Tegen overlading van het onderwijs maar wel streven naar verdieping onzekerheid over bemiddeling Saoed tussen Turkije en Syrië Nog van WEERBERICHT Naar keuze examenvak minder partijen tot elkaar te brengen Geschil vandaag in Algemene Vergadering aan de orde 96ste jaargang DINSDAG 22 OKTOBER 1957 No. 29271 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte smgeJ 1 LeldeD Glro no 67055 Hoofdredacteur J Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De begroeting van Koning Feisal vliegveld van Teheran. De vorsten van Irak door de Sjah van Perzië i voerden besprekingen over de situa- (links) bij de aankomst op het I fie in het Midden-Oosten. presidentiële vliegtuig gisteren van Lyon naar Parijs heeft gebracht) heeft ont vangen en getracht de deeën van de so cialisten en die van de onafhankelyken met elkander te verzoenen op basis van het rapport Schuman. Beide partijlei ders zullen vandaag met hun politieke vrienden besprekingen voeren en in de loop van de dag president Coty mede delen of het mogelijk zal zijn tot een (ongetwijfeld zeer voorlopige) overeen stemming te komen. JitltCM. j Jlctt** SPECIALIST IN' luxe DAMESSCHOENEN Voorstellen van minister Cals Hoger Algemeen Voortgezet Onderwijs De minister van Onderwijs heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge- VOORLOPIG VOOR 5 JAAR Het wetsontwerp heeft een tijdelijk karakter (voorlopig ongeveer vijf jaar) omdat het slechts de bedoeling is voor definitieve regelingen ervaring op te doen met de experimenten, waartoe de mogelijkheid wordt geopend. Scherpe koersdaling in Wallstreet Op de effectenbeurs te New York heeft zich fisteren de scherpste koers daling van het lopende jaar tot dus verre voorgedaan. Hoewel de spanning in het nabije Oosten verminderd leek, verscheen er een zeer omvangrijk aan bod, dat in verband werd gebracht met de ontmoedigende berichten, o.a. over nieuwe produktiebeperkingen, die uit het Amerikaanse bedrijfsleven werden ontvangen. Drie golven van verkopen brachten de effectenmarkt op het laagste peil sedert medio december 1954. De markt sloot gemakkelijk met een breed front van koersverliezen, die tot ongeveer drie dollar bedroegen. diend, dat de mogelijkheid opent, indien een school dat wenst, ter keuze van de leerling, bij het eindexamen Gymnasium-A de wiskunde te laten vervallen. Bü het Gymnasium-B het Grieks of een moderne taal en bij de HBS-B een moderne taal. Dit betekent niet, dat de genoemde vakken in het leerplan vervallen, maar dat Na somber rapport van Schaman President Coty tracht nu zelf de leerling het vak niet meer behoeft te volgen in het laatste leerjaar, nadat voor het betreffende vak bijzondere eisen zijn gesteld bij de overgang naar de hoogste klasse. Aan de diploma's zullen dezelfde rechten worden verbonden als aan een volledig eindexamen. Het wetsontwerp wil voorts de verbondenheid van de verschillende richtingen Financiële catastrofe bedreigt Marianne van het middelbaar onderwijs accentueren en het combineren van groepen van leerlingen voor sommige lessen bevorderen. Daartoe is nodig, dat de leerstof voor bepaalde vakken, met name in de hoogste klassen, ongeveer gelijk is. Het laten vervallen van de mechanica als afzonderlijk vak en het brengen van deze leerstof onder het vak natuurkunde, zal kunnen bijdragen tot de coördinatie van de programma's van Gymnasium-B en HBS-B voor de natuurwetenschappen. Voorts zou de beschrijvende meetkunde als afzon derlijk vak naast de stereometrie in het leerplan van de HBS-B vervangen kun nen worden door de analytische meetkunde. Het wetsontwerp opent tevens de mogelijkheid het middelbaar onderwijs vol gens een vrijer leerprogramma in te richten door de afwijking toe te staan van de voorschriften inzake de verplicht aan de school te onderwijzen vakken. degenen, die niet van plan zijn hoger (wetenschappelijk) onderwijs te volgen. Deze HAVO-school staat volgens het onderwijsplan tussen het zesjarige VWO (Voorbereidend Wetenschappelijk On derwijs), dat het Gymnasium, de HBS en het Lyceum omvat, en het MAVO (Middelbaar Algemeen Voortgezet On derwijs), waaronder begrepen zou zijn het ULO, het Uitgebreid Lager Nijver heidsonderwijs en de Handelsavond scholen. Geen verplichting Deze voorstellen van minister Cals passen in het streven naar de algemene vernieuwing van ons onderwijs. Over de vorm zijn de meningen echter verdeeld. Dat remt de vernieuwing. Daarom wil de minister door zijn wetsontwerp de mogelijkheid openen tot verantwoorde onderzoekingen, opdat een beter inzicht en meer ervaring worden verkregen. Wettelijke belemmeringen in die rich ting neemt het wetsontwerp weg, maar het bevat geen dwingende regelingen. Het wil slechte afwijkingen van bestaan de regelingen toelaten indien de scholen dit vragen en indien blijkt, dat die af wijkingen verantwoord zijn. Zo wordt ook de mogelijkheid geopend afwijking toe te staan van de voor schriften betreffende de toelating van leerlingen tot de middelbare scholen. Daarmede wordt niet beoogd de toela tingseisen te verzwakken, doch een wettelijke basis te geven aan andere me thoden van selectie dan het voor enkele schooltypen voorgeschreven toelatings examen. NIEUW SCHOOLTYPE In zijn plan voor een nieuwe stelsel matige opbouw van het onderwijs, heeft minister Cals gedacht aan een nieuw schooltype, de HAVO-school (Hoger Al gemeen Voortgezet Onderwijs) voor Om ervaring op te doen met het nieuwe type HAVO-school geeft het thans ingediende wetsontwerp een voor lopige grondslag voor de oprichting van scholen voor hoger algemeen voortgezet onderwijs. De verwachting is dat aan het HAVO leerlingen deel zullen nemen, die in de huidige situatie naar het VHMO of naar het ULO gaan. Hoewel het HAVO een meer dan ge middelde begaafdheid van de leerling zal vragen, heeft deze vorm van onder wijs, vrij van de eisen, die het Voorbe reidend Hoger Onderwijs moet stellen, volgens de minister het voordeel, dat zij met name de eenzijdig begaafde grotere kansen op slagen kan bieden door een grotere variatie van keuze en kernvak ken, voorzover deze binnen de school valt te verwezenlijken. Het aantal leerlin gen en de eis van een minimum klasse bezetting zal hierbij echter beperkingen opleggen. (Van onze correspondent te Parijs) Op de Parijse goudbeurs noteerde de gouden Napoleon gisteren 3.950 franc tegen 3.850 op vrijdag j.l., de laatste beursdag van de vorige week. terwijl goud in staven van 1 kilo omhoog is gelopen van 521.000 tot 544.000 franc. Er is bovendien op die beurs voor het eerst sedert vele maanden weer voor meer dan een miljard franc omgezet', namelijk voor 1.220 miljoen tegen nog niet de helft van dit totaal op vrijdag. Op de zg. parallel-markt, de offi cieel toegestane vrije valuta-markt, noteerde de dollar 456 franc tegen 446 franc vorige koers. Men kan uit die paar cijfers afleiden hoe ernstig men in Franse financiële kringen rekening houdt met het rapport, dat Robert Schuman na de besprekin gen, welke hij zondag met de belang rijkste Franse financiële en economische deskundigen heeft gevoerd, aan presi dent Coty heeft uitgebracht. Niet alleen, dat de Staat per 1 no vember niet aan de Franse bank 50 mil jard francs kan aflossen van het voor schot van 350 miljard, waarvoor zij nog in het krijt staat, doch men zal er ten minste 200 miljard moeten bijlenen. Over dollars en andere buitenlandse deviezen beschikt de schatkist al even min. Eén van de gevolgen van deze om standigheid zal zijn, dat de verhoging van de koers van buitenlandse deviezen met 20 pet., welke tot nu toe niet gold voor de invoer van steenkool, textiel- produkten en petroleum, ook daar voor zal worden ingesteld. „Plan V" gezonken op de Schelde Alle opvarenden gered Gisteravond tegen halftien is op de Westerschelde nabij de Biezelingen- plaat het Duitse kustvaartuig „Plan 5", waarschijnlijk door de Duitse tan ker „Winnitou", aangevaren en ge zonken. De opvarenden zijn gered en aan boord van de „Winnitou" geno men, die naar Antwerpen vaart. Het wrak van de „Plan 5" ligt -edeeltelijk buiten de zwarte boeien en levert ge vaar op voor de scheepvaart, die in middels hervat is, nadat zij enige uren gestremd was geweest in verband met het zoeken naar de drenkelingen. De eerste assistentie werd verleend door het Nederlandse motorschip „Aar denburg". Voorts waren van Terneuzen twee sleepboten uitgevaren en van Breskens de reddingboot „President Wiersma" Doordat aanvankelijk niet bekend was of alle schipbreukelingen gered waren, heeft het zoeken vrij lang geduurd. De „Plan V" is een heel nieuw schip, dat 300 brt meet en thuishoort in Hamburg. De „Winnitou" meet "554 brt. De „Plan V" was om halfzeven de haven van Antwerpen uitgevaren met een lading wol voor Hamburg. Djilas besloot niet in hoger beroep te gaan Milovan Djilas, de vroegere Joego slavische vice-president, die wegens het schrijven van zijn anti-communistisch boek „De nieuwe klasse" tot negen jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft na overleg met zijn advocaat maandag zijn kans om tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan verworpen. Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar plaatselijk ook en kele buien, in hoofdzaak in de kustpro vincies. Koudere nacht met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Aan vankelijk matige tot zwakke, later ma tige tot vrij krachtige naar west of zuid west draaiende wind. Opgemaakt te 11.15 uur). 23 OKTOBER. Zon op: 7.20 uur; onder: 7.32 uur. Maan op: 7.38 uur; onder: 17.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.45 en 15.06 u. Laagwater te 10.56 en 23.21 uurr. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Gistermiddag vertrokken de duik boten ..Walrus'' en ..Zeeleeuw uit Rotterdam voor een reis van vier maanden naar de West. Aan boord van de Walruszullen tijdens deze reis zwaartekrachtmetingen u orden verricht in het kader van het Internationale Geofysische Jaar. De Walrus steekt van wal in de Waalhaven. Er heerst enige onzekerheid over een bemiddelingsaanbod van Koning Saoed van Saoedi-Arabië aan Turkije en Syrië. Aanvankelijk werd bericht, dat beide landen een aanbod van Saoed hadden aanvaard en dat de afvaardigingen van Turken en Syriërs binnen enkele dagen in Saoedi-Arabië zouden arriveren. Doch hedenochtend riep Radio-Damascus een verklaring om van het Syrische minis terie van Buitenlandse Zaken, waarin werd gezegd, dat Syrië geen enkele bemid deling in de moeilijkheden had aanvaard. Hoewel Syrië de bedoelingen van de Arabische vorst hogelijk waardeert, is het de mening toegedaan, dat elke bemid delingspoging dient te worden afgewezen, omdat aanvaarding zou betekenen, dat er inderdaad een geschil tussen Turkije en Syrië bestaat. Volgens Syrische politici en dagbladen'bestaat er niet een dergelijk verschil. De huidige spanning is slechts het gevolg, zo zegt men in Syrië, van Turkse troepenconcentratie en de dreiging van een Turkse aanval op Syrië, waaraan een einde moet komen. Bevoegde beoordelaars geloven evenwel, dat Syrië deze tegenspraak gelanceerd heeft, omdat het de bemiddeling geheim wil houden, terwijl er van Saoedi- Arabische zijde veel ruchtbaarheid aan gegeven wordt, aangezien Koning Saoed zichzelf graag in de rol van vredestichter aan de Arabische wereld wil vertonen. Premier Ben Goerion doet een beroep op grote mogendheden Vandaag zou de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in New York bijeenkomen ter behandeling van het geschil tussen Syrië en Turkije, a- dus werd gisteren bekendgemaakt. De Israëlische premier. David Ben Goerion. heeft gisteren in het parle ment een beroep gedaan op de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie om overeenstemming te bereiken tot ver mindering van de spanning in het Mid den-Oosten. In Jeruzalem verluidt, dat Groot- Brittannië heeft besloten slechts één Britse torpedobootjager binnenkort een beleefdheidsbezoek aan de Israëlische haven Haifa te laten brengen. Aanvan kelijk zouden er vier torpedoboot jagers en een fregat komen. Een woordvoerder van het Israëlisch ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde desgevraagd het Britse standpunt onder de huidige omstandigheden volkomen te begrijpen. Geruchten en verwijten Een woordvoerder van het Sovjet- russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van vra gen ever Turkse persberichten, dat de Russen langs de Turkse grens troepen hebben geconcentreerd .verklaard, dat ..men aan dergelijk berichten geen ge loof moet hechten". De Iraakse regering heeft maandag avond verklaard, dat een beschuldiging van Russische zijde, dat Irak betrok ken is in een komplot tegen Syrië. slechte bedoeld is om in het Midden- Oosten moeilijkheden te scheppen en achterdocht tussen de Arabieren on derling. hetgeen er toe moet bijdragen het internationale communisme te ver- wezelijken". De regering te Bagdad doet op de Arabieren een beroep „waak zaam en voorzichtig te zijn voor de be doelingen van dergelijke dodelijke Sov jet-intriges". De Turkse zaakgelastigde in Cairo, Istiniazi. heeft maandag aan de Egyp tische staatssecretaris van buitenland se zaken, Aziz, een nota van zijn rege ring overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de heftige campagne die de Egyptische pers en radio tegen Tur kije voert. De Syrische zaakgelastigde in de Per zische "hoofdstad Teheran heeft giste ren tegengesproken dat de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Bitar. gezegd zou hebben dat „de Verenigde Staten een staatsgreep in Syrië voor bereiden. gelijk aan die van 1953 in Perzië De vorige week had Perzië krachtig tegen een dergelijke vergelijking gepro testeerd en gedreigd dat het diploma tieke betrekkingen met Syrië zou ver breken indien zij niet werd terugge trokken. Zesde Vloot zeer sterk De Amerikaanse vloot in de Middel landse Zee is thans van een sinds het einde van de wereldoorlog ongekende sterkte. De zesde vloot, die :inds 1 sep tember aanzienlijk is versterkt, omvat thans vier vliegdekschepen, drie krui sers. 25 torpedoboot jagers, zes duikbo ten. een landingsvloot van ca. veertig vaartuigen en vijftien bevoorradings schepen, in totaal 93 vaartuigen met 50 000 man personeel. De kern van de Zesde Vloot in de oorspronkelijke proporties wordt ge vormd door de vliegdekschepen Franklin Delano Roosevelt en Randolph, de krui sers Salem en Newport News en twin tig torpedoboot jagers. Een versterkt bataljon mariniers. 1800 man. is ondergebracht op tien landings vaartuigen. De vijftien bevoorradings schepen .tankers, vracht- en ammuni- tiescnepen maken de vloot onafhanke lijk van bases op het vasteland. Gedurende de laatste twee weken werd de kruiser Canberra, uitgerust met geleideprojectielen en een der modern ste schepen va,n de Amerikaanse vloot, een duikbootbestrijdings-eenheid met als vlaggeschip het vliegdekschip Leyte Gulf en vijf torpedobootjagers aan de Zesde Vloot toegevoegd. De beslissing hiertoe was echter reeds in juni geno men. Niet-permanent zijn voorts dertig lan dingsvaartuigen met 6.200 mariniers en het vliegdekschip Lake Champlain in de Middellandse zee gestationeerd. De 6.200 mariniers namen deel aan N.A.V O.-oefeningen die de vorige maand in Turkije werden gehouden. Zij zouden aanvankelijk direct na beëindi ging van de manoeuvres naar hun ba sis terugkeren, doch halverwege ont vingen zij andere orders. Cyprus krijgt een nieuwe gouverneur Sir Hugh Foot volgt Sir John Harding binnenkort op Te Londen is gisteravond bekend gemaakt ,dat Sir Hugh Foot de op volger is geworden van Sir John Har ding als gouverneur van Cyprus. Veld maarschalk Harding zal eind novem ber uit Cyprus vertrekken. Sir Hugh Foot, die thans gouverneur is van Jamaica en van 1943 tot 1945 als lid van het Britse kabinet de Cyprische aangelegenheden heeft behandeld, zal zijn nieuwe ambt begin december aanvaarden. Sir John Harding heeft om persoon lijke redenen ontslag uit zijn huidige functie gevraagd. Tijdens zijn verblijf op Cyprus zijnverscheidene malen moordaanslagen gepleegd. Hij heeft nu twee jaar het gouverneurschap op Cyprus bekleed. Ged arende zijn bestuur bereikte het anti-Britse verzet op het eiland een hoogtepunt. Bij het aanvaar den van zijn benoeming ging hij er reeds van uit. dat hij niet langer dan twee jaar in functie zou blijven. Nu echter dc strijd op Cyprus enigs zins geluwd is en de Britse regering maatregelen heeft genomen om in Kenia een tegenwicht te vinden :egen een vermindering van het strategische be lang van Cyprus, deden reeds °nige tijd geruchten de ronde, dat Harding oor een politieke gouverneur zou worden vervangen. Typische contrasten! Voor beide partijen op Cyprus was de benoeming van de nieuwe gouverneur slechts on der één voorwaarde welkom, voor de bisschop van Kithium, vervanger van aartsbisschop Makarios: .wanneer dit ook een wijziging van de Britse poli tiek inhoudt" en voor dr. Fazil Kut- chuk. leider van de Turks-Cyprioti sche minderheid: „als het maar geen koerswijziging betekent" Sir Foot wacht de moeilijke taak om deze tegenstellingen te overbruggen Bezuinigen Robert Schuman heeft becijferd, dat de Franse Staat tenminste 280 miljard francs zal moeten bezuinigen. Eerst daarna zal het misschien mogelijk zijn een Amerikaanse lening te verkrijgen. De twee grote politieke problemen blij ven de kwesties van de belastingen en die van lonen en prijzen. Guy Mollet. leider der socialisten, en zijn partij met hem. is van oordeel dat tenminste 200 miljard francs uit nieuwe belastingen dient te worden gevonden. Pinay heeft zich daar echter tegen ver klaard. Schuman wenst een compromis. Evenzo blijken er grote tegenstellingen tussen de politieke partijen te bestaan over loonsverhogingen. Eerst overeenstemming President Coty heeft gisteren aan Schuman verzocht een nieuwe regering te vormen, doch deze heeft aan dit ver zoek niet willen voldoen, omdat hij van oordeel is dat er eerst tussen de belang rijke politieke partijen overeenstemming moet zijn bereikt over de belangrijkste financiële problemen. Vandaar, dat het staatshoofd zowel Guy Mollet als Pinay (die men met het

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1