Zo was het, zo wordt het EEN BELANGRIJKE AFSTAND ZATERDAG 19 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAG1JSA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand ONS MENU VAN DE fVEEK Ku kunt U rustig slapen! Al wacht U morgen nog zo n be langrijke afspraak - 'n KIENZLE- wekker wekt U (welluidend) op de minuutl Miljoenen in de gehele wereld vertrouwen (slapend) op Moderne, elegante wekkers met onbreekbaar glas vanaf f 12.75 Met de nieuwe Piano Porta Tweeklank v.a1 14.25 Vader Tijd vertrouwt op Kienzlel VARIA Veronderstel, dat U nog een, oh, al Jaren oud pakje bezit van rechte rok en rechte vingertip. Het geheel is nog keurig, vertoont nog geen slijtage, maar verveelt U in de vorm, die het momenteel heeft. Het pakje houdt echter mogelijkheden tot modernise ring in; uit het jasje is bijvoorbeeld gemakkelijk een moderne „blouson", een bloezend jak, te maken (2), dat óf Advertentie ER zijn steden, die géén band meer met het verleden hebben. Maar komt ge in Leiden, althans het „oude" Lei den, dan wéét ge van die band! Het is niet zó, dat ik die band „het koste wat het kost" wil vasthouden. Toch is er altijd blijdschap in m'n hart. wanneer ik ga langs Rapenburg, Gravensteen, Pie terskerk, Pesijnshof. Of door de vele smalle steeg jes, waar de sfeer van vroeger eeuwen nog duidelijk hangt en de nieuwe geest van moderne huizenblokken, hóe royaal ook gebouwd, nog niet durft binnen treden. Wie door de nieuwe wijken wandelt, beseft dat men in de laatste jaren ook hier lang niet stil gezeten heeft. Ge zijt zelfs verwonderd over zóveel energie, zóveel vooruit ziende blik bij Openbare Wer ken, waardoor enorme com plexen verrezen op gronden, die tot voor kort de koeien dienden met gras. Bü al die bewondering trek ik na zon wandeling door al dat nieuwaangelegde in het ont- zagwekkend-uitgestrekte „Leiden Zuid-West" (tot aan Voorscho ten welhaast toe!) en daarmee de Randstad Holland steeds dichter opvullend, liever altijd weer gauw naar de oud-ver trouwde binnenstad, waar Lel- dens „harte" klopt en dat ik al zoveel jaren nu wel écht ken en waarvan ik èoht ben gaan hou den. Détdaarbuiten is het ware Leiden niet: het zou even goed een totaal Andere stad kunnen zijn. AL zwierven over de con treien, waar nu de massale flatgebouwen hun triomfen vieren, eertijds gehelmde Span jolen op zoek naar een minus cuul gaatje in de vestingmuren om er ongemerkt doorheen te kruipen, de sfeer van de huts pot, haring en het wittebrood is er niet te vinden. Daarvoor moet ge bij de histo rische Waag zijn, of in de stra ten rond het Stadhuis. Ge snuift er misschien nog de reuk van. wanneer ge doolt door de aan herinneringen zo rijke binnenstad en omhoog kijkt naar de fraai-gekrulde geveltjes der bouwmeesters van eertijds, die nooit bevroed hebben, dat éénmaal hun navolgers zouden zweren bij glazen kooien, waar in overigens de zon en de frisse buitenlucht zo heerlijk kunnen binnen spelen! GE dwaalt dan door Lel- dens centrum, waar ieder huis van vervlogen tijden spreekt en ge ieder ogenblik een nieuwe ontdekking doet. Ge denkt terug aan Leidens Ontzet en realiseert U meteen, dat éénmaal wéér sprake zal zijn van een „ontzet" Leiden, namelijk wanneer dat ganse, zo met héél uw wezen verweven stadscentrum opgeruimd moet worden terwille van de 20ste eeuwse Moloch: het tot krank- zinnig-wordens toe meer en meer voortrazende verkeer. Elke rechtgeaarde Leidenaar zal daarover dan „ontzet" zijn! Ik troost me eohter met de ge dachte, dat het nageslacht die schok zal moeten opvangen. Het zal heus nog wel even duren voordat tot een dergelijk radicaal barbarisme overgegaan wordt. Düsis er nog tijd voor „ontdekkingen". En als een ander me er niét op abtent gemaakt had, zou ik 't nooit geweten hebben, noch kunnen schrijven over die nieuwste ontdekking: wét bete kenen toch die twee metalen noppen en daartussen de lijn van drie meter 75 op de muur van het Stadhuis, vlak achter dat parmantige bordesje, waar op ik altijd in gedachten een Leidse poorter in het schand- blok zie staan? BEKIJK deze foto goed en ge ziet de noppen onder de Pijlen. De betekenis? Ik doe niet mee aan de rage der talloze raadselwedstrijden (quizzen) van deze tijd, die me doodzenuwachtig maken of wal gelijk geldbelust zóuden maken. Nee, ik zeg 't U zó wel, voor niets. Die afstand van 3 meter 75 is precies de maat van de z.g. „Rijnlandse roede". Die maat werd vóór de invoe ring van de Parijse standaard, als officiële maat gebruikt en precies op het Stadhuis afgete kend. 't Is maar een weet! Als U nu straks door de druk ke Breestraat loopt, de tijd heeft en de ruimte vindt om langs het bordesje te lopen of 't te bestijgen, dan zult U die nop pen en die lijn ertussen wel vinden. Ook zo iets uit de ouwe doos, dat inééns, zonder dat U er erg in had, er uit kwam duiken. Een kleine, maar vroeger hoogst belangrijke afstand! Die, welke de kunstmaan af legt, is véél langer. Maar we springen dan ook vooruit! FANTASIO. De corpulente madame Rosine Tole- dano, 54 Jaar, die een fruitstalletje op de ParijSe trottoirs heeft, is plot seling een beroemdheid geworden. Tussen een stapeltje kranten dat zij gisteren gebruikte om haar fruit te verpakken, vond zij voor een waarde van bijna 70.000 gulden aan bankbiljetten en staatsobligaties. Prompt deponeerde zij haar vondst op het dichtstbijzijnde politiebureau, waar madame Toledano, een we duwe met 12 kinderen en 18 klein kinderen vertelde dat eerlijkheid het devies van haar familie was. De door madame Tolerano gevon den schat is de volgende dag al teruggehaald door de rechtmatige eigenaar, een slager die zijn oud papier regelmatig aan madame To ledano geeft, zoals zovele van haar kennissen doen. Volgens Frans ge bruik krijgt madame Toledano een vindersloon van 10 cö. maar zij zeide dat zij niet weet of zij dit geld wel zal aannemen van een kennis. In Fleet (Engeland) ls een paar dagen geleden Tom Mitten begra ven. 32 jaar lang heeft fat) 's ko- nings wapenrok gedragen, en tot zijn overlijden heeft hij nooit een bur gerpak aangetrokken. Tom Mitten was sergeant in het .Prince of Wales Leinster regiment", een eenheid die jaren geleden opge heven werd. Bij zijn pensionering kreeg ser geant Mitten toestemming om tot zijn dood het uniform te blijven dragen, en bij talrijke parades en militaire gebeurtenissen trof men hem derhalve aan in het oude uni- a form van de .Prince of Wales J Leinsters". J Thuis was Tom Mitten altijd in J kaki. Elke ochtend en elke avond f hield hij vlaggeparade in de tuin t voor zijn woning, en voor hij naar bed ging speelde hy het Engelse l volkslied op zijn grammofoon. Hij 4 stond dan in de houding en sa- i lueerde. i Tom Mitten heeft nooit geklaagd al speet het hem dat hij ln de 32 jaren van zijn militaire loopbaan J geen enkele keer werkelijk ln ee; f oorlog heeft gevochten, f Met hem is zijn meer dan 60 ja- ren oude uniform begraven en een 4 gepensioneerd generaal, een dito admiraal en een drager van het vic- 4 toria-cross, Engelands hoogste on- dersaheding voor betoonde moed, waren aanwezig bij Tom's begra fenis. Advertentie nauwd en tot negentiende of zeven achtste lengte teruggebracht. Veronderstel tenslotte, dat ge over een simpele, zwarte japon beschikt, een getailleerd model met rechte rok, dat ge tot in den treure reeds gedragen hebt en dat misschien niet zo heel erg mooi meer is om nog als echt pontifi caal te dienen. Allerlei veranderingen en moderniseringen zijn hier uiteraard mogelijk, doch we stellen U een van de meest modieuze voor in figuur 5. Voorzie de japon van een klein, ondiep décolleté, verkort de mouwen en leg er een rechte overjapon van kant of mousseline overheen, die aan een of twee kanten opzij gespleten is. Met een dergelijke verandering bezit ge een der meest futuristische „derniers cris" van deze mode. J. V. Parijs, oktober '57. VOL KLEUREN! Deze week o.a.: Wij bezochten de beroemde Bel gische violist Arthur Grumiaux in zijn sprookjesvilla. De brief aan tientje, door Hen- riëtte van Eyk. Dr.Ymke van Erp-Trap, kinderarts, begint een artikelenserie Rondom de geboorte in Amerika". Libelle, Nawauplera 7. Haarlem. van de nu gelaakte jas te beleven? Knip het geval op driekwart hoogte af, maak uit de afgesneden zoom een lange ceintuur, die met een gesp ge sloten wordt of waarvan de uiteinden over elkaar worden geslagen. Breng die ceintuur ter hoogte van of onder de taille aan, maak de mouwen zo nodig wat nauwer en wat korter en ge bezit een modieus en comfortabel jasje. Had ge bij de mantel een rok van dezelfde stof, dan vormt die met de nieuwe korte jas een modieus geheel, bezat ge zo'n rok niet, dan veroorlooft U zich de aankoop van negentig centimeter stof voor een rechte rok, die met de stof van de jas harmonieert, en ook zo verwezenlijkt U een modern pak. Hoewel de prijs van witlof nog aan de hoge kant is en daarom in gekookte vorm voor de meeste gezinnen onbereikbaar, kan deze smakelijke groente toch in een andere vorm op het weekmenu voorkomen. Voor een witlofslaatje bijv., bereid door in füne ringetjes gesneden witlof aan te maken met de gebruikelijke slasaus of nog liever met wat yoghurt of mayonaise, desgewenst onder toevoe ging van een uitje, is een hoeveelheid van pim. 150 gram lof per persoon vol doende, zodat de prijs dan ook geen onoverkomelijk bezwaar meer behoeft te zijn. ZONDAG J kaascroquetten, kalfsragoüt, doperwten, wortelen, aard appelen, chocoladevla met stukjes peer. MAANDAG kruidenomelet, witlofsla, gebakken aardappelen, wentel teefjes. DINSDAG t runderlapjes, andijvie, aardappelen, gebakken banaan. WOENSDAG haché, rodekool, aardappelpuree, tweekleurenvla. DONDERDAG gebakken prei met kaas, rijst, yoghurt (witte bonen in de week zetten). VRIJDAG gebakken bokking, witte bonen, tomatensaus, aardappelen, rijst met krenten. ZATERDAG t witte bonensoep, stamppot bieten met gebakken uien en spek. Fo*"o Will Eiselin. Rijswijk Recept: Kaascroquetten. Van 30 gr. roomboter, 40 gr. bloem. 2 dl. melk en 175 gr. geraspte kaas een dikke gladde saus maken (zie berei ding kaassaus) en deze met wat zout en peper op smaak afmaken. Op een natgemaakt bord uitgestreken goed koud laten worden en er daarna lang werpige croquetten van vormen, die door losgeklopt el. paneermeel en nog eenmaal door ei en paneermeel gerold worden. De croquetten in dampend frituurvet bakken en warm opdienen. Recept: Gebakken prei met kaas. De prei goed schoonmaken, wassen en in stukken van plm. 10 cm. lengte snijden. In de braadpan per persoon 20 gr. roomboter bruin maken en de stukken prei aan alle kanten hierin goudbruin bakken. Nu wat zout toe voegen en daarna met een deksel op de pan op een zacht vuur in plm. 15 minuten verder gaar maken. Desge wenst het vocht met iets aangemengde bloem bijbinden en er (van het vuur af) per persoon 60 gr. in blokjes ge sneden kaas (belegen) doorroeren. De kaas alleen even warm laten worden en het gerecht meteen opdienen. Uw garderobe is welvoorzien en de aanschaf van iets nieuws, dat de modekenmerken van dit seizoen draagt, is daarom overbodig. Maar toch hebt ge best zin in iets dat modieus is, dat nieuw is (of lijkt). Welnu dan, ook met een verandering kunt ge dat resultaat bereiken, een al dan niet ingrijpende verandering van een kleding stuk, dat al diverse seizoenen dienst heeft gedaan en dat zeker nog net zo lang mee kan, voordat het versleten is. Veronderstel bijvoorbeeld, dat U mantels genoeg heeft. Een ervan be koort U al lang niet meer, om welke reden dan ook, maar is desniettemin nog veel te goed om zo maar af te danken. Wat let U in dat geval om er een moderne saharienne (1) van te maken en nog veel en lang plezier tot in, óf tot onder de taille reikt. Zo nodig worden ook hier de mouwen vernauwd en verkort tot zevenachtste lengte, en indien de oorspronkelijke kraag U niet bevalt of démodé ls, voorziet ge het geval van een kraag- loze ronde halsopening, waarin ge 'n smal bontsjaaltje legt. Zo mogelijk Veronderstel, dat U een Jersey of stoffen pakje bezit, dat meer van een deux-pièces dan een strenge tailor- made heeft. U wilt het moderniseren en vraagt U af hoe. De oplossing is al heel eenvoudig, het resultaat kan hoogst aantrekkelijk zijn: voer het jasje met stof of jersey van afsteken de kleur (effen of bedrukt) en maak van hetzelfde materiaal een lange trui-blouse, die de rok completeert (3). Veronderstel, dat ge uw lange man tel met dubbele knoopsluiting een modieuzer aspect of een meer gekleder allure wilt geven. Een mogelijkheid, die zeker hoogst flatteus zal blijken, geven we in figuur 4 weer. De stoffen kraag wordt eenvoudig vervangen door een zeer lange sjaalkraag van bever of seal of ander bont en de jas wordt naar de zoom toe nauwer gemaakt. Indien ge wenst, worden ook de mouwen ver voegt ge er eventueel een hoedje of een muts van hetzelfde bont bij en ge bezit een tenue, dat de laatste mode ademt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 15