Rusland erkent voor liet eerst de militaire waarde der kunstmaan I '.S. leggen bezorgde vrienden uit dat zij rakettemvedloop geenszins hebben verloren LAATSTE KANS! Toelichting op beursbegrippen WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 Spoetnik legde 7.500.000 km. af Dc Russische kunstmaan heeEt vandaag haar 175ste rondje om de aarde gedraaid en daarmee in totaal meer dan zeveneneenhalE miljoen kilometer aEgelegd. De derde rakettrap, die eveneens tot satelliet is worden, heeft een zo veel lagere en daardoor kortere baan gekregen, dat dit brok metaal van de aarde af gezien een voorsprong van 11 minuten op de kunstmaan heeft verkregen of meer dan drieduizend mijl. Overigens schijnt deze rakettrap thans door de wrijving in de lagere iets dichtere atmosfeer reeds in twee delen uiteengevallen te zijn, die broederlijk naast elkaar voortwentelen om de aarde. Voor het eerst is van Russische zijde gewezen op de militaire bete kenis van de kunstmaan. Amerika heeft vrienden en bondgenoten gerustgesteld over eigen vorderingen op het gebied van raketten en satellieten. Artikel in Prawda In een artikel in de Prawda van Leningrad van de hand van de weten schappelijke schrijver V. Petrov wordt gezegd, dat de satelliet in staat is de dichtheid van de atmosfeer op verschil lende hoogten te bepalen. Deze kwestie is van en arme bete kenis zowel voor de ontwikkeling van moderne door straalmotoren aange dreven geleide projectielen als voor de verovering van de kosmos in het algemeen, schreef Petrov. Voor zover bekend is het de eerste maal dat een Russisch persorgaan de satelliet militaire betekenis heeft toegekend, nadat zij tevoren was aan geduid als ..de Spoetnik van vrede en vooruitgang". Petrov legde uit. dat de veranderin gen in de dichtheid van de atmosfeer af te leiden zijn uit de veranderingen in de snelheid van de kunstsatelliet wanneer zij door verschillende lucht lagen gaat. Hij gaf voorts te kennen, dat de Spoetnik als een vliegend weerstation in staat is de weersomstandigheden in verschillende landen te melden, het geen eveneens voor militaire doelein den van nut kan zijn. Russische films In de Russische bioscopen wordt vol gens Tass op het ogenblik een voorfilm vertoond, die de vervaardiging en de vlucht van de kunstmaan Spoetnik in beeld brengt. Zo ziet men opnamen van de satelliet, genomen door Russi sche sterrenwachten, en beelden uit de wetenschappelijke werkplaatsen waar Zes rijbanen op de nieuwe Maasbrug (Speciale berichtgeving) Wij vernemen, dat de nieuwe Rjjks- brug over de Maas tussen Rotterdam en IJsselmonde, waaraan vermoedelijk in 1959 begonnen zal kunnen worden, een doorvaarthoogte van 24 meter en een rijweg van zes banen zal krijgen. De brug, die via het eiland Brie- nenoord is geprojecteerd, zal een be langrijke schakel zijn in de ten oosten van Rotterdam aan te leggen (Noord- Zuid lopende) verbinding tussen de wegen RotterdamUtrecht en Rotter damDordrecht. Op de Rijksbegroting voor 1958 Is reeds f.2 miljoen voor de aanleg van de brug uitgetrokken. Vermoedelijk is dit eerste bedrag be stemd voor materiaalaankoop de to tale kosten van de brug worden ge raamd op f45 miljoen. Aanvankelijk wilde de Rijkswaterstaat de nieuwe brug op normale hoogte, d.w.z. op ongeveer 10 meter brengen en de breedte beperken tot vier rijbanen, maar op aandrang van Rotterdam zal zij thans Rijnvaarthoogte krijgen en om ook aan de behoeften van het locaal ge richt verkeer te kunnen voldoen, zal zij nu uit zes rijbanen bestaan. Dit is de essentie van een eerste in terimrapport, dat de commissie-Klop- pert op korte termijn zal uitbrengen aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan B. en W. van Rotterdam. Naar verluidt zal omstreeks het einde van het jaar een tweede interimrapport worden uitgebracht. Dit zou handelen over de urgentie van de Rotterdamse tramtunnel. Dr. Holtrop president van de B.I.B.? (Van onze Haagse redactie) De president-directeur van de Ne- derlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, zal het presidentschap van de Bank voor Internationale betalingen te Ba zel, voor welke functie hij werd aan gezocht, „waarschijnlijk" wel aanvaar den. Dr. Holtrop, die thans commissaris van de Bank voor Internationale Beta lingen is. zou de opvolger worden van de heer Maurice Frère. president van de Belgische Nationale Bank, die heeft ver zocht van zijn functie te worden ont heven. Uit Bazel wordt gemeld, dat de raad van directeuren van de Bank voor In ternationale Betalingen de heer Frère heeft verzocht aan te blijven totdat het verslag van het lopende boekjaar is goedgekeurd. Naar ons van de zijde van de Neder- landsche Bank meedeelt, zal het aan vaarden van deze functie door dr. Hol trop ge eninvloed hebben op zijn functie van president-directeur van de Ned. Bank. Hij zal deze functie normaal blij ven uitoefenen. Hogere uitkeringen uit het gemeentefonds (Van onze Haagse redactie) In een circulaire aan de gemeenten deelt de minister van Binnenlandse Za ken. na overleg met zijn ambtgenoot van Financiën, mede. dat het percentage der algemene uitkering uit het Ge meentefonds voor 1958 is vastgesteld op 148 en dat van de belastinguitkering op 113. Voor 1957 bedroegen deze percenta ges resn. 145 en 140. Voor de gemeenten betekent deze verhoging een aanzien lijke vermeerdering van inkomsten. vervaardiging van de satelliet werd voorbereid. Een avondvullende docu mentaire film. waarop ook het afschie ten te zien zal zijn en voorts een his torisch overzicht wordt gegeven van de pogingen om de ruimte te veroveren, zal binnen korte tijd gereed zijn en in roulatie komen. Amerika: geen paniek! De Verenigde Staten zijn intussen bezig vrienden en bondgenoten overal ter wereld te vertellen dat zij niet in pa niek moeten geraken over Rusland's succes met de kunstmaan. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft aan de Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoordigers in West-Europa, het Midden-Oosten. Zuidoost Azië. het Verre Oosten en Latijns-Amerika desbetreffende bood schappen gestuurd. Algemene punten die ln de bood schappen van het State Department ge steld worden, zijn de volgende. De Amerikaanse Regering is nog steeds van plan om in december ..proef- vehikels" te lanceren en een volledig met instrumenten uitgeruste satelliet in maart van het volgend jaar te lan- 'ceren. Er is geen reden om dit tijdsche ma te wijzigen. Prioriteit voor raketten Hoewel Rusland de eerste satelliet gelanceerd heeft, zou het verkeerd zijn de conclusie te trekken dat de Russi sche wetenschap een totale superiori teit heeft t.o.v. de Amerikaanse weten schap. Van militair standpunt bezien is het nog te vroeg om te zeggen dat de voor Spoetnik gebruikte aandrijving en ra.ket geperfectioneerd zijn. En ongeacht de status van de Russische raketwetenschap, moet rekening wor den gehouden met het verschil tus sen het vermogen projectielen af te vuren en de massanroduktie er van als nauwkeurige wapens. Dat laatste stadium is nog lang niet bereikt. In enige oorlog on korter termijn zou het woord dus nog zijn aan bemande vliegtuigen en andere wapens. Het is het vaste besluit der Ver enigde Staten naarstig te blijven wer ken op militaire en ander weten schappelijk terrein, doch met priori teit voor projectielen en niet voor satellietprogramma's. Waar de Amerikaanse boodschap op neerkomt is: Spoetnik is een groot suc ces. maar wij hebben de projectiel wed loop niet verlorenraak niet in pa niekWat de propaganda betreft zitten we momenteel in dé slechte hoek. maar de wereld zal nog langer draaien. Hatta thans in Tokio De Indonesische oud-vice-presldent dr. Moh. Hatta is in Tokio aangeko men. vergezeld door de overige elf leden van zjjn gezelschap. Hoewel zijn bezoek van twee weken aan Japan een onofficieel earakter heeft, zal dr Hatta als gast der rege ring worden behandeld. Hij zal met ver schillende Japanse leidende figuren, o.w. premier Nobosuke Kishi en de minister van Buitenlandse Zaken. Aichiro Fujiya ma. besprekingen voeren, in het bijzon der over de kwestie der Japanse herstel betalingen aan Indonesië. Kerkelijk L even in de SILVIKRIN SHAMPOO PRIJSVRAAG ,,W!E IS WIE IN HET SILVIKRIN-GEZIN In totaal f 15.000 aan geldprijzen, een "HOOFD"-prijs van f 5.000 Kijk deze week in Uw damesblad of radio-programmablad, of vraag Uw winkelier een formulier Drama in woonwagenkamp Opkoper schoot zijn schoonvader na ruzie met jachtgeweer neer Tien jaar gevangenisstraf m.a. geëist De Officier van Justitie bü de recht bank te Maastricht, mr. A. W. Rosingh heeft gisteren tegen een 32-jarige op koper tien jaar gevangenisstraf geëist wegens doodslag op zijn schoonvader, een bijna 54-jarige koopman. De koop man werd op 17 juni van dit jaar vóór de woonwagen van zijn schoon zoon door een schot hagel getroffen; hij overleed ter plaatse. Drie getuigen, bewoners van het woon wagenkamp. wier wagens dicht in de nabijheid van de plaats van het gebeur de stonden, getuigden, dat verdachte na een ruzie die reeds een half uur geduurd had. naar buiten was gekomen. Niette genstaande de pogingen van zijn vrouw om hem terug te houden, loste hij met een Jachtgeweer een schot hagel op zijn schoonvader, die op een afstand van een meter of vijf stond en op dat mo ment een steen opraapte. De getuigen waren alle drie zeer positief in hun ver klaring. dat de man naar buiten trad met het jachtgeweer liggende in de rechterarm en dat het geweer gericht was op de verslagene. De Officier van Justitie achtte dood slag bewezen. Verdachte had wel ver klaard niet meer te weten hoe het was gebeurd, nadat hij aanvankelijk volge houden had. dat hij in de wagen ge struikeld was toen hij het geweer in zijn handen had, waardoor het schot per ongeluk zou zijn gelost. Volgens de Officier was er geen en kele reden voor deze ernstige geweld daad. omdat verdachte zich door de veel oudere man niet bedreigd behoefde te voelen. Van noodweer of noodweerexces was zijns inziens dan ook geen sprake. DS. D. DRIESSEN 40 JAAR PREDIKANT Ds. D. Driessen, christelijk gerefor meerd predikant te Vlaardingen. viert op 28 oktober zUn veertigjarig ambts jubileum Ds. Driessen is 78 Jaar en behoort tot één van de oudste dienst doende predikanten ln Nederland. AMBTSJUBILEUM DS. C. SMITS Het Eerste Kamerlid, ds. C. Smits, christelijk gereformeerd predikant te Sliedrecht, viert op 6 november zijn zil veren ambtsjubileum. „GRENZEN DER VERDRAAGZAAMHEID" Op 23 en 24 oktober zal in het Eijk- manhuis te Driebergen een conferentie gehouden worden voor gemeenteleden en ambtsdragers van protestantse ker ken over het thema „Grenzen der ver draagzaamheid". De conferentie wil het vraagstuk be spreken van de verdraagzaamheid tus- sen de religies, de kerken en de richtin gen. Ook de verhouding tussen de rich tingen in de Ned. Herv. Kerk zal aan de orde komen. Als inleiders zijn gevraagd: prof. dr. H. Kraemer te Driebergen over „Het vraagstuk der religieuze tolerantie", dr. A. A. Koolhaas te Amersfoort, praeses der generale synode der N.H. Kerk en ds. C. B. Burger, voorzitter centrale commissie van het vrijzinnig protestan tisme over „Tolerantie en leertucht". NED. HERV. KERK Aangenomen naar Middelharnls T. Poot te Haaften. die bedankte voor de Bilt. Katwijk aan Zee (toez.). Kinderdijk, Stnt Maartensdijk. G-iessen-NieuWkenk en voor Woerden (toez.). Bedankt voor Bel- lingwolde (toez.) E van Loenen voorgan ger Vrilz. Hervormden te Amersfoort. GEREF. KERKEN diker te Oostzaan J. D. de Stadskanaal, die bedanikte voor soortgelij ke benoeming te Oud-Loosdireoh t. Tweeta-1 te Goes (vac. R. A. Flintenrnon) C. L. Timmer® te Sint Pancr«6 ©n H. R. Zijlstra te Koudekerk aan de Rijn. - Aan genomen naar Kamerik H. Boswijk te Rot- iterdam-Feyenoopd'. Bedankt voor Oost en West -Soutourg H. J. vam Duinen te Willemstad. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Enurnartü D. Nteuwen-huis te Bunschoten -Spaikenibung te Goee J. Patoer te Deventer. CÏIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Steen wijk J. H. Oarlier te Zutphen. Beroepen te Deventer W. van 't Spijker te Drogeham. Het door dr. Havermans uitgebrachte psychiatrische rapport concludeerde tot een belangrijk verminderde toereke ningsvatbaarheid en dat op het moment van de daad verdachte door drift buiten zichzelf was. Mr. Rosingh stelde echter vast, dat dr. Havermans geen ontoereke ningsvatbaarheid aanwezig achtte. Ver dachte was een explosief en agressief man; tevens achterbaks en nors. In het woonwagenkamp had hij de bijnaam ..Gekke Piet". Dr. Havermans had ge adviseerd verdachte na de straf op te doen vangen en hem behoorlijke leiding te geven. Daarnaast achtte de Officier een lange straf noodzakelijk om de maatschappij tegen deze man te be schermen. Daarom luidde de els tien jaar met aftrek plus terbeschikkingstel ling van de regering voorwaardelijk voor de tijd van drie jaar. De verdediger, mr. B. Drion uit Breda, drong aan op een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf, zo nodig van enkele jaren wegens ernstige mishandeling de dood tengevolge hebbend, maar hij conclu deerde primair tot ontslag van rechts vervolging wegens ontoerekeningsvat baarheid. Na repliek en dupliek van de verdedi ger werd de uitspraak bepaald op dins dag 29 oktober. De Amerikaan Leiand Bryan ln Highland (Michigan) heeft in na volging van vele anderen in het ver leden nogmaals geprobeerd een combinatie vliegtuig-auto te ont werpen. Dit kwam er uit de bus een toestelletje, dat in de lucht 150 km per uur haalt, in tien minuten tijd onder meer door opklappen van de vleugels in een auto kan worden omgetoverd en dan langs de weg een snelheid van 100 km per uur kan bereiken. Het vliegtuig heeft slechts een kleine vierduizend gul den gekost. Een en ander over verhandeling der fondsen XXXI. In het vorig artikeltje werd reeds ge sproken van de verdeling der beurszaal ln z.g.n, hoeken, vaste plaatsen waar een bepaald fonds, bepaalde fondsen of groe pen van fondsen, verdeeld naar belang rijkheid, soortgelijkheid, land van her komst etc., worden verhandeld. Het is onmogelijk, dat de leden of hun bedien den persoonlijk alle orders zouden kun nen behandelen, d.w.z., dat zij voor elk fonds, dat zij hebben te kopen of te verkopen een tegenpartij zouden moeten zoeken. Er zijn immers ongeveer 2300 fondsen op de beurs genoteerd. Er zijn daarom bepaalde leden, die zich specialiseren in de handel in een bepaald fonds, bepaalde fondsen of een bepaalde groep van fondsen en die daarin de orders van medeleden verzor gen. Dit zijn de z.g.n. hoeklieden. Elk lid van de Vereeniging kan zich als hoekman vestigen: het vereist echter wel een grote mate van vakkennis, ken nis van de marktpositie en de mérites van de betreffende fondsen en vooral „feeling" en handigheid. Want de hoek man moet behalve van de kleine cour tage die hij geniet voor de diensten die hij zijn medeleden bewijst, zijn inkom sten ook verkrijgen uit de zaken die hij voor eigen rekening doet. Kan hij zijn kopers niet geheel bevre digen, dan worden bij de notering die in de officiële prijscourant en in de bladen wordt opgenomen, de letters g.b. gevoegd, wat betekent gedaan en bieden. Er is dan tegen deze koers gehandeld (gedaan), maar er is ook nog vraag op die koers, waartegenover echter geen verkopers stonden. Op dezelfde wijze, maar in omgekeerde richting, worden zo nodig de letters g.l. aan een koers i toegevoegd, hetgeen betekent gedaan en laten. Gedaan: verhandeld op die koers en laten: er zijn nog stukken op deze I koers aangeboden, maar er zijn geen I kopers op dit moment. Kan de hoekman bij gebrek aan handel of om markttech- nische iredenen geen koers tot stand brengen, dan ziet men wel de toevoe ging b. of 1., afkortingen van bieden of laten. Een enkele maal ziet men twee koersen in de gewone rubriek, n.l. een met de toevoeging b (bieden) en een lagere met de toevoeging 1. (laten). Kopers en verkopers kunnen dan niet tot elkaar komen. Wij wezen er reeds op, dat een be paald aantal fondsen behoort tot de z.g.n. actieve fondsen, waarvan meer dan één koers wordt genoteerd. Men vindt ze op de eerste bladzijde van de Prijscourant, zij worden ook wel A fond sen genoemd. Deze notering geschiedt in zeven tijdvakken, wat niet wil zeggen, dat er ln al die zeven tijdvakken een Een beeld van de plechtige zitting I de Engelse vorstin die tevens staats j naast Koningin Elizabeth plaatsge- van het Canadese parlement voor rechtelijk Koningin van Canada is. i nomen, het eerst onder voorzitterschap vanPrins Philip van Engeland heeft MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 oktober. Groenteveiling: waspeen A per kist 220 350; idtern B per kast 160320; udiem lijn per kist 360—490; bloemkool A 14—22; idem B 1013; andijvie 1623; bospeen 2933; groene kool 790800; uien per kist 220; sl-a 4; rode kool 5501170: peter selie 9701240; kroten per kist 70—1>10 ct. RIJNSBURG. 16 okit. Bloemenveiling FLORA. TrosetorysaavtihenShirley wit 28 40; creme 30—45; roze 3448; Chats- wonth 4061'; Hor wood 3800; Filmster 4008; Corona 5072; Mosquito 2839; Bounty 2332-; Bright Eye 3'541; Nor- mandie 3039. Sid via 60-70; Ohrysaivthen geplozen MigoM 1418; W, Dlamont 13 16; Sout Pink 20—24; Silvia Relly 17—21 per bos: Elta 10'26; Dwergaeter 2030' Segetuim 1621; Climax 2530 WOERDEN. 16 okt. Aanvoer '123 par tijen. Notering: eerste kwaliteit f2.3"l tot f2.34; twetde kwaliteit 12.26 lort f2.30; •irtrc kwaMted* tot Handed flauw. koers tot stand behoeft te komen. Af rekening vindt plaats tegen de z.g.n. middenkoers, een systeem waarover al veel te doen is geweest, maar, dat de gemiddelde Nederlander het beste ligt en er daarom moeilijk uit te krijgen is. Het betekent, dat als een fonds bijv. bij het begin van de beurs 150 noteert en zonder tussenliggende noteringen op 160 de markt verlaat, zoals dat heet, afre keningen plaats vinden tegen het ge middelde, dus tegen 155%. Zijn er meer I noteringen geweest, dan wordt van alle die tezamen de middenkoers berekend. In het bovenstaande voorbeeld, dus bij oplopende koersen, wordt de beurs vast genoemd. Zij kan ook flauw, lusteloos, prijshoudend, willig, zeer willig, geani meerd of ongeanimeerd zijn, voorts lui, oplopend, terughoudend, enz. enz., uit drukkingen die alle voor zichzelf spre ken. Is de beurs zeer vast of levendig, of vast voor een bepaald fonds, dan kan het gebeuren, dat de hoekman handen tekort schiet om zijn cliënten-medele den te bevredigen. De leden gaan dan onderling zelfstandig handelen door loven en bieden. Men spreekt dan van het open maken van een open hoek. We zagen reeds, dat het er in dat geval soms zeer heet kan toegaan. De officiële prijscourant, een uitgave van de Vereeniging, bevat de volledige koerslfjst van alle genoteerde fondsen, groepsgewijs ingedeeld, met, Indien ver handeld, de koersen van de dag. In de prijscourant vindt men voorts de koer sen van de vorige dag of de koers waar tegen zij het laatst werden verhandeld, verder alles omtrent de laatst uitgekeer de dividenden, de nummers van de dividendbewijzen, welke zich aan de stukken moeten bevinden, de koers gel dend voor boedels (successlekoersen) enz. In een bijblad wordt alles vermeld wat voor de leden van belang is, terwijl van tijd tot tijd Mededelingen aan de leden uitgaan, al dan niet voor publlka- tie vrijgegeven. Voorts worden nog allerlei gegevens verstrekt over gestolen en zoekgeraakte effecten en wat dies meer zij. Men ziet dus, dat de organisatie van de Vereeniging voor den Effentenhandel perfect is! Dat zit wel snor, zegt de moderne schooljeugd in zo'n geval. De vorige artikelen in deze reeks ver schenen in onze nummers van 18 en 19 januari, 11, 12 en 13 februari, 1, 9, 23 en 26 maart, 1, 5, 8 en 20 april. 18 mei. 7 en 12 juni, 8, 10, 13 en 17 juli, 7, 8, 14, 17, 18 en 26 augustus, 2, 13, 28 september en 7 oktober. Aantal postzakken voor Nieuw-Zeeland geplunderd Men heeft ontdekt dat zakken met post, bestemd voor Nieuw-Zeeland, ge plunderd zijn aan boord van het Brits' schip „Ceramic", dat maandag in Auck land is aangekomen. Blijkens een me dedeling van de P.T.T. in Auckland heeft men met zijn vingers aan 20 postzakken gezeten en ongeveer 80 paketten, die voor het grootste deel kerstgeschenken bevatten, geopend. Het schijnt dat de zak- k engeplunderd zijn voor het schip uit Londen vertrok. De plunderaars hebben ook uit Londen verzonden paketten geopend, die af komstig zijn uit Nederland.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4