„Tot ieders genoegen" maakte lastig stuk tot boeiende avond MAANDAG 14 OKTOBER 1957 Leidse raad heden bijeen Bouw en opheffing van een school Onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, kwam de Leidse raad hedenmiddag in verga dering bfjeen. Mr. J. Dryber, die in deze zitting een interpellatie zou hou den inzake de ligging van de be schermde oversteekplaats voor voet gangers op de Prinsessekade, was ver hinderd de vergadering bfj te wonen. Nadat mej. T. Tielrooy was benoemd tot onderwijzeres aan de openbare oplei dingsschool aan de Kernstraat, verleen de de raad eervol ontslag aan mej. dr. C. R. Bakker uit haar betrekking van lerares in de natuurlijke historie aan het Gymnasium. Met een wijziging in de salarisveror dening voor vakonderwijzers kon de raad akkoord gaan, idem met de voor bereiding van de Stichting van een Ge- ref. Ulo-school in het zuid-westelijk stadsdeel en de aanschaffing van meu bilair t.b.v. de R.-K. School aan de Haarlemmerstraat 240 en van oliekachels tb.v. deze school en die aan de Pelikaan straat 20. Aangezien het aantal leerlingen van de openbare B.L.O.-school, verbonden aan de Inrichting „Voorgeest", niet meer voldoet aan het wettelijk voorgeschre ven minimum, werd deze school opge heven. Aanheven. Aan het hoofd der school, de heer M. Meijer, werd eervol ontslag verleend. Besloten werd medewerking te verle nen tot de stichting van een r.-k. kleu terschool aan de Timorstraat. De beslissing inzake het ontwerpplan tot vaststelling van een plan van uit breiding in „Leiden-Noord-1957" werd voor de tijd van ten hoogste drie maan den verdaagd. Hierna kwam het in een vorige zitting aangehouden voorstel aan de orde om een bedrag van in totaal f 123.500 be schikbaar te stellen voor de reparatie, resp. plaatsen van twee ketels van de centrale verwarming van het Stadhuis. In verband met dit voorstel hadden det heren Van Iterson, Ten Broek en Hagens, tevens leden van de Commis sie van Openbare Werken, de raad laten weten, dat zij ook thans nog vasthouden aan het door de commissie gegeven ad vies, welk advies werd gegeven op basis van alle op het moment van het uit brengen van dat advies ter beschikking van de commissie staande gegevens. Echter vernomen hebbende, dat de heer A. van Dijk, lid van de raad, er ten zeerste prijs op zou stellen, dat de plan nen van het bureau Deerns en van hem zelf ter critische beoordeling zullen wor den voorgelegd aan het bureau voor Tetchnisch Natuurkundig Onderzoek te 's-Gravenhage, stellen zij de Raad voor te besluiten, dat dit punt van de agenda wordt afgevoerd, teneinde het college in de gelegenheid te stellen beide genoem de plannen aan het bureau voor Tech nisch Natuurkundig Onderzoek ter be oordeling voor te leggen en de Raad na- dter in kennis te kunnen stellen met het oordeel van dit bureau over de navol gende vragen: 1. Welk van de beide plannen is voor he Stadhuis het meest gewenst om tot uivoering te komen?; 2. Indien het best geachte plan het duur ste mocht zijn. of wellicht het kosten verschil aanleiding zou kunnen zijn, het goedkoopste plan, indien het ook als een uitvoerbaar plan zou zijn te be schouwen, toch aanvaardbaar zou kun nen zijn? Wethouder Jongeleen deelde mede, dat het College geen bezwaar heeft te gen dit voorstel. Ook de raad ging hier in ed toen akkoord. Bij de behandeling van het voorstel om enkele verkeersmaatregelen te tref fen voor de Diefoteeg en Oude Rijn, vroeg de heer ommeling aandacht voor het slechte wegdek van de Oude Rijn tussien Middelstegradhit en Hooigracht. LEIDERDORP Gouden bruidspaar De Groot-de Jong Op 23 oktober hopen de heer en mevr. A. de Grootde Jong hun gouden hu welijksfeest te vieren. Zowel de heer als mevrouw De Groot zijn geboren Leide- naars en hun huwelijk werd in 1907 dan ook in de Sleutelstad gesloten. Twaalf jaar later verhuisde het echtpaar naar Oegstgeest, om weer 15 jaar later in Leiderdorp te komen wonen, in het pand Doeslaan 40. Uit het huwelijk werden drie dochters geboren, van wie er een op jeugdige leeftijd overleed. De beide andere doch ters zijn getrouwd en wonen resp. in Oegstgeest en Leiden. De heer De Groot is thans 79 jaar, een jaartje ouder dan zyn echtgenote. Hij heeft zijn gehele leven als schipper gevaren, meestentijds voor eigen reke ning. In al die jaren heeft hij met zijn schuit van 40 ton heel wat ladingen stenen, zand, bieten en pulp naar hun bestemmingen gebracht. Toen hij 65 jaar was heeft hij de zaak aan de kant ge daan en de schuit verkocht. Hij leeft nu rustig met zijn vrouw in de vriendelijke woning aan de Doeslaan. Reeds nu sie ren talrijke bloemstukken de woning, o.a. is er een bloemstuk van de Buurt vereniging „De Does". BURGERLIJKE STAND Geboren: Oaithainiin>a J. dr van C. W. van Heel en A. P. C. van Egroond. Ondertrouwd!A. W. Ta<sseron, 25 jaar en N. B. Briuksm'a, 25 Jaar. Getrouwd1: H. J. Tlsseur en G. Rotmen sen. OEGSTGEES7 Door de Wijkkerkeraad van de Hervormde Gemeente zijn voor het a.s. winterseizoen enkele belangwekkende causerieën op het programma geplaatst. Door ziekte van dr. W. J. Maan, die a.s. dinsdagavond spreken zou over Reis avonturen in Marokko is daarvoor in de plaats gekomen de causerie, welke ge houden wordt door prof. dr. H. C. van der Hulst. Zijn onderwerp is: Een blik in het heelal. MARKTBERICHTEN LISSE, 12 okt. Bloembodlenivelliling Op de Ooöp. Bloembollen veiling HBG waren de noteringen voor Narcissen als volgt- NARCISSEN dn. I din. II: Beersheba 7.30; C h eer f ullness 7,20 7,Covent Gar den dn. I 12.20; Edw. Buxton 9.10; For tune ld,10.20; Geranium 6.4,55: Gol den Harvest 19.40; Helios 7.40 6.20; King Alfred 8.40; Lauren Koster 6.05 5.Mag niflcence dn. I 8.Mount Hood 7.80; Mrs. R. O. Backhouse dn. II 6.Rem brandt 12.40 10.70; Soarlebt Elegance dn. I 10.80; Spring Glory dn. II 5,60; Texas 7.50 6,10; Unsurpassable 12.00 7.10. ROTTERDAM, 14 oktober. Veemarkt Aanvoer in totaal 1624; vette koelen en ossen 967; varkens 657. Prijs ln cents per kg.: vette koeien le kw. 290—300; 2e kW. 26028C 3e kw. 250 260; varkens lev. gew.) 166 164 160. De heren Van Weizen en Questroo deden nog enkele suggesties teneinde tot een nog betere verkeersregeling te komen. Wethouder Jongeleen zal het in het College bespreken of er eventueel een krediet voor de veihetering van het wegdek beschikbaar is. De suggesties zuilen nog eens bekeken worden. Con form besloten. Bij het voorstel om in te gaan op de suggestie van Ged. Staten van Zuid- Holland tot herziening van de jaar wedder egelingen voor de seoretaris en de ontvanger, vroeg de heer Meester hoe of het staat met de bezoldigingen van de middelbare en lagere ambtena ren. Sprekers fractie heeft bezwaren om de bezoldigingen van de topfunctio narissen op te voeren. Wethouder Meniken bracht de heer Meester onder het oog, dat in de raadscommissie voor de personeels zaken nog bijzondere aandacht zal wor den besteed aan de bezoldiging en promoties van de middelbare en lagere ambtenaren. Hetgeen thans in het schrijven van Ged. Staten wordt voor gesteld, blijft voor Leiden, in vergelij king met de grote steden, nog beneden het daarvoor in aanmerking komende percentage van 87% De heer Meester nam met deze gang van zaken geen genoegen. Het voorstel in stemming gebracht werd aangeno men met 20 tegen 14 stemmen, it deze stemming bleek, dat de mening over dit voorsitel in de diverse fracties sterk uit eenliep. Alle overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden zh.st. aange nomen. Reeds om drie uur was de raad door de behandeling van de agenda heen, waarna men achter gesloten deuren verder ging. Indien de tijd zit zou toelaten lag het in de bedoeling van de heer Hagens (WD) om de door zijn fractiegenoot, mr. DriJ'ber, aangevraagde interpellatie te houden. (Deze pag. is gedeeltelik gecorrigeerd) WARMOND Goed begin van St. Matthias De R.-K. Zang- Harmonie, en Toneel vereniging St.-Matthias heeft het sei zoen 1957-1958 weer geopend met een muziek- en toneeluitvoering. In zijn openingswoord legde de voor zitter, de heer Th. R. de Vroomen, het accent op het a.s. 40-jarig jubileum der vereniging in het voorjaar van 1958. Zijn grote wens bleek dat het muziek korps dan ln uniform zal verschijnen. Vandaar dat er op deze avond een ver loting voor dit doel werd gehouden. De harmonie is zeker de moeite waard om in een net uniform gestoken te worden. Ook de drumband weert zich al prach tig; dit is wel gebleken op het laatst ge houden concours te Poeldijk waar deze jonge band de eerste prijs wist te be machtigen in de vorm van een medaille, die op deze avond aan het Vaandel werd bevestigd. Na het openingswoord was het de beurt aan de harmonie om van haar kunnen blijk te geven. Het programma werd geopend met de pittige mars Na tional Emblem van E. C. Baglev. De ou verture Raymond van Thomas 'werd hier na op voortreffelijke wijze uitgevoerd. Het charmante Toujours ou Jamais van Waldteufel ging vooraf aan het hoogte punt uit het programma de Scenes Pit- toresques van J. Massenet. Hier bleek weer tenvolle wat de harmonie van St. Matthias waard is en dat het korps bij de heer Alb. Meij in uitstekende handen is. De mars De Gladiator besloot het programma. Na de pauze kwam de afdeling toneel op de planken met het stuk Dynamiet van de Nederlandse schrijver Theo Schiks. Een bijzonderheid was dat het stuk hier de première genoot en dat de schrijver zelf in de zaal aanwezig was. Na het stuk, dat onder de leiding van de heer Van Elburg. op uitstekende wijze werd gebracht viel aan de schrij ver de heer Theo Schiks en aan de spe lers een ware ovatie ten deel. Jaarvergadering KVP Onder voorzitterschap van de heer A van Leeuwen kwam de KVP. afd. War mond, in algemene jaarvergadering oij- een. In zyn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van de heer C. Zwetsloot, die grote verdiensten ge had heeft voor de toen nog R.K. Staats partij. De secretaris las het jaarverslag. Het verslag van de penningmeester gaf een batig saldo van f 153,23. De voorzitter die nog enige toelichting op de cijfers gaf, vond niet dat de afdeling er finan cieel rooskleurig voorstaat. Hij hoopte echter nog een verkiezingsfonds te kun nen stichten teneinde de noodzakelijke acties voor de verkiezingen te kunnen voeren. Tot leden van de kascommissie voor het komende boekjaar werden be- Kind verdronken Zaterdagmiddag, omstreeks twee uur, Is het tweejarig zoontje Theo van de familie Van den Hoven, wonende aan het aJagpad, in Nieuwveen in een naby de woning gelegen sloot verdronken. Het kind was met enkele zusjes en een broertje aan het spelen op een na bij de woning gelegen perceel weiland. Op een gegeven moment zag een der zusjes het kind naby de brug, toegang gevende tot het weiland, in het water liggen. Onmiddeliyk waarschuwde een der kinderen de moeder, die haar zoontje Theo op het droge kon brengen Mj. M. W. van der Vlugt paste onmid dellijk kunstmatige ademhaling toe. De lings ontboden arts A. M. van Dongen heeft nog met behulp van een zuurstof koffer zuurstof aan het kind toegediend, maar tevergeeft, het bleek te zijn over leden. Brief van Kroesjtjef aan Evert Vermeer Het secretariaat van de PvdA deelt mede. dat de ambassaderaad van de Sovjet Unie in ons land, de heer Kuz- netzov, chargé d'affaires a.i., aan de partijvoorzitter de heer Evert Vermeer een brief van de Russische partijsecre taris Kroesjtsjef heeft overhandigd over de situatie in het Midden-Oosten. Nader vernemen wy da<t de brief is gericht aan het P.v.d.A.-partyhestuur en dat hy ..geheim" As. Satellieten zichtbaar tegen vijf v.m. Men kan de kunstmaan in Nederland thans op iedere heldere ochtend waar nemen omstreeks kwart voor vyf. De baan gaat ongeveer door het uiteinde van de staart van de grote beer. Het voorwerp is even helder als de sterren van dit sterrebeeld en beweegt lang zaam evenwydig aan de gezichtseinder van links naar rechts. Het blijft onge veer een minuut zichtbaar. De ligging van de baan tussen de sterren is enigs zins afhankelyk van de waarnemings plaats. De tyden komen elke dag een paar minuten eerder. Het hier beschreven voorwerp is het stuk van de vuurpijl dat de eigenlyke kunstmaan begeleidt. De bolvormige kunstmaan zelf is veel lichtzwakker en nauwelyks met het ongewapend oog waar te nemen. Het komt elke dag voorbij om vier uur twee en vftig minuten Neder landse tyd. Aldus deelt de sterrewacht te Utrecht mede. Te Heerlen is overleden prof. dr. Willem Josephus Jongmans, oud-direc teur van het Geologisch Bureau voor het Nederlandse mijngebied. Hy is 79 jaar geworden. Prof. Jongmans werd 13 augustus 1878 te Leiden geboren. noemd de heren A. P. Versluvs en J. Does. Een van de hoofdpunten van de ver gadering was wel het vaststellen van het gewyzigde verkiezingsreglement. Na de pauze gaf de heer Willemsen, secretaris der KVP-fractie, een overzicht van de werkzaamheden van de fractie in de gemeenteraad. Met betrekking tot de woningbouw sprak hy de wens uit dat het wat zou vlotten met de bouw van de 22. woningen in het plan Oost. waarmee dan de achterstand, die vorig Jaar ont staan is. wat ingelopen zou zyn. Hy moest verder constateren dat er ln de gemeente steeds meer gestreefd wordt naar continu-bouw. Op cultureel gebied vond hij de bouw van 't Trefpunt een winstpunt en hij hoopte dat er ook van katholieke zijde spoedig een verenigings gebouw opgezet zal worden. Het onderwijs heeft ook weer de no dige verbeteringen ondergaan. Spreker noemde de aanleg van centrale verwar ming in de jongensschool en de steun van de gemeente voor uitbreiding der leermiddelen. Ook het subsidiebeleid voor de verenigingen is aanmerkeiyk verbe terd. De volksgezondheid is verbeterd door de schoolmelkvoorziening. De kin derspeelplaats blijft nog steeds een groot probleem. Naar aanleiding van het punt recrea tie ontstond, zoals te verwachten, een uitvoerig debat over de verhouding ge meenteraad—plaatselijk V.V.V. De heer Willemsen lichtte het standpunt van de raad nog eens toe en bleef daarmede op het standpunt staan, dat de uit te geven folder overbodig is, maar dat er iets an ders moet gebeuren om de gasten aan Warmond te binden. Een en ander werd fel bestreden door burgemeester Von Pisenne, ere-voorzitter van V.V.V, en de heer C. van Stijn, plv. voorzitter V.V.V. De heer Von Fisenne betreurde het in sterke mate dat Warmond op het ogen blik folderloos is en bovendien dat de Warmondse burgery op het gebied van recreatie zo initiatiefloos en dicht is. Nadat ieder er het zyne van had gezegd, was het probleem V.V.V. nog niet op gelost. Vele vragen werden door de ver gadering nog gesteld aan de heer Wil lemsen, die op voortreffelijke wyze een ieder het juiste antwoord wist te geven. Tegen het middernachtelijk uur werd deze geanimeerde vergadering gesloten. Bijna geheel gevulde Schouwburg leefde mee met Butler's Kinderen beslissen De Leidse toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" heeft zaterdagavond in de schouwburg te Leiden een opvoering gegeven van „Kinderen beslissen" een toneelspel in drie bedryven door Ivan Butler. i to"eIis.ten van T I G. hadden het met de opvoering van dit stuk niet gemak kelijk; het is van nature al wat zwaar op de hand, de zinsbouw is te „deftig" en psychologisch is de intrige niet geheel aanvaardbaar. De menselyke kant van dit drama neigt naar het sentimentele en de gehele opvatting die de schrijver van een huweiyksprobleem heeft is te ouderwets en eveneens te simplistisch. Goede vertolking van de rel van Dick London Dienstvoorwaarden Ned. Spoorwegen Van de zijde der Ned. Spoorwegen wordt ons meegedeeld, dat publikaties inzake een loonsverhoging by de Ned. Spoorwegen, prematuur zyn. Inderdaad vindt overleg plaats over een herziening van de dienstvoorwaar den, doch dit overleg is binnen de N.S. nog niet beëindigd, aldus de N.S. Daarbij wordt aangetekend, dat de dienstvoorwaarden voor het spoorweg personeel op grond van de spoorwegwet geving onderworpen zyn aan de goed keuring van de minister van Verkeer en Waterstaat. „Zoon" mocht niet weten dat hij zoon niet was (Van onze Haagse redèctie) Een 60-jarige Nederlander, die in 1955 aanzegging kreeg om met zyn vrouw uit Djakarta te verdwijnen, kwam hierdoor in een moeilijk par ket. In 1932 had hii een pasgeboren kind opgenomen, dat sindsdien bij hem en zijn vrouw was opgegroeid. De jongen wist niet beier of deze twee mensen waren zijn ouders. Hy droeg dan ook de naam van de man, doch in feite luidde zijn Averkelyke naam heel anders en hij had ook niet de Nederlandse, doch de Indone sische nationaliteit. De ouders wilden bij hun repatrië ring naar ons land „hun" zoon natuur lijk meenemen. Om te voorkomen, dat de jongeman te weten zou komen dat hij hun zoon in het geheel niet was en dat de Indonesische autoriteiten zouden weigeren hem het land uit te laten gaan. deed de man het tegenover de Nederlandse Hoge Commissaris in Dja karta voorkomen alsof de jongeman zijn zoon wèl was en alsof hij dus recht had op een Nederlands paspoort. Toen men de „vader" naar een geboorteacte vroeg, zei deze dat zijn zoon was ge boren in een plaats, waarvan het ge boorteregister tijdens de oorlog verlo ren gegaan was. Op grond van de verstrekte valse ge gevens wist de man toen ook voor zijn „zoon" een paspoort te bemachtigen, waarop men naar ons land repatrieerde. Onlangs liepen de paspoorten van het drietal af. Toen men trachtte de paspoorten verlengd te krijgen, kwam de hele zaak aan het licht. Niet alleen weet de zoon thans zijn ware identi teit. de vader werd bovendien door de Officier van Justitie te Den Haag ver volgd terzake van „verduistering van staat". Vanmorgen moest hij zich voor de Haagse politierechter verantwoor den. Deze achtte, evenals de officier, vele verzachtende omstandigheden in deze zaak aanwezig, al ls genoemd mis drijf op zichzelf dan ook zeer ernstig. Conform de eis werd de man veroor deeld tot betaling van een boete van f 25. Tevreden leermeester Prof. C. A. F. van Dam, directeur van het Spaan, Portugees en Ibero- Amerikaans Instituut te Utrecht, zat tevreden te knikk'en toen Prins Bern- hard tydens de door hem geopende Ibero-Amerika-dag in vloeiend Spaans zyn boodschap aan de Spaans spre kende wereld voorlas. (Men zie elders). „Voortreffelyk, eerste rangs Spaans", was het commentaar van deze Utrechtse hoogleraar. Prof. Van Dam heeft enige jaren geleden de Prins de Spaanse taal geleerd en zat als een trotse leermees ter naar zyn leerling te luisteren. Trou wens de gehele Spaanse klas van Prins Bernhard was vandaag in Utrecht aan wezig om deze eerste in Nederland ge vierde Ibero-Amerika-dag bij te wonen. Tweemaal overreden en nog in leven (Speciale berichtgeving) Op de Ryksweg Rotterdam—-Den Haag Ls gistermorgen vroeg een 43-ja- rige man bweemaal achtereen aangere den. Het mag een wonder heten, dat hy nog in leven is De eerste keer werd de man, die over stak. door een personenauto geschept. Via de motorkap viel hij op de weg om door een andere personenauto te wor den overreden. Met inwendige kneuzin gen en een gecompliceerde beenbreuk is hij naar het ziekenhuis gebracht. Mijnwerker in arrest Zijn vrouw vergiftigd? Een 28-jarige mijnwerker is vrijdag j.I. op de dag van het overlijden van zijn vrouw in een ziekenhuis te Heer len, door de recherche aangehouden. Hij wordt er van verdacht zijn 28-jarige echtgenote, die na ziek te zijn gewor den, enkele weken in een ziekenhuis werd verpleegd en aldaar overleed, te hebben vergiftigd. De politie-deskundige dr. Zeldenrust heeft sectie op het lijk verricht. De vrouw kon tijdens haar ziekte niet wor den gehoord, omdat zij als gevolg van de vergiftiging, verlamde tongspieren had. Haar toestand liet overigens ook niet toe. dat zij schriftelijk een mede deling aan de politie deed. De man ont kent. alle schuld. Het echtpaar had geen kinderen. Scherpe stijging van Nederlandse uitvoer Dekkingspercentage 91 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in september 1957 f 1.182 mil joen (v.m. f 1.216 miljoen), terwyl voor een waarde van f 1.073 miljoen (v.m. f 1.216 miljoen), terwyl voor een waarde van f 1.073 miljoen (v.m. f884 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercen tage bedroeg 91 (v.m. 73). Dit neemt niet weg, dat de belang stellenden in de bijna geheel gevulde Schouwburg terug kunnen zien op een boeiende avond toen het gordijn voor de laatste maal gevallen was. Zij had den meegeleefd met de moeiiykheden van Marion Landon, die, twaalf jaar voor dit stuk zich afspeelt, door haar man verlaten is en aan haar kinderen door hard werken toch een goede op voeding heeft kunnen geven. Tom Lin ton, die voor haar méér is gaan beteke nen dan een huisvriend, wil Marion huwen en een goede vader zijn voor de kinderen Dick en Sally. De vraag pynigt Marion of de kin deren coed zullen reageren op dit nieuwe huweiyk. Ronald Landon, de eerste man van Marion, komt echter plotse ling weer op de proppen en dit brengt de nodige moeilijkheden en tweestryd met zich mede. De dochter Sally ver langt n.l. naar kennismaking met haar vader; zy hoopt, dat het gezin herenigd kan worden. In het derde bedryf volgt een dra matische ontknoping: de kinderen zien in, dat zy altijd teveel zyn geweest voor hun vader. Een nieuwe toekomst ligt open De korte inhoud van dit verhaal duidt al voldoende aan dat er aan de spelers grote eisen worden gesteld om dit zwaarwichtige drama tot een goed einde te brengen. Zy zijn hierin indien men de maatstaven voor amateurtoneel aan legt in geslaagd. De tonelisten heb ben nuttig spel laten zien. De rolkennis was voldoende. Het spel van Dick Lan don (Ton Arentsen) stak boven de mid delmaat uit. Hy gaf een intelligente ver tolking van de rol van de bijna volwas sen zoon, die een steun is voor zyn moeder en inzicht heeft in haar moei iykheden Ook mevr. Dwyer (E. van Rossen-Penneburg) speelde '•ardig als de statige matrone, die haar werk als hulp aan huis hoogst ernstig neemt. Regisseur was de heer A. Arentsen. (Deze pag. ls gedeelteiyk gecorrigeerd) FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: v. d. Lugt—Zerb, z„ San Salvador; Van Maanen—van Werkho ven. z., Rotterdam; VorsterVersteeg, d., Basel. Getrouwd W. Hofstra en I. de Ronde Delft; mr. Th. W. Kreek en Ch. E. Joret Helsinki; dr. L. Offerhaus en Th W. m! Sillem, Amsterdam; H. I. Colijn en jhr, mr. A. J. van Styrum. Den Haag; K F. Craig-McFeely en A. C. baronesse van Randwyck, Nairobi. Getrouwd: N. J. Vink, vr., 66 jaar. Den Haag; K. Hogedoorn, m„ 80 jaar', Den Haag; L. Praalder, m„ 72 jaar, Den Haag; J. F. Grosjean, m., 67 jaar, Ede; H. Buningh. m., 78 jaar. Rotterdam: A. Paar. m„ 7f jaar. Uitgeest: Ch Tim- mers, m., 71 jaar. Dinteloord; A Sohn— Snoek, vr., 87 jaar, Sohiedam; J. C. Nipius—Sonneveld, vr., 81 jaar, Soest. Cyprisch dorpshoofd deer gemaskerden vermoord Gemaskerde mannen hebben vanoch tend het hoofd van het Grieks-Cyprische dorp Dhali doodgeschoten. Dit zou de eerste politieke moord sinds de afkon diging van een bestand in maart j.I. zijn. Anti-Russische zet van Nasser? Israël acht zich ber>eigd Volgens sommige waarnemers dient men de verscheping van Egyptische troepen naar Syrië te beschouwen als een anti-Russische zet van president Nasser, die zichzelf beschouwt als de lei der van de Arabische wereld. Op deze wijze willen Nasser en mèt hem de Sy rische leiders zich ontdoen van de Sov- jetrussische adviseurs, die zich thans ln Syrië bevinden. Ingeval van Egyptische instructies voor het Syrische leger kun nen de Russen immers gevoeglijk naar huis gaan. In Israël gevoelt men zich intussen allesbehalve op zijn gemak. De Israëli sche regering acht zich bedreigd door de vergroting van de Egyptische invloed in het aangrenzende Syrië. KATWIIK AAN DEN RIJN Bloemkool werd doorgedraaid OVERZICHT GROENTEVEILING Ook in de afgelopen week was de toe stand voor de tuinders verre van roos kleurig. Weliswaar bleken enkele artike len behoorlijke pryzen te maken, doch dit was lang niet voldoende om de slech te resultaten van de hoofdprodukten goed te maken. Zo was het met de bloemkool wel zeer droevig gesteld. De helft van de aanvoer, die zich rond de 20.000 stuks per dag bewoog, bleek on verkoopbaar. Dit had tot gevolg, dat de gehele aanvoer van de C-kwaliteit en vrywel alle B-kwaliteit werd doorge draaid, hetgeen een gevoelige verliespost betekende. De A-kwaliteit noteerde bo vendien slechts f. 10 tot f. 18 per 100 stuks, waarbij slechts een enkele zeer goede partij, waaronder de variëteit Flora Blanca het nog wist te brengen tot f. 20 f. 23 per 100 stuks. Met de waspeen ging het, althans wat de prima kwaliteiten betreft, iets beter dan in de afgelopen weken. De aanvoer bedroeg 45 a 50 ton per veilingdag. Maar doordat de vele regens in de afgelopen maand veel afbreuk aan het gewas hebben ge daan. werden er toch nog vele honder den kisten doorgedraaid. Voor de goede kwaliteiten waren de noteringen als volgt: A-soort f. 13 tot f. 22, B-soort f. 15 tot f. 18 en fijne peen f. 18 tot f. 25 per 100 kg. Voor bospeen, waarvan ove rigens de aanvoer maar matig was, be stond redelijke belangstelling, waardoor bevredigende noteringen van f. 25 tot f. 32 per 100 bos, werden bereikt. Groene gele en rode kool leverden een totaal onvoldoende resultaat op: groene kool van f. 8.50 tot f. 9.50, gele kool van f. 4.50 tot f. 9.10, kleine rode kool tot f. 13 en grote rode kool tot hoogstens f. 5.50 per 100 kg. Prinsessenbonen van de koude grond noteerden tot f. 72 en prinsessen- bonen uit de kas tot f. 143 per 100 kg. Pronkbonen maakten van f. 18 tot f. 20 per 100 kg. De kwaliteit van de spruiten isNover het algemeen niet best en er was dan ook veel variatie in de prys, die zich tussen f. 23 en f. 50 per 100 kg bewoog. Andyvie noteerde van f. 16 tot f. 22, hetgeen redelijk is te noemen; de aan voer was slechts matig. Aan de kwaliteit van de sla valt te merken, dat dit pro- dukt op zyn eind begint te lopen en de prijzen waren er dan ook naar: f. 3 tot f. 8 per 100 stuks. Uien noteerden f. 11 tot f. 12 per 100 kg. Breekpeen werd in vele kwaliteiten aangevoerd, met sterk uiteenlopende pryzen van f. 4.50 tot f. 12.60 per 100 kg. De keukengroenten deden het nog steeds vry goed. Hel Leidseli Dagblad De krant voor iedereen Beurs van Amsterdam Maandag 14 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 83 Va 83 Grootboek obl. 3% 75 Ned. '47 3% (3) 79ft 79% Ned '51 3% 873/4 87% Ned '53 <3%) 83% 83% Ned '56 3% 83% 83% Ned '48 3% 77j7711 B Ned '54 3% 79 19% Ned. '55 I 3% 79V* Ned. '55 II 3% 81% 82 Ned '37 3 79 79 Dollarlng '47 3 83 84% B Investeringscert. 3 88 88% Ned 62 64 3 87% 87% Cert NWS 55Y4 55 L Indlë '37 A 3 84 83% Grootboek '46 3 81% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 34% 37 Nat. Handelsbank 85% 85% Ned. Handelmy. 144 149 Amst. Rubber 62% 61% Dell My en (Ver.) 63% 62 H V.A1003/4 100 Java Cult. 34 33 Senembab 20L 42 Vorstenlanden 20% 20 AKU 143% 146% Berkel's Patent (v.) 168 Calvé Delft eert. 260 266 Kon. Pap v Gelder 118 180% Hoogovens eert245 250 Möller cn Co. N B 291 299 Ned Kabelfabr 231 240 Philips 224% 229 Philips pref. 131 133 Unilever318% 314% Wilton Feyenoord 195 202 Billton 2de r 200 200 Dordtse Olie gew 733% 726 Kon. Petr f 20.—) 161.50 159 idem (50 a t 20 160.65 158.20 Holl Amer lijn 143% 145% Java China Paket136 135 K1.M 106 108 Kon N Stoomboot 128% 130 Kon Paket Mij 125% 126 Ned Stoomv Mij 149% 153 Nievelt Goudr eert 159% 163% v Ommeren eert 203 211% Kon Rott Lloyd 134 132 Ned Scheepv Unie 132% 134% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov - en Gem leningen A dam 41 '3%' A 85 Den Haag 1954 3% 75 75 Leiden 194 7 K6B R'dam '37 I-III 3% 86 De Goudse afdeling Het nleuwveense Nic. Boys zit onbe twist in de hoek waar de slagen vallen. Gisteren werd reds de vierde wedstryd verloren, dit keer van WSE met 23, wat wil zeggen, dat de Nieuwveners nog geen enkel punt bezitten en geheid on deraan staan. Ook Nieuwkoop kan nog niet op grootse prestaties bogen, al is het 22 gelyke spel bij Groot Ammers dan nog niet zo heel sleoht. Weliswaar protesteerde de thuisclub, omdat te lang gespeeld zou zyn. Esto Het de winst in een teleurstellend partytje aan Groe- neweg, terwijl RVC in Boskoop tegen GDS met 3—2 sneuvelde. Goed werk deed Waddinxveen, dat met 10 thuis tegen Bergambacht ongeslagen bleef. In de eerste klasse zaterdagmiddag lukte het aan Be Fair om Boskoop met een 41 nedrlaag af te sohepen. Sport- lust 2 klopte verdiend Spirit 2 met 4—2 en Bodegraven haalde met een 1—5 de volle winst weg by Zwervers, waar door het er naar uit gaat zien, dat de Bodegravers het verloren terrein dit sei zoen weer zullen terug winnen. Stand le klas zondag Bergambacht 46 Nieuwkoop 32 Groeneweg 46 WSE 32 GDS 3—6 Moercapelle 2—1 Waddinxveen 3—6 RVC 3—1 Gr, Ammers 44 Nic. Boys 40 Esto 32 BEURSOVERZICHT Kon. Olie flauw; Philips en Unilever vast AMSTERDAM, 14 oktober In een markt waar de handel middel matig was, zetten de aandelen Konink- lyke Olie vandaag de verliezen van de laatste tyd voort. De aandelen verloren wederom circa f. 3.vergeleken met de slotkoers van vry dag. Er werden voor deze flauwe stemming verschillende oor zaken opgegeven, De bekend geworden emissievoorwaarden van de Standard Oil of New Jersey worden ln Amsterdam niet gunstig beoordeeld voor de Konink lijke/Shell groep, wanneer dit concern straks met een aandelen-emissie op de markt zal verschynen. Reeds zaterdag had de beroepshandel blanco verkopen van aandelen Kon. Olie afgegeven. Vandaag vormde de politiek in het Mid den-Oosten een andere flauwe tendens voor de olie-aandelen. Zwitserland kwam met de stukken Kon. Olie aan dragen en de beroepshandel ging tot verdere blanco verkopen over. Voor Londense rekening echter werden steun aankopen verricht. Tengevolge van mid denkoersaanbod opende de markt op f. 156.30, waarna de koers steeg tot f. 158 op welk niveau zo ongeveer gesloten werd. De overige internationale markt stond los van de oliehoek. Aandelen Philips ontmoetten behoorlijke vraag en bereikten na 228 een koers van 231 tegen vrijdag 224. Ook Unilevers die on veranderd op 317% openden stegen tot 323%. Voor beide fondsen bestond tevens buitenlandse vraag. Aku's konden zich ook iets verbeteren: KLM noteerde f. 1.50 hoger. De Scheepvaarten waren by de ope ning verdeeld met een koersverschil van 1—2% naar beide zijden. In het latere beursverloop profiteerde deze sector van de goede stemming waardoor vraag van publieke zyde los kwam en de koersen zich belangrijk konden verbeteren. Uit- eindelyk waren aandelen Van Ommeren plus 9%. Van Nievelt plus 5 en de overi ge waarden 13 punten beter. In de cultures ging heel weinig om; koersver anderingen van betekenis deden zich niet voor. De uitlatingen van minister Hofstra ten opzichte van de gulden, na diens Amerikaanse reis. werkten op de Staats fondsen nog gunstig door. Vooral de Staffellenlng was aan dg vaste kant, mede dank zij de steun van de verplich te f. 200.000 vraag. Het fonds verbeterde circa 3/8 WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 oktober Londen 10.62%—10 62%, New York 3.70%—3 80Ms Montreal 3.92%—3.92%, Parys 89.77%— 8987%, Brussel 7.55%—7.56, Frankfurt 90 29—90.34, Zürioh 86.6286.67, Züridh (■vr. frs.) 88.65%—88.70%, Stockholm 73.33—73.38, Kopenhagen 54.81%-54.86%, Oslo 53.13%—53.18%, Milaan 60.39%— 60.44%, Wenen 14 60—14.61. Industr. Obligaties Philips DoHarng '51 88 90 Premieleningen A Mam '53 3 88% A'dam '51 2% 84 A dam '56 I 2% 71% 73% A'dam '56 n 2%79% Eindhoven '54 2% 76% 77 B Enschede '54 2% 70 Den Haag '52 I 2% 83 L 80 idem n 2% 80 80 B R'dam '52 I 2% 80 84 idem n 2% 78% 80 Utrecht '52 2% 81 80 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 182% 184% HBU eert. 176% 176% Rott. Bank 155 157% Twentsche Bank 151 154 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 221 222% Borneo Sum. H My 51 51 Ned G en Sp fabr 162 160 Kon. Ned. Grofsm. 84% 85 Internatte 73% 74 Rott Droogdok Mij. 415 412% Tieleman en Dros 9% 9% Ned. My. Walv.vrt. 52 49 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 12%B 12% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27 26% Intern. Nickel 73% 72% Anaconda 48% 47 Bethlehem Steel39% Cities Service 52 52 General Motors 38 38% Kennecott87% 88 Republic Steel 43% 44 Shell Oil 69% 69 Union Pacific 25% 25% Uil. States Steel 55^ 55% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref wa idem Eleotrolas B Holl Construe tie Ing our v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Leidsohe Wolspinn Sikkens Lakfabr '53 Ver rouwfabrieken Wernink's Betonm Van Wyk Textiel VK 11/10 55 65 290 290 305 12* B 35% 35GB 153 154 378GB 377 155 150 66% 67% 75GL 74GL

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11