Schrik en jammer in rode Oostzone door onverwachte „geldzuivering^ Eenheden van het Egyptische leger gisteren in Syrië aan land gegaan Auto met zes '"J Ternaaien personen te water WEERBERICHT' De kleine man de dupe van diep geheim gehouden biljetlenruil Ook vlooteenheden „op bezoek 96ste jaargang MAANDAG 14 OKTOBER 1957 No. 29*04 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel 1 Lelden Glro D0 57055 Hoofdredacteur J. Brouwerf 7 50 per |;WartaaI. t 2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in West-Duitsland) De dag van gisteren is er een van schrik en ellende voor het overgrote gedeelte van de bevolking van de communistische oostzone van Duitsland geweest. Een zwarte zondag, die honderdduizenden mensen van hun hoop op een betere en mooiere toekomst met wat meer welstand heeft beroofd. Om acht uur 's morgens hoorde de bevolking door de radio bij monde van minister Grotewohl, dat ieder een verplicht was nog voor acht uur 's avonds al zijn bankbiljetten van een mark en hoger tegen nieuwe in te leveren. Men zou voorlopig alleen nog maar voor 300 markt nieuwe biljetten kunnen krijgen en mei} zou pas later binnen een week horen, wat met het overige geld zou gebeuren. Grotewohl zei, dat die maatregel nodig was omdat °de „monopolisten en de militaristen van het Westen zekere hoeveelheden oostmarken in hun bezit hadden gekregen en dat ze daarmee spe culeerden, het economische leven in de oostzone in de war wilden schoppen en hun spionage-centrales financierden". zuivering is geworden. Vooral de kleine neringdoenden hadden wat geld opzjj gelegd om er nieuwe waren voor te ko pen, voorts ook de boeren en sommigen, die ondanks de duurte van het leven toch nog wat geld hadden kunnen over houden. Echter ook de wisselkantoren in West-Berlijn, die elke dag oostmar ken opkochten en er westmarken voor betaalden. Men schat, dat zich ongeveer 20 miljoen oostmark in West-Berlijn bevindt. Communistische diefstal De totale omloop van oostmarken be droeg op 31 december 1956 volgens offi ciële gegevens 4.659 miljard mark. Men schat, dat zich bijna twee miljard oost mark in handen van mensen heeft be vonden, die volgens de voorschriften van het communistische regiem hier over niet hadden mogen beschikken, of schoon zij er eerlijk waren aangekomen. Men kan hier gerust van communistische diefstal ten nadele van de bevolking spreken. De grens naar het Westen was de ge hele dag gesloten. Alleen de internatio nale D-treinen mochten het ijzeren gordijn passeren. Bij de doorlaatposten op de wegen vormden zich kilometers lange rijen personenauto's en vracht wagens. Oorspronkelijk wilde men ook de wagens met melk, die uit de Bonds republiek naar West-Berlijn onderweg waren, niet doorlaten, maar dit verbod heeft men later toch wel weer opge heven. Tal van leden van de Westduitse Bondsdag, die in auto's onderweg waren om in West-Berljjn aan de eerste zitting van de nieuwe Bondsdag op dinsdag a.s. deel te nemen, moesten eveneens bjj het ijzeren gordijn wachten. De minister van Arbeid van Noordrynland-Westfalen Hensath heeft tot twee keer toe ge tracht de Vopo's te overreden hem toch door te laten, maar hij had geen succes. Ettelijke Bondsdagleden keerden om en wilden proberen in Hannover een plaats in een vliegtuig te krijgen om toch nog op tijd de vroegere Rijkshoofdstad te kunnen bereiken. „Imperialistische en fascistische leugens" De communistische bewindhebbers zjjn er uitstekend in geslaagd hun voor nemen tot het laatste ogenblik geheim te houden, hoewel het nieuwe geld na> tuurlijk van tevoren was gedrukt en men op enorme schaal voorbereidingen voor de grote wisseldag van gisteren had moeten treffen. De nieuwe bankbiljetten werden al in 1955 gedrukt. Op het eer ste gezicht lijken zij bijzonder veel op de oude. Het is echter hoofdzakelijk de kleur, die anders is geworden. Zij zijn niet van de handtekening van de pre sident van de emissie-bank voorzien, doch zij dragen het opschrift „uitge geven door een Duitse bank, Berlijn 1955". Een paar jaar geleden hadden al geruchten de ronde gedaan, dat het oude geld tegen nieuw zou worden in gewisseld, maar de minister van Finan ciën had de bevolking gerustgesteld met de bewering, dat dat alles „leugens van de facisten en de imperialisten van het Westen" waren!! De actie is toen stop gezet en de nieuwe bankbiljetten zijn in de safes van de emissie-bank blijven liggen. Men had opzettelijk een zondag uitgekozen om de nieuwe maatregel be kend te maken en het geld te kunnen laten wisselen, omdat de meeste men sen dan in de ochtend toch thuis zijn en omdat zij later niet zouden kunnen beweren, dat zij op die dag geen tijd hadden gehad. Lange rijen wachtenden In Oost-Berlijn en in de andere ste den van de oostzone is het de hele dag bijzonder druk op straat geweest. De mensen waren opgewonden. Voor de wisselkantoren, hoofdzakelijk scholen, postkantoren, communistische partij lokalen en eetgelegenheden, stonden ein deloos lange rijen mensen; op tal van plaatsen moest het wisselen tot in de late avonduren na de vastgesteld slui tingstijd van acht uur worden voort gezet. Men kan er zeker van zijn, dat honderdduizenden het meeste geld, dat zij bezaten, hebben verloren. Niemand in de „Duitse democratische republiek" heeft ooit meer dan driehonderd mark in huis mogen hebben. Winkeliers moch ten niet meer dan 50 markt in voorraad hebben. Zij waren altijd verplicht ge weest, wat zij meer in kas hadden ge kregen, tot twee keer per dag bij de banken af te leveren. Wie dus gisteren met meer dan 300 mark is komen aanzetten en niet kan bewijzen op rechtmatige wijze aan die bankbiljetten te zijn gekomen, is dat geld kwijt! Het is hoofdzakelijk de kleine man, die de dupe van de nieuwe geld- Meisje le Arnhem beroofd van f 11.000 (Speciale berichtgeving) Bij het postkantoor in de Hertog straat te Arnhem heeft zich zaterdag morgen een sensationeel berovingsge- val afgespeeld. Een vrouwelijke kan toorbediende van de Coöperatie moest een bedrag van f 11.000, storten op genoemd PTT-bijkantoor. Toen zij omstreeks 11 uur het kantoor wilde binnengaan, werd haar de tas, waarin het grote bedrag zich bevond, ont roofd. De dader volgens beschrijvingen van omstanders een jongeman vluchtte direct in de richting van de Driekoningendwarsstraat. Hij moet zijn gevlucht via de talud van de spoorbaan die daar in de buurt ligt. Men heeft van verschillende zijde nog geprobeerd de man te achtervolgen, doch is zijn spoor kwijt geraakt. Tussen het moment van de beroving en dat waarop voorbijgan gers, gewaarschuwd door de hevig ge schrokken juffrouw, de achtervolging inzetten, moet zoveel tijd hebben ge legen, dat de dader kans heeft gezien te ontvluchten. De spoedig gealarmeerde recherche toog op onderzoek uit. Ook is een speurhond ingeschakeld. kanipongbrawl in Djakarta 20.000 daklozen en 1500 woningen verwoest De politie schat, dat er 20.000 lndone- siërs dakloos zijn geworden door een brand, die vrijdag het dichtbevolkte kampong-district van het noordweste lijke gedeelte van Djakarta heeft geteis terd. Een vuurhaard, die drie uren lang woedde, verwoestte ongeveer 1500 wo ningen en veroorzaakte een schade van naar schatting tien miljoen roepiah's, bijna vier miljoen gulden. De vluchtelingen ziin opgepropt in scholen en in andere voorlopige behui- zings-gelegenheden, terwijl de regering verder de distributie van voedsel en an dere steunmaatregelen in werking heeft gesteld. Er zijn geen doden te betreuren, maar een aantal mensen moest in ziekenhui zen worden opgenomen. De brand wordt beschreven als een van de grootste, die nog ooit in de hoofdstad van Indonesië uitbrak. Meisie door gas vergiffiad In IJsselstein is het 13-jarige meisje R. Aelbers zaterdag door gasvergifti ging om het leven gekomen. Zij hield een ziek familielid gezelschap, van wie dc echtgenoot even afwezig was. Waarschijnlijk heeft zij de gaskraan open gestoten of per ongeluk open laten staan, waardoor zij, door gas bedwelmd, bewusteloos geraakte. In deze toestand werd het meisje in de keuken gevonden. Geneeskundige hulp mocht helaas niet meer baten. Het slachtoffertje was het enige doch tertje uit een gezin van zeven kinde ren. Op grond van militair bondgenootschap Socialisten verloren zetels in Luxemburg De einduitslag van de gisteren in Luxemburg gehouden gemeenteraadsver kiezingen is als volgt: Socialistische partij 78 zetels (—6) christelijk-sociale partij 70 1); libe rale partij 20 (+4); communisten 13 1). Dit is de uitslag van de 14 grootste gemeenten. In de kleinere gemeenten spelen persoonlijke factoren de hoofdrol en is de politieke kleur van de kandi daten moeilijk te onderkennen. In de hoofdstad en het industriegebied in het zuiden hebben de socialisten de meeste stemmen verloren, voornamelijk aan de communisten. Op het platteland in het noorden boekten de socialisten enige winst. De kiezers schijnen kritiek te hebben willen leveren op de economische poli tiek van de regering. De portefeuilles van Economische Zaken en Arbeid zijn in handen van socialisten. De liberalen hebben kennelijk de vruchten geplukt van het feit, dat zij in de oppositie waren. Zij hebben geijverd voor verkorting van de dienstplicht. Garnalenvissers vlogen met auto uit de bocht Vier naar ziekenhuis (Speciale berichtgeving) Vanmorgen omstreeks half zes is op de Rijksstraatweg bij Buitenpost (Friesland) een personenauto met vfjf inzittenden, allen garnalenvissers. met grote snelheid uit een bocht gevlogen. Het voertuig kwam tegen een boom tot stilstand. Van de vijf inzittenden wer den er vier vrij ernstig gewond. De beide bazen, de gebroeders Lont, liepen ieder een beenbreuk en enkele snij wonden op. terwijl hun knechts, de gebroeders Steigstra, over hevige pijnen in de borstkas klaagden. Alle vier wer den naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. De 22-jarige chauffeur E. D. Hermans werd slechts lichtgewond. Het vijftal was afkomstig uit Wierin- germeer en op weg naar Delfzijl, waar hun twee schepen gemeerd liggen. .5? Eenheden van de Egyptische strijdkrachten zijn gistermiddag in de Syrische haven Latakieh ontscheept, in overeenstemming met het militaire bondgenootschap tussen Syrië en Egypte. Verscheidene eenheden van de Egyptische vloot bevinden zich in Latakieh en zullen er voor onbepaalde tijd blijven. Sinds midden-sep- tember zijn Egyptische versterkingen onafgebroken binnengestroomd teneinde het defensieve vermogen van Syrië te vergroten, aldus meldde radio-Cairo. president Nasser van Egypte. Er werd toen bekendgemaakt, dat zij gesproken hadden over coördinatie van militaire plannen op grond van de overeenkomst. Kort geleden heeft ook een Russisch vlooteskader een vriendschapsbezoek ge bracht aan Latakiek. Volgens recente berichten uit Damas cus zijn de werkzaamheden tot vergro ting van de capaciteit van Latakieh van 200.000 tot 1.000.000 ton grotendeels vol tooid. Het Arabische nieuwsbureau heeft za terdag gemeld, van gezaghebbende zijde in Damascus vernomen te hebben, dat Syrië zijn patrouilles bij de Turkse grens heeft versterkt. Er waren nieuwe observatieposten ingericht. Dr. Salah el Terazi, secretaris-generaal van het Sy rische ministerie van Buitenlandse Za ken, zei zaterdagavond in Damascus, dat Turkse troepen van de Turks-Rus sische grens naar de Syrische grens wa ren overgebracht. Onder één commando Volgens een officieel communiqué van het opperbevel der Syrisch- Egyptische strijdkrachten zijn om half drie gistermiddag Egyptische troepeneenheden in Latakieh aan gekomen, begeleid door vlooteenhe den en luchtstrijdkrachten van Sy rië en Egypte, verscheidene eenhe den van de Egyptische vloot zullen voor onbepaalde tijd in Latakieh blijven. Zij worden geacht een offi cieel bezoek te brengen aldus het communiqué. De afstand overzee tussen Latakieh, de grootste haven van Syrië en Port Said bedraagt ongeveer 560 km. Egypte en Syrië besloten twee jaar geleden tot de instelling van een ge meenschappelijk militair commando. De overeenkomst werd een jaar geleden uitgebreid tot Jordanië, waarbij de strijdkrachten van Syrië, Egypten en Jordanië onder generaal-majoor Abdel Hakim Amer, de Egyptische minister van Oorlog en opperbevelhebber, wer den gesteld. Coördinatie Een maand geleden brachten Syrische militaire bevelhebbers een bezoek aan Nu sterk genoeg De zender „De stem der Arabieren" te Cairo heeft gisteravond gezegd, dat het lot van Syrië en Egypte onverbre kelijk verbonden zijn. „Als de impe rialistische machten zich verlaten heb ben op het Turkse leger en het Joodse leger om de Syrische zenuwen met be dreigingen te bereken, zal door toedoen van het Egyptische leger en het Syri sche leger het Syrische front zowel in het noorden als in het zuiden sterk ge noeg gemaakt worden om iedere agres sie te weerstaan en elke poging tot on dermijning van het Syrische moreel te verijdelen". Voor diplomatieke kringen in Caïro was het zenden van Egyptische troepen naar Syrië een verrassing. In New York heeft de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, mevr. Meir, verklaard dat Israël in groot ge vaar verkeert. Koning Hoessein van Jordanië en Ko ning Feisal van Irak hebben gisteren aan de Jordaans-Iraakse grens een be- Koningin Juliana ontving zaterdag in Paleis Soestdijk de Kon. Zang vereniging Venlonauit Venlo, die haar een enorme mand met agrarische produkten uit die streek aanbood. De Koningin bij het ge schenk in gezelschap van de Com missaris der Koningin in Limburg dr. F. J. M. A. H. Houben (links). spreking van vijf uur gehad over Ara bische aangelegenheden, in het licht van het bezoek van Koning Saoed van Saoedi-Arabië aan Libanon. Volgens een onbevestigd bericht in Amman wordt verwacht, dat Koning Hoessein waarschijnlijk ook met Koning Saoed een bespreking zal arrangeren, nadat laatstgenoemde zijn huidige staatsiebezoek aan Beiroet zal hebben volbracht. Van betrouwbare zijde te Bagdad wordt gemeld, dat de vorsten volledige overeenstemming hebben bereikt over Arabische kwesties in het algemeen en in het bijzonder over politieke, militaire en economische vraagstukken van we derzijds belang. Hotel Specialist in dames-modeschoenen De Pionier Automobiel Club heeft gisteren weer de traditionele prestatierit Utrecht-Zandvoort ge houden. Een der deelnmers, de be kende rijder Gatsonides, met de oudste deelnemende auto. een Pan- hard Levasseur uit 1899. Alle inzittenden jammerlijk verdronken Gistermorgen omstreeks negen uur is een grote personenauto met zes personen uit Maastricht in het Albertkanaal gereden nabjj de sluis van Ternaaien ter hoogte van de Stop van Ternaaien. Onmiddellijk ingestelde reddingspogingen van om liggen de schippers faalden omdat de auto te diep onder water lag. Later heeft een duiker van de dienst van de scheepvaart een kabel om de auto weten te bevestigen doch pogingen om de auto door middel van vrachtwagens uit het water te trekken mislukten doordat de kabel brak. Tenslotte heeft men. zes uur na het ongeval, met twee nieuwe kabels en met mankracht de auto op het droge gebracht. Alle zes inzittenden bleken jammerlijk verdronken. Het waren de heer Fr. S. Le jeune, 63 jaar, van beroep leidekker, zjjn 61-jarige echtgenote M. H. Lejeune-Krans, de 63-jarige mevrouw E. M. Kerbusch-Kraft, haar 17-jarige dochter M. Th. G. Kerbusch en het jonge echtpaar Linders- Rondaghs. De jonge vrouw was een nichtje van mevrouw Lejeune. Het gezel schap was op weg naar Luik. De auto was uit de richting Maas tricht gekomen en reeds'langs de oude vaart. Op zowat 200 meter van de sluis van Teriaaien begon de wagen plotse ling te slingeren. Hij kwam in het wa ter terecht en verdween. De zes slachtoffers woonden te Maas tricht. Zij wilden een bezoek brengen aan de zondagsmarkt aan de Quai de la Batte te Luik Het is vermoedelijk gebeurd in ver band met de mist. De stoffelijke overschotten der slacht offers werden naar het gemeentehuis van Lanaken overgebracht alvorens naar Maastricht te worden vervoerd. Torpedoboof'jagers worden fregatfen Eindelijk protest tegen Sovjet-wetsontwerp Zwarte zondag vernietigde dromen Enorme Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Morgen overdag opklaringen en droog weer. Weinig wind en weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 OKTOBER Zon op: 7.06 uur; onder: 17.49 uur. Maan op: 22.26 uur; onder: 13.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.53 en 19.12 uur. Laagwater te 2.33 en 14.51 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Aangezien thans bijna alle 12 nieuwe onderzeebootjagers door de Kon. Ma rine zjjn overgenomen, zijn de oor logsbodems Hr. Ms. Evertsen, Hr. Ms. Piet Hein en Hr. Ms. Kortenaer, welke tot nog toe dienst deden als „torpedo- bootjagers" als zodanig uit de sterkte afgevoerd. Deze schepen werden, omdat ze bij de vloot nog goed te gebruiken zijn. op 1 oktober echter naar de klasse „Fre gatten" overgebracht. Zij ondez-gaan een kleine verbouwing en zullen zo spoedig mogelijk als fregat weer in de sterkte van de Kon. Marine worden opgenomen. Hr. Ms. Evertsen die een dergelijke vei'bouwing en ondeiizoud reeds heeft ondergaan, wordt op 15 oktober in Den Helder als fregat in dienst gesteld. Hr. Ms. fregat Piet Hein en Hr. Ms. fregat Kortenaer zullen later volgen. De vice-president van het Hoogge rechtshof van de Sovjet-republiek Rus land, Anasjkine, heeft in de „Sovjetskaja Rossija" felle kritiek geleverd op het wetsontwerp, dat aan de bewoners van een straat of een plaats het recht zou geven om personen, die zjj beschouwen als „een a-sociaal op parasietachtig element", te veroordelen tot twee a v(jf jaar verbanning. Anasjkine stelt, dat alleen de officiële justitiële instanties het recht hebben, dergelijke straffen te geven. Z(jns in ziens kunnen de voorgestelde „algemene vergaderingen van burgers,' alleen de overtreders van de beginselen van de Sovjet-moraal „waarschuwen" en hun oordeel ter kennis brengen van de be voegde organen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1