Bureau met vlekken?... Prachtbijts Felle strijd tegen praktijken van leugenachtige organisatie KLAVER VIER Met oen enkel woord Agenda ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 ■jv t OG altijd is de Middellandse Zee I \j politiek en militair een waardevol -L bekken, van waaruit de staat, die het in hoofdzaak beheerst, grote invloed kan uitoefenen op de aangrenzende lan den. De Amerikanen hebben dat na de jongste wereldoorlog terdege begrepen en laten er een belangrijk vlooteskader rondkruisen, in feite een enorme drij vende vesting, onafhankelijk van poli tieke wisselvalligheid en bovendien ge makkelijk verplaatsbaar. Evenmin ver waarlozen zij echter de opbouw van bases in de kustgebieden en het kan hun verder allerminst onverschillig zijn, of zich daar een mogelijke tegenstander wenst te vestigen. Dit is dan ook de reden, dat Washington in de laatste tijd de ontwikkeling in Syrië met de grootst denkbare aandacht heeft gevolgd, het geen Moskou ertoe gebracht heeft tot dekking van zyn infiltratie in dat land een hele batterij propaganda-kanon- nen tegen de Amerikanen in stelling te brengen. Ziehier in het kort samengevat de achtergrond van de echt-ouderwetse koude oorlog, waarvan Syrië en Turkije thans het middelpunt zijn. r~) OALS bekend is de militiare leiding van Syrië allerminst afkerig van 11 invloeden uit Moskou en in elk ge val schijnt zy de mening te zyn toege daan. dat Syrië zonder veel gevaar het spelletje kan spelen van Nasser, die zich behendig genoeg waant de Russische beer voor zyn wagentje te kunnen span nen zonder opgegeten te worden. Blijk baar huldigt de Egyptische president toch een andere mening. Vermoedelijk zijn hem achteraf de ogen open gegaan voor de gevaren, die er aan zo'n proefneming kleven. Anders zou hij het niet nodig gevonden hebben als tegenwicht tegen de Sovjetrussische penetratie in het bondgenootschappelijke gebied Egypte en Syrië hebben een gezamenlijk opper bevel een kleine troepenmacht te zenden, die, naar het schijnt, toch groter is dan men van een alleen maar sym bolisch gebaar zou kunnen verwachten. Als leider van de Arabische wereld, waarvoor hij zich gaarne uitgeeft, kon Nasser het moeilijk onder zich laten het militaire verdrag met Syrië wat meer inhoud te geven! VOOR Israël is deze gang van zaken verre van aangenaam. Want het bevindt zich thans in een tang-po sitie: zowel in het zuiden als in het noorden staan thans Egyptische troepen. Toch fungeert Egypte op het ogenblik als de kromme stok, waarmee een rechte slag wordt geslagen. Want de Egyptische dictator moge dan in Westelijke ogen een verre van aanvaardbare figuur zijn, daar staat tegenover, dat zyn invloed in Sy rië een kleiner kwaad vormt dan die van Moskou. Het is wèl merkwaardig thans Nasser als tegenspeler van Kroesjtsjef te zien optreden, maar net Arabisch-nationale bloed kruipt nu een maal waar het niet gaan kan. Het Sov jetrussische offensief tegen Syrië heeft dus tegenstand ontmoet van een zijde, waaraan zelfs de knapste politieke re kenaars in het Kremlin waarschijnlijk geen of althans onvoldoende aandacht zullen hebben geschonken. Voor het mo ment betekent deze Egyptische stap een reden tot een zekere matiging voor Mos kou, al zal het geschetter nog wel enige tijd voortgaan. De vraag is overigens, of er, na deze aanvankelijke kalmering, in de naaste toekomst niet een ander ge vaar zal opduiken: een bedreiging voor Israël, al is de Sovjetrussische penetra tie voor het moment in zekere mate geneutraliseerd. WAT Moskou in Syrië zoekt, is in tussen maar al te duidelijk. Zou het er immers in slagen dit land tot satelliet te vernederen, dan zou het daarmee een basis verkregen hebben, van waaruit het in wijde omtrek zijn fatale invloed merkbaar zou maken. Niet alleen de zuidoost-flank van het NAVO-gebied zou bedreigd worden, maar ook de zuidwest-flank van het Verdrag van Bagdad (de MOVO). Van beide ver dragsorganisaties is Turkije namelijk een belangrijke steunpilaar en men kan zich dus voorstellen, dat de Turken, met het gevaar van een verdergaande com munistische infiltratie aan hun zuide lijke grens, gemeend hebben zekere voor zorgsmaatregelen te moeten nemen. Zó verstoord was het Kremlin over deze volkomen begrijpelijke afweer, dat het op alle mogelijke manieren tracht de Turken als bedreigers van het vreed zame Syrië te brandmerken, een propa gandistische manoeuvre, waarvan overi gens niemand met een greintje gezond oordeel slachtoffer zal worden. Zoals Dulles dezer dagen opmerkte: de Sovjet- Unie volgt de welbekende politiek door de bedreigde, die afweermaatregelen neemt, als agressor voor te stellen. HET zou Moskou vanzelfsprekend veel waard zyn, als het Syrië tot agitatiecentrum in het vitale Mid den-Oosten zou kunnen maken. Wat het heeft laat het niet meer los, maar toch zijn er leidende figuren in Turkije, die achter de Russische activiteit iets meer vermoeden. Op 9 november van het vorig jaar is namelijk het Verdrag van Montreux afgelopen, een overeenkomst, welke de vrije doorvaart in oorlogstijd door de Turkse zeeëngten (Bosporus en Dardanellen) aan banden legde. Ten einde zich van die beperkingen te ont doen, zou Moskou Syrië als een soort ruilobject willen gebruiken, aangezien het verwachten mag, dat er de Turken wel wat aan gelegen zal zijn een be dreiging aan zijn zuidelijke grenzen op te heffen. Het is mogelijk, dat ook dit argument in de Sovjetrussische belang stelling voor Syrië een zekere rol speelt, maar vooralsnog verdient het aanbeve ling die infiltratie meer te zien als een poging tot het verwerven van een blij vend invloedscentrum in het Midden- Oosten. HOE betreurenswaardig een herleving van de koude oorlog overigens moge zijn zij bewyst ten over vloede, dat de Russen met al hun vre- desleuzen een zuivere machtspolitiek volgen voor de Amerikanen is deze gang van zaken een goede les, waarvan men hopen mag. dat zij die ter harte zullen nemen. Bijna een jaar geleden dong Washington, met voorbijzien van de verbondenheid met Engeland en Frankrijk, naar de gunst van de Ara bische landen. Deze politiek heeft het sindsdien onder het motto van „Eisen- hower-leer" gemeend op zelfstandige wijze te kunnen voortzetten. Het resul taat is. dat hét thans doelwit is gewor den van een gemeenschappelijke aanval van Russen en nationalistische Arabie ren, die de mond vol hebben over Ame rikaanse agressieplannen tegen Syrië. Tegelijkertijd heeft Washington zich bij het lanceren van een aardsatelliet de kaas van het brood laten eten en het schijnt er zelfs van te zullen komen, dat er een ..NAVO-pool van natuurkundigen" gevormd zal worden. Mogelijk begrijpt men in Washington eindelijk, het Westen zich niet de weelde kan ^••oor- loven gescheiden op te trekken Zoge naamd politiek idealisme loont al even weinig als wetenschappelijke zelfge noegzaamheid. Schandelijke praktijken Justitie wil drastisch einde maken aan gescherm met „minder validen en blinden" (Speciale berichtgeving) Er wordt bij een groot aantal grote bedrijven in ons land een onderzoek door de politie ingesteld naar de herkomst van partyen borstelwerk, zoals bezems en stoffers. Deze artikelen zouden zyn geleverd onder het voorwendsel dat zy zouden zyn vervaardigd door minder validen of dat de opbrengst ervan ten goede zou komen aan de inrichtingen waarin deze mensen werkzaam zyn. De abnormaal hoge pryzen worden verklaard door te suggereren dat het hier handwerk betreft, dat in inrichtingen is vervaardigd. En handwerk is nu eenmaal duurder dan machinaal vervaardigde produkten. Het is echter gebleken dat in een groot aantal gevallen fabrieksgoed, en dan nog vaak van inferieure kwaliteit, Is afgeleverd. Leveranties, waar het hier om gaat, geschieden door commerciële organisa ties, die in allerlei vormen, zowel één manszaken, stichtingen als naamloze vennootschappen als paddestoelen uit de grond zijn gerezen. Deze z.g. „verkoop kantoren" betrekken hun goederen veelal gedeeltelijk bij inrichtingen voor minder validen. Verder is ongeveer de helft van de aangeboden artikelen fabrieksgoed, dat door de colporteurs service-goed wordt genoemd. Met „service-goed" wil len zij volgens hun zeggen aanduiden, dat het gewone handelsartikelen zijn. waarvan een deel van de winst ten goede zou komen aan de instellingen voor minder validen. Het is echter zó, dat de abnormaal hoge winst (de prijs is soms drie- tot viermaal zo hoog als die in de winkel) geheel in de kas van de verkooporganisatie vloeit. Dit is bij vorige gelegenheden door de Justitie be wezen. Bovendien wordt er meer dan eens gesuggereerd, dat het fabrieksgoed door de minder-validen is gemaakt. De verkooporganisaties hebben door gaans colporteurs en colportrices in dienst, die al dan niet onder super visie van een rayon-agent op pad gaan, voorzien van een prijslijst en een legitimatie van de verkooporganisatie. Zij bieden hun waren, waarvan zij overigens geen monsters by zich heb ben, te koop aan, hetzy huis aan huis, of bij grote bedrijven. Er wordt dan een sentimenteel verhaal opge hangen over de minder validen en zo trachten zy de hoge pryzen goed te praten. Komt de koop tot stand dan levert de colporteur een bon in bij de rayon agent of bij het hoofdkantoor, waarna een ander enkele dagen later voor de aflevering zorg draagt. De colporteur krijgt een hoge provisie, terwijl ook de bezorger een percentage van de verkoop prijs krijgt. Is er een rayon-agent in geschakeld, wel, deze man ontvangt eveneens zijn deel. Hieruit blijkt wel, dat zeer velen aan de goederen verdie nen en dit moet de koper vanzelfspre kend betalen. Het betreurenswaardige bij dit alles is, dat bonafide inrichtingen meestal door onwetendheid, maar ook wel door gemakzucht, met het leveren aan deze organisaties de slechte praktijken in de hand werken. Er kan in dat geval im mers worden geschermd met de naam van de inrichting en de aanduiding .minder validen". Uit het onderzoek, dat de politie in stelt, is gebleken dat het in heel wat gevallen om grote orders gaat. Gedreven door medeleven, terwijl men de artikelen soms niet eens direct nodig heeft, zijn vooral grote bedrijven, zoals aanne mingsbedrijven en scheepswerven, grote bestellingen gedaan. Zo is er een bedrijf dat dezer dagen van een verkooporgani satie 100 bezems en 50 stoffers 'tot een bedrag van vele honderden guldens heeft betrokken. De winkelwaarde van deze artikelen ligt heel wat lager en boven dien is de kwaliteit zeer slecht, zo slecht zelfs, dat een bonafide winkelier ze niet zou willen verkopen. En dan staat er op de nota: „Namens de min der validen hartelijk dank voor uw me dewerking"! De politie zal met uiterste gestreng heid optreden tegen het misbruik ma ken van aanduidingen als „minder vali den" en „blinden" Er wordt namelijk ook geschermd met laatstgenoemde aanduiding, vooral by de verkoop van was een schoen smeer. Het onderzoek wordt op het ogenblik met kracht uitgevoerd, omdat Justitie op drastische wyze paal en perk wil stellen aan de slechte praktyken van de verkooporganisaties. Dit op treden wordt van de zyde van de er kende inrichtingen van harte toege juicht. De besturen van deze inrich tingen zoeken naarstig naar een oplos sing van dit probleem. Wie het werk van blinden en minder validen wil steunen, doet het beste rechtstreeks bij inrichtingen te kopen, waarvan er ver scheidene een verkoopruimte hebben. Opzichter viel 50 m. Rapport „open en gesloten" ziekenhuizen Gistermorgen is de 55-jarige ge meente-opzichter J. van Wyk, uit de Orchideestraat te Rotterdam, van het dak gevallen van het in aanbouw zynde gemeenteziekenhuis „Dykzigt". Hy kwam van ongeveer 50 m. hoogte op straat terecht en moet op slag dood zijn geweest. De Geneeskundige Dienst heeft het stoffelijk overschot naar een van de gemeenteziekenhuizen vervoerd. Radio-actie in samenwerking met en ten bate van: Stichting Prins Bernhardfonds, Stichting Het Nederl. Blindenwezen, Ne- derl. Vereen. Sociale Zorg voor Minder- Validen „AVO" en Stichting Nederl. Org. voor Intern. Bijstand Goedkeuring is ver leend bij besluit van de Minister van Jus titie d.d. 27 augustus 1957 no. 1026/257. Alle cijfers opgeteld Uitzending elke zaterdagavond 9.45, Hilversum II (298 m.) Inzenden aan: Klaver Vier, Hilversum 75 JAAR EN 425 KINDEREN! Het is beslist een aangename attentie voor de 75-jarige MARTHA STICH TING te Alphen aan den Ryn, wan neer U een „bijdrage" stort op postrekening 4846. NEDERLAND Op 18 november 1957 zullen op alle postinrich'tingen in Nederland de Kin derzegels 1957 verkrijgbaar worden ge steld. De afbeeldingen der zegels zijn ont leend aan kinderportretten van de vol gende Nederlandse meesters uit de 19de en de eerste helft van de 20ste eeuw. B. J. Blommers (18451914), de schil der van het alles-overheersende licht van de zeekant. Hij schilderde het She- veningse vissersleven, boerenbinnenhui- zen en kinderportretten. W. B. Tholen (1860—1931) die zijn typisch Hollandse onderwerpen vond op en rond de Zuiderzee. Ook schilderde hij fijnzinnige kinderportretten. Jan Sluyters (18811957) de veelzij dige en temperamentvolle kunstenaar, wiens kinderportretten behoren tot het mooiste dat hij maakt. Het portret op de zegel is dat van zijn dochtertje. Matthys Maris (18391919) wel de meest begaafde van de drie gebroeders NEDERLAND Maris, bekend om zijn romantisch ver droomde „bruidjes", stadsgezichten en portretten. G. Kruseman (17971857) schilder van portretten, bijbelse onderwerpen en ita- liaanse volkstaerelen, die zich liet in spireren door Rafaël en andere Itali aanse meesters. De voorstellingen en kleuren zyn: 4 4 ct, meisjesportret, B. J. Blom mers, helder rood. 6 4 ct, meisjesportret, Willem B. Tholen, olijfgroen. 8 4 ct, meisjesportret, Jan Sluyters, sepia. 12 9 ct, meisjesportret, Matthys Ma- ris, violet. 30 9 ct, meisjesportret, Cornelis Kru seman, blauw. De zegels zijn verkrijgbaar aan de kantoren van 18 november 1957 t/m. 17 januari 1958. Geldig voor frankering tot en met 31 december 1958. Diverse aanbevelingen Om het vraagstuk der open en ge sloten ziekenhuizen en de daarmee samenhangende vraagstukken te be studeren heeft de door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in gestelde Commissie Ziekenhuisvraag stukken enige jaren geleden een af zonderlijke commissie „Open en ge sloten ziekenhuizen" ingesteld. Deze commissie heeft de voor- en na delen van de verschillende vormen on derzocht, zich daarbij baserend op het belang van de patiënt. Dit belang heeft zij in de ruimste zin opgevat. Een be langrijke factor is daarbij de vrijheid van dokterskeus. Daarnaast moet ook rekening worden gehouden met andere factoren, zoals de waarde van een goede opleiding van jonge specialisten, het be lang van teamwork tussen beoefenaren van verschillende specialismen en de ef ficiency van het ziekenhuis. De com missie heeft getracht deze verschillende factoren zo goed mogelijk tegen elkaar af te wegen. Zij kwam daarbij tot de conclusie, dat èn aan het geheel „open" èn aan het „gesloten" systeem voor- en nadelen zijn verbonden. De commissie heeft bepaalde aanbevelingen geformu leerd, waarvan de verwezenlijking de nadelen zoveel mogelijk zou kunnen op vangen. De voornaamste van deze aan bevelingen zijn: De patiënt moet als het enigszins kan door de specialist van zyn keuze worden behandeld; daarnaast is het een even groot belang voor betrokke nen, dat een specialist niet zoveel pa tiënten in behandeling neemt, dat hij niet aan allen zyn volle aandacht kan schenken. Er dienen normen te worden ge steld voor de toelating van specialis ten tot de ziekenhuizen. T.a.v. deze normen doet de commissie een voor stel, dat rekening houdt met het on derscheid, dat bestaat tussen afdelin gen, waar specialisten worden opge leid en afdelingen, waar dat niet het geval is. Voor het verwezenlijken van deze verlangens dient allereerst overleg te worden gevoerd tussen de besturen van de ziekenhuizen en de specialisten; voor de overheid is hier niet in de eerste plaats een taak weggelegd. In een open ziekenhuis kunnen alle te goeder naam en faam bekend staande specialisten hun patiënten behandelen; in een gesloten ziekenhuis mogen alleen de door het ziekenhuisbestuur toegela ten specialisten werkzaam zijn. Daar naast zyn er ook mengvormen, waarvan de voornaamste is, dat in de laagste klasse alleen toegelaten specialisten mo gen werken, terwijl in de hogere klassen alle specialisten toegang hebben. Tegen het stelsel der gesloten ziekenhuizen be staan zowel bij artsen als bij patiënten bezwaren. Het rapport, dat deze commissie heeft uitgebracht, alsmede de conclusie, waar toe de commissie ziekenhuisvraagstuk ken is gekomen, zijn vandaag door de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid vrijgegeven, teneinde een ruime discussie uit te lokken. Vervolg van pag. 1 Waarom geen klacht bij Veiligheidsraad? Alvorens de Algemene Vergadering het op pagina 1 vermelde besluit van de Syrische klacht op de agenda te plaatsen, was deze zaak in de agenda commissie ter spraken gekomen. De Britse afgevaardigde Allan Noble verklaarde de góede trouw van de indie ners van de klacht „sterk te betwijfe len". „Er ls een Sovjetrussisch propa- ganda-offensief aan vooraf gegaan en de indiening ging gepaard met een in heftige bewoordingen gestelde brief van de heer Grom.vko. Indien de Syrische regering werkelijk bezorgd was geweest over de ontwikkeling harer betrekkin gen met de Turkse autoriteiten, zou de Veiligheidsraad hebben moeten verzoe ken de toestand te bespreken, daar het in de eerste plaats de taak van de raad is op te komen voor handhaving van de vrede. Syrië deed dit niet, en dit v~rmt te vens een bewijs, dat het hier een Rus- sisch-Svrische propaganda-actie be treft" .aldus Allan Noble. De Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, gaf uiting aari bezorgd heid ovr de jongste ontwikkelingen in het midden-oosten, „die haar oorsprong vinden in het streven der Sovjet-Unie, om haar invloed aldaar uit te breiden". „Een onderzoek door de Verenigde Naties zal de ongerijmdheid van de Sovjetrussische beschuldigingen jegens Turkije en de Verenigde Staten aan tonen. Oo kzal hieruit blijken, wat de werkelijke oorzaak van de spanning in dit gebied is. De Sovjetrussische be weringen zijn plompe en schandelijke beschuldigingen, waarvan er niet één kan worden bewezen", aldus Cabot Lodge. ROSSEM du CHATTEL ac 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. j. MAARTENSE Hoogstraat 6 J. du PON Ereestraat 89 BINNENLAND Maandag a.s. wordt het es „Water man", voor de eerste maal onder com mando van kapitein B. Blok ui't Den Haag met 656 passagiers uót Ausitraihe en Indo nesië verwacht ln Rotterdam, waar de ontscheping, onvoorziene omstandigheden voorbehouden., 's morgens om negen uur een aanvang aal nemen. Gisterochtend is ln de gemeente 't Zandtt de motorrijder J. Lansen uit Bierum op nog niet opgehelderde wijze ln aanra king gekomen met een staaldraad en ten val gekomen. Hij was op slag dood. De staaldraad werd gebruikt bij werkzaam heden. BIJ de Biydorpbnug te Rotterdam is gistermorgen de 27-jarige G. Rutksma-van Loon met haar personenauto tegen een trekker met oplegger gebotst. Mevrouw Tuirksma en haar 4-jarig zoonitje werden uit d)e wagen geslingerd. By aankomst in het ziekenhuis bleek zij aan de opgelopen verwondingen te zijn overleden. Haar zopm ■tje lis in ernstige toestand ln het zieken huis opgenomen. Het Nederlands Instiibuut voor Volks huisvesting en Stodiebouw gaat op 25 ok tober in Den Haag een ledenvergadering houden, waar het sociale, het ruimtelijke en het' bestuurlijke aspect van nieuwe steden in Nederland zal worden besproken. Het congres zal worden ingeleid heer G. J. van den Berg. lid van de direc tie van de Provinciale Planologische Dienst van Noord-HöWand. Onbekenden hebben 's nachts een bezoek gebracht aan een Jiuiwellerseaak aan de Paminekoekstraat te Rotterdam. Zij hebben zloh door lnikllmmlng toegang verschaft. Br ls voor een bedrag van 70OO gld aan horloge®, ringen en armbanden verdwenen. Het Sabena-hefsohroefvMegtuig. dat gisteren om 12.40 uur op de heliport aan de Katsihoek te Rotterdam moest arriveren kon wegens het sleobte zicht tussen het Feljenoordstadiion en de Maasstad het of ficiële landingsterrein niet bereiken. Het toestel landde op het U nlle ver -sportveld ln Rotterdam-Zuid, dat als uitwljkhaven bij slecht weer e.d. is aangewezen. Op het IJsselmeer is gisteravond een kolenboot van duizend ton. geladen met 9O0 ton kolen, gezonken. Het schip ligt ongeveer \1Jf kilometer van het Friese licht. Het werd getrokken door motor sleepboot „Marjo", met kapitein van Tul. en ligt nog gedeeltelijk boven water. De schipper van het koflenschip, die heer Klei burg en de andere opvarenden, zfjn op de sleepboot overgegaan. De vereniging van Staten- en raads leden van de VVD zal op zaterdag 19 ok tober in Esplanade te Utrecht vergaderen. De Kroon heeft, by beslissing van lil oktober, vergunning verleend tot uitbrei ding van de schietbanen te Vugihit onder de door de minister van oorlog reeds aan geboden restrictie, dot de schietbanen al leen gebruikt zullen worden op werkda gen. BUITENLAND De laatste van de op 2 oktober te Toulon geboren v ij fling, Maohèle Chris - tofle. 16 gisteren in een ziekenhuis over leden. Drie van de vijfling overleden bin nen 24 uur na de geboorte, de vierde vijf dagen later. De B rits - Egyptische financiële be sprekingen te Rome zyn ln een impasse geraakt, hetgeen ls gebleken uirt de me dedeling. dat de terugkeer naar Rome van de leider der Egyptlsohe delegatie is uit gesteld. Het Pln6e kabinet onder leiding van Sukselailnen heeft gisteren een nederlaag geleden ln het parllement. Het kabinet kreeg één stem te weinig (75 tegen 74). Premier Sukeelalinen heeft na de stem ming het ontslag van zijn coalitiekabinet Ingediend. Een motie van wamt/rouwen was ingediend door de voUksdemooratische partij, die van oordeel ls, dat de regering er niet is geslaagd de economische moei lijkheden tot oplossing te brengen. Behal ve de volksdemocratlsche partij stemde ook de soofaafl-democratische oppositie- panty tegen de regering. In de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa hebben gisteren ver scheidene afgevaardigden gepleit voor een gemeenschappelijk buitenlandse politiek voor West-Europa. De Nederlandse afge vaardigde dir. C. L. Patljn zei, dat de lan den van het Afrikaans-Aziatische blok wel een gemeensohappeiyke buitenlandse po- Op een boedelvelllng in Dundee (Schotland) ls een waardevol schilderij ontdekt van de zestiende -eeuwse Vlaamse schilder Pleter Brueghel de Oudere. Het schilderij, getiteld ..Boerenkermis" ls voor ruim 13.000 gulden verkocht. Isrnaël Tsjoendrigor is gisteren be- ëedügd als premier van een nieuwe Pakis taanse regering, die bestaat uit vertegen woordigers van de Moslem Liga, de Re publikeinse partij, de Krisnjak Sramik partij en de Nlzame Islam partij. De pre mier ls zelif leider van de Moslem Liga, die onder de regering van Soe-hrowardi ln op positie was. Malik Firoz Chan Noon, die minister van Buitenlandse Zaken in de vorige regering was, heeft deze functie behouden. Uit een gisteren te Bonn gepubli ceerd voorlopig overzicht blykt dat het aantal verkeersongevallen in de Duitse bondsrepubliek afgenomen sedert er een algemene maximumsnelheid ls ingevoerd. In september van dat jaar, die eerste maand van de snelheidsbeperking, werden in d'e bondsrepubliek met uitzondering v. Beleren 25,9 procent mander personen ge dood dan ln eenzelfde maand van het vo rige jaar. Het aantal gewonden daalde met 27,3 procent. Hr Ms. kruiser „De Zeven Provin ciën" is gistermiddag voor een officieel bezoek de haven van Hamburg binnenge lopen. De officieren, onderofficieren en matrozen van de kruiser zullen ln de ge legenheid worden gesteld aan verscheidene uitstapjes deel te nemen. De bevolking van Hamburg zou het oorlogsschip heden en zondag kunnen bezichtigen. De Nederlandse gezant ln Oostenrijk mr. E. Star Busmann. heeft vrijdag in het Oostenrykse Museum voor toegepaste kunst te Wenen een tentoonstelling „Delftse ceramiek in de twintigste eeuw" geopend. De tentoongestelde voorwerpen zyn vervaardigd' d/oor de „Poroeleyne nes" Alaska herdacht gisteren het feit dat het 90 Jaar geleden door Rusland aan de V.S. ls overgedragen. Het werd toen voor 7.200.000 dollar door Rusland aan de V.S. verkocht. De naam „Alaska" bete kent „het grote land1". Alaska heeft op het ogenblik een bevolking van 200.000 zie len'. De Vlagofficier van de Canadese vloot aan de westkust, sohout-blj-nacht Rayiner, heeft gisteren beked gemaakt, dat duikboten, die zloh in Canadese wateren ophouden en zloh niet bekend maken wanneer dit gelast wordt, met dieptebom men zullen worden bestookt. Volgens Rayner heeft gisteren bekend gemaakt dat kende duikboten aan de westkust verken ningen uitgevoerd. Rayner legde er de na druk op, dat bedoelde duikboten slechts binnen de Canadese territoriale wateren een strook van drie myi uit de kust. aan gevallen zullen worden. Utlek hebben, doch Europa nleb, en dat niet al® gevolg van gebrek aan overleg of mogelijkheden daartoe, maar als gevolg van gebrek aan eensgezindheid. Door was ln de rivieren Ma jar es en Palancla hebben zich op vijftig kilometer van Valencia ln Spanje nieuwe overstro mingen voorgedaan. In het gebied van Se- gorbe zyn meer dam 250 hulzen verwoest en honderden telegraafpalen geveld. Er zyn geen slachtoffers gemeld. De regenval de oorzaak van de overstromingen!, is gis termiddag opgehouden. ZATERDAG Oud-Hortuszicht: Feestavond Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. ZONDAG Schouwburg: De Schouwspelers „Boef- Je". 8 uur nam. Luxor-theater. Bijzonder kerkewerk „BIJ ons thuis" o,l.v. dr. Schoonheim. HO.30 uur voorm. MAANDAG In den Vergulden Turk: Leidse Midden- standscentrale. Spr. de heeer H. L. Jansen, secr. van de S.E.R. 6 uur nam. Rehoboth; Ohr. Hist. Jongerengroep Spr. D. van der Kwaak over gemeentepoli tiek. 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Filmavond Wandel- kring NB VLO over veilig verkeer. 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Rel6- ver. naar drulvenkassen in 's-Gravenzan- de. 1 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. D. van Wyngaarden „De Egyptische godheden ln de beeldende Kunst". 8 uur nam. HJet Gulden We®: Lezing Ned. Ver. voor Huisvrouwen over aardappelen. 2.30 uur nam. De Hoeksteen (Levendaal 1) Comm. Hudsh. Voorlichting; het lavet. 2 uur nam. Café Andiba. Leidse Tuiniers- en Bloe mistenver. „Door Eendracht Verbonden". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Ptov. Vrouwendag Ned. Coöp. Vrouwenbond. 10.30 uur voorm. WOENSDAG Doopsgezinde Kerk: Spr. K. C. van Oos- sanen over „Aan wie Palestina, de Jood of de Arabier?" 8 uur nam. Geologisch Museum Garenmarkt)K. en O.-cursus crrer het Deltaplan door dr. A. Brouwer en Ir. Dibbits. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. J. van Vliet. 8 uur nam. Stadszaaü (grote zaal)Concent L.K.K. „Voor allen". Solisten Herman Krebbers en Rob. Welsz. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 u. nam. Oegstgeest Gemeentehuis. Raadsvergadering '7.30 uur nam. DONDERDAG Herengracht 34: Ledenvergadering Leid se Smalfilmliga. 8 uur nam. Nieuwsteeg 8: Opening Verkeersflotoaal. 3 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Ned. Kamerorkest. Solist Symon Goldberg 8 uur nam. Den Burcht; Filmavond Llssone-Linde- man. 8 uur nam. Pieterskerk: Interkerkeiyike samenkomst Sprekers ds. J. v .d. Wiel, ds. H. Heule en ds. C. v. d. Weele. 8 uur nam. Oegstgeest (Montessorischool L. de Oollgnylaan)Ouderavond. Spr. dr. H. J. Jordan. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Leidse Assurantie club. Spr. P. J. G. Schmidt over: Auto matisering en verzekering. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie speelt „Het el". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Ned. Chr. Relsver. Spr. P. van 't Zelfde over Italië. 8 uur nam. Anatomlsoh Laboratorium; K. en O.- cursus prof. dr. J. Dankmeyer over het rassenvraagstuk. 8 uur nam. Rehoboth: Voorlichting aan toekom stige militairen. Spr. ds. C. M. Graafstal. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie e<n Mineralogie V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van ederlencL Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Lakenhal: S chdlderij erute n toonstelling Hazeveld, Van Roemburg en Tweehuyzen; gravures vam Manlus Bauer. Werkdagen 104 uur; zondag 15 uur nam. (Tot 4 november). Boerhaavezaal: Expositie Lelds Kunst centrum (o.a. wandtapijt Stadhuis). Werk dagen 25 en 79 uur. Zondagen 15 uur. Geopend t/m. 27 oktober. BIOSCOPEN Lldo: „De halfbloed van Sadgoni" 14 Jr. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4,45, 7 en 9j16 uiur. Casino: „Mannen in het wit". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9,ls uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.16 uur. Donderdagcyclus: „Fantam la TuMpe" Rex: „Rit in de nacht" 14 Jaar. Werk dagen 2,30. 7,15 em 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Trianon: „Stryd tegen verdovende mid delen". 18 Jaar. Werkdagen 2,30 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.30, 7 en 9.16 u. Luxor: „Geef me een kams". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9,15 -uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 em 9.1S uur. Zaterdag 19 oktober zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten Apotheek Douza, Douzastraat 31, tel. 2/1313- Apo theek Nieuwe Ryn, Nieuwe Rvn is. tel. 20523 en Apotheek Oegstgeest. Wilhel- minapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. Zondag 20 oktober is alleen geopend Apotheek Nieuwe Ryn, vam 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur. De zondagsdienst der hulsartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren 's-Gravesande. Wydicks Mas tenbroek, Veldhuijzen en Van Wingerden. Te Oegstgeest door de doktoren Vare kamp en Meissner, beiden telefoon 21916. Bij geen gehoor by Ow huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22221,. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Mallorca i d. "J: ■s'3 ■cf 15 4» S S'Si S Cl geh. bew. zzw 2 9 5 regen nno 2 7 6 geh. bew. zw 11 13 2 onbewolkt wnw 7 12 3 zwaar bew. wzw 3 15 13 geh. bew. wzw 8 16 6 motregen w 5 19 0.6 regen zzo 1 20 5 regen wzw 1 25 5 zwaar bew. ono 3 24 0 motregen n 2 21 7 zwaar bew. zw 5 18 2 regen zw 6 20 0.1 half bew. z 3 21 0 zwaar gew. zzo 2 21 0 licht bew. z 4 22 0 mist windstil 19 0 geh. bew. zo 2 18 0 licht bew. windstil 19 0 onbewolkt windstil 25 0 half bew. wlnd6tll 23 0 half bew. nw 3 24 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2