LEIDEN THANS HALVE EEUW KRACHTBRON 33 GEMEENTEN Jubilerende centrale: van 240 naar 85.000 aansluitingen Dr. J. Keuning sprak op Friese avond over dokter Halbertsma 96ste jaargang Zaterdag 12 oktober 1957 Tweede blad no. 29263 Vijftig jaar elektriciteit Omzet: van 400.00C naar 2 miljoen kwh Dinsdag is het een halve eeuw geleden, dat de elektrische centrale van de S.L.F., krachtbron van Leiden en 32 buitengemeenten, in bedrijf werd gesteld. Het bedrijf heeft in de loop van deze vijftig jaar een bijzonder grote vlucht genomen. Op de eerste aansluiting in de Stadsgehoorzaal, waar het Departement Leiden van de Maatschappij van Nijverheid onder het motto: „Electriciteit in woning en ambacht" een expositie had ingericht, zijn er niet minder dan 85.300 gevolgd, waarvan in het eerste jaar 240. Tien jaar later waren dit er al 4.100, in 1937 51.800, waarna via 62.000 aansluitingen in 1947 in de laatste tien jaar de sprong naar de 85.300 werd gemaakt. Een respectabele groei! Niet minder indrukwekkend is het omzetcijfer van het jubile rende bedrijf in kWh uitgedrukt. Werd het eerste jaar voor 400.000 kWh omgezet, thans is dat reeds 200 miljoen kWh. De uitbreiding van de stad, gevoegd bij de aansluiting van nu reeds 32 gemeenten op het Leidse net, deed in de loop van deze halve eeuw ook de lengte van het hoog- en laagspanningsnet sterk toenemen. Kon men in 1907 nog volstaan met 15 km. hoogspanningsnet en 21 km. laagspannings net, thans zijn dit er resp. 690 en 562. kige geweest, ook in ander opzicht moet men hun initiatief prijzen en wel t.o.v. de stroomsoort. die men in die jaren voor Leiden koos. Zo werd in de rap porten, uitgebracht voor de oprichting van de centrale, grote aandacht besteed aan de keuze van de stroomsoort. Het is zeer gelukkig dat, hoewel in die tijd vrij wel uitsluitend gelijkstroom werd toe gepast, de mogelijkheden, welke de toe passing van wisselstroom voor de elek triciteitsvoorziening biedt, reeds zodanig bekend warendat voor de Leidse cen trale aan wissélstroom de voorkeur werd gegeven. De tegenwoordige elektirioitaitsvoor- ziening is dan ook geheel gebaseerd op de mogelijkheden van transport en toe passing van de elektrische energie, welke de wisselstroom biedt. Een overgang van gelijkstroom op wisselstroom met alle daaraan verbonden kosten en bezwaren is het Leidse bedrijf daardoor bespaard gebleven. Twee maal goud Behalve receptie, vijfmaal feest in Schouwburg Doch dit niet alleen. Dank zij de ge meentelijke leiding en het inzicht van tal van deskundige krachten heeft de centrale in deze halve eeuw de gehele technische ontwikkeling niet alleen medegemaakt, doch daaraan ook ge stalte gegeven. Op elektronisch gebied kan men vrijwel spreken van een ont wikkeling vanaf de eerste ontwerpen tot de op grote theoretische en praktische kennis gebaseerde constructies van he den. En dan wordt hierbij niet alleen gedacht aan de machines en installaties bij de elektriciteitsbedrijven zelve, doch ook aan de machines, toestellen en lei- I dingen van de distributie, want reeds van de aanvang af werd gedacht aan levering aan andere gemeenten. Oprichting Centrale kostte f 450.000 Werd bü de laatste uitbreiding op 10 maart 1955 door de toenmalige Com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. L. A. Kesper, in bedrüf ge steld' een bedrag van ruim f. 20 mil joen geïnvesteerd, de oprichting van de centrale vergde in 1907 slechts een be drag vanf. 450.000. Een bedrag waartoe men in die tüd nog niet eens con amore besloot. Een minderheid in de commissie, welke B. en W. van advies diende, was van oordeel dat dit een on- rerantwoorde uitgave was, welke vroeg of laat nog wel eens tot belastingverho ging kon ïyden. Ondanks deze mening heeft men doorgezet, ging de Leidse raad akkoord met de bouw en kan men (hans het halve eeuwfeest, onder gezon de omstandigheden van het bedrijf vie ren. De zwartkykers hebben ongelijk gekregen Grepen uif 50 jaar elektriciteitsgeschiedenis I Doen wij enkele grepen uit 50 jaar Leidse elektriciteitsgeschiedenis, dan zien wij dat ir. N. W. van Doesburgh de eerste directeur was van deze Leidse krachtbron. In 1916 werd hij gepensio neerd en opgevolgd door ir. R. van Am- mers dit tot 1921 het roer in handen had. Ir. G. A. van Klinkenberg, tot opvolger I benoemd, bekleedde deze functie tot aan zijn pensionering in oktober 1945. Hierop volgde in januari 1946 de benoeming van jde tegenwoordige directeur ir. Y. Yke- ma, die reeds sinds april 1927 aan de S.L.F. verbonden was. Het is vooral onder zijn leiding, dat de centrale de grote na-oorlogse uitbreiding beleefde, waardoor zij thans berekend is op haar taak. Een uitbreiding, waarin hij krach tig is bijgestaan door de huidige wet houder van de Bedrijven, de heer D. van der Kwaak. Noordwijk eerste afnemer De uitbreidingen der centrale volgden lelkaar snel op, mede als gevolg van de lin 1910 begonnen stroomlevering aan na- iburige gemeenten: Noordwijk was de eerste gemeente, al spoedig gevolgd door Voorhout. Thans strekt de elektriciteitsvoorzie ning, zoals gezegd, zich uit over Leiden en 32 buitengemeenten met een geza menlijke oppervlakte van 21% van Zuid- bolland. Het aantal aansluitingen bedraagt thans 41.300 rechtstreeks en 42.300 bij de distributiebedrij- jven (engros-gemeenten). in totaal der- Ihalve 83.600 aansluitingen. In 1911 begon de stroomlevering voor tractiedoelein- den; in dat jaar verdween de paarden tram uit het stadsbeeld en werden ook de tramlijnen Leiden-Rijnsburg-Kat- Wijk-Noordwijk geëlektrificeerd. In 1923 volgde de „gele" tram Leiden- Wassenaar-Den Haag; in 1924 de i»blauwe" tram Leiden-Den Haag-Sche- veningen en tenslotte eind 1932 de lijn Leiden-Heemstede (in 1948 opgeheven en vervangen door een autobusdienst). In 1949 werd de eerste overeenkomst met de Ned. Spoorwegen gesloten voor de levering van elektrische energie ten be hoeve van een gedeelte van de spoorweg Amsterdam-Rotterdam, alsmede van de spoorweg Leiden-Alphen a/d Rijn. Tezamen met de elektrificatie van de gemeente Woubrugge werd ook het eerste poldergemaal, nl. dat van de Ouden- dijkse Polder, in 1913 op het net aange sloten. De stroomlevering aan de groot- Ete in het verzorgingsgebied gelegen pol der, de Hazerswoudse Droogmakerij, kwam begin 1914 tot stand. Thans worden 61 polders elektrisch bemalen met een oppervlakte van rond 20.000 ha. De laatste uitbreiding van de centrale daardoor Leiden een nieuw modern be drijf kreeg, werd, zoals gezegd, op 10 toaart 1955 'door de toenmalige Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, in bedrijf gesteld. Het opgestelde machine- vermogen is daardoor geworden 88.100 kW, waarmede in 1956 werden opge dekt 184.901.200 kWh. Bij de oprichting 'n 1907 was het machinevermogen 667 kW. in 1924 werd begonnen met het le veren van stoom aan een nabijgelegen textielfabriek, weike levering zich tot sen aantal industriën en bedrijven in de naaste omgeving heeft uitgebreid. Op 1 november 1911 ging de klokken- centrale voor elektrische tijdaanwijzing in bedrijf. Hierop zijn thans aangesloten 122 klokken, waarvan 30 ten dienste van de openbare tijdaanwijzing. De vuilverbranding, met stoomleve- ring aan de centrale, werd opgericht in 1912; heeft dienst gedaan tot 1929. De hoge onderhoudskosten van deze inrich ting leidden tot haar liquidatie; sedert dien wordt het Leidse vuil afgevoerd naar de Nieuwkoopse plassen. Het Gem. Radiodistributiebedrijf werd opgericht in 1930 (overneming van een particulier radio-distributiebedrijf). In 1941 werd het bedrijf op aandrang van de bezetter door het Rijk geannexeerd; •sedertdien ressorteert het onder de P.T.T. In 1930—,1931 werd ter verbetering van de elektriciteitsvoorziening in het zuid oostelijk stadsdeel het onderstation Co- betstraat opgericht. Dit jaar kwamen tot stand de 50 kV- stations in de Groenoordstraat, in Lisse en in Alphen aan den Rijn, dienende voor het transport van de energie naai de Bollenstreek en de Rijnstreek. pr - t mm m Staat de Leidse centrale in de komen de week in het goud, de glans van dit goud straalt in dit jubeljaar mede af op de gasfabriek, welke reeds in 1948 haar eeuwfeest vierde. Een eeuwfeest (inj 1948) en toch een gouden jubileum? Ja. want het is deze maand ook 50 jaar ge leden, dat de toenmalige Leidse gasfa- I briek haar eerste gaslevering buiten de Sleutelstad plaatste: Sassenheim en Voorschoten waren in die dagen de eer ste afnemers van het Leidse gas, in de loop der jaren gevolgd door nog 'zes tien omliggende gemeenten, met een totaal aantal aansluitingen met in begrip van Leiden van 59.000 en een verbruik van 46 miljoen kubieke meter. Herdenking 50 jaar elektriciteit Ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van de Elektrische Centrale wordt woensdagmiddag van 3.30 tot 5 uur in „De Lakenhal" een receptie ge houden. In aansluiting daarop biedt het gemeentebestuur het personeel van de S.L.F. 's avonds in de Stadsgehoorzaal een feest aan, waaraan o.a. medewerken Maria Zamóra, Toby Rix, Christine Spier «nburg, Befrt Rabbe, Truusje Koopmans en het Theater-orkest van Gerard van Krevelen. Tenslotte volgen voor de Leidse bur gerij in februari, in de Schouwburg, vijf voorstellingen van het door D. Ie Feber geschreven historische spel: „vijftig :°ar elektriciteit". De eerste in 1907 in gebruik ge nomen centrale van de S.L.F., aan de Langegracht, welke bij de grote uitbre iding in 1955 plaats moest maken voor een moderne centrale. gepaste tarief voor huishoudelijk ge bruik, voornamelijk enkel voor licht, als volgt: bij de oprichting in 1907: 20 ct. per kWh. Deze prijs liep in de eerste wereldoorlog tot 1920 op tot 35 ct. per kWh. Daarna zette een geleidelijke da ling in tot 1939, toen weer de prijs van 1907 werd bereikt, t.w. 20 ct. In de ja ren nü 1941 deed zich een lichte stijging voor, zodat de prijs in 1951 bedroeg 23 ct. Na de laatste verhoging, ingaande 1 ja nuari 1957, is de prijs van het enkelta rief thans 28 ct. per kWh. Beroemdheid zou in gevangenis geboren zijn George Sanger, zich noemende Lord Sanger, was de laatste en grootste direc teur van het wereldbefaamde circus Astley in Engeland. De figuur van Lord Sanger is vandaag min of meer legen darisch. Op de Engelse scholen worden zijn memoires nog steeds gebruikt als leesboek. Sanger was in zijn tijd dan ook een persoonlijkheid met nationale popu lariteit. Tal van lieden benijdden hem deze roem. Van hen is ook ongetwijfeld het praatje afkomstig, dat George San ger in de gevangenis geboren zou zijn. Toen dan George Sanger na talloze om zwervingen en vele merkwaardige avon turen directeur werd van het wereld beroemde circus Astley, bereikte zijn leven een hoogtepunt. Groot was zijn faam ook in de betere kringen, alhoe wel men algemeen wist, dat de titel Lord geheel uit eigen initiatief was toegevoegd aan zijn naam. Op zekere dag moest Lord George Sanger een voorstelling geven voor koningin Victoria van Engeland, die nu niet be paald bekend stond als een gemakkelijke dame. Bij het officieel voorstellen vroeg de koningin lichtelijk geamuseerd„Lord George, als ik mij niet vergis..." George Sanger antwoordde toenLees de ver rassende ontknoping van deze spannen de historie en ook alle andere verhalen en anekdotes over het circusleven van alle tijden. In „De Bonte Droom van het Circus" vindt u een waarlijk schitteren de bloemlezing van de meest komische en ook tragische gebeurtenissen uit de toch al zo kleurrijke historie van het circus. Dit unieke circusalbum is boven dien verlucht met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en -plaat jes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Tho mas. Voor slechts f2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboter- album", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toe gezonden onder rembours. Vermeld voor al duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Na tuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zondag! Plus en min Dat de centrale en meer nog de toepassing van de elektriciteit voor al lerlei doeleinden steeds in het mid delpunt van de belangstelling heeft ge staan bewijst 3 oktober 1932. De 3-Octo- bervereeniging, welke er telkenjare op uit is een optocht door Leiden te doen trekken, welke zo mogelijk inhaakt op belangrijke episoden uit de Leidse ge schiedenis, koos voor dat jaar het zilve ren jubileum van de centrale tot het onderwerp voor haar optocht „Plus en Min". Helaas was de regen die dag over vloedig „plus" en de zon minder dan „min" hetgeen niet wegneemt, dat Lei den en verre omgeving die dag herinnert werd aan het zilveren jubileum van de S.L.F. Een waardige tegenhanger van de tentoonstelling bij de opening van het bedrijf in 1907 was de uitstekend ge slaagde elektriciteitstentoonstelling in samenwerking met de gezamenlijke in stallateurs in de Stadsgehoorzaal in 1930, met het „Elektrische Huis" en de gelijk tijdig gehouden onderwijstentoonstel- ting, met een bezoek van duizenden schoolkinderen. Belangrijke mijlpaal Een belangrijke mijlpaal in de geschie denis der elekriciteitsfabriek werd be reikt door de medewerking van Leiden aan de oprichting van de N.V. Elektri citeitsbedrijf Zuid-Holland (E..ZH.) te zamen met de gemeenten Delft, Dor drecht, Gouda, 's-Gravenhage en Rot terdam, waartoe de Raad op 3 februari 1941 besloot. Na het gereedkomen der noodzakelijke koppellijnen voor 150 kV tussen de zes producerende bedrijven volgde op 1 april 1943 de opneming der Leidse elektriciteitsfabriek in de Zuid hollandse produktie-combinatie. Sedert dien geschiedt de produktie in de elek triciteitsfabriek geheel ten laste van de E.Z.H. terwijl de benodigde elektrische energie voor het eigen verzorgingsgebied van dit bedrijf wordt ingekocht. Geen gelijk, maar wisselstroom Is het inzicht „der vaderen", gelet op deze grote ontwilüteling, een zeer geluk In 50 jaar: kolenprijs van f 8.naar f 80.per ton Hoewel de kolenprys in deze 50 jaar vertienvoudigd is van f 8.naar f 80.per ton is het aan de ont wikkeling van het jubilerende bedryf en de vooruitgang van de techniek te danken, dat deze belangryke stijging der uitgaven niet tot uitdrukking komt in de elektriciteitstarieven. Zo verliep de prijs van het „enkelta rief", d.i. het thans bijna niet meer toe- Van groot belang voor het huishou delijk gebruik (na de steeds meer in ge bruik gekomen huishoudelijke verbruiks- toestellen) was de invoering in 1921 van het woontarief: „oppervlaktarief. S.L.F.: energiebron voor Leiden en 32 buitengemeeenten. De nieuwe centrale, welke thans een machine vermogen heeft van 88.000 kW: de eerste centrale had een vermogen van 667 kW. Na een korte aanloopperiode werd met dit tarief in 1923 begonnen met een kWh-prijs van 7 ct. boven een vast rechtbedrag. Deze prijs is eerst nog ge daald tot 4 ct. (in 1935) om daarna te gelijk met de andere tarieven geleidelijk weer op te lopen tot de tegenwoordige prijs van 814 cent per kWh. Dichterlijke figuur, die op de bres stond voor taal Het selskip „Frysl&n" heeft in de Ja- cobazaal van „Den Burcht" het winter seizoen geopend met een goed bezochte vergadering, die wegens het uitnemende gehalte van het gebodene niet spoedig uit de herinnering der deelnemers zal verdwijnen. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter de belangrijkste gebeurtenis sen en verschijnselen van de laatste tijd, die de Friese beweging bijzonder interesseren. Na de behandeling der huishoudelijke aangelegenheden hield dr. J. Keuning een buitengewoon interessante lezing over leven en werk van de voor hon derd jaar gestorven dichter en pro zaïst dokter Eeltje Halbertsma van Grouw. Deze gevoelige en begaafde schrijver heeft in een tijd, waarin het Fries vrijwel uitsluitend in het monde- Leiden voor vijftig jaar. De eerste meters kabel er zouden er nog tienduizenden volgen voerden naar de Stadsgehoorzaal, welk ge bouw in 1907 het eerst van een aan sluiting werd voorzien. De werk zaamheden op de Hoogstraat. Rechts het pand, waarin toen reeds de firma P. J. Maartense was gevestigd linge verkeer ten plattelande gebezigd werd, samen met zijn broers dr. Justus en Tj ailing door het uitgeven van in de beeldende volkstaal geschreven verhalen en aan de Quickbom van Klaus Groth herinnerende ernstige en vrolijke verzen veel tot de belangstelling voor het ge schreven Fries bijgedragen en een pe riode ingeleid, waarin de Friese litera tuur allengs tot ontwikkeling kwam en de rijke, maar alleen op het alledaagse leven ingestelde volkstaal tot cultuur taal gevormd werd. Het bewogen en tenslotte tragisch verlopende leven van de Grouwster dokter, onevenwichtig en kwetsbaar in zijn dichterlijke persoon lijkheid. tijdens zijn Heidelbergse stu dietijd sterk beïnvloed door de Duitse romantici, in zijn ongelukkig huwelijk en door de dood van drie zijner kinde ren zwaar getroffen en tenslotte ver eenzaamd wist dr. Keuning op onge meen boeiende wijze te tekenen. Het gesprokene kreeg een treffende il lustratie door de voortreffelijke voor dracht van uit het veelzijdige oeuvre van Halbertsma gekozen, de aard van zijn werk representerende fragmenten, die door een zestal leden van het to neelgezelschap verzorgd werd. Onder de bekwame leiding van de heer H. Akse bracht het kleine, goed geoefende krite- koor zeer verdienstelijk enige liederen van de dichter ten gehore. Mevr. Sommeling zong net ontroeren de „As ik oan mijn bërnejierren, oan dat golle boartsjen tink", gevoelig en beschaafd, drie tenoren het mooie Si- lersliet. De zaal toonde zich zeer dank baar. Tussen de voordrachten hebben alle aanwezigen uit Halbertsma's rijke en gevarieerde liederenschat een aantal be kende liederen gezongen, op de piano door de heer Akse begeleid. Het was in alle opzichten een geslaagd programma, de figuur en de betekenis van deze belangrijke erflater der Frie se cultuur ten volle waardig. De voorzitter sloot om half elf de door een uitstekende geest gekenmerkte ver gadering met een opwekking voor de grote toneelavond op 13 november. Ministerraad bezoekt T.H. Op uitnodiging van het college van curatoren en van de senaat der Tech nische Hogeschool te Delft zal de mi nisterraad op maandag 28 oktober 1957 een werkbezoek brengen aan die Tech- nisohe Hogeschool. Verwacht wordt, dat met de minister president, dr. Drees en de vice-minister- president mr. Struycken, de ministers Samkalden, Cals, Hofstra, Witte, Zijl stra, Mansholt en Klompé aan dit be zoek zullen deelnemen. De bedoeling is dat de ministers zich ter plaatse op de hoogte stellen van de algemene situatie bij de T. H. te Delft en van de nieuwbouw en verdere plan nen tot uitbreiding dier hogeschool, ter wijl ook aan de studentenvoorzieningen op sociaal gebied aandacht zal worden geschonken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3