Ruim 20 gemeentebesturen kwamen op feest van Leidse S.L.F. Ir. Y. Ykema Officier in de Orde van Oranje Nassau WEER FALEN AMERIKAANSE PROEVEN MET RUIMTERAKET V erwondingen V. voor gemak en perfectie Conflict over kampeerwagens in Zeist voor de Utrechtse rechter 95ste jaargang Donderdag 17 oktober 1957 Tweede blad no. 2925? Vijftig jaar elektriciteit Zeer grote belangstelling voor receptie Vijftig jaar zorgt de elektriciteitsfabriek van de Leidse S.L.F. thans voor licht- en krachtstroom. Ter gelegenheid van dit voor Leiden en verre omgeving zo betekenisvolle feit stond dit jubilerende bedrijf, bron van energie en technisch kunnen, gisteren in het middelpunt van de belangstelling. Ruim twintig gemeentebesturen en velen uit de kring van het bedrijfs- en technische leven waren vertegenwoordigd op een in de middaguren in „De Lakenhal" gehouden receptie. Voor de directeur van de S.L.F., ir. Y. Ykema, die reeds tientallen jaren zijn krachten aan de Leidse Centrale geeft, was er deze dag nog een bijzon dere, ja koninklijke verrassing. Tijdens een 's avonds in de Stadsge hoorzaal gehouden feestelijke viering deelde de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, mede, dat hij was benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. deel van Zuid-Holland, waarvan de ont wikkeling stormachtig is geweest. ATOOMCENTRALES Een ontwikkeling, welke in haar vaart nog niet is geremd. In dit ver band wees de burgemeester op het feit, dat men in de toekomst reke ning moet houden met de bouw van atoomcentrales. Besprekingen zijn in deze richting reeds gaande. Hulde voor zijn werkkracht en tech nisch inzicht bracht de burgemeester vervolgens aan de directeur, ir. Ykema. die reeds sinds 1 april 1927 aan het be drijf is verbonden, waarvan sedert 1946 De burgemeester speldt de direc teur van het jubilerend bedrijf de koninklijke onderscheiding op. Onder de velen, die in „De Lakenhal" de „grote drie", t.w. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de direc teur van de S.L.F., ir. Y. Ykema en de wethouder van de Bedrijven, de heer D. van der Kwaak, gelukwensen aanboden, waren o.m. de burgemeesters, resp. af gevaardigden van de gemeenten Oegst- geest, Zoeterwoude, Voorhout, Zeven hoven, Ter Aar, Voorschoten, Benthui zen, Zevenhuizen, Noordwijk, Wassenaar, Waddinxveen, Sassenheim, Woubrugge, Hazerswoude, Leimuiden, Rijnsater- woude, Nieuwveen, Leiderdorp, Katwijk, Alkemade en Warmond, de wethouders J. C. van Schaik, A. J. Jongeleen en S. Menken, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, de commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, de cmdt van de brand weer, de heer S. W. Hagedoorn, de he ren C. F. Mcerpoel en mr. H. A. C. Branderhorst, resp. ondervoorzitter en secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, de he ren J. C. J. Lambermont en J. H. v. d. Kloot, voorzitter en secretaris van de Leidse Middenstandscentrale, een depu tatie van de Vereniging van Directeu ren van Elektriciteitsbedrijven in Ne derland namens welke Vereniging ir. H. F. Roodenburg een oorkonde en een kunstvoorwerp aanbood, een afvaardi ging van de Leidse Vereniging van In dustriëlen, ir. D. IJ. Lem, directeur van Gem. Werken, dr. K. Reitsma, directeur van het Openbaar Slachthuis, de heer G. H. Kottelaar, directeur van de Ryks- werkplaats voor Vakontwikkeling, de heer Pley, wnd. directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, de heer M. Weima, directeur van de Markt- en Haven dienst, de heren Herman Stenz en M. B. de Jong namens K. en O., de heer W. Zwart, voorzitter van de Leidse Vereni ging van Installateurs, de heer J. Voor- bach, chef van de Gem. Gebouwen dienst, mr. S. J. Fockema Andreae, se cretaris van het Hoogheemraadschap Leiden. GESCHENK VAN PERSONEEL De lange stroom van receptiegangers werd een ogenblik onderbroken om de voorzitter van de Personeelsvereniging van de S.L.F., de heer H. van Wouden berg, gelegenheid te geven om, zij het symbolisch, het geschenk van het per soneel aan te bieden, t.w. de jubileum revue „Vijftig jaar elektriciteit", welke revue in februari vijf maal in de Schouwburg zal worden opgevoerd. Behalve talrijke raadsleden boden verder nog de gelukwensen aan de beide oud-adj. directeuren van de S.L.F., ir. F. Stokhuyzen en dr. ir. P. Fehmers, ver tegenwoordigers van de Elektriciteits bedrijven te Amsterdam, Rotterdam, Leeuwarden, Deventer, Den Haag, Til burg en Dordrecht, het P.E.B. in Fries land, van de Ned. Spoorwegen, de N.Z. H.V.M. en de H.T.M., de Technische Hogeschool te Delft, het Marine Elek tronisch Bedrijf te Oegstgeest, het Acad. Ziekenhuis, afgevaardigden van de drie bonden van ambtenaren en voorts vele zakenrelaties en vele anderen. Tijdens deze in een sfeer van hulde en waardering gehouden receptie, heerste er in de rijk met bloemen ver sierde zalen van „De Lakenhal - tien tallen bloemstukken werd aangeboden een bijzonder feestelijke stemming. FEEST IN DE STADSGEHOORZAAL In de avonduren verplaatste deze feestvreugde zich naar de Stadsgehoor zaal, waar het gemeentebestuur het per soneel een feestavond aanbood. Alvorens het Theaterbureau „Anova" de vele genodigden en de S.L.F.-ers een programma voorzette, dat in zijn grote variatie allen veel plezier bezorgde, sprak de burgemeester een kort inleidend woord, waarin hij wees op de grote ont wikkeling van het jubilerende bedrijf. Hulde bracht spreker aan de opeenvol gende stadsbestuurders, die ondanks de pessimistische opvatting van een min derheid in de commissie, welke vóór een halve eeuw advies uitbracht, toch heb ben doorgezet. Stadsbestuurders, die in nauwe samenwerking met het personeel van de S.L.F., op de bres hebben gestaan voor de energie-voorziening in een groot (Foto L.D./Vam Vliet) als directeur. Een technisch inzicht, al dus spreker, dat ir. Ykema er thans toe heeft gebracht om een plan voor de toekomst: kunststroom voor Leiden, te ontwerpen. Nadat de burgemeester nog gewezen had op de vele belangrijke functies, welke ir. Ykema in landelijk energie- verband bekleedt, deed hij mededeling van de benoeming van ir. Ykema tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Een mededeling, waarover de aanwe zigen zich zeer enthousiast -toonden. De wethouder van de Bedrijven, de heer D. van der Kwaak, die deze onder scheiding zag als een bekroning van de grote werkkracht van ir. Ykema, wees eveneens op de vooraanstaande plaats, welke de directeur in landelijk en pro vinciaal verband bij de energiebedrijven inneemt. Mede namens de burgemeester overhandigde hij ir. Ykema de bij deze onderscheiding behorende kleine orde. Ir. Ykema, zeer verrast over deze be noeming, betrok in zijn dankwoord al len, die. zo nauw met hem samenwer ken, waardoor het hem slechts mogelijk was zijn functie te vervullen. ,,Met kunst en vliegwerk" was het motto, waaronder het show-vliegtuig, de PH-HHH met artiesten als Maria Za- mora. Toby Rix, Bert Robbe. Christine Spierenburg. Truusje Koopmans, Jan Pruis en het Theater-orkest van Gerard van Krevelen aan boord, deze avond van Schiphol startte. De route leidde over Parijs, Wenen, Italië, Londen. Honga rije, Spanje - hier stapten zelfs 15 sin terklazen in - Japan, Hawaii en Ame rika. Aan ieder land werd een ..muzikaal bezoek" gebracht. Ver over twaalf land de het toestel, stewardess was Mary Scotty, weer op Schiphol. De aanwezi gen hadden een hoogst amusante reis achter de rug Tot slot volgde een gezellig samenzijn in de foyer, waarbij de dansmuziek werd verzorgd door het Ballroomorkest o.l.v. Cor Vincent. De S.L.F. kunnen op een zeer geslaag de jubileumviering terugzien. Expogé zag kleurendia's De afdeling Leiden van de Ned. Ver. Expogé kwam gisteravond in de boven zaal van de Harmonie bijeen. De tweede voorzitter, de heer M. Smit, sprak een kort openingswoord en heette in het bij zonder welkom mej. H. Tol, die licht beelden zou vertonen. Mej. Tol is een uit Nederlandse ouders geboren Ameri kaanse en woont in Maryville in de staat Tennessee. Zij is vorig jaar maart in ons land aangekomen en keert volgend jaar naar de V.S. terug. Mej. Tol ver telde. dat zij deze reis in het bijzonder heeft gemaakt om het dagelijkse leven van de Nederlanders te leren kennen en daarover in haar vaderland lezingen te houden. Nadat zij enkele kleurendia's van plaatsjes in ons land, o.m. van Ha zerswoude. had getoond, liet mej. Tol fraaie lichtbeelden zien van de wolken krabbers op Manhatten, het Capitool te Washington, de Chicago Tribune Tower en de houten mijnwerkershuisjes in Pennsylvania. Tijdens het projecteren van plaatsjes, die een indruk gaven van het huiselijk leven in Amerika, vertelde mej. Tol. dat het gezinsleven in haar land weliswaar geheel anders is dan in Nederland, maar toch niet ongezelliger. Verder liet zij nog het een en ander zien op het gebied van onderwijs, sport en ontspanning in het land der onbeperkte mogelijkheden. Eén uit honderden. De directeur van het Openbaar Slachthuis, dr. K. Reitsma. biedt gelukwensen aan. Verder v.l.n.r. ir. IJ. IJkema. de burgemeester en wethouder D. van der Kwaak. (Foto L.D./Van Vliet) Slecht weer als oorzaak aangemerkt De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat er vier pogingen zijn gedaan om proefraketten van ballonnen af de ruimte in te schieten, maar dat de proefnemingen zijn mislukt tengevolge van slechte weersomstandigheden. De raketten hadden tot hoogten van 6500 km. de ruimte in moeten gaan. Het betreft proeven met raketten van het type Farside. De luchtmacht ver klaarde dat het mislukken in hoofdzaak aan de slechte weersomstandigheden was te wijten. De betrokken raketten zelf hadden geen fouten getoond. De bijzonder lage temperaturen op grote hoogte hadden een falikante uitwerking op de ballonnen gehad, met het gevolg dat de raketten niet in de juiste positie waren gekomen om de verlangde resultaten te behalen. In twee gevallen waren de raketten afgeschoten in de hoop enige nuttige gegevens te bemachtigen, hoe wel van te voren bekend was dat zij niet de vereiste hoogte zouden bereiken. De twee andere raketten waren niet afgevuurd. Bij de atol van Eniwetok bleven evenwel nog twee raketten staan, die. zodra het weer gunstiger wordt, zullen worden afgeschoten. militaire macht betreft Amerika nog aanzienlijk boven de Sovjet-Unie staat. Met name wees hij op de zware bom menwerpers „die nog enige tijd het doeltreffendste zullen zijn om raketten te bestemder plaatse te doen belanden' Dulles wil meer samenwerking De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft op zijn we kelijkse persconferentie gezegd dat er geen twijfel aan was dat de Amerikanen op het gebied van geleide raketten een voorsprong kunnen nemen en voor kun nen blijven. Hij zei dat het afschieten van de Russische kunstmaan in zoverre voor de Verenigde Staten nuttig was dat het zelfgenoegzaamheid zou helpen vermijden. Hij erkende dat de Russen op het ge bied van geleide raketten een zekere voorsprong op de Verenigde Staten heb ben, maar voegde eraan toe dat wat Dulles gaf te kennen dat hij immer voor een grotere samenwerking op wetenschappelijk gebied tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten is geweest dan tot nu toe heeft be staan. Hij merkte op dat het congres beperking voor een dergelijke samen werking had opgelegd toen de V.S. nog het monopolie van de atoombom bezaten. Nu dit niet moer het geval is, zo meende Dulles, moet men weer tot grotere wetenschappelijke samenwer king komen. CHR. PLATTELANDSVROUWEN KOZEN NIEUWE PRESIDENTE De afdeling Leiden en Omstreken van de Ned. Chr. Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen kwam gisteravond in gebouw Rehoboth in vergadernig bijeen. Het voornaamste agendapunt was de bestuursverkiezing. Mevr. N. Griffioen-Hogervorst heeft wegens ge zondheidsredenen als presidente be dankt en mevrouw A. W. van Egmond- Hoogendoorn wegens drukke werkzaam heden. Tot presidente werd gekozen mevrouw J. van Sdhie uit Voorschoten. In het bestuur zal verder zitting nemen mevrouw M. Corts-Zaal. Mej. N. Dor- repaal vertelde op deze avond het een en ander van de Chr. Lectuurraad. Advertentie waar vuil in komt, kunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes Kloosterbalsem die ontsmet en geneest J Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde AAN CURSUSSEN WORDT UITBREIDING GEGEVEN. Onder presidium van de heer J. Smit vergaderde de Kon. Ned. Mij v. Tuin bouw en Plantkunde, afd. Leiden en omstreken, gisteravond in één van de bovenzalen van „Het Gulden Vlies". De heer J. Smit sprak aan het begin van de avond zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst der leden en memo reerde vervolgens het werk van de Maatschappij in de afgelopen maanden. Er werd medegedeeld, dat er naast de vele cursussen, die het tuinbouwonder- wijs al heeft (o.a. bloembindcursus en een opleiding tot hovenier), een cursus over motoren opgericht wordt. Dit in verband met het veelal gemotoriseerde werk van de tuinders; men denke aan grasmaaimotoren enz. De gemeente Leiden heeft voor deze nieuwe cursus een belangrijke subsidie toegewezen. Na het goedkeuren der notulen en het behandelen der ingekomen stukken ging men over tot het kiezen van afgevaar digden voor de algemene vergadering, die op 23 oktober te Utrecht wordt ge houden. Dit belooft een belangrijke vergadering te worden, want er staat o.a. een grondige statutenwijziging op het programma. Uit de vergadering werd de heer W. Oudsttoorn en uit het bestuur de pen ningmeester, de heer N. de Leeuw als afgevaardigden aangewezen. Voor de rubriek ..Wie weet, hoe ik heet?" was deze keer geen animo, zodat men het woord gaf aan de heer J. C. Hoogevorst, die een inleiding hield over de bollen en knollen in tuin en venster bank. Dit alles werd verduidelijkt door het vertonen van een gekleurd film- Strookje. Aan het eind van de avond werden de bollen van hyacinten, narcissen en kro kussen uitgereikt voor de huisbroeiwed- strijd. Na de rondvraag sloot de heer J. Smit deze eerste ledenvergadering in het nieuwe seizoen. Arjos opent winterseizoen In het Geref. Jeugdhuis in de Bree- straat vergaderde de Arjos-Leiden voor het eerst in dit seizoen. Na enkele huis houdelijke zaken, sprak de heer J. P. Brouwer te Oegstgeest over „Uit en in het gezin". De vergadering stond onder leiding van de nieuwe voorzitter, de heer J. Francke, die in zijn welkomstwoord at tendeerde op de negen vergaderavon den. Voor de verkiezingen zal een ge meenschappelijke vergadering met de CHJG gehouden worden. Verder komt het Deltaplan in bespreking en zullen mr. dr. Knibbe en de heer S. M. Stolp gevraagd worden iets te vertellen van het werk in de provinciale staten en de gemeenteraad. De heer Brouwer noemde het funest voor de anti-revolutionaire partij, wan neer er in de gezinnen niet meer over politiek gesproken wordt. Als kleinste gemeenschap heeft het gezin de grote taak in de gesprekken de gebeurtenis sen van de dag de revue te laten pas seren. Dat is in het gezin de taak, maar ook daarbuiten moet gewerkt worden in Gods koninkrijk. Bij de vrije avonden moet men zich afvragen, hoeveel er be steed kan worden in dienst van de staatkunde op christelijke grondslag. In dat grote bestel krijgt het geringe Ar- jos-werk eeuwigheidslicht. Ook de oude ren ontbreken op hun vergaderingen en het verwijt dat de jongeren oorzaak zijn van achteruitgang is dus niet geheel juist. De heer Brouwer waarschuwde de jongeren om niet zoals Lot deed diefin Sodom ging wonen, zich te wagen iri ae nabijheid van het socialisme. Ook kan men een voorbeeld nemen aan de doch- Indonesia Raya" verboden VOOR ONBEPAALDE TIJD De militaire commandant van Dja karta, Endang Dachjar, heeft order gegeven tot sluiting van het onafhan kelijke dagblad „Indonesia Raya". in Djakarta. Het verschijningsverbod geldt voor onbepaalde tijd. Het werd uitgevaardigd, nadat giste ren reeds een verbod was ingesteld op het publiceren van berichten over de zaak van Mochtar Loebis. de hoofdre dacteur van dit blad. die al van het begin van dit jaar huisarrest heeft in verband met de tegen hem gerezen ver denking betrokken te zijn bij de poging tot een staatsgreep van kolonel Zoel- kifli Loebis. De recente maatregel werd gebaseerd op de staat van oorlog en beleg en de noodzaak van „handhaving van de openbare rust en orde". De Indonesische journalistenvereni ging P.W.I. heeft een verklaring uitge geven .waarin zij zegt deze zoveelste dwangmaatregel tegen de pers te be treuren en af te keuren. Marja Mineo wint novellenprijsvraag In het Vondelparkpaviljoen te Am sterdam zijn gistermiddag tijdens een receptie ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het bureau voor post reclame en adressen, de ..Mutator" N.V., de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de novellenprijsvraag. die door het jubilerende bureau was uitgeschreven. De jury bestaande uit Clara Eggink. Han G. Hoekstra en Jan Spierdijk heeft 187 inzendingen beoordeeld, waarvan er drie voor een prijs in aanmerking kwa men. De eerste, tweede en derde prijs ten bedrage van f 1000. f 500 en f250 gingen resp. naar mevrouw Marga Minco (Ginneken), mevrouw Ingeborg Rutgers (Rotterdam) en ds. Auke Jelsma (Zalt- bommel). De opdracht luidde, een kort verhaal te schrijven met als onder werp: „Het adres". De drie novellen zijn thans in een bundeltje verschenen. Geen minuut meer strijker f geen cent wasrekening meer. Elke dag een schoon overhemd. De ideale dracht voor elke man (en een uitkomst voor zijn vrouw!) Verkrijgbaar in effen tinten, fijne Streepjes en ruitjes. Van f 17.90 af. Alleen verkrijgbaar in goede herenmodezaken Gemeente zegde afbraak der wagens al aan Zes van de veertig personen, inwo ners van Den Haag, die in een stuk bos in de gemeente Zeist bij Utrecht tjjdeljjk met een kampeerwagen ver toeven, hadden gisterochtend het ge meentebestuur van Zeist voor de eco- PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „A systematic revieuw of the Indo-Aus- tralian Zosteropideae", de heer G. F. Mees, geboren te Velsen (NH) en thans wonende te Leiden. De promotie ge schiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld: „De onbekende misdaad", de heer C. N. Peyster, geboren te Kampen en thans wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „Over ogencontact", de heer J. L. T. M. Ver- eecken, geboren te Amsterdam en thans wonende te Leiden. ClACl. SIMPLEX (N «Hl MOOCTII BREESTRAAT 175 LEIOEN Visziekten en hun bestrijding „DE NATUURVRIEND" KWAM BIJEEN In het gebouw Steenschuur 6 kwam gisteravond de Aquarium- en Terra riumhouders Vereniging „De Natuur vriend" bijeen, om te luisteren naar een zeer interessante lezing met lichtbeelden door de heer C. v. Duyn uit Rotterdam over „Visziekten en hun bestrijding". Deze gelegenheid om de kennis om trent de visziekten eens uit te breiden lieten de leden van bovengenoemde ver eniging dan ook niet voorbij gaan. De heer C. v. Duyn besprak allereerst de verschillende soorten schimmels. Een van de meest gevreesde is wel de zwam- vlok met zijn beruchte zwamdraden. Deze schimmel plant zich voort door sporen, die door het gehele water zwe ven en overal mycelia vormen. Dit vraagt een groot weerstandvermogen van de vis, want in elke gezonde bak zitten deze sporen. De zwamvlokken komen veelal op de huid voor, maar ook op de ogen en op de kieuwen. Zij tasten vaak het hoorn vlies aan en dit is, evenals het kiemrot, dodelijk voor de vis. De infectie grijpt razend snel om zich heen. Alleen als het in het eerste sta dium verkeert is er nog een mogenlijk- heid de vis te redden. Een van de meest gebruikte bestrijdingsmiddelen vond spreker phenoxy-aethanal, waarvan een oplossing gemaakt wordt, die echter alleen maar werkt als het water boven de 20° Celsius is. Een andere gevaarlijke parasiet is de gyrodactylus. Zij veroorzaakt o.a. ver bleking van de kleuren, verhoging van de slijmvorming en het traag ademen van de vis. Na verschillende andere ziekten be handeld te hebben, allen toegelicht met lichtbeelden, sloot de voorzitter, de heer W. Zwart, de vergadering. ter van Jakob, die ook iets van een an dere wereld wilde zien, en wie het slecht is vergaan. Na de pauze gaf Aad Dronkert het politieke maandoverzicht. nomische politierechter te Utrecht ge dagvaard, omdat dit van een parti culier terrein een aantal kampeer wagens wilde verwijderen. Het ge meentebestuur is namelijk van mening, dat hoewel volgens de eigenaars de wagens vervoerbaar en verrijdbaar zijn ze onder de bouwverordening zijn te rangschikken. Dan immers zijn ze zonder vergunning gebouwd en kun nen door de gemeente worden afge broken. Deze afbraak is inmiddels door de gemeente aangezegd. Namens de eisers sprak mr. dr. K. W. P. Klaassen uit Den Haag, die zelf ook een onderkomen in het bos heeft staan. De belangen van de gemeente Zeist wer den behartigd door de burgemeester, mr. A. P. Korthals Altes. Het bosterrein, waarop de gewraakte voorwerpen zijn geplaatst, is. nadat de gemeente Zeist de kans voorbij had laten gaan, om het in eigendom te krijgen, altius mr. Klaassen, in handen gekomen van een particulier en toen was het voorbestemd om verkaveld te worden, een mogelijkheid, die de gemeente Zeist met open oog heeft geaccepteerd. Zou de gemeente op dat ogenblik nauwkeurige voorschriften hebben gegeven voor kleine, desnoods uitneembare zomer- of kampeerhuisjes, dan zou iedere bezitter van een stukje bos zich gaarne aan deze voorschriften hebben onderworpen. De zaak werd echter scherp gesteld, een huisje moest worden afgebroken.. De uitspraak was, dat elk nieuw onderko men daar reëel mobiel moest zijn. Nadere richtlijnen of voorschriften van gemeentewege bleven uit. En zo zijn dan op verrijdbare onderstellen mobiele on derkomens verrezen. NIET AANGENAAM. De gemeente Zeist vond deze ontwik keling niet aangenaam. Zy kwam echter met de nieuwe kampeervergunning te laat, omdat op de datum van de inwer kingtreding vrijwel alle mobiele onder komens reeds stonden opgesteld. Een po litieman kwam aanzeggen, dat er een kampeervergunning moest worden aan gevraagd. Bespreking met het gemeen tebestuur en een memorandum hadden geen resultaat. Er kwam geen antwoord, totdat plot seling de aanzeggingen werden ontvan gen, waarvan thans sprake is. Van be lang daarbij is, dat daarin wordt ge sproken van bouwsels, terwijl mr. Klaas sen met foto's, een maquette en een uitvoerige toelichting wilde aantonen, dat hier wel degelyk sprake is van reële mobiele onderkomens. OVERTREDING BOUWVERGUNNING. Burgemeester Korthals Altes van Zeist gaf als zijn mening te kennen, dat in deze gevallen de bouwverordening wordt overtreden. Zijns inziens is hier wel de gelijk sprake van bouwwerken en voor elk bouwwerk is in Zeist een vergunning van B. en W. nodig. Van ondersteuning van de onderkomens door wielstellen is volgens de burgemeester nauwelijks sprake. In vrijwel alle gevallen hebben de onderkomens bovendien verbinding met de grond. Verder betoogde de burgemeester, dat van elke gemeente met bos het bestuur ervan de plicht heeft de gaafheid daarvan te bewaren. Dit bos is voor algemene recreatie bestemd en niet voor eigen recreatie en dit nog wel door het aanbrengen van lelijke afras teringen en dergelijke. De economische rechtbank, eisers en gedaagde trokken daarna naar Zeist om een en ander in ogenschouw te nemen, waarna de uitspraak werd be paald over veertien dagen. Man in Nieuwkoop dood achter stuur Gistermorgen is in een garage in Nieuwkoop een 46-jarige inwoner van deze gemeente dood achter het stuur van zijn auto aangetroffen. De man, die tijdschryver was bij de fa. Teddington, woonde met zijn gezin pas sedert en kele dagen in Nieuwkoop. Hoewel de politie misdaad niet uitgesloten acht gaat het vermoeden uit naar koolmo- noxydevergiftiging. Het geneeskundig on derzoek heeft nog geen definitieve re sultaten opgeleverd. De Rijkspolitie te Nieuwkoop zet het onderzoek met kracht voort.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3