De hervormde kerk van Zoeterwoude is in- en uitwendig gerestaureerd Kerkdiensten Leiden en omgeving Na acht jaar Prachtige koor is niet meer van het schip afgescheiden 96ste jaargang Zaterdag 19 oktober 1957 Vijfde blad no. 29269 Restauratie orgel is nog niet gereed Bij deze restauratie is nog eens dui delijk naar voren gekomen dat de kerk al heel oud is. Men trof verschillende bouwstijlen aan, die men niet heeft ver doezeld. want restaureren betekent niet dat men een architectonisch geheel maakt, maar dat men de oorspronkelijke toestand herstelt. Men heeft oude fun damenten gevonden uit de 13de eeuw, maar die waren niet stevig genoeg om het grote kerkgebouw te dragen. Dit was dan ook de oorzaak dat de kerk op verschillende punten verzakt is. Men kan dat duidelijk zien. wanneer men bijv. voor het koor staat. Aangezien men koor en schip tot een geheel heeft ge maakt en dat koor ook gaat gebruiken, wat het noodzakelijk de vloer waterpas te leggen. Men krijgt nu de indruk dat de vloer oploopt, onidat de afstand tus sen ramen en vloer steeds kleiner wordt. Dit is echter gezichtsbedrog, want de muren zijn naar het achterste gedeelte van het koor sterker verzakt dan bij het middenschip. Te kleine deuren Iets dergelijks kan men ook consta teren aan de zijgevel van het schip, waar zich een klein poortje bevindt, dat toegang biedt tot de begraafplaats, die rondom de kerk is gelegen. Het poortje dat voor de restauratie aan het oog ont trokken was. is hersteld, maar zal niet gebruikt worden, omdat het te laag is. iemand van normale lengte moet diep bukken om er door te komen. Men heeft geconstateerd dat het vroeger een nor male deur is geweest, doch dat verzak kingen schuld zijn aan het steeds klei ner worden. De deur in de toren is trouwens ook veel te klein in verhouding tot het ge heel en hier heeft men tot op een diepte van 70 cm scharnieren gevonden, waar uit de conclusie weer getrokken kan worden dat ook de toren is verzakt. Deze verzakking is niet overal even groot ge weest, want de toren hangt - al Is het dan niet zo veel - scheef. Bij de restauratie durfde men geen risico te nemen, en men heeft dan ook de fundering verstevigd, zodat er geen gevaar meer bestaat voor verdere ver zakkingen. Consistorie Over de toren is nog wel iets meer te vertellen. Vroeger, nog voor het beleg van Leiden, toen de kerk in brand werd geschoten, stond de toren tegen de kerk aangebouwd, doch in de loop der jaren is hierin verandering aangebracht, want de toren staat nu in de kerk. Aan de manier van bouwen kan men duidelijk zien dat hier later iets aan de kerk is gebouwd. De zodoende verkregen hoe ken boden goede gelegenheid voor het onderbrengen van de consistoriekamer, die rechts van de ingang is komen te liggen. De links van de ingang gelegen hoek is vrij gebleven. De restauratie van de toren kwam Omgeven door huizen en bomen ligt midden in het dorp de hervorm de kerk, nu weer een sieraad voor de gemeente Zoeterwoude. (Foto L.D./Van Vliet) voor rekening van de gemeente, dus daarover behoefde de hervormde ge meente zich geen zorgen te maken: er waren trouwens al financiële zorgen ge noeg. Open koor De consistorie is dus op een geheel andere plaats gekomen, want vroeger was deze in het koor. Ook in de her vormde kerk van Zoeterwoude had men vroeger - ongeveer in de vorige eeuw - het koor van het schip gescheiden door een houten want. De kansel was in het midden tegen deze wand geplaatst en in het koor waren verschillende vertrek ken getimmerd. Men wist vroeger blijkbaar geen raad met een dergelijke grote ruimte ais het koor is en maakte er dus maar een af zonderlijke ruimte van. Gelukkig is de opvatting hierover totaal veranderd en is men tot de ontdekking gekomen dat het koor ook in de protestantse kerk wel degeelijk een functie kan vervullen. Er worden nu opgesteld "n avondmaals tafel en een doopvont, terwijl de kansel naar de noordzijde is verplaatst op de grens van koor en schip. Daar het koor enkele treedjes hoger ligt dan het overige deel van de kerk kunnen de kerkgangers goed volgen, wat in het koor geschiedt. Twee berden Tijdens de restauratie heeft men nog een ontdekking gedaan: in de kerk be vinden zich twee borden, waarop de ge loofsbelijdenis en de tien geboden zijn geschreven. Toen men deze borden wilde opknappen, kwamen er plotseling kleu ren te voorschijn onder het vale bruin en het effen zwart. Met veel zorg heeft men toen de bovenste verflaag verwij derd en thans ziet men kleuren bruin, rood en groen. Dit knappe stukje res tauratie heeft het aanzien van de bor den aanzienlijk verhoogd. De borden, waarop de predikanten staan vermeld, die de gemeente hebben gediend, mogen niet meer in de kerk opgehangen wor den: misschien krijgen zij nu een plaatsje in de consistoriekamer. Nieuw meubilair Men heeft niet alleen gerestaureerd, men heeft ook vernieuwd, n.l. het meu bilair in de kerk. De nieuwe banken zijn in eikenhouten kleur gehouden en ste ken zodoende fijn af tegen de witte mu ren en pilaren. De kansel is het enige stuk meubilair dat gerestureerd is. Het aantal zitplaatsen bedraagt thans 197. en dat is ruim voldoende, aangezien er gemiddeld 150 kerkgangers komen. Ook de verwarming is geheel nieuw. Het aantal zitplaatsen is in verhou ding tot de grootte van de kerk eigen lijk maar gering, doch daarbij moet men niet vergeten dat het koor al een i o Zondag 20 oktober Lelden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. J. van der Wiel; 7 u. ds. J. de Wit (De Kerk ztaigt). Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. Groot (H.A.) m.m.v. Herv. Kerkkoor); 5 uur ds P. Kloek H.A.) Oo9terkerk: 10 u>ur ds. J. Vossers. (H.A.) Marekerk10.30 ds. M. O tt© vang er; 7 u. ds. J. N. d>e R-uiter. Kooikapei10 uur d®. J. N. de Ruiter. Marana-thaikePk; l'l uur de. H. J. van Achterberg. Herv. School Boshwizerkade9.30 uur ds. H. J. van Achterberg. Herv. Muflosohool Asserstraait; 10 uur da. J. de Wit. Ver Vrijz. Herv. Leidse Volkshuis10.30 ds. W. J. H. Huibeek. Egiise WaGlonne: 10.30 uur ds. Oh. Oa- banis. Aoadeanlsoh Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Dlaconessenhuds; 10.30 uur ds. S. L Ver heus. Jeugclikerk (Aula Gymnasium)10 uur Oogstdlenst. Liturg dhr A. Lagerwerf. Spr. dhr C. van der Tuyn. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. J. Weggemans. ran Hilversum; 5 uur -ds. Heule. Herengracht: 10 uur dr. Wesiterdnk; 7 uur dT. von Meyenféhdlt. Oude Vest; 10 uur dr. Dronkert en 5 u. dr. Westerink. Maranaithaikerk9.30 uur dr. von Meyen- feldt; 5 uur dr. Dronkert. School Telderskade10 uur ds. Heule, 5 uur ds. J. Weggemans. Geref. Kerk (art. 31): 8.30 en 5 uur (Lu'th. Kerk): ds. W. G. de Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (Onderwerp HIJ zoekt het verlorene) en 5 uur (onder werp De Stem mijns Lief site) ds. C. van der Weele. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mole naar. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gemeente: 10.30 en 5 uur (korte dilenet) ds. J. Th. Mackenzie. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. S. A Vis te Aardenburg. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9.45 u. Hoogmis (woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Soience (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- gracht 3); 10 en 5 uur dhr Th. Dikkes; (maandag 8 uur jeugddienst; dinsdag 8 uut bidstond). Baptistengemeente10 en 5.30 uur dhr Schouten Jr (maandag 8 uur bijbellezing: vrijdag 8 uur bidstond). Leger dies Halls: 10 uur heillgingsdlenet 6.45 uur Gangetje openlucht-samenkomst; 7.30 uur opwekkangssamentoomat o.l.v. ma joor B. Kattesitaairt. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Hanemaaijer van Alphen: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber, Alphen; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 uur leesdienst, Abbenes Herv. Gem.; 9.30 uur ds. J. A. vain Boven (H.D.). Alphen a3n den Rijn Herv. Gem. Juliiauastraart9 uur vicaris J. Zagema; 10.30 uur ds. P. A. Lefeber; 6.30 uur ds. M. Hanemaayer; Kapel Gouwsluia10 uur ds. J H. Bogers; Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. J. Bogers; Ouds- hoornseweg: 10 uur ds. G. Oadee; Martha- Stichting: 10.30 uur ds. C. M. Graafötal, Ermelo; Geref. Kerk Zuiderkerk10 uur dw. G. Mulder; 6.30 uur ds. W. Wij ma; Noordierkerk10 uur dis. G. M. W, Steen van Marknesse; 6.30 uur ds. G. Mulder; Aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. W wij ma; 6.30 uur ds. G. M. W. Steen; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds W. Tom'; Geref. Kerk (art. 3d) Hotel Centraal: 9 en 6.30 uur ds. A. R. Bosman van Ten Boer; Chr. Ger. Kerk; van Reedestraat; 10 en 6 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. van Mamdersloo straat)9.30 en 4 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem, van Mandersloostraat7 uur ds. G. Chr. Dulnker van Boskoop; Evan gelisatie IJsoluibgeboU'W10 uur H.A.; 6.30 uur die heer L. de Graaf. Benthuizen Herv. Gem.; 9.30 e<n 6 uur ds Steenbeek ran Zeist; Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur leesdienst. In het koor van de hervormdeVanuit de kerk is dit graf niet te oc kerk van Katwijk aan den Rijn be~ vindt zich het prachtige grafmonu ment van de familie Lyere en Rey- gersberg. zien, daar het koor door gordijnen van het schip is afgesloten. (Foto L.D./Van Wet) Bodegraven Herv. Gem.; 10 uur ds. J. C. Terlóuw; 6.30 uur dhr va-n den Hoek; Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. J. C. Terlouw; Herv. Evang.: 7 uur ds. H. Hutlng van Gouda; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. A. C. Kersten: Nleuwerbrug: 9.30 er. 6.30 uur dr. Knoppers ran Soest;" Geref. Kerk (art. 31): 10.45 en 4.30 uur ds. A. R. Bosman van Ten Boer; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst; Luth. Kerk; 10 uur ds. W. F. ten Rouweiaar; 5 uur dhr G. J. Haalboom van Utrecht. (Onderw.: De kunst ln dienst der Kerk); Evang. Kring: 10 uur Ere-dlenst; 7 uur dhr D. Lugthart van Ede Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. Pronk; 6.30 uur ds. A. de Leeuw; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur kand. W. Groen van Broek op Langedljkt Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 4 uut ds. P. J .de Bruin; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uut leesdienst; Vrijz. Herv. Gemeente: 10 xioir de heer P. J. van Ouwerkerk. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur d)5. Chr. van der LeedenGeref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur dr. Zan dee van Utrecht; 7 uur de. F. Brouwer; (Jeugdzangdienst); Geref, Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe: Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. Holtrcp; Ned. Prot. Bond 10 uur ds. P. Kruiewijk; Nutsgebouw v. d. Endelaan) Hoogniade Herv. Gem.: 10 uur ds. Roth. Kaag Herv. Gem.: 10 uur d«. Th. J. H Steen beek van Wateringen; 5 uur dis. A. van Leeuwen. Katwijk aan den R(|n Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds A. Makkenze (H.A.); 10.30 uur gymnastieklokaal Narolsstraat); ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee; Geref. Kerk; (zendingszondag)9.30 en 5 uur ds. Benthem, zendingspredlkaovt te Baarn. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 u. prof. dr. v. Rlilen 6 u. ds. F. Offertnga; Oude Kerk: 10 uur ds. P. Moe renhout; 6 uut ds. W. A. B. Hagen: Ka pel: 10 uur ds. Jac. de Vos; 5 uur ds. P. Moerenhout; Zeehospltium6.45 uur ds. Krljktamp; Geref. Kerk: 9 en 10 uur ds. F. Pijlman; 5 uur ds. Na/wijn; Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uut ds. N. de Jong; Geref. Gem. Remisestraat 10 en 5 uur leesdienst Geref. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Kerk art. 31: 9.30 en 5 uur ds. C. J. Breen. Koudekerk Herv. Gem.; 10 en 7 uut ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uu* ds. Zlj'lstra Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dir. G. Hulst te Gouda. 6.30 uut ds. J. P. Harunef Kerkzaal: 10.30 uur ds. Honnef- Geref. Kerk; 10 uur ds. Dijk, 6.30 uur ds. Banga; Kerkzaal; 9 uur ds. Banga; 5 uur d's Dijk Ver. Vrijz. Herv. 10.30 uur dhr J. Vol kers te Utrecht. Leiimifden Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. H. Gijsbens; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. A. van Arkel te Haarlem-N. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uut vi caris Schipper; 7 uur ds. D ter Steege, v. Zandnoort Jeugddienst)Geref. Kerk- 10 uur ds. R. de Vrfes, van Den Haag-Moer- wijk; 5 uur ds. J. J. Baukenkamp van Am sterdam-West; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 uur 1 eerdiensten; Geref. Gem.: 10 en 4 u. ds. L. Kieboom; Geref. Kerk- art 31: 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur: Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdiensten; Ned. Prot. Bond geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 uur ds. J Stehouwer en 6.30 uur ds. H. Verwelj; Rem. Kerk: 10 uur ds P. H van Lent: Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J Speel man; Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Nleuwveen Herv. Gem 9.30 uur ds. Verwelj van Zevenhoven; 2.30 uur de heer J. van den Hoek; 7.15 uur ds Heldlnga van Haarlem; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Kapteijn van Amsterdam. Nleuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10 30 uut ds. M. M. de Jong van Hengelo; 18.30 uur ds. J. A. van Boven; Bethel - kapel: 10 uur ds. S. M. Aertsen ram Am sterdam; Pnlël: 10 uur ds. H P Swets van Rijk; Geref. Kerk; 9.30 uur ds. J. de Lange; 3 uur ds. IJ. van dier Zee- Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 3 uiur ds. L. Floor. Noord wyk-Blnnen Herv. Geim.: 10 uiur ds. Brouwer van Hillegom en 7 uur ds. van der Loos ram Haarlem, jeugd- dienst)Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur de. P Helmen; V. d. Berghstichtlnc: 11 uut ds. Heinen; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur mej. ds. Vos ran Bussum (lokaal Limdempleim Noordwyk aan Zee Herv. Gem.; 10 uur vicaris Kamman en 5 uur ds. Emons ran HUlegersberg (Jeugddienst); Jeugd - kerk lo uur lm de De Vleerschool, Huis ter Duinstraat; Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. Rothuizen van Lelden; Herv. Geref. Evangelisatie (lokaal Schoolstraat): 10 en 5 uur de heer Van Trigt uit Amstelveen. Noordn-ykerliout Herv. Gem.: 10 uur ds. G. F. Oallenbach van Oegsteees: 7 uur ds. van Harten van Delft (Jeugddienst) Oegstgeest - Herv. Gem. Gr Kerk- 10.30 u. ds. W. A. Byieveld; Pauluelserk10.30 u. dr. E. Jansen Schoonhoven; 7 uur ds. H. Beker Wassenaar; Hoge Mors; 9 uur dhr J. Vink; Kerkzaal Endegeest8.30 uur ds. J. die Wit; Ver. v Vryz. Hervormden. (W. de Zw. kerk)10.30 uur prof. dr. G. 6e- Feestelijke dienst Financiële zorgen kunnen echter aan de vreugde, die er is over het gereed komen van de kerk geen afbreuk doen. Helaas kan het orgel a.s. donderdag tij dens de officiële overdracht en inge bruikneming - volgens de orde van dienst uit het nieuwe dienstboek der kerk - nog niet meezingen. De restaura tie van het instrument is nog niet ge reed en zal nog één a (wee maanden aanlopen. Men heeft echter een orgel te leen gekregen, zodat deze feestelijke dienst toch opgeluisterd kan worden met orgelmuziek. Advertentie Pas op voor die griep! Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met ABPIJSlBOOP/fl venster LeldenGeref. Kerk Maurftslaan 10 uur dT. D. K. Wlelenga Wassenaar; 5 u. ds. D. Krijger Den Haag; Geref. Kerk (art. 31); W. de Zwljgerkerk: 8.30 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. K. Browning van Ryns- burg. Oude Wetering Herv. Gem.; 9.30 uur ds. Knottmerus; Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur ds. J. van Goudoever van Lelden. Rynsaterwoude Herv. Gem. 10.30 en 7 uur ds. T. D. van Soest; Chr. Geref. Kerk; 8.30 en 5 uur leesdienst. RtJnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk) 10 uur ds. H. van Gosllga. 5 uur ds. M. C. Groenewoud. (Kleine Kerk)10 uur ds. M. C. Groenewoud. 5 uur ds. H. van Gosllga. Geref. Kerk (Rapenburg): 9.30 uur ds. L. v. d. Linde, 5 uur ds. J. Byie- veld. (Voorhouterweg)9.30 uur ds. J. Bijleveld. 5 uur ds. H. Post. (Maranatha kerk)9.30 uur ds. H. Post. 5 uur ds. L. v .d. Linde. Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. K. Brürüng. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur leesdienst. Sassenhelm Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. Wa-lo-aart; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper; 5 uur ds. van den Berg; Chr. Ge ref. Kerk: lo uur leesdienst; 3 uur ds. v. d. Weele van Lelden; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6 30 ds. van Amstel; Geref. Kertc: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem-.: 10 en 5 uur ds. Lekkerkerker (Gezlnsdlenst). Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Ger. Kerk (Artikel 31): 10.15 uur cis. R. Brands. 3 uur ds. J. C. Breen. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp)10 uur ds. Meljerlng (Doop). 7 uur ds. Sa- raber. (Rijndijk): 10 uur: ds. Saraber. (Hulp en Heil): 10 uur ds. Broeyer (Den Haag). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. Dercksen (Harderwiik)Geref. Kerk (Art. 31): 10 en 5 uur ds. J. Verkade (Voor burg). Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. Pet- tlnga van Llsse. 7 uur ds. Kalkman. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus (H.A.); 6.30 uur ds. J. ran der Haar; Herv. Wykgebouw Esdoorn laan 9.30 uur ds. J. van der Haar; 6.30 u. ds. J. R. Cuperus; Geref. Kerk; 10 en 5 uur da. J. Snoeij; Rem. Geref. Gem.: 10 uiur ds. G. Bloemendaal te Delft- Chr. Af gescheiden Gem.: 9.30 en 5 uur leeedrtenet Ver Wet en Evangelie: 9.30 uur ds. E. H. Kalkman ran Voorhout. Warmond HeTV. Gem.: 10 uur ds. ran Leeuwen (H.A.); 7 uur ds Vos (H.A.); 10 uur Jeugdkerk ln 't Trefpunt, voorganger de heer J. J. Veldihuyzen. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk: 10 uur dr. H. J. Houders, oogsidilenst; 7 uur ds. J. T. Wiersma; Kdevletkerk10 uur ds. J. T. Wiersma, oogstdiienst; Deylerhuils; 9 en 10.30 uur ds. H. Beker; Geref Kerk: Z ij liaanlo en 5 uur ds. H. Tien Nijkeirk; Bloemcamplaan: lo en 5 uur ds. G ran Duinen; Ned. Prot. Bond; 10.35 uur ds. J. Nooter Den Hlaeg; Johannahuls - 10.30 u. dr F. Kleyn. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer ran Alphen aan dien RUn; 6.30 uur ds. G. J. ran Embden, van Zoe terwoude; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. Hengeveld; Ned. Prot. Bond: 7 uur ds. J. E. TuLnlnga. Den Haag. Zevenhoven Herv. Gem 9.30 uur de heer J. van Hoek van Nleuwveen: Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. ran der Meu- len te Slikkerveer. Zoeterwoude Herv. Gem - 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwamnierdani Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. W. van der Meulen; Rem. Geref. Gem.: lo uur ds. G Chr. Dulnker van Boskoop. (Van ccn onzer redacteuren) Ongeveer acht jaar geleden moest de her vormde kerk van Zoeterwoude worden gesloten in verband met de zeer slechte toestand, waarin het gebouw verkeerde. In die acht jaar heeft men echter niet stil gezeten, doch is men aan het restaureren gegaan al moest het werk dan ook wel eens geruime tijd stil liggen. Nu is het einde lijk zover, dat de hervormde gemeente a.s. don derdag, 24 oktober, haar kerkgebouw weer in ge bruik kan nemen. Het mag dan wat lang geduurd hebben: het resultaat is verrassend en heel Zoe terwoude, en in het bijzonder de hervormde ge meente, is verheugd over het feit dat een cultuurmonument behouden is. Donderdag a.s. plechtige ingebruikneming Wie de kerk vóór de restauratie kende, zal niet kunnen geloven dat dit dezelfde kerk is. Zowel uitwendig als Inwendig zijn grote veranderingen aangebracht. Veranderingen in zoverre, dat de oorspronkelijke toestand is hersteld. Het grauwe pleisterwerk aan de buitenzijde van de kerk werd verwijderd, zodat men thans weer de originele rode stenen ziet, en binnen heeft men nieuw meubilair gekre gen, zijn alle ramen weer van glas voorzien en is het koor niet langer afgeschei den van het schip van de kerk. groot deel van de kerk is. terwijl bo vendien de banken zeer ruim zijn ge plaatst. Indien dit nodig mocht blijken in de toekomst, dan is er altijd nog een mogelijkheid het aantal zitplaatsen zon- derrnoeite uit te breiden. Uit het aantal kerkgangers kan men al afleiden dat de hervormde gemeente maar klein is. In totaal zijn er 430 le den. geboorteleden, doopleden en lidma ten samen. Het aantal belijdende lid maten bedraagt 218. Het is dan ook niet te verwonderen dat de hervormde ge meente voor hoge financiële lasten staat. Dankzij steun van rijk. provincie en burgerlijke gemeente is het aandeel van de hervormde gemeente „slechts" f. 60.000. Bezittingen heeft de kerk niet, zodat alles uit giften moet komen. De gemeente is bijzonder trouw in het bij eenbrengen van gelden, maar helaas zijn ook de middelen van de gemeenteleden beperkt. Daarom zal men het ook in de ketrk met één oude koperen kroon moe ten stellen, terwijl er verder moderne verlichting zal worden aangebracht. Er zouden natuurlijk enkele kronen bijbesteld kunnen worden, doch iedere kroon kost ongeveer f. 2000 en dat kan er niet af: men heeft al zorgen genoeg om aan zijn verplichtingen te voldoen. Toen de kerk acht jaar geleden werd gesloten, moest men omzien naar een andere gelegenheid om bijeen te ko men op de zondagmorgen. Men heeft toen een houten noodgebouw neerge zet „Ons Huis", dat uitstekende dien sten heeft bewezen, en als jeugdgebouw zeker nog zal bewijzen, maar dat ook weer veel geld vroeg uit het restauratie fonds. Een kijkje in het koor. Ramen en vloer naderen elkaar steeds dichter door verzakkingen van de muren. Links op de foto de kansel met bovenaan het klankbord. (Foto L.D./Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7