Sterke groei van de communistische invloed in Australische vakhonden Raad van Zoeterwoude besprak zwaar verkeer op liet Watertje Vier communisten gekozen in liet opperste bestuur van vakverbond Ericalaan wordt doorgetrokken ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 Waterleidingtarieven moeten wel omhoog Gisteravond vergaderde de raad de zer gemeente. Voorzitter was burge meester H. J. J. A. Smeets. Afwezig de heren Van Vliet en Van der Geest. De voorzitter drukte zyn spijt uit, dat de heer Van der Geest wegens ziekte niet aanwezig kan zyn, omdat hy op deze plaats dit raadslid geluk zou willen wensen met zyn zilveren hu welijksfeest. Omtrent enige door G.S. aangegeven bezoldigingswijzingen werd medegedeeld, dat de jaarwedde van de gemeente-ont vanger op 90Tó van de jaarwedde van de gemeente-secretaris zal gesteld worden. Met belangstelling werd kennis geno men van de circulaire van de minister van Sociale Zaken omtrent de finan ciering van de woningbouw, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat in afwijking van de lening van de Bank v. Ned. Gemeen-, ten het rentegamma toch nog onge wijzigd blijft. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. in overleg met het bestuur van de Woningbouwvereniging hebben besloten een bouwplan te laten maken op het nog aan te kopen perceel bouwgrond aan de H. Rijndijk. Door de stichting van de school te Leiderdorp zijn drie lokalen vrijgekomen, welke nu een bestemming hebben ge kregen voor het kleuteronderwijs. Hier voor wordt een huur van f2100 bedon gen, welk bedrag weer verrekend wordt. Het perceel grond aan de Geerbrug wordt verhuurd aan J. Slingerland voor de som van f.50 per jaar en de grond bij de Antoniusstraat voor f. 5 per jaar aan Zijlstra. De salarissen van de ambtenaren van de Burgerlijke Stand worden verhoogd. Aan de Maatschappij voor Toonkunst werd voor het jaar 1958 een subsidie toegestaan van f24 per leerling. De raad ging akkoord met de verho ging van de vergoeding voor brandbe strijding. WATERLEIDINGTARIEVEN De ingediende begroting van het wa terleidingbedrijf. geeft een somber beeld. De post onderhoud is drastisch verlaagd en de post onvoorziene uitgaven staat op slechts f227.33. De waterleidingcommissie had opge merkt, dat de inkomsten geen gelijke tred houden met de uitgaven. Verhoging van het vastrecht op basis van verhoogde huren is door de minis ter van Economische Zaken niet toege staan, zodat B. en W. voorstellen het oververbruik dat reeds van ouds op f 0.15 per m3 stond, te verhogen tot f 0.25. Aan oververbruik is in 1956 ont vangen f 6000.welk bedrag dus met f4000.zal stijgen. De heer Van der Ploeg merkte op, dat de grote gezinnen het meeste beta len waartegenover de voorzitter aan voerde, dat door de reeds eerder ver hoogde vaste rechten tengevolge van huurstijgingen het aantal te verbruiken kub. meters omhoog is gegaan. De gemeenterekening over het jaar STADSNIEUWS LEIDSE JEUGD TOUR Binnenkort zal het actie-comité van de „Leidse Jeugd Tour" de wielren- nertjes weer gelegenheid geven om een wedstrijd te rijden. Deze wedstrijd is een proefneming voor de jaarlijkse tour en zal gereden worden op de baan „Duinhorst" te Was senaar. Hoe het programma zal luiden hangt af van het aantal deelnemers. Jongens van 12 t/m 17 jaar met ge wone tourfietsen en jongens met „race"' modellen rijden apart. De eerste proef is spoedig en zal, in dien zij slaagt, door andere gevolgd worden. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Ge- geleerdheid op proefschrift getiteld „De Hypophysis Cerebri bij Larus Ridibun- dus", de heer J. Oort. geboren te Den Haag en thans wonende te Voorhout. Gepromoveerd tot doctor in de Rechts- gleerdheid op proefschrift getiteld „De gesDecialiseerde organisaties", de heer H. "G. Schermers, geboren te Epe en thans wonende te Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Kerk. Voorber. ex. de heer N. J. M. Hoogendijk (Pijnacker) Doet. ex. Ned. Recht de heer J. H. Winkler (Sliedrecht)de heer P. J. M. Broers (Terborg); kand. ex. Ned. Recht mej. D. Th. de Tombe (Voorburg) en üe heren L. Hanekroot (Den Haag), J. L. van Wuvkhuyse (Zwijndrecht), W. P. A. M. Hellegers (Breda). J. C. W. War ner (Oldenbroek). J. Dijkstra (Amster dam), J. J. van Dodeweerd (Haarlem), B. W. J. Steensma (Eindhoven), J. A. Stoorvogel (Overveen), J. G. B. Escher (Bentveld) en E. Barendsen (Aerden- hout); Doet. ex. Psychologie de heer D. M. Wattimena (Leiden); kand. ex. Psychologie de heer N. J. M. Pieck (Oegstgeest)doet. ex. Geschiedenis de heer N. K. C. A. in 'tVeld (Den Haag); doet. ex. Gen. II de heren J. de Bie (Schiedam), A. V. G. Bruschke (Oegst geest) en A. Versloot (Leiden); semi- artsex. de heer C. F. Luyrink (Den Haag)artsex. de heren L. C. van An- del (Callantsoog), A. de Grave (Den Haag) en J. Th. A. M. Hendriks (Den Haag). Een 12-jardge leerling van de Am bachtsschool, die gistermiddag in de ouderlijke woning aan de Langebrug met fosfor aan het experimenteren was. liep ernstige brandwonden aan zijn reohterhand op toen deze stof tot ex plosie kwam. De E.H.D. heeft de Jongen naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. Lezers schrijven EEN WIJS WOORD! Een huismoeder schrijft onis: Er wor den ln vrijwel alle 'branches, zowel door grossiers als door winkeliers, duizenden guldens beschikbaar gesteld voor ca deaus, veelal zelfs m de vorm van con tant geld. Zou het geen aanbeveling verdienen met dit gel'd de prijzen te verlagen, dan zou iedereen ervan profiteren! •1956 werd aangeboden. Uitgaven gew. dienst f773.016.38, ontvangsten f 750.984.09 nadelig saldo f 22.032.29. Tot leden ter naziening van deze rekening werden gekozen de heren Onderwater, Van Vliet en Van der Ploeg. BEGROTING 1958 De gemeentebegroting, de begrotin gen waterleidingbedrijf, burgerlijk armbestuur en grondbedrijf werden daarna aangeboden. De gemeentebegroting sluit met een tekort van f 146.324.96. Om dezelfde redenen als voor 1957 is de begroting sluitend gemaakt in afwachting van een verhoogde Rijksbijdrage met te beschikken uit de saldi reserve, die nog f 186.550.45 is. Een verzoek om hogere uitkering is inmiddels gedaan. In de begrotings commissie werden gekozen de heren Van Leeuwen, Dorrepaal en Van der Geest. DE BRUG DER ZUCHTEN Omtrent het amoveren van de Steen- brug is in de vorige vergadering een bezwaarschrift - aan de raad gericht - door dokter W. A. J. M. J. Kortmann en een bezwaarschrift door de vierde be langhebbende E. van der Valk - inge diend bij Ged. Staten - in behandeling genomen. Om de raadsleden gelegenheid te geven deze zaak nog eens te bekijken werd het voorstel van B. en W. aange houden. Voor het amoveren van de brug is nu door Ged. Staten ontheffing gegeven. Voor het toekennen van de schadever goeding aan P. Rijnsburger is echter de goedkeuring nog niet verleend. De voorzitter noemde het geval een penible zaak. De brug is in de onder bouw zo slecht, dat de gemeente de ver antwoordelijkheid niet langer kan dra gen en maatregelen moet nemen. De brug zal nu, in afwachting van het verdere verloop, in de doorvaartbreedte gestut moeten worden waardoor de doorvaartruimte kleiner wordt. De heer Van der Ploeg vroeg een be groting over te leggen voor de vernieu wing van de brug. De raad stond toe de brug te stutten. De raad gaf toestemming tot het spoedeisend uitvoeren van herstel Schoutenbrug. kaden langs de Wei- poortseweg. het maken van een schoel- ing in de Weipoort en het verbeteren van het Watertje. De kosten zijn: voor de Schoutenbrug f. 643. de kade f. 3060. de schoeiing f. 5200 en het Watertje f. 6958. Op de begroting voor 1957 is dras tisch bezuinigd. Het nadelig saldo van f 147.000.— is nu teruggebracht tot f 61.398.23. GEHEIME ZITTING Op verzoek van de raadsleden Tijssen, Wesseling en mevr. Neuwahl werd een geheime zitting aangevraagd. De voorzitter vroeg of misschien eerst de rondvraag kon behandeld worden, doch de heer Wesseling gaf te kennen liever eerst tot de geheime zitting over te gaan. Na meer dan een uur wachten werd de vergadering heropend zonder dat er mededelingen omtrent besluiten werden gedaan. VERKEER Het hoofd van de nieuwe regering in San Marino, Federico Bigi, een leraar Latijn aan een middelbare school, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat er geen vergeldings maatregelen zullen worden genomen tegen vroegere communistische en socialistische regeringsleden, doch iedereen die nu nog de vrede ver stoord zal onmiddellijk vervolgd wor den. De communistisohe en socialistische vertegenwoordigers hebben beloofd, dat zij alles zullen doen om tot morgen, als de nieuwe regering het bewind over neemt, de rust te handhaven, zo voegde hij hieraan toe. In een laatste proclamatie aan het volk verklaarde de aftredende commu nistische regenten, dat zij hebben moe ten wijken voor het „geweld van een vreemde mogendheid" waarmee zij Italië bedoelen. De Italiaanse regering heeft toegezegd, dat de blokkade van het republiekje zal worden opgeheven zodra de zekerheid bestaat, dat er geen moeilijkheden meer zijn. De proclamatie besluit met een op roep aan de bevolking om rustig te blij ven en de verzekering, dat „de socialis tische denkbeelden en de vrijheid zullen triomferen. Beide partijen zyn overeengekomen, dat de machtsoverdracht morgen vreedzaam zal geschieden. De com- munistisch-gezinde regering heeft het regeringspaleis inmiddels verlaten. In de nieuwe regering zijn de chris ten-democraten, sociaal-democraten en een onafhankelijke socialistische groep vertegenwoordigd. Geen optimisme voor wollens toffe n-industrie Ten aanzien van de toekomstige ont wikkeling van de Westeuropese wollen - stoffenindustrie is het moeilijk een op timistisch geluid te doen horen. Tot deze conclusie komt het Economisch Socio logisch Instituut te Tilburg o.m. in haar publikatie „Produktie en afzetverhou- dingen in de Westeuropese wollenstof- fenindustrie", uitgebracht in opdracht van het Tllburgs Hogeschoolfonds. Een toeneming van het verbruik in West-Europa mag niet worden ver wacht, gezien een zekere verzadiging der behoeften en de te verwachten concurrentie van andere vezelsoorten, aldus het rapport. Verbetering van exportmogelijkhe den is niet aan te nemen en hoogstens zal op handhaving van het huidig ex portvolume mogen worden gerekend. De hoge wolprijzen hebben de belang stelling voor andere vezels gestimu leerd. De wenselijkheid wordt geuit dat de industrie zich in groter mate dan voor heen zal gaan toeleggen op het vervaar digen van zgn. gemengde produkten (overeenkomstig de wensen van de con sumenten), anderzijds met het aanma ken van hoogwaardige produkten. Daar bij zal het nodig zijn de prijzenverhou- dingen tot andere duurzame consump tiegoederen zo gunstig mogelijk te ma ken of te houden. Rationalisatie en ver betering van de efficiency, technische en economische research, automatise ring, specalisatie en concurrentie zullen nog meer de aandacht vragen dan tot dusverre. Verwacht mag worden, aldus het rapport, dat de gevolgen van de Euromarkt voor de Westeuropese wol- lenstoffen-industrie minder groot zullen zijn dan voor andere branches. By de rondvraag opende de heer Van der Ploeg een spannende discus- sie, waaraan bijna alle leden deelna- I men, over de toepassing van de ver- j keersverordening op het Watertje. NIEUWE UITGAVEN „ARTI BEELD ENCYCLOPEDIE" Wij orutviaigen wederom de volgend3 deeltjes van de „Anti Beeld Bncycflopedii-e": De heer Vander Ploeg, alle raadsleden sterrenkunde door F. W. Miichels. - Voor en ook wethouder Van Leeuwen spraken de leek schreef en ll-lu&treerde de heer Bezorgdheid door zwaai naar links (Van onze correspondent in Australië) Wat zoudt u ervan zeggen als het NVV een jaarvergadering hield, waar ook de communistische vakbonden vertegenwoordigd waren? Wat voor gezicht zoudt u trekken, als er in het bestuur van het NVV vier communisten werden gekozen? „Onmogelijk", zult u zeggen. Het is onmogelijk in Nederland, maar werkelijkheid in Australië. Het congres van het „Algemeen Verbond van Australische Vakverenigingen" heeft namelijk vier communisten tot leden van het bestuur gekozen. Het verbond vertegenwoordigt een kleine honderd vakbonden met ruim 1.250.000 leden, de helft van alle loontrekkers in Australië. Het congres werd bijgewoond door vierhon derd afgevaardigden. Het bestuur bestaat uit twaalf leden, twee uit elk der zes Australische staten. Tot nog toe hadden er slechts twee communisten zitting in. Onder de gekozen communisten bevindt zich hun machtigste man, de voorzitter van de Bond van Havenarbeiders, Jim Healy, die zo juist is teruggekeerd van een reis naar China (Peking) en Rusland en daarover de lof heeft vertolkt voor de Austra lische televisie. Stakingen dreigen De sterk vergrote invloed der com munisten is te wijten aan de linkse politiek van de leider der Arbeidspartij stakingen. Zich gesteund wetende door een machtiger positie in de opperste raad der vakbeweging, zullen zij niet aarzelen zwaardere eisen te stellen ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden. De verkiezing van vier communisten dr. Herbert Evatt. Nog slechts enkele I in het bestuur van het Algmeen Verbond jaren geleden leidden de rechtse groe pen in de socialistische "beweging de communisten op dood spoor. Hun rol was uitgespeeld, zy werden uit de be sturen van de meeste vakverenigingen gewipt en voor het eerst sinds onheug- lyke tyden leek het erop alsof de Australische vakbeweging die geen onderscheid kent tussen socialistische, communistische en christelijke groe pen, zoals in Nederland bevrijd zou blijven van de communisten, die lange tyd het heft in handen hadden gehad. Sindsdien echter hebben de commu nisten een handige, ondergrondse poli tieke manoeuvre uitgevoerd. Merkwaar digerwijs heeft bovendien dr. Evatt ter- zelfdertijd het roer in zyn partij omge gooid en een actie 'tegen de rechter vleugel ontketend. Die actie oogstte suc ces. De Arbeidspartij zwaaide naar links, maar om de pil te vergulden, kwam zij met veel fanfare aandragen met de wimpel van het „democratisch socialis me", een uitdrukking, die al moge zij in Nederland dan een vertrouwde klank hebben ln de Australische ar- beidsbeweging nimmer was gehoord. Grofere eisen Het nieuwe democratische socialisme van de Australische Arbeidspartij gaat blijkbaar zover, dat de vakbeweging, waaruit de communisten, voor wat be stuursfuncties betreft, zo goed als ver dreven waren, weer gelegenheid wordt geboden hun vroegere posities ln te nemen. Zy zyn zelfs in sterkere mate teruggekeerd. Men kan ervan op aan, dat deze versterking binnen afzienbare tyd haar weerspiegeling zal vinden in meer van Vakverenigingen betekent, dat de machtige groep van havenarbeiders, met Jim Healy als leider, de evenzo mach tige groep van arbeiders ln de vlees industrie, onder leiding van C. Seelaf, en de wellicht nog machtiger Bond van Bouwvakarbeiders, onder leiding van F. Dawson, de stem van ettelijke tiendui zenden arbeiders vertolken. Healy werd gekozen door een groep van veertien vakbonden (met 172.000 leden), die praktisch het gehele vervoer beheersen. Geen wonder dat Healy de bijnaam „.czaar" heeft gekregen! Een andere communistische leider werd door twaalf vakbonden (met 100.000 leden i in het bestuur van het Algemeen Vakverbond gekozen. Ogen geopend European American Survey, uitg. va.n die Eurooe.se Beweging Brusselwaarin ln zich sterk uit over de noodzakelijkheid J Mibh*l* over de grootse wonderen van het j g2eveïf^4^d/groi van het geven van ontheffing voor het 1 de held eQ het Amerikaanse belang by Euxo- riiden met auto's aan leveranciers die •:\a®te ••^altnd,ei.hei^6'1110.h'amen' pese totesjraitie. In 22 artikelen ven Rum- rijden met auto's aan leveranciers die daar goederen moeten afleveren. De voorzitter zette krachtig uiteen, dat het Watertje provisorisch hersteld wordt. Door de bestedingsbeperking is het grote plan, waarbij auto's met één richtingverkeer het Watertje konden be rijden, van de baan. Er moest iets ge beuren. De nu enigszins herstelde schoei ing en het wegdek zijn echter niet be stand tegen zwaar verkeer en de ruimte op het Watertje laat geen brede vracht wagenstoe. De bepaling is nu gemaakt, dat met maximum is 2.20 m. breedte en wieldruk 2400 kg. De voorzitter zei, dat de raad de be voegdheid heeft meer vrijheid te geven, maar wees op de gevolgen. Tenslotte stelde de voorzitter voor, dat B. en W. de zaak nog eens zullen overwegen. Omtrent de Bakkersbrug werd mede gedeeld, dat er plannen bestonden voor herstel van brugdek en leuningen. Nu zal eerst de mogelijkheid van verlaging van de brug overwogen worden. De voorzitter wees ook op het gevaar voor de huizen bij het zware verkeer. Wethouder Kraan merkt op, dat op andere plaatsen ook wel de vracht met steekwagens afgereden wordt. De bespreking werd beëindigd met de toezegging dat B. en W. zullen overwe gen of uitbreiding aan het ontheffings verbod kan worden gegeven. en A™nk««m* kopsbufckwTw^n .m^.W?re.n _.En hJ:k pl-aats ach-bereen-wlcens de Eurooese Be we* ma. van onze moeder aarde ln bet geheel. Met i het hoofdstuk „Sterrenbeelden en hoe ze te vinden" wordt het boekje besloten- Pry's gebonden f 1,90. Muziekgeschiedenis I dooi J. H. W Kool vanaf de oudheid tot 1600De heer Kool behandelt achtereenvolgens de achtereenvolgens de Europese Beweging. de Europese politieke eenheid!, de politieke j integratie, de verdediging van Europa en d« Europees-Amerika an se verstand-hou- d-mg besproken. Bij H. E. Stenfert Kroese N.V. Uitge- De verkiezing der communisten heeft velen de ogen voor het communistische gevaar geopend, maar dit betekent niet, dat er al dadelijk een muur tegen wordt opgebouwd. Naar buiten is de indruk ge wekt, alsof Australië zijn communisti sche neigingen ontgroeit. Dit ^ou dan blijken uit het feit, dat de socialistische regering in de staat Queensland kort ge leden, na 24 jaar, is verslagen en door een liberale regering vervangen. Dit is ook gebeurd in de staat Victoria. Maar men moet door de sluier heenkijken. Beide socialistische regeringen werden verslagen als gevolè van onenigheid in de Arbeidspartij, namelijk hevige strijd tussen de linker- en de rechtervleugel. Het was de rechtervleugel van de Ar beidspartij, die aan het bewind was, en het was de linkervleugel, die de socialis tische regering van Queensland tot af treden dwong. De eigen partij veroor zaakte de crisis. Tegelijk met de groei van de linkervleugel in de Arbeidspartij die de anti-communistische groepen eruit heeft verdreven is de commu nistische invloed m de vakbeweging plotseling sterk toegenomen. Bezorgdheid de rede „De eenheid der Wereld", waar mede dr. W. Brand op 4 oktober jl. het ambt aanvaardde van buitengewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde der niet-westerse beschavingsgebieden aan de Leidse Universiteit. Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders vain Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Ver- rersbrug voor die duur der hersteWlngs- werkzaamhedeoi aan dae brug. is afgesloten voor het verkeer met aflile \oertudgeu., rij en. trekdileren en vee, alsmede voor voet gangers, in belde richtingen. OEGSTGEES7 BURGERLIJKE STAND Geboren; Lydlla, du- van M. Prins van Wijngaarden en C. M. van Wijngaarden; Maria c„ dr van C. A. van Marts en A. M. Pont; Aroma M.. dr van A. van der Lult en A. C. M. Blssch-ops. Ondertrouwd: H. J. Vreeburg. 26 Jaar en L. S. M. van der Werf. 22 Jaar; H. Hoge- woning, 29 Jaar en R. Schouten, 25 Jaar. Getrouwd: C. van den Oever en M. C. van Vliet; A. P. ran Wouw en H. H. M. den Dubbelden; A. J. M. Goddljn en E. G. J. van der Zalm; C. L Kllju en J. Lubacfo. J. D. de Mare en A de Ruyter. Overleden: J. Ravensbergen. 79 Jaar: J. Ober. 83 Jaar; A. de Vries. 78 Jaar; A. W. M. Moltzer, 84 Jaar, A. Jeineer.. 71 Jaar. WASSENAAR Oostdorp vierde feest Het bestuur van de Buurtvereniging Oostdorp en Omgeving organiseerde voor de leden weer twee achtereenvol gende gezellige avonden in het Vereni gingsgebouw, welke wegens momenteel gebrek aan een voorzitter en verblijf van de vice-voorzitter ln bet buitenland werden geopend door de secretaris, de heer J. W. Schrijvers. Op de eerste avond werd door hem het echtpaar Moerkerken gehuldigd, dat zich in de eigen toneelgroep bijzonder verdienste lijk maakte en eerstdaags gaat emigre ren. Hij bood met woorden van dank mevrouw Moerkerken bloemen en haar echtgenoot een fotoboek over Nederland aan. Op de tweede avond waren aanwe zig wethouder K. Huibregtse en echtge note. Zoals door de heer Schrijvers in zijn openingswoord eveneens was opgemerkt, werden de avonden deze keer niet ver zorgd door de eigen toneelgroep, maar door de personeelsvereniging van het pri-m-iiti-eve en Oosterse miuertek. Egypte, j versmij. te Leiden is in druk verschenen Griekenland. Rome, Oud chrl&tieflijke mu- ,J„ ziek. Gregoriaans. Het Volkslied, Meer- stemmiighe-id en die grote zangers/kapellen en sluif diif eerste deeltje af met de pe riode van de klassieke muziek van Haydn. Mozart en Beethoven. Opera I (Geschiedenis) en Opera II (Wezen en praktijk) door Renée Frank. De Haagse kunstcriticus Renée Frank behandelt Deel I; het ontstaan van de i opera, de Italiaanse, Franse. Duitse en Ne- dierlandtse opera. Moaanr, en een slothoofdstuk o\ er I d'e operette. Deel II: hoofdstukken; Operazang en stemvak, Stemsoorten. Vrouwen- en mannenstem men, Op het operafoneelBelangrijke ope- Met de aanhoudende dreiging van In donesië om Nederlands Nieuw-Guinea te annexeren en de vrees, dat uiteinde lijk het communisme daar een brugge hoofd zal vinden, dat Australië noodlot tig kan worden, behoeft het niet te verwonderen, dat de toenemende invloed der communisten in de Australische vakbeweging en de zwaai naar links in de Australische Arbeidspartij bezorgd heid wekken. Ook hét feit. dat verschil lende critici onder de leden der Ar beidsparty onder wie verscheidene Sociale Raad over jongens in de fabriek De Sociale Raad hield gisteravond in het Stadhuis een drukbezochte bij eenkomst onder voorzitterschap van mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. Deze Raad ran Leiderdorp kivain hijeen De raad van Leiderdorp kwam in vergadering biieen voor de behande- lng vain eon tweetal punten, nl. het aangaan van een extra krediet in rekening-courant bij de Bank van Ned. Gemeenten en een voorstel tot doortrekking van Ericalaan, welk laat ste punt zeer zeker van het grootste belang was. Onder de ingekomen stukken was een goedkeuring van G.S betreffende het raadsbesluit tot aankoop van gronden ministerie van Justitie, in Wassenaar geen onbekend gezelschap, dat de aan wezigen best wist te vermaken met schetsjes, solozang, conferences en het optreden van de Close Harmonv Sin gers. Zoals gebruikelijk werden de avon den besloten met gezellig samenzijn. ZOETERWOUDE HERVORMDE GEMEENTE BIJEEN. De Hervormde Gemeente van Zoe terwoude hield gisteravond een bijeen komst voor leden der gemeente. Aan de orde werd gesteld ten eerste van de heer Laken. Tot nu toe is het eerste gedeelte van de M. P. Splinter laan naar een zijde bebouwd. Door de ontvangen goedkeuring op het genomen raadsbesluit kan nu ook bebouwing aan I de andere zijde plaats hebben, j Het extra krediet in rekening-courant betreft een bedrag van f 800.000.— en geldt alleen voor de maand oktober. De voorzitter sprak de hoop uit, dat in de volgende vergadering van de raad een voorstel ter tafel kan komen voor de verdere financiering van de behoeften van de gemeente. Het voorstel tot doortrekking van de Ericalaan werd door B. en W. uitvoerig schriftelijk gemotiveerd. Allereerst werd daarin aangevoerd dat deze doortrek king zeer gewenst is om via het viaduct in Rijksweg 4a een goede verbinding te verkrijgen tussen complex V van het grondbedrijf en het overige deel van de j een jongen in de puberteitsjaren rust gemeente. overigens een bijzonder verantwoorde- Complex V zal daardoor zeker nog i liJke taak. Hij immers moet er op toe- opende de vergadering niet een kort woord van welkom en stelde daarna enkele huishoudelijke zaken aan de orde. Spreker van de avond was dr. Joh. H. Scheurer, personeelschef van de N.V. Van der Heem te Den Haag, die het onderwerp „Jongens in de Fa briek" behandelde. Dr. Scheurer wees erop, dat jongens, die voor het eerst naar de fabriek gaan, over het algemeen tussen de veertien en negentien jaar oud zijn en zich dus nog in de puberteitsperiode bevinden. Zij willen er dan vooral niet aan herinnerd worden, dat zij nog niet volwassen zijn en hebben behoefte aan een vertrouwd persoon, die hun leiding wil geven, ter wijl zij verder nog een zeker ideaal na streven zij het op hoog of laag niveau. Spreker trachtte antwoord te geven op de vraag hoe de jongen, die voor het eerst gaat werken, thuis reageert en be treurde het dat sommige ouders zich en kel en alleen voor het loonzakje van hun kinderen interesseren. Zij weten dikwijls niet eens welk werk hun jongen of meisje in de fabriek nu eigenlijk pre cies doet. Ouderavonden, die door vele bedrijven tegenwoordig worden georga niseerd en waarbij de verschillende af delingschefs aanwezig zyn, hebben in dit opzicht inderdaad reeds gunstig ge werkt, aldus spreker. Op de chef van met een zeer lange staat van dienst zijn geroyeerd, omdat zij de communis tische tendenzen aan de kaak hebben gesteld, geeft voedsel aan die bezorgd heid. Australië is per slot van rekening een land, waar de vakbeweging de po litiek der Arbeidspartij bepaalt en dus het heft in handen houdt. Met een verdubbeling van de communistische zetels in het opperste bestuur van de vakbeweging, zal Australië zich moe ten voorbereiden op een vernieuwde linkse beweging, die de federale libe rale regering grote moeilijkheden zal veroorzaken en de toch al zo labiele economie van dit land gemakkelijk in gevaar kan brengen. aantrekkelijker worden. Dit complex zal dan kunnen beschikken over twee ver bindingen n.l. de Ericalaan en de Hoofdstraat. Zodra de Ericalaan is doorgetrokken kan gewerkt worden aan de verbreding van de Hoofdstraat nabij de Gereformeerde Kerk, hetgeen ook zeer dringend nodig is. De aanbesteding een te houden kerkedag. georganiseerd I van de doortrekking Ericalaan zal vol- door de classis Leiden op 2e Pinkster dag 1958, ten tweede de oprichting van een bijbelstudiekring ter bestudering van de onderwerpen, welke op de ker kedag aan de orde komen en ten derde de orde va ndienst bij de ingebruikne ming en overdracht van de gerestau reerde kerk aan de kerkeraad. Deze drie punten werden ingeleid door ds. Van Embden. Bij de nabespreking van deze onderwerpen bleek zowel voor het een als voor het ander grote belangstelling te bestaan. Na zeer geanimeerde ge sprekken werd besloten om de drie we ken de bijbelstudiekring bij elkaar t« doen komen. gens de toeliohting nog deze plaats kunnen hebben. In de vorige vergadering werd voor de financiering van dit werk een kas geldlening aangegaan bij de Ned. Heide Maatschappij Deze kasgeldlening zal per 1 jan. 1959 omgezet worden in een vaste lening Daarmede wordt dan vol daan aan de voorwaarde van de minis ter die bepaald heeft, dat kapitaalswer- ken alleen kunnen worden gefinancierd uit de opbrengst van een vaste lening. Geen der leden wenste over dit voor- stél het woord; het werd zonder stem ming aanvaard. Hierna volgde de sluiting. zien, dat de minderjarige jongens niet in een voor hen verkeerd gezelschap te recht komen en dat zij de juiste plaats in de fabriek innemen. In dit verband is kadervorming van groot belang. Wat de lichaamszorg betreft is dr. Scheurer er van overtuigd, dat ontspanning van tijd tot tijd vooral voor opgroeiende jon gens noodzakelijk is. In de pogingen van maand enkelen om jongens beneden de acht- tien jaar een week extra vakantie te verschaffen men wil dit zelfs in een wet vastleggen zag spreker weinig heil. Men zal hier een andere weg b.v. één die in het bedrijf zelf ligt moeten bewandelen. Tot slot besprak dr. Scheurer de vraag hoe het bedrijf de zich ontwikkelende seksualiteit bij de jongens behoort op te vangen. Heel wat bedrijven zyn de me ning toegedaan dat hier de taak alleen en uitsluitend bij de ouders rust. Na afloop van deze met aandacht be luisterde causerie volgde een bespreking van het onderwerp. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 okt. Leidse Coöp. groente en fruitveiling. Per 100 kg.: appelen 31 87, druiven 122164 .peren 39112, an dijvie 1023, pronkbonen 3868, snybonen 62195, stambonen 75161, stokbonen 62126 .kroten 610, Idem gekookt 25 30, rode kool 510. gele kool 510, groe ne kool 712 .wltte kool 46, postelein 1638 ,prel 616, spinazie 4880. stoof- sla 11—17 .spruiten A 2747. idem B 16 27. tomaten A 2067. B 3068, C 20 41. uien 4. waspeen 1016. witlof 38 104. Per 100 stuks: meloenen 1438, bloemkool A 1038. B 1024. knolselde- rle 12—21. sla A 3—16. Per 100 bos: bleekselderle 1011. peterselie 410, selderie 28. HOOFDDORP, 11 oktober. Graanbeurs- noteringen. Tarwe f 2227 zomergerst f2126, wintergerst f2125 .haver f 18 —22. g-r. erwten f 26—35. koolzaad f38— 44, karwyzaad f 61—69, kapucijners f 33— 45. Alles per 100 kg. BOSKOOP, Hl okt. Coöp. Veren. „De Boskoopse Veiling". Rozen, gr. bloemig 20 stuiks: Mad. Butterfly 1,502,80; Pedh- thoOid 2,20—3,00; Duisburg 1,50—2,60; Vier l-ancten 2,603,60; Better Tinnes 2,603 40; Edilith Helen 3,60; Hadttey 1,402,20; Bac cara 4,60; New York 1,50—2,60; M-ad. Jules Boudhé 2,00; Gemengde rozen 60—1,10; Babyrozen 10 srtuiks: Nymph 1,703,50; Sweetheart 05—1,80; Else Paulsen 65 1,10; id Ee-ntoloemig 2740; Queen Lucia 2540; Lngar Ohlson 5080: Gloria M-un- di 75-1.00; Juweeltjes 4065; Wolfs-Glo- rie 4075; Moulin Rouge 601,00; Direr- sen per bo6 30 stu-ks: Pernettyata-kken met rode bes 1,401.70; ld. gemengde bes 95; Chrysan-öhen ln soorten en kleuren gr. bloemig. Ie kw. 1.90—2,10; idem 2e' kw. 801.30; id. lel. bloemig. Ie kw. 1.051.15 id. 2e kw. 4069; idem gemengd 3774; Nerinebloem-en 1.00-1.10; Sneeuw bestak ken 6080; Clematis Prim Hendrik 1,80; ld. Mere. Ie Oo-uil-tre 2.30; Dahlia's 32; Phy- salis Framcetti 54—95; Sierplu-imen 3.00; Asparagus 3537; Heestertak-ken met bes le kw. per taik 1,60; idem 2e kw. 85; Di-v. per plantStnuikheesters met bes le'soort 3',60; Idem 2e soort 1,702,10; Pernettya- met rode bes 1.201,70; Idem witte bes le soort 1,80; ld. 2e 6oort 90<1,H&: Varens ln soorten 2642; Begonia's 3101-; Blad Be gonia's 3840. LLSSE, 11 okt. Bloembo-l-len-v-edlling. Br bestond grote belangsteltt-ing voor de planitgoedivelMng van HBG. Goed pl-a-nt- •i tuu-pen en narcissen wordt vlot verkocht. TULPEN z. 10 per 100: Bantigon f 1,80: Blue Parrot 2.05; Campflre 1.80; Carrara 3,70; Clara Bu-tt 2,10; Cordell Hull 1,00. Crater 2.50; Edith Eddy 3.1-5; Elmius 2.00; Fantasy 2,—; Golden Harvest 1.85; Golden Measure 2.Inglescombe Yellow 1,60: Kleurenpracht 2.50; Krelage's Triumph 1 80; Miss Ellen Wil-lmott 2,40; Orange Fa vourite 2,00: Phil, de Oomtnes 1,40- Prin ses Elisabeth 2.—; Red Décor 2.351 Ryn- iand 2,40; Sunshine 2.25; Telescoplum 2.15 V. d. Eerden 2,20; Vlammenspel 4.55- Wil liam Pitt 2.20; Yed'low Giant 1,95; Weber 2,10; Zenober 2.00. TULPEN per HL.; Brilliant Star 80. Golden Harvest 64.Lustige Wit we 125.- Cordeia Hull 55.—; Edith Eddv 65,—; V. d. Eerden 70. NARCISSEN per mandCarlton f 17, Geranium 14,Golden Harvest 30, King Alfred 12,Rembrandt 18.Texas 12.Cheerfullness 12.Aoteae 21, ROELOFARENDSVEEN. HI okt. Bloe menveiling. Anemonen 5>189; Dahlia's 34 47; Mimi 2830; TrosohrvsenthenAl- fretton 4862; FiQmster 5462; Nonman- diië 4365; Horwood 5581; Yellow Triu-miph 5872; Beryl 6492; Chastity 29 46; Chats-worth 2762; Shirley 3669; Salama nder 5882; Crimson Oh amp ion 51 —72; Bright Eye 3842; Mosquito 3437; Peter Pan 4650; per bos; Idem geplozen Fr. Al'lesiton 2528; Schlager 2023; Pr. Ward 2225; Champion 1416; Gift 10 —14; D. Ellis 15—17; Silvia 8—12; Rolin- da 20—21; Nelly 12—15; White Yoy 14— 16; Mdgoll 111—16; Am. Aan-winst 2226: Southdown Pinik 1725; Mil-lersdale 11 16; Alfretton 1418; Perfection 2128; Fred Ule 18'23; Daydream 815; Rayo- nanten 2436; Nenne Chrisplne 10—13: Ornlithogaluan 22—24; Am. Anjers 12—21 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. HI okt. Groenteveiling: aard-beien 1.46 per 2 ons doos. tomaten A 9H,tot 114.idem B 82 tot 96.—; idem C 81,00 tot 91.00; id. kropsla 3.tot 10,andijvie 18.— tot boniken 32.tot 49,afw. 20.tot 59 23kassnybonen H18,— tot 133—; id. stek 79.tot 102.pronik-bonen '27.tot 49.dubbele stambonen 57,bloem kool 10.tot 17.spruiten 37,tot 38.per 100 Ikg; stoof sla 60-1,10 per k-lst RIJNSBURG, 11 okt. Bloemenveiling FLORA: Troschry san then; Ch ais worth 60 —85; Shirley wlit 3555; Creme 45—65; roze 4060; Filmster 5080; Corona 60— 100; Peter Pan 901-10; Horwood 5085; Norman-dië 5580; Eng, Bruin 6065; Mosq-uito 4060; Bright Eye 5070; Bun- tv 3041; Sll-ver Rel-ly 6070; Susie 50— 80; Freesia 801H6: Dwerg Asters 3042: El ta 29—38; Fink 29—39; Climax 48—46; alles per bos; Dahlia's: Glorie van Heem stede 250—320; Gerry Hoek 260—340; Pu rity 300470; Passepartout 230320; 100; geplozen C-hrysanithenMigoll 1417 Kochelsee 16032Ö; Bacchus 200270; per Day Dream 13—16; White Hope 1-115: Corona 1417; Am. Anjers: sim rood 13 16; roze H17; wlit 1-5—18; Apollo 12—15; Golden Harvest 1316 per stu-k. RIJNSBURG. 11 oktober. V.V. Bloe- m en lust. Filmster 5065. Hormood 50 60. Shirley wit 5565. Corona 6070. Wendy 4555. Chatsworth 4050. Bright Eye 4045. Mosquito 35—45, Normandle 6070. Snowbal 4050. Bunty 5060. Shirley CTême 50—55. Samalra 55—65. Gele Grietje* 3035, Goudsbloemen 16 20, Galllardia 160200, enkele Asters 20 30, Afrikanen 1620, Dahlia pompon 200280, Gerry Hoek 300350, Passepar tout 240300. Geplozen chrysanten: Mi goll 18—20. Daydream 15—18, Minerva 1620. TER AAR. Hl okt. G-roe>niteveii-ll<ng kassnljbonen 1.161.26; Idem B 901.07; stek 5479; s>bamprlnsessenbonen B 4^: stokprlnsessonbonen 63; wt-tite pronkers 34 43; idem B 1525; andijvie 1922- ld. B 12; groene kool 13; rode kool 7lil; sa- voye kool 9; uien 10—12; spLnazle 32—33; raapstelen 2; wltflof 1 77—87; idem 2 53— 75; spruiten B 3436; aardappelen 9; kro ten 13; waspeen 1-5; alles per kg; Tomaten export: A 721.08; B 5294; C 7997; tomaten binnenland: A 2386; Idem B 22—90; Idem C 20—26: Idem CC 20—24; Idem bonken 2247; alles per kg; ?la A 1015; idem B 57; bloemkool A 263! Idem B 17—20; Idem C 10—12; komkom mers A 30—34; Idem B ló—22; idem C 8 13: alles per stuk; bospeen B 12 per bos sroofsla 4060 per kist; druiven 1,72 1.74, per kg Appels: Jona-tham# 60 per kg Bloemen; Dahlia'* 23 per bos.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7