IN KAMER EN TUIN VELE AMERIKAANSE STATEN HEBBEN INDIAANSE NAMEN Moorden rond de Russische Tsarina O' DE TIENGEBODENPLANT Ook Engelse en Spaanse invloed WERELDTENTOONSTELLING IN BRUSSEL GROEIT GESTADIG ZATERDAG 12 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 BEWOGEN LEVEN Er werd gefluisterd Miroivitsch ging blijmoedig en uiterst kalm naar het schavot ArkansasIdahoMinnesota, TennesseeUtah Opening op 17 opril 1958 Moeilijkheden Kleine Ring" verholpen Slechts één kon deze opstand dempen Een Keizer daalt zo maar niet ter aarde! Zeker niet een Keizer die tevens hoofd Is van de kerk! Peter III werd begraven in het Alexander-Newski-klooster. Daar lag hij drie dagen opgebaard in de kathedraal van de Heilige Drieëenheid. Eindeloze ceremonieën. Koren van mannen en knapen die het „Heer, erbarm U" zongen. Drommen van mensen trokken langs de dode Tsaar, die zo hoogst belangrijk leek in de blauwe, schitterende uniform! Waarom gingen zij er heen, de duizenden? Zal iemand ooit precies kunnen zeggen waarom duizenden mensen per sé door een tunnel willen wanneer die pas geopend is en daarbij vele gevaren riskeren, zich uren wachten getroosten? Een week na de opening hadden ze er rustig door kunnen rijden, maar zij moesten er de eerste dag reeds door worden geperst! Als dergelijke „waanzinnige" optochten nu nog plaats vinden, waarom zou men dan vroeger niet langs een dode Keizer gaan? Het is Interessant om, na Jaren, te kunnen zeggen: „Een uur nadat de Velzer-tunnel werd geopend reed lk er reeds door". Het is nog interessanter om na jaren, na héél veel jaren, te kunnen zeggen: „Ik heb de dode Keizer gezien. Vadertje Tsaar, van wie men zei dat hij door zijn vrouw vermoord was. Ik heb mij over hem gebogen en zijn gezicht gezien. Dat was met was bedekt. Dat hoort zo bij Keizers' En ik heb ook naar zijn hals gezien, doch niets ver dachts bespeurd. Heus niet! Het is een schande dat men „moedertje" van zo'n zonde heeft beticht! Wat waren er veel mensen in de kathedraal. Het rook er naar kaarsen en sparregroen. Het was er zo warm! Er vielen mensen flauw en andere mensen schreiden!En toen heb ik een boer gezien die de kerk inwandelde en struikelde! Met een smak viel hij en toen kletterde er een bijl op de harde vloer, die hy in zijn kleren verborgen had gehad! Die boer had boze bedoelingen! Die wilde „moedertje" vermoorden, doch hij kreeg de kans niet! Hij werd weg gevoerd door soldaten en niemand heeft hem weergezien! Als ik U vertel wat ik allemaal gezien heb, toen Peter III daar lag in de kathedraal van de Heilige Drieëenheid!. Er zijn mensen geweest die gefluisterd hebben dat het „vadertje" niet was, die daar lag! „Het is een doodge wone officier", zeiden zij, en „vadertje" leeft! Ik vóel dat „vadertje" leeft! Hij is alleen maar gevlucht, doch hij komt terug!" Werkelijk, een Keizerlijke begrafenis was in vroeger eeuwen een belangrijker schouwspel dan in onze dagen een gloednieuwe verkeerstunnel De Tsarina is niet naar de begrafenis geweest. Dat was dom, zo begreep ze later. Want daarmee laadde zij de verdenking op zich van medeplichtigheid. Zij had de macht. Zij met Gregor Orloff, want die woonde weldra in haar paleis, in de kamers naast de hare! Zij had waarlijk wel een beschermer nodig. Doch weldra zou haar blijken dat deze waardevolle reus héél duur betaald wilde worden: Orloff was belust op macht! Een eigenaardigs episode breekt aan in de geschiede nis van Rusland. Een episode die het etiket der gunstelingenmaatschappij draagt. Gregor Orloff regeert Rusland met enkele vrienden, doch boven hen staat de Tsarina. En zij weet, door vrouwelijke intuïtie geleid, boven hen te blijven. Gregor Orloff kan te keer gaan zoals hij wil. Hij kan zijn vijanden het leven lastig maken, met geld strooien, doch de koers van de Russische politiek bepaalt de Keizerin. Zij roept bannelingen terug uit Siberië en de belang rijken onder hen komen in sleutelposities. Gregor Orloff voelt en weet niet half hoe vèr de invloed van de Tsa rina gaat. Wèl weet hij dat zU zich beijvert Franse kunstenaars en geleerden naar Petersburg te doen komen. En daar aan ergert hij zich vreselijk. Hij kan zich gewoon niet voorstellen dat Catharina er behagen in schept met Voltaire te corresponderen, met Diderot! Hoe kan zij, de Tsarina, respect hebben voor een pennelikker! Als deze mensen het in Rusland te vertellen krijgen, is het met Rusland gedaan! Ruslands grootheid woont in mensen zoals zijn broer Alexei, die alleen met een spies gewapend, een boer te lijf gaat! Een pennelikker! Ba! Catharina, die anders aandachtig naar hem luistert, bespot hem als hij de Franse cultuur bespot! Zij zegt: „Vertel me wat van je beren. Daarvan heb je verstand. Je verstaat de Franse taal niet, je weet ook niet wat er leeft in mensen als Voltaire! Rusland heeft Voltaire nodig.... en Diderot.... Zoveel! W\j zijn zo achter!" Sommige historici delen de regering van Catharina n in naar de gunstelingen die ze heeft gehad. Zij onderscheiden naar de drie hoofdgunstelingen: het Orloff-tijdvak, het Potemkinse en het Suboffse. In het Orloffse tijdvak wordt haar macht gevestigd. Het begint met de moord op Peter III. Dit zou niet de enige moord zijn, gepleegd om de weg voor haar vr\j te maken. In Schlüsselberg zat, zoals wij reeds schreven nog altijd Tsaar Iwan gevangen. Keizerin Elisabeth had hem daar op laten bergen. Peter III had zijn lijden verzacht, tijdens de regering van Catharina n werd hij door zijn oppassers vermoord. Verschillende historici nemen aan dat ook deze moord gepleegd is met medeweten van de Keizerin, en wel om de volgende redenen: Iwan betekende voor Catharina een voortdurend gevaar. Het volk was zo licht ontvlam baar en zo lichtgelovig. Vijandige elementen zouden zich voor Iwan kannen verklaren. De kerk, het oer conservatieve blok, dat elke hervorming in de weg stond, had een belangrijke tegenspeler, indien Catharina haar hervormingsplannen ten aanzien van die kerk door wilde zetten. Catharina, dit is wel zeker, had bevolen dat de lijf wacht van Iwan hem doden moest, wanneer er een poging gedaan zou worden Iwan te bevrijden. Wie de gevangene naar de andere wereld wilde laten verhuizen behoefde hem niet eens te doden. Indien hij een aanslag deed op de kazemat waarin de Prins gevan gen zat zou de lijfwacht het bevel van de Keizerin moe ten uitvoeren. Nu was er een zekere Mirowitsch bij de bezetting, een tweede luitenant, die stamde uit een geslacht uit de Oekraine, dat vroeger door de Tsaar gestraft was met verbeurdverklaring der goederen, omdat het de opstande ling Mazeppa eens had gesteund. Deze Mirowitsch nu beraamde de aanslag op Iwan en kocht daarvoor verschillende soldaten om. Vlak voordat hij tot handelen overging, las hij zijn volgelin gen een oekase voor, waarin stond dat Catharina, het regeren moe, afstand deed ten gunste van de gevan gen Iwan. Catharina zélf was toevallig in die dagen op reis naar Lijfland. k nmiddellijk nadat Mirowitsch de aanval begon, ver moordden de oppassers de slapende Prins. Miro witsch vluchtte, nadat hij zich ervan overtuigd had dat de Prins gestorven was. De wereld was zéér verontwaardigd toen zij vernam wat er gebeurd was. Zeer vermoedelijk om die wereld zand in de ogen te strooien, liet Catharina Mirowitsch gevangen nemen en aan de rechters overleveren, zy was van Iwan, een groot gevaar voor haar!, bevrijd, doch zij liet niet na haar grote verontwaardiging over het ge- beurde te demonstreren. Zéér merkwaardig is dat Mirowitsch zich voor zjjn rechters uiterst kalm gedroeg. Toen hjj naar het schavot gebracht werd lachte hjj! Men beweert dat men hem tijdens zijn gevangenschap de mond gesnoerd heeft met de mededeling dat zijn proces een schijnproces was en dat hij op het schavot „de laatste minuut" gratie zou krijgen! HU heeft zich er wel naar gedragen. Kalm en biy- moedig, met het gevoel dat hU de hoofdrol had in een toneelstuk, legde hy zijn hoofd op het blok.En toén sloeg men toe! Zo werd Mirowitsch gestraft. Doch de twee, die de Prins gedood hadden, werden vorstelijk beloond. Er gingen enige jaren voorbij. De pest kwam vanuit het oosten Rusland binnen en maakte gruwelijk veel i slachtoffers. In Moskou ging het gerucht dat de dokto ren het volk opzettelijk hadden besmet. Toen dromden j duizenden tezamen voor het Mariabeeld dat aan de poort van de Heilige Barbara hing, omdat men geloofde dat zij erdoor genezen werden. Men versierde het beeld, kuste I het. Gezonden en zieken verdrongen zich ervoor. Toen liet, om besmetting te voorkomen, de verlichte aartsbisschop het beeld wegnemen. Doch dit had een vreselijke opstand tengevolge. Het razende volk vond de aartsbisschop in een klooster en doodde hem voor het altaar. Klokken werden geluld. Het volk werd dol. Weldra moesten de doktoren het ontgelden. Er was maar één man in Rusland die deze opstand kon dempen: Gregor Orloff. REIN BROUWER. De tiengebodenplant Van Muranta leuconeura heeft U misschien nog nooit gehoord, doch de Tiengebodenplant moet U toch beslist kennen. Eigenlijk wel een typische naam; de plant heeft dat te danken aan 't feit, dat op de volwassen blade ren meestal tien donkerbruine vlek ken zitten. Tegenwoordig wordt deze plant veel gekweekt: het is wel een goede kamer plant, doch bij het verzorgen moet men een beetje gevoel voor planten hebben. Laat ik U er maar direct op wijzen dat ze 's morgens de felle zon beslist niet verdragen kan. Indien ze in een vensterbank op het zuiden ge kweekt wordt, zal men haar dus moe ten beschermen. Overigens vindt ze een licht plekje wel prettig. In deze tijd van het jaar moogt U haar het schaarser wordende zonlicht beslist niet onthouden. Het is een plantje, dat in tropische kassen enorm kan groeien: ze heeft daar nogal wat ruimte nodig, doch in Uw droge ver trekken doet ze het heel wat rustiger aan en kan ze dus ook wel in een smalle vensterbank gekweekt worden. Ze moet in de komende wintermaan den beslist in een normaal verwarmde kamer gekweekt worden. Doet U dat niet, dan komt er niets van terecht. Warmte heeft ze dus wel nodig, doch daar staat tegenover dat men ook voor voldoende vocht dient te zorgen. De atmosfeer moet zo vochtig mogelijk gehouden worden. Zodra er dus ge stookt wordt, zal men een paar maal per dag moeten sproeien en doe dat dan bij voorkeur met lauw water. Te gen koud leidingwater kan de plant beslist niet. Gieten moet U dus ook doen met lauw water; leidingwater op zich zelf zal haar geen kwaad doen, doch het is nuttig het koude water met een scheut warm water aan te mengen. Dit plantje moet U dus beschouwen als een echt sierbladplantje, dat feite lijk alleen gekweekt wordt om de fraaie bladtekening. Toch kan het bloeien ook. De kleine witte bloempjes vallen niet zo bijzonder op, doch als het U gelukt de plant in bloei te kwe ken is dat wel een bewijs, dat ze het bij U naar haar zin heeft. Indien ver pot moet worden, mag men dat niet in deze tijd van het jaar doen, doch liefst tegen het voorjaar. Gebruik er dan geen gewone bloemist en grond voor; die grond is wel goed, doch moet toch nog eens extra gemengd worden met wat oude mest en turfmolm. On- der in de pot zal men ook voor een flink laagje potscherven moeten zor- j gen; het overtollige water moet name lijk gemakkelijk kunnen wegvloeien. Bemesten mag men in de zomermaan- I den ook; om de veertien dagen een weinig opgeloste kamerplantenkunst- mest zal haar geen kwaad doen. doch mors niet over het fraaie getekende blad. G. KROMDIJK De recente gebeurtenissen in Little Rock hebben nog weer eens de aandacht gevestigd op de namen van een aantal Amerikaanse staten waaronder natuurlijk in de eerste plaats die van Arkansas. Wie een lijst van die namen doorleest komt wonderlijke en vooral ook raad selachtige aanduidingen tegen. Wat is de oorsprong van die namen, vraagt men zich onwillekeurig af. Welnu, in een uitgave van de United States Information Service: „USA, geografie en groei", von den wij het antwoord, dat wij hieronder in alfabetische volgorde laten volgen. District of Columbia (waarin Washing ton als zetel der federale regering, vandaar de toevoeging Washington D.C.): naar de ontdekker van Ame rika; Alabama, naar de Indiaanse stam der Alibamas, wat „opruimers van struikgewas" betekent; Arizona, Indiaans voor „kleine water bron" of. volgens anderen, Spaans voor „droge gordel"; Arkansas, naar de Indiaanse stam Alkansa. betekenis onbekend; Californië, naar Calafia, een konin gin. die in een Spaans geschrift verondersteld wordt een mythisch eiland te regeren: Colorado, Spaans voor „rood"; Connecticut, Indiaans voor „aan de mond van de lange rivier"; Delaware, naar Lord de la Warr, ko loniaal gouverneur van Virginië in 1610; Florida, Spaans voor „Pasen"; Georgia, naar Koning George II van Engeland (1732); Idaho, Indiaans voor bergen"; Illinois, naam van een stam, uitge roeid door de Iroquois-Indianen, met de betekenis: „dappere mannen"; „licht op de Indiana, bied"; Latijn voor „Indiaans ge- Iowa, naam van een Sioux-stam, be tekenis „slaperige mensen"; Kansas, naam van de Kansa-stam, d.i. „volk van de zuidenwind"; Kentucky, Indiaans voor „weiland": Louisiana, in 1682 genoemd naar Lo- dewijk XIV van Frankrijk; Maine, Engels voor „vasteland" (mai- neland) Maryland, in 1634 genoemd naar Ko ningin Henriette Marie, gemalin van Karei I; Massachusetts, verbasterde naam der Mass-adchu-senk-stam, wat „volk uit de grote heuvels" betekent; Michigan, Indiaans woord voor „groot water"; Minnesota, Indiaans voor „bewolkt water"; Mississippi, Indiaans voor „grote ri vier"; Missouri, naam van de Sioux-stam- men; Montana. Latijnse aanduiding voor „bergland"; Nebraska, Indiaans voor „ondiepe ri vier"; Nevada, Spaans voor „besneeuwd"; New Hampshire, naar graafschap Hampshire in Engeland; New Jersey, naar Engelse eiland Jer sey; New Mexico, naar Mexico, dat in het Indiaans „tempel van God" bete kent; New York. naar de hertog van York, die in 1644 eigenaar werd van deze streek; North Carolina, in 1629 genoemd naar Karei I van Engeland; North Dakota, naar de Dakota-stam, betekent „bondgenootschap van vrienden" Ohio, Indiaans voor „mooie rivier"; Oklahoma, Indiaans voor „rood volk"; Oregon, afleiding zowel als betekenis onbekend .vermoedelijk ontstaan als gevolg van een fout in een Franse kaart uit 1715; Pennsylvania, „bossen van Penn", de grondlegger van deze streek in 1681; Rhode Island, mogelijk een Engelse verbastering van het Nederlandse „rood eiland"; South Carolina, in 1665 genoemd naar Karei II van Engeland; South Dakota, zie North Dakota; Tennessee, naam van een dorp der Cherokee-Indianen, betekenis onbe kend; Texas, Indiaanse groet, die „vrien den" betekent; Utah, naar de Ute stam, betekent: „zij die hoog wonen"; Vermont, verbastering van Frans woord voor „groene bergen"; Virginia, in 1607 genoemd naar Elisa beth I van Engeland, die de „virgin queen", de maagdelijke koningin werd genoemd! Washington, naar de eerste president der Ver. Staten; West Virginia, zie Virginia; Winconsin, Indiaans voor „ontmoe ting der wateren"; Wyoming, Indiaans voor „grote vlak ten". (Van onze correspondent) De werkzaamheden in verband met de volgend jaar in Brussel te houden Wereldtentoonstelling ver lopen zeer bevredigend. Dit verna men wij van de heer M. Thienpont, adjunct secretaris-generaal van de Belgische Wereldtentoonstelling 1958, tijdens een persconferentie ten huize van de ambassadeur van België te Den Haag. Zo zijn de werken van de zoge naamde „Kleine Ring" - de nieuwe speciaal voor de internationale expositie aangelegde verbindings weg - drie maanden eerder geëin digd dan oorspronkelijk werd voor zien. De verkeersopstoppingen, welke hier, zoals wij meldden, enige tijd geleden op een zondag bij de openstelling ont stonden, waren, naar de heer Thien pont opmerkte, te wijten aan enkele onvolkomenheden, die spoedig zullen worden verholpen. De verkeersagen ten moeten nog aan de nieuwe situatie wennen en er zullen enige verkeers technische wijzigingen tot stand wor den gebracht. De wegwerken aan de „Grote Ring" komen in maart aan staande gereed. Wat de tentoonstelling zelf betreft: van zeer veel paviljoens, onder ande re dat van Nederland, werd de ruw bouw voltooid. Bij de overige denkt men dit stadium op 15 november te bereiken en enkele landen, die in augustus jl. hun deelneming toezeg den, zullen met de ruwbouw tegen het eind van dit jaar klaar zijn. Het spectaculaire Atomium begint eveneens duldeiyker vormen aan te nemen. De centrale buis bereikte reeds haar definitieve hoogte van 110 meter. Het bouwwerk zal echter eerst tegen de opening van de ten toonstelling op 17 april zUn vol tooid. Gehoord hetgeen werd meegedeeld, zal het de bezoeker van dit grootse gebeuren aan niets ontbreken. Thans vervullen reeds 60 „fair-hostesses hun taak. Op 1 december zullen er 250 van deze meisjes het definitieve aantal aanwezig zijn. In hun rode jasjes met de parmantige hoedjes op het hoofd zullen zij toerist en zaken man haar diensten aanbieden, zowel bij het rondleiden over de expositie als bij het zoeken naar logies. In de afgelopen maanden hebben zij reeds meer dan 30.000 personen langs de in aanbouw zijnde werken geleid. Bij Logexpo (de dienst voor het verschaffen van logies) werden tot nu toe meer dan 800.000 overnachtingen gereserveerd. De volledige capaciteit waarover Logexpo beschikt, bedraagt echter 6.5 miljoen. De hotelprijzen zijn vastgesteld volgens door het Bel gische ministerie van Economische Zaken gegeven richtlijnen. De heer Thienpont deelde tenslotte nog mee. dat de propaganda-actie voor de Wereldtentoonstelling in Ne derland pas in het begin van 1958 zal aanvangen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 12