Rotterdams Orkest overrompelde K. en O. met klankverfijning Presenteerde edel programma SPOEDIG RUSSISCHE RAKET NAAR DE (echte) MAAN? Lage varkeiisprijzen drukken riuidyleesomzet Rietje Leliveld te Ter Aar kreeg horloge van Heldenfonds 96ste jaargang Zaterdag 19 oktober 1S37 Zesde blad no. 29269 Het teas een „feest!" Krebbers verbazingwekkend in Paganini K. en O. heeft met een buitengewoon sympathieke uitvoering het concertsei zoen ingeluid. Herman Krebbers, onze eerste violist, zagen we zichzelf inleven in de garde der violistische fenomenen en het Rotterdams Philharmonisch Orkest overrompelde ons met een klankverfijning, die in het raam van een „populair" concert zo maar niet te verwachten was. Als deze uitvoering representatief blijkt voor de werkzaamheden van het komende seizoen, dan heeft het R. Ph. O. een betekenende schrede voorwaarts gedaan. Eduard Flipse had over zijn instrumentalisten de grote weldadige rust der innerlijke verzekerdheid gebracht en een voortreffelijke eensgezind heid: eensgezindheid naar de frasering, dictie, intomatie, naar de stemvoering, de spanningen, de levendigheid der ritmiek. Zodat Leiden hem het her nieuwde welkom toeroept! Het programma lag op een edel plan. Zowel voor Haydn en Paganini als voor Dvorak en Ravel had Flipse een bin dend leidmotief gevonden in Debussy's woorden: „musique pour faire plaisir". Dat kwam wel uit, met dien verstande, dat bij Paganini het „plaisir" van een enigszins eigen orde is. De viool is omweven met legenden en geen is er die de bronnen dier legenden meer gevoed heeft dan Paganini. Of deze een kunstenaar was of een schijn kunstenaar is geen uitgemaakte zaak. Schumann bewonderde hem, Brahms en Rachmaninof varieerden thema's van hem. Anderzijds werd en wordt Kitsch met hem bedreven. Een Londense im- pressario maakte eens bekend, dat een zekerecellist het Vioolconcert zou produceren op de cel(!) en dat wel: „met toevoeging van moeilijkheden van eigen vinding" De een ziet in het Vioolconcert in D (Nr 1) een artistieke aanwinst, de ander een machteloos maaksel. Zelf hebben we de bloeiende melodiek en de opzet van het Rondo met „plaisir" gevolgd, daar entegen de cadenzen vervelend gevon den, die de compositie telkens zonder inhoud laten leeglopen. Maar we bleven niettemin gefascineerd door de ontstel lende toeren der techniek. Dit alles is krankzinnig moeilijk maar werd, of het geïmproviseerd ware en zonder merkbare inspanning, in pure volmaaktheid door Krebbers verwe zenlijkt met een fabuleuze zuiverheid in de hoogste posities, een verbluffen- „Thunderstreaks1' en de „Thunderflashes" blijven in de lucht De vliegtuigen van het type „Thun- derstreak" en „Thunderflash" worden niet aan de grond gehouden, nadat twee weken geleden, op 3 oktober, een vlieg tuig van dit type bij Venray is neerge stort na anderhalf uur zonder piloot te hebben rondgevlogen. Dit vliegtuigongeval werd veroorzaakt door een defect aan het hydraulisch systeem, waarmee roeren, remmen, lan- dingsklëppen, landingsgestel en andere onderdelen worden bediend. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer E. Vermeer. De fabrikanten hebben voor de onder havige vliegtuigtypen een geheel nieuw hydraulisch systeem ontwikkeld, waar bij de kans op storingen sterk is ver minderd. Enkele van de aan Nederland verstrekte vliegtuigen zijn reeds met dit nieuwe systeem uitgerust, maar het me rendeel bezit het nog niet. Alle „Thunderstreak"- en „Thunder- flash"-vliegtuigen zullen echter zo spoe dig mogelijk van het nieuwe systeem worden voorzien. De vraag* van de heer Vermeer, of het nog wel verantwoord is deze types vlieg tuigen in de vaart te houden zolang het nieuwe systeem niet is ingebouwd, raakt blijkens het antwoord de verantwoor delijkheid van de minister. Een besluit om deze toestellen, zij het tijdelijk, niet operationeel te maken, zou zeer ingrijpend zijn voor de gealliëerde strijdvaardigheid in de lucht en te land en acht de minister momenteel niet ver antwoord. Nu is gebleken, dat het hydraulisch «ysteem enige malen in de vlucht heeft gefaald, wordt daaraan door veelvul- diger inspecties op de grond extra-aan dacht. besteed. Ook zijn de vliegers de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen tijdens de vlucht nog scherper inge prent. Curtiss Wright komt naar Leiden VESTIGING IN VOORMALIG FABRIEKSCOMPLEX T. D. Het is thans zeker, dat de Ameri kaanse Curtiss Wright-fabrieken een dochteronderneming in Leiden zullen vestigen. Het bedrijf zal worden onder gebracht in een gedeelte van het voor malig fabriekscomplex van de C.V.. Tieleman Dros aan de Middelste gracht. Teneinde de gebouwen voor dit doel geschikt te maken, worden thans enkele verbouwingen uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling om in december met de produktie vermoedelijk van onderde len van motoren te beginnen. ZWEMMEN. Bestuur Sleutelstad Tijdens de ledenvergadering werd het bestuur van De Sleutelstad als volgt samengesteld: Voorzitter P. Erades, Melchior Treub- laan 20, tel. 25586; secretaris J. Wetter, Marislaan 33; penningmeester W. van Rooyen; polosecretaris W. van zyi, Stationsweg 22; commissarissen mevr. v. Rooyen, Lies Wolters, De Klerk, A. van Es en N. v. Berkel. De training kwam in handen van de heren Van Zijl (zwemmen) en Erades (waterpolo). Wil van Breukelen gaat LZC trainen Naar wjj van de zyde van het LZC- bestuur vernemen heeft deze Leldse ver eniging een overeenkomst afgesloten met de bekende trainster Wil van Breukelen. die tot voor kort de leiding had van de vereniging 't Gooi, maar met het be stuur in conflict kwam. Wil van Breu kelen zal de LZC één- tot tweemaal per week trainen. de linkerhandtechniek, met vlekkeloze dubbelglissaudo's, dubbele flageolet passages en zo meer. Krebbers had het in het geheel niet nodig om nog extra met de toon te koketteren om z'n gehoor in één stuip van verbazing en bewondering te brengen: men heeft dit snarenspel gevolgd tot in de aller geringste welving. Met Haydn's 88ste is aangevangen. Deze symfonie in G is een der aller mooiste van de 104. Men herinnert zich de pakkende Vivaldi-achtige inleiding. de zonnige brede cantilene van het Largo, het heerlijke trio in het Menuet, de dartelheid der finale. En men her innert zich de warme gloed, waarin de vertolking baadde en het „plaisir" om het vertolken zélf. „Plaisir" als verpozing vond men na de pauze in Dvorak's vijfdelige Serenade op. 22 in F Een quasi-luchtige aange legenheid. die van de orkestleden echter een aldurende waakzaamheid vereiste. Deze door hen zo prachtig doorzongen Serenade ademt niet dan geluk en lief desverlangen. In het Larghetto ligt een lyrisch hoogtepunt. Pittig is het laatste deel. dat. met herinneringen aan Beet hoven. doet denken aan Slavische dan sen. die we van de Boheemse meester kennen. „Plaisir" ten slotte kende men, toen j men zich bij Ravels „Spaanse Rapso die" op Iberische ritmen meegenomen j wist naar diens overrijke verbeeldings- wereld van coloriet, instrumentaal raffinement en harmonische vindings kracht. Welk een sfeersuggestie in het „Prélude a la Nuit", wanneer dat kleine beginmotiefje f-e-d-cis uit- gloeit tot sonoritelten, die door het orkest heengolven als een klinkend natuurgebeuren! En hoe dansen in het verdere verloop de Malaguena en Habanera voorby om zich op te lossen in de werveling van de Feria.... Feria, feest, „plaisir"! V. Bij ons thuis ZONDAGMORGENGESPREK IN LUXOR-THEATER. Reeds eerder wist de Commissie voor Bijzonder Kerkewerk van de hervormde gemeente Leiden op zondagmorgen in het Luxortheater een levendig gesprek uit te lokken over zaken, die velen in het leven van elke dag voor vragen stellen. Aanstaande zondagmorgen vermeldt het programma een onderwerp voor ge sprek, dat gekozen werd n.a.v. de ge- zinsweek, die van 20 tot 27 oktober door samenwerking van protestantse groepe ringen wordt gehouden. Als inleiding op het gesprek in Luxor zal een klankbeeld „By ons thuis" wor den gegeven. De vragen worden met medewerking van een huisvrouw, een onderwijzer en een maatschappelijk werkster beant woord. De muzikale intermezzi worden verzorgd door het klassiek fluitkwartet, bestaande uit leden van het tamboer- en pijperkorps K. en G. De bijeenkomst staat onder leiding van dr. P. L. Schoonheim, hervormd predikant voor bijzonder kerkewerk. Radio-actief materiaal in een sloot te Amsterdam Inderdaad, zo heeft de heer Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid medegedeeld, wordt radio-ac tief materiaal, afkomstig van kernsplit sing in een sloot te Amsterdam geloosd. Het is echter bij een door hem enige malen ingesteld onderzoek niet geble ken, dat hierbij de internationaal aan vaarde normen zijn overschreden. De minister zegt dit in antwoord op vragen betreffende deze lozing, gesteld door het Tweede Kamerlid de heer Lamberts. De minister erkent, dat misvormingen bij de in de sloot levende kikkers zijn geconstateerd. Of in dit concrete geval al dan niet oorzakelijk verband met de lozing van radioactief materiaal bestaat, is bij de huidige stand der wetenschap nog niet met zekerheid uit te maken. Het onderzoek ter plaatse, dat tot dus ver reeds enige malen heeft plaatsge vonden, zal regelmatig worden voortge zet. Architect Dudok wil bouwen in Irak (Speciale berichtgeving) Architect W. M. Dudok heeft in begin sel een opdracht van de Iraakse rege ring aanvaard om voor het geprojec teerde nieuwe stadscentrum van Bag dad een drietal kapitale gebouwen te ontwerpen, bestemd voor justitie en po litie. Aangezien hij echter ook de super visie over de uitvoering van het werk zou krijgen, is het voor hem noodza kelijk een goede ingenieurs firma te vinden, die zich ter plaatse met de uit voering kan belasten. Hiervan zal het afhangen of het project doorgaat. Aan de bouw van het nieuwe stads centrum zullen behalve de heer Dudok ook medewerken Le Corbusier (een sta dion), Frank Lloyd Wright (een opera gebouw), Kropius (een universiteit) de Fin Aalto en de Italiaan Ponti. UITKERINGSPERCENTAGES AAN GEMEENTEN De regering heeft de percentages, vol gens welke de algemene uitkering en de belastinguitkering voor 1958 aan de ge meenten voorlopig zullen worden bere kend, bepaald op respectievelijk 148 en 143. Rood brandmerk Ook plannen voor 'n onderzoekingsbasis „Het is mogelijk dat er op de maan spoedig een Russische basis voor onderzoek zal worden ingericht", aldus heeft de Russische geleerde Alexandrof in een artikel in de „Izwestia" meegedeeld. Het Amerikaanse tijdschrift „Aviation Weekly" schreef gisteren dat Russische geleerden wellicht zullen proberen voor 7 november (de 40e verjaardag van de Russische revolutie) een raket naar de maan te zenden. Die raket zou hel rood poeder op de maan moeten uitstrooien, dat met telescopen vanaf de aarde zichtbaar zou zijn. De eerste secretaris van de Russische academie voor wetenschappen, Topt- sjijef, heeft volgens een Hongaars blad verklaard, dat de Russische lange- afstandraket doelen op een afstand van 20.000 km. kan bereiken. Deze raket zou een hoogte van meer dan 1000 km. be reiken. De nieuwe Amerikaanse minister van Defensie, Mcelroy, heeft alle Ame rikaanse programma's voor geleide raketten weer onder zyn rechtstreekse zeggenschap gebracht. Hij heeft de drie wapens van de strijdkrachten aangezegd wekelijks verslag aan hem uit te brengen over de gemaakte vor deringen. Het Amerikaanse ministerie van De fensie zal een tipje oplichten van de sluier die hangt over militaire raket proeven, zo is in de Amerikaanse De minister voor zaken overzee mr. G. Th. Helders legt tijdens zijn bezoek aan Nieuw Guinea bloemen op het graf van een der slachtoffers van de Neutron op Biak. hoofdstad vernomen. Naar verluidt heeft president Eisenhower zijn goedkeuring aan deze stap gehecht. Sommige militaire leiders, die er voor zijn, menen dat het volk een duidelijker beeld zal moeten krijgen op welk punt de V.S. staan in de raketwedloop met Rusland. In een commentaar op de wedloop tussen de V.S. en de Sovjet-Unie op het gebied van raketten zegt de „Washing ton Post", dat een Amerikaanse drie trapsraket ruim een jaar geleden een hoogte van ruim duizend km. heeft be reikt en dat de Amerikanen er, niet tegenstaande de tegenslagen van de laatste tyd, in zyn geslaagd een raket 5750 km. ver te schieten. Er komen steeds meer bewijzen, dat de achter stand van de V.S. op het gebied van aardsatellieten niet een weerspiegeling van een achter zijn op wetenschappe lijk gebied of zelfs van militair onver mogen is, aldus de „Washington Post". Rond de Veemarkt (Van onze deskundige medewerker) In tegenstelling tot de gewone gang van zaken in de maand oktober blyven de aanvoeren van slachtvee nog zeer matig. Natuurlijk is er door het slechte weer in augustus en september meer geruimd dan anders het geval geweest zou zijn, maar het schijnt toch wel dat de voorraden bij de weiders niet groot zjjn. In de afgelopen week kon zelfs van een althans voor het huidig tijdstip kort aanbod worden gesproken. Des ondanks had de handel vrijwel overal een rustig verloop. De vraag naar rund vlees wordt momenteel sterk afgeremd Dezer dagen kregen de heer en mevrouw Leliveld en hun 12-jarig- dochtertje Riet en de heer en mevrouw Van Vliet met hun even oude zoon Hans het verzoek vrijdagavond ten gemeentehuize te komen. Zij werden daar ontvangen door burgemeester Hoogeboom en de beide politiemannen, de heren Wijzenbroek en Venema. Al spoedig werd duidelijk waar het om ging. Burgemeester Hoogeboom herin- innerde aan 24 december 1956, toen Hans de macht over het stuur van zijn fiets verloor en het Aarkanaal indook. Rietje, die vlak achter Hans reed en wist dat haar buurjongetje niet kon zwemmen bedacht zich geen ogenblik en sprong in het ijskoude water. Het vroor die dag enkele graden en er lag ijs in de sloten. Rietje wist Hans weer naar de kant te brengen, waar Hans' broertje Theo beiden op de wal hielp. De burgemeester, die van dit geval had gehoord, had opdracht gegeven aan de politie een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar het gebeurde en dit rap- Burgemeester Hoogeboom doet Rietje Leleiveld het polshorloge om. port is opgestuurd naar het Carnegie Heldenfonds. Dezer dagen kwam be richt binnen dat de moedige daad van Rietje beloond moest worden. Burge meester Hoogeboom reikte Rietje het geschenk uit: een polshorloge met de inscriptie „Geleverd voor moedig gedrag op 24 december 1956, aan Maria Cor nelia Leliveld". Rietje was uiteraard heel blij met dit geschenk. Op een vraag van de burgemeester kon Hans mede delen dat hy nu wel kon zwemmen. door de goedkope varkens. Door de ver laging van de gewichtsgrenzen voor de baconvarkens komt er zeer licht goed, dat juist iéts te zwaar is voor de bacon- fabrikatie aan de slachterijen voor het binnenlands gebruik, zodat er momen teel in de slagerijen zeer veel varkens- produkten worden verkocht. Aldus kwa men onze noteringen voor het rundvee deze week, ondanks het kortere aanbod niet naar boven. Beste kwaliteiten ble ven meestal staande op f. 3.in de tus- senklasse, n.l. knappe jonge dieren rond f. 2.80. Oudere koeien afdalende naar f. 2.70, f. 2.60 en f. 2.50 gemiddeld per kg. geslacht gewicht, naar gelang de kwali teit. Dq prijzen liggen dit najaar tot nog toe circa 30 tot 40 cent per kg. lager dan vorig jaar. De gebruiksveemarkt was ook niet zo zwaar bezet als gewoonlijk om deze tijd en de handel verliep in deze sector wel even levendiger. Het beste kalf- en melkvee was dan ook gemid deld even stijver in prys. Voor de vette kalveren, waarvan het aanbod weer kleiner was, viel een wat vlotter handel waar te nemen en vooral de betere kwa liteiten, die veelal voor export werden bestemd, liepen in prijs wat omhoog. Voor een fyn zwaar kalf kon tot f.3. per kg. worden bedongen. Tussenklasse rond f. 2.50 en de 3de kwaliteit aflopen de naar f.2.— per kg. levend gewicht. Nuchtere kalveren komen er nu gaan deweg wat meer. Door het goedkopere varkensvlees wordt er door de fabrieken minder nuchter kalfsvlees gevraagd en aldus ligt enige druk op de pry zen. We noteerden f. 1.25 tot f. 1.45 per kg. levend gewicht. Op de wolveemarkt was veel minder aanbod en de exporteurs werken zeer druk voor uitvoer. Vorige week werd byna 200 ton lamsvlees uitgevoerd. Een recordcijfer dus. De prijzen hielden dan ook goed stand. De varkensmarkt was weer zeer flauw gestemd. Wederom enige daling, niet alleen voor de slachtvarkens, maar ook de mestvarkens en biggenprij- zen kwamen wederom in het gedrang. De paardenmarkt had by korte aan voeren in het westen des lands, een flauw verloop. De grote paardenmarkt te Zuidlaren trok deze week de grootste belangstelling. Pelidooi voor samenwerking Amerika-lndonesië De heer Kwee djie Hoo, consul-gene raal van Indonesië in New York, heeft gisteren een lans gebroken voor nau wer samenwerking tussen Indonesi sche en Amerikaanse zakenlieden, om te helpen de economische problemen van Indonesië op te lossen. Aan een lunch van de Amerikaans- Indonesische Kamer van Koophandel, verkondigde hij ook zijn opvatting, dat zyn land niet bezig is communistisch te worden en ook, dat er geen vyand- schap tussen de Sumatranen en de Javanen bestaat. „Hun problemen in Indonesië zyn fundamenteel economi- Ontwikkeling bedrijfsgrootte in landbouw Bij de uitkomsten der telling van arbeidskrachten in de land- en tuin bouw van december 1956 werden te vens enkele cyfers vermeld betreffen de het aantal getelde bedrijven, hun oppervlakte en gemiddelde bedrijfs grootte. Deze gegevens hadden betrek king op alle getelde land- en tuin- bouwbedrüven, dus ook agrarische ne- venbedryven. Zij zijn o.a. van beteke nis inzover zij de ontwikkeling van het totale arbeidsvolume in de Neder landse landbouw mede beïnvloeden, zo vernemen wy van het ministterie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning. Er kon worden gesteld, dat door uitbreiding van het aantal bedrijven bij afnemende oppervlakte landbouw grond de gemiddelde bedryfsgrootte sedert 1950 met 10% is gedaald, t.w. van 8,2 ha. op 7,4 ha. Intussen blykt de vrees aanwezig dat deze cijfers, zonder nadere toelichting, aanleiding kunnen geven tot onjuiste conclusies ten aanzien van de ontwikke ling van het eigenlijke landbouwbedryf in Nederland. sche problemen, zo zeide hy. Intussen is door Amerikaanse finan- mI I ciële kringen medegedeeld, dat politieke I busorganisatie en tevens zyn gelukwen- Tentoonstelling van rijksideeënbussen in Den Haag geopend „Ik verwacht dat, na het zien van de tentoonstelling van de Rijksideeënbus- organisatie in de Rolzaal op het Binnen hof te 's Gravenhage. het beeld, dat men zich buiten ambtenaarskringen van de ambtenaar heeft gevormd, toch op zyn minst de intelligente gelaatstrekken van een zestienjarige zal gaan vertonen", aldus de voorzitter van de Centrale Ideeënbuscommissie, jhr. mr. A. J. M. v. Nispen tot Pannerden, gisterochtend in zyn inleiding, waarna hij het woord ver leende aan dr. L. Neher, oud-directeur- generaal van de PTT, en voorzitter van de adviescommissie voor de organisatie van de Rijksdienst, die de tentoonstelling officieel opende. De heer Neher noemde het een be- langryk ding, dat door de ideeënbus ieder lid van het personeel, hetzy gevan genisbewaarder of officier' van Justitie, vryelijk zijn gedachten kan uiten en in ventiviteit- tonen, waarby men er van verzekerd is. dat zyn gedachte objec tief op zijn waarde wordt getoetst. De tentoonstelling toont inzendingen van ambtenaren van de departementen, daaronder ressorterende diensten en be- dryven alsmede beloonde ideeën van onderdelen van de Koninklyke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Luchtmacht, en de PTT. In de periode oktober 1956 tot oktober 1957 werden in totaal 1078 ideeën inge diend en werden er 405 gehonoreerd, w.d.z. een percentage van 35.8. In kwalitatief en kwantitatief op zicht neemt de indeënstroom ieder jaar toe. In het eerste jaar van oktober 1954 tot oktober 1955 werd f. 3.371 uitgekeerd aan beloningen, van oktober 1955 tot oktober 1956 f. 4.861 en het derde jaar f. 14.690. 's Middags hield de Ryksideeënbusor- ganisatie in de Lairessezaal op het Bin nenhof haar jaarvergadering. Daarby werd de jaarprys 1956—1957 uitgereikt aan het departement van Marine, dat dit jaar de beste resultaten behaalde. De voorzitter van de Ryksideeënbus- organisatie. jhr. mr. A. J. M. van Nis pen tot Pannerden overhandigde de prys. De voorzitter las ter vergadering voorts een schryven voor van minister-presi dent Drees, waarin deze zijn waardering uitte voor het werk van de ryks-ideeën onzekerheid en onrust, communistische stembuswinsten en een zekere twijfel wat betreft de stabiliteit van de econo mie van Indonesië, ontmoedigend wer den voor Amerikaanse investeringen in de potentieel zo ryke Archipel. sen aanbood aan het departement van marine, dat de jaarprys won. Dr. F. J. E. Hogewind, directeur van de Rykspsychologische Dienst, sprak na de prysuitreiking over „sociaal psycholo gisch aspect van de ideeënbusgedachte". Daarom heeft het CBS. het nuttig geoordeeld, de ontwikkeling van het Nederlandse landbouwbedryf in engere zin in de periode mei 1950—mei 1955, voorzover deze aan de hand van verge lijkbare tellingresultaten kan worden vastgesteld, in een kort overzicht weer te geven. Het blykt dan, dat de gemid delde bedryfsgrootte by landbouwers, met hoofdgroep landbouw, van 11,01 ha. in 1950 tot 11,35 ha. in 1955 is gestegen. Handige inbraak in een Rotterdamse juwelierszaak VOOR DUIZENDEN GULDENS GESTOLEN (Van onze correspondent) Er is gisternacht voor duizenden gul dens aan ringen en horloges gestolen uit een juwelierszaak aan de Pannekoek- straat te Roterdam. Voorts heeft de in breker het geld uit de kassa meegeno men. In de zaak heerste een grote chaos Aan de buitenzyde was niets te zien, toen de eigenaar gisteren zijn zaak wil de binnengaan. Nauwelijks had hij echter de deur ge opend of hy zag tot zijn grote schrik dat er een inbreker aan het werk was geweest. Links en rechts waren horloges en ringen gepakt. Lege plateaus lagen op de grond. Bureauladen, alsmede de kassa waren opengebroken, kortom de chaos was volkomen. De inbreker moet een tengere, zeer lenige man zijn. want hij heeft zich door een bovenlicht ge wrongen, dat op een kiertje had open gestaan. Daarbij is hij zo handig te werk ge gaan. dat de alarminstallatie niet in werking is getreden. De terugweg heeft hy via hetzelfde bovenlicht gemaakt. Radio-actieve neerslag in het gebied van Londen In het afgelopen weekeinde is de radio-actieve neerslag in het gebied van Londen 20 maal zo groot geweest als normaal, aldus heeft het Britse gezags orgaan voor atoomenergie vrydag mee gedeeld. Dit is veroorzaakt door het ongeluk in de plutoniumfabriek in Cumberland. Een woordvoerder van het gezagsorgaan verklaarde dat er abso luut geen gevaar voor de gezondheid bestaat. .X>e vergroting is van geen betekenis met betrekking tot de totale hoeveel heid radio-activiteit die altyd aanwezig is", aldus de woordvoerder. VARIA Op het vliegveld van Singapore zat een zwaar gesluierde Pakistaanse vrouw uit een dorpje by Karatsji' val spanning te wachten op haar echtgenoot, die 24 jaar geleden uiO Pakistan naar Malaktaa was gegaan, enkele dagen nadat zy als meisje van elf jaar met hem was getrouwd. Hy was naar Pakistan vertrokken om zich daar een bestaan op te bou wen. Zyn vrouw zou zich daar by hem voegen, maar telkens was er wat tussen gekomen. Vorige maand had hy haar geschreven, dat hy te rug zou komen. ..Het kon me niet schelen zo lang op hem te moeten wachten", vertelde de vrouw aan journalisten. „Ik wist dat het moei lijk voor hem was. Wij Pakistaanse vrouwen zyn aan zo iets gewoon. Maar ik ben benieuwd hoe hy er nu uit zal zien". Na vier uur wach ten kwam haar echtgenoot uit het vliegtuig. Zeer gelukkig stapte het paar in een taxi. Over drie maan den zullen zy hun zilveren huwe- lyksfeest vieren.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 17