met de betrokken in stanties in de Verenigde Staten, de „American Wholesale Horticultural Dea lers Association Ine" en de „Society of De exportcombinatie Rynsburg had het bestuur nJ. verzocht de minimum- export-prysregeling voor tulpenzendin gen naar de Verenigde Staten te verla gen van 1.20 dollar per dozijn tot 0.75 dollar per dozijn en tevens aandacht gevraagd voor het voorschrift, dat een uitvoermachtiging niet wordt verstrekt, indien niet door de exporteur is aange toond, dat betaling van de koopsom door de in de Verenigde Staten gevestigde Zwaarste straf (negen jaar) geëist Verdachte zou moord hebben willen plegen (Van onze correspondent) Avereest had gehouden indertijd en hy I had medegedeeld, haar „koud" te zullen Niet minder dan negen jaar gevange- maken als zy de politie in de arm nam. nisstraf eiste gistermorgen de Officier Overigens verklaarde verdachte tegen- van Justitie bij de Zwolse rechtbank, over de politie, dat het zyn bedoeling mr W TVT Tnmha tairnn a».. mr. J. W. M. des Tombe, tegen een 36-jarige gedetineerde schilder uit Amsterdam, die in de nacht van 19 op 20 juni de slaapkamer van de genees heer-directrice van het psychopathen- asiel te Avereest, dr. A. Fischervan Rossum, binnendrong en haar f. 450 afdreigde. Hij was met proefverlof van de ge vangenis te Groningen, maar had voor die tijd enige tijd in Avereest gezeten. Uit die tyd koesterde hij wraakgevoelens Jegens mevr. Fischer, die slechte rap porten over hem zou hebben geschreven. Hij werd tot zijn escapade geïnspireerd door het lezen van de overval, die twee gedetineerden op een bewaker pleegden. Met een dolkmes gewapend reisde hij daarna van Amsterdam naar Avereest en kwam via een ladder en het balkon om half twee des nachts de slaapkamer binnen. Voor de rechtbank getuigde mevrouw Fischer, dat zij de indruk had, dat ver dachte met kwade bedoelingen was ge komen. Hij had echter blijkbaar niet verwacht, dat ook haar man aanwezig zou zijn. Deze was juist ontslagen uit het ziekenhuis en deze mededeling bracht volgens haar de indringer van streek, zodat hij om geld vroeg. Hij dreigde niet met de dolk, maar hield zijn hand voortdurend achter zijn rug, zodat het leek alsof hij een wapen ver borg. De directrice nam hem mede naar beneden en gaf hem f. 450. Verdachte had haar nog verweten, dat zij hem in was geweest mevr. F. kwaad te doen. Als haar man er niet was geweest, zou hij haar „koud" hebben gemaakt. Volgens de directrice was zy altyd al bang voor verdachte geweest, daar hy immer dreigde. De Officier was van mening, dat voor deze man in de maatschappij geen plaats meer was. Er is van alles met hem ge probeerd, maar niets hielp, zodat thans de gevangenis het enige aangewezen middel is, waarna verdachte toch weer ter beschikking van de regering komt. Hij eiste daarop de zwaarst mogelijke straf: negen jaar. De raadsman, mr. L. F. Cante uit Zwolle, betreurde het, dat op patiënten, die met proefverlof worden gezonden, zo weinig controle wordt uitgeoefend. Deze man ging naar Kattenburg in Amster- Kerk en staat in Oostenrijk Nieuw concordaat op komst (Van onze correspondent in Wenen) Nadat de Oostenrykse Volksparty (r.-k.) in de afgelopen jaren tevergeefs gepoogd had met de socialisten tot een vergelijk te komen inzake het kerkelijk concordaat, schijnt nu een oplossing in zicht. De socialisten hebben zich vroe ger op het standpunt gesteld, dat het concordaat uit het jaar 1933 ongeldig is, omdat het 'door het autoritaire regime van Dolfuss en Schuschmgg is gesloten. Na het staatsverdrag hebben zij dit standpunt prijsgegeven, wat ondermeer samenhing met hun streven tot betere betrekkingen met het Oostenrijkse epis copaat te komen. Bovendien zagen zij hierin een kans tot een zekere door braak van hun party in de r.-k. gele deren. De huidige vice-kanselier dr. Pit- termann. die tevens als opvolger van dr. Scharf voorzitter is van de socialisti sche partij, schijnt zioh tot doel te heb ben gesteld het vraagstuk van het con cordaat vlot te maken. Nu kanselier Raab weer hersteld is. werd deze vraag als een van de eerste punten der agenda in de ministerraad behandeld en kon een standpunt worden ingenomen, dat voor het Vaticaan aan vaardbaar is. De richtlijnen voor de komende onderhandelingen zyn als volgt: Het concordaat van 1933 wordt door de Oostenrijkse regering als geldig dam, wat niet direct voor reclasseringerkend. Tegelijkertijd eohter zal een een gunstige omgeving genoemd kan I semengde commissie, bestaande uit. ver worden te?enwoordigers vaT1 Vaticaan en Oostenrijk, in onderhandelingen treden Bclangryk achtte pleiter de vraag in om een nieuw concordaat voor te berei- hoeverre verdachte toerekeningsvat- den, waarby dan rekening dient te wor- baar is. Patiënten verwijten steeds de i den gehouden met de veranderde om- directrice van alles, maar zelden komt 1 s tan digiheden, voornamelyk inzake hu- het tot zulke felle reacties als in dit j welijks vragen. Inussen wordt aan de geval. Hieruit blykt verdachtes abnor- bestaande verhouding tussen kerk en maliteit. aldus mr. Cante, die gevan- staat vastgehouden, genisstraf een verschuiving van het j In een officieuze verklaring van het probleem noemde. Vatioaan wordt de nadruk gelegd op de Hy concludeerde tot ontslag van i verdiensten van kanselier Raab in deze rechtsvervolging wegens het niet toe- j aangelegenheid, waardoor de Volks- rekeningsvatbaar zyn. Uitspraak op partij dus een zekere steun heeft gekre- 5 november. gen. BINNENLAND Ingevolge koninklijke maah'tlgdnvg ls qt. H. R. van Houten, thans Hr. Ms. bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Mexico naar Nederland teruggeroepen omdat het Ln de bedoeling l'igt hem voor een departementale functie in a<ammer- knng te brengen. Van 27 Oktober tot 10 december wordt in het museum „Het Prinsenhof" te Delft, onder auspiciën van d'e Delftsche Studieraten Kunststichting, een g-las ten- toonstelling „Breekbaar licht" gehouden. De president-ouraitor van de Technische Hogeschool te Delft, dir. C. H. van der Leeuw, zal deze tentoonstelling zaterdag - middag 2-6 okitober openen. In zijn gistermiddag gehouden open bare vergadering heeft het bestuur van het bedrijfschap voor de groothandel in kruidenierswaren tot secretaris benoemd mr. J .Helleman. In 1958 zail van 15 tot 20 september te Heerlen het vierde internationale con gres over de stratigrafie en de geologie van het oarboon worden gehouden. Aan dit congres zal van 10 tot IQ september de eerste in ter nationale bijeenkomst over de koolpetrologie vooraf gaan. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de voorzitters van de Tweede Kamer en van die Eerste Kamer ter voldoening aan het bepaalde in de grondwet over gelegd de Engelse tekst, alsmede de ver te.) Ine n het Nederlands van het op 19 november 1956 te Washington mede voor het Koninkrijk der Nederlanden onder - trkende protocol tot wyzlging van het op 2 december 1946 te Washington tot stand gekomen verdrag tot regeling van de wal visvangst. Het twee en een half Jarig zoontje van de heer M. de Vries aan de Horster - weg te Ermelo is gistermiddag ln een kolk achter het huls verdronken. Verschenen ls het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1958 van Zaken over Zee. De Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs houdt ue algemene vergadering op woensdag 30 oktober te Zwolle in de Hervormde Kweekschool. De heer H. W. Tilanus zal een rede uitspreken. BUITENLAND Op een congres van urologen, dat op het ogenblik te Napél6 wordt gehouden, is meegedeeld dat men de ware oorzaak van de dood van Mozart thans meent te heb ben kunnen vaststellenDe componist zou niet vergiftigd zijn door een Jaloerse me deminnaar Salier, zoals zijn tijdgenoten meenden, maar overleden zijn aan een zeldzame nierziekte, polycistdris renalls. Ook ln onze dagen ls deze ziekte moeilijk te constateren en te genezen; zij verwoest langzaam het nier weefsel zodat de orga nen steeds minder hun filtrerende taak kunnen verrichten. De symptomen ervan komen overeen met vensohljnselen, die zich ook bij Mozart hebben voorgedaan. Prinses Hel éne van Frankrijk, doch ter van de graaf van Parys en echtgenote van de graaf van Limbourg Stirum. heeft het leven geschonken aan een dochter, aldus wordt uit Salisbury (Rhodeslë) ge meld. Het kind zal Catherine heten. De Weetdiul'tee socialistische party heeft in een korte mededeling via de Sovjetrussische ambassade te Bonn de ontvangst van Kroesjtsjefs brief over de •kwestle-Syrië bevestigd. Terwijl de brief van Kroesjisjef gericht was tot de „zeer geachte kameraden", draagt de medede ling van de Westduitee socialisten de aan hef: .zeer geachte heren1". Zon. strand, luxe hotels en casi no's. Dit zijn geen beelden van de de Franse Rivièra, maar van de Bulgaarse Zwartezeekust. Daar wordt in Verna een groots modern toeristencentrum opgebouwd met 130 hotels Te Istamboel is gisteren bekend ge maakt dat het dodental van de treinramp van zondag Jl. met de Slmplon-Orlent- express nu tot 89 ls gestegen; 46 doden heeft men nog niet kunnen identificeren. Op 18 oktober is een nieuwe komeet ontdekt, die genoemd is naar de ontdek ker, de Zwitser Wild. De komeet is met het blote oog zichtbaar. De staart van de komeet, die van de vijfde grootte ls. is langer dan een graad. De Nederlander M. Kohnstamm, tot dusverre secretaris van de commissie der ..Drie Wijzen" van Euratom ls benoemd tot bijzonder adrvteeuT van de hoge auto riteit der Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, belast met het onderhouden van verbindingen met de diliverse natio nale en Internationale organisaties, welke op het gebied van de kernenergie be staan. De heer Kohnstamm heeft reeds enige tijd contacten op dit gebied met de bestaande organisatie. De Tsjech Wladiimlr Helmuth en zijn vrouw zijn gearresteerd op beschuldiging van spionage voor Groot-Brtttannlë, al dus is dinsdag in Praag bekend gemaakt. Volgens de politie zouden de berichten van Helmuth ln een dlpiomatentas van een ambassadeur van een Westelijk land naar het Westen ziijr. gezonden. Het echt paar zou ook ..voormalige Tsjechische ka pitalisten geholpen hebben naar het bui tenland te vluchten". American Florista", die beide ter be scherming van de binnenlandse markt export van bol-snybloemen van Neder land naar de Verenigde Staten met kracht van de hand wijzen. Het bestuur is van mening, dat het, gezien deze stemming, geen aanbeve ling verdient, op dit moment pogingen te doen om te komen tot een export van Nederlandse snijbloemen naar de Verenigde Staten. Ter vergadering werd verder o.m. goed gekeurd een verordening „minimum prijzen Benelux bloembollen oogst 1958", waarby overeenkomstig het door de commissie van bijstand voor de bloem bollen gedane advies de pryzen binnen land vastgesteld zijn op 90 procent van de kostprys in het goedkoopst produce rende gebied, welke kostprys was ont leend aan een rapport van het Land- bouw-Economisch-Instituut. De afwij kende binnenlandse pryzen voor bepaal de variëteiten zijn vastgesteld op 90/155 van de minimumprijzen. Tevens werd de verordening van het produktschap voor Siergewassen „exportpryzen bollen en knollen van bloemgewassen oogst 1958" vastgesteld, welke verordening slechts in enige onderdelen afwijkt van die, welke voor het afgelopen exportseizoen heeft gegolden. Eerst proefneming in enkele gebieden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond zonder hoofdelyke stemming het wets ontwerp aangenomen, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, ter vermyding van veel administratieve rompslomp, de boete voor kleine over tredingen van de verkeersvoorschrif- ten en de plaatselyke politieverorde ning, eventueel direct te betalen aan de politie op straat of op het bureau. Het mag slechts gaan om bedragen van ongeveer een rijksdaalder, vijf gulden en zeven gulden vijftig. Het ls de bedoeling te zyner tyd eerst een proef te nemen in enkele gebieden, bijv. in een grote stad. in enkele middel grote steden en ln enkele gebieden op het platteland. Aan de hand van de er- Mpring kan dan blijken in hoeverre een verdere geleidelijke invoering van het nieuwe systeem gewenst en mogeiyk is. WOENSDAG Doopsgezinde Kerk; Spr. K. C. van Oo6- sanen over „Aan wie Pailestdna, de Jood of de Arabier?" 8 uiur nam. Geologisch Museum Garernmarict)K. en O.-cursus over het Deltaplan door dr. A. Brouwer en ir. Dibblts. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Concert L.K.K. „Voor allen". Solisten Herman Krebbers en Rob. Weisz. 8 uur nana. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 u. nam. Oegstgeest Gemeentehuis. Raadsvergadering 7.30 uur nam. Wassenaar Verenigingsgebouw Nutsavond. Filmavond „Ouder de zon van Ceylon". 8 uur nam. DONDERDAG Herengracht 34: Ledenvergadering Leid- se Smalfilmliga. 8 uur nam. Nieuwsteeg 8: Opening Verkeersflolkaal. 3 uur nam. Pieterskerk: Interkerkelijke evangellsa- tlebyeenkomst. Spr. ds. van der Wiel, ds. Keule en ds. van den Weele. 8 uur raam. Stadszaal (grote zaall); K. en O. Ned. Kamerorkest. Solist Symon Goldberg. 8 uiur nam. Den Burcht: Filmavond Lissone-Linde man. 8 uruir nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova'6 Getuigen. 7.30 uur nam. St.-Antonlus Clubhuis; Concert Leldse Accordeon ver. Accordant»". 8 uur nam. Rapenburg 61: Stichting Psycho Syn these. Spr. B. van der Meer over de kunst van leven en sterven. 8 uur nam VRIJDAG Het Gulden Vlies: Leldse Assurantie- club. Spr. P. J. G. Schmidt over: Auto matisering en verzekering. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle speelt „Het ei". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Ned. Chr. Relsver. Spr. P. van 't Zelfde over Italië. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ledenvergade ring Centr. A.R.-Klesver. Spr. de heer Chr. v. d. Heuvel over de huidige flnanclëel- economlsche situatie". 8 uur nam. Anatomisch Laboratorium: K. en O.- cursus prof. dr. J. Dankmeyer over het rassenvraagstuk. 8 uur nam. Rehoboth; Voorlichting aan toekom stige militairen. Spr. ds. C. M. Graafstal. 8 uur nam. Sted. Gymnasium: Dag der Ver. Naties. Spr. Th. J. C. van Hout over Griekenland. 8 uur nam. Oegstgeest (Montessorischool L. de Collgnylaan)Ouderavond. Spr. dr. H. J. Jordan. 8 uur nam. ZATERDAG Den BurchtToneelver. „Het Nieuwe Toneel". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal); Jubileumfeest- avond Personeelsver. P.C. en L. 8 u. nam. Luxor-theaterK. en O.-fllmserie „Zwart en wit, zwart op wiit". 3 uur nam. St.-Antonius Clubhuis: Jeugdcabaret Speeltuimver. „Zuiderkwartier". 2.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: W acht torenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Stationsplein: Strandexoursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 10.30 uur voorm. De Kamer zag wel enkele bezwaren, maar met uitzondering van de commu nisten, was men wel bereid ter bevor dering vooral van de verkeersdiscipline de proef te nemen. Minister Samkalden deelde mede, dat het vorig jaar meer dan een miljoen processen-verbaal zijn opgemaakt in de kantongerechtzaken, waarvan 850.000 voor verkeersovertredingen. Het is daar om wel gewenst de administratie van de kantongerechten te ontlasten. Het nieu we systeem heeft ook het voordeel dat van directe betaling een meer opvoeden de werking uitgaat, dan wanneer weken later een boete wordt betaald in geval van nalatigheid, als het sneeuwruimen betreft, is de sneeuw dan reeds gesmol ten. Overigens zal het systeem zo veel mogelijk worden beperkt tot verkeers overtredingen (ryden in het donker zon der achterlicht en dergelijke overtredin gen). Alleen de communisten verzochten aantekening, dat zij geacht willen wor den tegen het wetsontwerp te hebben gestemd. Urnenveld te Hilvarenbeek Tydens graafwerkzaamheden op een in Hilvarenbeek gelegen perceel hebben gemeente-arbeiders op een diepte van ongeveer 1.50 meter verscheidene as hoopjes, vermengd met houtskool en beenderenresten gevonden en het voet stuk van een fraaie urn. De Ryksdienst van het oudheidkundig bodem onderzoek werd van de vondst op de hoogte gebracht en deze stelde een voorlopig onderzoek in. Naar het ver moeden van deze dienst zyn de arbei ders op een belangrijk urnenveld gesto ten dat voorlopig gedateerd kan worden omstreeks het begin van onze jaar telling. Reeds a.s. maandag zal de Rijksdienst een nader, uitgebreid onderzoek instel len, Aan de hand van de vondsten die men dan hoopt te doen zal getracht worden meer nauwkeurige gegevens om trent het gebruik van deze zeer oude begraafplaats te verstrekken. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie -fpark 1) Tentoonstelling geolo- ederland. Op werkdag d. Werfpark ?le van 9 or» 9 Tentoonstelling geolc Op werkdagen van 10- uur. Zon- en feestdagen 24 Stadszaal (grote zaad). Feestavond m.m. diverse radiioeterren. 8 uur nam Hooigracht 84. Humanistisch Vertoond Spr. mevr. mr. H. Singer-Dekker over Is het H.V.-anti-godsdlenstlg?" 10.30 uur voorm. MAANDAG D© Doelen. Leldse Arraateurfotografen- ver. Spr. ir. A. M. Overeynder over Noord- ItaQiië. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jeugdconcert Mi) voor Toonkunst R'dams Fhlltoarmonisch Orkest. 2 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Ned. Reisver. Spr. B. Baanen over Spanje. 8 uur nam. Morsweg 98a. Afd. Leiden Bond van Chr Slagerspatroons. 8 uur nam. Lakenhal: Schilderijententoonstelling Hazeveld. Van Roemtourg en Tweehuyzen; gravures van Marius Bauer. Werkdagen 104 uur; zondag 15 uur nam. (Tot 4 november). BoerhaavezaalExpositie Leids Kunst centrum (o.a. wandtapijt Stadhuis). Werk dagen 25 en 79 uur. Zondagen 15 uur. Geopend t/m. 27 oktober. BIOSCOPEN Lldo: „De halfbloed van Saigon". 14 Jr. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 ©n 9.15 uur. Casino: „Mannen ln het wit". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Fanfan la Tuliipe" Re\: „Rit ln de nacht" 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7,15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „Strijd tegen verdovende mid delen". 18 Jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.30. 7 en 9.15 u. Luxor: „Geef me een kans". 16 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zoi 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 26 oktober te 8 uur waar genomen door: Apotheek Douza Douza- straat 31, tel. 2>13-1Q, Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en Apo theek Oegstgeest, Wilhelmdnapark 8. Oegst geest. tel. 26274. By geen gehoor by thv halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2222<,. Zondag WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Milnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio p. bó a's wind m/s. i - £-3 m b£C(N zwaar bew. zw 3 geh. bew. windstil 9 2 mist zzw 4 11 zwaar bew. zzw 6 2 regen zw 4 12 0.1 half bew. zw 4 11 8 zwaar bew. wnw 2 9 2 mist windstil 13 1 mist windstil 15 0.5 half bew. nnw 10 10 6 zwaar bew. wzw 5 20 12 gehbew. w 4 10 3 zwaar bew. zzw 9 11 6 geh. bew. w 2 11 12 mist windstil 9 9 onbewolkt no 5 9 8 geh. bew. ozo 5 16 4 geh. bew. wnw 7 12 6 regen windstil 13 24 half bew. z 4 19 2 onbewolkt w 4 20 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2