ENGELAND GETEKEND DOOR LEGENDEN A Telkens nieuwe manifestaties van Nederlandse cultuur in Australië Glanzende draad door Brits verleden I ele sporen te vinden van koning en zijn riddersmaar geen be wijs M. 7 KONING ARTHUR EN DE RIDDERS VAN RONDETAFEl vJ Het kan niet andersop den duur moet invloed zich doen gelden Op vele plaatsen Er wordt beweerd, dat er op de Britse eilanden zo'n zeshonderd steden en dorpen zijn, die volgens de over- levering associaties hebben met Koning Arthur en zijn rid ders van de Ronde Tafel. De grote vraag echter of Koning Arthur wel ooit heeft geleefd, zal waarschijnlijk tot in lengte van dagen onbeantwoord blijven. Er bestaan verhalen, die zouden moeten bewijzen, dat hij een univer seel Brits koning is geweest, geboren in 452 na Christus. Volgens deze verhalen zou hij drie vrouwen hebben ge had, van wie Genoveva de tweede en de bekendste was en dat hij op negentigjarige leeftijd tijdens een gevecht dodelijk werd gewond. Vergeefs zal men echter zoeken naar feiten, die deze geschiedenis kunnen bevestigen. Het is trouwens van ondergeschikt belang. Hoofdzaak is dat deze legendarische figuur door de eeuwen heen het sym bool is gebleven van ridderlijke volmaaktheid en onge ëvenaarde dapperheid. De grote kracht van deze Koning Arthur en zijn stoere ridders schuilt in de reeds tien eeuwen oude traditie van het schrijven van verhalen over een edele koning en zijn kranige volgelingen, die zich altijd opwierpen als de helden der gerechtigheid. Op deae wijze is hij door dichters en zangers reeds sinds de achtste eeuw onsterfelijk gemaakt. En dan is de vraag of er ooit werkelijk zo'n figuur heeft bestaan inderdaad van onder geschikt belang geworden Malory heeft al de verhalensagen en legenden, die rond deze roman tische figuur zijn geweven, verzameld in zijn beroemde uitgave "Morte d'Arthur", een van de eerste boeken, die door Caxton werden gedrukt. Deze uitgave was hetdie Tennyson inspireerde tot zijn "Idylls of the King" en Wagner de stof gaf voor zijn wereldberoemde opera "Tristan und Isolde". En in Engeland vindt men overal sporen van Koning Arthur. Het zuidwesten van Engeland heeft de nauwste relaties. In Win chester. de stad met de fraaie kathedraal, gelegen in het graafschap Hampshire treft men in de grote zaal van het kasteel van Willem de Veroveraar een ronde tafel aan. die verdeeld is in 24 vakken. In elk vak staat de naam gegraveerd van een van de ridders. Maar één ding is zeker, deze tafel dateert beslist niet uit de tijd, dat Koning Arthur op aarde zijn heldendaden bedreven zou hebben. De mogelijkheid be staat wel, dat deze tafel reeds zo'n achthonderd jaar oud is. Hendrik VIII heeft hem in ieder geval in 1522 aan Karei V laten zien. „Dozmare Pool" Iets dus, dat aan Koning Arthur zou doen herinneren, maar geen bewijs van zijn bestaan. Zo is het steeds. Van Winchester zou men in westelijke rich ting kunnen reizen door het lieflijke graafschap Wiltshire naar Somerset, een van de mooiste, landelijke En gelse graafschappen. Slechts enkele ki lometers van de oostelijke grens van dit graafschap liggen twee kleine dorpjes, North en South Cadbury, die zeer sterk herinneren aan Koning Ar thur. Op de top van de heuvel ten noorden van South Cadbury staat een zeer oud bouwwerk, Cadbury Castle, dat sinds onheugelijke tijden wordt be schouwd en als zodanig graag in ere gehouden als het kasteeel van Ko ning Arthur. „De Heilige Graal" In de onmiddellijke nabijheid van het kasteel vindt men een oude weg, bekend onder de naam „King Arthurs Causeway". Oorspronkelijk liep deze weg door naar Glostonbury en volgens een oude legende moet Koning Arthur met zijn ridders nog iedere kerstavond langs deze route naar de bron bij Sutton Montis rijden. Glastonbury, dat een paar kilometer verderop in noord westelijke richting ligt, is een van En- gelands grootste schatten. De toren Glastonbury Tor boven op de heu vel, is een baken voor bewoners van het omliggende land en aan de voet van de heuvel bevinden zich de schit terende overblijfselen van een abdij, die in de middeleeuwen een druk be zocht pelgrimsoord was. Hier ook be vond zich de eerste christelijke kerk in Engeland, welke volgens de overle vering werd gesticht door St.-Jo- sephvan Arimathea, die met elf volge lingen de Heilige Graal de beker, waaruit Christus en Zijn discipelen tij dens het Laatste Avondmaal hebben r gedronken naar Engeland bracht. En langs deze omweg komt men op nieuw bij Koning Arthur, want deze geschiedenis is vermoedelijk ook de basis voor de legendarische „jacht op de Heilige Graal", welke jacht altijd weer opnieuw de kern vormt van de sagen en legenden rond de ridders van Koning Arthur. Bewijsof niet Daar, waar men nu de vruchtbare landbouwgronden en de boomgaarden aantreft, golfde toen de zee en de heuvel van Glastonbury was toen een eiland. Het eiland van Avalon Arthur zou, toen hij dodelijk gewond was neergestort, hierheen gebracht en met zijn mooie, maar trouweloze Ko ningin Genoveva, werd hij in de nabij heid van de abdij begraven. In 1177 was het Koning Hendrik II, die het graf liet opsporen en op grote diepte werd een kruis van lood en een grafsteen met het opschrift „Hic jacet sepultus inclytus Rex Arthurus in in sula Avalonia" gevonden. Onder de steen trof men een eiken doodkist aan met een reusachtig skelet, in de on- middelijke nabijheid vond men de kist van de koningin. Tot zover ljjkt deze geschiedenis de sterkste troef bij het bewijs van het het bestaan van Koning Arthur, maar de verdere beweringen doet de kracht van dit bewüs sterk afnemen. Er wordt namelijk by verteld, dat, toen men de tweede kist opende, men Koning Genoveva vond in al haar schoonheid, haar gouden lok ken nog diep glanzend. Bij de eerste aanraking verging zy echter tot stofTachtig jaar later zou Ed ward I het graf opnieuw hebben la ten openen en de overblijfselen wer den toen op zijn bevel overgebracht naar het hoofdaltaar van de abdij. Meer naar het westen komt men dan, als men het graafschap Devon achter zich heeft gelaten, aan de woeste grootsheid van de rotsachtige kust van graafschap Cornwall met haar een zame heidevelden. Aan de noordkust ligt het plaatsje Tintagel met een in drukwekkende ruïne, de overblijfselen van het kasteel, waar Koning Arthur het levenslicht zou hebben aanschouwd. Deze ruïne staat op het topje van de rotscen, zo'n honderd meter boven de zee-oppervlakte. Een aantal kilometers naar het zuidoosten, midden in het verlaten moeras van Bodmin, bevindt zich de z.g. „Dozmare Pool", waar een van de meest dramatische gebeur tenissen uit het leven van Koning Arthur zich zou hebben afgespeeld. Toen Koning Arthur, dodelijk ge wond, zijn einde nabij wist, vroeg hij Sir Bedivere zijn toverzwaard Excali- bur in deze vijver te werpen. Toen het grote zwaard door de lucht zweefde, rees er plotseling een arm, gekleed in wit brocaat, uit het water op, een hand greep het gevest van het zwaard en trok het onder het donkere opper vlak. Ook in Wales zijn er veel heuvels en rotsen naar Koning Arthurs genoemd en de tovenaar Merlin werd naar men steeds beweerd in Carmarthen geboren. Ook het noorden van Enge land en het zuiden van Schotland maken aanspraken op associaties met Koning Arthur. Hier beweren de legen den, dat Arthur niet gestorven is, maar dat hij en zijn ridders in een magische slaap zijn gezonken. Zij wor den er nog in vastgehouden, maar eens zullen zij er uit ontwaken, om het Britse rijk weer al zijn pracht en praal te geven uit de tijd van de enige Koning Arthur. Sommige legenden ver halen, dat hij begraven ligt onder het kasteel van Richmond in het graaf schap Yorkshire, andere geven als de enige plaats Sewingshields in het graafschap Northumberland aan. Populaire Lancelot Sir Lancelot, een van de ridders van Koning Arthur, heeft het in populari teit door de eeuwen heen steeds kun nen winnen van zijn collega's. Waar schijnlijk, omdat hij zo menselijk was om verliefd 'te worden op de vrouw van de Koning. Zijn kasteel „Joyous Guard" waar hij met Genoveva heen ging moet in het woeste land schap van het graafschap Northum berland gestaan hebben. Om precies te zijn in het plaatsje Bamburgh. Ook nu staat er in Bamburgh nog een kasteel, maar dit dateert uit de tijd van de Normandiërs Zo zou men kunnen doorgaan. Er zijn talrijke plekjes In Engeland, die aan de geschiedenis van Koning Arthur en zijn ridders herinneren. Deze verhalen vormen één glanzende draad in het netwerk van het Britse verleden. Laach er om als U wilt, doch lach niet te hardZelfs sceptici kunnen de vreemde kracht voelen, die er van het vijvertje „Dozmare" uitgaat of met een hui vering kijken naar de schaduw van een ruiter, die de heuvel van Aveion beklimt ^ÊBr Hbl —1 Ué- -V fit Merling, de tovenaar van Koning Arthur, zou geboren zijn in Carmarthen in Wales. De eeuwenoude eikestronk, die midden in het plaatsje staatis bekend als de ..Merlins eik". Grote bijdrage tot integratieproces Van onze correspondent in Australië) De Nederlandse cultuur is in de laatste dagen om zo te zeggen met een eenparig versnelde beweging door Australië heen gestreken en voortdu rend nog zijn nieuwe uitingen zichtbaar en hoorbaar. De toenemende stroom van emigranten naar dit land is er de oorzaak van. Dit wil niet zeggen, dat alle Nederlandse emigranten, die zich in Australië vestigen cultuur-verspreiderszijn. Onder hen bevinden zich echter velen, die een bijdrage leveren tot 't proces van de integratie. De vraag is natuurlijk of de Australiër receptief genoeg is om die culturele uitingen te waarderen. Het antwoord op die vraag is niet gemakkelijk te geven, want de Australiër is van nature geneigd de loftrompet te steken over de Nederlander (en over Nederland zelf) „over zijn cultuur en over zijn hebbelijkheden". Hij is vriendelijk en noemt alles „lovely" om zijn gast te gerieven. Toch zijn er tekenen, waaruit blijkt dat de nieuwe cul tuur tot hem doordringt, en in elk geval zijn er talloze Australiërs, die er zichtbaar van genieten. Zelfs al zijn zij er alleen maar getuige van, dan toch kan het niet anders of op den duur doet de invloed ervan zich gelden. gehore worden gebracht door Austra lische musici. De machtige ruïne van het kasteel van Tintagel, die staat op de top van klip in Cornwall, zo n honderd Pieter boven de zeespiegel, is alles wat er over is dat gene. wat eens met de geboorteplaats van Koning Arthur geweest moet zijn. Vanuit dit kasteel moet de vorst het trotse Engeland hebben geregeerd. De uitingen van Nederlandse cultuur zijn legio. Talloze Nederlandse immi granten zijn cultuurdragers en daarbij cultuurverspreiders bij uitnemendheid, hetzij individueel, hetzij in gezamenlijk verband. Wij doelen met name op cul tuuruitingen, die de Australiër kan be leven zonder dat hij de taal als ge sproken woord verstaat. Een van de beste vertolkers is de beiaardier Jos Serré die in Melbourne woont en een carillon-concert heeft gegeven op het uit 47 klokken be staande, vier octaaf carillon van de universiteit van Sydney. Deze ui-tversiteit, die gebouwd is naar het voorbeeld van die in Cambridge (Engeland) biedt een zeldzame gele genheid om dergelijk spel te genieten. Een grote schare Nederlanders en Australiërs heeft niet verzuimd zich op het grote ruime binnenhof te verzame len om in de sfeer van schemer en se rene omgeving te genieten van door Serré ten gehore gebrachte Friese, Gelderse en Limburgse volksliedern, het Vlaggelied. de „Zilveren Vloot" ..Wij leven vrij" en „Mijn Nederland". De Nederlandse beiaardier bracht verder een preludium van Jef Denfjn en een interludium van M. van der Ghyn. als ook een Vlaamse compo sitie, het Lied van Koppelstock", „Hol landse Vlag" en „Wilt heden nu tre den". Kan men zich Nederlandser pro gramma voorstellen? Cultureel comité In Melbourne, de hoofdstad van de zuidelijk gelegen staat Victoria, is een Nederlands cultureel comité gevormd onder leiding van dr. J. Smit („senior lecturer" in de Nederlandse taal- en letterkunde aan de universiteit van Melbourne die daarmee tracht iets van de Nederlandse cultuur naar vo ren te brengen in Australische krin gen. Dr. Smit heeft reeds vroeger zyn Australische studenten in de Neder landse taal een Nederlands toneelstuk laten opvoeren (met groot succes), maar zijn streven is niet beperkt tot de spreektaal en de literatuur. Op zijn verzoek heeft de Nederlandse pianiste mevrouw L. de Goede, by hem thuis een uitvoering gegeven van Nederlandse pianomuziek voor een grote schare Australische muzieklief hebbers. Begin november zal wederom maar dan zal Nederlandse muziek ten xo'n muziekavond worden gehouden, „De stem van Holland" In Perth, de hoofdstad van de staat West-Australië, heeft een gere gelde radio-uitzending plaats onder de titel „De stem van Holland". Zij staat onder leiding van de vroegere Haagse journalist Walter Peppinck. Hij zorgt er voor dat er Nederlandse grammofoonplaten worden gedraaid en geeft Nederlandse artiesten gele genheid voor de microfoon op te tre den, al of niet in groepsverband, zoals Joop van Dalen en Jan Schilder en het in Perth gevormde .Nederlands gemengd zangkoor". Ook andere radiostations geven re gelmatig grammofoonplaten- uitzen dingen, waarin Nederlandse muziek en Nederlandse zang ten gehore wor den gebracht. In Melbourne bestaat een Neder lands mannenzangkoor, onder de naam „Dutch male choir", geleid door de vroegere Hagenaar Gerard Ruiven kamp, wiens dochter een uitstekende zangeres is en onlangs haar debuut heeft gemaakt. Het koor heeft niet alleen in Mel bourne, maar ook in het honderd kilo meter verder gelegen Ballarat succes geboekt. Op het programma stond on der andere „De vliegende Hollander" van Richard Hol. Tentoonstellingen Ook het houden van tentoonstellin gen van werken van Nederlandse im migranten werkt mee tot verspreiding van Nederlandse cultuur. Dr Smit heeft het plan opgevat een tentoon stelling van Nederlandse schilderden te houden in Melbourne, maar indivi duele immigranten zyn hem met eigen werken voorgegaan. De Nederlandse schilder Gerard Havekes heeft in Sydney al ruime bekendheid gekregen. Een andere Nederlandse kunstschilder. Cor Greive, heeft een expositie gehou den in Oowan, Nieuw Zuid Wales, met werken, die hij in Nederland heeft ge maakt, naast zyn nieuwe schilder stukken, die hij in Australië heeft ver vaardigd, zowel landschappen als por tretten. De 30 jarige Joop van Lingen (die pas twee jaar in Australië woont) heeft schilderstukken geëxposeerd m Ipswich, in de noordelijk gelegen staat Queensland. Zijn expositie van dertig olie- en waterverfschilderijen trok grote belangstelling. In Sydney expo seerde Jan van Riel schilderstukken. Pottenbakker De uit Nederland afkomstige potten bakker Henri le Grand heeft in de federale hoofdstad een tentoonstelling gehouden van eigen werk. Le Grand, die opgeleid is aan de Amsterdamse kunstacademie, emigreerde in 1954 naar Australië, waar hij nu leraar in het pottenbakken is aan het Canberra Technical College. Hij had in Neder land een atelier en was lid van het gilde van Nederlandse pottenbakkers. Ook in Sydney en Melbourne heeft hy exposities gehouden. De gebroeders Peter en Otto Frank, die uit een geslacht stammen, dat zich meer dan drie eeuwen lang op het beeldhouwen en houtsnijden heeft toe gelegd, tonen hun kunst op tentoon stellingen en in grote warenhuizen. Zij maakten in Australië hun debuut op 's werelds grootste landbouw- en industrie-tentoonstelling, de „Sydney Royal Show". Zy hebben ook opdrach ten uitgevoerd voor kerken in Cowra en in Canberra. Hugo J. Koeken, een oud-Utrech tenaar, is een andere jonge Nederland se beeldhouwer, die o.a. werk geleverd heeft voor het interieur van een ra dio-studio in Sydney. Herman ten Brummelaar die in 1955 naar Aus tralië trok, heeft zyn smeedijzeren kunstwerken geëxposeerd. Hij heeft ook smeedyzeren hekken geplaatst bij grote villa's. Enkele koren Nederlandse zangers en zangeressen hebben eveneens hun bijdragen gele verd tot verspreiding van Nederlandse cultuur. Wij noemen o.m. Cobi van Zutfen-Bakker, die vroeger voor de VARA optrad en nu ook verschillende malen voor de Australische radio heeft gezongen, evenals mevrouw Blanken zee. De Sopraan Annie van Ommen en tenor Albert de Wit zijn als solisten op getreden op een groot zangfeest in Melbourne. Tenor Harm van der Lin den, die als voorzitter van de Neder landse vereniging in Sutherland Shire bekend staat als de „zingende voor zitter", heeft niet alleen zyn gemengd Nederlands-Australische publiek op by eenkomsten van deze vereniging onderhouden met zyn zang (alleen dan wel in groepsverband met andere Ne derlandse en Australische artiesten), maar is ook reeds verschillende keren voor de radio opgetreden. Dat zijn pro gramma Nederlandse liederen bevat, spreekt vanzelf. Zowel voor de tele visie in Sydney als in Melbourne trad hij op in een duet, samen met een Australische artiest. Mieke Maas, moeder van drie kin deren, is vele malen voor radio en televisie opgetreden met Nederlandse en Australische liedjes. Een van de sprekendste voorbeelden van invloed van Nederlandse cultuur op het Australische muziekleven is het feit, dat het stedelijk orkest van Rock- hempton in de staat Queensland, wer ken van de 75-jarige Nederlandse com ponist P. J. Bisselink heeft ingestu deerd. Bisselink, die op familiebezoek was in Australië, componeerde in die tijd een nieuwe mars „Rockhampton Forever", die hij aan de stad opdroeg. Daarmee niet tevreden componeerde hy nog twee andere marsen, waarvan hij er één opdroeg aan de dirigent van het orkest zelf. Bisselink is zelfs een keer als dirigent opgetreden. Hieruit blykt hoezeer men elkaar over en weer waardeerde. Maar het belangrijkste is, dat de integratie er tot volkomenheid' werd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11