VALDA V6LPON. m m Westeuropees parlement ernstig ontstemd over houding ministers Babyderm.2eep Jayne Mansfield was gisteren op bezoek bij Amerikaanse Jantjes p El m k. j Met oen enkel woord Agenda ft ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 IN de Westelijke wereld heelt iedereen bewust of onbewust dadelijk begrepen, dat het bij het lanceren van de kunstmaan om méér ging dan om het in de ruimte slingeren van een wetenschappelijke strandbal. Niet de bol is het belangrijkste, maar de raketten, die immers ook minder ongevaarlijke voorwerpen kunnen voortstuwen, al is het vooralsnog gemakkelijker een aard- satellietje omhoog te schieten dan een dodelijk wapen na het beschrijven van een boog in de dampkring terug te bren gen en naar zijn doel te voeren. Maar het een ligt toch in het verlengde van het ander. Menigeen heeft totnutoe de gedachte gekoesterd, dat het met het Sovjetrussische gevaar niet zo erg ge steld was, ja, dat dit vaak met opzet overdreven werd om grote defensie-uit gaven aannemelijk te maken. Leefde het Westen militair niet op veel te grote voet? Dat het antwoord beslist ontken nend moet luiden, is nu wel zonneklaar of althans maan-helder gebleken. EEN belangrijke vraag is, of de Rus sen al of niet het achterste van hun tong hebben laten zien. Elke grote mogendheid zorgt voor een zekere reserve. Ook de Duitsers deden dat onder het Hitler-bewlnd, toen hun ge weldige tank-macht, hun parachutisten, een enorm aantal duikboten en tenslotte hun raketten (V-l's en V-2's) de ge allieerden herhaaldelijk voor hoogst on aangename verrassingen plaatsten. Zou den de Russen nu dat eventuele verras singselement hebben opgeofferd aan een ogenblikkelijk propaganda-effect? Van tweeën één: het Kremlin had en dan voor binnenlands gebruik een derge lijk succes broodnodig om de aandacht van de bevolking af te leiden van de tekortkomingen van het regiem öf liet heeft nog zoveel in reserve, dat het zich de weelde kan veroorloven een kleinig heid prijs te geven, hetgeen dan de be dreiging nog ernstiger zou maken. HET zou bepaald onverantwoord zijn de eerste veronderstelling te aan vaarden. De Sovjet-Unie heeft het Westen immers al tè vaak voor verras singen geplaatst om er achteloos aan voorbij te gaan. Men denke aan de A- en H- bommen, het intercontinentaal ballistisch projectiel of, op niet-militair gebied, het straalvliegtuig voor passa giersvervoer. Het pochen moge dan een gebruikelijk tijdverdrijf van de Sovjet russische propaganda zijn, onwillekeurig verdenkt men het Kremlin ervan met die grootspraak over uitvindingen-in- het-verleden als psychologisch slimmig heidje voor de dag te komen teneinde het Westen in slaap te wiegen ten aan zien van de nieuwe ontwikkelingen. Dit alles zou zo erg niet zijn indien er in het Kremlin geen politici zetelden, die de Russische vindingrijkheid wilden ge bruiken voor hun enige doel: wereldover heersing. Dat is dan ook de reden, dat de gelukwensen van het Westen niet bijzonder hartelijk gemeend kunnen zijn. ER is intussen geen enkele grond om aan te nemen, dat het vernuft van de Sovjetrussische geleerden dat van hun collega's in het Westen over treft. Alleen: in de dictatoriale Sovjet- Unie wordt die groep knappe koppen op alle mogelijke manieren vooruit gehol pen. De Europese geleerden, die Ameri ka bezoeken, verwonderen zich telkens weer over de rijke middelen, waarmee daar te lande onderzoekingen worden bevorderd, mede dank zij defensiegel- den. En thans blijkt slag op slag, dat de Russen de Amerikanen daarin nog verre overtreffen. In de Sovjet-Unie heeft de wetenschap om een enkel voorbeeld te noemen de beschikking over een atoomreactor van tien miljard volt, ge construeerd rondom een magneet, welke dertigduizend ton staal bevat, dat is evenveel als er in een modern vliegtuig moederschip gaat. Zowel technisch als sbciaal wordt de wetenschappelijke kop groep in de Sovjet-Unie „in de watten gelegd", waar tegenover staat, dat in het Westen gestreefd wordt naar zo groot mogelijke spreiding van de welvaart. ZIEHIER dus het verschil in metho de: in het Westen vrijheid met ge vaar van verbrokkeling van kracht, achter het ijzeren gordijn samenballing van kracht en mateloze bevoorrechting van de „nieuwe klasse", met inbegrip van de wetenschap. Nu kan men zich troosten met de gedachte, dat de Sov jet-Unie met al haar concentratie van energie een land is zonder vrijheid, waai de vrouwen moeten meehelpen om het gezinsinkomen op een redelijk peil te brengen, waar de pers nablaft wat de leiders voorkeffen, wa.ar het ritselt van de geheime agenten en verraders en waar nog altijd ontelbaren zuchten in de concentratiekampen. Tegelijkertijd tracht Kroesjtsjef een typisch commu nistische vrede aan de wereld op te leg gen. zogenaamd in co-existentie, in wer kelijkheid in slavernij. Nog dagelijks gaat hij voort met zijn pogingen de een heid van het Westen te ondermijnen: Washington en Moskou moeten samen tot een akkoord komen (zodat Amerika van zijn bondgenoten gescheiden wordt), Adenauer is een nieuwe Hitier en: wél ontwapening, maar vooral geen controle uit de lucht DEZE troost, hoe waardevol in be ginsel ook, wordt echter wel wat schraaltjes, wanneer men tegelij kertijd ziet. dat het Westen door zijn verdeeldheid zijn talenten als het ware begraaft. Zelfvertrouwen, zoals dat vooral in Amerika leeft (of althans vóór het lanceren van de kunstmaan placht te leven!) is goed, maar het is gevaarlijk met een concurrent als de Sovjetrussi sche. Zeker, president Eisenhower toon de zich niet verontrust. Loog de presi dent in het belang van zijn land öf heb ben de Amerikanen meer reserves dan zij willen doen weten? Hoe dit zij, alle voor delen van de Westerse samenleving mo gen niet doen vergeten, dat het dringend noodzakelijk is tot grotere samenwerking te geraken. Machtige naties zakken snel af. als zij niet voortdurend op haar qui vive zijn. Naam te maken, dat is niets; naam te hóuden, dat is iets! „Beneden hun stand gedragen „Zó kunnen wij beter naar huis gaan De Assemblee der Westeuropese Unie - het Westeuropees „parlement" - heeft gisteren besloten in een bijzonder schrijven aan de Raad van Mi nisters uitdrukking te geven aan de gevoelens van bitterheid, ontstem ming en ontmoedigingdie leven bij de leden der Assemblee na het ant- ivoord van de Raad van Ministers op de aanbevelingen met betrekking tot de veiligheid van Europa, die de Vergadering in mei van dit jaar heeft gedaan. „De ministers hebben zich naar mijn mening eigenlijk een beetje beneden hun stand gedragen", aldus drukte de Nederlandse afgevaardigde de heer J. J. Fens, het uit. „Zij hebben geen antwoord gegeven Zij hebben slechts de taak van postbode op zich genomen door de recommen- datie door te zenden aan de regeringen der lidstaten. Dit hadden wij zelf echter al gedaan. Nu zitten de regeringen dus met twee exemplaren van deze aanbeveling". Engeland gunstige uitzondering Een uitzondering moet de heer Fens maken voor Engeland, waar het Lager huis een uitgebreid debat heeft gehou den over de aanbevelingen, waaraan ook de leden der regering deelnamen. Het speet hem bijzonder, dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, ziek was, zodat hij de vra gen, die hij had willen stellen, nu voor zich moest houden. Von Brentano is met griep in het ziekenhuis opgenomen. Vrijwel alle sprekers in de Assemblee hebben gisteren scherpe kritiek uitge oefend op de Raad van Ministers. Het Engelse parlementslid Edwards ver klaarde o.a., dat de Assemblee der Westeuropese Unie een eigen taak heeft op het gebied van de defensiepo litiek en dat zij er bepaald op staat die inlichtingen te krijgen van de Raad van Ministers, welke zij voor het uitvoeren daarvan nodig acht. Ipdien de Raad verlangt, dat de vergadering haar werk verricht, dan moet hij hiertoe de mid delen verschaffen. „Anders kan men be ter het gordijn laten vallen", zo besloot de zeer ontstemde Engelse afgevaardig de. Het Franse parlementslid P. H. Teit- gen hekelde in felle bewoordingen de houding van de Raad van Ministers en hij was het tenslotte, die voorstelde de gevoelens van de Algemene Vergadering in een schrijven vast te leggen. De As semblee nam dit voorstel over en nam ook met algemene stemmen de aanbe veling aan de Raad van Ministers aan. die in het rapport van de commissie voor Defensie en Bewapening werd neergelegd. In deze aanbeveling wordt, voorge steld. dat de regeringen der leden-sta- ten der Westeuropese Unie hun perma nente vertegenwoordigers bij de NAVO opdracht geven de commissie voor de fensie en bewapening van de Westeuro pese Unie op de hoogte te houden van de ontwikkeling in die sectoren, waar de Raad van de Westeuropese Unie zijn competentie „de facto" aan de NAVO TEGEN GRIEPHOEST PASTI LLE S DESINFECTEERT VERZACHT heeft overgedragen. Bovendien beveelt men de Raad aan in de toekomst vol ledig de taak op zich te nemen, die haar door het verdrag wordt, opgelegd en hier omtrent rapport uit te brengen aan de Assemblee. Het voorstel van de heer Teitgen deze aanbeveling in plechtige vorm aan de Raad van Ministers te overhandigen, werd eveneens door de Assemblee goed gekeurd. Advertentie J\fl/T1P<s Tere huid? KLM opende dienst New YorkCuracao Gisteren is uit New York een KLM- vliegtulg vertrokken voor de eerste non stop vlucht op de nieuwe route New YorkCuragao. Er waren 40 passagiers aan boord, ondetr wie vertegenwoordigers van de KLM en het stadsbestuur. Samenvallend met de opening van de nieuwe lijndienst zal het nieuwe hotel Curagao officieel worden geopend. Zoals bekend werd enige weken gele den het nieuwe hotel in Curagao voor gasten opengesteld. Het heeft vier ver diepingen en bevat 125 kamers, een zwembad, een casino en een restaurant. Het gehele hotel is luchtgekoeld. BOEKHOUDER VERDUISTERDE F. 3000 De recherche heefteen 26-jarige boek houder van een fabriek aan de Buys- kade te Amsterdam gearresteerd, die verdacht wordt van verduistering voor een totaal bedrag van f. 3000. De man heeft inmiddels tegenover de politie de verduistering bekend. De boekhouder beheerde de zegelkas. Bij aankopen van Ziekenfonds-, pensioenzegels e.d. boekte hij op de kasstukken bijv. 200 als hij in werkelijkheid maar 100 zegels had ge kocht, Het verschil in geld stak hij in zijn eigen zak. De verduisteringen zijn gepleegd in het laatste half jaar. De boekhouder, die nu voor de officier van Justitie zal worden geleid, had zich een motorfiets aangeschaft. Uitbundig tafereel in Rotterdamse haven Voddenraper-miljonair bij zwendelaffaire betrokken Joseph Joanovici, de „voddenraper miljonair" die tijdens de oorlog een reusachtig fortuin bijeenbracht door de handel in non-ferro metalen en onlangs uit zijn gedwongen verblijfplaats in Mende in het Franse departement Lozère is verdwenen, heeft zich op grote schaal schuldig gemaakt aan belasting ontduiking, aldus is in Marseille verno men. Er is een gerechtelijk bevel om voor de rechter te verschijnen uitge vaardigd. Hij schijnt de organisator te zijn van een zwendelzaak. Er zou een firma zijn opgericht voor de export van metalen naar het buitenland. Deze zou vergun ningen hebben verkregen voor de aan koop van exportproduklen. waarbij geen belasting behoefte te worden betaald, in overeenstemming met de exportbepalin gen. De maatschappij had echter niets uitgevoerd en de produkten op de bin nenlandse markt gebracht. In een brief aan het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt Joanovici, dat er te Mende voor hem niet voldoende werkgelegenheid was om hem in staat te stellen, de maandelijkse termijnen van z^jn boete te kunnen betalen. Daar om had hij besloten naar het buiten land te gaan. Advertentie KLAVER MA Zelden zal er In vredestijd aan boord van een oorlogsschip een zenuwachti ger stemming zijn geweest dan gister ochtend op het in de Waalhaven te Rotterdam liggende vllegdekschip „Tarawa". Dit kwam beslist niet, om dat het schip 's middags weer zou uitvaren, maar wel omdat het bezocht zou worden door de Amerikaanse filmster Jayne Mansfield, die dezer dagen in ons l?nd vertoeft om in ver schillende steden filmpremières by te wonen, o.a. morgenavond in de Sleu telstad. Reeds vroeg in de ochtend hadden al tientallen Jantjes zich van een goed plaatsje rond het vliegdek verzekerd en werden al de honderden fototoestellen op soherp gezet. In omringende kranen waren onder nemende Rotterdammers geklauterd, die ook wel iets van de komende „show" wilden zien. Want aangekondigd was, dat Jayne per helicopter uit Amsterdam zou komen. Om kwart over elf begonnen de zeelui ongeduldig te worden en werd naar de brug gebruld of „ze" al uit Amsterdam was vertrokken. Een half uurtje later scheen er schot in te ko- de erewacht van mariniers deed het nog eens dunnetjes over en vormde een kleine „J". Het duurde evenwel nog tot half een voordat de helikopter met Jayne aan boord opdoemde, omringd door nog een vijftal hefschroefvliegtuigen van het schip. Eindelijk tegen een uur daalde het vliegtuig en het gejuich en gefluit nam in hevigheid toe. Alvorens uit te stap pen op het vliegdek, kregen de vele fotografen en filmoperateurs ruim schoots hun kans, nadat Jayne zich in die houding had gezet, die van haar verwacht werd. Iedereen drong op en weldra bevond zich een dichte kluwen belangstellenden om het hefschroef- vliegtuig. Toen stapte ze uit en wandelde heup- weigend over de voor haar uitgelegde loper. Het regende inmiddels een beetje. Maar het enthousiasme nam toe, vooral toen de filmster terwille van een foto enige zoenen aan twee matrozen uitdeelde. Daarna daalde ze af in het inwendige van het enorme vliegdekschep om met een aantal bevoorrechte officieren en j belangstellenden de lunch te gebruiken VIER Wj\ Radio-actie in samenwerking met en ten bate van: Stichting Prins Bornhordfonds, Stichting Het Nederl. Blindenwezen, Ne- derl. Vereen. Sociale Zorg voor Minder- Validen „AVO" en Stichting Nederl. Org. voor intern. Bijstond Goedkeuring is ver leend bij besluit van de Minister van Jus titie d.d. 27 augustus 1957 no. 10261257. Alle cijfers opgeteld men want tientallen matrozen werden Daarna werd nog een bezoek gebracht zó opgesteld, zodat ze tezamen de naam J aan twee elders in de haven liggende „Jayne" vormden, het geheel voorzien 1 torpedobootjagers, waarbij zich soortge- van een ferm uitroepteken. De opgestel- lijke enthousiaste tafrelen afspeelde. Uitzending elke zaterdagavond 9.45, Hilversum II (298 m.) Inzenden aam Klaver Vier, Hilversum „DORUS II" GAAT IN HOGER BEROEP De heer Fred. M. Perrier - als ama teur-cabaretier onder de naam „Fred Menger" o.a. in het Jordaan-cabaret wel optredend in een ,.Dorus"-creatie - gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van 27 september j.l. van de president der Amsterdamse Rechtbank, waarbij hem „op straffe van f. 500 per overtre ding werd verboden gebruik te maken van deze door Tom Manders gecreëerde Dorus-figuur". In de v. d. Waalslaan in het villa park 't Wooldrik in Enschede is de vijf jarige Harold Edwin Visser, die in deze straat woont, door een vuilnisauto van de Gemeentelijke Reinigingsdienst over reden. De jongen werd zo ernstig ge wond, dat hij ter plaatse overleed. Het ongeluk gebeurde, toen het knaapje met zijn autoped vlak voor de auto de straat overstak. BINNENLAND De 1'2-JaTlge Gezlna Meedendor.p, uit Meeden (Gr.) is gistermiddag aangereden door een vrachtauto en op slag gedood. Het meisje fietste van school naar huis. Door een onverkawacbare oorzaak kwam zij terecht onder de achterwielen van een vrachtauto. Gistermiddag vond bij de Gorredijk- sterweg te Juibbega (Gr.) een ernstig ver keersongeval plaats waarvan de bijna 5- jarige Arend Stoelwmder het slachtoffer ls geworden. De Jongen kwam van het erf van zijn ouders en lilep om een aldaar ge parkeerde auto heen. Op hetzelfde mo ment naderde een auto uit tegenoverge stelde richting. Het knaapje werd gegre pen en vrijwel op slag gedood. Het Nederlands Pencenitrum heeft 'n telegrafisch beroep gedaan op de Hon gaarse premier Kadar voor de iruvrijheld- steliing van vier Hongaarse schrijvers, due blijkens berichten uit Boedapest op 9 ok tober tot gevang.-straffen zijn veroordeeldi, met name Domokos Varga, Zo Ram Molnar, Aron Tobias en Gyuia Fekete. Met het m.s. „Oranjestad" is gisteren het 2e detachement der 3e Surinaamse macht uit Amsterdam naar Suriname ver- compagmie 1957 der Koninklijke Land- trokken. Het detachement van 69 mam, die behoren tot het Regiment van Heutsz, staat onder commando van le luitenant W. F. G. Weyena uit Venio. Het detache ment is het eerste, dat met het door de KNSM op de vaart naar Paramaribo inge legde ms, „Oranjestad1" de rel® maakt. In aanwezigheid van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dr. S. L. Mamöholt. zal op maandag 2<l ok tober te Emimeloord het kantoorgebouw van de keuringsdienst N oord - Oost p older officieel In gebruik worden genomen. De 57-Jarige veehouder A. Biemstra uit Dokkuim Is gistermiddag door het slip. pen van zijn motor tegen een vrachtauto gebotst en op slag gedood De sleepboot „Holland" ls gistermid dag van Terschelling vertrokken naar het 1700 ton metendie Nederlandse schip „Fre- Jo", dat 1*5 mijl ten noordoosten van het lichte chip Elbe I met een gebroken stuur - as ligt. Reder van het schip is de heer J. F. de Groot te Karn pen. De Verkeersgroep ran de Rijkspolitie te Tilburg heeft gisteren in slechts en kele uren tljds niet minder dan 42 auto mobilisten bekeurd wegens het tijdens mist rijden zonder groot licht te voe ren. Dit aantal zou nog aanzienlijk groter zijn geweest, zo deelde men mee, indien de weersomstandigheden het mogelijk had den gemaakt alle overtreders aan te hou den BUITENLAND Te Londen zijn bijzonderheden be kendgemaakt ran die SR-477, een marime- Jachtvllegtudg dat, voortgedreven door een combinatie van straalmotor en raket, tweemaal zo snel als het geluid kan vlie gen. Het is uitgerust met radar en ge leide projectielen voor de bestrijding van andere vliegtuigen. Het ie geconstrueerd door de Brlfoe fabriek Saunders-Roe. Te Montreal Is gisteren het huwelijk gesloten tussen de 23-Jarige Anette Dlon- ne, een van de vier overgebleven meisjes van de Canadese vijfling, en Germain Al- lard. Annette is de eerste van de vij fling, die in het huwelijk ls getreden. Op een politiebureau In Rome heeft een arrestant die ondervraagd werd, gis teren plotseling een revolver kunnen grij pen, waarmee hij in het wilde weg begon te schieten. Een brigadier werd dodelijk getroffen, de politieman, die hem onder vroeg en twee politieagenten werden zwaar gewond. De man slaagde er niet ln te ont snappen. HIJ werd door andere politieman nen overmeesterd. Gisteren is de Oranjestad uit Am sterdam naar Suriname vertrokken met militairen van het Van Heutz- legiment aan boord. Twee hunner werpen op deze wijze een laatste blik op de vaderlandse bodem voor zij hun tocht naar de West aanvan- gen. De beheer&ohaipscomm, der V.N. heeft gisteren de vorming van een commissie van goed® diensten goedgekeurd, welke met. Zuid-Afrika onderhandelingen moet heropenen over de kwestie van het onder Internationaal beheer plaatsen van Zudd- W est-Afrika, waarover Zuid-Afrika Inder tijd het mandaat kreeg. De sternverhou ding was: 52 voor. HO tegen, en 17 onthou dingen. NWertawd behoorde tot de voor stemmers. De commissie zal bestaan uit Vertegenwoordigers van Engeland en de V. S. en een door de voorzitter van de Alge mene Vergadering aan te wijzen lid. In Irak ls voor vandaag, zaterdag, een uitga ana verbod van 's ochtends vijf tot 's avonds vijf uur afgekondigd met het oog op een volkstelling, waarvoor 20.000 amb tenaren zijn ingeschakeld. Er reden geen. treinen en ook het auto- en vUegtuigver- keer stond stil. De 50-Jarige mevrouw Rhonda Belle Martin is gisteren te Montgomery (Alaba ma) op de elektrische stoel ter dood ge bracht. ZIJ had bekend drie echtgenoten, haar moeder en drie van haar kinderen te hebben vergiftigd. Frankrijk, Italië, België, Groot-Brlt- tannië en Argentinië hebben zich gisteren in de speciale politieke commissie ran da Algemene Vergadering van de Verenigde Naties uitgesproken voor toelating van Z - Vietnam en zuid-Korea tot de Verenigde Naties. De Tsjedhoslowaak Tnhilk herin nerde eraan, dat de Algemene Vergadering zich ln 1955 heeft uitgesproken tegen toe lating van verdeelde staten, die naar her eniging streven. Een Etruskleoh graf, dat ten noorden van Rome was blootgelegd, en dat ln te genwoordigheid van Koning Gustaaf Adolf van Zweden officieel geopend zou worden, ls door dieven geplunderd. De politie heeft vier boeren gearresteerd. Een dief, die zich in een Juweliers- zaak van Milaan met succes had laten in sluiten en die bezig was dit welslagen con crete vorm te geven door zich zoveel mo gelijk kostbaarheden toe te eigen, kreeg de schrik van zijn leven toen een wekker, die hij argeloos onder zijn Jas had gesto ken onverwachte afliep. Veel tijd om van zijn schrik te bekomen kreeg hij niet, daar de politie snel ter plaatse was. De 17-Jarige dooheT van de Sjah van Perzië, Prinses SJaihnaz, is gisteren in het huwelijk getreden met de 29-Jarige Ardae- Jlr Zahedi, zoon van de vroegere premier Zahedu. De prinses ls de dochter van de Sjah uit diens eerste huwelijk met Prinses Fawzla. de zuster van ex-Koning Faroek van Egypte. Het huwelijk werd te Teheran ln het marmeren paleis gesloten. In Parijs zijn vijf „experimentele" on dergrondse schuilkelders tegen kernont- plofftngen gebouwd., a'ldug een functiona ris van de bescherming bevolking. Indien de resultaten van proeven ln de V.S. gun stig zijn, zullen er nog meer van dergelij ke schuilkelders, die 2O0 tot 300 mensen kunnen bevatten en., afgezien van een di recte treffer, volledige bescherming bieden, worden gebouwd. Als „directe treffer" wordt beschouwd een bom. die tien stra ten verder ontploft. De Amerikaanse filmster Marian Bran do is gisteren te Hollywood in het huwe lijk getreden met de 23-Jarlge Indiase actrice Anna Kasjfi. Het huwelijk, voor belden het eerste, was een volkomen ver rassing voor Hollywood, hoewel het paar onlangs vaak samen was gezien. Anna Kasjfi speelde onder meer ln de films „De berg" en „Strijdlied". Het bureau voor de volkstelling in Tanganyika heeft ontdekt, dat nabij hex Victoria-meer een 1&8-Jarige inheemse vrouw woont. ZIJ heeft een zoon van 93 Jaar. ZATERDAG Aula Gymnasium. Klassieke avond Leid- se Jeugd Actie. 8 uur nam. Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" •peelt „Kinderen beslissen". 8.15 uur nam. St. Antondu&clubhuilsCabaretavond personeelsver. „de Royalisten". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: N.C.R.V. Opname en uitzending televisieprogramma. 8 u. nam. ZONDAG Lido-theater. Inst. voor Arbeidersont wikkeling. „Botsende Jeugd". 10.30 uur voorm. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Den BurchtVoorlichtingsavond, over Nieuw-Z eel and8 uur nam. Stadhuis Gemeenteraad2 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O.-lezlng. Drs. G. de Koning over de Berbers. 8 uur nam Schouwburg. Abomnememtsvoorstelling .Mijnheer Funitila en zijn knecht Mat ui" noor Toneelgroep Theater, 8 uur nam. Hotel Central. Ledenvergadering Ver. v. Fac. Lijkverbranding. 8 uur nam. R.K. Don Bogoo-sohool, BoerhaarveQaan Emigratieforum. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaalOhr. Oratorium ver. „Con Amore" „Bruckmers Gro6ze Mes- se." 8 uur nam. St. LodewijkskerkConferentie voor ka tholieken en niet-katholieken. 8.15 uur aam. Academie (filmzaal)Fllmstudiekring K. en O.. „Der Apfed 1st ab". 8 uur nam. St. Antonius Clubhuis. Frlsla-bakde- monstratle. 7.30 uur nam. Schouwburg. Abonnemeantsvoorstelling. „Mijnheer Punti'La en zijn knecht Matti" noor Toneelgroep Theater. 8 uur nam. WOENSDAG Doopsgez. Kerk: Spr. K. C. van Oos- sa.nen over „Zal Rusland de wereld be heersen?" 8 uur nam. Geologisch Museum (Garenmarkt)K. en O.-cursus „Het Deltaplan" door dr. A. Brouwer en ir. H. A. M. C. Dlbbeto. 8 uur nam. Verbum Dei (Plantage 16)Spr. mr. A. Mertens over een bezoek aan dr. A. Schweitzer. 8 uur nam. Harmonie: Ned, Ver. Expogé. Spr. mej. H. Tol over Amerika. 8 uur nam. Lakenhal: Receptie Sted. Lichtfabrie ken. 3J5 uur nam. Stadsgehoorzaal. Feestavond „Vijftig jaar elektriciteit". 7.45 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. DONDERDAG StadseaalAbonnementsconcert Resi de niüie-orkest. Solo-pianist. Jeaai Anto- mletti. 8 uur nam. Zomerzorg; Kynoiogenver. „Rijnland1". Spr. C. A. Kruis over het africhten van de hond. 8 uut nam. Gulden Vlies; Politieke Jongeren Con- tactraad. Spr. W. Schotten. 8 uur nam. Maranathaikenk. Herdenking 50-jarig be staan Chr. Nat. School. „Mr. G. Groen van Prinsterer". 7.30 uur nam. Oegstgeest Gebouw Chr. Be langen (Hoge Morsweg 99). Receptie 50- Jarlg bestaan Chr. Nat. School. 35 uur VRIJDAG Stadszaal (grote zaal): Populair K. en O.-concert R'danus Philharmonlsch Orkest. Solist Herman Krebbers. 8 uur nam. De Doelen; Genootschap Nederl and-En geland. Spr. dT. Richard Seddon over Ro mantische kunst. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. D. K. Wielenga over Braailië. 8 uur nam. Influenza vrijwel op hoogtepunt Omtrent de ontwikkeling van de in fluenza in ons land kan op grond van de by de geneeskundige hoofdinspec tie binnengekomen meldingen worden geconstateerd, dat de epidemie haar hoogtepunt vrijwel heeft bereikt en dat er op sommige plaatsen met name in het centrum van het land, sprake is van een duidelijke afname, zo wordt ons medegedeeld van de zyde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit is in overeenstemming met mede delingen uit verscheidene bedrijven waar het aantal als hersteld gemelden groter is dan het aantal nieuwe ziek temeldingen. In vele ziekenhuizen worden weliswaar meer personen opgenomen, maar gelet op het grote aantal zieken is de grotere opname in ziekenhuizen niet veront rustend. Bij de geneeskundige hoofdinspectie zijn uit de opeenvolgende weken in absoluut aantal circa 200 sterfgevallen bekend geworden. Doch in aanmerking nemende, dat een groot deel van de bevolking aan de ziekte lijdende is of lijdende is geweest, betekent dit niet, dat de griep een meer kwaadaardig karakter heeft gekregen. Bovendien bleek, dat vele overledenen ook nog lijdende waren aan andere aandoenin gen, zodat bij hen de influenza niet als de uitsluitende oorzaak van de dood moet worden aangegeven. De behandeling die door huisartsen en in ziekenhuizen aan de zieken, die lijden aan een complicatie van de in fluenza, kan worden gegeven, heeft ongetwijfeld vele levens gered. Pijnlijke incidenten bij opvoering van Anne Franks dagboek Nazi's of communisten (Van onze correspondent in West-Duitsland) In Bad Grund (in de Harz) hebben zich tydens een opvoering van „Het dagboek van Anne Frank" pijnlijke in cidenten voorgedaan: groepen toeschou wers probeerden de voorstelling herhaal delijk met luide uitroepen in de war te schoppen. Zij schreeuwden o.a.: „Wij willen ons niet laten heropvoeden!" Daarbij doelden zy op de niet bijzonder goed geslaagde poging van de geallieer den, die na het einde van de oorlog van alle Duitse nazi's niet-nazi's hadden willen maken. Door het tumult moest het spel een paar keer worden onderbroken, maar de voorstelling werd toch nog voltooid. Bad Grund is een kleine plaats, die een 20 km. van het ijzeren gordijn ligt, niet ver van Salzgitter, waar in de loop van dit jaar herhaaldelijk door onbe kend gebleven individuen zerken op Joodse grafplaatsen werden omvergesme ten en beschadigd. We geloven niet, dat wat hier in het oosten van het Bonds- land Nedersaksen is geschied een goede reclame voor het vreemdelingenverkeer kan zyn. Nazistische elementen hebben hier al vaker de trom geroerd. Het is overigens niet uitgesloten dat deze on aangename incidenten door communis tische elementen uit het oosten zijn ge- ensceneerd. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van ederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. LakenhalSchilderij emten toons telling Haze veld. Van Roemburg en Tweehuyzen; gravures van Mairius Bauer. Werkdagen 104 uur; zondag 15 uur nam. (Tot 4 november). Boerhaavezaal: Expositie Leids Kunst centrum (o.a. wandtapijt Stadhuis). Werk dagen 25 en 79 uur. Zondagen 15 uur. Geopend t/m. 27 oktober. BIOSCOPEN „Je kunt 't baar niet kwalijk ne- 1® jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 I.uxor: men', uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.ido: „Chirurg". 14 Jaar. Werkdagen 2.80 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Casino: „Diamanten vermist....". 14 jtr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.1'5 uur. Trianon: „Symphonle in goud1" A.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uut. Zondag 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Parachutisten vollen aan''. 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7,15 en 9,15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyölu® ,,20.000 mijlen onder zee". A.l. Zaterdag 12 oktober zijn geopend de* middags, 's avonds en '6 nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek van Drdesuim, Mare 110. tel. 20406; Zuider- Apotheek Lamimensobansweg 4, tel. 23553; en Apotheek Oegstgeest, Wtlhelmlnapark 8. Oegstgeest., tel. 26274. Zondag 13 oktober zijn geopend van 's- imorgens 8 uur tot 's avonds 12 uur de Zuider - Ap oth eek en Apotheek Oegstgees t. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Dijkstra, Sobaefer, Teeuwen, van Alphen en Kortmann. Te Oegstgeest. door de doktoren Van Walchren. tel. 22030 en Van der Vliet-de Vries. tel. 22331. BIJ geen specialist t gehoor by Ow halsarts oi el op dokterstelefoon 2222'«,. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) sS "3 1 aS a r -i V -f 6 60Cc» Stockholm nevel W2W 4 Oslo onbewolkt WZW 2 11 0 Kopenhagen half bew. nw 4 13 0 Aberdeen zwaar bew. wzw 3 13 0 Londen nevel n 1 19 0 Amsterdam regenbul nmw 1 16 0.1 Luxemburg onbewolkt n 3 Parijs mist windstil 22 0 Bordeaux mist windstil 20 0 Grenoble nevel windstil 22 0 Nice half bew. n 4 23 0 Berlijn mist windstil 13 0 Frankfort mist w 4 15 0.1 München zwaar bew. zzw 1 17 0 Zürlch mist windstil 19 0 Genève mist windstil 18 0.2 Locarno geh. bew O 1 20 0 Wenen nevel windstil 17 Innsbruck mist w 2 20 2 Rome nevel ono 3 27 0 Ajacclo licht bew. nno 2 24 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2