Thans lieeft Milovan Djilas slechts één vriend over: Vladimir Dedijer Nog een rebel de mond gesnoerd Jurist is niet meer heldentenor in de opera van liet Recht Bezitsvorming blijft bron van tweedracht in de Tweede Kamer 96ste Jaargang Woensdag 16 oktober 1957 Derde blad no. 29266 Liever verworpene dan een Judas Toen Milovan Djilas vorige week uit de rechtzaal naar zijn cel terugkeerde, veroordeeld tot nog eens zeven jaar wegens zijn kritiek op het communisme, waren er velen, die dit vonnis luidkeels toejuich ten. Maar er was één man, die liever een verworpene werd dan een Judas. Talrijk waren eens de vrienden van Djilas in de dagen toen hij als vriend van president Tito de op een na hoogste positie in het land bekleedde. Tot die vrienden behoorde Vladimir Dedijer. Thans heeft Djilas nog slechts één vriend: Vladimir Dedijer. Alle anderen verlieten hem, toen Djilas begon het regime te kritiseren en toen het getij zich tegen hem keerde. Nergens erkenning Dedijer, voor de oorlog journalist, ge schiedschrijver van het communistische Joego-Slavië, lid van het centraal co mité der communistische partij, ver zaakte zijn vriend niet. En terwijl alle anderen vergaten, dat zij Djilas gekend hadden, omdat zij juist zij, die „nieuwe klasse" waren, die door hem in zijn op zienbarende boek beschreven is, hield Dedijer stand, steunde Djilas en verde digde hem en betaalt thans de prijs. Dedyer (44), woont met zijn tweede vrouw en zijn vijf kinderen in een vier- kamerflat in Belgrado. Het is een „nette buurt". Als oorlogsinvalide krijgt Dedijer 4.00 dinar pea- maand, verder heeft hij een kinderbijslag van 11.500 dinar. Dat zijn 16.000 dinar. Misschien heeft hij nog iets overgehouden van de enorme honoraria voor zijn boek over Tito honoraria die hij met kwistige hand wegschonk aan de gemeenschap. Het is meer, dan menige arbeider per maand met zyn gezin te verteren heeft, VLADIMIR DEDIJER geen Judas nisten en arrogante politici. Thans kan men ook in de anti-coanmunis- tsche kringen in Joego-Slavië de op merking horen, dat beiden hun ver diende loon hebben gekregen. MILOVAN DJILAS niet eenzaam doch voor de vroegere literaire rege ringscommissaris, is het een diepe val. Villa, huispersoneel, auto en al datgene, waarmee communistische regimes hun topfunctionarissen belonen, behoren tot het verleden. Ten overvloede ondervindt Dedijer minder erkenning dan men zou ver wachten. Hijzelf en Djilas hadden in de dagen dat zy nog in aanzien wa ren een reputatie als „harde" commu- Een gunstig jaar voor Westfriese fruitkwekers Tengevolge van de strenge nachtvor sten in mei is een groot deel van de Nederlandse fruitoogst vernietigd. De officiële oogstverwachtingen geven aan 124 miljoen kg appels (315 miljoen kg in 1956) en 31 miljoen kg peren (150 mil joen kg vorig jaar). De streken die het meest getroffen werden zijn Limburg, de IJsselstreek en de Betuwe. In West-Friesland echter maken de fruitkwekers een gouden jaar, aangezien hier de nachtvorst van veel minder betekenis is geweest als elders en men maakt prijzen voor het fruit, waarvan men niet had gedroomd. De omzetten bereiken recordcijfers. Tussen schip en kade gevallen en verdronken Gisternacht omstreekt halfdrie is de 28-jarige H. Ch. T. Westerterp uit Breda bediende op de „Oranje Nassau" van de K.N.S.M., toen hij zich via een land- gang aan boord van het aan de Suri- namekade te Amsterdam gemeerd lig gende schip wilde begeven, in het water gevallen en verdronken. Men vermoedt dat de man,, bovengekomen op de land- gang, zijn evenwicht heeft verloren. Hij viel tussen het schip en de kade in het water. Nadat het gelukt was W. uit het binnen-IJ op te halen, bleek hij te zijn overleden. Dodelijke lachziekte in Australisch Nieuw-Guinea Een mysterieuze en noodlottige ver lamming.' de dodelijke lachziekte. is mo gelijk de oorzaak geweest van vele moorden uit wraak in de oostelijke hooglanden van Nieuw-Guinea. aldus verklaarde gisteren de waarnemend di recteur van Gezondheidszorg in Pa poea en Nieuw-Guinea (Australië), dr. Roy Scragg. Dr. Scragg zei, dat de bevolking, bij wie de ziekte zich verbreidde, geloofde, dat alle ziekte door vijandelijke toverij wordt veroorzaakt. Het was mogelijk dat vele moorden in het gebied bedreven waren als „ver gelding" door familie van de slachtof fers van deze dodelijke ziekte. De 15.000 leden van de Forea-stam noemen de ziekte ,.kuru"-toverij. Sedert tenminste 30 jaar komt deze ziekte veel vuldig voor onder deze stam. De dood volgde gewoonlijk negen maanden na het verschijnen van de eerste symtomen van de ziekte. Hoogleraar In 1953 werd Dedijer hoogleraar in de moderne geschiedenis aan de univer siteit van Belgrado. Nadat hij bij zijn partij uit de gratie was goeddeels door zijn eigen openhartige kritiek werd hij in die functie geschorst. Dedijer wil geen schuld bekennen en dus blijft hij afgezet. Niettemin als criticus van het regime is Dedijer niet half zo hardhandig als zijn vriend Djilas. Zijn voornaamste „misdrijf" is, dat hij het standpunt verdedigt dat iedereen vrij is, het re gime te kritiseren. Het statuut, door het zesde communistische partijcongres aan vaard, bepaalt dat volgens hem uit drukkelijk. Buitenlandse journalisten die Dedijer willen spreken krijgen meestal te horen dat hy ziek is, evenals zyn vrouw en twee van de kinderen. Mogelyk wenst Dedijer alleen maar niet dat er in de buitenlandse pers „interviews" met hem verschijnen, die zyn positie nog onhoud baarder maken. Men verwijt hem thans reeds, dat hy zich vorig jaar in Stock holm onverantwoordelijk en onjuist heeft uitgelaten. Hy uitte toen kritiek op de Sovjet- Uniein ieder geval heeft men Dedijer thans een pas geweigerd, zo dat hij niet naar Engeland kan rei zen, waar hem een leerstoel is aange boden in de geschiedenis der revolutie, aan de universiteit van Manchester. Uitgestotene Als werkloze en uitgestotene zal De dijer wellicht spyt hebben van enkele zijner handelingen in het verleden. Op 7 november 1952 droeg hij zijn boek over Tito op aan het centraal comité der Joegoslavische communistische partij en schonk dit boek aan het partijbestuur. Dat was op een ogenblik, waarop het reeds enorme sojnmen aan honoraria had opgeleverd en nog opleverde. Bovendien schonk hij toen een som, gelijk aan twee miljoen gulden, aan de stad Niksic in Montenegro voor de bouw van een ziekenhuis ter nage dachtenis aan zijn eerste vrouw, die als partisa-ne de dood vond- Het zie kenhuis is nooit gebouwd. Minister Samkalden: Voor hem bredere, maar bescheidener rol „De jurist staat in deze tijd te mid den van twee stromingen. De ene stroming trekt anderen binnen het gebied, dat hij vroeger als zijn domein beschouwde. De andere betrekt hem zelf bij de ordening van verhoudingen, die hij vroeger niet rechtstreeks tot de rechtsorde zou hebben gerekend. De jurist is niet meer de heldentenor in de opera van het Recht". Aldus de minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden. in een rede over: „De jurist in deze tijd", die hy gistermiddag in Amsterdam heeft gehouden voor de notariële vereniging. De minister zette uiteen, dat veel meer dan vroeger bij de ordening der men selijke verhoudingen niet-juridische fac toren te pas komen. Bij de toepassing van de velerlei vormen van het recht wordt in toenemende mate invloed uit geoefend door- en moet rekening wor den gehouden met de inzichten van niet- juristen. van specialisten op de meest uiteenlopende gebieden. Op het terrein waar de jurist zich vroeger zo niet als drager van de scepter dan toch als ma jor domus mocht gevoelen, vindt hy thans anderen, niet-juristen, naast zich als gelykwaardigen of als adviseurs, al dus de minister. Die invloed gaat verder, ging de mi nister voort. Het is soms zelfs de vraag, of de jurist in dit samengestelde ge heel nog wel uitsluitend als jurist kan blijven meedoen. En dit geldt dan nog op zijn eigen rechtsgebieden. Maar in deze tijd zijn de bekende rechtsgebie den voor de plaats van de jurist niet alleen beslissend, aldus prof. Samkal den. Er zijn andere, niet-juridische vraagstukken, die grotere en actueler betekenis hebben en deze problemen doordringen de verhoudingen tussen de mensen onderling, de verhouding tussen overheid en burger, zodra hun oplossing voor de samenleving van vi taal belang wordt geacht. Met die ontwikkeling nu is de jurist veel minder vertrouwd. De invloed der ju risten vermindert hier. Rechtsregels ko men niet tot stand dan na breedvoerig overleg en veelvuldig advies. Ter voor bereiding en ter advisering stromen de vergaderzalen vol. Economen, sociale werkers, ingenieurs, medici, vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties. bedrijfsdirecteuren, komen overal bijeen, zuchtend vaak on der de last maar toch bereid om op de hun vertrouwde gebieden de dynamiek van de tyd bij te houden en te trachten orde te scheppen in de nieuwe situaties, aldus de minister. Minister Samkalden behandelde ver volgens de vraag, hoe de jurist tegen over deze ontwikkeling staat. Recht is onder alle omstandigheden betrokken op de menselijke samenleving. Bij elk probleem, waarvan de gevolgen in het recht moeten worden geordend, moet de burger weten waar hij aan toe is, moet hij erop kunnen vertrouwen dat hem recht wordt gedaan, dat hij ge lijke kansen heeft als alle anderen. Dit zijn aspecten, waarop de jurist tij dens elk overleg, tijdens elke onder handeling en bij elke beraadslaging de aandacht zal moeten vestigen. En hij moet streven naar en pleiten voor een zo groot mogelijke helderheid in de formulering der rechtsregels. Als de jurist van nu zyn nieuwe, bre dere maar bescheidener rol aanvaardt. Advertentie In cellofaan verpakt Staten NeH Antillen keuren geldlening goed De Staten der Ned. Antillen hebben gisterochtend de ontwerp-landsveror- dening inzake de geldlening met Ne- derlandse# garantie met 14 tegen 6 •stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de Nationale Volksparty en de KVP. De lening betreft een bedrag van 10 miljoen dollar, waarvan 4 miljoen voor Curacao en 6 miljoen voor Aruba bestemd is. De Eilandraad van Curacao had op 7 oktober het voorstel tot een geldlening van vier miljefen dollar met elf tegen negen stemmen verworpen. De Eilandraad van Aruba keurde het ont werp voor een geldlening van zes mil joen dollar op 12 oktober goed met 13 stemmen tegen zes. Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 dan wacht hem ,naar de minister ge looft, geen verlies maar winst. In het overleg met anderen zal hy telkens opnieuw het wezen van zyn ju ridische benadering der vraagstukken moeten ontdekken en motiveren. Dat gene wat hij als de essentie van het recht ervaart en aan anderen meedeelt heeft misschien minder gezag der tra ditie. maar het heeft de frisheid en de weerbaarheid van datgene, wat men zichzelf bij voortduring als geestelijk eigendom moet blijven verwerven, zo be sloot de minister. De golf slagmeter, die vorige week voor de kust van Katwijk, ter hoog te van de zuiderpost van de Kat- wijkse Reddings Brigade is ge plaatst. is sinds gisteren verbonden met de wal, en de daar aangebrach te instrumenten. De werkzaamheden begonnen vroeg in de middag, met behulp van het kabelschip Poolstervan de P.T.T. en het bergingsvaartuig Zeeleeuwvan Van der Tak. Men begon de ruim 2000 meter lange zwaar gewapende zeekabel aan de golfslagmeter te bevestigen en bracht de kabel toen naar het strand, waar men aankwam toen de duisternis al was ingevallen. De foto geeft een beeld van het leggen van de kabel over het strand. In de verte ziet men nog het licht van het kabelschip „Poolster". Van de opgestelde instrumenten aan het strand kan men golfslag en getijbewegingen, alsmede wind richting en windkracht aflezen, die geregistreerd worden door instru menten van de golfslagmeter in zee. (Foto L.D./Jaejp van Duy>n, Katwijk) Eensgezindheid vereist! Een pleidooi voor de lagere ambtenaren (Van onze parlementaire redacteur) Bij de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer naar aanleiding van de Troonrede, heeft prof. Romme (KVP) het Kabinet nog enige tijdruimte gegeven om het probleem van de bezitsvorming op te lossen, maar de normale levensduur van het Kabinet, tot 1960, zou hy daarvoor te lang vinden. Ook de heer Bruins Slot (AR) sprak nog eens zyn sympathie uit met de bezitsvorming, maar de heer Burger (P. v. d. A.) hield zich op de vlakte, nadat prof. Oud (VVD) tevoren reeds had betoogd dat samenwerking met de P. v. d. A. in een Kabinet niet tot een bevredigend resultaat kan leiden op het gebied van de bezitsvorming omdat de socialisten er nu eenmaal principieel tegen zijn. (Men zie pag. 1). Vrijwillig sparen Met de spaarregelingen die thans op stapel staan ter bevordering van de be zitsvorming zou prof. Romme niet te vreden zijn. Hy wil veel verdergaande maatregelen, waarbij hij ook denkt aan toestemming voor winstuitkering aan de arbeiders in de vorm van aandelen, niet in het eigen bedrijf, maar in beleggings instituten. waarin vertegenwoordigers van de arbeiders zitting hebben. „Wij hopen", zei prof. Romme, „dat de daden van het kabinet zo zullen zijn, dat wij het tyd kunnen laten tot het leveren van bijdragen aan de bevordering van het vrijwillige sparen. Wy hopen dat het dan zonder pijn zijn normale levensduur zal kunnen voleindigen. De oorzaak van de overbestedingen die het economische leven hebben ontwricht, zocht de heer Burger in de te grote investeringen van het bedrijfsleven, maar prof. Romme vestigde er de aandacht op dat het ha meren op beperking van de bestedingen van het bedryfsleven (inplaats van con sumptiebeperking) een gevaar is voor de toekomstige werkgelegenheid, vooral in de ontwikkelingsgebieden in het noor den van ons land, waar een voortdu rend gebrek aan werkgelegenheid heerst, een omstandigheid waarvoor ook de Paketten voor personeel van de Koninklijke Marine De uiterlijke data, waarop paketten voor personeel van de Koninklijke Ma rine, ter post moet zijn bezorgd c.q. in het bezit moet zijn van het Marine- Postkantoor te Amsterdam, zijn thans vastgesteld. Nederlands Nieuw-Guinea: St.-Nico- laas-paketten 22 oktober ter post. Hét adres dient te luiden: aan Marine Post kantoor Sorong, bestemd voor (hier volgt normale adressering) per m.s. „Mataran". Kerst paketten 22 oktober ter post. Kerstluchtpostzendingen dienen op 14 december a s. to 17.00 uur bij het Marine Postkantoor Amsterdam te zijn ont vangen. Nieuwjaars-luchtpostzendingen dienen op 21 december a s. te 17.00 uur by het Marine-Postkantoor Amsterdam te zyn ontvangen. Nederlandse Antillen: St.-Nicolaas-pa- ketten 9 novermber ter post. Kerstpa- ketten 16 november ter post. Normale kerstzeepost 24 nov. ter post. Kerstlucht postzendingen dienen 20 december te 17.00 uur bij het Marine-Postkantoor Amsterdam te zyn ontvangen. Nieuwjaars-zeepost 9 december ter post. Nieuwjaarsluchtpostzendingen die nen op 27 december te 17.00 uur by het Marine-Postkantoor te Amsterdam te zyn ontvangen. heren Bruins Slot (AR) en Tilanus (CHU) de aandacht van de regering vroegen. Algemeen was men het over eens dat er iets moet worden gedaan voor het lagere personeel van de overheid, dat met minder dan f60. per week naar huis gaat. In dit verband meende prof. Romme dat de defensie niet mag worden uitgezonderd van de beste dingsbeperking. Hij beval met klem aan in de toestand van de laagst be zoldigden onder het overheidspersoneel verbetering te brengen. In dit opzicht zal de regering zich niet tegen loons verhoging kunnen verzetten, meende de heer Burger. In ongeveer gelijke geest spraken de heren Bruins Slot en Tilanus en de heer Oud herinnerde er aan dat de VVD altyd heeft gewaar schuwd tegen de sterke uitbreiding van het overheidsapparaat, die het gevolg is van het het feit, dat de overheid het gehele leven wil regelen. Veel beter is een klein aantal ambtenaren dat behoorlyk kan worden bezoldigd, dan een groot aantal minimumlijders. Wettelijke regeling kerkbouw De uitbreiding van de Staatsbemoeie nis noopt tot hoge belastingen, waardoor particulieren het culturele leven niet meer kunnen steunen en nu ook een financiële regeling wordt verwacht voor de kerkenbouw. Ook de heer Bruins Slot betreurde dat op een dergelijke regeling moet worden aangedrongen. Daarentegen hoopte prof. Romme dat een dergelijke wettelijke regeling spoedig by de Kamer zal worden ingediend. Een subsidie van een kwart van de bouwkosten achtte hij het minste waarmee de regering voorde dag kan komen. Over de Troonrede zei de heer Bruins Slot. dat het hem ver heugde dat hieruit nu eens niet de alles garanderende Staat sprak, maar dat het volk werd opgewekt zich bewust te zijn van de zorgelijke economische toestand. Hy betreurde het dat de gemeenten geen armslag meer hebben en een verlengstuk zijn geworden van „Den Haag", een ver dubbeling van de Staat. Dat is een ver schraling van ons volksleven. De algemene toestand zou volgens de heer Bruins Slot een eensgezind prin cipieel beleid vereisen, maar men moet genoegen nemen met het bewind dat mogelyk is. Daarentegen was de heer Tilanus verheugd over het kabinet op brede basis, omdat het daardoor mogelijk is te zoeken naar de beste oplossingen voor ons volksleven in de bestaande politieke verhoudingen, waarin de PvdA streeft naar meer invloed van de overheid: waartegenover in de rechtse partyen de stroming groeit naar beperking van de overheidsin menging in het maatschappelijke leven tot het volstrekt noodzakelijke.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5