SPARTA EN BW ONDER VOET GELOPEN DOOR DOS EN MVV srste&Sia ADO en Rapid JC leiden nog V^JÊUfV' r^j Is Jayne Mansfield Spartanen naar liet hoofd gestegen? Zo speelden de „profs" en zo staan ze er voor 96ste jaargang Maandag 14 oktober 1957 Derde blad no. 29264 Klasseverschil in ere-divisie Men zou het bijna niet willen geloven.In de ere-divisie uitslagen als 7—1 en 90.Uitsla gen dus, die wijzen op grote verschillen in kracht. Die eigenlijk klasseverschil aangaven. En die ver schillen waren er. Op eigen ter rein werd het zo goed begonnen Sparta door DOS onder de voet gelopen. In Maastricht zakte BW tegen MVV na de rust als een kaartenhuis in elkaar. Tot de thee hadden de gasten uit 's-Herto- genbosch de schade tot 20 kun nen beperken, maar daarna werd het Bossche team volkomen ver pletterd onder het geweld van de Maastrichtse doelpuntenmachine. Het werd 9—0.Ook ADO boekte een stevige overwinning. De Hagenaars speelden voor eigen publiek een uitstekende partij, vooral de beide oud-internationals Micky Clavan en Theo Tim mermans staken in grootse vorm. Tegen deze waarlijk sterke ploeg was NAC niet opgewassen. Kees Kuys en de zijnen gingen met 5—0 ten onder. Twee doelpunten werden gescoord door de Haagse midvoor Schuurman, die daarmede Het is alleen DOS geweest, die dit duo heeft kunnen blijven volgen. Sportclub Enschede kon - zonder Lenstra, Fottner en Odenthal - op eigen grond niet verder komen dan een doelpuntloos gelijkspel tegen Amsterdam, dat daarmede een uitstekende prestatie leverde. En ook Ajax kon de race niet volhouden. Het ging gisteren met 21 ten onder tegen Feyenoord. Zij het onder protest, maar het ziet er zo oppervlakkig niet naar uit, dat de Amsterdammers enige kans maken bij dit verzet tegen de scheidsrechterlijke beslissing. AjaxFeyenoord Kussen-regen voor arbiter Bronkliorst (Van een onzer verslaggevers). Ajax-aanvoerder Van Mourik moet zich als een matchwinnaar gevoeld hebben, toen hij na het benutten van een penalty door de roodwitte aanhang zo ongeveer van het veld werd gedragen. Jam mer genoeg voor de hoofdstedelijke supporters werd deze strafschop eerst na afloop van de wedstrijd tegen Feyenoord genomen en zul len de A.jacieden het voor de groene tafel van de protest-com missie waar moeten maken dat Kees Rijvers hands zou hebben gemaakt in het beruchte gebied. Arbiter Bronkhorst, die er met zijn neus bovenop had gestaan, bleef positief beweren, dat de Amsterdammers de handen van Feyenoord-doelman Van Pelt voor die van Rijvers hebben aangezien, maar de door de 12 nederlaag teleurgestelde hoofdstedelingen wilden met alle geweld protesteren en zo moest de heer Bronkhorst opnieuw in de arena, welke hij kort tevoren onder bijzonder onprettige omstandigheden verlaten had. En kele Amsterdamse heethoofden, die hun spijt over de nederlaag van hun favorieten blijkbaar bij de arbiter wilden zoeken, hadden hem namelijk met zitkussentjes bekogeld De wedstrijd bracht meer span ning dan fraai voetbal. Beide ploe gen wisselden ontstellend slechte met zeer goede momenten af. De Rotterdammers verdienden dc zege omdat zij gedurende lange perio den het middenveld stevig in han den hadden. Vooral de zwervende Kees Rijvers bezorgde de hoofd stedelijke defensie een moeilijke middag. Aan de andere kant om ons tot een paar van de voor naamste feiten te bepalen was 't vermakelijk om te zien hoe vaak en hoeveel Feyenoorders Piet van der Kuil aan zijn voetbalschoen lapte. Hij schoot er echter totaal niets mee op, omdat hij zich steeds weer vastliep in de Rotterdamse defensie, waarin Hans v. d. Hoek weer een prachtige partij stond te stopperen. Opvallend goed was ook doelman Van Pelt, met wie de Rotterdammers vrijwel zeker het keepersprobleem hebben opge lost. De wijze, waarop hij kort voor het einde een schot van Den Edel onschadelijk maakte, stempelde hem tot een doelman van klasse. Een doelpunt van Cor v. d. Gijp in de veertiende minuut luidde een Feyenoord-overwicht in, dat het ergste voor de Ajacieden deed vre- "en. Men verviel echter weer in het korte, treuzelende spel, in welk opzicht vooral Moulijn van zich deed spreken, zodat Ajax zich kon herstellen. Uit een vrij onschuldige aanval maakte Den Edel 11, 'laartoe in staat gesteld door Bleyenberg. Na de hervatting gingen voor Ajax kansen op een voorsprong verloren door falen van Bleyen berg. Den Edel en in mindere mate Snoeks. Een felle tegenaanval bracht Den Bleyker in schietpo sitie voor Pietcrs Graafland, die de keiharde schuiver moest laten gaan en daarmee leidde Feyenoord met 12. In de resterende tijd liep een fel aanvallend Ajax zich steeds weer te pletter op de hechte, kei harde Feyenoord-defcnsie. Zoals reeds gezegd protesteerde Ajax na afloop wegens het niet toekennen van een strafschop. Elinkwijk sluit triest (le rij En dan als nummer zes komen wij GVAV tegen, het dappere Groningse ploegje. dat gisteren in Amsterdam Blauw Wit toonde, hoe men nu het snelst succes kan boeken. Een scherpe pass door de vijandelijke defensie, een snelle sprint van een van de voorwaart- sen en een strak, goed gericht schot. Driemaal boekten de noordelingen op deze wijze succes. De Amsterdammers bleven met twee treffers dus net even beneden de maat. Zq,werd hoger tempo en groter enthou siasme naar behoren beloond. Uitstekend voetbal Waarschijnlijk de beste wedstrijd in de ere-divisie werd gisteren in Eindho- zijn eerste tiental volmaakte en de lijst der top scorers der ere-divisie aanvoert. Overigens mocht NAC nog van geluk spreken, dat het er zo af kwam. Het had met dezelfde moeite een grotere nederlaag kunnen worden. Dus blijft ADO met Rapid JC de lijst aanvoeren, want ook de ploeg uit Kaalheide won gisteren. Met 21 van VVV. De strijd was nauwelijks vier minuten oud of Van Melis had nummer één al in Venlose touwen geschoten. Op dat moment lag een flinke over winning van de gastheren in het verschiet, maar VVV herstelde zich van dit zwakke begin en kwam zowaar na een klein half uurtje spelen in de tweede helft weer gelijk toen Erkens een door Wilkes genomen corner inkopte. En voor de zoveelste maal in deze competitie moesten de laatste minuten Rapid weer de overwinning be zorgen. Het was een zege op dé valreep, maar voldoende om althans nog voor een week de hoogste eer met ADO te blijven delen, al staan de Hagenaars door betere doelcijfers hoger genoteerd. ven gespeeld tussen PSV en Fortuna. In het eerste kwartier bereikte deze strijd zelfs een uitzonderlijke hoogte. Helaas zakte daarna het peil iets. maar het bleef een ongemeen boeiende ont moeting tussen twee technisch zeer be hoorlijke ploegen, die elkaar niets toe gaven. Het was uiteindelijk Fortuna. dat terecht aan het langste eind trok. door dat het spel van de gasten, die Jan No- termans als rechtsbinnen hadden opge steld. iets verzorgder was. Maar er moest een presentje van de Eindhoven- se doelman Bekkering aan te pas ko men om deze zege een feit te maken. Een kwartier voor het einde liet deze goalie een schot van Notermans uit de handen vallen en Appel was er prompt bij om zijn ploeg voor de derde maal de leiding te bezorgen en nu voorgoed Tweemaal had PSV een achterstand kunnen inlopen, maar het miste de kracht om dit voor een derde maal te presteren. En onderaan de lijst staat Elink- wjjkDe ongelukkige Utrechtse ploeg die steeds de wind zwaar tegen heeft. Opnieuw werd op het nippertje verloren, ditmaal met 12 van Noad. Zeker, de overwinning van de Tilhur- gers was verdiend, maar het verschil was minimaal en het moet gezegd, de Stichtse ploeg had geen greintje ge luk. Bovendien stonden er gisteren twee Surinamers op de ziekenlijst. AI met al, na de achtste ronde staan de Utrechtenaren met niet meer dan 1 overwinning duidelijk onderaan met reeds drie punten achterstand. Het is een trieste toekomst i-f fearer - Hilversummers elke treek in Solarium Binnen twintig minuten leidde 't Gooi (tegen UYS) met 5-0 (Van onze sportredacteur) Het bestuur van de Hilversumse tweede divisieclub 't Gooi ver waarloos^ niets.Mr. Lobsteyn en de zijnen houden zelfs rekening met de kleine mogelijkheid, dat op een goede zondag in ons land de zon zal schijnen en gaan daarom elke vrijdagavond met hun spelers in een Hilversums solarium zitten zonnen. Het heeft zijn geld alweer opgebracht, want terwijl de UVS'ers in de Rivièra-achtige tempera tuur moeizaam naar hun vorm liepen te zoeken, dartelden de geel zwarte zonaanbidders fris en vrolijk over het veld. Binnen twintig minuten stond het 5—0 voor 't Gooi. Het was voor de Leidse supporters, van doelman Bals, maar ook nu weer die waren meegegaan naar Hilversum, I wreekte zich het gemis aan een afwer- een levensgroot, griezelstuk, zó vlot als ker in de UVS-aanval. Bepaald gelukkig de Hilversumse voorhoede de totaal waren onze stadgenoten evenmin. Een ontwrichte blauwwitte-defensie in die loeiend schot van Jan de Wolff!) werd eerste twintig minuten keer op keer door een geelzwarte speler uit het doel oprolde. In de derde minuut reeds open- gekopt en kort daarop, tooen doelman de linksbuiten Van Wilpen de score. Bals de bal kwijt was geraakt aan toen Michielsen een schot van rechts- Supusepa, redde Fluit opnieuw op de i buiten Houtveen niet onder controLe lijn. Acht minuten voor tijd bracht de Ihad kunnen krijgen. Eén minuut later Hilversumse linksback Van Gardingen loste midvoor De Zoete een 25 meter- de bal fraai op, om vlak voor het Leidse schot, dat Michielsen volkomen verraste doel Van Wilpen van een knappe pass en twee minuten later kopte Houtveen i te bedienen en toen kon Michielsen voor nummer drie achter de blauwwitte doel- de zesde maal deze middag naar het man. In de vijftiende minuut raakte net Jan de Wolf een moeilijke bal half en UVS bracht ditmaal de volgende for- gezamenlijk leverden Houtveen en Bur- matie in het veld: Michielsen, Leupe, Ergste nederlaag sinds jaren (Van onze correspondent) Laten we het maar daarop houden. De komst van Jayne Mansfield op het Rotterdamse Kasteel moet de roodwitten naar het hoofd zijn gestegen gelijk de champagne, welke voor intieme kring ter ere van blonde Jayne werd uitgeschon ken. En Frans de Munck dan? horen we als protesten uit 't publiek. Fr. de Munck die niet één keer, maar twee keer in de armen van blonde Jayne heeft gelegen alvorens IJzeren Rinus en scheidsrechter Klaas Schipper van kusgrage Jayne een pakkertje kregen. Daarop kunnen we alleen maar antwoorden: Tja, Frans de Munck is Frans de Munck. Toen Tinus Bosselaar d r na vijf mi nuten al één bij hem inpriemde - een wel hard. maar niet helemaal onhoud baar schot - is dat misschien zijn red ding geweest. Frans, zal de Munck ge dacht hebben. - als je het zo blijft doen kan Jayne geen prettig beeld van je mee terug nemen naar Hollywood. En Frans zette zijn tanden op elkaar en liet er geen één meer door. De eerlijkheid ge biedt ons er aan toe te voegen, dat de Spartanen het wel niet zo erg dikwijls meer hebben geprobeerd, maar zo af en toe was er nog wel eens een vleugje Spartaanse geestdrift voor de zuilen van De Munck. die sinds de eerste vijf minuten bijzonder stevig op de grond stonden. Hetzelfde kan voor Sparta helaas niet gezegd worden. Wat eens als de linie- Terlouw in ons voetbaljargoen doorging voor een „muur van beton" bleek giste ren een filmmuur te zijn - om in de trant van Jayne Mansfield te blijven. Twintig minuten hield ze stand en toen begon ze met een zachte zucht af te brokkelen. De Stichtse aanvaller Van Capelle was de eerste, die zich er letter lijk doorheen wrong, toen Hofstee valse lijk in de waan verkeerde dat hij de bal had en de bal ging in een verlaten doel (11). Sommige Rotterdammers leefden nog even in de hoop, dat Klaas Schip per een ongerechtigheid had gezien, doch hij wees fors naar het midden en het bleef 11. Het gat dat Van Ca pelle had gemaakt, zou zich niet meer helen, het zou integendeel steeds groter worden. Nog geen drie minuten later schoot Luiten er doorheen (1-2) - zeven minuten later haalden Luiten en Krom- mert het samen nog wat verder open (1-3) en toen het rust werd, was het door toedoen van Tony v. d. Linden, die wij het als middenvoor maar knap von den doen. een flinke scheur geworden (1-4). Wijze woorden en raadgevingen van Dennis Neville hebben er in de rust weinig op kunnen vinden. De tweede helft begon Sparta wel met goede voor nemens, doch eens te meer ging het pad naar de hel er mee geplaveid. Want de tweede helft was nog geen tien minuten De Sparta-defensie moest in de ontmoeting tegen DOS zeven maal achter zich kijken. Op de foto ge beurt dit voor de vierde maal. waar bij Terlouw (links) wel een bijzon dere verontruste uitdrukking op het gelaat heeft. De Italiaan Ercole Baldini heeft zondagmiddag de „Grote Prijs Cam pari" gewonnen, een tijdrit over 76.5 km. over de heuvels van de San Salvatore- berg bij Lugano. De uitslag was: 1. Bal dini (It.) 76.5 km. in 150.51.6; 2. Mbser (It.) 1 52.59 8 3. Coppi (It.) 1.54.09 4. Vaucher (Zwitserl.) 1-54.14.6. oud of we zagen Tony van der Linden van Hans de Koning de bal afkanen en vrolijk de vijfde kegel aan de mast brengen. Een kwartier later kon Visser alleen nog maar de snelle Luiten met de hand onderscheppen. De bal ging naar v. d. Linden, knal: 16. De rest van het ver slag meenden we in het teken te kun nen houden van een werkelijk triestig makende onmacht om de stand aan het scorebord nog wat te kunnen fatsoene ren, tot één minuut voor het einde een directe omhaal van v. d. Boogert volgde en iedereen zag verbluft de bal ten ze vende male achter Hofstee in het net ploffen. En deze volkomen uit vorm zijnde Spartaploeg moet vanavond in Londen tegen West Ham spelen en woensdag nog eens tegen Southend. Enfin - het beste er maar van hopen ERE-DIVISIE gers het leer af in het Leidse net: 40. Kort daarop trapte ook stopper Hak mis en De Zoete profiteerde daar dank baar van: 50. Intussen stond Gooi- doelman Bals heerlijk zonnebadend te gen een doelpaal geleund, want Leidse aanvallen waren er niet bij. Want zo Verhoogt c.s. aan een aanval toekwa men. waren óf de passen te slordig óf werd het spel te kort gehouden. De eerste Leidse aanval kwam pas in de 36ste minuut. Verhoeks kopte het leer goed in, met een listig boogje over de uitlopende Bals, maar rechtsback Fluit slaagde er in op de doellijn red ding te brengen, zij het ten koste van een corner Deze hoekschop, genomen door Verhoogt, werd door Supusepa in een doelpunt omgezet. Kort daarop lan ceerde de blauwwitten, wier tegenstand groeiende was, opnieuw een aanval over rechts en wéér rondde Supusepa de scherpe voorzet op de juiste wijze af: 52. En daarmee hadden de blauwwit ten al weer iets van hun gezicht gered. In de tweede helft bleek er van enig krachtsverschil geen sprake meer. De UVS-defensie had zich volkomen her- Isteld en er waren perioden, dat de blauwwitten overwegend in de aanval I waren. Vooral de voorzetten van Ver- I hoogt stichtten verwarring voor de ve6te De Wolf, Hak, F. v. d. Zeeuw, Mat- theeuwisse, Verkuylen, Verhoeks, Supu sepa, Verhoogt. KNVB-to(o over de Iwee ton Met een forse druk is de omzet van de K.N.V.B.-toto over de twee ton heen- geschoten. Met een vooruitgang van f.8000 steeg de bruto-inzet tot het ka pitale bedrag van f206.700. Er waren 148.000 deelnemers, die hiervoor zorg den. Het totale prijzenbedrag beloopt nu f. 82.700. Voor de eerste prijs is f 57.900 beschikbaar; het restant, groot f.24.800, is voor de tweede prijs. In de acht weken van dit seizoen, dat de toto draait, is de totale omzet al boven die van het vorige seizoen uitge komen en dat betekent, dat de clubs in deze luttele weken tezamen al bijna een bedrag van f. 500.000 ontvingen. Doelman Van Pelt. de nieuwe keeper van Feijenoord. speelde tegen Ajax een veelbelovende wed strijd. Eenmaal moest hij 'zich ech ter gewonnen geven en wel voor een schot van Den Edel. welk mo ment u op de foto ziet afgebeeld. Sittardia Limburgia Stormvogels Leeuwarden SHS Haarlem Volewijckers Eindhoven Wageningen Hermes DVS Fortuna VI. RCH KFC Helmondia 55 Rigtersbleek Xerxes 15—12 10—11 12—19 13—19 9—16 10—18 7—15 7—18 2e DIVISIE Ai ZFCLonga 6i EmmaEBOH 31 WilhelminaDe Valk 20 BaronieDOSKO l2 DHCHilversum 22 ON AZeist 10 •t Gooi—UVS 6—2 ONA 4 4 0 0 8 9—3 Hilversum 5 3 2 0 8 12— 4 'fc Gooi 6 3 2 1 8 16—10 ZFC 4 3 1 0 7 11— 2 Zeist 6 3 1 2 7 16—14 Wilhelmina 52 1 2 5 11—9 De Valk 6 1 3 2 5 7—10 Longa 6 2 1 3 5 7—11 DOSKO 6 2 1 3 5 8—14 UVS 6 1 2 3 4 11—15 Emma 4 1 1 2 3 5—5 DHC 5 1 1 3 3 9—14 Baronie 4 1 0 3 2 10—14 EBOH 5 0 2 3 2 4—11 2e DIVISIE B: ZwartemeerHeracles 01 RhedenEnsch. Boys 05 Go AheadHeerenveen 12 VeendamOldenzaal 02 VelocitasTubantia 22 Be Quick—NEC 6—2 Oosterparkers—Zwolse Boys 30 Heracles 5 5 0 0 10 18— 2 Rheden 6 5 0 1 10 15— 9 Be Quick 6 3 2 1 8 20—10 Oldenzaal 5 3 11 7 13— 7 Ensch. Boys 5 3 0 2 6 11— 8 Go Ahead 6 14 1 6 11— 8 NEC 6 2 1 3 5 9—14 Velocitas 4 12 1 4 8—8 Heerenveen 5 2 0 3 4 8—9 PEC 5 2 0 3 4 7—9 Veendam 5 2 0 3 4 712 Tubantia 6 1 2 3 4 9—10 Zwartemeer 6 2 0 4 4 817 Oosterparkers 4 1 0 3 2 39 Zwolse Boys 4 0 0 4 0 318 Dwars door Dordt Zaterdagmiddag werd onder gunstige weersomstandigheden de stratenloop Dwars door Dordt gehouden. Aan de koers werd deelgenomen door 45 atle ten. In de A-telasse, waarin slechts drie lopers uitkwamen, werd J. Lips (Par thenon. Dordrecht) eerste. Hij legde het ruim 5.3 km. lange parcours af in 15 m. 56.6 sec. Hu had bijna 14 sec. voorsprong op J. Perdaems (Thor, Roosendaal), die als tweede eindigde. In de B-klasse luid de de uitslag: 1. E. Westerhout (Hol land. Leiden), 16 min. 1.2 sec.; 2. D A. Jansen (Thor, Roosend.) 16.21.4; 3. Ph. Zoek (Parthenon, Dordreoht) 16.21.4. Yolanda Balas verbetert Europees record De Roemeense atlete Yolanda Balas heeft tijdens wedstrijden in Boekarest het wereldrecord hoogspringen dames, dat met 1.76 meter op naanv staat van Mildred Mcdaniel (V5.) geëgaliseerd. Met deze prestatie verbteerde zij haar eigen Europees record met 1 cm Het Europees record stond tevens op naam van de Russin Taisa Ohenci, die op 17 september van dit jaar 1.75 meter sprong.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5