Bij het conflict in en om San Marino staan fundamentele democratische rechten op spel Wordt Kamerlid persoonlijk gekozen of partij? Zilverblonde Jayne Mansfield uitbundig op Schiphol begroet "°"A-GRIEP CHINALECIT Pijnacker komt nu met het plan „Reijens" in Randstad Holland Verlovings ringen 96ste jaargang Vrijdag 11 oktober 1957 Derde blad no. 29262 Rumoer rond de oudste republiek ter ivereld In de vroege ochtend van 1 oktober vernamen de bewoners van San Marino een dwergstaatje, maar de oudste onafhankelijke republiek ter wereld (zij bestaat ruim 1600 jaar) dat Italië hun nieuwe regering had erkend. Men wist nog niet eens dat er een nieuwe regering was en men had in het begin ook wel moeite haar te vinden, want de twee heren, die zich sedert middernacht de regenten der republiek noemden, hadden hun intrek moeten nemen in een soort schuur, een onvoltooide papierfabriek, op dertig meter afstand van de Italiaanse grens. De Italiaanse consul bij San Marino, die de raad (Van onze Romeinse correspondent) had gegeven op deze wijze het conflict, dat een tien dagen tevoren was ontstaan, tot een oplos sing te brengen, was ook „beneden", nu eens in „de schuur", dan weer in Rimini, maar nooit in zijn ambtswoning „boven", in de „hoofdstad". Daar in het regeringspaleis zetelden de twee regenten, die op 1 april benoemd waren en op 1 oktober moesten aftreden. De secretaris van Buitenlandse Zaken, professor Giacomini, een Nenni-socialist en die van Binnenlandse Zaken, de communistische advocaat Morganti, waren ook „boven" in de stad. Meer dan die twee secreta rissen of ministers heeft San Marino niet. Plotselinge ommezwaai van zes Kamerleden Wat is er nu eigenlijk gebeurd? Bij de verkiezingen in 1951 hebben de linkse partijen, communisten en Nenni-socialisteti een kleine meerder heid verkregen. Zij hebben een regering gevormd en van dat ogenblik af steeds de twee regenten benoemd, soevereinen die gedurende een half jaar gezamenlijk de republiek besturen. In 1955, hoewel de christen-demo craten, gesteund door hun partijgenoten in Italië zelfs geëmigreerde bur gers van San Marino per vliegtuig uit Amerika naar hun geboorteland terugbrachten om te stemmen (en de communisten op hun beurt emi granten uit Italië per autobus naar hun klein republiekje terugbrachten) kwamen de linkse partijen nog beter uit de bus en kregen zij een flinke prettig hadden en daarom voor de maal tijden geregeld naar Rimini gingen in Italië. Er stonden nu vijfduizend Italiaanse carabinieri als wachten rondom het grondgebied van San Marino. De „re gering boven" had behalve de twaalf politie-agenten (van wie er nu twee waren overgegaan naar de „rechtsen") en de twaalf carabinieri, ook de militie (50 man) onder de wapenen geroepen en daarnaast nog ruim honderd vrijwilr ligers belast met de bewaking der toe gangswegen tot de hoofdstad. Italië, dat in de laatste jaren zo weinig scheutig was tegenover San Marino, heeft de „re gering beneden" veertig miljoen lire ge schonken „voor de eerste kosten". Dit is ongeveer een vierde van het bedrag, dat Italië jaarlijks aan San Marino moet uitkeren als vergoeding voor het feit dat dit staatje geen ta baksmonopolie mag hebben en dus de Italiaanse rookwaren moet betrekken, terwjjl verder Italië de invoerrechten in casseert voor alle niet-Italiaanse pro- dukten, die de bevolking van San Ma rino nodig heeft. De kleine republiek heeft geen douanestelsel. De Italiaanse bijdrage dient tevens als vergoeding voor inkomsten, die San Marino eventueel zou kunnen hebben 'van een radiozend station met reclame (zoals b.v. Luxem burg heeft). San Marino heeft geen eigen radio. Van de ontvangen gelden heeft de „regering beneden" onmiddellijk een aantal Italiaanse carabinieri als vrij willigers aangeworven. Zij dragen de Italiaanse uniformen, maar worden voorzien van kentekenen in de kleuren van San Marino (blauw-wit). die te Milaan in allerijl werden gereed ge maakt. Een contingent van vijftig man. uitstekend gewapend, werd sindsdien in een paar pre-fabricated huizen, ook uit Italië afkomstig, op het terrein van de fabriek ondergebracht. Kernvraag De hele vraag komt tenslotte hierop neer: wordt een kamerlid gekozen om zijn persoon of om de partij die hy ver tegenwoordigt? Wat zou president Gron- chi doen. wanneer plotseling een zestig tal christen-democratische volksverte genwoordigers in Italië zich communist verklaarden (dit is ongeveer de verhou ding) en daarmee de meerderheid in het parlement aan de huidige oppositie in handen gaven? Zou hij van zijn recht gebruik maken om de Kamer te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven? In dat geval heeft in San Marino de „reggenza" juist gehandeld. Of zou hij zich erbij neerleggen en dat zestigtal toch als vertegenwoordigers van het volk beschouwen? Zo ja. dan heeft de „regering beneden" gelijk en deed Rome niet anders dan de bestaande toe stand erkennen. Bij zijn oordeel over deze zaak mag o.i. een democraat zich niet laten beïnvloeden door het feit dat men de communisten een poets heeft gebakken. Dat zy zelf. waar zij het maar enigszins kunnen doen, het recht ver krachten. is bekend. Maar democrati sche partijen en landen moeten er zich voor hoeden die methoden na te volgen. De bevolking van San Marino is steeds uiterst gevoelig geweest voor alles wat haar onafhankelijkheid betreft. Een re gering, die met buitenlandse hulp en onder militaire bescherming van vreem de troepen bezit neemt van het rege ringspaleis, zou bij de eerstvolgende ver kiezingen worden verslagen. De „regering boven" heeft dezer da gen de bevolking toegesproken en vol gens ooggetuigen was geheel San Marino op het „Plein der Vrijheid" verenigd. De toespraken waren allerminst opruiend, er werd alleen gezegd, dat Italië iets „internationaal ongeoorloofds" heeft ge- idaan Italiaanse houding zette kwaad bloed Dat succes zal wel ten dele verklaard moeten worden uit verontwaardiging over de wijze, waarop het christen-de mocratische Italië de „Sovjet-enclave aan deze zijde van het ijzeren gordijn" het leven zuur had gemaakt. Dit morele overwegingen, die blijkbaar voor Vene tië, San Remo, Campione en andere plaatsen niet gelden, was Rome gekant tegen de speelbank van San Marino en gedurende vele maanden was de repu bliek geblokkeerd om bezoek van Ita lianen aan die speelbank en dus aan San Marino te beletten. Tenslotte had San Marino moeten toegeven. Alles leek rustig en in het vreedzame bergstadje (de hoofdstad heeft minder dan 6000 inwoners, de gehele republiek zowat 13.000) ging het leven zijn gewone gang. Op 1 oktober aou weer, zoals sedert eeuwen ieder half jaar gebeurt, de in huldiging van de twee nieuwe regenten plaats vinden. Deze worden tien dagen tevoren in de grot, waar de H. Marinus een Dalmatijns steenhouwer, die de stichter is van deze vrije gemeenschap, als kluizenaar heeft geleefd, door de „grote en algemene raad" gekozen. Die grot maakt deel uit van de hoofdkerk, maar men moet zich het „communisme" in Italië niet al te fanatiek voorstellen. In San Marino zyn het allen even goede of even lauwe katholieken als hun tegenstanders. Bij de verkiezing op 21 september ver klaarden vijf socialisten en één commu nist, dat zij waren overgegaan tot de sociaal-democratische of christen-demo- oratischepartij. Het gevolg was dat er niet langer een „linkse" meerderheid van 35 tegen een minderheid van 25 bestond, maar een „rechtse" meerderheid van 31 tegen 29 linksen. Groot1 tumult De regenten, die nog de volle soeve reiniteit bezaten, vonden dat dit niet ging en dat de betrokken zes volksver tegenwoordigers dienden af te treden om door anderen, behorende tot de par tij waarvoor zy gekozen waren, te wor den vervangen. Groot tumult was het gevolg. Tenslotte bepaalden de regenten, dat de beste oplossing het uitschrijven van nieuwe verkiezingen voor 3 novem ber was. Dit werd door de christen-democraten, in Rome meer dan in San Marino, een communistische staatsgreep genoemd. De dag daarop werd de Italiaan gevangen genomen, die de zes afvalligen had om gekocht, naar een Amerikaans journa list wist te melden, voor een belachelijk laag bedrag. De gevangene ligt nu met Aziatische griep, maar welbewaakt, in het zieken huis van San Marino. Op 1 oktober volgde de verrassing van de „nieuwe regering", door Italië er kend nog voor de bevolking van haar Het gebouwwaarin de commu nistisch gezinde regering zetelt. Het staat aan het .Plein der Vrij heiden", waar volgens de berichten een massale bijeenkomst is gehou den. De redevoeringen waren niet ouruiend. maar hielden wel een aanklacht in tegen Italië. bestaan wist. De regenten, die hadden moeten aftreden, wensten nu aan te blijven tot na de verkiezingen, maar de „regering beneden" wilde van geen ver kiezingen weten. En ook de Italiaanse minister-presi dent, Zoli, had te Rome in het parle ment verklaard dat de bestaande Grote en Algemene Raad nog zitting heeft tot 1959. Hij zei er ook by, dat het met de democratie in San Marino maar ma tigjes gesteld is. Men kent er zelfs geen vrouwenkiesrecht, zodat de helft der bevolking politiek onmondig is. Zoli vond dus kennelijk ook Zwitserland geen echte democratie Isolement Nog in de nacht van 30 september op 1 oktober werd het grondgebied der kleine republiek geheel geïsoleerd. Nie mand werd er toegelaten en nog veel minder mocht iemand er uit, behalve de leden van de regering „beneden", die in de schuur, zonder telefoon, zonder elektrische stroom, bedden of wat dan ook de eerste dagen het niet zo heel Zondag persoonlijk in Leidse bioscoop ij dam en zondagavond te Leiden persoon- Jayne Mansfield, de 24-jarige Ame- voQr he(. witte doek zaj verschijnen, rikaanse filmster, ook wel de tweede bevestigde van plan te zijn te zijner tijd Marilyn Monroe genoemd, is gister avond by haar aankomst uit Dussel- dorp op Schiphol stormachtig ontvan gen. Die aankomst was byzonder kleurryk. Gekleed in een beige bont jas, een hel blauwe wollen japon zonder mouwen, poseerde Miss Mans- field met haar opgestoken zilverblonde haar, bruine ogen, zwarte wimpers en rode lippen op de vliegtuigtrap voor de tientallen persfotografen en came raoperateurs. In het restaurant van het vliegveld vormde zy het middelpunt van de grote groep vertegenwoordigers van pers, radio en film, terwijl de perschef van de Netherlands Foxfilm, de heer A. D. Werkheim, haar vroeg of zij iets wilde drinken. „Als ze iets hebben", zei Jayne met een kinderlijk hoog stemmetje. Na de verzekering, dat dit zo was vroeg miss Mansfield meteen champagne, die dooi de kelner op zeer bijzondere wijze werd geserveerd. Iemand had Jayne zo juist een paar ongeverfde Hollandse klompen aangeboden en op veler verzoek dronk de filmster haar champagne uit een van deze klompen Daarna haalde ze een piepjong wit wollen Pekingneesje uit haar blauwe vliegtuigtas en knuffelde het beestje, dat ze .„Poederdonsje" heeft gedoopt. Miss Mansfield, die in de komende da gen in Amsterdam, Den Haag, Rotter- Prijs I 2.- Verkrijgbaar bij elke drogist! in het huwelijk te zullen treden met de Hongaarse filmster Mickey Hargitay, die de rol speelt van Bobo. een Tarzan- figuur, in haar nieuwe film „Oh, kus me zo". Provinciedag voor het maatschappelijk werk in Den Haag Taak en werkwijze Eigenlijk de bron van alle ellende: de speelzaal in San Marino De door de Stichting voor Maat schappelijk Werk in Zuid-Holland en de sociale raden van Delft, 's-Graven- hage, Leiden, Rotterdam en Vlaar- dtngen georganiseerde „Provincieda<g voor Maatschappelijk Werk", door 1300 gasten bijgewoond, is gisteroch tend in de Haagse Dierentuin geopend door mr. J. Klaasesz, voorzitter van de Stichting. Het onderwerp van deze provinciedag was: taak en werkwijze vwn de maatschappelijke werken, ge zien tegen dc achtergrond van de sociale psychologie en de sociale psychiatrie. Als eerste inleider voerde het woord de heer J. A. J. Barnhoorn, zenuwarte. hoofd van de afdeling sociale psychia trie en geestelijke hygiëne bij de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst te Rotterdam Hij merkte op, dat de inzichten over de verhouding maatschappelijk werk- geestelijke gezondheidszorg de laatste jaren belangrijk zijn gewijzigd. Deze beide takken zijn thans in elkaar ver- weiven. al bestaan er ook bepaalde ge bieden, waar de taak van de maat schappelijke werker ophoudt en die van de psychiater begint. De heer Barnhoorn Beide er echter Gemangeld slachtoffer van spitsuur Hoe moeilijk het ook mag zijn Je In "n volle tram staande te houden, voor één ding zal een man-op-weg-naar-zyn-werk altyd zorgen- dat de KAAS voor zyn twaalfuurtje niets overkomt. Want KAAS is een verrukkelijke voedzame lekkernij. Die moet Je hooghouden, wat er ook gebeurt! Vraag bet Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lmdenstraat 7. Ryswijk ,z.h.) doevmeer met KAA? Publ «jn Het Nederlands Zuivelbureau Ter opvanging bevolkingsaanwas Huisvesting voor 106.000 personen De gemeenschap 's-Gravenhage en omliggende gemeenten beschikt thans over vier plannen om de in de agglomeratie verwachte bevolkingsgroei op te vangen, nu de gemeente Pijnacker met een eigen plan op de „markt" is verschenen. In tegenstelling met de drie eerder verschenen plannen, is dat van Pijnacker geheel uitgewerkt. Het Is het „structuurplan Reijens", genoemd naar de scheidingsweg tussen Pijnacker en Nootdorp: de Balij Reyenskade. Ook dit plan heeft betrekking op stichting van een geheel nieuwe stad in de Randstad Holland. De stad Reyens wordt in het noorden en oosten begrensd door de spoorbaan 's-GravenhageUtrecht met de Rijksweg nr. 12 en de nieuwe verkeersweg van Rotterdam-oost naar de landscheidingsweg (door de provinciale Planologische Dienst geprojecteerde wegen). De westgrens loopt ongeveer 2 km van de oostgrens van Delft, en de zuidgrens is flexibel, maar nu zodanig getekend, dat het kostbare tuinbouwgebied van Pijnacker geheel gespaard blftft. Door deze begrenzing wordt een stadsoppervlakte van 1520 hectare verkregen, inbegrepen de omringende groenstroken. Ontsluiting Bij de overwegingen die tot de huidi ge keuze van de ligging en de vorm van de nieuwe stad hebben geleid, worden de ontsluitingskosten normaal genoemd, omdat o.m. de voornaamste wegen reeds om andere redenen zullen worden ge bouwd en dus niet ten laste van Reijens komen, de spoorweg door de stad (Haag -Rotterdam Hofplein) er reeds is met uitzondering van een groot-viaduct, slechts enige verspreid liggende tuinde rijen worden getroffen en de fundering vermoedelijk niet uitzonderlyk kostbaar zal zijn. Verbindingen Een centrale plaats is in het plan ge geven aan de spoorlijn Den Haag-Rot terdam Hofplein, die de ontworpen stad in het midden snijdt, en met een via duct van ongeveer 1000 meter lengte over de stadskern zal worden geleid. Door de aanwezigheid van deze spoor lijn en door de ligging van wegen als de rijksweg Den HaagUtrecht, de spoor lijn Den HaagUtrecht, de oost-west verbinding van de provinciale weg nr. 18. de geprojecteerde landscheidingsweg naar Wassenaar en Scheveningen en vervolgens rijksweg nr. 13. wordt de verkeersligging van Reyens zeer gunstig geacht. Per auto zullen vanuit de city van Reijens de Delftse markt in onge veer 7 minuten, de Vijverberg in Den Haag in ongeveer 10 minuten en het Hofplein in Rotterdam in ohgeveer een kwartier bereikbaar zijn. De verkeers ligging van Reijens is op 's-Gravenhage gericht, en wat volgens de samenstellers van groot belang is, de veel omstreden in eerder verschenen structuurplannen voorgestelde verkeersweg dwars door het vliegveld Ypenburg, ls voor Reijens geen noodzakel ijkheid. Na een inleidend woord van de bur gemeester en uitvoerige toelichtingen, gevolgd door een reeks uit de raad ge stelde vragen, heeft de gemeenteraad van Pijnacker met algemene stemmen het als basis voor verdere onderhande lingen aanvaard. Advertentie Tuinbouwbelangen Door de stad in oost-westelijke rich ting te ontwikkelen, kon het aaneenge sloten belangrijke tuinbouwgebied van Pijnacker geheel worden ontzien, en is aan de noordzijde een afstand van 500 meter tot de kern Nootdorp bewaard. De daar aanwezige tuindersgebieden blijven vrijwel ongemoeid. Capaciteit De capaciteit van Reijens bedraagt, uitgaande van een voondichtheid van 40 woningen per ha, 94.000 zielen, waar door tezamen met het uitgegroeide dorp Pynacker (12.000 zielen) huisvestings- mogelijkheid ontstaat voor 106.000 zie len. Hiervan kunnen er op Pijnackers grondgebied 71.000 wonen en on Noot dorps territoir ongeveer 35.000. Het structuurplan Reijens is gister avond in de gemeenteraad van Pijnac ker besproken en openbaar gemaakt. Afvalwater-probleem Hèt probleem is de afvoer van af valwater. Dit is een moeilijkheid die zich ook thans reeds doet gelden bij de bestaande agglomeraties en op korte termijn een oplossing vraagt. Delfland heeft het in studie. niet aan te denkien de stelling te verde digen, dat de psychiater en de psycho loog voortaan de leiding zouden moe ten hebben in het maatschappelijk werk. De psychiater en de psycholoog hebben z.i. op het gebied van het maatschappe lijk werk nooit een andere taak dan een van voorliohtende en adviserende aard in een werkgroep. De heer Barnhoorn besloot met een pleidooi voor innige samenwerking. Dr. S. J. Vies, sociaal psycholoog van de afdeling sociale psyohopatrie en geestelijke hygiëne by de G.G.D. te Rot terdam gaf vervolgens nadere toelich tingen op wat de vorige inleiding had gezegd. Dr. Vies stond ook stil bij de VTaag hoe maatschappelijke werkers worden gerecruteerd. De gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Rotterdam meent, dat het goed is de opleiding in eigen hand te houden en daarbij te trainen in diagnostiek en in de wijze van aanpakken. O.m. vestigde dr. Vies de aandacht nog op de betrekkelijke zorgeloosheid, waarmede soms wordt omgesprongen met geheime gegevens. Na de pauze ving een gedachbenwis seling aan. Gistermiddag werd om. een Rotter dams groepgesprek gehouden. w, Tflatóu/ - ihegéccS Overlading in ons onderwijs Op 21 januari 1952 stelde de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen een Rijkscommissie in, die een rap port moest uitbrengen over de overla ding in het onderwijs. Dat rapport is dezer dagen uitgebracht. De commissie geeft zelf een definitie van haar werk zaamheden: „Overlading bestaat in het teveel, dat de school tracht te geven aan kennis boven datgene, wat zij krachtens haar specifieke doelstelling behoort te geven. Door dit teveel wordt de overigens geschikte leerling ge schaad in zijn lichamelijke, geestelijke en of maatschappelijke ontwikkeling. Een accentverschuiving, waarbij de aan dacht te sterk valt op een bepaald deel der vorming b.v. het aanbrengen van kennis met verwaarlozing van een ander deel b.v. het zelfstandig kun nen hanteren van die kennis heeft een disharmonie in de vorming en daar mede een zekere overbelasting ten ge volge. Omdat men vaak overlading ver wart met ongeschiktheid voor een be paald schooltype, wordt in het rapport na de probleemstelling eerst een apart hoofdstuk gewijd aan de verschillen tussen deze twee begrippen Daarna worden de leerstof, de methode, de in terne schoolstructuur, het beoordelings systeem, de docent en de externe school organisatie uitvoerig besproken. Hoewel het niet mogelijk was voor ieder der schooltypen volledig maatregelen uit te werken, die voor een doeltreffende be strijding van de overlading nodig zou den zijn, achtte de commissie het toch wenselijk hiervoor enkele suggesties te geven. Aan de hand van de algemene punten bespreekt het rapport in de daarop volgende hoofdstukken de over lading de verschillende schooltypen: het gewoon lager onderwijs, het voortgezet gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onderwijs, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, het kweek- schoolonderwijs, het lager technisch on derwijs voor jongens en het nijverheids onderwijs voor meisjes.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11