Oók al aan de sigaar Minister Drees constateert weer gunstige tekenen van verbetering Vertrouwen keert duidelijk terug een zéér ernstig probleem Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 Vervolg van pag1 Er is nog veel te doen (Van onze parlementaire redacteur) De Troonrede heeft een zorgelijk beeld gegeven van de economi sche toestand. Maar er zijn gelukkig reeds enkele gunstige tekenen, verklaarde minister-president dr. Drees gistermiddag in de Tweede Kamer. De cijfers van in- en uitvoer over september vertonen een aan zienlijke verbetering. Wij hebben twee weken achter elkaar onze devie- zenpositie verbeterd gezien. Er is duidelijk een terugkeer van vertrou wen, aldus dr. Drees, en duidelijk tekent de mogelijkheid zich af dat we weer grond onder de voeten krijgen. Bestedings beperking noodzakelijk Voor het herstel van het verstoorde evenwicht is de bestedingsbeperking echter noodzakelijk. Wie tegen die maatregelen bezwaren heeft, zoals de communisten, omdat er hier en daar enige werkloosheid door ontstaat, sluit het oog voor de ge volgen indien er geen maatregelen zouden worden genomen, betoogde dr. Drees. Het voortduren van de overspannen vraag naar goederen en arbeidskrachten zou Ionen en prijzen doen stijgen, waardoor onze export te duur zou worden en dien tengevolge een veel grotere werkloosheid zou intreden. Thans is de werkloosheid nog gering. Er is eigenlijk alleen een afneming van de niet te bevredigen vraag naar arbeidskrachten. noorden tot ontwikkeling moeten wor den gebracht. Er gebeurt al heel wat. Het gelaat van Drente is sterk veran derd. In Groningen kan via de moge lijkheden in Delfzijl ook heel wat ge schieden. Natuurlijk zijn er nu moeilijk heden ingetreden voor de verdere ont wikkeling door de kapitaalschaarste. De regering is echter overtuigd dat er nog veel te doen Is. Besprekingen tussen regering en M.I.R. Gisteren is te Heerlen nader overleg gepleegd tussen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en Staats secretaris van Binnenlandse Zaken cn het dagelijks bestuur van het Bedrijf schap voor de Steenkolenmijnindustrie, zo vernamen wij van het secretariaat van de Mijnindustrieraad. Deze bespreking geschiedde ter voor bereiding van het regeringsberaad over de mogelijkheden tot inkomstenverbete ring voor bepaalde groepen bovengron- ders, zoals was aangegeven in de brief van 30 september J.l. van de minister van Economische Zaken aan de Mijn industrieraad. De minister van Economische Zaken was zelf door een vergadering van de OEES te Parijs verhinderd de bespre kingen bij te wonen. De stijging van de prijzen in het af gelopen jaar is ten dele een gevolg van het slechte weer. Dr. Drees had er be grip voor dat door de prijsstijgingen de laagst bezoldigden in een moeilijke po sitie verkeren, maar daarom kon hij nog niet toezeggen onmiddellijk loon maatregelen te treffen. Het is aller minst eenvoudig de laagst bezoldigde ambtenaren wel iets te geven en ande ren niets. In de ministerraad is hier omtrent nog niets beslist. De kwestie kan weer aan de orde komen bij de be handeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken. Bij de bestedingsbeperking zijn ook de defensie uitgaven betrokken. In Duitsland en België is de dienst tijd korter dan bij ons omdat men in die landen over meer beroepspersoneel kan beschikken. Dat kost echter meer. Het kabinet heeft zijn standpunt nog niet bepaald over subsidiëring van de kerkenbouw. De regering heeft op dracht gegeven een overzicht samen te stellen van alle subsidies die het Rijk verleent en onder welke voorwaarden. Te zijner tijd zal dit overzicht aan de Kamer worden overgelegd. De meeste zorg baart thans de positie van de gemeenten, verklaarde dr. Drees, maar hij voegde er direct aan toe dat sedert 1945 de gemeenten er niet zo slecht aan toe zijn geweest als het wel eens wordt voorgesteld. In het algemeen hebben de gemeenten het financieel rui mer gehad dan ooit tevoren. Rotterdam heeft zich bijv. zeer ruim kunnen ont plooien en er is bepaald minder inmen ging geweest van Ged. Staten en de re gering dan in de crisisjaren tussen 1930 en 1940. De moeilijkheid is dat de gemeenten thans niet aan geld kunnen komen. De rente voor leningen is zeer hoog, maar Tijdelijke dam in de Pluimpot gesloten Om precies vijf minuten voor half twee is gistermiddag het sluitgat in de tweehonderd meter lange tijdelijke af- sluitdam van de Pluimpot gesloten. Een moment, dat weliswaar verre van spec taculair was en waarbij geen gejuich van veie genodigden weerklonk, doch wel een uniek moment, omdat men er in geslaagd was het water te bedwingen door zand, verpakt in nylon zakken. En voor Sint Maartensdijk en Scherpenisse een weemoedig moment, omdat thans hun havens definitief zijn afgesloten van de zee. Tal van autoriteiten, onder wie prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Delta dienst woonden dit belangrijke ogenblik by. Om half één. precies op het kenteren van het getij, werden de eerste zand zakken in het sluitgat gedeponeerd. Nog geen uur later was het gesloten en be gon men met het op hoogte brengen tot drie meter plus N.A.P.. De tweehonderd meter lange nylon dam heeft weliswaar nog een viertal lekken, doch in de eerst volgende dagen zal men er zeker in sla gen deze te dichten. Dan wordt begon nen met de aanleg van de definitieve dam. Rijkswaterstaat en de Dienst Delta werken beschouwen de Pluimpot graag als een openluohtlaboratorum voor de komende deltawerken. In dit openlucht- labox-atorium heeft men tijdens de voor bereidingen voor de tijdeiyke nylon af- sluitdam en de aanleg hiervan vele waar devolle ervaringen opgedaan, die straks ten nutte zullen komen van de grote af sluitingen van het Deltaplan. dr. Drees sprak de hoop uit, dat het rentepeil spoedig zal dalen, al heeft hij niet de illusie dat de rente zal dalen tot het oude, lage peil dat voor de weder opbouw van ons land van groot belang is geweest. Stimulering der bezitsvorming In antwoord op het pleidooi van prof. Romme voor de bezitsvorming, ver klaarde de minister-president dat hij de bevordering van de winstdeling belang rijk acht. De regering zal dit gaarne bevorderen en met voorstellen komen om de bezitsvorming te stimuleren. Over het voortdurende gebrek aan werkgelegenheid in de noordelijke pro vincies, zei dr. Drees dat de regering doordrongen is van de tegenstelling die er is tussen de snelle uitbreiding van de werkgelegenheid in het westen en de ge ringere ontwikkeling van de gebieden in het noorden van het land. Ten dele kan het dirigisme hier niets aan doen. Rotterdam biedt nu eenmaal door zijn ligging bijzondere voordelen en het ver toont daardoor een abnormale uitbrei ding van de bedrijvigheid. De regering is er van overtuigd dat de industriële mogelijkheden in het Vervolg van pag. 1 Voorzitter der tverkgevers Het tekort der gemeenten vormt Remedie: harder werken en meer sparen De toonbewegingen, investeringen en overheidsuitgaven onder de loep nemend, merkte de heer Twijnstra met betrekking tot de ontwikkeling der Ionen op, dat de arbeidskosten gedurende het eerste halfjaar 1957 met 2 gestegen zijn, ondanks een bepaalde prodnktiviteitsstijging. „Het is volkomen duidelijk", zo waarschuwde de heer Twijnstra vervolgens, „dat een voortgaande stijging van de arbeidskosten een ontwikkeling is, die recht streeks ingaat tegen de lijn, die naar de uitgesproken mening van alle betrokke nen (regering, arbeiders en ondernemers) moet worden gevolgd. En zulk een ont wikkeling zou te ernstiger moeten worden genomen, omdat de jaren 1953-1956 een stijging van het loonpeil met 30 te zien hebben gegeven, vrij ver uitgaande bo ven die van de ons omringende en met ons concurrerende landen, terwijl daar entegen de idustriële produktiviteit maar met de helft van dat percentage omhoog is gegaan". Over de investeringen der bedrijven merkte de heer Twijnstra op, dat het vanzelf spreekt, dat de stijgende lijn van vorige jaren in 1957 niet plotseling kon worden omgebogen. Voorbereiding en uitvoering van investeringen vergen nu eenmaal geruime tijd. Zijn enerzijds juiste cijfers nog niet bekend, anderzijds heeft minister Zijlstra er op gewezen, dat de omvang der herstelprogramma's ten aanzien van investeringsgoederen in 1957 9% lager ligt dan in 1956. Tekort van 960 miljoen De overheidsuitgaven tenslotte be schouwende, zeide de heer Twynstra, dat uit een vergelijking der cijfers blykt, dat ondanks de aangekon digde bezuinigingen van 200 miljoen gulden en ondanks de hogere op brengst der belastingen met 550 mil joen gulden tóch het reële tekort onveranderd is gebleven, namelijk j rond 960 miljoen. „Ofschoon moet worden erkend", zo I zeide de heer Twijnstra, „dat de rege- ring in de Troonrede en in de miljoe- i nennota blijk geeft ook harerzijds te willen streven naar vermindering der uitgaven moet worden geconstateerd, dat de uitgaven in de ontwerp-begroting 1958 nog weer iets hoger liggen dan de vermoedelijke uitkomsten over 1957 aan geven, terwijl de efficiency verbeterin gen, die voor het overheidsapparaat in uitzicht zyn gesteld, niet veel meer dan 7 miljoen bedragen, dat is 0.2% van de reële overheidsuitgaven." BINNENLAND Gistermiddag heeft Prinses Margriet een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling over de ontdekking vam Amerika en haar weerslag in Nederland'. Deze tentoon stelling wordt gehouden in het Spaan» Portugees en Ibero-Amerika Instituut te Utrecht. Doordat de Prinses grote belang stelling toonde o.m. voor de atlas van Biaau duurde het bezoek ruim een uur. In antwoord op een desbetreffend verzoek van de ANWB heeft de minister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld dat wijzigingen in het Wegenverkeersregle ment worden voorbereid ten gevolge waar van het Antilliaanse en Surinaamse rijbe wijs in Nederland zullen kunnen worden aangewend ads rijvaardigheidsbewijs. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan achter de naam van het sohip vermeid. Argentinië: ss. „Liibertad" 2«1 okt.; ms. „Yapeyu" 26 okt.; Australië: ss. „Orontes" 24 okt.; Brazilië: ms. ..Brasii Star"; 22 okt Canada; ss. ..Sloterdijk" 23 okt.; ss. ..Sta tendam" 26 okt.; Child; via New York 23 okt.; Indonesiëms. „Kartmaita" 24 okt.; Ned.' Antillen: ms. Slbajak" 24 okt.; Ned. Nw-Guinea ms. ..Mate.ram" 24 okt.; Nw - Zeeland; ms. „Si ba jak" 24 okt; via En geland 26 okt; Suriname; ss. „Boskoop" 21 okit.; Unie van Zuad-Afrikame. „Edin burgh Castle" 26 okt.; Brits-Oost-Afrika Via Frankrijk 26 Okt. Koningin Juliana heeft gisteravond informeel een voorstelling van de Jeune- niitische dansgroep ln het Kurhaus te Schevenlngen bygewoond. De sopraan Erna Spoorenberg en d** pianist Geza Fnd zullen op 27 Okt. in de „Wigmore Ha'.'." te Londen de senle con certen. die aldaar onder auspiciën van de Nederlandse ambassade zad worden ge geven. openen. In aanwezigheid van o.a. de minister van Flnanoiën, "de heer H. J. Hofstra, de regerlngsoammlssairis voor de belastingen dir. W. H. van den Berge, directeur-gene raal der belastingen, dr. A. J. van der Tempel, en de burgemeester van Rotter dam. nir. G. E. van Wilsuun, heeft de Rijksbelastingacademie asteren ln het ge bouw „Palacë" te Rotterdam haar 18d« Dies NataJlis gevierd. By de Tweede Kamer Is Ingediend een wetsontwerp „Enige wijzigingen ln d<» wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der Justitie". De Nederlandse Christelijke Grafische Bedryfsbond zad op vrijdag 1'8 en zaterdag U oktober ln een zaail tegenover het CN- V-vakanitleoond te Putten de algemene vergadering houden. De A-griep heeft in Alkmaar zijn tweede dodelijk slachtoffer geeist. Enkele weken geleden was het een 4 jarig meisje nu een volwassene, een 55-jarige man. bij wie zich een complicatie met longontste king voordeed. BUITENLAND De voorzitter van de Britse conser vatieve partijLord- Bailöhaim, heeft de brief van party'leider Kroes jtejef aan de Europese social 1st„onbeschaamd, leu genachtig en uitdagend genoemd". Het, is een poging om van Engeland en de vrije landen van de Noordatlantische-verdrags- organisatrte Russische satellieten te ma ken door omkoping vaan de plaatselijke so cialistische partijen in het Westelijk bond genootschap", afldus Lord Haiilsham. Arthur Larson, hoofd van het Ame rikaanse voorlachitiingsagentschap (de „U.- S.I.S."), ls tot medewerker van presiden: Eisenhower benoemd voor het bestryden van Sovjetrussisohe propaganda over on derwerpen als de Sovjetrussisohe sateQQiet- staten, aldus heeft de secretaris voor pers- zaken van het Witte Huis, James Hagerty medegedeeld. George Allen, thans Ameri kaans ambassadeur te Athene, zal Larson ale hoofd van de „U.S.I.S." opvolgen. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken. Adam Rapacki, heeft gisteren een bezoek aan Du'Mea gebracht Na afloop verklaarde hij te hopen, dat er olnnenkor* nieuwe economisohe besprekingen tussen de beide landen zouden worden gehouden. Rapacki is leider van de Poolse delegatie naar de V.N.-assemblee. De studenten van de universiteit van Arkansas hebben een optreden van de be kende negertrompettist Louis Armstrong afgezegd. Men vermoedt dat de blanke studenten geprikkeld zyn door een com mentaar van Armstrongs manager. Glaser. die de uitnodiging aan Armstrong een grote morele overwinning" had genoemd. Armstrong heeft ongezouten kritiek op de apartheid in Little Rock gehad. Hij had rte uitnodiging uit Arkansas met instem ming begroet, doch betreurd, dat wellioh.t nok gouverneur Fauibus van zyn muziek genieten zou. Gisteren ls in Essen een van Gogih- tenitoonstelllng geopend. Bij de voorberei ding ls ook van Nederlandse zyde mede werking verleend. De Hongaarse musicoloog prof. Jo seph Szekenyi heeft tijdens een verblijf te Weimar een tot dusver onbekende pia no-compositie van Franz Liazt ontdekt De compositie „Bagatelle ohne tonart" ge heten. trof de Hongaarse geleerde aan im het Goethe-Schlilier-Archief te Weimar, waar Liszt van 1648 tot 1861 hof-concert- meester ls geweest. De Hongaarse profes sor heeft het stuk voorgespeeld ln het naar Frans Llszt genoemde muziek-col- lege te Weimar. Tien leden van de redactie van het Poolse studentenblad Po Prostu zijn uit de Poolse communistische partij gezet, al dus is woensdagavond te Warschau be kend gemaakt. Onder hen bevinden zich de hoofdredacteur Turski, en diens voor ganger Lasota. Vijf andere leden van de redactie hebben eén „berisping met waar schuwing" gekregen e,n een ander alleen een „berisping". De aandeelhouders en houders van oprlohtlngsbewyzen van de Suiezkanaafl- maatschapplj hebben een statutenwijzi ging aangenomen, waarin het doel der v ennootschap wordt uitgebreid tot een ge hele wereld omvattend? verscheidenheid ^an ondernemingen. De directeur-generaal der maatschappij, J. G. Picot. merkte hier bij op dat de maatsohappij een reusach tige ïnvestertnigstrust is geworden, die haar werkzaamheden uitstrekt tot finan ciële en industriële projecten. Volgens mededelingen van offioiële Oostberlljnse zijde zijn zondag tijdens de geldonrwisseldngsactie 16.700 personen on der verdenking van „speculatie" door de volkspetitie ln hechtenis genomen. De Nederlandse gezant ln Wenen. mr. E. Star Busmann, heeft kanselier Raab, de Weense burgemeester Jonas en de vak bondsvoorzitter Bohm een album met fo to's overhandigd, waaruit blijkt hoe de Oostenrijkse hulp aan Nederland na de watersnood van 1053 is gebruikt. Een uitvoerig geneeskundig onder zoek heeft aangetoond, dat oud-premier Sik Anthony Eden nog steeds niet geheel hersteld ls van zijn leverkwaalwaarvoor hy enige malen is geopereerd. Hoewel zijn toestand voonuotgaat, is hem een verdere nabehandeling voorgeschreven. Een mllltalTe rechtbank bij Bone ln Oost-Algerye heeft gisteren twaalf opstan delingen ter dood veroordeeld, van wie vijf bij verstek. Vier rebellen kregen levens lange dwangarbeid, een twintig Jaar en een vijftien jaar dwangarbeid. De ver oordeelden waren ln april gevangen geno men na een gevecht met Franse troepen. Bij Oran in West-Algerije zijn dinsdag vijf en twintig opstandelingen gedood, afldus werd gisteren in Algiers vernomen.' De viss ersvloot van de Sovjet-Unie bestond in 1966 uit ruim 60.000 vaartui gen, waarvan 1785 trailers. Deze gegevens welke voorkomen in het Jaarboek voor VI si. e r ij statistieken van de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Na ties (FAO) te Rome zijn thans voor de eerste maal gepubliceerd. In 1938 had de Sovjet-Unie 36 406 vaartuigen, waarvan 107 treilere. De oudste Inwoner van Denemarken, Ohr. Banke, die 106 jaar oud werd1, ls gis teren begraven in Svendborg op Fun en. Bij het graf stonden twee zusters, ÏOI en 93 jaar oud, en een broer van de over ledene, dlie nog pas 85 Jaar oud ls. Geen cent in kas De lagere publiekrechtelijke lichamen noemde de heer Twynstra in het alge meen bijzonder gevoelig voor financiële kritiek. De kapitaaluitgaven van provin cies en gemeenten blijken echter in het eerste halfjaar van 1957 ruim 40% of 330 miljoen gulden hoger te zijn ge weest dan gedurende dezelfde periode in 1956. Brengt men dit op jaarbasis, dan komt men tot het zeer grote bedrag van 660 miljoen, dat méér is uitgegeven aan investeringen dan in het jaar te voren en dat, terwijl er geen cent voor in kas was. Dat de gemeenten, mede omdat zy door het befaamde rentegamma van de kapitaalmarkt worden weggedron gen, hun blijvende investeringen met kort geld financierden, tot het feno menale bedrag van 1.75 miljard gul den, voegt verder nog een ernstig probleem toe aan onze toch al niet kleine financiële zorgen", aldus de heer Twynstra. „De betalingsbalans", aldus de heer Twynstra, „heeft in 1956 een aanzieniyk groter tekort aangewezen dan naar de prognose van het Centraal Planbureau zou zyn verwacht, namelyk 650 miljoen gulden. Alleen met een niet geringe dosis optimisme kan worden aangeno men, dat het tekort over 1957 daar niet boven uit zal gaan. Van een trendmatige noodzakeiyke verhoging van onze mone taire reserves, die de minister van Financiën meent op 500 miljoen gulden per jaar te moeten stellen, is dus in het geheel geen sprake geweest en nog min der wyzen de cijfers erop ,dat gedurende de hoogconjunctuur is gevolg gegeven aan die wijze raad, die Jozef gaf aan de Farao van Egypte en die tegenwoordig anticyclische conjunctuurpolitiek heet." Voor ons Nederlanders rest thans nog slechts het enige en universele middel: harder werken en meer sparen. Daar waar nier is De opschorting van de investerings aftrek in de Miljoenennota ook voor 1958 aangekondigd deed de heer Twijnstra opmerken, dat de investe ringsaftrek door hem (evenals door het Parlement) „steeds is gezien als een tegemoetkoming aan het belangrijkste gebrek van het fiscale winstbegrip, n.l., dat de afschrijvingen berekend worden naar de historische kostprijs en dus met de geldontwaarding in het geheel geen rekening gehouden kan worden. Inder daad is deze tegemoetkoming ruw, maar het opgeschort blijven van de investe ringsaftrek brengt de fouten van het fiscale winstbegrip weer sterk onder de aandacht. Indien de opschorting van de investeringsaftrek gehandhaafd moet blyven, wordt op andere wijze aan de gebreken van het fiscale winstbegrip tegemoet gekomen". „Al kan men aan de stelling, dat „daar waar niet is" ook de uitgaven voor investeringsdoeleinden vermin derd dienen te worden, de redelijkheid niet geheel ontzeggen, men mag toch nimmer vergeten, dat investeringen werkgelegenheid en welvaart beteke nen niet alleen nü, maar vooral ook in de toekomst", aldus de heer Twyn stra. „In deze zin opgevat zijn zy van een andere en grotere betekenis dan uitgaven voor directe consumptieve doeleinden, hoe verheugend het op zichzelf ook is wanneer onze gehele bevolking in staat is zich een hoge consumptie te veroorloven. Nationaal- economisch gezien is het echter drin gend nodig, dat van de beschikbare middelen een groeiend deel voor in vesteringen beschikbaar komt". Deze experimentele sportwagen is te be wonderen op een auto-show in Enge land. De 2-persoons- wagen heeft een mo tor van 300 p.k. DONDERDAG Den Burcht. Expositie Iemoo 25,30 en 710 uur nam. Hooigracht 30: Qpwekiklngssaimenkomst Leger dies Heflfls oJ.v. Sr-kaip. T. Ranselaar. 8 uur nam Lamgebrug 63; Bybelilezimg M. de Jong van Katwijk aan Zee. 8 uur main. St&dszaal: Abonnementsconcert Resi dentie-orkest. Soflo-pianist. Jeain Anto- niettl. 8 uur nam. Zomerzorg; Kynologeoiver. „Rymlamd". Spr. C. A. Kruis over het africhten van de hond. 8 uur nam. Gulden Vlies; Politieke Jongeren Con- tactraad. Spr. W. Scholten. 8 uur maan. Maranathakerk. Herdenking 50-jarig be staan Chr. Nat. School, „Mr. G. Groen van Prinster er". 7.30 uur nam. VRIJDAG Den Burcht. Expositie Iemoo 25,30 en 710 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Populair K. en O.-concert R'dams Phtlhanmonisch Orkest. Solist Herman Krebbers. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En geland. Spr. dT. Richard Seddon over Ro mantische kunst. 8 uur nam. RehobothLedenvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. D. K. Wielenga over Brazilië, 8 uur nam. Roy all (Doezastraat)Lezing over boren, voor Ver. van Oud-leerlingen Ambachts school. 8 uur nam. PieterskerkAvondgebed. Medewerking G. Reyns, hoboïst Ree. Orkest. 7.157.50 uur nam. LEIDERDORP 18 oktober. Dorpshui®. Kunst- en Film avond Ned. BfllndembondMet medewer king van de Harmoniekapel Leiderdorp. 7.30 uur naam. ZATERDAG Oud-Hortuszjicht; Feestavond Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. MAANDAG In den Vergulden Turk: Kath. Midden standsbond. Spr. de heer H. L. Jansen secr. van de S.E.R. 6 uur nam. Rehoboth; Ohr. Hist. Jongerengroep. Spr. D. van der Kwaak over gemeentepoli tiek. 8 uur nam. Vervolg van pag. 1 Turkije verwerpt Syrische nota Turkye heeft gisteren een Syrische nota verworpen waarin het wordt be schuldigd van „provocerende daden" aan de noordelijke grens van Syrië, al dus is van bevoegde zijde in Instanboel vernomen. In kringen van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heerst voldoe ning over de Amerikaanse houding van waakzaamheid aangaande elke Sovjet- russische of Syrische dreiging van een aanval op Turkije en over de verklaring van minister Dulles, dat de Verenigde Staten, in geval van een Sovjetrussische aanval op Turkije, hierop zullen reage ren met een rechtstreekse actie tegen de Sovjet-Unie. In dezelfde kringen vindt men de aan wezigheid van Egyptische troepen in Syrië een „netelig vraagstuk". De Turkse autoriteiten zyn thans in uiterst geheime besprekingen bezig met het opstellen van een nieuwe gedrags lijn ten aanzien van Syrië. „De betrek kingen met Syrië zijn thans tot het uiterste gespannen", aldus verklaart men in klingen van het Turkse minis terie van Buitenlandse Zaken. Een verklaring van Koning Hoessein, dat Jordanië een aanval op Syrië zou beschouwen als een aanval op alle Arabische landen, heeft te Instanboel verbazing gewekt. Men wyst er in Turk se politieke kringen op, dat Turkije allerminst voornemens is Syrië aan te vallen. DINSDAG Oud-Hortuszi/cht: Flflmanxxrid Wamde! - kring NB VLO over vedlflg verkeer. 8 uur nam. Station N.S.Excursie Ned. Chr. Rel6- ver. near drul venikassen lm 's-Gravemzain- de. 1 tuur nam. Ryksmueeuim vam OudhedenLezing dr. W. D. vam Wijngaarden „De Egyptische godheden lm die beeldende Kunst". 8 uur nam. Het Guttden Vlies; Lezing Ned. Ver. voor Huisvrouwen over aardappelen. 2.30 uur nam. De Hoeksteen (Levendaal 1) Comm. Huiish. Voortiohting; het lavet. 2 uur nam. Oafé And'ba. Leldse Tuinders- en Bloe- ml stemver. „Door Eendracht Verbonden". 8 uur nam. Stadsgehoorzaafl. Prov. Vrouwendag Ned. Coöp. Vrouwenbond. 10.30 uur voorm WOENSDAG Doopsgezinde Kerk: Spr. K. C. van Oos- sanen over „Aam wie Palestina, de Jood of de Arabier?" 8 uur nam. Geologisch Museum (Garenmarflct)K. en O.-cursus over het Deltaplan door dr. A. Brouwer en ir. Dübbdts. 8 uur nam. Guflden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. J. van Vliet. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Garneert L.K.K. „Voor attflem". Soldaten Herman. Krebbers en Rob. Weisz. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werf park 11. Ten toonstelling geolo gie van ederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. LakenhalSehllderyenrtentoonsteJUng Hazeveld, Van Roemburg en Tweehuyzem; gravures van Manlus Bauer. Werkdagen 104 uur; zondag 15 vuur nam. (Tot 4 november). BoerhaavezaalExpositie Leids Kunst centrum (o.a. wandtapijt Stadhuis). Werk dagen 25 en 79 uur. Zondagen 15 uur. Geopend t/m. 27 oktober. BIOSCOPEN Luxor: „Je kunt 't haar niet kwailfjk ne men'. 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. I.ido: „Chirurg". 14 Jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.46, 7 en 9.15 uur. Casino: „Diamanten vermist....". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Symphonie lm goud" A.l. Werk dagen 2.30 7 en 9.16 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. Rex: „Parachutisten vallen aan". 14 jr. Werkdagen 2.30, 7,15 en 9.16 uur. Zon dag 2.30. 4,45. 7.16 en 9.16 uur. Donderdagcyolus „20.000 myieu onder zee". A.l. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegsrtgeest wondt tot zaterdagmorgen 19 oktober te 8 uur waar genomen door; Apotheek van Drlesum, Mar© 110, tel. 20406; Zudder-Apotheek. Lammenschansw. 4, tel. 23563 en Apotheek Oegstgeeet, Wiflhelminapark 8. Oegstgee6t tel. 26274. By geen gehoor by Uw bnlsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2222'«.. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) SP V 1 S JÏ S3 Ïlh Stockholm geh. bew. z 5 12 0 Oslo regen windstil 13 14 Kopenhagen regen zw 9 11 4 Aberdeen zwaar bew. zw 5 14 0.1 Londen mist windstil 14 16 Amsterdam zwaar bew. wzw 2 12 6 Luxemburg mist wnw 2 14 4 Parijs mist windstil 16 1 Bordeaux mist windstil 23 1 Grenoble mist windstil 21 0 Nice licht bew. n 5 22 0 BerUJn regen zw 4 15 0.5 Frankfort mist w 2 16 3 Vlünchen zwaar bew. zw 2 16 0 Zürich weerlicht no 2 18 0 Genève geh. bew. windstil 15 0.5 Locarno mist O 2 20 0 Wenen mist n 1 17 0 Innsbruok half bew. wnw 1 21 0 Rome mist windstil 26 0 Mallorca lloht bew. windstil

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2