Eeuwfeest zusters van „De Voorzienigheid" in Leiden Damwand voor nieuwe kade aan de Haringkade te IJniuiden WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 Tot een offer bereid Onderwijs en opvoeding stonden in middelpunt van de belangstelling Vandaag is het een eeuw geleden, dat de eerste drie zusters van de Con gregatie van de „Arme Zusters van het Goddelijk Kind" een congregatie, welke in Leiden beter bekend staat als de blauwe zusters van Huize „De Voor zienigheid" aan de Hogewoerd in de Sleutelstad arriveerden om daar een aanvang te maken met haar werk, dat behalve van offerbereidheid ook getuigt van liefde tot de medemens. In deze honderd jaar heeft deze arbeid een grote vlucht genomen en wijdden zich momenteel 48 zusters, daarbij geassis teerd door lekenpersoneel, aan het on-derwijs en de opvoeding van de jeugd. Ter gelegenheid van deze eeuwfeest viering was hedenochtend in Huize „De Voorzienigheid" door het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera, aan welk werk de jubilerende zusters zich nauw verbonden weten, een herden kingsbijeenkomst belegd. Aan deze bij eenkomst ging een Heilige Mis, gevolgd door een ontbijt, vooraf. Tijdens deze maaltijd heeft deken Haring, die ver hinderd was de herdenkingsbijeenkomst bij te wonen, zeer waarderend gesproken over de omvangrijke arbeid van de zusters. Onder de velen, die hierna tijdens de feestelijke herdenking blijk van hun be> langstelling gaven, waren o.m. de wet houders J. C. van Schaik en S. Menken, die namens het gemeentebestuur geluk wensen aanboden, de algemeen overste van de Congregatie, moeder Jacobi. mr Ph. J. de Ruijter de Wildt, voorzitter van de Sociale Raad en vele geestelijken uit Leiden en omgeving. Nadat de heer O. Hettinga een woord van begroeting en inleiding had gespro ken, gaf de heer J. Lijten, voorzitter van het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera, een overzicht van het werk van de jubilerende congregatie, dat, simpel begonnen, tot grote wasdom is gekomen. Richtte de activiteit zich oor spronkelijk op kinderen, die van een ouderlijke verzorging waren verstoken, in de loop der jaren heeft dit werk zich in de diepte en breedte uitgebreid, waar bij de congregatie steeds openstond voor de nieuwere inzichten, welke zich op het terrein van opvoeding en onderwijs aan dienden. In het belang van de jeugd geschiedde dit werk. aldus spreker, steeds in de geest van offervaardigheid en of ferbereidheid. De belangstelling der zus ters is echter niet beperkt gebleven tot de haar toevertrouwde jeugd. Daar waar nood was, waar hulp en medewerking werd gevraagd, daar stonden de zusters van „De Voorzienigheid" klaar. Alle werk in het belang van de medemens had en heeft de interesse vafi de zus ters. Een medeleven, dat vooral in de oorlogsjaren sterk tot uitdrukking kwam. Uw leven en werken, aldus de heer Lij ten, is als het ware sterk verweven met het leven en werken van de Sleutelstad Naast een woord van felicitatie, sprak spreker de wens uit. dat God het werk van de congregatie nog lang met Zijn zegen mag achtervolgen. DANK VOOR OMVANGRIJKE ARBEID. Wethouder J. C. van Schaik, die ver volgens gelukwensen van het gemeente bestuur aanbood, had eveneens veel waardering voor de omvangrijke arbeid van de jubilerende congregatie, welke haar werkzaamheden begon in een tijd, dat een groot deel van de Leidse bevol king in armoede verkeerde. Niet alleen in het gebouw „De Voorzienigheid", doch ook in vele Leidse gezinnen hebben de zusters in de loop van deze eeuw be langrijk werk verricht. Zij deden, wat haar hand vond om te doen. Vervolgens schonk de heer Van Schaik aandacht aan het brede terrein van het onderwijs, waarop de zusters thans werkzaam zijn en dat zich in deze jaren sterk heeft uitgebreid. In dit verband had spreker bijzonder veel lof voor de wijze, waarop ook het interieur der scholen wordt on derhouden. Uw werk in het belang van de Leidse schooljeugd verricht, heeft vele vruchten in honderden gezinnen afgeworpen. Daarvoor en ook voor de wijze van werken is het gemeentebestuur U grote dank verschuldigd. Aanvaarding lectoraat door dr. W. Storm van Leeuwen Op dinsdag 22 oktober om 4.15 uur hoopt dr. W. Storm van Leeuwen, be noemd tot lector in de faculteit der ge neeskunde, zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Klein Auditorium. „KANT EN KLAAR". De firma D. P. v. d. Nat en Zn orga niseerde gisteren in het St.-Antonius Clubhuis een bakdemonstratie-avond. O.m. werd een demonstratie gegeven van „kant en klaar"-pakketten. Deze pakketten worden speciaal in de handel gebracht voor huisvrouwen, die over weinig tijd beschikken en die haar gas ten zonder langdurige voorbereidingen iets voor willen zetten. Een en ander kan in zeer eenvoudige ovens klaar ge maakt worden. Ook werd op deze avond aandacht besteed aan lekkernijen voor de feestdagen. De demonstraties werden verzorgd door de firma Melle Steensma te Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het kand.ex. A wis- en natuurkunde de heer W. Toutenhoofd te Leiden; voor het doct.ex. natuurkunde de heer A. R. Miedema te Leiden; voor het doct.ex. biologie mej. T. W. Schrader te Leiden en de heer H. J.de Jongh te Leiden (cum laude). De heer Lijten biedt de alge~ meen overstemoeder jacobi (links) zijn gelukwensen aan. (Foto L.D./Van Vliet) Mej. C. A. Tonus vertolkte hierna de gevoelens van waardering en hoogach ting. die leven in de kring van het on derwijzend personeel. Bijzondere hulde had ook zij voor de activiteit van de zusters, die het personeel met grote zorg en liefde omringen. Namens het personeel bood zij de con gregatie een kruisbeeld voor de kapel aan. Nadat de schooljeugd in enkele aar dige schetsjes en een zangspel een over zicht had gegeven van „Hoe het groei dehebben nog velen felicitaties aangeboden. Ver. voor facultatieve Lijkverbranding AFDELING LEIDEN KWAM BIJEEN Het zal wel de laatste maal zijn, dat het afdelingsnieuws van deze vereniging onder bovenstaand kopje in ons Blad verschijnt. Er ging bijna geen jaarvergadering voorbij, of het bleek dat tal van men sen iets tegen deze naam hadden in te brengen. Deze niet-aflatende leden hebben nu eindelijk hun zin gekregen: op de alge mene vergadering van 26 oktober in Utrecht zal de nieuwe naam „Vereniging voor facultatieve Crematie" van kracht worden. De voorzitter van de afdeling Leiden, dr. K. Simon Thomas, heeft dit gister avond in Hotel Central aan een groep ter vergadering gekomen leden toege licht. Het voornaamste punt der agenda was wel het behandelen van de Be schrijvingsbrief voor de landelijke ver gadering in Utrecht, welke namens Lei den bezocht zal worden door de secre taris-penningmeester de heer Gerver- dinck. Als gevolg van de na-msverandering moet er een nieuw hoef bestuur geko zen worden, waarin de reeds zitting heb bende leden over het algemeen wél zul len terugkeren. Een uitzondering vormt de algemeen penningmeester, mr. K. J. Bes uit Amsterdam, die om „leeftijdsre denen" niet meer voor een functie in aanmerking mag komen. In zijn plaats zal Leiden zijn stem uitbrengen op de heer ir. J. P. Koster uit Utrecht. Verder zal in deze vergadering ter sprake komen de tere kwestie der con tributie. De heer Simon Thomas geloofde niet. dat deze voorstellen onoverkomenlijke bezwaren zullen opleveren bij de be sprekingen in Utrecht. Lagere rente voor woningbouw (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president dr. Drees heeft vanmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de rente van 6 voor de woningbouw lening niet ten volle aan de ge meenten zal worden doorberekend omdat dan de huur van de wonin gen voor de arbeiders onbetaal baar zou worden. Welke rente wel zal worden doorberekend is nog niet beslist. „Der Apfel ist ab" voor Filmstudiekring Interessant werk in het na-oorlogse Duitsland De Filmstudiekring van K. en O. pre senteerde gisteravond in een zeer goed bezette eerste voorstelling in de film zaal van de Universiteit Helmut Kautner's „Der Apfel ist ab", een werk, dat typerend kan heten voor de geestes gesteldheid van Duitsland omstreeks 1948. Zeer velen waren in die na-oor- logse periode diep geschokt door de ge beurtenissen, welke zich enkele jaren te voren hadden afgespeeld. Zij hadden gepoogd te vluchten in aberraties van allerlei aard zonder daarin echter be vrediging te vinden. Tenslotte zag menigeen geen andere uitweg dan het moedwillig afsnijden van de levensdraad. Het spreekt vanzelf, dat die tijd tevens een grote bloei te zien gaf van de praktijken van allerlei lieden, die de levensmoede medeburgers wilden bijstaan in hun moeiijkheden, maar dan niet zonder eigen voordeel. Tegen deze achtergrond moet men deze merkwaardige film van Kautner zien. De regisseur heeft er een waarlijk schit terend vuurwerk van filmische vondsten van gemaakt, warabij de moderne ver beelding van het oude verhaal van de zondeval een integrerend deel van het filmwerk uitmaakt. De kostelijke hoofd figuur, die zich maar zo moeilijk kan thuisvoelen in allerei situaties, gaf de regisseur gelegenheid tot het uitbuiten van tal van geestige momenten. Het is overigens opmerkelijk, dat deze film. die als geheel niet tenvolle bevredigt, juist in de onderdelen en intellectueel genot biedt, waarin symboliek en humor hand in hand gaan. Sommige toeschouwers zal Adams gedroomde verbeelding wat te ver zijn gegaan, maar het geheel bleef o.i. toch binnen de perken van de goede smaak. Met „Der Apfel ist ab" opende de Filmstudiekring op een mogelijk wat gedurfde wijze het nieuwe seizoen; de filmische kwaliteiten van dit werk recht vaardigen deze keuze evenwel tenvolle. Zwaar verkeer uit de binnenstad Raadslid dokter H. W. J. W. J. Kortmann stelt vragen Hebben B. en W. kennis genomen van de verkeersongevallen die de laatste tijd door vrachtwagens in de Breestraat en op het Kort Rapenburg zün veroorzaakt. Menen B. en W. niet, dat de mogelijk heid uitermate groot is, dat deze ram pen in de toekomst door de toename van het verkeer meer zullen voorkomen. Frankrijk zit zonder gas en verlichting Tengevolge van een 24-uursstaking van het Franse personeel der gas- en elektriciteitsbedrijven zit een groot deel van Frankrijk zonder gas en licht. De arbeiders hebben dertig procent loons verhoging gevraagd, de overheid wenst niet meer dan twintig te geven. Het treinverkeer is ernstig gehandicapt, de ondergrondse in Parijs kan niet rijden en ook de trolleybussen in de hoofdstad kunnen niet uitrijden. Men ziet nog meer wielrijders dan anders reeds het geval is. Er heerst overigens een ernstige ver keerschaos omdat ook de verkeerslich ten niet werken. Hammarskjöld wijst een Hongaarse invitatie af De Hongaarse minister van Buiten landse Zaken. Imre Horvath, heeft de uitnodiging van zijn regering aan secre taris-generaal Hammarskjöld van de V N. voor een bezoek aan Boedapest hernieuwd. Hammarskjöld heeft de uit nodiging echter voor het ogenblik af geslagen, aldus wordt in New York uit welingelichte bron vernomen. De Hongaarse regering heeft gewei gerd. de voormalige voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. Prins Wan van Thailand in Hongarije toe te laten. Horvath. die de Hongaarse dele gatie naar de V.N. leidt, heeft Prins Wan medegedeeld, dat hij de Hongaarse regering schriftelijk vragen kan stel len. Kort na de opstand van vorig jaar in Hongarije heeft de Hongaarse rege ring geweigerd Hammarskjöld te ont vangen. Daarna is de secretaris-gene raal enkele malen uitgenodigd voor een bezoek aan Boedapest, maar Hammars kjöld wees de uitnodiging van de hand. WATERPOLO Jeugdploeg werd vierde in Boekarest Het Nederlands jeugdzevental bezet in het eindklassement van het interna tionaal waterpolotoernooi, dat in Boe karest is gehouden, de vierde plaats. Roemenië werd eerste vóór de ploegen van Zuid-Slavië en Hongarije. Oost- Duitsland kwam op de vijfde plaats en Polen werd zesde. De resultaten, welke door de Neder landse ploeg werden behaald, waren: NederlandHongarije 13. Nederland -Polen 52. NederlandRoemenië 2-6, NederlandOost-Duitsland 52. Ne derlandZuid-Slavië 34. Bij de terugkomst van de Nederlandse jeugdploeg vertelde de heer B. Planjer. die als ploegleider was opgetreden, het een en ander over het spel van de Ne derlanders. ..Eerlijk gezegd hebben we ons na die eerste wedstrijd tegen de Hongaarse jongens afgevraagd, wat we begonnen waren met deel te nemen aan dit toernooi. Het was een droevige ver toning. waarin de jongens volkomen de kluts kwijt waren en zelfs met 7 tegen 5 man geen doelpunt konden maken. Maar daarna ging het beter en in de laatste wedstrijd, die we overigens met 43 van de Zuidslaviërs verloren, is zelfs zeer goed gespeeld. Het is tenslotte een wedstrijdenreeks geworden, die voor de training van de topploeg van veel nut is geweest. Zowel trainer Frans Kuvper als de jongens waren er van overtuigd, dat zij in Boe karest zeer veel hebben geleerd. Een ex tra Nederlands succesje werd behaald door scheidsrechter W. Goose. Hij kreeg na afloop de beker voor de beste scheidsrechter van het toernooi en te vens een invitatie om de eerste wed strijd van het Roemeense zevental in het nieuwe seizoen te komen leiden". Er wordt weinig haring van de Engelse wal aangevoerd Vyf vaartuigen zorgden dinsdag voor een aanvoer van 5.095 kisten verse vis, 345 stijve kabeljauwen aan de IJmui- dense visafslag. De Herman IJm. 2 zorgde voor 130 kisten schelvis. 55 kool- vis, 510 makreel, 830 haring, 25 diver sen. 10 wijting en 20 stijve kabeljauwen. De Kw. 81 kwam aan de markt met 820 kisten makreel. 140 haring. 40 diversen en 125 stijve kabeljauwen. De VI. 7 Ada was er met 10 kisten schelvis. 20 kool- vis. 620 makreel, 350 haring. 50 stijve kabeljauwen en 285 kantjes haring. De Kw. 75 kwam aan de markt met 230 kisten schelvis, 25 radio, 120 makreel. 40 haring, 60 diversen en 110 stijve ka beljauwen. De Deining Kw. 8 met 320 kisten schelvis. 55 gul en kabeljauw, 320 makreel. 300 haring, 45 wijting en 40 stijve kabeljauwen. Voor de woensdagmarkt komt de Haarlem IJm. 9 met 1000 kisten ma kreel, 100 kisten haring. 520 kisten schelvis, 70 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten wijting. 40 kisten stokkebit en 320 stijve kabeljauwen. De Guragao IJm. 99 zorgt woensdag voor 600 kisten makreel, 550 kisten verse haring, 300 kisten schelvis, 60 kisten koolvis, 70 kis ten wijting. 40 kisten kabeljauw en gul en 25 stijve kabeljauwen. De Mercator IJm. 19 werd verwacht met 350 kisten schelvis en 50 kisten diversen. Oudste boten zyn nu: Jacob Pronk van 3 oktober. Claesje Ro- 46. Abraham VI 77 en Klaas Wijker IJm. 85 van 7 oktober. Kw. 135 Wilhelmina van 7 ok tober. Wiron 2. Kw. 122 Arie Ouwehand en Cornelia Maria Sch. 135 van 8 okto ber. Vikingbank IJm. 183 van 9 oktober. Beatrice IJm. 72. Cornelis Vrolijk Sch. 171 Allan Water IJm. 34. Burgemeester Heusdens VI. 27. Petronella VI. 131, Nes tor Kw. 101, Onderneming 2 Sch. 117 van 10 oktober. Er is een kans, dat de Emma Wilhel mina Kw. 135 naar Grimsby vertrekt. Ontsporing in september Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, is in september f 11.654.450 ontspaard. Inleg en terugbetaling beliepen resp. f 67.676.428 en f79.330.878. Bij de niet aangesloten algemene spaarbanken werd een bedrag van f 39.858 ontspaard. Inleg en terug betaling bedroegen hier resp. f230.013 en f269.871. Tenslotte overtrof ook bij de spaarbanken de terugbetaling de inleg met f 1.065.091. De inleg was f 4.375.512 en de terugbetaling f 5.440.603. Hulp voor het ziekenhuis (Speciale berichtgeving) Te Utrecht zijn de leerlingen van de eerste vormingsklas van de Christelijke Industrie- en Huishoudschool de ver pleegsters van het Diaconessenhuis te Utrecht te hulp gesneld. In dit zieken huis en zijn bij-afdelingen zijn de gele deren van het verplegend personeel aanzienlijk gedund door de A-griep. Ongeveer 20 meisjes werken thans in de huishoudelijke afdelingen van het ziekenhuis. PRINS BERNHARD NAAR KEULEN Prins Bernhard is vanmiddag naar Keulen vertrokken, waar hij morgen, donderdag 17 oktober, een voordracht zal houden voor de leden der Europa- Union over het onderwerp „Europa en zijn taak". De heer H. J. Valk, economisch directeur van het gemeente-energiebe drijf te Rotterdam, is benoemd tot directeur in vaste dienst van het inter communale lichaam „Gemeentelijke gas- voorziening Zuid-Holland". De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J, Witte, heeft vanmorgen aan het „Nederland- sche Roode Kruis" een foto-album aan- geboden ter herinnering aan de samen- Zo ja. willen B. en W. dan mededelen werkme bij de hUluverlenmE aan de welke maatregelen zy op korte termijn j slachtoffers van de watersnoodramp denken te nemen om dit gevaar voor de binnenstad zo klein mogelijk te doen ztjn en of zij de mogelijkheid overwegen de binnenstad te sluiten voor het door gaande zware verkeer. Verder gaf hij nog een uiteenzetting van het inmiddels gevormde districts- bestuur Zuid-Holland. Eenparig was men van oordeel, dat de afdeling het volgende voorjaar we derom bij voldoende deelneming een ex cursie naar het Crematorium Dieren moet organiseren. Nadat de voorzitter enkele toelichtin gen had gegeven op het nieuwe Alge mene Reglement en er, na een verzoek van een der leden, op gewezen had. dat men bij het laten maken of wijzigen van een testament ook een reeds geschreven codicil moet vernieuwen, sloot hij met een vriendelijk woord van dank de ge animeerde vergadering. Met doffe klappen slaat een heistel ling stalen damwandplanken de grond in. Het werk in de put. die voor de uitbreiding van de Haringhaven te IJmuiden werd gegraven, is begonnen. Ongeveer 220 meter lang zal de rij worden van stalen planken, die tot op enkele decimeters na in de bodeni van de put verdwijnen. Het is de vele me ters diepe fundering van de kade, die hier gemaakt wordt. De Aannemingsmaatschappij N.V. Broere te Amsterdam heeft bij dit werk grote tegenslag ondervonden. Toen de eerste plank werd geheid, bleef deze hal verwege steken. Alle slagen van de hei stelling ten spijt zakte de plank geen streep meer. In de bodem bleek een on doordringbare laag te zitten. Na veel zoeken heeft men tenslotte een middel gevonden toch door deze laag heen te komen. Langs de stalen d.amwandplank wordt namelijk water in de grond ge spoten, waardoor de harde laag weker wordt en tenslotte de planken doorlaat. Door deze tegenslag gaat het werk niet zo vlot als aanvankelijk was gedacht. Eerst was men al blij met vier planken van 90 cm breedte per dag. Nu is dit aantal opgevoerd tot zes. Maar volgens de raming hadden het er tien per dag moeten zijn. Negen meter damwand per dag zal misschien wel een illusie blyven. Wanneer alle damwandplanken gesla gen zijn, komt hier bovenop een beton constructie van twee meter hoogte, die de eigenlijke kademuur zal vormen. Daarna zal het aangrenzende terrein, van de huizen aan de Loggerstraat af, over een breedte van dertig meter be straat worden. Men heeft hierbij een zo breed mogelijke opzet nagestreefd om niet binnen afzienbare tijd met ruimte gebrek te kampen te krijgen Nu ont staat er voldoende ruimte voor de op slag van materialen en bovendien krij gen ook grote en lange vrachtwagens er voldoende bewegingsvrijheid. WERK VERGT EEN JAAR. Het werk zal in totaal ongeveer een jaar in beslag nemen. Daarna hoopt men, dank z(j de uitbreiding van de Haringhaven en de bouw van deze kade, ruimte te kunnen krijgen in de Vissershaven. De schepen, die voor reparatie langere tijd binnen moeten blijven liggen, zullen dan namelyk naar een plaats aan de nieuwe kade worden verwezen. De kade van de Haringhaven wordt dan reparatiekade en de kade aan de zuidzijde van de Vissershaven krijgt dan uitsluitend de functie van uitrustingskade. VOORLOPIG GEEN VISHAL. Het is voorlopig niet de bedoeling aan de kade bij de Hannghaven ook een vis- hal te bouwen. De afslag en de lossing van de schepen wil men zo lang moge lijk geconcentreerd houden aan de noordkant van de Vissershaven. Daarop wijst ook de post op de begroting van het Staatsvissershavenbedryf voor het jaar 1958 voor de uitbreiding van het hallencomplex. Deze post zal daar voor niet voldoende zijn, maar zal op de begroting voor 1959 door een aanvullend krediet gevolgd moeten worden. Deze hal-uitbreiding, waarmee rnen in de tweede helft van 1958 hoopt te kunnen beginnen, zal worden uitgevoerd op de zogenaamde oude Tegeltjesmarkt, dus aansluitend aan hal E. Het ligt dan in de bedoeling deze uitbreiding in de loop van 1959 te voltooien. OFGSTOEES7 Blik in het heelal HERV. GEM. POELGEEST BIJEEN Gisteren waren de leden van de wjjk Poelgeest der Herv. Gemeente in Irene samengekomen voor het bijwo nen van de eerste wijkavond van het pas begonnen winterseizoen. Zij wer den verwelkomd door ds. G. F. Cal- lenbach. Spreker was prof. dr. H. C. v. d. Hulst, wiens onderwerp was: „Een blik in het heelal". Op populaire wyze trachtte hfj zijn gehoor enig idee te geven van de onme telijke ruimte van het heelal, de grootte der voornaamste hemellichamen en de afstanden, waarop wij ons daarvan be vinden. Zolang, aldus spreker, de af stand naar de dichtsbijzijnde ster 50.000 km. is, kan ten aanzien van de kunstmaan, die nog dagelijks in het nieuws is, bezwaarlijk gezegd worden, dat hierbij sprake zou zijn van een sprong in het heelal. Met fraaie en instructieve lantaarn plaatjes werd getoond hoe vanuit onze kleine aarde foto's gemaakt kunnen worden, die althans enige indruk geven van enkele sterrenbeelden en melkweg stelsels. Onomwonden gaf prof. v. d. Hulst toe hoe weinig de astronomen nog van het heelal weten en hoe hun kennis aan fundamentele grenzen gebonden is. Honderden sterrekundigen hebben het hoofd erover gebroken om na te gaan of er in alle in beweging zynde sterren sprake is van een bepaald stelsel. Dit moet er volgens prof. v. d. Hulst wel zijn, als men de foto's van andere melk wegstelsels dan het onze bekijkt. Spre ker besprak enkele sterrengroepen, wees op de lichtende gassen om de sterren en plaats gehad hebbende explosies, waar door dikwijls fantastische vormen zijn ontstaan. Door deze causerie kwam men terdege tot het besef van de nietigheid van de mens op deze aarde. Na de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen. WARMOND RAADSAGENDA Op dinsdag 22 oktober a.s. zal de raad der gemeente Warmond in openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: wijziging van de gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland; wijziging der beloning van de comman dant der gemeentelijke vrijwillige brandweer; wijziging van de verordening op de heffing en invordering van haven en kadegelden; verhoging van het maximumbedrag van het in rekening courant op te nemen krediet bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten: medewerking aan de verandering van inrichting van en de aanschaffing van hulpmiddelen voor de School met de Bijbel. LEIMU1DEN Zwerver verdronken In een langs de W. v. d. Veldenweg te Leimuiden lopende sloot heeft men gis termorgen het lijk van een man aange troffen. De plaatselijke politie, die on middellijk werd gewaarschuwd, haalde het lichaam uit het water. Het bleek dat van de 80-jarige G. Brom te zijn. Reeds sinds 1926 werd de man zwervend in de omgeving van Leimuiden gezien. Beurs van Amsterdam Woensdag 16 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '63 3?. 83 827. Grootboek obl. 3^4 75 Ned. '47 314 (3) 794. "9 It Ned '51 3>4 87 U L Ned. '53 (344) 83% 83 J Ned. '56 3',4 83 83V, Ned '48 3',4 78 L 78 Ned '54 3V4 79 79V, Ned '55 I 344 79'i 79V, Ned. '55 II 3W 82% 82% Ned 27 3 79 79 Dollarlng '47 3 86 87 Investeringscert. 3.. 88'4 8812 Ned. 62-64 3 8711, 87% Cert. NWS 55 L Indië '37 A 3 84'i 83% Grootboek '46 3 81 "A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36 37% Nat. Handelsbank 88 88 Ned. Handelmij. 146 151 Amst. Rubber 62% 65% Deli My.en (Ver.) 66% 68% H.V.A102 104 Java Cult34 36 Senembah 44',46% Vorstenlanden 20% 20% A.K.U154 156% Berkel's Patent (v.) 175 175Y4 Calvé Delft cert. 275 277 Kon. Pap. v. Gelder 186 187 Hoogovens cert262 262 Möller en Co. N.B. 300% 305 Ned Kabelfabr247% 250 Philips 239*8 241VA Philips pref136 139 Unilever340'4 341 Wilton Feyenoord 202 210 Biliton 2de r200 202 Dordtse Olie gew. 75054 755% Kon Petr f 20.—207 165 30 idem (50 éi f.20.—163.15 164 15 Holl. Amer. lijn 14714 153 Java China Paket 139 140% KIM 108 40 108.50 Ned Stoomv. Mij. 130% 133 Kon Paket My127 129 Ned Stoomv My 153 161 Nievelt Goudr cert- 16714 173*2 v. Ommeren cert. 219 22414 Kon. Rott. Lloyd 134 138 Ned. Scheepv. Unie 136 14014 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (314) 3 85 85 Den Haag 1937 1 3.. 75 Leiden 1947 86B R'dam '37 I-III 314 85 NOORDWIIKERHOUT. DUIVENSPORT P.V. „De Duinklievers" Generaal kampioenschap 1957: 1. St. Jan 2013 pnt.; 2. Van den Berg—Dijkstra 1901 pnt.; 3. K. Duivenvoorde 1890 pnt.; 4. B. van der Linden 1746 pnt.; 5. St. Pieter 1728 pnt.; 6. Gebr. Passchier 1518 pnt.; 7. G. Heremenis 1447 pnt.; 8. H. Looyestyn 1405 pnt.; 9. P. Heshof 1322 pnt 10. P. Diuvenvoorde Azn. 1302 pnt. Honkkampioenschap 1957: Vitesse: 1. Van den Berg—Dijkstra 396 pnt.; 2. P. Duivenvoorde Az. 390 pnt. RIINSBURü RIJNSBl RGSE DAMCLUB RDC III in grote vorm won van Nieuwkoop I met 11—9. Het begin was niet te best, want RDC speelde met 8 man, dus werd begonnen met een 40 achterstand. Uitslagen: J. Jansen (Nieuwkoop I)— n.o. (RDC III» 2—0; W. Schellingerhout Fl. Vletter 0—2; H. Voorsluis—P. Per- fors 0—2; C. Jansen—D. van Egmond 1—1; H. van Lith—Jac. van Delft 1—1; C. Verdel—D. Leeuwenburg 20; J. de Koning G. van Starkenburg 02; W. KorverJac. Oudshoorn 11; J. v. Midelkoopn.o. 2—0; Th. v. d. Laan— G. Noteboom 0—2. BEURSOVERZICHT Indonesische waarden en Scheepvaarten vast Amsterdam, 16 oktober. De Scheepvaartfondsen trokken van middag vrywel de grootste belangstel ling van de beurs. Er werd de gehele middag in een ruime open hoek gehan deld en menig stuk verwisselde van eigenaar. Deze activiteit valt in hoofd zaak toe te schrijven aan een verbete ring op de vrachtenmarkt voor de wilde vaart, waardoor de koersen van ver schillende scheepvaartmaatschappijen wederom hoger noteerden. Uiteindelijk waren Van Ommeren 6 punten. Van Nievelt Goudriaan 7 punten, Maatschap pij „Nederland" 7 punten, Holland-Ame- rika Lijn 5 punten boven gisteren. De overige fondsen verbeterden 1 tot 3%. Tevens toonde de beurs vanmiddag belangstelling voor de Indonesiscne waarden die onder leiding van HVA's hogere koersen op het bord brachten. HVA's, aldus de beurs, werden voor Duitse rekening uit de markt genomen. De koers steeg ten opzichte van gisteren circa 5 punten. Er bestond behoorlijk handel in een open hoek en zulks is de laatste maanden in dit fonds niet meer voorgekomen. Amsterdam Rubber kon den zich circa 4 punten en Deli Maat schappij ongeveer 2 punten verbeteren. Voor de internationale waarden be stond heel weinig belangstelling. De be tere koersen van Wallstreet maakten hier niet de minste indruk en hoewel de koersen over het algemeen hoger waren dan dinsdag, was de stemming zeker niet vast. Het publiek bleef gro tendeels uit de markt, terwijl de arbi tragezaken op de vingers van één hand waren te tellen. Koninklijke Olies draai den om de f 165 tegen gisteren f 163,50. Philips en Unilevers circa 2 punten beter. Aku's profiteerden nog het meest, plus 3, als nawerking van de zojuist ge publiceerde derde kwartaalcijfers. Staatsfondsen openden onveranderd, doch tegen het sluiten van de markt kwamen de koersen iets boven het vorige slot te liggen. De weekstaat van de Ne- derlandsche Bank werd niet ongunstig beoordeeld. KLM prijshoudend zonder meer. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 16 oktober Londen 10.62 1/2—10.63; New-York 3.7911/16— 3.79 1516; Montreal 3.93 1/2—3.933 4; Parijs 89.771/2—89.871/2: Brussel 7.56% —7.57; Frankfurt 90.23 1/2—90.281/2: Zurich 86 59 1/286.64 1/2; Zurich (vr. frks) 88 61 1/288 661/2; Stockholm 73.35 1/2-73.40 1 2; Kopenhagen 54.811 '2; 54.86 1 2; Oslo 53.15 1 2—53.20 1/2; Mi laan 60 36 1/2—60.41 1/2: Wenen 14.58% —14.59 1/2. Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 90 90 Premieleningen AUam '53 3 88 b 88B A'dam '51 2% 80 L 79% A'dam '56 12% 73% 75 A'dam '56 II 2% 84 84 Eindhoven '54 2% 77 B 79 Enschede '54 2', 72% 74B Den Haag '52 I 2% 80 Idem II 2% 8214 R'dam '52 I 2% 84 85 idem II 2% 80 8314 Utrecht '52 2% 81B 82 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 186% 189% H.B.U. eert177*4 179'4 Rott. Bank 156% 158% Twentsche Bank 154% 158 Industrie Ondernemingen Albert Heyn222 218 L Borneo Sum. H. Mij. 51% 54 Ned G. en Sp. fabr. 160 163 Kon Ned Grofsm. 87 88 Internatio 74% 72% Rott. Droogdok Mij. 425 450 B Tieleman en Dros 9% 9% Ned. Mij. Walv.vrt. 52% 56 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 12% 12% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 261» 27% Intern. Nickel73% 73% Anaconda 47% 47% Bethlehem Steel41% 41% Cities Service 54% 54% General Motors 38ft 38% Kennecott89% 89% Republic Steel 45iV 46 Shell Oil 70 69% Union Pacific 26 25% ün States Steel 57 57A Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 15/10 Edelmet Kon AA 55 Pref wa idem 64 290 290GB Holl Constructie 305 290GB Ing bur v Bouwnyv 122 B Int Kunststof! Ind 35GB 35% Leidsohe WoLsplnn 153 156 Sikkens Lakfabr '53 375 375 Ver Touwfabrieken 151 155 Wernink's Beton-m 67% 66GL Van WUk Textiel 72% 74GL

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9