Geestelijke weerbaarheid van ons volk is in liet gedrang Raket ligt voor op kunstmaan Goedennacht Met een enkel woord Agenda FestivaSweek .festival" .festival" .festival" wn festival" blauw festival" festival' festival"GROEN MAANDAG 14 OKTOBER 1957 Muggeridge in het spoor van Altrincham Weerzinwekkende aanval op Brits Koningshuis in Amerikaans blad Vreemde begroeting aan vooravond van koninklijk bezoek aan de Ver. Staten (Van onze Londense correspondent) Na Lord Altrincham, de onafhankelijke conservatief, die onlangs de Britse koninklijke familie verweet, dat zij niet meer met haar tijd meegaat en vooral kritiek uitoefende op Koningin Elizabeth, slingert thans Malcolm Muggeridge, de vroegere hoofdredacteur van het beroemde humoristische weekblad „Punch" en een bekende figuur voor de Engelse televisie, modder naar het Britse konink lijke gezin. Hij doet dit in het invloedrijke Amerikaanse weekblad „Saturday" Evening Post" (met een oplage van bijna tien miljoen!) nota bene op het ogen de ontvangst van Koningin Elizabeth en Prins Philip blik, dat Amerika voorbereidt. „Historische ontleding" zegt de schrijver Muggeridge zegt in het hoogst onsma kelijke artikel, dat het onverstandig is om te denken, dat de Britse troon veilig is, omdat de Koningin populair is, Hij schrijft verder, dat de Engels aristocra ten de Koningin als banaal, ouderwets en fantasieloos beschouwen. Zy lijdt een praalziek en smakeloos leven in Buc kingham Palace en in Windsor Castle en wakkert snobisme en vleierij aan. Prins Philip heeft volgens Muggeridge slechts belangstelling voor techniek. Zijn grappen ten koste van anderen zijn luidruchtig en de door hem gekozen metgezellen zijn meer pretmakers dan lieden, die in staat zijn tot een hoog staand gesprek. De rol, die de Koningin heeft geërfd is zuiver symbolisch. Als ze een gewoon sterveling was, zou ze niets betekenen, zegt Muggeridge. Door de „Sunday Express" aan de tand gevoeld over dit laaghartige artikel verklaarde Muggeridge, dat het niet zozeer een kritiek is op de koninklijke familie als wel een „historische ontleding" Hij geloofde, dat het artikel geen na delige invloed op het koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten zou hebben. Muggeridge schreef het stuk, voordat bekend was, dat de Koningin Amerika zou bezoeken. Britse functionarissen in Washington zijn diep geschikt door het artikel en hebben verklaard, dat de ontvangst, welke Koningin Elizabeth in Amerika ten deel zal vallen het beste antwoord zal vormen. Britse intellectuelen op zoek naar een zondebok Muggeridge is een briljant schrijver, die er van houdt uit te dagen, maar zijn uitlatingen over het koninklijk gezin kunnen niet anders dan als uiterst min derwaardig worden gekenmerkt. Ook dit artikel is kennelijk een uiting van de onbehaaglijkheid onder de Britse in tellectuelen over de tekortkomingen in de Engelse samenleving, welke zich sinds de oorlog nog steeds in een moei lijke overgangstoestand bevindt, waarbij men zich enerzijds soms krampachtig aan een voorbij tijdperk tracht vast te klemmen, terwijl als ander uiterste over al heilige huisjes, waaraan in het vaak Derde crematorium te Groningen Op de zaterdag In Utrecht gehouden tweejaarlijkse algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Lijkverbranding, is besloten mede te werken aan de bouw van een derde crematorium in de omgeving van Groningen. Tot dit doel zal in samen werking met de zusterorganisatie, de Vereniging voor Facultatieve Lijkver branding, een nieuw instituut worden gesticht. Sedert de laatste vergadering in 1955 is het ledental gestegen van 44.000 tot 63.000. Deswege is het hoofdbestuur uit gebreid van 9 tot 11 leden. De contributie zal, alleen voor nieuwe leden, per 1 januari 1958 worden ver hoogd. Op voorstel van het hoofdbe stuur zal een rapport worden samenge steld over de vraag of de grote groei van de vereniging en de toeneming van het door haar beheerde vermogen tot 5 miljoen gulden, bijzondere maatrege len met betrekking tot de structuur van de vereniging vergen. op teveel traditie en convaatie steunende Engeland geen gebrek is, Worden omver geworpen. De bekendste vertegenwoor diger van deze laatste groep zijn de jonge toneelschrijver John Osborne, die in zijn stukken met zelfgenoegzaamheid op elk gebied afrekent, en de auteur Colin Wilson, in wie sommigen zelfs een tweede Shaw zien. Vandaag verschijnt juist in Londen een bundel opstellen van een groep jeugdige literaire opstandelingen. Ook hierin moet het koningschap het ont gelden. Osborne zegt, dat de monarchie als symbool dood is en geen positieve waarden meer vertegenwoordigt. Niemand neemt deze beeldenstormers, die weinig positiefs hebben aan te bie den, al te ernstig, maar zjj vervullen juist door hun overdrijvingen een heil zame taak door er toe mee te werken, dat er in het nog altijd veel te behou dende Engeland een nieuwe wind gaat waaien. Volgens berichten uit Ottawa, heeft Koningin Elizabeth de hulp van haar zo scherp becritiseerde adviseurs geweigerd en voor de eerste maal haar eigen tekst geschreven voor de rede, welke zij gis teravond voor de Canadese televisie heeft gehouden. Een hoogwaardigheids bekleder verklaarde, dat elk woord van haar zelf was. Zjj wilde uit het hart spreken. De rede was een groot succes. Koningin Elizabeth schijnt thans inder daad naar grotere informaliteit te stre ven. om op deze manier de critici tot zwijgen te brengen. Advertentie Als 't vuur hoog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog jonger hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Eilandsraad van Aruba keurt dollarlening goed DANKBAARHEID NAAST KRITIEK De Eilandsraad van Aruba heeft gisteren met 13 stemmen (van de meerderheidspartij Partido Patriotico Arubano) tegen 6 (van de Arubaanse Volkspartij en de Una-partij) de Eilandsverordening aangaande een geldlening van zes miljoen dollar goedgekeurd. De Partido Patriotico Arubano sprak haar „dankbaarheid" uit voor de steun van Nederland. De oppositie leverde felle kritiek. Aan het eind van de vergadering wer den twee door de P.P.A. ingediende mo ties aangenomen. In de eerste wordt heftige kritiek ge oefend op de houding van de Eilands raad van Curasao, die de goede verhou dingen schade berokkent. In de tweede motie, ter kennis van de Nederlandse Sta ten-Generaal, de Nederlandse regering, de gevolmachtigd minister van de Antillen in de Neder landse regering, de gevolmachtigd mi nister van de Antillen in Nederland, de heer W. F. M. Lampe, de Staten en de regering van de Ned. Antillen, wordt het vaste vertrouwen geuit, dat het ontwerp voor de Nederlandse garantie voor de leningen door de Nederlandse Staten-Generaal zal worden goedge keurd, ter bekroning van het werk en de langdurige voorbereidingen van de regering van Nederland en de Antillen verricht voor de economisohe ontwikke ling van de Ned. Antillen. „Blauwe wimpel" voor de Oceaan NIEUW RECORD VAN 34.811 MIJL (Speciale berichtgeving) De sleepboot Oceaan van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft over het afgelopen boekjaar (1 sep tember 19561 september 1957) de blauwe wimpel voor het grootst aantal afgelegde mijlen en tevens voor het grootst aantal slepend afgelegde mij len veroverd. Dat aantal bedroeg niet minder dan 34.811, een nieuw record. De vorige stond op naam van de sleepboot Poolzee met 33.000 mijlen en werd gemaakt in 1952. L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst heeft trouwens in het afgelopen boekjaar het grootst aantal mijlen ooit door sleepboten afgelegd, genoteerd. De hele vloot maakte niet minder dan 350.540 mijlen, wat gemiddeld per boot 20.828 mijl betekent. Dit is eveneens een nieuw record. Tien sleepboten hebben meer dan 20.000 mijl op hun conto 6taan. De Oceaan werd in het afgelopen boekjaar gecommandeerd door kapitein Poot en later door kapitein Dirk Strij- bos. De langste reis waarmede de boot niet minder dan 15.190 mijl veroverde, bijna de helft van het totaal, noteerde zij voor de sleepreis met een Argentijns slagschip van Puerto Belgrano naar Hikari in Japan. Bestedingsbeperking besnoeit het jeugdwerk (Speciale berichtgeving) De achterstand van de geestelijk-cul turele ontwikkeling van de mens op de technisch-economische vooruitgang in de maatschappij is reeds enorm groot. Zij zal echter nog toenemen door de besnoe iingen in de activiteit van het jeugd werk, welke noodzakelijk zijn tengevolge van de door de overheid in verband met de bestedingsbeperking gevoerde subsidie-politiek. Ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap waarbij jeugdorganisaties van diverse richtingen en werkzaam op velerlei gebied zijn aangesloten, deelde ons zaterdagmorgen te Amsterdam zijn verontrusting mee over de huidige gang van zaken. De in de miljoenennota bekendge maakte cijfers betreffende de subsidie regeling van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling van het departe ment van O. K. en W., hebben reeds tal van jeugdorganisaties genoodzaakt dras tische maatregelen te nemen tot inkrim ping van haar werkzaamheden. Speciaal het onderzoek naar de zeer noodzakelijke vernieuwing der methoden, welke in het jeugdwerk gebruikelijk zijn bijv. sti mulering van de ledenactdviteiten heeft onder de gevolgen van de beste dingsbeperking te lijden en moest hier Snelheid en hoogte van satelliet nemen af De tijd die de Russische kunstmaan nodig heeft voor een omwenteling om de aarde, neemt heel langzaam af. Zaterdag deed zij 95 minuten en 57 se conden over een reis om de aarde. Aangezien de snelheid van de kunst maan niet groter kan worden blijkt hieruit, dat haar baan om de aarde iets kleiner is geworden en zjj dus dichter bij de aarde komt, waardoor de snelheid afneemt. De snelheid van het raketgedeelte dat de satelliet begeleidt neemt echter minder snel af en het gevolg is dan ook, dat dit de kunstmaan heeft in gehaald. Dat is op 10 oktober reeds gebeurd en zaterdag had het raketge deelte al een voorsprong van 3 minu ten of 1.500 km. op de kunstmaan. Dr. Allen Hynek van het Smithso nian Institute in Cambridge (Massa chusetts) heeft verklaard, dat volgens rapporten van waarnemers de satel lieten van de kunstmaan een ge deelte van de raket waarmee zij ge lanceerd is en de beschermende kap uiteen beginnen te vallen. In Moskou heeft men de satelliet en het raketgedeelte zaterdagochtend dui delijk met het blote oog kunnen waar nemen. Gisteravond zijn in de buurt van Syd ney code-signalen van de „Spoetnik" opgevangen, die honderd maal krach tiger waren dan de aanvankelijk uitge zonden seinen. Gistermiddag hebben de kunstmaan en de „moederraket" de honderddertig- ste tocht om de aarde volbracht. Een Russische natuurkundige heeft voor speld, dat de satelliet nog vele weken in hogere sferen zal vertoeven. Hij acht het niet uitgesloten, dat, hoewel de raket in de dichtere lagen van de atmosfeer grotendeels zal ver dampen, stukken metaal op aarde te recht zullen komen. De twee Amerikaanse atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg die in 1953 werden terechtgesteld, zouden in 1947 geheime gegevens over het Amerikaanse plan voor het lanceren van een aard- satelliet aan de Russen hebben ver schaft. Dit heeft de voormalige officier van Justitie, Myles Lane te Washington verklaard. In de „Salzburger Nachrichten" van zaterdag zijn een Pool, een Tsjech en een Hongaar afgebeeld, die staande ach ter een prikkeldraadversperring langs de grenzen hunner landen, met verlan gende blikken naar de door de onein dige ruimte zwevende Russische kunst maan staren. Het bijschrift luidt: „Waarom laten ze ons nou ook niet het heelal ingaan? Wij zijn toch ook satellieten?" en daar reeds worden stopgezet. Ook de uitgaven van leidersorganen en leden bladen alsmede de aanwerving van me dewerkers dient te worden beperkt. In een tweetal brieven aan regering en Staten-Generaal heeft de NJG thans haar verontrusting over en bezwaren tegen de huidige koers uiteengezet. De organisatie beseft echter, aldus ds. Steenbeek. dat op haar, evenals op alle andere personen en organen in Neder land de plicht rust mee te delen in de moeilijkheden, waaronder wij mo menteel gebukt gaan. Ondanks de be stedingsbeperking gaat niettemin de technisch-economische ontwikkeling voort, maar de mens blijft nog meer ach ter in zijn geestelijke en culturele groei, dan tevoren reeds het geval was. De Ne derlandse Jeugdgemeenschap denkt daarbij aan de massificatie, de door de voortgaande industriële ontwikkeling steeds toenemende opeenhoping van mensen, en aan het daarmee samen hangende probleem van de. vrijetijdsbe steding, welke door de technische en economische vooruitgang mogelijk een van de grootste vraagstukken van de toekomst wordt. Had een onderscheid naar urgentie en prioriteit der aubsidie-bepeirkingen in het beleid van de regering niet mis schien naar een bevredigender resultaat geleid, als thans te zien is? Wellicht had een voorafgaand overleg tussen regering enerzijds en Nederlandse Jeugdgemeen schap en Raad voor de Jeugdvorming anderzijds vele thans door de jeugdor ganisaties noodzakelijkerwijs getroffen bezuinigingen kunnen voorkomen. Men heeft echter tevergeefs op een suggestie in die richting van de zijde van de over heid gewacht. Advertentie Slaapt U slecht door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togat baat Zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag Bij apo theek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88 BINNENLAND In het Gooise Naardien, waar reeds sedert 1938 in een fraai mausoleum het gebeente rust van Jan Aimos Comeniian (1599/1670) is thans ook een standbeeld van deze grote Tsjechische pedagoog en universele geleerde verrezen. Tijdens een bijzondere plechtigheid, waarvoor een ouQ- turele delegatie en een MoravdscJh zang koor utt Tsjeohoslowakaje naar ons land waren gekomen, en waarby dir. J. H. Wes- sel'lngs, secretaris-generaal van O. K. en W., de Nederlandse regering vertegen woordigde, heeft de Tsjechische gezant, de heer Vilkitor Samdor, zaterdagmiddag dit bronzen monument, staande bij de Utrechtse Poort, officieel onthuld. Op 25 oktober houdt de Bond voor Materialen kern nis een algemene vergade ring in „Esplanade" te Utrecht. De Nederla nds -Duitse Kamer van Koophandel deelt mede, dat in overleg met het mami&terie van Economische Za ken, het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de Nederlands 3 ambassade te Bonn het plan is ontwor pen om van 31 augustus tot 7 september 1958 een Nederlandse week te Hamburg te organiseren. Het ligit in de bedoeling tijdens deze week in het bijzonder de aandacht te ves tigen op Nederland en daarop aansluitend speciaal propaganda te maken voor de Ne derlandse produkten. Hoewel 350 leden van het geslacht Algera-Algra zaterdag op de reünie ln ho tel Amacitia te Leeuwarden werden ver wacht. kwamen er niet meer dan ruim 100. De A-griep zou hier schuldig aan zijn. Het Eerste Kamerlid de heer H. Algra, gaf een schets van het ontstaan van het geslacht Algra, waarvan ails eerste voor vader Gielt, geboren omstreeks 1425, be kend is. De geboortegrond der Algra's Is t» vinden aan de grens van de Friese wou den en de waterstreek en de naam is vol gens Johan Winkler ontleend aan de per soonsnaam Alger of Algar. Het Is volgens Winkler een familienaam, dlle afgeleid i6 van een zeer oude Germaanse naam. Architect W. M. Dudok, te Hilversum, diie in het voorjaar van 19'57 de opdracht kreeg een ontwerp te maken voor een Pa lets van Justitie en een hoofdbureau van politie te Bagdad, is thans naar Irak ver trokken, waar hij besprekingen zal voeren met reg ©rings! nstanties. Te Barohem is een tweedaagse con ferentie gehouden door de organisatie vrouwen in de VVD, onder voorzitterschap van mevr. mr. E. A. J. Soheltema-Conrad! gemeenteraadslid te Haarlem. Op deze bij eenkomst, die bijgewoond werd door o.a. een groot aantal vrouwelijke Kamer- Sta ten- en raadsleden van de VVD, werd het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid mevr. A. Fortauier-de Wilt over ..Konink rijk nieuwe stijl", de heer Ir. A. Stoffels te Haarlem over Recreatiebehoeften en -mo gelijkheden in Nederland" en mevr. mr. E A. J. Schel tem a -Oo n radii over „Consumen tenbelangen". De Nedertamdsche Bond in Duitsland, waarin 60 verenigingen van in West-Duits land wonende Nederlandse verenigd zijn, heeft zaterdag etn zondag te Krefeld zijn zesendertigste Bondscongres gehouden. Op woensdag, 23 oktober zaïl ln Ho tel Atlanta te Rotterdam de heer L. de Groot na een werkzaamheid van het be gan af der centrale middenstandsorgani satie ln Nederland op 84Jarige leeftijd afscheid nemen als voorzatter van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond Daartoe ls een algemene ledenvergadering van deze organisatie belegd', die tevens de nieuwe voorzitter zaïl verkiezen. Als enige kandidaat ls gesteld de heer P G. van der Weele te Oalijnsplaat. Toon Verhey, aan wie Indertijd om gezondheidsredenen eervol ontslag was verleend als dirigent van het Noord-Hol lands Phl'lhormon isoh orkest en die werd opgevolgd door Hefiri Arende, heeft zater dagmiddag afscheid genomen van 'be stuur en orkest. De rice-voorzitter van de Stichting ,,Het Noordhollands Phdlharmo- misch orkest", mr. A. Beets, heeft Toon Verhey hartelijk denk gezegd en hem na mens gemeenten en parwcul leren een geldsbedrag in envelop aangeboden Minister J. G. Suurhof heeft zaterdag middag ln het Goois museum een bezoek gebracht aan de tentoonstelling ..Crea tiviteit en genezing", een expositie van foto's door Ad Windig uit Amsterdam van werkstukken van patientjes uit het Gooi» kinderziekenhuis. De derde zondag dat de Velser tun nels een essentieel onderdeel vormen van het Nederlandse wegennet heeft het dit Rijks waterstaats werk weer niet aan be langstelling ontbroken. Telkabels ver werkten tussen de 20.000 en 25.000 voer tuigen, waarvan de meeste in de zonnig tniidSdeg passeerden. BUITENLAND Op Cuba zijn vrijdag bij een operatie van het leger nabij Manzanlllo 45 opstan delingen gedood en talrijke gewond. De gewonden zijn gevangen genomen er zl;n veel wapens en munitie buitgemaakt. Koning Boudewijn heeft zaterdag te Maroinelle een monument onthuld ter na gedachtenis van de mijnwerkers, die vorig jaar bij de ramp in de mijn Bols-du-Ca- zler om het leven zijn gekomen. De Syrische regering heeft het Deen se vrachtschip Birgitte Toft en twee Li beriaanse tankschepen, de Silver Head en de Mant Vernon, op de .zwarte lijst ge plaatst wegens het vervoeren van vrach ten voor Israël, zo heeft het Arabische persbureau zaterdag bekendgemaakt. In het gebied ran Szczecin (Stettin) en Poznan (Posen) in Polen zijn twee vrouwen gearresteerd, die voor de Franse spionagedienst werkten, zo meldt het Poolse persbureau PAP; hun verklaringen hebben tot meer arrestaties geleldzo voegt het persbureau hieraan toe. Te Praag ls bekendgemaikt, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten een ge vaarlijke" splonagegroep hebben ontdekt, die gegevens betreffende de Tsjeohoslo- waakse economie trachtte te verzamelen „ten voordele van Amerikaanse en West- dult-se imperialistische kringen". De groep werd geleid door dr. Oswald Kawalla, een Tsjech, die na de oorlog een tijd ln MUn- chen heeft gewoond. Anna Kashfi, met wie de Amerikaan se filmster Marlon Brando in alle stilte ls gehuwd, ls geen Indiase, maar de dochter van een Ierse arbeider, die In Cardiff woont. Haar moeder ls een Londse van ge boorte. Anna Kashfi heet eigenlijk Joan Ooallaghan, zij is in Calcutta geboren, waar haar vader Indertijd bij de Indiase spoorwegen werkte. Haar ouders verklaar den zaterdag in Cardiff, dait het huwelijk voor hen ails een volslagen verrassing ls gekomen. Zij wisten niet dat zij met Mar lon bevriend was De aanleg van een groot kunstmatig meer in de Bijbelse vallei Emek ln het midden van Galilea is voltooid. Dit meer zal een regulerend reservoir vormen, dat het waiter van de Jordaan en uit Opper- Galilea zal ontvangen. Het uit het noor dien van het land toegevoerde water zal hierdoor de Negeb-woestyn kunnen be vloeien. Sinds vrijdagochtend hebben Franse strijdkrachten ruim tweehonderd Algerijn se opstandelingen gedood. Er werden zes tig gevangenen gemaakt. I De New York Times heeft een vraag gesprek met de Poolse premier, Cyram/kiie- wicz, gepubliceerd, waarin deze aandringt op het houden van een conferentie der regeringsleiders van de grote wereldmo- gendheden om te beraadslagen over ont- wapenings- en veiligheidsvraagstukken. Ook het probleem van de Oder-Nelsse grens zal dan onderwerp van de bespre kingen moeten uitmaken. Yvonne Dionne, een van de Cana dese vljfllng, waarvan nog vier gezusters in leven zijn, ligt ziek met griep waarbij complicaties zijn opgetredenDe toestand van de 23-jarige Yvonne, die verpleegster ls, werd door de dokter ernstig maar niet hopeloos genoemd. Zoals gemeld ls een ander van de vljfllng, Annette, vrijdag to het huwelijk getreden als de eerste van de gezusters, die trouwde. De premier van Malatoka, Abdoel Rahman., en de Britse hoge commissaris te Koeala Loempoer, Geofroy, hebben een defensie-overeenkomst getekend, waarbij Engeland het., recht verkrijgt strijdikrach- ten uit het Britse Gemenebest te legeren ln de bases Tatptog, in Noord- en Se rem- ban to Zuid-Malakka. Oostenrijkse en Franse verkeersdes- kundigen zijn op een bij eenkomst te We nen tot de slotsom gekomen dat vrouwe lijke autobestuurders minder ongelukken veroorzaken dan mannelijke. De Oosten rijkse rechter dr. Rudolf Hartmann ver toonde een statistiek, waaruit bleek dat terwijl 4,5 procent dier autobestuurders vam het vrouwelijke geslacht is, slechts 3.3 procent van het aantal verkeersongeluk ken door vrouwelijke chauffeurs wordt veroorzaakt. Daarentegen bestaat 63 pro cent van het aantal bij verkeersongeluk ken betrokken voetgangers utt vrouwen. In dilt verband werd nog opgemerkt dat er meer magere dan gezette voetgangers bij verkeersongelukken zijn betrokken. De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken heeft de verschijning van een blad van Hongaarse Vluchtelingen, „Ut es cel" genaamd, dat te Salzburg ver scheen, verboden vanwege bijdragen daar in die „anti-democratische en anti-Semi tisch" geacht worden. De hoofdredacteur had reeds een waarschuwing gekregen ln mei jl. en het blad was toen to de kam pen van Hongaarse vluchtelingen verbo den. Bij een oampagne tegen slavernij en kinderarbeid heeft de politie in Abakalikl (Oost-Nigeria) dertig meisjes van vier tot tien Jaar opgespoord, die ieder voor onge veer zestig pond ongeveer zeshonderd gulden) waren verkocht. De ouders zullen gerechüeiyk wonden vervolgd. Ex-nazi's werden achtbare mohammedaanse burgers... Enkele vooraanstaande ex-nazi's heb ben zich thans als eerzame mohamme daanse burgers in Egypte gevestigd, al dus meldt het in Bonn verschijnende Westduitse dagblad „Abendpost" uit Cairo. Het blad noemt: Fi'itz Rössler, voor malig nazi-leider in Saksen, die er in de eerste jaren na de oorlog in was ge slaagd zich onder de naam „Franz Rich ter" tot lid van de Westduitse Bondsdag te laten kiezen. Hij woont thans te Cairo, waar hij onder de naam „Achmed Fritz Rössler" als lid der „Mohammedaanse Broederschap" is ingeschreven! Ook de gewezen nazi-propagandist Jo hannes von Lehr is thans tot de Islam „bekeerd". Hij woont eveneens in Cairo en heet thans „professor dr. Omar Amin von Lehr"! Plotselinge uitbarsting van Japanse vulkaan Een der actiefste vulkanen van Japan, de Mihara op het eiland Osjima, bij Tokio, is zondagochtend plotseling tot uitbarsting gekomen, waardoor een per soon om het leven is gekomen en 54 mensen ernstige brandwonden en ver wondingen hebben opgelopen. Meer dan duizend mensen, die zich op de helling van 759 meter hoge berg be vonden. werden door hefsehroefvlieg- tuigen en politie gered. Zij liepen direct gevaar door neerstromende lava en kleine steenstdrtingen. Osjima, dat ongeveer 110 km ten zui den van Tokio ligt, is een bekend vakan tieoord. Degenen die door de uitbarsting werden overvallen, waren voor het me rendeel mensen, die een weekend-excur sie maakten. Ongeveer dertig studenten, die zich vlak bij de top bevonden, wer den gered, maar zij hadden ernstige ver wondingen opgelopen. Overwin het kwade door het goede (Van onze Haagse redactie) Dit weekeinde is in het Koninklijk In stituut voor de tropen te Amsterdam de jaarlijkse conferentie van de Geloofs gemeenschap van christen anti-milita risten „Kerk en Vrede" gehouden. In zijn openingswoord zei prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar te Utrecht, zater dag o.m.: „Onze redelijke eredienst is, dat wij onze lichamen God ter beschik king stellen. Met elkaar vormen wij het lichaam der verzoening in de wereld. De mens heeft geëxperimenteerd met de techniek, doch het heilige experiment der liefde waagt htf niet. Toch moeten wij niet denken in het vernauwde rea lisme van de wereld, maar de realiteit der liefde toepassen. Vrede is een to tale levenshouding. Pacifisme is geen passivisme, doch juist de hoogste acti viteit. Het kwade moet overwonnen wor den door het goede. Dat betekent een bovengewelddadige strijdwijze". Dr. R. Fentener van Vlissingen, psy chiater te Rotterdam, hield vervolgens een referaat over het onderwerp: „De wortels van het geweld, de kiemen van de oorlog". Zaterdagavond spraken ds. H. J. Kater, hervormd predikant te Amsterdam en ds. K. Strijd, hervormd predikant te 's Hertogenbosch, op een getuigenis avond in de Westerkerk te Amsterdam. MAANDAG Den BuröhtVoorlichtingsavond over Nleuw-Zeeland. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O.-lezing. Dra. G. de Koning over de Berbers. 8 uur nam Schouwburg. Abonnement® voorstel ling „Mijnheer PunitiHa en zijn knecht; Matti" nioor Toneelgroep Theater. 8 uur nam. Oegstgeest Zijzaal Willem de Zwijgericerk. Baptistengemeemte Leiden. Spr. H. Sohouiten jr. 8 uur nam. DINSDAG Hotel Central. Ledenvergadering Ver. v. Fac. Lijkverbranding. 8 uur nam. R.K. Don Bosco-school, (Boeriiaavëlaan) Emigratieforum. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Ohr. Oratorium - ver. ,.Con Am ore" „Bruokners Grosze Mes- se 8 uur nam. St. LodewljksikericConferentie voor ka tholieken en ntet-katholleken. 8.15 uur nam. Academie filmzaalPLlms'tudlekriing K. en O.. „Der Apfel 1st ab". 8 uur nam. St. Antondus Clubhuis. Prisla-bakde monstratie. 7.3'0 uur nam. Schouwburg. Abonnementsvoorstelling. „Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti" noor Toneelgroep Theater. 8 uur nam. WOENSDAG Doopsgez. Kerk: Spr. K. C. van Oos- eanen over „Zal Rusland de wereld be heersen?" 8 uur nam. Geref. Jeugdhuis (Breestraat)Bijeen komst Arjos. 8 uur nam. Geologisch Museum (Garenmarkt)K. en O.-cursus „Het Deltaplan" door dr. A. Brouwer en lr, H. A. M. C. Dibbets. 8 uur nam. Verbum Dei (Plantage 16)Spr. mr. A. Mertens over een bezoek aan dr. A. Schweitzer. 8 uur nam. Harmonie: Ned. Ver. Exipogé. Spr. mej. H. Tol over Amerika. 8 uur nam. Lakenhal: Receptie Sted. Lichtfabrie ken. 3i—5 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal: Abonnementsconcert Resi dentie-orkest. Solo-pianist. Jean Anto- nlettd. 8 uur nam. Zomerzorg; Kynologenver. „Rynland". Spr. C. A. Kruis over het africhten van de hond, 8 uur nam. Gulden Vlies; Politieke Jongeren Con- tactrsod. Spr. W. Schotten. 8 uur nam. MaranathokerkHerdenking 50-jarig be staan Chr. Nat. School, „Mr. G. Groen van Prinsterer". 7.30 uur nam. Oegstgeest Gebouw Ohr. Be langen (Hoge Morsweg 99). Receptie 50- Jarlg bestaan Chr. Nat. School. 35 uur Stadszaal (grote zaal): Populair K. en O.-ooncert R'diams Philharrnonisch Orkest. Solist Herman Krabbers. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En geland. Spr. dr. Richard Seddon over Ro mantische kunst. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Ned. Chr Vrouwenbond. Spr. dr. D. K. Wielenga over Brazilië. 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Lezing over boren voor Ver. van Oud-leerlingen Ambachts school. 8 uur nam. Gedurende slechts 7 dagen brengt Gerzon de bekende „festival"-nylons (per 2 paar) tegen een speciale prijs. heeft veel vóór... „Festival" nylons hebben een fijn en regelmatig weefsel. „Festival" nylons hebben een r- boord, dat nooit knelt. „Festival" nylons hebben de juiste maatverhoudln; been, voet en boord, grote maten extra lang rijn. Het hlelpatroon geelt een modern slankmakend atleetvoet en teen aijn extra versterkt. en Ing van terwijl de VV ROOD Wandelnylon 51 g./30 d De solide kous voor uw dagelijks gebruik, C25 per paar 2.95, per 2 paar Middagnylon 51 g./l5 d. De perfecte kous voor uw middagtoilet. C50 per paar 3.25, per 2 paar Wandelnylon 60 g 30 d met laddervrt) boord en teenrlng. Exira lijn. f 50 per paar 3.95, per 2 paar ZWART Avondnylon 60/15. Iaddervrl| boo»d en teenrlng. reglljn weefsel. 50 per peer 3.95, per2 paar UIA Naadloos 1 5 denier4 74 naalds (de aller, fijnste die gemaakt worden) f QO per paar 3.95, per 2 paar Q Stretchnylon 60 g /20 denier De kous. die past els n tweede huid. ^VQO per paar 4.50, per 2 paar J TENTOONSTELLINGEN Rijkemuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van ederlana. Op werkdagen ran 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 2i uur. LakenhalSchilderijententoonstelling Hazeveld. Van Roemburg en Tweehuyzen; gravures van Martus Bauer. Werkdagen 104 uur; zondag 15 uur nam. (Tot 4 november). Boerhaavezaal: Expositie Lelds Kunst centrum (o.a. wandtapijt Stadhuis). Werk. dagen 25 en 79 uur. Zondagen 16 uur. Geopend t/m. 27 oktober. BIOSCOPEN I.uxor: „Je kunt 't haar niet kwalijk ne men'. 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Chirurg". 14 Jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Diamanten vermist.14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Symphonic to goud" A.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Parachutisten vallen aan". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7,15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7.16 en 9.16 uiur. Donderdagcycflus „20.000 mijlen onder zee". AJ. De avond- en nachtdienst van de Apo theken t>e Leidietn en Oegstgeest wondit tot zaterdagmorgen 19 oktober te 8 uur waar genomen door; Apotheek van Driesurn, Mare 110, tel. 20406; Zuiider-Apotheek, Lairwmensohansw. 4, tel. 23553 en Apotheek Oegstgeest, Wil helmin apark 8, Oegstgeest, tel. 26274 By geen gehoor by Ow huisarts of specialist bel op dokterstelefooi» Z12Z-.. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c. h hi) "55 5 ë3 e Ë'S) c CM Stockholm onbewolkt wmw 4 12 Oslo onbewolkt windstil Kopenhagen half bew. wnw 2 13 0 Aberdeen mist windstil 13 0 Londen mist windstil 19 0 Amsterdam mist z 1- -17 0 Luxemburg mist ono 4 17 0 Parijs zwaar bew. nno 2 18 0 Bordeaux half bew. ono 2 23 0 Grenoble zwaar bew. windstil 23 0 Nice licht bew. nniw 7 22 0 Berlijn geh. bew. w 2 12 0 Frankfort motregen ozo 2 14 0.3 München geh. bew. windstil 14 0 Zürich geh. bew. windstil 15 0 Genève mist windstil 18 0 Locarno onbewolkt windstil 21 0 Wenen onbewolkt w 1 1?, 0 Innsbruck mist windstil 22 0 Rome onbewolkt o 2 26 0 Ajaccio onbewolkt no 3 23 0 Mallorca geh. bew. ono 6 26 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2