BELGISCHE VERRADER LEON DEGRELLE LACHT IN SPANJE B. en W. van Oegstgeest willen salaris - evenwielit handhaven Tweede vuilnisemmer wordt duurder De Zweedse filmkoning overleden Dr. D. K. Wielenga over Brazilië ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 Machteloze protesten Geen uitlevering politieke emigranten (Van onze correspondent te Brussel) De Belgische verzetsorganisaties hebben besloten om op 17 november a.s. te Brussel een grote nationale manifestatie te organiseren tegen het verblijf van Leon Degrelle, de voormalige Rexistische leider, in Spanje. De Belgische oorlogsmisda diger, die tevens van gewone misda den wordt beschuldigd, heeft zich onlangs laten fotograferen voor zijn luxueuze villa bij Sevilla. Maar nog ln 1955 verklaarde de Spaanse regering aan Spaak, toen mi nister van Buitenlandse Zaken, dat De grelle zich niet in Spanje bevond. De foto, die in Belgische kranten werd af gedrukt. toont een uitdagend glimla chende Degrelle en het zal de Spaanse autoriteiten thans niet meer mogelijk zijn te ontkennen, dat Degrelle zich in Spanje bevindt. De minister van Bui tenlandse Zaken, Victor Larocq, heeft de Spaanse ambassadeur inmiddels reeds ontvangen en hem herinnerd aan de belofte van diens regering dat De grelle zal worden uitgeleverd wanneer hij zich in Spanje zou bevinden. Men vraagt zich te Brussel af, hoe deze zaak zal aflopen. Het is eigenlijk een komedie. Ieder een weet, dat Spanje Degrelle be schermt. Hij houdt er talrijke voor drachten voor de organisaties van Franco's partij, de Falange, en ver schijnt op recepties, waarop Spaanse ministers aanwezig zijn. Een motie In een motie brengt het actie-comité van het Belgische verzet de lijdensweg van zovele Belgische verzetsmannen in het Spaanse interneringskamp van Mi randa in herinnering. Daar werden de verzetsmannen door de Spaanse auto riteiten op brutale en onmenselijke wijze behandeld. De publikatie van de foto van De grelle is een nieuw bewijs van de acti viteit van de verraders en collabora teurs,, die in België en in het buitenland op de onverschilligheid van de openbare mening rekenen, om de vaderlandse krachten te verschalken. Aldus deze motie. Het verzets-comité eist de oprichting van een nationaal centrum voor de ont wikkeling van de burgerzin en de goed keuring van een wet, waardoor in Bel gië de verheerlijking van oorlogsmisda digers gestraft zou kunnen worden. Het verzet protesteert tenslotte hef- GEEN KOGEL! In Spaanse kringen te Brussel wordt gezegd, dat de Spaanse autoriteiten te Madrid Degrelle reeds lang zouden heb- Vlaamse IJzer-bedevaart prof. Daels die wegens collaboratie met de vijand ter dood werd veroordeeld (hij verblijft mo- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN (.UiORkN Camelia, dr van O. d« Mol en M. van Ooasanen; Johanna, dr van C. Hartog en J. J. Zeilemaiker; Oeoilla Mermanna, dr A. Klinkhamer en C. H. Schouten; Willem Hubertue, an van W. van Duijn en H. Blak; Augustina Josephiina Maria, dr van T. van Wezel en G. M. T. Gerdies; MagKia Cathleen. dr van G. Westoerhout en J. M. Monaghan; Johannes Gerardus Wilhelmus Zn van J. L. van Emmerik en G. M. Ver hoog; Henrlëtte Maria, dr van J. C.Ha- aegraaff en G. de Ru. ONDERTROUWD F. A. Filippo en N. M. Wagemans; H. Ohaudiron en A. M. T. Buakop; S. Mulder en P. van Gelder; M. J. J. Kop en M. Plas meljer; H. Pijpers en W. Posit; J. Parmen- Uer en J. A. R. van der Burgh; F. van Kouwenhove en H. W. Kuilenberg; D. Sm.t en J. I. Pels; M. A. EffendJi en J L. Schuller; J. Kuyl en C. M. Varkevisser; J Kalkhoven en M .Bey; J. Pison en F. H. Claus. OVERLEDEN N Hofland. 73 Jaar. wed. van A. van der Ben'.; H. Altorf, 83 Jaar. man. Officiële publikaties AFSLUITING DIEFSTEEG Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Diefsreeg. voor zover gelegen tussen de Breestraat en de Langebrug. op 21 en 23 oktober 1957 voor de duur der werkzaam heden aldaar, gesloten is vertelaard voor alle voertuigen, rij-en trekdieren en vee ln heidie richtingen. I Dit is de geruchtmakende [oto van het Belgisch nieuwsbureau ..Belga'. De Rexistenleider Leon Degrelle, de man, die verantwoor delijk is voor nameloos leed tijdens de tweede wereldoorlog, uitdagend lachend voor zijn riante villa te Constantina in Spanje. Gefotogra feerd in een smetteloos wit uniform, op zijn borst de ere-tekenen, waar mede Adolf Hitler zijn verraad ho noreerde. Geen wonder, dat onze zuiderburen meteen in opwinding zijn geraakt. Vooral jegens Spanje, dat nog maar korte tijd terug ver klaarde, dat Degrelle zich niet op Spaans grondgebied bevond tig tegen het feit dat op de jongste menteel in Zwitserland), tot ere-voor- zitter van het IJzer-bedevaart comité werd benoemd. ben uitgeleverd, indien de Belgische re gering de verzekering zou hebben gege ven, dat hij niet zou worden gefusil leerd. De Spaanse regering leverde op die con ditie de Franse collaborateur Pierre La- val uit, maar de Fransen plaatsten hem na een kort proces voor het vuur- peleton. Thans zouden de Spaanse autoriteiten besloten hebben geen enke le politieke emigrant", zoals de colla borateurs aldaar worden genoemd, uit te leveren. Wellicht verklaart zulks de uitdagen de houding van Degrelle op de foto. De grelle. die in Spanje een goed leven schijnt te leiden. STADSNIEUWS Romantische kunst Lezing voor Genootschap Nederland-Engeland Het Genootschap Nederland-Engeland kwam gisteravond in het restaurant „De Doelen" voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeen. Spreker was dr. Richard Seddon, di recteur van het Stedelijk Museum van Sheffield, die sprak over het onder werp „Romantische Kunst". Dr. Seddon stelde als doel van zijn lezing om tot een vergelijking te komen tussen de Engelse kunst en de kunst op het continent. Dit verschil is nogal groot, want zo als men weet, heeft Engeland zich altijd zeer afzijdig gehouden, wat betreft de ontwikkeling der kunst t.o.v. het vaste land Spreker maakte met behulp van geklemde dia's duidelijk, dat de invloed van de Kelten van enorme omvang is geweest. Zelfs schilderijen uit de 17de en 18de eeuw spreken daarvan nog. Deze Keltische kunst is van een zeer romantische aard. Op latere schilderijen ziet men bijv. zilverachtige bootjes op een kristallen zee, met meestal een on dergaande zon op de achtergrond. Typisch is het. dat Engelse schilders naar het romantische Italië gezonden werden om daar hun inspiratie op te doen. Deze klassieke kunst voert, zoals de spreker vertelde, nog steeds de boven toon in de Britse musea. De vele geprojecteerde dia's maakten deze interessante lezing tot een leerzaam geheel. In het verslag, dat wij plaatsten van de lezing van ds. W. J. H. Hubeek, waarin een sociologisch overzicht werd gegeven van de gemeenten Leiden en Oegstgeest, is in de opsomming van verenigingen, welke prachtig werk doen. de naam van het Leidse Volkshuis weg gevallen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 okt. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Pryzen per 100 kg.: druiven 121160; andijvie 1"221; pron'k- bonen 6574, snijbonen 84149; statri bunen 91173; kroten, gek. 2530; rode kool 69; gele kool 79; groene kool 7 11; witte kool 56; postelein 2137; prei 1217; spinazie 4360; spruiten A 24 40- idem B 1628; tomaten 1457; B 14 45- C 2028; uien 216; waspeep 10 1:1- witlof 3389; per 100 stuks: bloem kool AIO13; B 11; knolseldene 816: komkommers A 12; B 8; sla A 5,10'16,10; B 315.40 per 100 bos: bospeen 932; selderie 4'13. LEIDERDORP Filmavond Ned. Blindenbond De kunst- en filmavond van de Neder landse Blindenbond, gegeven in het Dorpshuis, werd door burgemeester Van Diepeningen met een kort woord ge opend. Hij deelde mede met groot ge noegen aan het verzoek voor deze opening te voldoen, want de Nederlandse Blindenbond, die thans ruim 60 jaar be staat is ons allen sympathiek. Hij her innerde aan de bestedingsbeperking, die ons is opgelegd en verklaarde, dat wij daaraan maar ongaarne voldoen. Nie mand wil gaarne in zijn doen en laten v :rden beperkt of belemmerd. Maar vanavond worden onze gedachten be paald bfj mensen, die ergens in belem merd zijn; de blinden. Wij weten, dat de Blindenbond veel voor deze mensen doet en vooral zijn bemiddeling verleent ln het zoeken van een beroep voor zijn leden. Dit alles kost geld en verdient onze medewerking. Wij zijn hier nu wel met een klein aantal, maar de hoop, dat de thuisblijvers toch nog van hun medeleven blijk zullen geven. Verder sprak de burgemeester nog de wens uit, dat de Bond ook in de toekomst nog veel voor de blinden zal kunnen doen. De propagandist van de Blindenbond, de heer Joh. v. d. Berg van Den Haag, begon met mee te delen, dat de Leider- dorpse Harmoniekapel, die medewerking zou verlenen wegens ziekte van ver schillende leden verstek moest laten gaan en dat mevr. Hageman—Verstra ten ook door ziekte verhinderd was. En de heer v. d. Berg vond dit alles nu de opkomst zo gering was eigenlijk nog niet zo ei'g, want wat voor indruk zou het wel maken de goed bezette muziekkapel te laten optreden voor zo'n klein audi torium. Na vervolgens de heer Van Diepenin gen dank te hebben gebracht voor zijn openingswoord wees hij er op dat het toch zijn nut kon hebben met een klein gehoor een blik te slaan in een andere wereld, die der blinden. Vermoedelijk zouden verschillende van de aanwezigen nu op hun beurt propagandist kunnen worden. De heer v. d. Berg vertelde ver volgens van het leven der blinden in de tegenwoordige tijd. Na een korte pauze werd een Braille-demonstratie ge geven. Hierop volgde vertoning van „De Stoute Schoenen" een nieuwe boeiende film van de Bond. LEIDERDORPSE DAMCLUB Uitslagen van de wedstrijd om het kampioenschap van Leiderdorp; De WinterS. Tienstra 0-2, A. Bloe- mendaalD. Hasefras 1-1, L. Matze A. v. d. Zwan 0-2. C. de KoningA. Spies 1-1, C. A. DeegenaarsC. Verweij 2-0, J. v. SandijkA. Dieseraad 2-0, D. HasefrasA. v. d. Zwan 1-1, Abr. Dors manC. A. Deepenaars 0-2, J. v. San- dijkL. Matze 2-0. A. SpiesA. Bloe- mendaal 1-1. C. MarijtC. Verweij 2-0, A. DieseraadC. de Koning 02. OEÜSTOEEST Mens, dier en gezin De commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting organiseerde in sa menwerking met de afd. Oegstgeest van de Ver. v. Dierenbescherming een voor lichtingsavond in de W. de Zwijgerkerk waar de heer H. J. Stol. dierenarts te Leiden, een causerie hield over de ver houding tussen mens en dier in het ge zin. De talrijke aanwezigen werden door de presidente, mevr. P. H. SmitsWit vliet verwelkomd. Dr. Stol behandelde allereerst de vraag om welke reden de mens er toe kwam huisdieren te houden. Het is bekend, dat 9000 jaren voor de jaartelling reeds hon den als huisdier werden gehouden. Des tijds speelden beveiliging tegen gevaar en godsdienstige motieven een rol. Trouw en intelligentie (b.v. van het paard) hebben op de mens de eeuwen door aan trekkingskracht gehad, hetgeen vooral bij de plattelandsbevolking sterker tot uitdrukking kwam. Het is opvallend, dat het houden van huisdieren steeds is toe genomen en nog immer blijft toenemen. Spr. bepaalde zich tot de meest voor komende huisdieren, de hond en de kat en wees erop dat, wanneer in een gezin een dier wordt opgenomen, men terdege moet weten wat men doet en welke ver plichting men ten opzichte van deze levende wezens op zich neemt. Dieren hebben hun eigen levenswijze waarop men zich moet instellen, en men moet niet te veel vanuit de mens redeneren. Dr. Stol besprak instinct, ervaring en verstand en met sprekende voorbeelden toonde hij aan hoe bepaalde gedragin gen der dieren te verklaren zijn en hoe. nuttig het is over het diereninstinct een enander aft te weten. De vraag of dieren verstand hebben, wordt heel verschillend ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. Gen. II mej. P. G. M. Schrama (Ryswyk) en de heer J. C. Balhuizen «Den Haag); Doct.ex. Ned. Recht de heren A. Bie- mond (Leiden) en F. C. Rauwenhoff (Epe); Semi-artsex. mevr. J. W. S.Ver- denius-Van Dijck (Den Haag), mej. H. A. de Vries (Haarlem) en de heren J. van Dam AmsterdamH. M. Dolberg (USA), J. M. F. Kroft (Noordwijker- hout). M. L. Petit (Leiden) en W. S. M. van Wisse (Voorschoten); Artsex. de heer H. A. Reterink (Voorburg). Onze stadgenoot, de heer A. Geense is toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. beantwoord. Men dient wel te bedenken, dat onze huisdieren thans veelal in on natuurlijke verhoudingen leven en dat gebeurt niet ongestraft. Tenslotte bracht spr. de gevoelssfeer ter sprake. Het ongecompliceerde en spontane van het dier, iets wat de meeste mensen missen, trekt de mens juist aan. Met grote interesse werd deze boeiende causerie aangehoord. Onze plaatsgenoot, de heer C. B. Bot is toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk. JUBILERENDE GRONINGER VERENIGING De vereniging „Ons Grunnegerland" hield gisteren haar jaarlijkse algemene vergadering in de Jacobazaal van „Den Burcht". Na opening door de voorzitter en 't zingen van het „Grunnens Laid" werd de agenda in vlot tempo afge werkt. De notulen van de vorige verga dering en het jaarverslag van de secre taris werden onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er een batig saldo is van f 58.Tot leden van de nieuwe kas- commissie werden benoemd mevr. De Jonge en de heren Nanning en Wolring. De aftredende bestuursleden, de heren Vriend, Miiller en Riks werden herkozen. De voorzitter gaf vervolgens een kort verslag van de algemene vergadering van het Grunneger Genootschap (de landelijke vereniging) die hij als afge vaardigde heeft bijgewoond. Vervolgens vertelde hij het een en ander over het a.s. 35-jarig jubileum, dat op 23 nov. 1957 gevierd zal worden met het optreden van het gezelschap „de Plinzinga's" uit Hogezand, een ge zelschap dat zich door zijn optreden met een zuiver Gronings programma voor de radio en voor Groninger verenigingen elders terecht een goede naam heeft verworven. De 23ste november belooft dus voor de oud-Groningers een zeer goede dag te worden. Na een geanimeerde rondvraag volgde omstreeks half elf de sluiting. VUILNISSTORTPLAATS De gemeente heeft van de heer G. A. de Graaf alhier de vuilnisstortplaats aan de Broekweg in huur. In strijd met de huurovereenkomst heeft de heer De Graaf op het verhuurde terrein een nertz-fokkerij opgericht en daartoe ver schillende hokken met beesten geplaatst Ondanks gedane aanmaning is hij tot heden weigerachtig gebleven deze te verwijderen. Na ingewonnen rechtskun dig advies stellen B. en W. aan de raad voor de nodige rechtsmaatregelen tegen de heer De Graaf te nemen. WARMOND PAROCHIEHUIS STICHTING R.-K. In de Nederlandse Staatscourant is thans de langverwachte regeling ver schenen voor .subsidiëring van instellin gen, die zioh ten doel stellen de oprich ting, de exploitatie en het beheer van een gebouw, dat voorziet in de behoef ten aan geschikte lokaalruimte voor het verenigingsleven van een lokale samen leving. Dat betekent dus dat naast een bijdrage van de gemeente en de provin cie thans ook het Rijk subsdie gaat verlenen. Deze subsidie zal ten hoogste 25fó bedragen van de totale kosten van stichting en eerste inrichting. Als voor waarde wordt echter gesteld dat ten minste 10 der kosten van particu liere zijde bijeengebracht zal moeten worden. De voorlopige begroting van kosten voor een R.-K. Verenigingsgebouw dat in Warmond zal moeten verrijzen geeft een bedrag aan van f. 150.000.Een bedrag van f.15000.zal dus door de parochianen 'bijeengebracht moeten worden alvorens dit plan ten uitvoer kan worden gebracht. Tot nu toe is ongeveer f. 2000bij eengebracht. Indien men in dit tempo zo ublijven sparen zal het nog 7 jaar duren voor verdere stappen tot stich ting van een gebouw kunnen worden ondernomen. In verband hiermede zal de stichting deze winter nieuwe plannen uitwerken om vlugger tot het beoogde doel 'te ge raken. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter Van Nes (Sassenheim) en dokter Walenkamp (Warmond). WASSENAAR Twee B.B.-avonden Deze week werden twee contactavon den gehouden van de B.B., de eerste op In de raadsvergadering van a.s. woensdag komt wederom ter sprake de aan koop van land aan de Hofdijck van P. J. Molenkamp. G.S. hebben nJ. meege deeld eerst een besli= 'ng over deze aankoop te kunnen nemen nadat hun gebleken is, dat ln de definitieve financiering is voorzien. Deze eis werd n.l. gesteld in een circulaire van de minister aan de gemeentebesturen. Het eigenaardige geval doet zich hier echter voor dat de raad reeds tot aankoop had besloten vóórdat er van deze circulaire iets bekend was. B. en W. menen dan ook dat alleen al op die grond redelijkerwijze goedkeuring venvacht mag worden. Voorts is de grondaankoop noodzake lijk omdat het dan pas mogelijk wordt aangrenzende bouwgrond te verkopen, waardoor het benodigde geld op tafel komt om de aankoop te kunnen finan cieren. Aan de suggestie van G.S. om het raadsbesluit in te trekken kan dan ook geen gevolg worden gegeven. In de raadsvergadering van 11 sep tember werd de beslissing op het be roepschrift van Gebr. Van den Ameele tegen de weigering tot verlening van een tijdelijke vergunning voor de bouw van een uitneembare garage tot 28 ok tober a.s. verdaagd. Genoemde firma zou evenwel graag zien dat het beroep in de a.s. vergadering wordt behandeld, waar tegen B. en W. geen bezwaar hebben. Zij stellen voor het beroepschrift af te wijzen. De redenen daarvan zijn in een uitvoerig stuk uiteengezet. REINIGINGSRECHTEN Sedert de invoering van de uniforme vuilnisemmers is het aantal in gebruik genomen 2e (en volgende» emmers ge stegen van 150 tot 750. Het aantal is dus vervijfvoudigd en dit betekent een niet onbelangrijke lastenverzwaring, zowel administratief als wat betreft de vertra ging in het tempo van vuil ophalen. Bovendien is nog een toename van 2e emmers te verwachten wanneer binnen kort de tweede roltrommelauto in be drijf komt. De ervaring is opgedaan dat woensdagavond in het Deylerhuis onder leiding van het blokhoofd G. J. van dei- Stoel, de tweede gisteravond in Zuider hout onder leiding van het blokhoofd A. Borst. Beide bijeenkomsten hadden ongeveer een zelfde verloop. De burgemeester wierp een terugblik op het afgelopen jaar en sprak zijn te vredenheid uit over de bezetting; er is zelfs een reserve. In het nieuwe seizoen zullen de oefeningen worden voortgezet, ook in groter verband. Hij spoorde de manschappen aan de oefenavonden toch vooral niet te verzuimen. De heer L. Tilanus Kruythoff. direc teur van de Stichting Bevordering Be scherming Bevolking, hield een verhan deling over de H-bom, welke wel niet op ons land zal worden geworpen, maar waarvan de radio-actieve stof ons toch kan treffen. Ook daartegen is paraat heid geboden. Goochelaar Antonini en een strijkje zorgden voor gezelligheid. ZOETERWOUDE Raadsvergadering Maandagavond komt de raad dezer gemeente in spoedeisende vergadering bijeen te 20.30 uur. In bespreking komt dan het aanwijzen van een vertegenwoordiger der gemeente bij de behandeling door Ged. Staten van de ingediende bezwaren tegen het ontwerp-uitbreidingsplan Rijndijk. Voorts eist de zeer slechte toestand van een gedeelte van de Zuidbuurtse- weg (vanaf de r.-k. kerk tot aan de Geerbrug), dat onmiddellijk wordt inge grepen. Dit weggedeelte, dat tevens wa terkering is, is te laag. Bij hoge water stand is overstroming niet denkbeeldig. Bovendien is de binnenberm te steil, waardoor het wegvak geen steun heeft, hetgeen tengevolge van het steeds zwaardere asvermogen gevaarlijk wordt. Een algehele verbetering is geraamd in de begroting 1957 op een bedrag van f31.500.—. Door de bestedingsbeperking kan dit werk in zijn geheel niet worden uitgevoerd. B. en W. stellen daarom voor de allernoodzakelijkste werkzaam heden wel te doen uitvoeren en deze op te dragen aan de fa. P. Versluis en Zoon te Bodegraven. Alles, ivat hij aanpakte, iverd goud Ondanks zijn miljoenen bleef oiule Anders Sandrew in zijn hart steeds de kruidenier (Van onze correspondent in Stockholm) De ongekroonde Zweedse filmkoning Anders Sandrew is op 73-jarige leef tijd overleden. Een miljonair is heen gegaan. Zijn naam echter zal voort leven, want niet alleen z(jn bezit draagt zfjn initialen, maar ook de in te stellen fondsen voor jonge kunste- Chr. Vrouwen bijeen In het gebouw Rehoboth kwam gis teravond de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond bijeen. Als gast was on deze vergadering aanwe zig dr. D. K. Wielenga uit Wassenaar, die zou spreken over zijn ervaringen in Brazilië. De presidente, mevrouw Houwing, opende de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze en heette in het bijzonder welkom de nieuwe leden van de Leidse afdeling. Zij toonde zich zeer verheugd over de grote opkomst de zaal was geheel gevuld en zag daarin het bewijs, "dat er een sterk gevoel van saamhorigheid onder de chr. vrouwen heerst Hierna werd medegedeeld, dat het zomerreisje naar Nijmegen en om streken op 11 juni zal plaats vinden. Dr. Wielenga. die na afwerking van het huishoudelijke gedeelte der verga dering het woord verkreeg, vertelde op boeiende en geestige wijze van zijn verblijf van drie maanden in de onge veer 56 miljoen inwoners tellende Zuid- Amerikaanse republiek Brazilië. On danks het feit. dat Brazilië liet grootste r.-k land van de wereld is breidt de evangelische christenheid er zich steeds meer uit. Na de Ver. Staten van Noord- Amerika is Brazilië het land waar in 1956 de meeste Bijbels zijn verspreid, nl. ruim drie miljoen! De bevolking spreekt Portugees en is van gemengd ras. Zelf zegt de Braziliaan van drie trieste ras sen af te stammen en wel van de In dianen. de negers en de Portugezen. Overigens kan hij uitbundig genoeg zijn vooral tijdens het driedaagse carnavals feest. dat grootser is dan waar ter we reld ook. Wordt Maria als de godin van Brazilië beschouwd, voor koning voetbal hebben de inwoners van dit land over het algemeen nog meer verering Zelden zal de Braziliaan bv. tijdens een reportage van een interlandwedstrijd zonder in het bezit te zijn van enkele voetzoekers, die bij elk te maken doel punt worden afgestoken, bij zijn radio toestel zitten' Dr. Wielenga sprak ook over het leven in de prachtige maar goddeloze hoofdstad Rio de Janeiro. In deze aan een zeer grote baai gelegen plaats wonen niet minder dan onge veer drie miljoen mensen. Het leven is er. evenals elders in het land, bijzon der duur. Rijkdom en armoede zijn in Brazilië, dat voornamelijk leeft van zijn hout. suiker, tabak, koffie en diamanten, tegenstellingen zoals men die vrijwel nergens anders kent. Het pleit echter voor de Brazilianen dat zij elkander in tegenstelling tot de V.S. (Little Rock!) weten verdragen. Tot slot van zijn met aandacht beluisterde lezing vertelde dr. Wielinga het een en ander van de Ned. Prot. Kerk in Sao- Paulo en in het algemeen nog iets van de groeiende chr. gemeente in dit deel van Gods schone wereld. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. naars zullen naar hem worden ge noemd. Anders Sandrew is een eigenaardig mens geweest. Alles wat hij aanraakte, zo scheen het, werd goud. Hij was zich er trouwens van bewust een zondagskind te zyn. „Het geld ligt op straat", zei hij dik wijls". „Je moet je slechts de moeite ge troosten het op te rapen". Hij wist het te vinden, maar hij gaf het ook vlug weer uit. „De munten zyn rond, omdat zij moeten rollen", is een andere levens wijsheid van hem. Het geld rolde steeds weer naar hem terug. Toen hij overleed, beheerde het op zijn naam staande concern niet min der dan 50 bioscopen, 4 studio's, een maatschappij voor culturele films en een voor reclame-films. Hij liet tien films per jaar maken en heeft dit jaar voor de duurste al twee miljoen uitgegeven, terwijl een andere rolprent ruim een miljoen gaat kosten. Hü had de roulatie van verschillende buitenlandse films in handen, beheerde twee restaurants, een hotel, twee schouwburger eneen kruidenierswinkel. Aan deze kruidenierswinkel dankt hü eigenlijk zijn succes. Hier begon hij in 1901. net zestien jaar oud. Hier ver kocht hij, toen men hem nog Anders Andersson noemde, prima Sandrew- port. Niet alleen de smaak beviel hem, maar ook de naam. En dus noemde hü zich voortaan Sandrew. Zo vergingen de jaren. In 1926 had hij voldoende geld gespaard om een huis te kopen. En in dit huis kwam de eerste bioscoop. De ontwikkeling ging toen snel. Als men hem later vroeg, hoe hij het zo ver had geschopt, haalde hij een Zweeds rijmpje aan: Per Erik was er steeds vroeg bij, Toen anderen sliepen werkte hij, En toen anderen voor het opstaan schroomden, Had hij verwoi-ven, waar zij van droomden. I de 2e (en volgende) emmers ten minste dezelfde kosten voor de dienst opleveren als de le emmer. Daarom wordt nu voorgesteld het tarief voor de 2e emmer gelijk te doen zijn met dat van de le, d.i. f 5.per jaar, een en ander met in gang van 1 januari 1958. Voor het buiten de gewone dienst op halen van vuilnis geldt een tarief van fl.50 voor iedere halve m3. Dit tarief wordt nu omgezet in een tijdtarief n.l. f2.50 per Y< uur. BEZWAAR Met B. en W. heeft de plaatselijke commissie van georganiseerd overleg betreurd de wijze waarop het Rijk de kwestie van de salarissen van de top functionarissen heeft behandeld en het scheeftrekken van salarisverhoudingen, welke hiervan het gevolg is. Voor ge meenten beneden 14.000 zielen (waartoe Oegstgeest behoort» worden de bestaan de verhoudingen doorbroken, daar niet langer wordt vastgehouden aan percen tages, welke reeds vele jaren hebben bestaan. Waren de bestaande verhou dingen gehandhaafd dan zouden de directeur van gemeentewerken en de le ambtenaar ter secretarie onderscheiden lijk f 918,en f 816,in wedde vooruit kunnen gaan. Nu kan slechts een cor rectie worden toegepast van f 204,resp. f 240.—. B. en W. stellen voor aan de minis ter te berichten dat het gemeente bestuur ernstige bezwaren heeft tegen de verstoring van de bestaande ver houdingen in de onderlinge bezol digingen. Er is een voorstel tot verkoop van een strook grond aan dr. A. Sunier achter diens woning. Gevraagd wordt om me dewerking tot aanschaffing van ontwik kelingsmateriaal ten behoeve van de Montessori-kleuterschool, waartegen geen bezwaar bestaat. Ten aanzien van het maken van een vijfde toilet voor het personeel der r.-k. meisjesschool zal medewerking worden verleend, doch het herstel der vloeren zal, als zijnde ge woon onderhoud, door het schoolbe stuur moeten worden betaald. De daar toe gevraagde medewerking zal derhalve worden geweigerd. TEKORT 1957 Daar de begroting 1957 nog steeds niet is goedgekeurd en te dien aan zien maatregelen getroffen zullen moeten worden is het begrotingstekort opnieuw berekend. Thans bedraagt dit circa f52.000.Hiervoor zal de saldi- reserve aangesproken moeten worden. Strijd op drie fronten om Nieuw-Guinea De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Soebandrio, heeft vandaag verklaard, dat de Indonesi sche strüd om Nieuw-Guinea op drie fronten moet worden gestreden: 1. in Indonesië, in Nederland en in de V. S. Mr. Soebandrio is gisteravond uit New York in Djakarta terugge keerd na de Indonesische delegatie by de V.N. te hebben geleid. Hü werd op het vliegveld Kemajoran verwelkomd door een menigte van honderden jon geren, die uitriepen: „West-Irian moet terug" en „Lang leve Soebandrio". Soebandrio verklaarde bij aankomst goede vooruitzichten te zien voor de In donesische nationale aanspraken op Nieuw-Guinea bij de komende behande ling van deze kwestie in de Algemene Vergadering. Overste Pamoerahardjo, voorzitter van de semi-officiële jeugdbeweging zeide, dat de Indonesische jeugd „de oorlog heeft verklaard aan alle Indonesiërs, die het niet eens zijn met de stryd om Nieuw-Guinea". Hij deelde mede. dat nog steeds groepen de stryd belemmeren. FAMILIEBERICHTEN. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Pohlert-Mogroby, z., Buenos Aires; Zandwijk—Bamberger, d., Rotter dam; De VrieseSchoufour, d., Rotter dam; Van Reljen—Van Vught, z., Acht huizen. Getrouwd: H. C. Waardenburg en C Swaan, Amersfoort; U. D. Reinders en mevr. F. A. M. Enuma-Speulman, Gro ningen; C. F. de Boon en A. Hoogen- aijk, Schiedam. Overleden: M. L. Cats—Konijn, vr.. 69 j„ Heemstede. B. van den Bosch. m. 54 j.. Den Haag; Ch. C. M. van Slooten —Klein, vr., 73 j„ Frankfurt; P. Leeu- wenburgh, m. 48 j., Amsterdam: F C. YKoelemanGreiner, vr.. 68 j.. Dieren, jhr. A. J. B. v. Suchtelen van de Haare m 66 j., Markelo: Dr. Gaele van der Veen. m„ 61 j., Richmond; H. J. Th. Smits, m., 46 j., Bergum. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Ondanks zyn rykdom bleef hij een voudig. Tot op de laatste dag bleef de kruidenierswinkel zyn hobby. Hy genoot ervan zelf een ham aan te snijden en zijn klanten tevreden te stellen. Nog op hoge leeftijd fietste hij naar het kan toor om zijn miljoenenzaak te contro leren en ongaarne deed hü een beter kostuum aan om hoge gasten te ont vangen. Hij kon soms reusachtig zuinig zijn en tijdens een galavoorstelling op een krukje plaats nemen om zo de loge-plaats te kunnen verkopen. Aan de andere kant echter kocht hy een schouwburg, waar van hü bij voorbaat wist, dat hy er steeds geld op zou moeten toeleggen. Op deze wijze gaf hy Stockholm een be hoorlijke operette. Sandrew had het verschrikkelijk druk. Naar de vele filmfestivals ging hij „om te rusten". In die bioscoopfau teuils kun je zo heerlük slapen", i' i hü- Hü sprak behalve Zweeds uitsiu<- tend Duits. Toen hü dan ook eens telegrafisch naar Engeland zün komst wilde be richten, deed hü dat met de volgende woorden: „I am a coming man

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9