Engels-Amerikaanse samenwerking bij verdediging tegen raketten Gromyko werpt de deur dicht voor verder ontwapeningsoverïeg WEERBERICHT Duncan Sandys ziet als werkelijke oplossing: wereldautoriteit met een wereldpolitiemacht Zeer moeilijk werk dubbel! Westelijke kringen in sterke m mate teleurgesteld over rede Jdcitci VOOR MAART 1958 DERTIEN AMERIKAANSE KUNSTMANEN 96ste jaargang VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 No. 29262 LEIDSCH DAGBLA Directeur: >i J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7-50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Congres der Conservatieven in Brighton Groot-Brittannië en de Verenigde Staten werken nauw samen bij de verdediging tegen raketaanvallen. Op elk wapen werd tot dusver een verdedigingsmiddel gevonden en de raket zal hierop geen uitzon dering vormen, aldus de Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, gisteren op de conferentie van de Conservatieve partij in Brighton. Maar Sandys waarschuwde, dat de oplossing niet voor de deur staat. Zoals vele andere sprekers betreurde ook Sandys het feit, dat de Amerikaanse Mc Carran-wet de verstrekking van wetenschappelijke gegevens op het gebied van nucleaire wapens door de Verenigde Staten aan andere landen verbiedt. Nu moet het uiterst moeilijke werk, waartoe slechts enkele knappe koppen in staat zijn, worden gedou bleerd. Zinspelende op de jongste wapentechnische ontwikkeling in de Sovjet-Unie, sprak Sandys de hoop uit, dat de Amerikanen hun hou ding zullen veranderen. Duikbootgevaar acht maal zo groot als ten tijde van Hitier Nagenoeg alle sprekers drongen er op aan, dat Engeland ondanks zijn bewa pening met H-bommen, zijn conven tionele wapenen vooral tegen het duikbootgevaar, dat acht maal zo groot is als in de Hitler-tüd! niet over boord mag gooien. Minister Sandys gaf deze verzekering. Hij zei, dat de nu cleaire wapens voorlopig slechts vijftien procent zullen uitmaken van Engelands gehele arsenaal. Wij moeten waakzaam en gereed blijven, maar tegelijkertijd moeten wij voorkomen, dat de bewape ning tot ons bankroet voert. Wij zullen ons er voortaan toe bepalen ons billijk deel bij te dragen in de gezamenlijke defensie-inspanning. Tot dusver hebben wü naar verhouding meer gedaan dan anderen, maar dat kan onze economie niet meer verdragen. Sandys "betoogde, dat snelle ont wapening noodzakelijk is om te voorkomen, dat het aantal nucleaire mogendheden (totnutoe de Ver. Sta ten, de Sovjet-Unie en Engeland) zich tot de kleinere landen zal uit breiden. Als enige werkelijkè oplos sing zag Sandys echter in deze eeuw van intercontinentale raket ten, atoomonderzeeboten en door mensen vervaardigde manen de op richting van een wereldautoriteit met een wereldpolitiemacht. Duncan Sandys besloot: „In het licht van deze ontwikkeling heeft defensie ge baseerd op nationale souvereiniteit geen zin meer. Ons doel moet zijn de totale vrede. Alleen dan zullen wij het gevaar van een totale oorlog kunnen afwenden". Het congres betuigde met langdu rig applaus zijn instemming met de door Sandys met grote overtuigings kracht uitgesproken rede, waarin hij ook een samenvatting gaf van de Britse defensiepolitiek in de volgen de punten: Engeland zal om van niemand afhan kelijk te zijn voortgaan de H-bom te vervaardigen en daarom ook te beproe ven. Dit betekent tevens grotere veilig heid voor West-Europa. Een wereld oorlog is zeer onwaarschijnlijk, zolang wij het NAVO-defensie-systeem hand haven met de H-bom er achter; conventionele strijdkrachten blijven nodig voor het gevaar van een beperkte oorlog buiten Europa. Engeland heeft meer dan 50.000 man ten oosten van Suez. Hoewel enige vermindering mo gelijk is, dienen aanzienlijke strijd- Bondsregering tegen volksstemming in Elten De Duitse Bondsregering is tegen een volksstemming in het gebied van Elten. „Deze streek is zonder volksstemming aan Nederland toegewezen en het is niet meer dan billijk, dat zij ook zonder volksstemming wordt teruggegeven", verklaart het ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn. „Bij de onder handelingen met Nederland is wel her haaldelijk over een volksstemming ge sproken", aldus het ministerie, „maar wij zijn van mening, dat dit middel slechts kan worden toegepast op gebie den van grotere omvang en waarvan niet vaststaat bij welk land zij be horen". Iets minder zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar enige regen en plaatselijk mist, later ook enkele opklaringen. Over het algemeen iets minder zacht. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 OKTOBER Zon op: 7.01 uur; onder: 17.55 uur. Maan op: 19.41 uur; onder: 10.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.59 en 17.15 u. Laagwater te 0.57 en 13.05 uur. krachten in deze kritieke gebieden te worden gehandhaafd; om daartoe in staat te zijn, moeten wij onze stx-ijdkrachten in West-Duits- land verminderen. De bondgenoten op het vaste land dienen te beseffen, dat opdringen van het communisme moet worden weerstaan niet alleen in het Westen, maar vooral ook in het Midden- Oosten en het Verre Oosten, welke ge bieden in vele opzichten veel trefbaar- der zijn. Anders zou men tot de ont dekking komen, dat evenals destijds bij de Maginot-linie de linkerflank zou worden getroffen; er bestaat geen afdoende verdediging tegen de H-bom. Handhaving van straal jagers is daarom een verkwisting. Hun taak is thans teruggebracht tot de ver- Speciale aanbieding ASCOT- KOSTUUMS in moderne „Rembrandtieke- kleuren" 99.— PENSEEL dediging van ons vergeldingswapen, na melijk de bommenwerpers-bases, ten minste zolang de bedreiging nog van vliegtuigen komt; een grote vloot transportvliegtuigen is in aanbouw om snelle troepenverplaat singen in geval van nood en inkrimping van onze overzeese garnizoenen moge lijk te maken; de dienstplicht zal worden afgeschaft en vervangen door een vrijwillig be roepsleger. Meer dan een kwart miljoen man zal vrij komen voor de industrie en hun bijdrage levex'en voor de oplos sing van het export-probleem. in Westelijke kringen van de Ver. Naties was men gisteren zeer teleurgesteld over een rede van de Russische afgevaardigde Gromyko, die de deur voor verder ontwapeningsoverïeg heeft dichtgesmeten. Men toonde zich verbaasd over de heftige loon van de rede, die in schrille tegenstelling stond tot de betrekkelijk mild gestemde verklaring, die de Russische minister drie weken geleden in de Al gemene Vergadering aflegde. Gromyko overlaadde het Westen met beschuldigin gen: de Westelijke mogendheden, vooral Amerika, hadden overeenstemming over ontwapening onmogelijk gemaakt. Hij drong ook aan op beëindiging van bestu dering van de ontwapeningskwestie door een orgaan, waarvan vier van de vijf leden behoren „tot net agressieve Noordatlantische blok, dat zich niet interesseert voor ontwapening, maar wel voor het verhinderen van alle maatregelen in de richting van ontwapening". Gromyko drong aan op de onder staande maatregelen: Onmiddellijke beëindiging van de proeven met atoom- en waterstofbom men, minstens voor een periode van twee of drie jaar, zonder overeenstemming Jayne Mansfieldhet Amerikaan se filmsterretjedat in korte tijd legendarische naam verwierf, is gis teravond voor een kort bezoek van enkele dagen aan ons land. op Schiphol aangekomen. De foto laat zien hoe Jayne haar hondje „poederdons" in een innige omhelzing nam om te poseren voor de vele fotografen. Vele beschuldigingen aan het Westelijk adres Volgens de Russische minister moet worden getracht „concrete overeenstem ming te bereiken over enkele afzonder lijke punten". „Zekere vertegenwoox-di- gingen schijnen niet bijzonder naar een dergelijke concrete overeenkomst te ver langen. Kennelijk geven zij er de voor keur aan nog verscheidene nutteloze re soluties toe te voegen aan de dozijnen, die zijn opgeborgen in de archieven van de Verenigde Naties-', aldus Gromyko. Volgens de Rus kan het jongste voor stel van de Vei-. Staten en enkele an dere landen alleen maar tot de con clusie leiden, dat deze landen de ont wapeningsbesprekingen tot in het on eindige wensen voort te zetten. Advertentie Specialist in dames-modeschóénen JHt nummer bestaat uit 26 pagina's over deze kwestie afhankelijk te stellen van de oplossing van andere ontwape ningsproblemen; de landen te doen beloven geen atoom- en waterstofwapens te gebruiken en hiertoe in elk geval een tijdelijk akkoord aan te gaan voor de tijd van vijf jaar, zodat deze kwestie over vijf jaar weer in overweging kan worden genomen: beperking van de sterkte van de Ame rikaanse, Russische, Britse en Franse strijdkrachten in Duitsland met een derde of in andere overeen te komen vex-houding alsmede beperking van de strijdkrachten van deze mogendheden in de landen van het Atlantisch Pact en het Pact van Warschau; bestudering van de kwestie van het opheffen van militaire steunpunten in andere landen en het bereiken van een akkoord over de keuze van bases, die reeds in de eerste periode van de ont wapening kunnen worden opgeheven; overeenstemming tussen de landen met kernwapens, dat zij niet zullen toelaten, dat atoom- en waterstofwapens buiten de landsgrenzen worden opgeslagen; gelijktijdig met een akkoord over de eerste stappen tot ontwapening instel ling op basis van wederkerigheid van een stelsel van toezicht, zoals voorge steld door de Sovjet-Unie. Japanse deskundige ergert zich aan de Russisch-Amerikaanse geldverspilling De V.S. zijn van plan dertien kunstmanen de ruimte in te zenden. Zeven hier van zullen voor proeven worden gebruikt, waarmee, zoals president Eisenhower woensdag meedeelde, in december zal worden begonnen. In maart van het vol gende jaar zal een begin worden gemaakt met het lanceren van de overige zes drietrapsraketten, die kunstmanen met alle vereiste instrumenten zullen bevatten. Dit blijkt uit een verklaring, die dr. John Hagen, het hoofd van het Amerikaanse kunstmaanprogramma, op 2 augustus voor een senaatscommissie heeft afgelegd en waarvan de inhoud pas is bekendgemaakt. De Amerikaanse satellieten zul len ongeveer negen kg wegen en op een hoogte van 300 tot 2400 kilometer met een snelheid van omstreeks 28.000 km in anderhalf uur om de aarde draaien, aldus dr. Hagen. instituut van Tokio, de lancering van de Russische kunstmaan geldverspilling genoemd. Hij kondigde aan, dat Japan binnen twee jaar op een veel goed kopere wijze zijn eigen kunstmaan zal afschieten. Dit apparaat zou niet meer dan 200.000 dollar kosten, terwijl de Rus sen aan hun project vijfhonderd mil joen dollar zouden hebben besteed en de V.S. in totaal tweehonderd miljoen dollar voor hun kunstmaan zouden uit geven. Volgens prof. Itokawa zal de Japanse satelliet zo goedkoop zijn, doordat hij van plastic zal zijn vervaardigd en de drietrapsraket slechts 640 kg zal wegen. Drie Russische geleerden Glaban- ravof. Poloskof en Kasatkin die de internationale conferentie over raketten en geleide projectielen in Amerika heb ben bijgewoond, zijn gisteren uit New York naar Moskou vertrokken. Zij verklaarden voor hun vertrek, dat berichten volgens welke de Russische kunstmaan codeboodschappen uitzendt, „onzin" zijn. Poloskof zei, dat de eei-ste kunstmaan die de Verenigde Staten zul len lanceren, meer gegevens zal opleve ren dan de huidige Russische, maar dat de tweede Russische satelliet weer meer inlichtingen over de ruimte zal ver schaffen dan de eerste Amerikaanse. De Russische geleerden gaven de ver zekering, dat de gegevens die door de ..Spoetnik" zijn verzameld, via de orga nisatie van het. geofysische jaar aan'alle geleerden in de wereld zullen worden bekendgemaakt. Zij wisten niet hoeveel kunstmanen de Sovjet-Unie van plan is te lanceren. Dat zal van de omstandigheden afhan gen, zeiden zij. Geen codeboodschappen van de „spoetnik" Luitenant-generaal Blaganravof, voor aanstaand Russisch raketdeskundige, heeft bij een bezoek aan het gebouw van de V.N. in New York verklaard, dat naar zijn verwachting de Russen over ongeveer een maand een tweede kunst maan zullen lanceren, die instrumenten zal bevatten voor waarnemingen betref fende kosmische stralen en meteorieten Het zenden van een raket naar de maan noemde hij min of meer theoretisch. Hij meende echter dat dit nog wel tijdens zijn leven zou gebeuren. Blaganravof is 63 jaar. Intussen heeft prof. Hideo Itokawa, de raketexpert van het technologische Krui bus eerder aan finish dan Kunstmaan Het ziet er naar uit, dat de KRUIBUS 't wint van de KUNST MAAN. Niet in levensduur, maar wat betreft het bereiken van de fi nish. De kunstmaan, die ongetwij feld Uw aandacht meer heeft op geëist dan onze herfstprysvraag, zal het nog wel een tijdje uithou den. Maar de kniibus nadert zijn einde. Maandag a.s. te 12 uur v.m. ein digt onherroepelijk de inzendings termijn. Een dringend advies: besteedt dus eerst Uw aandacht aan de kruibus. Heeft U Uw oplossing in gezonden waardoor U mededingt naar de vele waarlijk niet te ver smaden prijzen, dan heeft U nog tijd genoeg om naar het gesjix-p van Spoetnik te luisteren en Uw blik langs de avond- of ochtendhe mel te laten gaan om een glimpje op te vangen van de kunstmaan. Bespreking regering- Mijnindustrieraad Op verzoek van het dagelijks bestuur van het Bedrijfschap voor de Steen kolenmijnindustrie, zo deelt het minis terie van Economische Zaken mee, heeft dit bestuur gisteren een bespreking ge had met de regering, vertegenwoordigd door de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volks gezondheid en de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en P-B.O.. Tijdens genheid. Gisterochtend heeft prof. dr. J. Zijlstra. minister van Economische Zaken, in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht een bestuursvergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond toegesproken. Op de foto ziet men v.l.n.r. de heer J. van Rheenen. prof dr. J. Zijlstrade heren M. Rup- perts, voorzitter, C. J. van Mastrigt en R. Klamp. Overeenslemmi ug in San Marino De ministers van de anti-communis tische regering en de ministers van de communistische regering van San Ma rino hebben gisteren in de Italiaanse badplaats Rimini overeenstemming be reikt over de wijze, waarop de anti communisten de plaats van de commu nistische regering zullen innemen, aldus hebben de twee regeringen bekendge maakt. De twee regeringen zijn overeengeko men het hoofd van de politie, Ettore Sozzi, markies van San Irene, bevoegd heid te geven de milities van de twee regeringen te ontwapenen en toezicht uit te oefenen op het vreedzame verloop van de regeringswisseling, die vermoe delijk zondag te middernacht zal plaats hebben. Over de politieke voorwaarden is niets medegedeeld. De eerste indruk te Rimini was, dat de communisten enkele conces sies hebben verkregen en dat de rege ringswisseling niet de vorm zal hebben van een volledige capitulatie van de communistische regering, zoals aanvan kelijk door de niet-communisten was geëist. Beide partijen zullen vandaag weer bijeenkomen. Onze Romeinse correspondent belicht elders In dit blad de belangrijke achter gronden van dit conflict in de oudste republiek ter wereld, waarbij de waarde van bepaalde democratische principes op het spel staat. Advertentie TOMADO VERRAST HUISVROUWEN met Nederlandse snelkookpan! patenten aangevraagd Volgende week verkrijgbaar de eerste ècht-Nederlandse snelkook pan met tal van nieuwe snufjes. Iedereen die voortaan snel, gezond en lekker wil koken vraagt bij zonderheden aan zijn winkelier of schrijft naar Tornado Dordrecht. (10 ct. postzegel insluiten) Onderhoud van der Beugel Hallstein De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, heeft woensdag een bezoek gebracht aan zijn Westduitse collega, Walter Hallstein in Bonn. zo is van be voegde zijde in 's-Gravenhage vernomen. Zij bespraken kwesties van de Europese Gemeeixschap en aanverwante vraag stukken, zoals de vrijhandelszone. deze bespreking is van gedachten ge wisseld over de concretisering van de mogelijkheden, welke zijn gelegen in de brief van 30 september j.l. van de mi nister van Economische Zaken aan de Mijnindustrieraad ten aanzien van een inkomstenverbetering voor bepaalde groepen bovengronders. De regering heeft daarbij toegezegd, haar volle me dewerking te zullen verlenen aan het zo snel mogelijk tot stand komen van een definitieve regeling van deze aangele-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1