ZWAARDEMAKER Jam Aangekondigde emissie Koninklijke ontwrichtte de aandelenmarkt voor uw gezondheidrozebotiei jam Zes procents Staatsobligaties en pandbrieven doen intrede „Geen voeding aan te wijzen, die een garantie geeft tegen griep" Vitamine C nuttig, maar ook niet afdoende Kinderpostzegel actie -1957 gaat op dinsdag 15 oktober beginnen Meer dan 600.000 scholieren dan op pad 96ste jaargang Zaterdag 12 oktober 1957 Derde blad no. 29263 Advertentie Geen onbeheerst pessimisme: Ons bedrijfsleven is in de kern gezond (Van onze financiële medewerker) Het grote probleem, dat de wereld en de beurzen nu reeds geruime tijd in spanning houdt, namelijk de kapitaalnood, heeft deze week een nieuw en scherp accent gekregen. De uitgifte van 6 obligaties door De Byenkorf, heeft niet zoveel deining veroorzaakt, daar het hier om niet meer dan f 5 miljoen gaat, maar het bericht dat de Koninklijke Shell voornemens is in het voorjaar van 1958 voor een bedrag van niet minder dan flj-6 miljard een beroep op de internationale kapitaalmarkt te doen, heeft de toch reeds sombere beurzen zozeer van streek gebracht dat zowel in New York, als in Amsterdam, Londen, Parijs en Brussel op de aandelenmarkt een zeer gevoelige koersdaling is ingetreden, welke met grotere omzetten gepaard ging, doordat vele fondsenhouders het hoofd min of meer kwijt raakten en overhaast tot verkoop overgingen. Op zichzelf tekent dit reeds de situa tie van Jaans, daar vroeger een emissie van de Koniriklijke-Shell doorgaans als een haussemotief werd beschouwd. Men vond er dan het bewijs in dat het con cern nieuwe mogelijkheden zag voor een lonende expansie en de claim, welke bij de emissie vrij kwam, werd gezien als een welkome aanvulling van het betrek kelijk lage rendement, vooral omdat sinds 1929 de uitgifte van nieuwe aan delen steeds tegen 100% plaats vond. Thans echter acht men de koersontwik keling van de aandelen door een nieuwe emissie bedreigd, omdat onmiddellijk de vraag opkomt of de kapitaalmarkt hier en in het buitenland een bedrag van f. iy2 miljard zal kunnen opbrengen zonder het toch reeds labiele evenwicht verder te verstoren. Temeer nu iri. de V.S. de grote rivaal van de Konink- lijke-Shell, n.l. de Standard Oil of New Jersey, met een emissie van 250 a 300 miljoen aan de markt zal komen. Bovendien toucheren aandeelhouders van de Koninklijke ditmaal geen grote claim, omdat de nieuwe aandelen niet a pari zullen worden uitgegeven, maar tegen een koers, welke verband zal hou den met de notering van de aandelen op het tijdstip, waarop de emissie plaats vindt. Vrijwel tegelijkertijd heeft de regering de reeds in uitzicht gestelde Woning bouwlening uitgegeven met een rente voet van 6%, terwijl de Friesch-Groning- sche, gevolgd door de Westlandsche, de uitgifte van 6% pandbrieven heeft aan gekondigd. Een en ander heeft, als ge zegd, een golf van verkopen naar de beurs gebracht, waardoor hier, zowel als in New York voor de aandelenkoersen nieuwe laagterecords moesten worden geboekt. Eerst iets over de Koninklijke. Sinds 1954 heeft zij een geplaatst kapitaal van rond f. 1.200 miljoen, waarvan zich thans ca. 2/3 in het buitenland bevindt zodat een derde van het gevraagde be drag, ca. f. 900 miljoen, derhalve ca. f. 300 miljoen, voor rekening komt van de Nederlandse houders. Aangenomen wordt, dat de uitgifte zal geschieden te gen een koers in de buurt van f. 150 per aandeel van f. 20 (dus in de oude noteringsvorm tegen f. 750%) wat wil zeggen dat het kapitaal met ca l/10e wordt vergroot en men met 10 oude aandelen op een nieuwe zal kunnen in schrijven. Werden de aandelen evenals voorheen weer a pari uitgegeven, dan zou het nominale kapitaal van de Konink lijke niet met ca. f. 120 miljoen, maar met f. 900 miljoen moeten worden ver groot en de dividenduitkering zou in dat geval uiteraard een veel groter bedrag vereisen. Dit duidt er op dat de Koninklijke- Shell er op bedacht is ook in de toe komst een zo groot mogelijk deel van de winst in het bedrijf te houden met het ook op de financiering van verdere investeringen. Het feit dat tot de uit gifte van nieuwe aandelen zal worden overgegaan, is op zichzelf trouwens reeds een bewijs dat het bij de nieuwe in vesteringen van de Koninklijke Shell om steeds grotere bedragen gaat. De laatste emissie van de Koninklijke vond plaats in 1948, terwijl volgens het jaarverslag van 1956 gedurende de laatste vijf jaar door het concern voor ca. VA miljard (ca. f. 16 miljard) aan kapitaal is geïn vesteerd. alleen in 1956 reeds 388 mil joen, wat dus wil zeggen dat deze in vesteringen grotendeels uit eigen mid delen konden worden gefinancierd. Men ziet dus bü de Koninklyke-Shell het zelfde verschijnsel als bij vele andere ondernemingen, nl. dat de kapitaalbe hoeften in sterkere mate stijgen dan de winsten. Met de waarschijnlijkheid hiervan houdt de Koninklijke-Shell in elk geval thans rekening. Men is het er op de beurs over eens dat deze emissie van de Koninklijke voor de Nederlandse kapitaalmarkt een kracht proef zal zijn, ook al duurt het nog een halfjaar alvorens zij zal worden uitge bracht. Worden niet alle claims in ons land gebruikt, dan zal een deel daarvan naar het buitenland gaan en het aan deel van Nederland in het kapitaal van de Koninklijke dus verder dalen. Het is trouwens opmerkelijk dat het buiten land op de sterk verlaagde koersen van deze week in Amsterdam als koper van aandelen Koninklijke optrad (Amerika, Frankrijk, Zwitserland), waaruit blijkt dat men ginds het vertrouwen in de toe komst van het olieconcern niet heeft verloren. Het is daarom te hopen dat de Neder landse belegger in staat zal zijn straks tenminste het derde deel van de nieuwe emissie op te nemen, want ook al heeft Koninklijke-Shell haar moeilijkheden en gaan de fluctuaties van de conjunctuur haar niet voorbij, aandelen Koninklijke blijven voor de belegger een van de meest aantrekkelijke beleggingsobjecten. ontvangt, blijft dus een grote attractie, ook al weet men niet hoe de rentestand zich verder zal ontwikkelen. Dat de Friesch-Groningsche en de Westlandsche Hypotheekbank 6% pandbrieven be schikbaar stellen de Westlandsche zelfs tegen 99% duidt er op dat men in die kringen vooreerst geen daling van de rentestand verwacht, al heeft men zich het recht voorbehouden de pand brieven na twee jaar vervroegd af te los sen. Aan de ene kant kan worden gecon stateerd dat de gemeenten bezig zijn hun geprojecteerde investeringen geducht in te krimpen en dat ook de particuliere bedrijven zich op dat punt zoveel moge lijk beperkingen opleggen, een verschijn sel, dat men ook in de V.S. kan waar nemen. Aan de andere kant staan de ge meenten voor absoluut noodzakelijke kapitaalsuitgaven, welke tot dusver voor oen groot doel door kasgeldleningen werden gedekt, maa straks via de Bank voor Nederlandsche Gemeenten zullen moeten worden gefinancierd, omdat de regering voor nieuwe kasgeldleningen een maximale rente van 5%% heeft vastgesteld, d.i. ca. 2% minder dan de laatste tijd werd betaald. De ontwikkeling van de markt blijft dus ook in ons land uiter mate interessant en zal ook de obligatie- en aandelenmarkt blüven beheersen. Ziet men naar de cijfers van de spaarbanken, dan schijnt het met de nationale bespa ringen nog allerminst vlot te gaan. Over de eerste drie kwartalen van 1957 is er slechts goed f. 50 miljoen meer inge legd dan terugbetaald tegen f. 234 mil joen in die periode van 1956. Maar dit zegt thans niet veel, omdat de hoge rente van de bankdeposito's en het hoge rendement van obligaties een begrijpelijke zuigkracht op de spaar gelden uitoefenen. Er wordt natuurlijk gespaard. Bij een nationaal inkomen van rond f. 30 mil jard, hebben de besparingen in 1956 rond f. 5V2 miljard belopen en ook al blijft het cijfer voor 1957 daar beneden, naarmate de bestedingsbeperking bij particulieren en bedrijven doorzet, moet er gaandeweg meer kapitaal beschik baar komen. Het is maar de vraag wan neer het evenwicht tussen nationale besparingen en nationale bestedingen weer zal worden bereikt. Nu van alle kanten naar dit even wicht wordt heengewerkt, zal men zich niet aan een onbeheerst pessimisme moeten overgeven en zijn fondsen tot elke prijs naar de markt moeten bren gen. Want het Nederlandse bedrijfsleven is in zijn kern gezond en kan wel een stootje verdragen. Ook nu geldt dat vrees doorgaans een slechte raadgeefster is! Resolutie salarissen van ambtenaren Negatief standpunt der regering betreurd De Bondsraad van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft gisteren in een bijeenkomst ter bespreking van de salarispositie van het overheidsper soneel een resolutie aangenomen. Gehoord de uiteenzettingen van het hoofdbestuur omtrent de stappen, welke zijn ondernomen, teneinde ook voor de lagere en middelbare ambtenaren een redelijke compensatie te verkrijgen, nu i de salarissen der z.g. topfunctionarissen kapitaal- zijn herzien, en kennis genomen heb- Zo komen wij bij de Nederlandse ka pitaal markt terug, die nog altijd geen teken van ontspanning laat zien. De re gering is nu eindelijk zover dat zij het rentgamma voor de Bank voor Neder landse Gemeenten heeft losgelaten en met een 6% lening komt, welke 25 jaar loopt en waarop de eerste zes jaar geen aflossing zal plaats vinden, terwijl ver vroegde aflossing eerst na 10 jaar moge lijk zal zijn. De obligatiehouder is dus geruime tijd van zijn rendement ver zekerd, hetgeen voor velen een grote aantrekkelijkheid zal zijn. Klaarblijkelijk om een échec te voorkomen, heeft de regering het bedrag van de lening in eerste aanleg op f. 100 miljoen gesteld, maar als er meer wordt ingeschreven zal haar dit welkom zijn. Want een véél groter bedrag is nodig om de gemeenten uit- hun financiële moeilijkheden te redden. Zoals bekend zullen de woningwetwoningen met Rijksgeld worden gefinancierd, waarvoor de regering op de begroting voor 1958 f. 540 miljoen heeft uitgetrokken. De onderhavige lening is dan ook vooral be stemd voor de financiering van de on derhanden werken en uitgaven der ge meenten, welke met de woningbouw I verband houden. De wethouder van financiën van Am sterdam heeft reeds medegedeeld dat als de lening niet meer dan voltekend wordt, dit voor de hoofdstad slechts een bedrag van f. 2A miljoen zal opleveren, hetgeen voor de financiering van de kapitaalbehoeften van die gemeente geen rol speelt. Er zal dus, om in de nood der ge meenten te voorzien, voor een veel gro ter bedrag moeten worden ingeschre ven en de vraag klemt thans waar het geld vandaan moet komen. Nog afgezien van een andere vraag, nl. of er voor de belegger van thans niet andere, nog meer aantrekkelijke objecten te krijgen zijn. De Bijenkorf geeft de nieuwe obli gatiehouders het voordeel dat vervroeg de aflossing geheel is uitgesloten, maar vraagt als gezegd niet meer dan f. 5 miljoen, terwijl bovendien aan een staatsobligatie grotere waarborgen wor den toegekend dan aan obligaties van particuliere ondernemingen. Er zijn ech ter oude staatsobligaties, welke een ho ger effectief rendement bieden dan 6%, als met de belastingvrije koerswinst bij' aflossing wordt rekening gehouden. Dit spreekt echter de belegger blijkbaar niet erg aan en de zekerheid dat men van een staathobligatie jaarlijks 6% rente Voorlichtingsbureau voor de voeding Raambiljetten vertellen V op vele plaatsen, dat een achtenswaardig medicus heeft verklaard, dat haring (niet gebakken, maar groen) zoveel beschermende stoffen bevat, dat de weerstand tegen de A-griep erdoor wordt verhoogd Engelse medici zouden het gébruik van zure appelen aanbevelen. Geen zachte, zoete, maar zure stugge En men kan er van opaan, dat er ook andere groepen zullen komen, die in het belang van een extra verkoop, ook willen helpen de volksge zondheid te bevorderen bij de heersende griep-epidemie. Het spjjt het voorlichtingsbureau voor de voeding echter, dat bij een epidemie van een dergelijke omvang, waarvan men het verloop en het epidemiologische gedrag nauwelijks kent, geen specifiek voedingsmiddel is aan te wüzen, dat voorbehoedend zou werken tegen deze infectie en dat voedingsmaatregelen de verbreiding van de griep zouden kun nen stuiten. Natuurlijk aldus het voorlichtings bureau is aandacht voor een verstan dige voeding op zijn plaats, maar dit geldt in dezelfde mate voor voldoende rust, vermijden van risico's door kou vatten en goede algemene hygiënische gewoonten. Dat vitamine C de weerstand tegen infectieziekten zou verhogen is nog nimmer bewezen. Wel is bekend, dat tij delijk vitamine C aan het bloedserum en aan de weefsels wordt onttrokken en wordt verplaatst naar de witte bloed lichaampjes die bij infectie in veel gro tere getale in het bloed aanwezig zijn en voor hun defensieve arbeid blijk baar veel vitamine C nodig hebben. Onder normale omstandigheden van voeding d.m.v., voldoende gevarieerde en goed bereide maaltijden, is in Neder land de vitamine C.waarde van de voe ding voldoende voor een gezond mens, ook voor perioden van tijdelijk extra be hoefte. In een Russisch blad is deze teke ning van de kunstmaan verschenen. De vertaling van de Russische bij schriften luidt van boven naar be neden: magnetometer, accumulator. radiozender, veer om satelliet van raket weg te werpen, slagpen en neus van de raket. In het tekenin getje ernaast werden enige banen van de kunstmaan aangeduid. Deize normale omstandigheden van voeding zijn er evenwel voor een groot deel van de bevolking thans niet omdat: le. grote groepen in het algemeen nog onvoldoende beschermende stoffen in hun voeding hebben. Door onverstan dige bereidingswijze kunnen voedings stoffen (vitamine C vooral), verloren gaan. Zij zullen eerder slachtoffer kun nen zijn bij een epidemische versprei ding van ziekte en een langduriger her stelperiode kunnen ondervinden. 2e. Omdat een belangrijke bron van vitamine C in de voeding van waar schijnlijk meer dan de helft der be volking door de hoge fruitprijzen ver valt. Een kwart van de hoeveelheid vita mine C in de Nederlandse voeding wordt geleverd door fruit (in deze periode si naasappelen, appelen en maar weinig ander fruit). Van de schoolkindervoeding kan zelfs 1/3 van de totale vitamine C- consumptie afkomstig zijn van fruit. Wanneer deze bron wegvalt of be langrijk vermindert omdat onvoldoende fruit in het gemiddelde gezin momen teel moeilijk te betalen is, valt te over wegen of door bezuiniging op andere posten consumptie van fruit kan wor den verhoogd. Desnoods kan door toe diening van vitamine O-tabletten in deze periode het herstel van het vita mine C-evenwicht in het organisme ge durende en na ziek zijn, worden bevor derd. bende van de houding door de vertegen woordigers der regering daartegenover aangenomen, is de Bondsraad van oor deel, dat de door de regering afgewezen voorstellen zeker een basis vormen waar op overeenstemming zou kunnen worden bereikt. De Bondsraad betreurt ten zeerste het negatieve standpunt, ingenomen door de regeringsvertegenwoordigers tegenover de suggesties van de organisaties en spreekt daarover zijn verwondering en misnoegen uit. Hij stelt zich onveranderd op het standpunt, dat op redelijke wijze aan de gestelde verlangens met betrekking tot de positie van de lagere en mid delbare ambtenaren, zelfs onder de huidige moeilijke economische omstan digheden. kan worden tegemoetgeko men, en vraagt het hoofdbestuur, waar in hij opnieuw het volle vertrouwen uitspreekt, hiervoor met alle kracht te blijven ijveren. Omwegen geven besnnring van tijd Omwegen geven tijdsbesparing, zo stel de de Parijse hoofdcommissaris van politie, de heer M. E. Cagnard tijdens het Internationale Verkeerspolitie Congres te Eindhoven. Omwegen in dier voege, dat zij in een systeem van eenrichtingsverkeer pas sen, met z.g. groene golven, gesynchro niseerde verkeerslichten. Hierdoor wordt doorgaand verkeer in een aan zienlijk hoger tempo afgewerkt dan bij tweerichtingsverkeer mogelijk is. Van de 3400 Parijse straten zijn 1200 ingericht voor één richting. Dit systeem wierp in de oude stad Parijs aanzienlijke vraagstukken op, veel meer dan dit in moderne Amerikaanse rechthoekige steden het geval is. Bereikt is, dat het verkeer in die straten veelal de buitenste baan houdt, hetgeen het verminderen van vaart bij rechts- en linksafslaan voorkomt, een bijkomstig voordeel op éénrichtingswegen is gro tere bewegingsvrijheid voor bedrijfs auto's, die bestellingen afleveren. Eenrichtingsverkeer kan een oplossing geven aan bijv. parkeerproblemen. Daar naast kan een dergelijk systeem ook tij delijk worden toegepast bij wegrepara- ties. sportwedstrijden, demonstraties, op tochten en tijdelijk tijdens de spitsuren. Dit laatste wordt in toenemende mate toegepast. Het kan en moet volgens de heer Cagnard worden toegepast bij in gewikkelde kruispunten. Het systeem moet gericht zijn op snelle doorstroming van het verkeer, en daarmee op aanzien lijke tijdsbesparing, waarbij winst en veiligheid wordt geboekt. De deelnemers aan het Westeuropese congres van de verkeerspolitie te Eind hoven hebben, aan het slot van hun vierdaagse besprekingen, besloten een uitwisseling van gegevens op technisch- en beroepsgebied te organiseren. Voorts werd besloten op het volgende congres (over twee jaar) in het bijzonder de middelen die de politie ten dienste staan om de veiligheid van stads- en wegverkeer te verzekeren, in beschou wing te nemen. In tussenliggende jaren hoopt men elkaar zoveel mogelijk te ontmoeten op de congressen van de or ganisatie van toerisme en automobilis me, een internationaal technisch colle ge van organisaties op het gebied van verkeer en vervoer. Men zal zich tijdens de politionele conferenties, speciaal verdiepen in de opvoeding "van de weggebruiker en vooral van de jeugd als toekomstige weggebruikers. In het bijzonder geldt dit overal waar mensen en kinderen in groepsverband leven, zoals in internaten, kindertehui zen, tehuizen voor bejaarden, inrichtin gen enz., waar infectiekansen groter zijn en de voeding door massale bereiding niet zelden arm is aan vitamine C. Voor het gehandicapte kameraadje Met ingang van dinsdag a.s. komen ze weer aan de huizen in alle Nederlandse steden, dorpen en gehuchten. Al jaren komen ze omstreeks deze tijd men rekent er al min of meer op in steeds groter getale en met steeds toenemend succes. Ditmaal zijn het geen half miljoen zoals vorig jaar, maar ruim 600.000 jongens en meisjes, leerlingen van ruim 6900 scholen van alle richtingen, die van dinsdag a.s. af de be stellingen komen noteren voor het bekende zakje (a één gulden) met kinderpostzegels of de even dure mapjes met de prentbriefkaarten „Voor het Kind". Voor deze kinderen moet een achter stand worden ingehaald, waarvoor de Nederlandse schooljeugd zich mede wil inzetten. Deze jongeren vertrouwen erop, dat de ouderen hen, maar vooral hun gehandicapte kameraadjes, niet in de kou zullen laten staan. De zegels ver schijnen op 18 november a.s. De school kinderen zorgen na die datum voor een prompte aflevering der bestellingen. „Als het getij verloopt, moet er nog meer gedaan worden", zo schrijft het „Nederlands Comité voor Kinderpost zegels bü het begin van de actie-1957. ..Voor de honderden kindertehuizen in ons land kan de bestedingsbeperking, waarvan de ernst bleek uit toon en in houd van de Troonrede, fatale gevolgen hebben. Naar 2 miljoen? De totale opbrengst van deze zegels en kaarten steeg van f24.000.— in 1924 tot 1.8 miljoen gulden in 1956 en de meeste jongens en meisjes van de scho len weten heel goed, dat zij tot die stij ging in belangrijke mate hebben bijge dragen. En zo ze het nog niet weten, dat zullen de onderwijzers en de leraren het hun dezer dagen wel vertellen. Want het zijn de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen, van de mulo- en van de middelbare scholen, die ieder jaar de kinderzegels en de briefkaarten haast tot op de tafels van de Nederlandse huisgezinnen brengen. Zij zijn dan enkele dagen kleine han delsreizigers, die hun bestellingen note ren en later voor de aflevering zorg dragen met als provisie.... neen, niet de kans op een schoolreisje met de klas en op een radiotoestel (dat hun door lo ting kan worden toegewezen), maar welde wetenschap iets te hebben verricht ter leniging van de nood der vele honderden minderbedeelde kinde ren, die de Nederlandse tehuizen en inrichtingen bevolken. Een belangrijk deel van de inkom sten van deze tehuizen vormen de overheidssubsidies; deze bron zal mis schien trager gaan vloeien. In ieder geval behoeft op ruimer geldmiddelen van deze kant niet te worden gerekend. De enige oplossing is, dat het Neder landse volk uit eigen vrije wil en uit eigen middelen de ontbrekende dub beltjes bijpast. Dat kan via de kin derpostzegelactie". kiiiaoiptekvrndm weefc was vluz^at dit <zt- 09<$«toUyi mmI Lïldse j<uwjct Ouctut ba- stoot iQ$uM..watóók iüa. fu&Us Pcasiotót is!!! U&aKScbijaUjk ox W«i sum. rtkutae Qmutkum. sa wuxusttó. in LuóUn.... Ve-WtÜaidme, laden ■MnM Staukls-tad" betaaüidtvuwamdiplonw K£CEP TIE 'DeS.L.F izuitbcS. 50 joox aUkttflultaCt cUUmo/j cjwüitd Wöcdm Sdiddvcedom mJC loui&n «yi onujOvl woxavi qezaJJuq bywn...,

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9