Leden der bergingsvereniging Renate Leonhardt verontwaardigd Scherpe rede van Britse premier tegen communisme Japan zal Iinlia bij ontwikkeling helpen Heeft Ver. Nederlands Fabrikaat in Euromarkt nog bestaansrecht? Haagse burgemeester pleit voor streng optreden verkeerspolitie Kerkelijke herdenking 75-jarig bestaan van Martlia-Sticliting Ds J. Th. Meijer, predikant-directeur sprak over „Hoe word ik iemands naaste" Kerkelijk Leven MAANDAG 14 OKTOBER 1957 Het geld is op" zei de gemachtigde Ruim 40 leden van de Coöp. Ber gingsvereniging „Renate Leonhardt" U.A. waren zaterdagmorgen ter zit- ting van de Haagse kantonrechter verschenen om nit te leppen waarom zij weiperden f 15.contributie te be talen. Dit bedrap had de voorzitter van de verenipinp, de heer Visser, in decembber van het voripe jaar per ge stencilde circulaire van hen gevraagd. In deze circulaire stond dat als de berging niet in het voorjaar of in de zomer van dit jaar zou worden ver richt, de verenipinp aan de leden in 1958 hun f 15.zou terugbetalen. En omdat de berging inderdaad nop niet Is verricht en omdat niet kan worden aangenomen dat zulks dit jaar nop het geval zal zyn (de heer Visser zelf acht dit ook niet mogelijk) wenst men niet te betalen. De Haagse kantonrechter, mr. G. J.M. van den Dungen, besloot dat deze zaak behandeld zal worden dinsdagmorgen 5 november om 10 uur. De behandeling van een soortgelijke vordering tegen de Amsterdamse leden van „Renate Leonhardt" is door de Am sterdamse kantonrechter uitgesteld tot het einde van dit jaar. De heer Visser was zelf niet versche nen. Zijn gemachtigde, de heer F. van der Zijde, vertelde dat de voorzitter met A-griep te bed ligt. Na de beslissing van de kantonrechter verlieten de 40 leden- goudvissers de zaal. Toen de heer Van der Zijden ook de zaal verliet, werd hij op de gang opgewacht door de menigte „Renate Leonhardt"- leden. die in alle toonaarden hun ver ontwaardiging luchtten over de gang van zaken. Een spervuur van vragen en kriti sche opmerkingen werd op de verte- genwoordifer van het bestuur afge vuurd: „Waarom laat de heer Visser ons dagvaarden om contributie te be talen. terwijl het al by voorbaat vaststaat, dat hy dit in 1958 weer zal moeten teruggeven? In de circulaire staat immers, dat hij de geïnde con tributies volgend jaar zal terugbetalen, indien het goud dit jaar niet geborgen wordt"? De heer Van der Zijde ontkende dat zou worden terugbetaald. In de cir culaire was bedoeld: „Indien geen po ging tot berging zou worden onder nomen", zo zei hij. Dat staat er niet, riep men in koor. Waarop de heer Van der Zijde repli ceerde, dat men aan een niet-onder- tekende circulaire geen rechten ont lenen kan. Overigens zou men toch niet kunnen terugbetalen, want er is geen geld, al dus deze bestuursvertegenwoordiger, die O „Het communisme heeft elk onder scheid dat vroeger gemaakt werd tussen oorlog en vTede, weggevaagd. Het com munisme betekent een voortdurende oorlog." aldus heeft premier Macmillan zaterdagmiddag op een openbare bijeen komst na afloop van het jaarlijkse con gres van de Britse conservatieve partij te Brighton verklaard. Hij zei, dat het communisme niet alleen van buitenaf maar ook van binnenuit door middel van propaganda en intimidatie, het Wes ten tracht te verzwakken. Daarnaast ageert het communisme ook in gebieden, welke van vitaal belang zijn voor de Wes telijke mogendheden, zo vervolgde de premier. Hier werden nationalisten be wapend om communistische doeleinden ie dienen. Tegen deze tactiek moet het Westen zich met alle middelen verzet ten. In dit verband merkte Macmillan op, dat „vreedzame coëxistentie" iets goeds is. zolang deze samenleving Inderdaad vreedzaam is en de ene party de positie van de andere poogt te ondermijnen door komplotten en intriges, „wy moe ten tegelijk geduldig en verstandig zijn. Wy moeten rustig nagaan wat de be doelingen en de methoden van onze te genstanders zyn en niet hetgeen we graag zouden willen voor de werkiykheid aanzien. Alleen daden en niet woorden vormden de enige realiteit", aldus de premier. „Wij beschikken over een drievoudig schild: de gezamenlijke bedoelingen en de morele invloed van ons gemenebest, de groeiende solidariteit van West- Europa en ons bondgenootschap met de V.S." Over het laatste punt zei Macmil lan. da-t de V.S.in 1954 in het Verre Oos ten bereid waren geweest alleen te hande len. terwijl Engeland toen meer voelde voor een gematigd optreden. Een jaar geleden was daarentegen Amerika het niet eens geweest met het Brits-Franse optreden tegen Egypte. De Brits-Franse opvatting dat het de Sovjet-Unie was, die in het Midden-Oosten stookte, was toen niet aanvaard. Thans zou echter wel niemand ontkennen, dat die analyse juist was geweest.. Macmillan noemde het een van de grootste successen van de laatste maanden, dat Londen en Washington hadden erkend, dat men tezamen moest handelen. Japan zal helpen bij de uitvoering van het Indiase vyf-jarenplan, aldus heeft de Japanse minister van Buiten landse Zaken, Foedjüama. zaterdag na een bespreking met premier Nehroe van India in Tokio bekendgemaakt. De hulp zal worden verleend in de vorm van geldleningen, materiaal en technische bijstand. Een Indiase missie zal binnen kort naar Japan komen om het hulppro gram met de Japanse autoriteiten uit te werken. De premiers van Japan en India heb ben als slot van Nehroes officiële bezoek gisteravond een gemeenschappelijk com muniqué uitgegeven, waarin zij de grote mogendheden verzoeken op te houden met de vervaardiging en het gebruik van kernwapens. Zij achten dit noodzakelijk heid indien de volkeren van de wereld zonder angst willen even en genieten van het n.ike leven, dat de hedendaagse techniek en wetenschap bieden. De re geringsleiders geloven verder dat in de recente uitvinding van het ruimtetuig nog meer gevaren liggen, waarvan de aard en omvang nog niet kunnen wor den bepaald. Op de thuisreis naar Nieuw-Delhi zal Nehroe drie dagen in Hongkong vertoe ven. desgevraagd hardnekkig ontkende, dat hier van oplichting of zwendel sprake zou kunnen zyn. Sommige leden wezen hem erop, dat in de eerste vergadering destyds was vastgesteld, dat er in het geheel geen contributie geheven zou worden. Maar de notulen van die ver gadering zyn nooit goedgekeurd, omdat zy niet te lezen waren, antwoordde de heer Van der Zijde. Het opgewonden ge sprek duurde geruime tijd voort. Eerst in de gang, toen in een van de wacht kamers van het kantongerecht en ten slotte op straat. Het wachten is nu op de behandeling van deze zaak op 5 no vember Russische tolk probeerde een Deen om te kopen Het Deense ministerie van Buiten-1 landse Zaken heeft gisteren medege-1 deeld, dat Sergei Smimof, de tolk van de Russische militaire attaché, die we- i gens spionage uit Denemarken is uitge-1 wezen, een Deen heeft proberen om te kopen teneinde inlichting te krygen over de Deense defensie. De Sovjet-Unie heeft zaterdag in een nota aan de Deense regering de uitwy- zing ongegrond genoemd en op haar beurt de Deense landbouw-attaché in Moskou gelast, de Sovjet-Unie tegen 15 oktober te verlaten. Smimof was de tolk van kolonel Nikolaj Jakoflef, die deze zomer in Ko penhagen arriveerde om luitenant-kolo nel Rogof te vervangen, de militaire attaché, die in Januari werd uitgewezen. De bedoelde Deen had zich volgens de Deense verklaring met de politie in ver binding gesteld en medegedeeld, dat Smimof byzonderheden wenste over het Deense radar-waarschuwingsnet. Werkzaamheden in ieder geval anders (Speciale berichtgeving) De Vereniging Nederlands Fabrikaat staat thans voor een dilemma. De Euro- markt toch zal een nieuwe constellatie voor Europa brengen en de vraag is dan ook of en in hoeverre Nederlands fabrikaat nog levensvatbaarheid en levensnood zaak heeft. Onder de leden zyn reeds stemmen opgegaan die zeggen, dat het bestaan der vereniging binnenkort geen zin meer zou hebben, doch vele andere leden zyn daarentegen van mening, dat het bestaan van V.N.F. meer zin zou hebben dan ooit en dat haar activiteiten voortgezet moeten worden. Om zich over deze problemen te be zinnen, hield Nederlands Fabrikaat van middag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een buiten gewone ledenvergadering, waarop enkele sprekers de vraag beantwoordden, welke de plaats van V.N.F. in de komende Euromarkt zou dienen te zyn. Na een openingswoord van de heer E. J. Muller, voorzitter van V.N.F., ver klaarde ir. E. A. Plate, plaatsvervangend directeur-generaal van Handel en Ny- verheid by het ministerie van Economi sche Zaken, dat z.i. de werkzaamheden van V.N.F. de komende jaren op twee vlakken dienen te liggende Nederlandse fabrikant overtuigen, dat het voor het vormen van een vaste Nederlandse klan tenkring noodzakelyk is het Nederlandse produkt met Nederlandse kwaliteit onder Nederlandse naam op de markt te brengen en daarnaast krachtige steun te blyven verlenen zoals overigens reeds jarenlang uiterst verdienstelijk wordt gedaan aan het streven om het Nederlandse volk meer dan tot dusverre belangstelling te doen gevoelen voor de Nederlandse industrie. Slechts wanneer industrie en publiek zich één voelen, kunnen wy onze in dustrialisatie als geslaagd beschouwen en kunnen wy zonder vrees de Euro markt tegemoet zien. De heer W. Bruynzeel, directeur van de Bruynzeel fabrieken, was daaren tegen van mening, dat de gezonde economische ontwikkeling in de Euro markt nog een tijdlang geremd zal worden door nationale gevoelens, doch dat deze een steeds geringere rol zul len gaan spelen, hetgeen hy goed en ook noodzakelyk achtte. Een vereni ging als V.N.F., die juist een zo groot deel van haar streven baseert op na tionale gevoelens, achtte hij dan ook niet thuis te horen in een „Verenigde Staten van Europa", ja, zou daar zelfs schadelyk werken. Er komt echter een overgangstyd en ln die tyd zal veel overleg gepleegd moeten worden en helaas, maar zeker, ook veel gevochten. Dit vechten kan en moet voornamelijk zijn het vechten voor één einddoel, namelyk één verenigd Europa. Het zal dientengevolge ook een vechten dienen te zijn tegen nationale protectio nistische tendenzen. In dit beeld was naar sprekers mening dan ook voor de Vereniging Nederland Fabrikaat geen plaats en het toch blyven innemen van een plaats in een nationale gemeenschap zou deze ontwikkeling zelfs kunnen schaden. In de overgangsperiode kan V.N.F. ech ter nog veel nuttig werk verrichten, al dus de heer Bruynzeel. De voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, dr. G. van der Wal. wiens rede in verband met ziekte voorgelezen werd door dr. Milius. merk te op dat, wil de propaganda voor het Nederlandse Fabrikaat in de Euromarkt zin hebben, deze zich niet dient te richten tot de Nederlandse be volking in het byzonder, maar op de Euromarkt in haar geheel. De V.N.F. moet er naar streven, dat er een reputatie voor het Nederlandse pro dukt wordt opgebouwd. Mevrouw Betty Kortekaas—Den Haan, presidente van de Nederlandse Huis- houdraad, was van mening, dat al zou er honderd maal een Euromarkt komen het Nederlandse produkt op de eigen thuismarkt zyn plaats zal moeten blijven behouden, beter ge zegd: vergroten. Indien er geen Ver eniging Nederlands Fabrikaat was, dan zou deze ook nu opgericht moeten worden. De Nederlandse jeugd zal verder bij gebracht dienen te worden, dat hoe prettig het ook is, dat op de arbeids markt een Europees uitvliegen moge lijk zal zijn het mede van haar werkzaamheid afhankelijk is of Ne derland zich op den duur zal kunnen handhaven. Jazz-musici speelden in een Engelse kerkdienst Vyfentwintig van Londens beste jazz musici en een jazz-zanggroep hebben gisteren onder leiding van Peter Knight een jazz-kerkdienst verzorgd in de St.- Augustinuskerk in Highgate in Noord- Londen. De kerkgangers stelden zo'n godsdienstoefening.te oordelen naar het enthousiaste mee-tappen. zeer op prys. De rector, Geoffrey Beaumonv. had deze dienst samen met Peter'Knight georganiseerd om meer mensen te trek ken en daarin is hij zeker geslaagd: de kerk was overvol Bovendien heeft de BBC-televisie- dienst de kerkdienst uitgezonden. „Dit is muziek die de mensen naar de kerk brengt", zei de rector. „Met deze muziek leven zij elke dag, waarom zouden zij er ook niet by bidden". Radio-actieve melk in de buurt van Windscale Proeven in de buurt van het kern- energiebedrijf te Windscale in Engeland, waar zich donderdag een ongeluk heeft voorgedaan, hebben aangetoond, dat de radio-activiteit van de melk ter plaatse tenminste zesmaal hoger is dan het toe laatbare peil. Om deze reden zal tydelyk geen melk van boerderyen in de omge ving van de fabriek in de handel worden gebracht, aldus heeft het Britse gezags orgaan voor atoomenergie 'bekendge maakt. By het ongeluk is radio-actiëve stof tengevolge van „oververhitting" uit de schoorstenen ontsnapt. Melk heeft de eigenschap radio-activiteit in zich te concentreren. Verwacht wordt, dat het verschijnsel in de komende dagen zal toenemen en korte tijd la-ter zal afne men en weldra verdwynen. Minister Helders in Nieuw Guinea aangekomen De minister van Zaken Overzee, mr. Helders, is zaterdagavond per vlieg tuig op Biak in Ned. Nieuw-Guinea aangekomen. Hy werd verwelkomd door gouverneur Van Baal, de resi dent van de Geelvinkbaai, de heer Veldkamp en de commandant Mari tieme Middelen in Ned. Nieuw-Guinea, kapitein ter zee Van der Star. Gisteren heeft minister Helders een kerkdienst bygewoond in Sorido, een van de oudste kampongs op Biak. De dienst werd geleid door de Papoea-pre- „JT ie niet horen wilmoet maar voelen" W anneer einde Monde oorlog op ivielen'? De Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft tijdens een ontvangst, die hij de deelnemers van het internationale politie-verkeerscon- gres in de Residentie de „ontaarde on verschilligheid in het verkeer, die zich van velen heeft meester gemaakt" scherp gelaakt. ,,Een onbegrüpelijke tekortkoming in onze beschaving openbaart zich in ons gedrag op de weg. Welk een verdrongen complexen van psychisch onbehagen la ten velen de vrije teugel, zodra zy zich in het verkeer begeven". Gistermorgen is in het kerkgebouw van de Martha-Stichting een speciale kerkdienst gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Martha Stichting, waarby als voorganger optrad de predikant-directeur van de stich ting, ds. J. Th. Meyer. In deze dienst werd ook de nieuwe vicaris, mej. J. Ch. Ten Have bevestigd. Ds. Meijer sprak naar aanleiding van Lucas 10. de gelykenis van de barmhartige Samaritaan onder het motto: „Hoe word Ik iemands naaste." Ds. Meijer begon met er op te wyzen derdak te verschaffen, ging hij hieraan geen droge opsomming van feiten te zullen geven over het bestaan van de Martha Stichitng, maar het meer te zullen hebben over „Wat is taak en roe ping". Wij zijn hier byeengebracht, al dus de predikant, op verschillende wijze en vormen met elkaar een gemeenschap. Wij zijn voor elkaar verantwoordelijk en moeten eikaars naasten zijn en niet aan elkaar voorbij gaan. vooral niet als een ander ons dringend nodig heeft. Maar al te vaak hebben wij tegenwoordig geen tyd meer voor elkaar. Spreker wilde zich zelf in dit opzicht niet vrypleiten. „Ook ik heb vaak geen tyd en ga dan zoals in het tekstwoord gezegd wordt, als de priester en de leviet aan de behoefti- gen voorbij". Wy moeten, zo ging ds. Meijer voort angstvallig waken voor z.g. bedryfsblindheid. Het gaat in de Mar tha Stichting vooral ook om Samarita- nendienst. Wijlen de heer Geel, de stich ter van deze inrichting, leefde 75 jaar ge leden in een geheel andere tyd: toen waren er meer ryken, maar ook veel meer armen, die leefden zonder de so ciale verzorging die wy thans kennen. Toen op de heer Geel in 1883 een be roep werd gedaan aan drie kinderen on- niet voor by, maar stelde zich verant woordelijk voor deze kinderen. Wy moe ten dus de hulpelozen helpen. Er is hier in de afgelopen 75 jaar veel dankbaar werk verricht, ook al ging dit vaak met vallen en opstaan, er waren natuurlijk mislukkingen en verrassingen van jong en oud. Ds. Meyer herinnerde aan de periode van de tweede wereld oorlog en de tyd na 1945 toen men weer bijeen kwam. Met deze 400 jongeren moet een gemeenschap groeien. Dit kun nen wij opbrengen alleen door Gods grote kracht, waarin wij ons zelf steeds weer dienen te vernieuwen, aldus besloot de predikant zyn met grote aandacht be luisterde herdenkingspreek. Na orgelspel van de heer A. Hoekstra en dankgebed werd tot slot gezongen Psalm 138 4 „Als ik omringd door tegen spoed, bezwyken moet, schenkt Gy mij leven". De nieuwe vicaris, mej. J. Ch. ten Have werd met enkele woorden tot haar werk ingeleid, waarop de aanwezigen haar de zegenbede uit Psalm 134 toezongen. Er is. aldus mr. Kolfschoten, een gro te categorie van betrouwbare rijders, die de zelfbeheersing weten op te brengen om in de „wildernis van het verkeer", een elementair gevoel van „good-sport" te handhaven. Zij staan niet zó op hun recht, dat zij anderen met de dood wil len bestraffen, wanneer die dat recht willen aantasten. Met bewondering voor degenen, die veilig verkeer propageren en niet onge voelig voor de mogelijkheden van op voeding tot goed weggebruiker, hoop ik, dat nog eens algemeen begrip zal door breken. waardoor aan de „koude oorlog op wielen" een einde zal komen. „Ik ben er meer dan ooit van over tuigd. dat naast middelen tot opvoe ding van het publiek voorlopig maar één middel tot spoedige effecten zal leiden. Dat is drastische gestrengheid tegen ie der, die het verkeer in gevaar brengt. Het gaat hier om duizenden nodeloos verwoeste mensenlevens en om het ver nietigende levensgeluk van tienduizen den. aldus de Haagse burgemeester. Wie daarmede aan schuldig is. zal het geducht moeten gaan voelen door hoge boetes, door langdurig intrekken van het rijbewys. door gevangenisstraf en door verbeurdverklaring van het voertuig. Soepelheid van de verkeerspolitie is een gevaariyk woord. Gezond verstand en redelijk gebruik daarvan mag men by onze verkeerspo litie veronderstellen. Daarnaast boezemt ernst en hardheid ontzag in. Dat deel van het verkeerspubliek, dat voor deze nieuwe maatschappelijke mis dadigheid schuldig staat, moet van het „wie niet horen wil, moet voelen" door drongen worden, in de hoop dat zft door schade en schande wijs worden. Het gaat erom de nimmer aflatende stroom van ellende maar al te vaak veroorzaakt door menseiyk wangedrag, onkunde, slordigheid, brutaliteit en grove onver schilligheid. af te dammen, aldus mr. Kolfschoten. Soekarno ook naar Japan In een zaterdag door de Indonesische regering uitgegeven communique is medegedeeld, dat president Soekarno tydens zijn reis naar Aziatische, Euro pese en Latyns-Amerikaanse landen, die hij tegen het einde van het jaar zal ondernemen, bezoeken zal brengen aan Frankryk, Japan, het Vaticaan, India, Thailand en een aantal Zuid- amerikaanse landen. De president zal begin december vertrekken. Het kabinet heeft besloten ook de mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe- bandrio, de minister van Scheepvaart, commodore Mohammad Nazlr, en de minister van oud-strijdersaangelegen- I heden, Chairul Saleh aan het gezelschap j van de president toe te voegen. dikant Mandowen. Na de kerkdienst begaf de minister zich met een aantal autoriteiten naar de begraafplaats op Biak, waar ook de laatste rustplaats is van de slachtoffers van de ramp met de „Neutron". Bij elk der graven legde mr. Helders, geassisteerd door de drie gede coreerde Papoea-redders by de vlieg ramp, een boeket chrysanten, die hy had meegenomen uit Aalsmeer. De minister bezichtigde vervolgens Biak, waarby hij o.a. een bezoek bracht aan de stadskampong en het nieuwe marinecomplex in Sorido. Gistermiddag gingen minister Helders en gouverneur Van Baal aan boord van het tourneevaartuig „Oranje" om via Seroei en Sarmi naar Hollandia te rei zen, waar het gezelschap woensdag wordt verwacht. Dagbladen in de Molukken verboden De militaire autoriteiten in de Zui- delyke Molukken hebben wee dagbla den, die daar verschijnen, verboden en twee andere dagbladen censuur op gelegd. De plaatselyke journalistenvereni ging heeft om opheffing van het ver bod van verschynen gevraagd en de twee onder censuur geplaatste bladen hebben uit protest hun publicatie ge staakt. Intussen is een journalist in Djakarta, die een maand geleden gearresteerd werd door de militaire autoriteiten in de hoofdstad vrygelaten. Soemarsono, hoofd-redacteur van de „Djawa Bearoe", is echter wel onder arrest-bevel gebleven, maar kreeg vry- heid zich in de stad te bewegen. Prins Bernhard opende Ibero-Amerikadag Prins Bernhard heeft vanmorgen in de aula van de Ryksuniversiteit te Utrecht de Ibero-Amerikadag geo pend. Aan deze dag, die ten doel heeft de economische en culturele betrek kingen tussen Nederland enerzijds en de Zuid- en Middenamerikaanse Sta ten alsmede Mexico anderzijds nau wer aan te halen, werd bygewoond door een talrijk gezelschap uit diplo matieke en consulaire kringen alsmede uit die van het bedrijfsleven en cul turele leven. In een speciale boodschap die Prins Bernhard vervolgens aan de Spaans sprekende wereld zond, zei hij aange naam getroffen te zijn door het feit, dat alle diplomatieke en consulaire verte genwoordigers van de Spaans- en Por tugees sprekende landen naar Utrecht zijn gekpmen met het doel contact te hebben met een selecte groep van ver tegenwoordigers van het economische leven. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat zulk een contact niet zal nalaten de relaties tussen Latijns-Amerika en Ne derland krachtig te bevorderen. Gezantschap te Belgrado wordt ambassade Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. G. E. baron Van Ittersum, Hr. Ms. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Belgrado, tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de federale volksrepubliek Zuid-Slavië. Huldiging Willem Andriessen op 29 oktober Op dinsdag 29 oktober a.s. zal aan Willem Andriessen, oud-directeur van het Amsterdams Conservatorium, ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag (25 oktober) een huldigingsavond in de Bachzaal te Amsterdam worden aange boden, waarbij een aantal autoriteiten en vele vrienden van de jubilaris aan wezig zullen zijn. Aan het programma zullen een aantal kunstenaars medewerken, alsmede het koor en het het orkest van het Amster dams Conservatorium. Koningin Elizabeth en Prins Phi lip van Engeland bij hun vertrek van London Airport voor hun offi ciële bezoek aan Canada. Een bekene reohiter uit Boston. Sa muel eiibowite, heeft een boekje opengedaan over het gedrag van jeugdige Amerikaanse boosdoeners in de rechtszaal. „Ik heb er gehad die naar me spuwden", vertelde hy. „Onlangs kreeg een andere rechter een stoel naar het hoofd geslingerd en weer een andere een inktpot, die inplaats van etgen zijn hoofd tegen de muur uiteenspatte". Twee kinderrechters werden be dreigd met de dood. Een jongeman beloofde de rechter hem voor de on dergrondse trein te zullen gooien, een andere zou de rechter van kant maken, als hij hem op straat tegen kwam. Reoher Leibowitz vertelde deze ge vallen om de recthers te waarschu- wen niet te zacht te zyn by de be- I straffing van de jeugdcriminaliteit. I 70 jaar Kon. Bond Zang- en Oratoriumverenigingen DRUKBEZOCHTE RECEPTIE In de Beatrixzaal te Rotterdam heeffc zaterdagmiddag het bestuur van de Kon. Bond van Zang- en Oratoriumvereni. gingen in Nederland gerecipieerd ter gelegenheid van het 70-jarlg bestaan van de Bond. Tal van belangstellenden kwamen voorzitter C. Overbeek en zyn medebe stuursleden complimenteren. Zo merk ten wy o.a. op de voorzitter van de Chr. Bond van Gemengde Zangvereni gingen, de heer C. F. Brune, de voor zitter van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden, de heer C. H. Honig, de componist Henk Badings, en de direc teur van de Uitgevery Harmonla te Hil versum, de heer J. zyderlaan. De laat ste wees op de samenwerking tussen de uitgevery en de bond, waaruit 12Va jaar geleden het maandblad ontstond. De bond heeft plannen om tot een eigen Bondslied te komen. Naar aanleiding hiervan bood hij het bestuur 300 exem- i plaren van dot toekomstige lie daan. Ook waren er vele telegrammen bin- I nengekomen, o.m. van het hoofdbestuur van de R.-fc. Bond van Zangverenigin gen en de. Koninkiyke Nationale Zang school te 's Gravenhage. Dr. Drees opende centrum bejaarden te Drachten Door het wegtrekken van een doek, die i het woord „Rispinge" (het Friese woord j voor „oogst") bedekte, heeft de minis- j ter-president, dr. W. Drees zaterdag- middag te Drachten het grote gemeen- telyke bejaardencentrum van die naam geopend. Het moderne complex, bestaat uit een hoofdgebouw met 72 eenpersoons- en negen tweepersoonskamers, waarom heen 94 flatwoninkjes zyn gegroepeerd. Verheugend achtte dr. Drees het, dat dank zy de moderne inzichten op dit gebied in toenemende mate re kening wordt gehouden met het feit, dat de bejaarde mens niet alleen een voorwerp van zorg behoeft te zyn, maar juist ook mogelijkheden moet blijven houden om na de beroepsleef- tijd nog zinvol bezig te kunnen zyn. De wijze van inrichting van „Ris pinge" zag dr. Drees als een gelukkige uitwerking van dit belangrijke prin cipe. Dr. Drees besprak het grote verschil i tussen de huisvesting van bejaarden 1 voorheen en thans. Niemand verlangde er vroeger naar in een „oudeliedente- huis" te worden opgenomen, zo zei hy. I Dit gebeurde als het beslist niet anders kon. In de toenmalige massale verblij ven werd de mens de mogelijkheid op een stukje privébestaan voorgoed ontno men. Hoeveel beter en breder vat men thans de opdracht op, die de bejaarden aan de gemeenschap stellen! De wyze tenslotte, waarop by de tot standkoming van „Rispinge" door de gemeentelyke en Ryksoverheid en de particuliere sector in grote harmonie werd samengewerkt, achtte dr. Drees van principiële betekenis, die ook op ander terrein het Nederlandse volk ten voorbeeld kan strekken! Bijeenkomst ministerraad O.E.E.S. te Parijs Aan de byeenkomst van de minister raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES), welke op 16, 17 en 18 oktober in Parijs zal worden gehouden, zal van Neder landse zyde worden deelgenomen door de ministers Luns, Zylstra en Mansholt en door de Staatssecretaris van Buiten landse Zaken, de heer E. H. van der Beugel. De ministerraad zal het vraagstuk van de instelling van een Westeuropese vry- handelsgebied behandelen. NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. P P. J. Monster) (toez.) T. Poot te Haaf ten, die bedankte voor Veenendaal (5d!e pred. pl.) (toez.). GEREF. KERKEN Bedankt voor Diever O. W. de Vrlec te Lollum.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4