i Prof. dr. Hidding over de vraag: „is godsdienst noodzakelijk?" DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 Ds. Hubeek gaf sociologisch overzicht van de gemeenten Leiden en Oegstgeest Is godsdienst noodzaJtelük? Deze vraag bsprak prof. dr. K. A. H. Hidding, voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegstgeest, gisteren op een gemeenteavond in Huize „Over 't Hoff". Deze vraag, aldus be gon prof. Hidding zijn inleiding, leidt naar de onmisbaarheid ,iwi wij kro nen er niet buiten. Dit leert ook de geschiedenis der mensheid. Overal en al tijd is er godsdienstig leven geweest; er zijn geen volken zonder godsdienst bekend. Door alle eeuwen zocht de mens contact met de mysterieuze macht, waarmede het menselijk leven betrokken is. Verschillende takken van wetenschap en kunst vinden hun oosprong in de godsdienst of hadden in aanleg een godsdienstige functie. Met de godsdienst staat of valt de gehele cultuur. Bij een goede organisatie veel te bereiken Spreker gaf voorbeelden, hoe tenge volge van de oorlog volken in contact met de moderne cultuur zijn gekomen en daardoor hun oude zekerheden van godsdienstige aard verloren. Het eeu wenoude evenwicht werd verstoord. Nu de godsdienst is weggevallen, sterven deze volken uit. Dit bevestigt de stel ling. dat de mens overal met de gods dienst door het leven gaat en zo vrede vindt. Het godsdienstig geloof leert sla gen verduren en de tegenslagen te boven komen. Prof. Hidding bestreed de opvatting, dat het geloof louter een bijzondere ge nadegave is, door bekering verkregen. Spr. stelde daar tegenover de zienswijze van prof. Rümke. dat het geloof rie mens even eigen is als een zintuig en dat er bij de ontwikkeling van kind tot mens stoornissen kunnen optreden, waardoor defecten ontstaan. Aldus is bij ongeloof de normale ontwikkeling van het geloof gestoord. Als derde punt behandelde prof. Hid ding. dat geen mens bulten de waarheid van de godsdienst kan, onder waarheid te verstaan; de samenhang tussen gods dienst en de heilswaarheid. In alle godsdiensten gaat het er om, dat men in de openbaring van God de heilige waarheid bezit. Het doet er niet toe hoe deze openbaring in de betref fende godsdienst is gegeven. De waar heid vormt de grond en het betrouwbare uitgangspunt van het leven van de mens. zoals wij bij het zien niet een droom, maar de werkelijkheid waarne men. De waarheid is als een licht of kom pas, want omdat er vele mogelijkheden zijn, is er een toetssteen nodig. Het geloof in de waarheid hoedt de mens voor egocentriciteit en geeft zin en betekenis aan het leven, maakt hem OEGSTGEES7 Feest op „Oud-Poelgeest" Binnenkort is er feest op „Oud- Poelgeest", omdat het nieuwe conferen tiegebouw zal worden ingewijd. Na een nog geheim te houden handeling, waarbij een lint en schaar ditmaal ach terwege zullen blijven, zal op 29 okto ber a.s. het nieuwe gebouw gesloopt worden met de naam: Het Huis ..Me tamorfose". Na de feestelijke inwijding komen de genodigden bijeen in Klein Arenstein waar men de bezoekers hoopt duidelijk te maken wat men op Oud- Poelgeest als wezen en functie van het vormingswerk ziet door 'n reeks schets jes, pantomimes, mimes en een impro visatie door de directeur, mr. A. W. Kist, over „Wat doen we voor de mens van morgen? VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND GeborenLaanfoert/us H„ zm vam S. C. Dekker en M. S. van Alken; Geertje M., dr van P. van der Dimden en J. M. van Ree- lem; Panl, zin van P. C. B. van Wijsberge en J. P. Wijnante; Johanna B. M„ dr van J. Geijdswijk en A. J. Zoetemelk; Maria Ph. A.. dr van F. C. van den Berg en M. M W Bredero; Adriaan, zm van Ph. L. Hak ker en E. M. Kleljn; Veronica L., dr van A. van den Eijkel en M. M. Groot veld. Getrouwd: H. van Rooij, 34 Jaar en G. G. Bogerd, 31 Jaar. GEEN CULTURELE AVONDEN. Naar ons ter ore kwam heeft het „Cultureel Comité Voorschoten", dat enkele weken geleden met een program ma voor culturele avonden voor de eer ste helft van dit seizoen voor de dag kwam, besloten deze avonden niet door te laten gaan, wegens gebrek aan mede werking van de andere „Culturele" ver enigingen in Voorschoten. Daardoor is ook de avond, die reeds voor 15 oktober gepland was, niet door gegaan. WASSENAAR Benoemd De heer P. Menken is benoemd tot bedrijfsleider van de on langs opgerichte Melkinrichting Menken N.v. te 's-Hertogenbosch. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 afct. Groenrt-eveWtajg. In verband met verbouwing vandaag geen notering. BARNEVELD, 17 okt. ELervedillmg S.- B.E.: aanvoer 498.260 stuks. Hamdel kalm. Notering; eieren vam 36-43 graan f9,00 10,69; eieren 52-55 graan f 13,7414.52; 55-60 gram f 14.6116,97; 60-63 gram f 16,2417.18; 66-72 graan f 16.2119.02; alles per 100 gtuiks. Coöp. Veluwse Eiervelling RarmeveJd- Ede. Weekaamvoer olrca 1.200.000 stuks Handel kalm. Notering 47-50 gr. f 12,00 12.74- 50-55 gram f 13.0314.36; 56-60 gr. t 14.6916,12; 60-65 gram f 16.3418.06; 65-70 graan f 18,3319.43; ailles per 100 st. Eiermarkt: aanvoer 2.000.000 stuks (schatting) Handel kaïlm. Prijzen vam f 12,tot 17.75; kiloprijs f2.70 Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver. van Elerhandelaoen: grote eieren f 17. tot 17.75; gewicht 62-68 graan; klelme eie ren f 15.00—16,00; gewicht 56-60 gr.; hen- ne-pleren f 11.5013,50; gewicht 43-53 gr. GOUDA. 17 okt. Kaasmarkt Aanvoer 153 partijen. Notering eerste kwaliteit f2,30 tot f2,34. tweede kw. f2.24 tot 2.29, extra kw. f 2,35 tot 2,72. Handel flauw. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karei Simon, zm van J. P. Kwestroo en M .C. van Leeuwen; Geertrulda Caroline dr van W. Laterveer en S. J. van der Born Maria Cornelia, dr van M. T. P. Pletere en C. G. Koster!ng; Yolamda Maria, dr van A Verbiest en M. H. Kulvenihoven; Johannes Bart.holomeus, an van K. G. Korenhof en M. de Haas. OVERLEDEN J. P. L. Fasseur, 56 Jaar. man; I. A. van Kampen. 67 jaar, weduwe van P. van Dijk C. J. de Graaf. 74 Jaar weduwe van J. K)ein: J. Haasbeek. 66 jaar ech'cenote v. J. Rijsbergen; M. C. Lacourt. 82 Jaar, vr G A. J. Boere. 4 maanden, dochter. vrij van zijn omgeving en de machten, die daarin werken. Zonder de waarheid zou alles geoorloofd zijn en de chaos dreigen. In de figuur van Christus is de liefde geopenbaard en deze kan ons be waren voor al datgene, wat anderen ons kunnen aandoen. Vervolgens besprak ds. Hubeek de resultaten van de onder de leden ge houden enquête, na eerst een sociolo gisch overzicht van de gemeenten Lei den en Oegstgeest te hebben gegeven. Spr. merkte hierin oun. op, dat de sociale toestanden te Leiden vrij algemeen een halve eeuw ten achter zijn. Opmerkelijk is, dat van de 24 voetbalverenigingen geen enkele het tot landelijk eerste klasse bracht en de jeugd in de cultuur verenigingen vrijwel ontbreekt. Ds. Hu beek meende, dat met een doordachte opzet en bij goede organisatie veel kan worden bereikt en noemde in dit op zicht het werk van de Leidse Jeugd- actie en K. en O. zeer belangrijk. Tal van praktische facetten van het kerkelijk en verenigingsleven zijn door de enquête aan de orde gekomen, welke in de eerstvolgende tijd nader de aan dacht van het bestuur zullen hebben. Een belangrijk feit, dat uit de enquête naar voren is gekomen, noemde ds. Hu beek, dat de nieuwe koers der vereni ging geen versmalling van de geestelijke basis ten gevolge heeft gehad, maar dat de leden een ondeelbare eenheid blijven vormen. Opmerkelijk is ook. dat de ge meente toont, innerlijk deel te hebben aan de ontwikkeling, die op het kerke lijke en theologische terrein bezig is zich te voltrekken. Invalide man door trekker gedood Een 30-jarige invalide man is van morgen b|j een verkeersongeluk te Amsterdam op de Stadhouderskade vlak bü de Ferdinand Bolstraat om het leven gekomen. Het invalidewagentje, waarin de man gezeten was, kantelde toen hij van de stoep af de rijweg opreed. Hij kwam terecht onder de achterwielen van een tientons trekker met oplegger, die zich na het verspringen van de verkeerslich ten net in beweging zette. Het slacht offer liep zware verwondingen op en bleek bij aankomst in het ziekenhuis reeds te zijn overleden. Traditie, Excellentie Nieuw koffertje aangeboden Onder het motto: „Traditie, Ex cellentie" is vanmorgen een aantal jonge Amsterdamse studenten aan de poort van het ministerie van Fi nanciën te Den Haag verschenen. De keurig in jacquet en hoge hoed gestoken studenten, leden van het dispuutgezelschap Beets van het Amsterdamse Studentencorps, ble ken bezorgd te zijn, dat een tradi tie onder de last van de bestedings beperking bezweken was. Minister Hofstra immers ver scheen op de derde dinsdag in september wel met een miljoenen nota. doch deze was niet geborgen in het fameus geworden koffertje met het bekende opschrift. De breuk met deze traditie achten de leden van ..Beets" betreurenswaard. Het vermoeden is gerezen, dat het oude koffertje het onder de last der steeds zwaarder wordende miljoe nennota's begaf en dat geen geld beschikbaar is om een nieuw kof fertje te kopen. Weshalve deze stu denten botje bij botje legden, een nieuw koffertje kochten en dit de minister van Financiën gingen aanbieden. Hun woordvoerder was daarbij de student in de economie P. J. F. Noordhoek Hegt. Minister Hofstra heeft de stu denten in zijn werkkamer ontvan gen en het koffertje in ontvangst genomen SPOETNIK II BESTUURBAAR? Uitgerust met telescopen De volgende Russische kunstmanen zullen volgens de Russische geleerde Berg bestuurbaar zijn en naar de aar de teruggebracht kronen worden. Berg verklaarde dit op een weten schappelijke conferentie te Moskou. Uit mededelingen ter conferentie is opgemaakt, dat de derde Russische satelliet met telescopen uitgerust zal zijn waarmee het heelal buiten de dampkring der aarde geobserveerd kan worden. Tot dusver zijn observaties van het heelal slechts mogelijk ge weest door de dampkring heen, waar door het werkelijke beeld van hemel lichamen misvormd werd. Het blad van het Russische ministerie van Defensie, Sovjetsky Flot, onthulde, dat Russische geleerden kortelings hon den in raketten op een hoogte van 200 tot 210 km hebben gebracht. Het blad drukte bij het artikel een foto van een hond af. die op een hoogte van 210 km was genomen. De schrijver spreekt de verwachting uit, dat dank zij de uit deze proeven verzamelde gegevens in de nabije toekomst een kunstmaan kan worden afgeschoten waarin men honden heeft opgesloten. Pinay gaat voort De Franse conservatieve leider Pinay heeft gisteravond besloten ztfn pogingen om premier te worden van de 24ste Franse regering sedert de bevrijding te blijven voortzetten. Een woordvoerder van de conservatieve partij zei. dat Pinay zijn regering zou formeren uit conservatieven, rechtse radicalen en de R.G.R. een centrumgroep maar dat het niet uitgesloten was, dat hij enkele ministers uit andere partijen zou opnemen. Twee derde van Pinay's groe pering had hem aangezet voort te gaan. Pinay zou vandaag zijn kabinet samenstellen en het morgen voor de investituur aan de Nationale Vergade ring voorleggen. 13.11 uurMarken geen eiland meer Sinds vanmiddag elf minuten over één is Marken geen eiland meer. De nationale driekleur was geplant in de laatste bak met klei. die op dat moment in het sluitgat werd gestort. De diiksluiting werd o.m. bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris. De burgemeester van Marken, de heer B. G. van Hout, heeft de nationale drie kleur geplant op de plaats waar de djjk was gesloten. Geen deviezen voor Rapid-Milaan in Amsterdam Een aantrekkelijke wedstrijd gaat het Nederlands voetbalpubliek de neus voor bij. Zoals men weet hebben de uitslagen van de wedstrijden tussen Rapid (We nen) en F. C. Milaan in het toernooi om de Europa-beker (1-4 en 5-2) een be slissingswedstrijd op neutrale grond noodzakelijk gemaakt. In de overtuiging dat de Nederlandse voetballiefhebbers in groten getale deze ontmoeting zouden willen bijwonen hadden beide partijen het oog op het Amsterdamse Olympi sche Stadion als strijdtoneel laten val len. Naar wij van de directie van het Stadion vernemen heeft de Ned. Bank echter de deviezenvergunning geweigerd en thans zal de beslissing op 30 oktober in Ziirich vallen. Bromfietssr op onbewaakte overweg gedood Gistermiddag heeft de trein uit Nij megen naar Utrecht op een onbewaakte overweg onder Renswoude een brom fietser aangereden: de man werd ge dood. De licht besohadigde trein had een kwartier vertraging. De politie van Maarsbergen heeft de zaak in onder zoek. Minister Witte heeft gisteren aan j de huizen, welke door de verschil- het hoofdbestuur van het Neder- lende R.K.-organisaties na de storm- landsche Roode Kruis een foto- ramp aan ons land werden aange- album aangeboden met foto's van\ boden. De Minister (links) bekijkt met enkele functionarissen van hef Rode Kruis. o.m. mr. A. F. C. de Hoop Scheffer (midden), algemeen penningmeesterhet album. Boer vóór brand bestolen LANDARBEIDER IN ARREST (Speciale beriohtgeving) Het heeft er veel van weg dat de brand, welke dinsdagavond in een boer derij te Rijsoord (gemeente Ridderkerk) heeft gewoed, is aangestoken. De Rid- derkerkse politie heeft een 32-jarige man gearreseerd, die van de door de brand ernstig gedupeerde boer eerder ongeveer f. 1090.zou hebben gestolen. Deze man. een landarbeider uit Dor drecht. had omgang met de 20-jarige dochter des huizes, hetgeen niet naar de zin van de boer was omdat de ante cedenten van de Dordtenaar niet be paald gunstig zijn. Na een woordenwis seling is hij verdwenen, maar na zijn vertrek miste men het geld. De rijks- brandweerinspectie uit Den Haag stelt een onderzoek in. VERGADERING VERBOND VAN WERKGEVERS Bovengenoemde vergadering wordt vandaag in verband met de plotselinge ziekte van de voorzitter, de heer Twijn- stra, gepresideerd door ir. Engel, presi dent-directeur van de A.K.U. Prof. J. G. van Maanen heeft als voorzitter van de Raad van Beheer op pluimveegebied vanochtend de tentoon stelling van pluimvee en pelsdieren ge opend. die tot en met zaterdag door Ornithophilia wordt gehouden in de Bernhardhal op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht- Het Leidscli Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: Tilman-Deelen, d. Vught. Van der Wal-Einthoven. z. Baam. Kor- teweg-Siddré. z.. Zwollerkerspel; Ten Zeldam-Ambrosius. z. Seattle (VS). Getrouwd: J. Samkalden en G. Hel der, Den Haag; J. Ph. Bakker en H. v. Staveren. Zeist. Overleden: A. P. Koster, m. 68 jr. Utrecht: M. M. J. Faase-Leuven. vr. 58 jr. Aerdenhout; F. Ariëns. m. 61 jr.. Amsterdam; A. H. J. Schmier, m. 67 jr. Amsterdam; K. M. de Heer vr. 81 jr, Voorburg; E. Sayers. m. 53 jr. Den Haag; A. van der Hilt, m., 85 jr. Den Haag. Doortrekking Ericalaan in Leiderdorp voorziet in een zeer grote behoefte Zoals in ons blad van j.l. zaterdag werd bericht besloot de Leiderdorpse gemeenteraad tot doortrekking van de Ericalaan. De bedoeling hiervan is dat complex V van het grondbedrijf een nieuwe verbinding krijgt met het overig deel van de gemeente. In dit complex V is de bouwbedrjjvigheid dit jaar goed op gang gekomen en er wordt momenteel weer een belangrijk stuk bouwrijp gemaakt. Het maken van een tweede verbinding met dit complex is dus zeer urgent; het wonen Èn deze wijk wordt er In belangrijke mate aantrekkelijker door. Toch is de bovengenoemde doortrek king slechts een deel van een verder strekkend plan, dat al ontstond kort nadat in 1931 het gemeentelijk grond bedrijf werd opgericht. In 1933 werd de boerderij van de heer Samson, links van de Hoogmadeseweg, aangekocht. Spoedig volgde hierop in snel tempo woning bouw, terwijl de heer Van der Velden ongeveer tegelijkertijd rechts van de Hoogmadeseweg een groot aantal wo ningen bouwde (Koningstraat. Dr. de Bruynestraat en omgeving). Het toen malig gemeentebestuur, tijdens de ambts periode van burgemeester Brug, was er al spoedig van doordrongen dat er on geveer parallel met de smalle Hoofd straat een nieuwe brede verbindingsweg moest komen zulks in verband met het toenemende verkeer. De aanleg van de Acacialaan en de Ericalaan werd daar om breed opgezet. De Acacialaan zou later moeten worden doorgetrokken naar de Van der Valk Boumanweg ter hoogte van Ouderzorg, terwijl de in het ver lengde van de Acacialaan aangelegde Ericalaan later weer een verbinding zou krijgen met de Hoofdstraat ter hoogte van de garage Huisman. Opvolgende gemeentebesturen, later met burgemeester van Diepeningen hebben steeds doelbewust dit program voor ogen gehad. Met de doortrekking van de Ericalaan wordit een deel van dit pro gramma nu afgewerkt. Dit kon alleen, doordat bij de aanleg van rijksweg 4A ter hoogte van de Ericalaan een viaduct werd aangelegd, waaraan door burge meester van Diepeningen steeds is vast gehouden. De doortrekking van de Acacialaan is nu nog het andere deel van deze opzet en naar het zich laat aanzien zal de doortrekking hiervan ook niet zoveel jaren meer op zich laten wachten. De uitbreiding van dit gedeelte van de ge meente is in herziening en volgens de nu bestaande plannen zal hier heel wat tot stand komen. Men ziet dus dat de doortrekking van de Ericalaan naar Complex V niet een opzichzelfstaand iets doch een onderdeel van een plan van wijdere strekking is. Reeds nu echter rijst de vraag of men met de voltooiing van dit plan dan ge reed zal zijn want voor het verdere ver keer in de richting Koudekerk komt dan al spoedig weer een nieuwe moeilijkheid n.l. de Doesbrug en de smalle weg ver der op. Naar wij van bevoegde zijde heb ben vernomen heeft ook deze aangele genheid de aandacht en ook hiervoor wordt getracht een oplossing te vinden. BENTHUIZEN Afscheid van dokter J. H. N. de Bruijn DOKTER DE GOEJE BEGROET In een goed gevuld Verenigingsgebouw zijn gisteravond veel hartelijke woorden gesproken. Daar de benthuizer praktijk van dokter J. H. N. de Bruijn te Zoeter- meer per 1 oktober naar dokter J. de Goeje te Benthuizen is overgegaan en de scheidende arts niet de gelegenheid had persoonlijk afscheid van zijn pa tiënten te nemen, hebben enkele pa tiënten het initiatief genomen om een afscheidsavond te beleggen. De leiding berustte bij de heer G. J. A. Runsink, die in zijn openingswoord gewaagde van een afscheid van een arts. die tien jaar lang het vertrouwen van de patiënten heeft behouden en een begroeting van een arts, die in feite toch geen vreemde meer voor de Bent- huizenaren is. Hij heette in het bijzonder ook welkom burgemeester en mevrouw Steenbakker Morilyon Loijsen. Namens alle patiënten richtte mevr. M. Hakkenbrak—Redert hartelijke dank woorden tot de scheidende arts en diens echtgenote. Mevr. J. van Soest—De Bruijn bood een fototoestel aan, alsmede een schemerlamp en bloemen voor me vrouw De Bruijn. Ook mevrouw E. C. de Goeje—Jelgersma mocht een bloemen hulde in ontvangst nemen. Burgemeester Steenbakker Morilyon Loijsen wees er op, dat afscheid nemen een moeilijke opgave is. Vooral op het platelantd merkt men de trouw van de mensen jegens elkander op, zo ook in Benthuizen, waar men een Zoetermeers arts trouw bleef, ondanks de aanwezig heid van een arts in eigen plaats. Spre ker hwijfelde er niet aan of dokter De Goeje zal spoedig in aller harten een vooraanstaande plaats innemen. De Benthuizer burgervader wenste dokter en fevrouw De Bruijn veel goeds toe en de plaatselijke arts een gezegende werk kring. Mej. G. van Arendonk had de werk zaamheid van dokter De Bruijn op emi nente wijze op rijm gezet en diep ont roerd moest de vertrekkende dit kunst werk in ontvangst nemen. Hierna was het woord aan dokter De Bruijn. die alle aanwezigen hartelijk dankte. Dokter De Goeje sprak eveneens en kele woorden De heer P. Rijswijk draaide daarna een vogelfilmpje uit Canada. Honderden patiënten drukten dokter en mevr. De Bruijn voor het laatst de hand en be groetten het echtpaar De Goeje. NOORDWIJK DAK BEGON TE BRANDEN Dezer dagen ontdekten voorbijgangers een rookontwikkeling uit het dak van villa „Strandwijk" op het terrein van Huis ter Duin. De zolder van het gebouw bleek vol rook te staan. Enkele schilders waren bezig de dakgoot af te branden en ver moedelijk is daarbij een dakspant gaan smeulen. Dank zij zeer snel en doeltreffend In grijpen van de Noordwijkse Vrijwillige Brandweer kon dé vuurhaard in de kiem worden gesmoord. BEURSOVERZICHT Meer fietsen in Zweden alc Flauw door Midden-Oosten 9ev0'9 van drukker verkee;' Amsterdam, 17 oktober. De gespannen internationale poli tieke toestand in het Midden-Oosten, was vandaag van grote invloed op de handel ter beurze, waarvoor verschil lende fondsen gevoelige verliezen wer den geleden. YVeliswaar was het pu bliek niet groot aan de markt, doch kooporders waren nog veel dunner gezaaid. Een en ander had tot gevolg dat de verkopen in een zeer dunne markt plaats vonden waardoor de prijzen belangrijk beneden die van gisteren kwamen te liggen. Aandelen Kon. Olie deden als hoogste prijs f 157.80 doch verkopen tegen het sluiten van de markt brachten de koers beneden f156 tegen gisteren f 164.20 een verlies derhalve van circa f8.(40 punten». De oliemaatschappijen uit Amerika. Engeland. Frankrijk en Ne derland hebben hun 800 miljoen dollar plan. tot het aanlegen van een olie- buisleiding in het Midden-Oosten, defi nitief voor onbepaalde tijd uitgesteld, Evert Vermeer antwoordt: Kroesjtsjef: Geen basis voor discussie De voorzitter van de Partij van de Arbeid heeft aan de le secre taris van de Russische communis tische partij N. Kroesjtsjef, het volgende op diens brief geant woord: „Meneer, in opdracht van het dagelijks bestuur van de P. v. d. A. bevestig ik de ontvangst van uw brief en het bijgevoegde memo randum. Gegeven onze overtuiging, dat gij het zijt, die met uw systeem van regeren en overheersen de vrede bedreigt, is er tussen u en ons geen basis voor discussie. Met de uw bekende gevoelens, (w.g.) Evert Vermeer, voorzitter Partij van de Arbeid". Ondanks de zeer grote uitbrq|tiing van het aantal auto's in Zweden thans één auto per 10 inwoners heeft het rijwiel zich ln dat land kunnen handha ven. Er zfjn in Zweden thans ongeveer 2% miljoen rijwielen in gebruik en de afzet van rijwielen beweegt zich, na enige jaren van daling, weer in stijgende lijn. De voornaamste oorzaak voor de her nieuwde belangstelling voor het rijwiel ligt in de toenemende verkeersdrukte op de wegen en straten en de moeilijkheid parkeergelegenheid te vinden voor auto's, hetgeen voor veel autobezitters aanlei ding schijnt te zijn geweest hun auto's niet te gebruiken om zich naar hun werk te begeven en in plaats hiervan het rij wiel te gebruiken. in verband met de gespannen toestand aldaar. De handel in aandelen Kon Olie was minimaal. Philips aandelen openden circa 10 punten lager op 231 in welke koers wei nig verandering kwam; slotkoers giste ren 241. Unilevers trokken van 331 aan tot 333 om op circa 330 te sluiten. Het verlies bedroeg hier eveneens circa 10 punten. Aku's 4 lager en KLM aan geboden f 3.50 lager. Hierdoor kwamen aandelen KLM 15.onder de emissie- prijs. De Scheepvaartfondsen verloren de goede koers van de vorige dagen en deelden in de algehele malaise. Aande len Van Nievelt en Van Ommeren leden de zwaarste verliezen van resp. 7 en 6 punten: de overige waarden 1 tot 3 pun ten lager. Ook hier had de handel wei nig te betekenen. Staatsfondsen nauwe lijks prijshoudend. De hausse in de cultuursector heeft slechts één dag geduurd. Vandaag ging niet alleen de gehele winst van gisteren verloren en kwam zelfs de koers voor HVA's beneden pari op 99 tegen giste ren als hoogste koers 107. Deli My. min 4 en Amsterdam Rubber min 3 alles met minimale omzetten. WISSELKOERSEN Amsterdam. 17 oktober Londen 10 62%10.62%; New York 3.79H— 3 80ft; Montreal 3 94^—3 94A; Parijs 89 8089.90; Brussel 7.56%7 57 Frankfurt 90 25%-90.30%Zürioh 86.597^—86.6474, Zürioh (vr. fr.) 88.65% 88 701'-; Stockholm 73 3573 40; Ko penhagen 54.81154 8611-Oslo 53 14- 53 19; Milaan 60-377460.72%; 14.58%—14.59%. Wenen Beurs van Amsterdam Donderdag 17 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned '51 3% Ned '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. *48 3% Ned '54 3% Ned '55 I 3Vt Ned. '55 II 3V4 Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indie '37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE A A Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon Pap. v. Gelder Hoogovens cert Möller en Co. N.B. Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Billton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr f 20 idem (50 8. f 20. Holl. Amer. lijn Java China Paket KLM Ned Stoomv. Mij. Kon Paket My Ned Stoomv Mtj Nie-velt Goudx cert, v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 85 84% Den Haag 1937 1 3.. 75 Lelden 1947 86B R'dam '37 I-III 3% 85 Vorige Slotkoers koers v. heden 82% 83% 75 79 H 79% 87ft 87 83% 83% 83 Va 83 A 78 78 79 V4 79'4 79 V4 79% 82 V8 82% 79 79 87 87 88 H 88% 87% 87 ft 55 L 83% 8474 81% NDELEN 37% 88 36 87% 151 146 65% 62% 68% 62 104 9874 36 3174 46% 42% 20% 19 156% 151% 17574 174 277 269 183 251% 252 305 295 250 245 241% 230% 139 138 341 328% 205 202 202 755% 723 165.30 158.50 164.15 156.75 153 149 140% 139 108.50 104.90 133 129% 129 126 161 158 173% 164% 224 V4 219 138 136 140% 13774 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 90 89 Premieleningen A'dam '53 3 89 B 90 A'dam '51 2% £9% 77 A'dam '56 I 2% 75 75 A'dam '56 II 2% 84 83% Eindhoven '54 2% 79 79 Enschede '54 2%74 B 74 .4 Den Haag '52 I 2% 80 idem II 2% 82% 83 R'dam '52 I 2% 85 idem n 2% 83% Sj% Utrecht '52 2% 82 B 83 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 189% 189a4 HSU. eert179% 180 Rott. Bank 158% 159% Twentsche Bank 158 157 Industrie Ondernemingen Albert Heyn218 L 215% Borneo Sum. H My. 54 50 Ned G. en Sp fabr. 163 161 Kon Ned Grofsm 88 94 Intematio 72% 70 B Rott. Droogdok My. 450 B Tieleman en Dros 9% 9% Ned. My. Walv.vrt. 55 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 12% 12V4 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27% 26fè Intern Nickel 7374 71% Anaconda 47% 45% Bethlehem Steel41% 40 Cities Service 54% 52 General Motors 38% 38% Kennecott89% 87 Republic Steel 46 45^ Shell Oil 69% 71 Union Pacific 25% (Ja States Steel 57A 55% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmb: Kon AA Pref w a idem Electrolas B Holl Constructie Ing our v Bouwnyv Int Kunststofl Ind Leidsehe Wolspinn Stkkens LaKfahr 53 Ver T\>uwf9hnp*pn i Wernink s B«*tonm I Van wyk Textiel V K 16/10 55 60 64 290GB 290GB 295 B 1 47 B 35% 36 G 156 163 375 375 155 156 66GL 74GL 73%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9