MARKEN GEEN EILAND MEER Sluiting van de dijk Marken-Nespolder nieuwe schakel in de drooglegging van het IJsselmeer Op nieuwe fondsen wordt gewacht Onderhandelingen in Parijs over een Europees vrij handelsgebied 96ste jaargang Donderdag 17 oktober 1957 Derde blad no. 29267 Kleinmaar belangrijk onderdeel Zuiderzeewerken (Van onze speciale correspondent) Vanmiddag omstreeks één uur werd een nieuwe schakel in de lange keten, die de droog legging van het IJsselmeer vormt, gesloten. Geen grote schakel, integendeel, maar wel een zeer belangrijke. De nauwelijks twee kilometer lange dijk, die het eiland Marken nu eindelijk verlost uit haar isolement, dat alleen bij strenge vorst ver broken werd met de ten noord-oosten van Amsterdam liggende Nespolder verbindt, werd immers vanmiddag onder het belangstellend oog van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, gesloten, welk feit gemarkeerd werd door het plaatsen van het rood-wit-blauw door Markens burgemeester B. G. van Hout op de „laatste" hap grond, welke de dijk nog nodig had om waarlijk dicht te zijn. Het Marker muziekge zelschap „Juliana", opgesteld op het recht voor het sluitgat op stroom liggende m.s. „Jonge Ja- coba", liet pal hierop een couplet van het Wil helmus weerklinken, dat naar alle windstreken wegwaaide over het IJsselmeerwater Een kwar tier na de symbolische sluiting reeds vertrok de kleine vloot met genodigden weer, de dijk verder overlatend aan de aannemer, de N.V. Aanne mersbedrijf v.h. J. P. Broekhoven uit Arnhem, voor verdere afwerking, doch niet dan nadat Mar kens burgemeester en Broek in Waterlands bur gervader H. G. M. te Boekhorst elkaar, staande op het slechts enkele minuten oude stukje dijk, gefeliciteerd hadden met deze voor beide gemeen ten zo heuglijke gebeurtenis. Nu nog nieuw en een attractie deze 1960 meter lange dijk, in breedte variërend van 17.50 tot 31.25 meter, en gekost hebbende ruim drie miljoen gulden, straks gewoon en niets bijzonders meer en opgenomen in de ruim honderd kilometer lange dijk, die de Marker waard, 60.000 ha. omvattend en dus de grootste IJsselmeerpolder, zal gaan omvatten. Een stukje dijk, waarover al een 6 meter brede weg werd geprojecteerd, dpch die pas zal kunnen worden opengesteld wanneer de aansluitende weg op Marken voltooid zal zijn. Werk van elf jaar Het hoofd van de dienst der Zuider zeewerken. ir. F. J. B. G. Geers, had na de begroetingswoorden van burgemees ter Van Hout nog een uiteenzetting ge geven over de inpoldering van de Mar kerwaard, waarvan een minuscuul stuk je dijk reeds lang geleden gereed kwam in het zuidoosten, vlak bij Lelystad. Oos telijk Flevolands „hoofdstad", en het vandaag gedichte dijkgedeelte een twee de klein part vormt. Marken kon, zo memoreerde ir. Geers, via twee wegen aansluiting verkrijgen met Noord-Holland, óf via een noorde- 's Morgens, enkele uren voor de sluiting, had in Markens gemeentelijk Verenigingsgebouw, gelegen in de Kerkbuurt, nauwelijks tien minuten Zo pen van het haventje, burgemeester Van Hout reeds zijn vreugde geuit over deze voor zijn „eiland" zo gedenkwaardige dijkdichtingdie Marken tot deel van het „vasteland" heeft gemaakt. Te meer vreugdevol voor hem en Markens bevolking omdat dit Zuiderzee-eiland het laatste is, dat uit haar afzondering werd bevrijd. Urk en Schokland liggen toch reeds vele jaren vast verankerd in de Noord-Oostpolder, waarvan de omdijking in 1937 begon en de droogmaling in 1942 gereed kwam. lyke, óf via een zuidelijke dijk, respec tievelijk uitkomend even benoorden Edam of enkele kilometers bezuiden Monnikendam, en wel via de buiten polder Nes. Heeft de vandaag gesloten dijk het nadeel, dat de zuidelijke toe gang tot de Gouwzee afgesloten werd even benoorden haar midden damt de dijk de vaargeul af waardoor het scheepvaartverkeer tussen Amsterdam en Monnikendam, Volendam en Marken zelf „buitenom" zal moeten gaan. de noordelijke dijk bleek minder goed in het gehele bedijkingsplan te kunnen worden ingelast. Een dijk was echter langzamerhand wel noodzakelijk ge worden daar de IJsselmeervisserij ta nende is en de bedrijvigheid op Marken zich meer op het vaste land is gaan richten. Het nadeel van de zuidelijke dijk vooral tot uitdrukking komend bij het watertoerisme achtte de Dienst der Zuiderzeewerken echter minder groot dan die van een noordelijke dijk, daar het gewenst is benoorden Marken tot in de laatste jaren van de dijkaanleg rond de Markerwaard een opening voor de scheepvaart te behouden. Bovendien is Marken economisch aanzienlijk meer gebonden met Amsterdam en Monniken dam dan met de gebieden rond Edam, terwijl in de plannen een beweegbare brug in deze zuidelijke dijk is opge nomen, welke echter pas zal worden gebouwd als de geprojecteerde hoofd verbinding met de Markerwaard ter hoogte van de noordpunt van het Kin- selmeer tot stand is gekomen. Financiën Ir. Geers sprak in dit verband de hoop uit. dat de toestand van 's Rijks finan cien het spoedig mogeüjk zal maken om deze hoofdverbinding aan te leggen. Ir. Geers deelde verder nog mede, dat het in de bedoeling ligt de verschillen de sluizen de bouwputten voor deze kunstwerken tegenover Lelystad en nabij Enkhuizen zijn reeds in uitvoering MARKEN EILAND AF IFie heeft voorrang? Op kruisingen van gelijkwaardige wegen moet men voorrang verlenen aan het verkeer dat van rechts komt. De regel „rechts gaat voor" is zó in geburgerd dat iedereen die wel kent (al handelt nog niet iedereen er naar Het is de A.N.W.B. echter gebleken dat nog vele fietsers en bromfietsers niet beseffen dat „rechts gaat voor" alleen geldt voor gelijkwaardige soorten ver keer: snelverkeer geeft voorrang aan van rechts komend snelverkeer, en lang zaam verkeer, zoals fietsers en brom fietsers, geeft voorrang aan van rechts komend langzaam verkeer. Deze laatsten moeten echter óók voor rang geven aan snelverkeer als het van links komt: snelverkeer heeft voor rang. Verder hebben politie en brandweer (met sirene of bel), begrafenisstoeten, militaire colonnes en trams voorrang op het overige verkeer. Deze categarieën hebben onderling voorrang op elkaar in de volgorde van opsomming. Een tram heeft dus voorrang op een auto, maar moet een militaire colonne vóór laten gaan. De militaire colonne op zijn beurt, geeft voorrang aan een begrafenisstoet, terwijl politie en brand weer met luidende sirene of bel voorrang hebben op alle verkeer. Aan ambulances geeft men natuurlijk als correcte weggebruiker ook altijd voorrang. Op de tekening naderen een vracht auto. een begrafenisstoet, een fietser of bromfietser en een tram gelijktijdig een kruispunt van gelijkwaardige wegen. Wie heeft nu voorrang? De tram moet voorrang verlenen aan de begrafenisstoet, en de vrachtauto moet de tram weer vóór laten gaan, zo als uit het bovenstaande blijkt. De fietser of bromfietser moet voor rang verlenen aan de vrachtauto, ook al komt die van links, omdat snelver keer voorrang heeft. Eerst passeert dus de begrafenisstoet het kruispunt, en vervolgens de tram, de vrachtauto en de fietser of brom fietser. De A.N.W.B. voegt hier nog aan toe: Op vele kruispunten vindt men „door zetters" die „op hun recht staan". Si tuaties die dikwijls gemakkelijk kunnen worden opgelost wanneer men met een handgebaar zijn voorrang prijs geeft, tonen dan het stroeve en stuntelige beeld van een verbeten stryd om de voorrang. Daarom: wees sportief, en bedenk te vens dat een gebroken schedel fataal is ook al „had u tóch voorrang!". in de loop van het volgend jaar aan te besteden. Op de begroting van het Zuiderzee-fonds zijn de hiervoor in 1958 benodigde gelden uitgetrokken, doch er zijn geen fondsen meer beschikbaar om «tot de uitvoering van een nieuw dijkvak over te gaan. De regering heeft echter toegezegd, zo zeide ir. Geers, de situatie in de loop van volgend jaar opnieuw te bezien. Voor de bedijking van de gehele Mar kerwaard is te beginnen met 1957 een elfjarig tijdschema opgesteld, een periode, waarin de ontginning van Oos telijk Flevoland overigens voltooid zal kunnen worden, hetgeen dus betekent, dat de nieuwe polder in 1968 droog zal kunnen vallen. Randkanaal Eerst zullen de noordoostelijke dijk (Enkhuizen-Lelystad), de zuidoostelijke Advertentie alléén van Melle het geheim kent In 3 smaken aardbeien - sinaasappel - citroen. Paviljoen der protestantse kerken op Wereldtentoonstelling 1958 Actie om geld bijeen te brengen (Van onze Haagse redactie) „Een uiting van kerk-energie in dit technische tijdperk van kernenergie", dat is het motto dat is meegegeven aan het streven van de Belgische protes tanten om op de komende Wereldten toonstelling 1958, temidden van alle technische, zakelijke en culturele ma nifestaties ook de Protestantse Kerk in het licht der publiciteit te stellen. „Niet vergeefs mag een der te ver wachten dertig miljoen bezoekers in deze veelheid van perfectie en kernenergie het licht der wereld zoeken", zo heet het in een folder. Daarom zal er op initiatief van de Belgische protestanten en met steun van hun geloofsgenoten in vele andere landen een protestants pa viljoen op de Wereldtentoonstelling komen. Ontworpen is het paviljoen al. Het verrijst op dit moment zelfs reeds stap voor stap op de Heyselvlakte bij Brussel waar de Wereldtentoonstelling wordt ge houden. Het zal een kerk omvatten, plaats biedende aan ongeveer 200 per sonen en voorts een lezingenzaal voor rond 250 mensen. De lezingenzaal zal overdag worden ingericht als tentoon stellingshal waar men een inzicht wil geven in het protestantisme en het werk daarvan over de gehele wereld. Ook zal hier lectuur ter beschikking zijn. Het leidende thema voor de wereldtentoon stelling is: „Balans der volkeren op weg naar een betere wereld". Wanneer dertig miljoen mensen deze balans komen aan schouwen om te zien wat de mens ver mag, dan moet daar de stem van Christus worden gehoord, zo redeneerden de Bel gische intiatiefnemers. Dit was een van hun motieven om op de tentoonstelling present te willen zijn. Een ander was. dat men meende naast de omvangrijke inzending van het Vaticaan niet afzijdig te kunnen blijven. f 100.000 UIT NEDERLAND? De ongeveer 80.000 protestanten in België zouden echter niet in staat zijn de bouw van het protestantse paviljoen geheel te bekostigen. Wel brachten zij reeds f70.000 bijeen. Geloofsgenoten in Engeland. Duitsland, Denemarken. Frankrijk. Zwitserland en zelfs Nieuw- Zeeland zegden echter reeds steun toe. Om Nederland niet te doen achterblij ven heeft zich in ons land een comité gevormd, dat binnenkort een actie gaat lanceren met de bedoeling ook van Ne derlandse zijde een bijdrage bijeen te brengen voor de bouw van het pavil joen. Dit comité staat onder voorzitter schap van ds. H. J. F. Wesseldijk uit Den Haag. Men rekent voor Nederland op ongeveer f 100.000. Het paviljoen zal geheel uit staal, alu minium en plexiglas worden opgetrok ken. Na afloop van de wereldtentoon stelling zal het worden aangeboden aan het Belgische protestantisme. Indien de benodigde grond te zijner tijd zal kun nen worden aangekocht, willen de Bel gen het paviljoen, dat geheel uitneem- baar zal zijn, een plaats geven in de buurt van Brussel, waar het als oecu menisch centrum dienst zal kunnen doen. „Nebato" overtrof de verwachtingen Ruim 33.000 personen, voor het meren deel bakkers uit alle delen van ons land, hebben van 8 t.m. 16 oktober de eerste Nederlandse Bakkerij tentoonstelling in het Rai-gebouw te Amsterdam bezócht. Ook uit het buitenland, in het bijzonder uit Duitsland, Zweden, Denemarken, België en Engeland kwamen bij de bak kerij geïnteresseerden naar de „Nebato". Naar werd medegedeeld zijn uitstekende zaken gedaan en interessante relaties aangeknoopt. Ook in de sector der kapi taalgoederen als ovens en machines. Hier was speciaal belangstelling van Duitse zijde voor kleine apparaten, zo als spuit- en mengmachines, van Neder lands fabrikaat. Frontvorming cloor de zes van de OEES De zes landen van de Europese Economische Gemeenschap - Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen - hebben gisteren een verenigd front gevormd voor hun overleg met Engeland en andere Europese landen tijdens de vergadering van de Raad van ministers der OEES (Organisatie van Europese economische samenwerking), die gistermiddag in Parijs is geopend. Het doel van deze bijeenkomst, die drie dagen zal duren, is onderhandelingen te beginnen over de vorming van een Europees vrijhandelsgebied, dat de landen der OEES verbindt met de zes van de Europese Economische Gemeenschap. dijk (Lelystad-IJmeer) en een deel van de westelijke dijk (IJmeer-Marken waarvan vandaag dus een kleine kilo meter gereed is gekomen worden aan gelegd. de resterende vier jaar zullen gebruikt worden voor het opwerpen van de dijk langs de kust van Noord-Hol land. Om waterhuishoudkundige, plano logische en recreatieve redenen is het namelijk noodzakelijk, dat tussen Noord- Holland en de Markerwaard een rand kanaal blijft behouden. De zeer belangrijke verkeersweg, die aangelegd zal worden op de zuidooste lijke dijk en die door zal lopen via Lely stad naar de Kamperhoek en over Em- meloord naar- het noorden, hoopt men tegen het midden van de zestiger jaren gereed te hebben. Een tweede oostwest verbinding over Lelystad staat tevens op het programma. Tenslotte sprak ir. Geers de wens uit, dat de toestand van 's lands financiën het de regering weer spoedig mogelijk zal maken de voor deze werken benodigde fondsen te kunnen vinden. Nadat vervolgens burgemeester Van Hout minister Algera, die inmiddels ook gearriveerd was. welkom had geheten, vertrok het gezelschap genodigden per m.s. ..Emma" naar het sluitgat. Een klein half uurtje:.varen, waarbij men zich nauwelijks kon voorstellen, dat over iets meer dan tien jaar de oneindige water zee be-oosten de brede dijk veranderd zal zijn in vaste grond. Al mag men grote parten van het IJsselmeer reeds hebben zien veranderen in de 48.000 ha metende Noord-Oostpol der en het 54.000 ha grote Oostelijk- Flevoland, en al weet men dat Purmer, Wormer, Beemster, Schermer en Heer- hugowaard al in het begin van de 17de eeuw werden drooggelegd en de Haarlem mermeer in 1852, om nog maar niet te spreken over de in 1930 drooggevallen Wieringermeer, het bluft, een fascine rende gedachte te weten, dat straks daar graan verbouwd zal worden, waar nü nog gevist en gevaren wordt. KSG (Kolen en Staal Gemeenschap) ~1 Engeland Waarnemers «IpT Scandinavië. Oostenrijken De zes landen der EEG zijn overeen gekomen in de bijeenkomst van de Raad van de OEES voor te stellen een commissie van onderhandelaars in te stellen, die bestaat uit kabinetministers van de 17 landen der OEES. Voor het voeren van de onderhandelingen over de bijzonderheden van het plan voor een vrijhandelsgebied denken de zes lan den aan een kleinere commissie van mi nisters. De Franse minister van Financiën. Felix Gaillard, deelde mede, dat de zes landen hebben besloten tot het voeren van een gemeenschappelijke politiek. Het plan voor een vrijhandelsgebied moet worden bespoedigd en er moeten enige nieuwe formules worden gevonden, zo zei hij. Uit deze opmerking over nieuwe for mules meent men te kunnen opmaken, dat de zes landen wijziging verlangen van het oorspronkelijke Engelse denk beeld voor een vrijhandelsgebied. dat de landbouw volkomen buitensluit. Het „Atomium"het middelpunt van de Brusselse wereldtentoonstel ling van volgend jaar, krijgt meer en meer vorm. De tweede bol van het gecompliceerde gevaarte van honderd meter hoog is reeds ge plaatst. Veroordelingen wegens aanslag op politieman Het Haagse Gerechtshof heeft bij arrest de 28-jarige koopman uit Roer mond wegens poging tot doodslag op de politieman Fokker te Alphen aan den Rijn tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Zijn zwager uit Roermond werd vrij gesproken van een beschuldiging van medeplichtigheid aan oplichting. Verd. ventte samen met zijn zwager zonder vergunning met coupons stof te Alphen en kwam daarbij aan de deur van de politieman M. Fokker. Zij gin gen met hun auto aan de haal en poog den de heer Fokker, die zich op de wa gen had geslingerd, door allerlei gevaar lijke manoeuvres kwijt te raken. De op lichting was tevens ten laste gelegd, om dat beide verdachten zich voordeden als „Duitse kooplieden", terugkomend van een modeshow, die hier te lande hun geëtaleerde stoffen van de hand wilden doen om invoerrechten te ontduiken. Bewoningsresten uit het midden-steentijdperk Ontdekking te Zandwerven Onder leiding van prof. dr. J. P. Bak ker en prof. dr. W. Glasbergen van de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam zijn de laatste maanden opgra vingen verricht te Zandwerven, een buurtschap in de gemeente Spanbroek I (N.H.). Men heeft enige tientallen centimeters onder het maaiveld bewo- I ningsresten aangetroffen, die uit het midden-steentijdperk (5000 tot 1700 voor Christus) dateren. De tot voor enkele tientallen jaren gangbare opinie bij de historie was, dat West-Friesland pas in de vroege middeleeuwen be woond werd. Men heeft thans kunnen vaststellen dat waar nu Zandwerven ligt, vroeger een strandwal was. Hier leefden mensen die hun voedsel haalden uit schelpdie ren en de afval op hopen gooiden. Deze schelpen komen ook voor in Denemar ken. Behalve schelpen zijn er ook aar- dewerkresten gevonden. Men is er in geslaagd een complete pot te recon strueren van een tot nu toe volkomen onbekend type. Merkwaardig is het feit, dat in het grondprofiel te Zandwerven drie lagen voorkomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de eerste bewo ningsresten zelfs nog uit een vroegere periode stammen dan het midden-steen tijdperk. Binnenkort zal prof. Glasbergen een voorlopig rapport over de opgravingen publiceren. Aanhoudingen in verband met diefstal van juwelen De Haarlemse recherche heeft in de omgeving van Den Haag een Rotter dammer en diens vriendin aangehouden. In de tas van de vrouw bevonden zichi ringen, afkomstig uit een juwelierszaak te Haarlem, waar vorige week uit de etalage ringen en armbanden ter waarde van f. 9000 waren gestolen Beiden zijn naar Haarlem overgebracht. Ook heeft de politie in de omgeving van Haarlem drie personen aangehou den. die in het bezit bleken te zijn van gouden ringen, eveneens afkomstig uit de juwelierszaak. Een groot gedeelte der gestolen goederen is inmiddels opge spoord. Motie van de Kabo inzake salarisbeleid Aan het einde van de eerste dag van het gisteren aangevangen congres van de Katholieke Bond van Overheidsper soneel iKABO) is een motie aangeno men betreffende de „afwijzing door de regering van de zeej- minimale voorstel len der samenwerkende centrales ter verbetering van de financiële positie der lagere en middelbare ambtenaren". Het hoofdbestuur wordt opgedragen: 1. Langs de thans nog openstaande wegen waaronder de weg middels vakcentrale en parlement en in samenwerking met de R.-K. Centrale en met de beide andere grote centrales van overheidspersoneel met kracht te blijven streven naar de verwerkelijking van de jongste salarisvoorstellen; 2. met alle ten dienste staande middelen te blijven werken voor een dusdanige reor ganisatie van „het overleg", dat eindelijk werkelijk reëel overleg mogelijk wordt. Kordate huisbewaarster Mevrouw L. GeitenbeekSchoenma ker, een oud-illegaal werkster, die na de bevrijding voor haar moed werd onderscheiden heeft 's nachts een inbreker gevangen, die zijn slag trachtte te slaan in het notariskan toor te Almelo, waar zij en haar man huisbewaarders zijn. Toen zij gestommel hoorde, trok zij kordaat op onderzoek uit en dat leidde tot een ontmoeting met een 31-jarige man. die in het kantoor rondscharrelde. Deze trok zich overhaast terug in een kelder en dat was precies, wat mevrouw Geitenbeek had gewenst. Zij schoof de grendel op de kelderdeur en het kelder raampje bood geen perspectief voor de inbreker, die weldra door de politie werd overgenomen. CHEF LUCHTMACHTSTAF VOERT BESPREKINGEN IN BONN Luitenant-generaal-vlieger-waarnemer H. Schaper, chef Luchtmachtstaf, is gis teren voor een bezoek in Bonn aange komen. Hij voert daar o.m. besprekin gen met de Westduitse staatssecretaris van Defensie Rust en de inspecteur van de Westduitse Luchtmacht, Kammhuber.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5