Leidse Vrijmetselaarsloge bestaat vandaag twee eeuwen FILMS Van liet lieve aanvaardde leerstoel Slavische letterkunde TYPEN STENO Voor Grammofoonplaten, Radio en Televisie 96ste jaargang Zaterdag 19 oktober 1957 Tweede blad no. 29269 De medemens zien Hatl bepaalde, doch bescheiden invloed op geestelijk en maatschappelijk leven der stad Vandaag is het twee eeuwen geleden, dat de Vrijmetselaars-Loge „La Vertu": de deugd, in Leiden gestalte kreeg. Gedurende deze 200 jaar hebben zich in deze Loge mannen verenigd om in broederlijke sfeer een vertrouwelijke omgang te vinden met hen die in gevoelen en willen dezelfde idealen voorstonden. In die sfeer werden herhaaldelijk initiatieven geboren, die tot doel hadden bfj te dragen tot de verlichting en bndersteuning van de medemens. Zo kan worden gezegd, dat zij gedurende de periode van twee eeuwen een bepaalde zij het bescheiden invloed heeft gehad op het geestelijk en het maatschappelijk leven in deze stad. De zilveren ere penning van de Leidse Loge. die vandaag voor de eerste maal in twee eeuwen is uitgereikt aan onze stadgenote mevr. Th. L. de Rugter de Wildt- Linck. Het karakter van de Leidse Loge is oudtijds wel verschillend geweest van dat van Loges elders in den lande, en wel door de sterke banden die zij had met de universiteit en het studenten leven. In de eerste 50 jaren van haar bestaan, heeft „La Vertu" haar leden vrijwel bij uitsluiting gevonden onder de studenten aan de Leidse Hogeschool. FRANSE STUDENT NAM INITIATIEF Het initiatief tot de oprichting van de Loge „La Vertu" is uitgegaan van de Franse student Dominicus Dieudonné, die in 1757 met vijf „burgers van Lei den" een oprichtingsbrief ontving, de z.g. constitutiebrief, welke gedagtekend is: 19 oktober 1757. Deze datum wordt derhalve beschouwd als de officiële oprichtingsdatum van de Loge. Vooral in de eerste tien jaren van haar bestaan heeft de Loge moeite ge had zich staande te houden. In die dagen bestond er nog een tweede Leidse studenten-loge, nml. L'Ange d'Or, die echter in 1770 in „La Vertu" is opge gaan. Dank zij de activiteit van Jacob A. de Mist, een man van zeldzame gaven, die na de omwenteling van 1795 een belangrijke rol heeft gespeeld in het politieke leven en naderhand tot de hoogste functies van staat zou worden geroepen die in 1768 als Voorzittend Meester der Loge, is opgetreden, is deze haar moeilijkheden te boven gekomen en onder zijn opvolger Laurens van San ten is zij tot bloei gekomen. Ook deze felle Patriot is een merkwaardige figuur geweest, die als jurist en bekwaam clas sicus na 1795 als Curator der Leidse Hogeschool de ondankbare taak heeft gehad de .zuivering" dezer universiteit van prinsgezinde elementen door te voeren; hij was echter ook een man die oog had voor de noden der universiteit. Hij nam o.m. het initiatief tot de instel ling van een leerstoel voor de Neder landse taal- en letterkunde. Deze Van Santen is in zijn jonge jaren gedurende bijna 10 jaar Voorzittend Meester ge- weest van „La Vertu". BELANGSTELLING VOOR SOCIALE NODEN In de loop van de 19de eeuw heeft „La Vertu" gaandeweg haar speciale ka rakter van studenten-loge verloren en werd zij meer een centrum waar vele liberale geesten een trefpunt vonden, waar men belangstelling had voor sociale en geestelijke noden en waar men zich in het bijzonder interesseerde voor de bevordering van het volksonderwijs in algemene zin. Deze belangstelling blijft gaande in de 20ste eeuw, waarbij echter een sterke toeneming aan de dag treedt van een streven tot geestelijke verdie ping; hierbij wordt minder gezocht naar wat de mensen verdeelt, dan naar wat hen bindt en samenbrengt. De vrijheid van ieder mens om zelfstandig te zoeken naar waarheid, is daarbij steeds één dei- grondslagen van de arbeid van alle Loges geweest. DUITSE BEZETTING VOELDE NIETS VOOR LOGE Dat dit streven door de Duitse bezet- ting niet werd geapprecieerd heeft de Loge aan den lijve moeten gevoelen; De arbeidsmarkt PLAATSING VERLOOPT MINDER SOEPEL. Over de periode van 7 t/m. 12 oktober vertoonde de geregistreerde arbeids reserve (aanbod) een daling, n.l. van 345 tot 300 als gevolg van het plaatsen van losse arbeiders in gelegenheidswerk. Dc geregistreerde vraag naar manne lijk personeel bedroeg ruim 400, waar van 110 aanvragen betrekking hadden op jeugdigen (15 t/m. 18 jaar). Uit het verloop, van vraag en aanbod kan worden geconcludeerd, dat by de bedrijven t.a.v. het aannemen van per soneel een strengere selectie merkbaar is. Jeugdigen kunnen zij hét met enig voorbehoud t.a.v. administratieve be roepen en de handel nog in vrijwel alle bedrijfstakken geplaatst werden. Wel kan worden opgemerkt, dat de plaatsing minder soepel verloopt, dan voor enkele maanden het geval was. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten steeg van 140 tot 150. De vraag handhaafde zich op vrijwel gelijk niveau en beliep 270 geregistreerde aanvragen, waarvan 30% betrekking had op jeugdigen. I kort nadat de bezetting een feit was ge worden, werden alle fondsen en bezit- tingen in beslag genomen, het gebouw aan het Steenschuur, waarin zij sinds 1872 gevestigd was werd geplunderd en het fraaie eeuwen-oude meubilair door vandalen kort en klein geslagen. Direct na de oorlog heeft de Loge haar werk zaamheden hervat. Hoewel het jaren heeft geduurd voor en aleer zij in haar oude rechten werd hersteld en haar eigen gebouw weer kon betrekken en herstellen, heeft zij zich kunnen opwer ken tot een nieuwe periode van activi teit. Hierbij beoogt zij niet alleen een vriendschappelijk trefpunt te zijn voor VOLA KWAM BUEEN A. N. Zekveld lid van verdienste Gisteravond kwam de Ver. van Oud leerlingen van de Ambachtsschool in „Royal" aan de Doezastraat bijeen. De voorzitter, de heer J. P. Zwanen burg, opende de avond en deed enkele mededelingen over de feestavond, waar in het 30-jarig bestaan van de Vola zal worden herdacht. Het bestuur heeft gemeend één van de leden en oprichters van de vereniging, de heer A. N. Zekveld, te benoemen tot lid van verdienste. De voorzitter overhandigde met een kort toepasselijk woord een oorkonde aan de heer Zekveld. Deze was zeer verrast en dankte het bestuur voor deze bijzon dere geste. - Vervolgens verwelkomde hij de heer Buis van de Bofa-borenfabriek te Amersfoort. Deze hield aan de hand van een filmstrip een interesante lezing over de fabrikatie van spiraalboren. Na de pauze werd een kleurenfilm over de fabrikatie en het gebruik van draadsnijtappen vertoond. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Aan het einde van de avond dankte een der bestuursleden de heer Buis voor zijn interessante toelichting. Verkeersongevallen in Leiden Gouden penning voor Lodewijk Napoleon De eerste' en enige gouden pen ning, welke in het 200-jarig be staan van de Leidse Loge is ge slagen, werd indertijd uitgereikt aanKoning Lodewijk Napoleon. Deze penning werd hem uitgereikt in 1807, het jaar, dat de Loge haar gouden jubileum viex-de, en dat Leiden door een buskruitramp ge troffen werd. Aangezien Lodewijk zich bijzonder interesseerde voor het lot van de slachtoffers van deze ramp, meende de Loge er goed aan te doen hem deze penning aan te bieden. Gelijktijdig werden 48 zil veren penningen geslagen, waarvan er thans één op de in het gebouw der Loge ingerichte expositie aan wezig is. Mr. Laurens van Santen, die de Leidse Loge in haar beginjaren tot grote bloei heeft gebracht. haar leden, maar bovendien tracht zij naar vermogen bij te dragen tot leniging der noden van de gemeenschap. GIFTEN EN ZILVEREN ERE-PENNING Ter gelegenheid van de viering van haar 200-jarig bestaan heeft de Loge van dit laatste streven blijk gegeven door het doen van een aantal giften aan verschillende instellingen met een menslievend doel. Ook heeft de Loge voor de eerste maal haar zilveren ere penning toegekend en wel aan mevr. Th. L. de Ruyter de WildtLinck, ter waardering van het pionierswerk door haar verricht ten behoeve van het onderwijs aan lichamelijk gebrekkige kinderen (Mytylschool). Een onder scheiding, welke hedenmiddag aan I mevr. De Ruyter de Wildt zou worden uitgereikt. OUDE ARCHIEVEN WEER IN BEZIT VAN LOGE Als door een wonder zijn de door de bezetter in beslag genomen oude archie- veix weer in het bezit van de Loge terug gekeerd. Zij vormen een bijzonder inte ressante en uitermate zeldzame bron van kennis, niet alleen van waarde voor de huidige leden van „La Vertu" en van andere magonnieke Loges, maar ook voor de sociologie van de universitaire samenleving van de 2de helft der 18de eeuw. Ter gelegenheid van de hei'den- king van haar 200-jarig bestaan heeft de Loge „La Vertu" een bescheiden, maar rijk geïllustreerd gedenkboek samengesteld, terwijl in interne kring de gebruiken van de periode van vóór 200 jaren nog éénmaal zijn herleefd. RECEPTIE EN EXPOSITIE Hedenmiddag wij komen daarop maandag terug vond in het gebouw der Loge een receptie plaats. Bovendien is in dit gebouw een expositie ingericht van oude archiefstukken, wetboeken, e.d. alsmede van gedenkpenningen en insig nes van de verschillende bestuursleden. Deze dateren uit de eerste 50 jaren van het bestaan der Loge en zijn tijdens de bezetting door de medewerking van wel willende politie-autoriteiten voor dief stal behoed en na de oorlog aan de Loge teruggegeven. Zij behoren tot haar kost baarste eigendommen. H. G. VAN LUIJKEN Breestraat 97 Tel. 20035 „Geef me 'n kans" Schrijnende waarschuwing Luxor „Geef me 'n kans, geef me alstublieft een kansHandenwrin gend staan zij voor de filmproducenten, de een na de ander. Jonge meisjes, de een nog mooier dan de ander, doni of intelligent, arrogant of verlegen, maar allemaal bezield met dat ene idee, een filmrol te krijgen. Groot of klein, het doet na enige tijd niet meer ter zake, als ze maar een kansje krijgen. Een kansje om de ladder te bestijgen, die leidt naar de toch zo vergankelijke film- roem. Alleen al in Fi-ankrijk zijn er elk jaar 150.000 jongei-en. wier grootste ver langen is bij de film te komen. Het is echter slechts enkelen gegeven de top te bereiken, het gros slijt alleen maar de zolen met het hollen van kantoor naar kantoor. Zij vechten voor relaties, die haar mogelijk kunnen helpen. Zij willen er alles voor opofferen. In deze rolprent heeft ï-egisseur Leonide Mogny een geval gelicht uit de vele duizenden. Het wrange verhaal moet echt gebeurd zijn. De geschiedenis van dat mooie meisje uit het kleine dorpje, dat huis en verloofde in de steek laat om in Parijs de roem te zoeken, maar niet te vin denZij belandt na talloze desillusies in de armen van een uitbuitende publi- citeitschef, komt bij eexx minderwaar dige fotograaf, vandaar op het politie bureau en tenslotte in het ziekenhuis. Dat uiteindelijk haar vroegere verloofde weer komt opdagen, is een concessie. Maar het doet niets af aan de waar schuwing, die dit verhaal de van roem dromende jeugd voorhoudt. Het is de lieftallige Michele Mercier, die de per soon van het dorpsmeisje tot leven brengt, het kind, dat dan in de grote en zo gevaarijke wereld geplaatst mag zijn, maar in haar hart toch steeds het naïeve meisje van het platteland blijft, die leiding niet kan ontberen. Zij is ook het middelpunt van deze boeiende en goed getekende schets van de vaak tra gische keerzijde van de filmmedaille. Parachutisten vallen aan Conflicten rond D-day Rex Theater Oorlog is niet alleen een technische massa-organisatie met vrij afbi-ekende doeleinden, het is ook een abnormale sfeer waarin het indi viduele karakter van de mens op de proef wordt gesteld en op schei-per wijze bloot komt te liggen dan onder normale omstandigheden. Het is deze menselijke kant van de oorlog, die het hoofdmotief vormt van de film „Parachutisten val len aan" over de tijd voor en na D-day. Verschillende typen onder de mannen die het spits afbeten in de meest dra matische periode van de tweede wereld- Het aantal verkeersongevallen, dat zich in Leiden in de week van 11 tot en met 17 oktober heeft voorgedaan, be draagt in totaal 29, waarvan zeven lichamelijk letsel tengevolge hadden en 22 met slechts materiële schade. Het to taal aantal aanrijdingen is hierdoor in dit jaar gestegen tot 1525. Advertentie 10 vinger syst. blind ritm. 4 talen (130 let- tergr. p. min.) Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 De „ouderwetse roman" in Rusland Gistermiddag aanvaardde prof. dr. K. van het Reve in het Groot Auditorium met het uitspreken van een oratie over „De .ouderwetse roman' in Rusland" het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de Slavische letterkunde. Prof. Van het Reve stelde in zijn oratie de vraag, of men in het algemeen en in het bijzonder in de Russische letterkunde nog de idyllische roman met een obli gaat happy end heeft. In veler ogen is de schrijver van dergelijke romans te- zeer tegemoet gekomen aan de publieke smaak omdat een goede afloop in de li teratuur in strijd wordt geacht met de waarheid in het leven. Dit ondanks de vele mogelijkheden tot weerlegging van die stelling, culminerend in de uitlating dat het met sociologische en psycholo gische maatstaven benaderen van een kunstwerk even onjuist is als het doen grazen van koeien op het gras van een schilderij. Prof. Van het Reve achtte niettemin in het bijzonder voor de proza van Poesjkin als sprekend voorbeeld van de Russische litei'atuur de idyllische roman niet de aangewezen uitbeeldiixgsvox-m. Hij toonde aan, dat het streven naar die vorm steeds bestaat, doch dat reali satie zeer moeilijk is vooral voor hen die „hoger" grijpen in de (eventueel in prozavoi-m gestelde) poezie. Spreker analyseerde in deze gedachte het werk van Poesjkin en andere Rus sische schrijvers om tenslotte te eooolu- Prof. jhr. mr. W. Mvan Eysin- ga wenst prof. dr. K. van het Reve en echtgenote geluk na de oratie. (Patio L.D./Vaai Vliet) deren dat alleen Toergoenjef en Tolsoi in enkele van hun werken die „ouder wetse romansfeer" hebben verwezenlijkt. Niettemiix moet Poesjkin aangemerkt worden als de instigerende kracht in de Rusissche literatuur, die haar wegen voor de tijd na hem heeft bepaald en da armee heeft medegeholpen aan het tot standkomen van de beste Russische romans: het genre van de doodgewone, ouderwetse roman, waarin althans in opzet de gelieven elkander krijgen. Na de oratie vond in de ontvangstka mer een receptie plaats. LEIDS CHR. VOCAAL-ENSEMBLE Tijdens een gehouden ledenvergadering vande Chr. Gem. Zangvereniging „Hal leluja" is besloten de naam van deze vereniging te wijzigen in „Leids Chr. Vocaal-ensemble". HERDENKING DAG DER VERENIGDE NATIES Ter gelegenheid van de herdenking van de Dag der Verenigde Naties wordt vrijdagavond in de aula van het Stedelijk Gymnasium onder auspiciën van de Leidse Commissie voor Internationale samenwerking een jeugdbijeenkomst ge houden. De heer Th. j. C. van Hout, landbouw kundig adviseur van de Verenigde Naties in Griekenland zal spreken over „Grie kenland, mooi maar arm land". Deze lezing wordt geillustreerd met kleuren dia's en films. De avond is bestemd voor de oudere leerlingen van de scholen voor middel baar- en voorbereidend hoger onderwijs, de kweekscholen, het ULO. leden van de politieke jongerenorganisaties en de jeugdbeweging. Lezers schrijven NEDERLANDSE ORGANISATIE VOOR INTERNATIONALE BIJSTAND (N.O.V.I.B.) De Nederlandse Organisatie voor In ternationale Bystand (N.O.V.I.B.) houdt in de week van maandag 21 tot en met zaterdag 26 oktober een nationale col lecte, ten einde middelen te verzamelen tot steun van cfe minder ontwikkelde gebieden in de wereld. De grote nood, die voor het grootste deel der mensheid een verschrikkelijke werkelijkheid is, zodat 2 van de 3 men sen op onze wereld ondervoed zijn en dus nog niet toekomen aan een mens waardig bestaan, vormt een uitdaging voor ieder weldenkend mens en voor elke naar rechtvaardigheid strevende gemeenschap. Honderden miljoenen medemensen in deze achtergebleven gebieden lijden armoede en gebrek. Ondervoeding en honger en allerlei ziekten maken het leven van hen vaak tot een marteling. Hun geringe ontwikkeling, hun onwe tendheid verergeren nog deze toestand. In vele van deze landen kan 50%, 70%, ja zelfs 80% a 90% van de bevolking niet lezen en schrijven! In vele van deze gebieden zijn géén wegen, géén watervooi-ziening, géén elektrische energie, géén gezondheids zorg, géén onderwijs, géén industrie, géén goede woningen, géén goed wer kend bestuur! Wij spreken de treurige waarheid, als wij zeggen, dat vele miljoenen mensen in deze gebieden leven in een toestand van afgrijselijke ellende! De Nederlandse Organisatie voor In ternationale Bijstand (N.O.V.I.B.), is op gericht teneinde naar de mate van haar krachten te trachten verbetering te brengen in deze toestanden. Zij heeft besloten haar internationale werkzaamheden te beginnen door het verlenen van hulp in Tracië (Grieken land) en in de Soedan door de hulpende hand te bieden bij in uitvoering zijnde projecten. Wij doen een ernstig beroep op de burgerij van Leiden om de collecte van N.O.V.I.B. met mildheid te gedenken, opdat N.O.V.I.B. in staat gesteld wordt de taak, die zij zich gesteld heeft, ten uitvoer te brengen. In het N.O.V.I.B.-werkcomité hebben zitting de heren dr. ir. H. M. J. Hart, woonschip „Ons laatste avontuur", Haagweg 1, voorzitter en A. Piket, Mag- dalena Moonstraat 53, secretaris-pen ningmeester, terwijl de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zich bereid heeft verklaard te fungeren als voorzit ter van het Comité van Aanbeveling. VAM DEZE WEEK: oorlog worden in deze film tegenover elkaar gesteld, zowel in de tijd voor de invasie als tijdens de verbitterde gevech ten. Hun zwakheden en hun moed wor den op treffende wijze uitgebeeld. „Mannen in het wit": Welkome reprise Casino De Franse film „Mannen in het wit" wordt niet voor het eerst in Leiden vertoond, maar het zou ons verwonderen, wanneer deze week de laatste zou zijn. Immers: het is een hoogst interessante weergave van de sfeer in een groot ziekenhuis, waar dag en nacht een uitgebreide staf van dok toren en verpleegsters klaar staat in dienst van de lijdende mensheid. Rondom al dit spannende gebeuren is een aantrekkelijke liefdeshistorie opge bouwd tussen twee figuren, die in dit milieu werkzaam zijn, doch wier ethi sche instelling ten opzichte van het medische beroep nogal aanzienlijk ver schilt. Raymond Pellegrin vertolkt de man nelijke hoofdrol in dit door Ralph Habib voortreffelijk geregisseerde beeld van het leven in een groot hospitaal. ,De halfbloed van Saigon Liefde en strijd in het Oosten Lido De film „De halfbloed van Saigon" (Mort en Fraude), spelend in het Frans-Indo-China van 1950, werd geregisseerd door Albert Camus, die alle mogelijkheden, om het prachtige land schap uit te beelden met beide handen aangreep. Daarnaast is er ook spanning in het overigens wel wat lang uitgespon nen verhaal, waarin een Fransman, tegen de opvattingen van zijn landslie den in, het voor de Chinezen opneemt en niets onbeproefd laat, hen van een zekere hongerdood te redden. Dit doet hij door een dijk op te blazen, zodat de inwoners van het dorp Vinh Bao, die hij heeft leren liefhebben en waarderen het onontbeerlijke water voor hun rijstbouw krijgen, tegen de wil van de Franse autoriteiten in. Zich plaatsend midden in de strijd tussen Oost en West, wordt hij daarvan zelf het slachtoffer. Betrokken in een smokkelaffaire, ont moet hij in Saigon de halfbloed Anh, die hem bij haar grootvader een schuil plaats verleent om aan zijn achtervol gers te ontkomen. Daar leert hij de schrijnende armoede der bevolking ken nen en begrijpt, dat zij geholpen moet worden. Tussen hem en Anh ontstaat een diepe liefde, maar hoe tragisch deze eindigt, leert deze film, waai-in.men een uitstekend idee krijgt van het land en de gewoonten van het daar in grote ellende levende volk. Ann Méchard en de Danile Gelin zijn de hoofdpersonen in deze ook fotogra fisch belankwekkende film, die de ogen wijd opent voor elders nog heersende verschrikkelijke toestanden. Strijd tegen verdovende middelen Geromantiseerde documen taire over „Interpol" Trianon Bij velen heerst nog het vooroordeel, dat een documentaire zon der meer vervelend is. Welnu, wie van het tegendeel overtuigd wil raken, ga deze film over de strijd tegen de handel in verdovende middelen zien. Zij is eigenlijk een documentair verhaal over de nooit aflatende strijd van de inter nationale politie-organisatie „Interpol" tegen deze uitgebreide vorm van mis daad. Een documentair verhaal, zeiden wij, maar dan toch geromantiseerd bin nen de toelaatbare perken. Het geheel werd een adembenemende episode, die tenslotte in het voordeel van Intei-pol uitvalt. De actie van deze buitengewoon nuttige organisatie, die met alle moder ne communicatiemiddelen is toegerust wat dan ook bepaald niet overbodig is tegenover gehaaide tegenstanders als de handelaren in cocaine en morfine! is hier gepersonifieerd in rechercheur Sturgis, een voortreffelijk gespeelde rol van Victor Mature. Zijn zuster, die even eens tot de bestrijders van de verdoven de middelen heeft behoort, is betrapt op het ogenblik, dat zij telefonisch haar broer waarschuwde en vervolgens door het juist binnensluipende hoofd van de bende werd gewurgd. Sturgis rust dan niet eerder voordat hij deze schurk, Mc Nally, (voorgoed) buiten gevecht heeft gesteld. Deze rol is een meesterstukje van Trevor Howard, hoe onsympathiek 's mans optreden uiteraard is. Een derde hoofdrol was weggelegd door Anita Ek- berg, die bewijst, dat zij niet alleen een vrouw met bijzondere charmes is, maar wel degelijk in staat is ook te acteren. Het humoristische element in deze meei-malen zeer dynamische film ont breekt evenmin, zodat dit werk op het brede doek een bijzonder geslaagd pro- dukt met een voortreffelijke tendens genoemd mag worden. Officiële publikaties VERKEERSMAATREGELEN. Burgmeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 14 oktober 1957 heeft besloten de volgende weggedeelten voor de daarachter genoem de voertuigen in de daarbij vermelde rich ting gesloten te verklaren: a. de Diefsteeg voor zover gelegen tus sen de Breestraat en de Langebrug, voor alle wagens in de richting Langebrug; b. de Diefsteeg. voor zover gelegen tus sen de Langebrug en de Pieterskerkgracht, voor alle motorrijtuigen in beide richtin gen; c. de Oude Rijn zuidzijde, voor zover gelegen tussen de Hooigracht en de He rengracht. voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. in de richting Hooi gracht; d. de Oude Rijn, noordzijde, voor zover gelegen tussen de Pelikaanstraat en het Havenplein, voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. in de richting; Haven- plein; e. de Houtmarktbrug. voor voertuigen, welke met inbegrip van de lading, een breedte van 2.20 m. te boven gaan, in beide richtingen. VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Oude Rijn, voorzover gelegen tussen de St.-Jansbrug en de Kerkbrug, met in gang van 21 oktober 1957 voor de duur der werkzaamheden aldaar, aan beide zijden is gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen rij- en trek dieren en vee in belde richtingen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3