CHIEF WHIP Middenstand onmisbare schakel tussen producent en verbruiker Amateur - sterrenkundigen in Leidse Sterrewacht bijeen totifral-10 Directeur „Flora" te Rijnsburg G. Hogewoiiing naar Rotterdam 96ste jaargang Dinsdag 22 oktober 1957 Tweede blad no. 29271 GEBOREN Leonairdius Hiendinllkus, zn wan- L. G. Zct- wf en W. F. M. G. we Haaeber; Johamwes si van J. GaQJaard en H. J. G. Ktoent©; Alexander Riichoirid, zn van M. A. J. Jeekel «ïi J. van W'liniked1; Robiin Red-noUd, an van J. Oost en S. W. vx>n Dliebenstedin; Blii- &beth Jfucöba, dir waai J. Krijgsman en j Muddier; Jofhanmes Manimus Samiuefl, an J^n G. Meljens en H. C. Fl'aüarsMJartdina «Ida, en Elisabeth Maria Hrs van C. M. 'fiusber em C. J. M. Paes; Arte Robert, an J&n A. Janssen en N. H. Eberwien; Jaco b's Cornellszn van C. Ouwehand en W Kuyf. Anna Oomefllla Maria, dr van W. '•van der Hoorn en W. T. van der V|ugrt. OVERLEDEN J. van der Velden. 80 Jaar. wedfuwe van 5. A. J asperse; A. Lepelaar, 86 Jaar. man; van dier Pal. 62 Jaar. man; C. Ligtvoet- Jaar, echtgenote van J. B. van Wijn aarden. Frangoise Sagan, de Franse schrijf ster van Bonjour Tristesse', werd dezer dagen door de politie naar het wrak van de auto gehaald waarmee zij geruime tijd geleden een ernstig ongeluk had en waarbij zij zwaar werd gewond. Men heeft gepoogd het ongeluk te reconstrue ren. maar fikt is niet erg duidelijk geworden, wat er precies is ge beurd. Men kwam tot de conclusie dat zij vermoedelijk veel te hard had gereden en toen de macht over haar stuur was kwijtgeraakt. Ze staat overigens bekend om haar liefde voor snelheden ver boven de honderd kilometerDe schrijfster bij het wrak van haar auto. Het Nederlandse schip van staat moet, gedwongen door het ty, een moeilijke koers varen. Het zijn vooral de middenstanders, wie het zwaar valt staande te blijven onder de zware zeeën van prijsstabilisatie en bestedingsbeperking, die het notedopje beuken. Ze voelen zich bedreigd en zoeken (vergeefs?) steun. Het was daarom een goed idee van het bestuur van de Leidse Middenstands Centrale, de drie samenwerkende middenstandsverenigingen in Leiden, een spreker uit te nodigen, die niet als stuurman aan wal is gebleven, doch die een actief deel heeft in het bepalen van het bestek voor de regering. Gisteravond sprak „In den Vergulden Turk" de heer Hub. L. Jansen, secretaris van de S.E.R., over het onderwerp: „De middenstand in de huidige sociale en economische omstandigheden". Leidse Middenstandscentrale bijeen In zijn begroetingswoord zeide de voor zitter, de heer Lambermont, dat stijging van het kostenpeil en van de overheids- tarieven de middenstand voor een aan tal nieuwe vraagstukken had geplaatst, waarop naar hy hoopte de heer Jansen een antwoord zou kunnen geven. De heer Jansen zei, dat hy slechts de bedoeling had gehad, een inzicht te ge ven in de algemene, sociale en econo mische positie van de middenstand, waarna hij zou trachten door in te gaan op gestelde vragen verschillende punten wat uit te diepen. Beginnend by Karl Marx, die ver wachtte dat de kleine bedryven onder invloed van de voortschrijdende mecha nisatie geheel zouden verdwijnen, schet ste hy de economische ontwikkeling, daarbij tot de conclusie komend, dat thans is gebleken, dat die verwachtingen ongegrond waren. Men ziet zelfs een in tieme samenwerking tussen groot- en kleinbedrijven. dente van de N.C.V.B., mevr. J. van AkkerJansen nog eens gewezen op het doel en de betekenis van de coöp. bewe ging. Opgericht in een tijd, dat de sociale toestanden zeer slecht warenv is het ook thans onder de gewijzigde om standigheden van groot belang, dat de coöperaties hun werk voortzetten. Voorts wees spreekster op het wezen van de coöp gedachte, t.w. niet om het gewin, doch om het gezin. Volgens haar betekent coöperatie samenwerking in het algemeen belang. Vervolgens weidde mevr. van Akker uit over het nut van de Stichting Consumentencontactorgaan waarbij ook de Ned. Verbruikscoöpera ties zijn aangesloten. Een stichting, welke objectieve voorlichting geeft t.a.v. de prijs en de kwaliteit der artikelen. Nadat mevr Van Akker gewezen had op de grote verantwoordelijkheid, welke een huisvrouw, als gezinsverzorgster heeft by de besteding van het inko men in vele gevallen gaat 80% van het inkomen door haar handen wekte zij de aanwezigen op om de coöperatieve gedachte nog meerdere ingang te doen vinden en daarin ook het gezin te be trekken. Na de lunchpauze volgde in de mid daguren het optreden van het ballet Tilly S ij Ion. EEN HEILAND VOOR ALLEN. Onder het motto „Een Heiland voor allen" houdt de contactcommissie voor Evangelisatiewerk donderdagavond in de Pieterskerk een interkerkelijke sa menkomst. In deze bijeenkomst zullen ds. J. v. d. Wiel, ds. H. Heule en ds. C. v. d. Weele achtereenvolgens spre ken „Alleen geloof, alleen genade en alleen 't Woord". Medewerking verlenen het Geref. Kerkkoor uit Rijnsburg en Frans v. d. Reyden (orgel). In het kader van de Dag der Verenigde Naties zal de afdeling Lei den van de Ned. Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde van 4 tot 10 november in het Acad. Museum een V.N.-tentoonstelling inrichten. Geen uitstel emissie Koninklijke/Shell Naar aanleiding van geruchten, vol gens welke de aangekondigde aandelen emissie van de Koninklyke Shell zou worden uitgesteld, verneemt het A.N.P., dat er geen wijziging in de emissieplan nen is gebracht. De geruchten, die gisteren op de beurs te New York gingen, hadden tot resul taat. dat in tegenstelling met het alge meen lagere koersverloop, de aandelen Koninklyke en Shell hoger noteerden. De grote omwentelingen van stads- naar nationale .huishouding, zo snel gevolgd door de ontwikkeling van de wereldhuishouding, hebben grote ver schuivingen teweeg gebracht in de ambachtsbedryven. Vele oude am- bachtsvormen hebben opgehouden te bestaan; een groter aantal midden- sta ndsbedrijven neemt echter hun plaats in om te voorzien in moderne behoeften. MIDDENSTAND ONMISBAAR Een factor voor deze verschuivingen is, dat het risico van talrijke produktievor- men te groot is voor vele kleine bedry ven. Een tweede reden voor het bestaan van de middenstand zag spr. in de uit gebreide behoeftenvoorziening. waaraan niet anders kan worden voldaan dan door massaproduktie. In beide gevallen is de middenstand onmisbaar als scha kel tussen producent en verbruiker. In de huidige maatschappij zag spr. zeer goede kans voor de middenstand, mits die met zyn tyd mee wilde gaan. Het mag dan zijn, dat toeneming van de welvaart en de daarmee samenhan gende toeneming van luxe en verbruik grotere mogelijkheden schept voor de middenstand, een gevaarlijker structuur element is de individuele vermogensver mindering. KREDIETHULP GEWENST Als de meest wenselijke oplossing voor de tijdens en na de oorlog uitge holde vermogenspositie, zag spr. krediet hulp en een gunstig fiscaal beleid door de regering. Hy zeide overigens niet be vreesd te zijn voor de toekomst van de middenstand. Overgaand op de behandeling van het conjunctuurelement, dat zorgt voor de beweeglijkheid in de maatschappij, zeide spreker, dat onder invloed van de stij gende welvaart een toenemende beste ding merkbaar is, in consumptie en weeldeartikelen, ten koste van de dage lijkse voorzieningen. In dit verband leg de de heer Jansen er de nadruk op, dat dit verankerd ligt in de algemene sociaal-economische ontwikkeling en dat de middenstander het oog gericht moet houden op de integratie, de aanpassing in deze. Door een doorgevoerd streven naar zelfstandigheid maakt men zich los uit de algemene ontwikkeling en uit de sa menleving. De middenstand is een deel van het grote geheel. Na dit meer theoretische gedeelte gaf spreker, aan de hand van praktische voorvallen enige richtlijnen. Hij toonde aan. dat de middenstand onder de be stedingsbeperking niet méér heeft moe ten lijden, dan enige andere bevolkings groep. Althans niet, waar het betreft de verschuivingen als gevolg van de beste dingsbeperking, zoals die tot uiting ko men in de A.O.W. de huurverhoging en in de verschuiving in het nationaal in komen, die plaats vond in de richting van de consumptieve sector. Om dat alles heen loopt dan de prijs stabilisatie, die noodzakelijk is, waar men door het vergroten van de export wil komen tot het vergroten van het nationaal inkomen. In dit verband sprak spreker als zijn verwachting uit, dat de prijspolitiek nooit meer vrijgelaten zal worden. Voor de middenstand is het grootste vraagstuk het verkrijgen van inzicht in de bedrijfs-economische gedachte, die niet begint by het produkt maar bij de consument. In dit verband meende spreker, dat de opleiding van de jonge middenstan ders, die thans te zeer technologisch is, op breder basis moet worden gegrond vest. Na de pauze kreeg de heer Jansen vragen voorgelegd over de betekenis van de S.E.R., over de mogelijkheden tot produktiviteitsverhoging en de toekomst- van de jonge middenstanders. Uitwisseling van interessante waarnemingen Zaterdag en zondag zyn de werkende sterrenkundige amateurs in de Leidse Sterrewacht byeen geweest en voor de volle collegezaal hebben enkele hun ner over eigen werk gesproken. De directeur van de Sterrewacht, prof. dr. J. H. Oort, woonde een gedeelte van de bijeenkomst by. Als eerste van de reeks sprekers hield een Belgisch amateur een beschouwing over de baan van de komeet van Arend- Roland. Zijn medegebracht model van de aarde- en komeetbaan kwam bij een latere voordracht goed van pas. De heer J. van Diggelen gaf een over zicht van de resultaten van de eerste fotografische waarnemingen door de werkgroep Meteoren verricht. Uit deze beschouwing bleek, dat van vernuftige kunstgrepen gebruik moest worden ge maakt en dat aan het berekenen van een baan bovendien veel rekenwerk is verbonden. Dr. C. de Jager van de Utrechtse Sterrewacht sprak over de wenselijkheid om de visuele waarnemingen van meteoren te hervatten teneinde de ouderdom van de zwermen te kunnen bepalen. Het is n.l. gebleken, dat men uit de tijdsduur van een zwerm, uit het ontbreken van kleine exemplaren en het optreden van twee of meervoudige meteoren enz., te dien opzichte conclu sies kan trekken. SPOETNIK NIET WAARNEEMBAAR? Over de kunstmaan deelde dr. De Jager mede, dat Spoetnik zelf in Nederland waarschijnlijk nog niet is gezien. Het object moet ook doorgaans te klein zijn om met het blote oog te kunnen worden waargenomen. Meldingen over het zien van de kunstmaan hebben dan ook bepaald steeds betrekking op de vuurpijl. Maar ook voor deze zyn de omstandigheden in ons land op het ogenblik niet gunstig, omdat wij bij de passages voornamelijk de niet verlichte kant van de vuurpijl zien of dat ze zich bij de overkomst in de aardschaduw be vindt. Een der amateurs, de heer A. Mak vertelde over het opnieuw opbouwen van zijn sterrenwacht bij verhuizing en hoe hij de moeilijkheden bij het instellen van de poolas van de kijker had opge lost. Dè nestor van de amateurs, de be kende heer P. G. Meesters te Halfweg, bracht ter afwisseling een verslag van een Duitse amateur-bijeenkomst te Bochum, waar o.a. een boer, die over een drietal flinke kijkers beschikt, een causerie hield „Hoe ik als boer in de diepten van de hemel kijk". Zijn instru menten staan buiten opgesteld met als enige bescherming een hoes van zeil doek De heer P. J. Vastenholt beschreef zijn juist gereedgekomen instrumenta rium, dat hij had medegebracht en de monstreerde. De werking was inderdaad prima. DE KOMEET AREND-ROLAND Over de komeet Arend-Roland sprak de heer H. van Woerden van de Leidse Sterrewacht. Zoals bekend, had deze komeet de bijzonderheid van de anti- staart. Gebleken is, dat deze van de zon afgekeerde staart aanvankelijk ten op- f zich te van de zon naar rechts was ge richt en later naar links. Wij zagen deze anti-staart als een smalle en scherpbe- grensde bundel, toen de aarde zich in het baanvlak van de komeet bevond. De verklaring van dit verschijnsel is, dat wij ons in en nabij het baanvlak bevin dend, tegen het zich langs de baan zwe vende „afval" van de komeet aankeken. Waarom het zo in het baanvlak bleef, echter nog een open vraag. Voorts gaf de heer Van Woerden een uiteenzetting van de waarnemingen, die de laatste tijd te Leiden worden ver richt met de Zunderman spiegel- telescoop. Veel bewondering wekte „het kijkje", dat de heer J. C. van der Meulen in werkplaats gaf. Deze amateur heeft thuis een laboratorium-installatie ge bouwd, waarmede hij blijkens een mede gebracht werkstuk feilloze spiegels kan vervaardigen. Dr. J. J. Raimond zette de principes uiteen, waarop het lanceren van vuur pijlen en kunstmanen berust en vertelde een en ander over de gepubliceerde plannen van de Amerikanen. Prof. dr. H. C. van der Hulst van de Leidse Sterrewacht sprak over de diffuse gasnevels. Met deze „nevelachtige din gen" wist men in de tijd van Kepler niet goed raad. Messier stelde in 1770 een lijst samen om bij het zoeken naar lometen direct te kunnen naslaan of men met een bekend vlekje of met een komeet te doen had. Langzamerhand is gebleken, dat ze in wezen onderling zo veel verschillen, dat ze in enkele rubrie ken zyn ingedeeld al naar gelang ze tot ons sterrenstelsel behoren of extra galactisch zijn. Zo zijn er bolvormige en open sterrenhopen en nevels met een continu en nevels met een lynenspec- trum. Prof. Van de Hulst ging vervolgens nader in op de methodes en uitzichten waardoor men zich in de laatste tijd een beter beeld van de structuur van diverse objecten heeft kunnen vormen. Een aantal verschijnselen heeft men thans weten te verklaren door de op tredende magneetvelden. Ook worden nieuwe resultaten bereikt met het foto graferen in het licht van een bepaalde golflengte. O.m. zijn in Leiden speciaal de lichte randjes van sommige nevels bestudeerd, waarvoor thans een aanne melijke verklaring is gevonden. nDeze verhandeling vormde een waar dig sluitstuk van deze jaarlijkse ama teurbijeenkomst. PHILIPS -POXAME Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees 2.'® Nu óók voordelige gezins- ft 75 verpakking van 150 dragees Philips-Roianê Nederland N V. - Amsterdam W. A. J. Kok gaat naar Den Helder BENOEMD TOT ADJ.-DIRECTEUR VAN GEM. WERKEN De heer W. A. J. Kok (ing.), technisch hoofdambtenaar 1ste klasse bij de Dienst van Gemeentewerken, is be noemd tot gdjunct-directeur van Ge meente Werken te Den Helder. PROF. DR. W. P. DE ROEVER HOOGLERAAR TE AMSTERDAM? Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben aan de gemeenteraad aanbevelingen overgelegd van het Col lege van Curatoren der Universiteit van Amsterdam ter benoeming van gewone hoogleraren. Tot gewoon hoogleraar in de petrolo- gie, mineralogie en mineralogische kris tallografie wordt o.a. voorgesteld te benoemen prof. dr. W. P. de Roever, hoogleraar aan de Leidse Universiteit. „Hippocrates" GENEESKUNDIG DISPUUTGEZELSCHAP BESTAAT 80 JAAR Zaterdag 2 november zal het feit worden herdacht, dat voor tachtig jaar het Geneeskundig Dispuutgezelschap „Hippocrates" werd opgericht. In het kader van deze herdenking zal 's middags om 3.15 uur op de binnen plaats van het Acad. Ziekenhuis, een krans worden gelegd aan de voet van het standbeeld van Hippocrates. DR. J. B. UBBINK LECTOR Bij K.b. is gerekend van 1 januari 1957 benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in de wijsbegeerte der exacte natuurweten schappen. Dr. J. B. Ubbink is thans be last met het geven van onderwijs aan deze universiteit. Is met ingang van I januari benoemd tot directeur groenteveiling aldaar De directeur van de Veilingvereniging „Flora" te Rijnsburg, de heer G. Hogewoning, zal met ingang van 1 januari a.s. de veiling verlaten om zich te vestigen in Rotterdam. De heer Hogewoning is met ingang van die datum benoemd tot directeur van de Coöp. Groente- en Fruitveiling „De Zuid-Hol landse Eilanden" en tevens tot directeur van de N.V. Pak- en Sorteerstation te Rotterdam. De heer G. Hogewoning werd op 1 ok tober 1921 in Rijnsburg geboren. Hy stu deerde in Amsterdam economie en be haalde daar ook zijn kandidaatsexamen. De Rotterdamse studierichting trok hem echter meer en zo zette hij zijn studie voort aan de Rotterdamse economische hogeschool, waar hij het doctoraalexa men behaalde. Dit examen legde hij af toen hij reeds directeur van Flora was geworden, tot welke functie hij op 1 april 1951 werd benoemd. De heer Hogewoning heeft veel gedaan voor de bloementeelt Aan donores in Leiden en omgeving Ned. Roode Kruis reikt Landsteiner plaquettes en penningen uit De voorzitter van de afd. Leiden van het Ned. Roode Kruis, prof. dr. P. J. Gaillard, heeft gisteravond in de aula van het Academisch Ziekenhuis weder om een aantal Landsteiner-onderschei dingen uitgereikt aan personen uit Leiden en omgeving, die in de laatste tyd herhaaldelijk hun bloed hebben afgestaan ten behoeve van de Bloedtransfusiedienst. Juffermans, J. Hollebeek, A. L. van Iterson, J. Jaspers, D. G. Jongeleen. J. H. Koch, P. A. Leewerke. J. v. d. Linden, A. Ie Mair, B. Oosterhuis, N. G. Peters, I H. van der Poel, J. A. Pol. mevr. A. van DE LANDSTEINER-PLAQUETTE Polanen—Csernack. V. Rietkerk, J. C. werd uitgereikt aan: ?osier'. M-i Slerink. P. J. D stroebel. H. Buurman, Hillegom; A. Parlevliet, Katwijk aan Zee; C. J. Schuitemaker, Katwijk aan Zee; D. Bekooy, J. C. J. Blankwaardt, J. F. van der Blom, mevr. G. van Brummelen-Kop, W. F. Buys, J. W. Dee, mevr. J. Dool—van der Lucht, W. van Ek, mevr. L. GlavaziVoerman, mevr. P. C. GietelinkReiner, B. van Houten, C. E. Janssens, G. A. M. v. d. Kallen, C. Kloosterman, K. G. v. d. Kooij, H. Korswagen, W. W. Lagerberg, mej. A. M. L. Leonards. J. Nievaart, J. A. Ouwerkerk, G. C. Phillippo, mevrouw R. J. G. PostelGoethart, A. du Prie, L. Punselie, J. Ranselaar, G. F. Roelandse, J. C. Sleyser, C. H. van Teylingen. A. Verstraaten, B. van Vliet, D. J. Ver zijden, Z. Bink, J. J. Peschier. LANDSTEINER-PENNINGEN ontvingen P. van Eyk, Ter Aar; mej. J. M. Ver haar, Ter Aar; J. A. van den Bosch, Alphen a. d. Rijn; J. J. Oltvoort, Alphen a. d. Rijn; mevr. M. ZandbergenGroen Hazerswoude; C. J. C. Smit. Hillegom; M. v. d. Gugten, Katwyk a. d. Rijn; A. J. D. van Biezen, Katwijk a. Zee; mevr. A. Wildenburgvan Veen, Langeraar; G. J. W. Beumer, mej. A. C. A. Bol, C. M. v. d. Burg, B. A. Erades, mevr. J. A. GoddijnRoest, G. Gramkow, H. W. van Haaften, mevr. C. P. den Hollan derde Heiden, mevr. A. G. Hoefman A. v. d. Wal, B. H. van Winkel, mevr. A. WolfsSelier, J. J. Wolfs; mevr. M. C. BekooyVerwer en C. E. Bronwasser, Leiderdorp, mevrouw A. Alkemade— Peschier, mevrouw W. A. v. d. Berg Ruygrok, mevr. J. van Ou'dgaarden— Vos, G. P. Verhaegen en Th. Wijnands, allen te Noordwijk; C. P. v. d. Berg, H. P. J. v. d. Berg, W. T. G. Diesveld en P. M. M. Nieuwint, allen te Noordwijker- hout; A. P. Kraay, Oegstgeest; F. H. Koeleman, Rijnsburg; mevr. G. C. van ZeilBorst, RijpweteringL. H. van Hulst, A. de Jong, mej. M. de Jong, J. L. Kaptijn jr. en J. C. v. d. Voort, allen te Sassenheim; P. Antheunisse, Valken burg; mevr. M. v. d. BergHeerfngs, J. van Dam, mej. P. C. v. d. Geer, A. G. v. d. Geer, J. M. Hoek, B. Johannes. E. W. v. d. Lans, mevr. A. M. van Leeu wenHeemskerk, M. v. d. Maat, M. Jonckbloedt, mevr. M. G. Muldervan Stijn en B. Romanus, allen te Voorhout; J. Boon, A. P. van Uffelen en G. Ver boon, allen te Voorschoten; mevr. T. E. Hendrinksvan Tol, Warmond; mej. A. Bloemendal, M. C. van der Male en F. van Ofwegen, allen te Wassenaar; C. J. Kluiters, J. A. W. M. J. Kortmann en D. van Vliet, allen te Zoeterwoude. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze te Leiden. Na afloop werden de bekende propa gandafilms „Uw reddend bloed" en „Goede Vaart" vertoond. in het algemeen en voor de Veiling Flora in het bijzonder. Met name moet hier genoemd worden zijn werk in verband met het Rijnsburgse corso dat in en kele jar^i tijd is uitgegroeid tot een van de beste corso's ln ons land. De propa gandistische waarde, die van een der gelijk corso uitgaat, is natuurlijk niet in geld uit te drukken, maar mag zeker niet worden onderschat. De heer Hogewoning krijgt in Rotter dam een prachtig huis, dat aan de vei ling is verbonden. Hij zal dus ook spoe dig Rijnsburg verlaten. Een opvolger van de heer Hogewoning is nog niet benoemd. Ned. Coöp. Vrouwenbond PROVINCIALE VROUWENDAG IN STADSGEHOORZAAL Ruim 600 huisvrouwen waren van daag naar Leiden gekomen ter bijwo ning van een provinciale vrouwendag, welke in de Stadsgehoorzaal onder auspiciën van het gewest Zuid-Hol land van de Ned. Coöperatieve Vrou wenbond werd gehouden. Mevr. R. Lakerveldvan Houwelingen, presidente van het gewest, sprak er haar voldoening over uit. dat elf afde lingen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging deze dag bij te wonen. Na dat de heer Van Netten een korte uit eenzetting had gegeven van de beteke nis van de coöp. gedachte, begroette de secretaris van de Leidse Coöp. Vooruit, de heer J. J. van Stralen, de huisvrou wen in de Sleutelstad. Ook de presi dente van de Leidse afdeling, mevr. W. L. MajoleeBlansjaar. sprak een har telijk woord van welkom. In de loop van de ochtend, welke door samenzang en declamatie werd afgewisseld heeft de landelijke presi- GOUDEN DOCTORAAT Vrijdag a.s. zal het vijftig jaar geleden öjn, dat mevr. mr. C. C. Bakkervan Bosse, geboren te Batavia en thans wo nende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in ce rechtswetenschap. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Advertentie Al 35 jaar de beste Virginia!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3