Ff Zangavond Bijbelkioskvereniging Gemeente Wassenaar zal het verlies van zwembad dragen Marmeluchtvaartdieiist 40 jaar DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 „Ik geloof en daarom sing ik" Moderne jeugd is slaaf in vrij land Voor de zangavond, die de Bijbelkiosk-vereniging gisteravond in de ZuiÜerkerk had georganiseerd, bleek grote belangstelling te bestaan. De eerste spreker, ds, H. J. A. Haan, Evangelisch Luthers predikant alhier, achtte het een goed ding, dat een Hervormde en een Gereformeerde predikant en een Lutheraan samenwerkten voor het welslagen van deze avond. Ds. Haan schetste het verschil in werkterrein van de Bijbelkioskvereniging en het Neder- landsche Bijbelgenootschap. Terwijl deze laatste zich toelegt op het vertalen en het verspreiden van de Bijbel, zorgt de Bijbelkioskvereniging voor lectuur, bijbelse platen e.d. ten dienste van de evangelisatie. Deze taak. die met veel zorg en op moderne wijze ten uitvoer wordt gelegd, verdient zeker ieders bewondering. Ds. Haan besloot met het lezen uit de tweede brief van Petrus (1 1221). Muzikale omlijsting Vervolgens zong Kees Deenik een drietal eenvoudige geestelijke liederen: „Jezus, vreugde van mijn harte" van Johan Krueger, „Jezus, Gij mijn hoogste goed" van Johan Seb. Bach en een Estlands lied, „Ver van mijn vaderland". De diepe betekenis van dit laatste lied had Kees Deenik eerst ervaren, toen hij na een van zijn zangavonden vernam, dat een Estlandse vluchtelinge onder zijn gehoor door dit lied zeer was ont roerd. Zij had het gezongen bij het af scheid van haar ouders. De tweede spreker, ds. A. J. Kret, her vormd predikant te Krimpen aan de Lek, herinnerde in zijn meditatie aan de vreugde, waarmede de Leidse jeugd (onder wie de spreker zelf) twaalf jaar geleden het einde van de oorlog vierde, toen een nieuwe toekomst scheen te zijn opengegaan. Echter werd vergeten, dat ook de vrede gewonnen moet worden. Spreker beschreef voorts zijn ontmoeting met de hedendaagse Leidse jeugd en vroeg zich af, of deze nu met zijn brom fiets en welgevulde portemonnaie wel echt de vreugde en de volle blijdschap des harten kent, ook al klinkt de lach. Ds. Kret meende van niet, ondanks alles wat hij zich kan verschaffen. De jeugd voelt intuïtief haar gemis, dorstend en vragend als ze in werkelijkheid is naar iets onbestemds, dat ze een ideaal of geluk noemt. Ze is slaaf in een vrij land. De luxe garandeert nog geen gelukkig bestaan en de vrede kan niet worden gewonnen met zaken, die als een strovuur vergaan. Spreekt men met de jeugd over deze dingen, dan ziet men de ogen opvlam men. Zou het waar zijn, dat de nood thans groter is dan in de bange oorlogs tijd? Het Woord van Hem, die aan het kruis stierf en daarmede de oorlog èn de vrede heeft gewonnen, verandert drijfzand in een rots en brengt licht, waar bekommernis heerste. Geslacht op geslacht heeft dit zo en-varen. Wij moe ten leven hierop voort te gaan, voor ons WARMOND FILMAVOND B.B. De B.B.-ers van Warmond hielden in hotel „De Stad Rome" hun eerste bij eenkomst in het nieuwe seizoen. Het blokhoofd, de heer Brouwer, opende de avond en heette allen hartelijk welkom. Na een korte inleiding vertoonde de heer Gerth van Wijk daarna enkele films. Een van deze rolprenten liet zien hoe m enhandelen moet bij begin van brand. WASSENAAR Tuinbouwver. Wassenaar In Café van der Zalm werd de maan delijkse vergadering gehouden van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Om streken, afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Wegens ontstentenis van de voor zitter werd de bijeenkomst geleid door de heer A. Vaandrager. Hij verwel komde in het bijzonder de heer Aart- sen, die na een langdurige ziekte weer aanwezig was en feliciteerde de heer Groenewegen met zijn benoeming te Varsseveld. De voorzitter gaf vervolgens een korte uiteenzetting van de statutenwijziging van de Maatschappij, zulks naar aanlei ding van de daarover ingekomen corres pondentie. Ten aanzien hiervan kreeg het bestuur volmacht naar goeddunken te handelen in de a.s. algemene verga dering van de Mij. De heer W. Maschhaupt toonde en kele plaatjes, door hem gemaakt bij ge legenheid van de vriendschappelijke bij eenkomst te Enkhuizen op 1 augustus jl. Na de pauze werd een bespreking ge houden over een eventueel te houden 3- daagse excursie naar de wereldtentoon stelling te Brussel en de Ardennen. In januari zal hierover nader worden over legd. Nadat de secretaris nog het resultaat had bekend gemaakt van de bespreking met de vier overige op tuinbouwgebied werkzame verenigingen over gezamen lijke lezing- en filmavonden, werd de vergadering gesloten. zelf en om het door te geven aan de ander, ook aan de zoekende jeugd van het heden. Na de samenzang zei ds. Kret, dat het werk van de B.K.V. moet worden gezien als de verbreiding van het Woord van Hem, die het brengen van dit Woord met de dood heeft betaald. Het is een voorrecht, aldus ds. Kret, dat wij aan dit werk mogen mededoen en al schie ten wij er zelf vaak in te kort, wij ken nen de trouw. Kees Deenik bracht vervolgens twee negro-spirituals ten gehore: „You may bury me in the east" en „A little talk with Jesus makes it right". Zowel deze spirituals als de liederen, die wij zoéven noemden, werden met grote aandacht beluisterd. Het koor, dat zich deze avond zou laten horen, kon wegens enkele uitval lers tengevolge van A-griep, niet optre den. Hiervoor in de plaats brachten Geert Geukes (trompet) en Arie Pronk (orgel) in een aantal prachtig ver klankte duo's bekende kerkliederen ten gehore. Bij de samenzang van een reeks liede ren aan het slot van de avond, die door Kees Deenik werd geleid, kwamen de stemmen eerst recht los. Ds. H. J. Westerink, gereformeerd predikant al hier, betreurde het dan ook, toen voor hem het ogenblik was gekomen om de avond te sluiten. Deze sluiting verricht te hij, nadat hij eerst nog met een geestig woord de laatste collecte had aanbevolen. Het orgel werd, behalve bij de duo's, bespeeld door Frans van der Reyden. Twee ontsnapten gepakt In een hotel aan de O.Z. Voorburg wal te Amsterdam heeft de politie vannacht een 17-jarige schoenmaker en een 18-jarige kantoorbediende aan gehouden, die maandagmorgen j.l. uit een opvoedingsgesticht te Maarsber- gen war enontsnapt. In het hotel had he tweetal een valse naam opgegeven. Na hun ontsnapping stalen de jon gelui in Arnhem een bromfiets, die zij tussen Arnhem en Nijmegen in een sloot deponeerden, nadat twee burgers zich met hun vreemde gedrag hadden bemoeid. Zij traden bijzonder driest op, want zij bedreigden de burgers met een dolk. In Nijmegen namen zij opnieuw een bromfiets weg, waarmede zij naar Eindhoven reisden, daar werd de brom fiets in een stalling geplaatst. De jon gelui gingen naar Limburg, waar zij in Venlo inbraken in een patates-frites- kraam en daaruit geld ontvreemden. Tenslotte pleegden zij een inbraak in een bioscoop in Weert waaruit zij met f 500.— naar Amsterdam verdwenen. Kroesjtsjef contra minister Dulles Nikita Kroesjtsjef. eerste secretaris der Russische communistische party, heeft In een vraaggesprek met James Reston van de New York Times ver klaard, dat de wereld in het Midden- Oosten door een nieuwe oorlog wordt bedreigd en hij beschuldigde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken. John Foster Dulles, ervan Turkije te willen verlokken deze te beginnen door een aanval op Syrië. De Russische leider daagde de Amerikaanse Senaat uit zijn beschuldigingen te onderzoeken. Kroestsjef sprak scherpe woorden over Turkije. Hij waarschuwde, dat dit land ingeval van een oorlog geen dag zou bestaan. ..Indien er een oorlog uit breekt zijn wij dichtbij Turkije en de V.S. niet. Wanneer de kanonnen gaan schieten kunnen de raketten beginnen te vliegen en dan zal het te laat zijn er nog over na te denken". De partijsecretaris beschuldigde in het bijzonder Dulles ervan aan Loy Henderson, deskundige voor het Mid den-Oosten. instructies te hebben gege ven Jordanië en Irak tegen Syrië op te zetten. Dit was echter mislukt en Henderson zette daarop, tijdens zijn jongste reis in he Midden-Oosten, Turkije onder druk. Kerk staat voor grote opgaven HERVORMDE PROVINCIALE KERKVERGADERING VAN ZUID-HOLLAND BIJEEN De provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland der Ned. Herv. Kerk is te Rotterdam in de Schotse Kerk bijeen geweest. In het bijzonder kregen aan dacht de veranderingen die zich in de naaste toekomst in de kerkprovincie zullen voltrekken, een vraagstuk, dat werd ingelei'd door ds. A. J. Kret (Krimpen aan de Lek), die zei, dat de kerken thans voor het urgente vraag stuk staan, hoe het mogelijk zal zijn om in de nabije toekomst het hoofd te bie den aan de totale verandering, die tal van gemeenten in de provincie, mede door haar enorme uitbreiding, zullen ondergaan. Reeds nu baart, aldus 'ds. Kret, de afval in de steden grote zor gen, ook echter de modaliteiten in de kerken en tussen de kerken onderling. Spreker meende, 'dat hierin de prikkel moet worden gewonden tot een „arbei'ds- therapie", die menig geschilpunt, dat berust op vermeende principes zal kun nen doen wegvallen, teneinde in de zich veranderende maatschappij de mens in nood het hart van het evangelie voor ogen te stellen. CONTACT KERK, OVERHEID EN INDUSTRIE De opbouw van een levende gemeente zal taak moeten zijn van alle amibten tegelijk, en dus zullen zowel de pastorale als de diaconale arbeid alle aandacht gaan vragen. In dit verband noemde spreker de bouw van kerken en bejaar dencentra, het gezinszorgwerk en het clubwerk, de vrije tijdsbesteding en de culturele en maatschappelijke voorlich ting en vorming. Bij de verrichting van dit alles is niet alleen het contact tus sen kerk en overheid onmisbaar, maar ook dat met de industrie, met de an dere kerken en haar plaatselijke .of re gionale vergaderingen, terwijl inventa risatie en mobilisatie van alle aanwe zige krachten, alsmede studie en sa menwerking onmisbaar zullen zijn. De provinciale kerkvergadering be sloot de leden der kerk in haar ressort op te wekken deel te nenuen aan de na tionale woningbouwlening, „opdat een ieder op deze wijze medehelpe om de bestaande woningnood te lenigen". IN HET RUK Wi DE KUNSTMAAN 700 300 I Am. plan voor raket I ra*n600-6400kml v\Vl% ,v "c. ';l|y ^kUnslrnaaM957j lö weegt zou ter hoogte ud kunstmaan maarca.5Ókilo wegen f'Corpo^PudkeFJ MtEverest 8840m I II Subsidie kruisverenigingen verhoogd Gisteravond kwam de raad dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester. In tegenstelling tot de gewone gang van zaken werd na de opening het eerst beantwoord een destijds gestelde vraag van dr. J. J. M. Veraart betreffende de Alchvinschool. Voor de vestiging van een noodschool werd door het bestuur van de stichting een terrein gevonden aan de Buurtweg tegenover de Zijdeweg. Tegen de stichting van een zodanig gebouw op de aangegeven plek op kosten van de stichting hebben B. en W. geen bezwaar, echter wezen zü er op, dat toestemming nodig zal zijn van de minister in verband met het natio nale plan. Dr. Veraart gaf er zijn voldoening over te kennen, dat deze zaak iets dich ter bij een oplossing kwam. maar hij was niet te spreken over de financie ring door de stichting. Na een discussie werd besloten, dat deze kwestie zal worden besproken in de commissies van onderwijs en financiën. Vastgesteld werd een verordening op de heffing en invordering van een baat belasting voor de Vleysmanlaan, welke laan werd verbreed en gemaakt tot een bouwweg. De belasting wordt geheven over de jaren 1957 tot en met 1986 en bedraagt f. 5.86 per strekkende meter. Aangezien het vrijwel onmogelijk is, aflopende kasgeldleningen te verlengen of nieuwe leningen te sluiten werd over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten tot intrekking van het alge meen machtigingsbesluit van 19 decem ber 1956 en het van maand tot maand sluiten van een aanvullende rekening courant-overeenkomst met de NV. Bank voor Nederlandse Gemeenten. ONDERWIJS Voor het vak lichamelijke opvoeding werden benoemd in tijdelijke dienst mevrouw J. P. Gerbranda-Schrijver voor het geven van onderwijs aan de openbare ulo-school en mej. C. van de Weterink uit Oegstgeest voor het onder wijs van de openbare scholen voor glo. Het tijdelijk dienstverband van de vak onderwijzer muziek en zang, de heer M. Scheurwater, werd voor een jaar ver lengd. Vastgesteld werden de bedragen aan voorschotten aan de besturen van de bijzondere scholen op de 'vergoeding voor vakonderwijs, tot een totaal van f. 45.183.34. Ingevolge een beschikking van de mi nister van O. K. en W. werden aanvul lende voorschotten beschikbaar gesteld aan de besturen van de kleuterscholen tot 'n gezamenlijk bedrag van f. 3.048.17. SUBSIDIES Wegens verhoging van de contributies, welke grondslag zijn voor het bepalen van de aan de kruisvereniginen toe te kennen subsidies, werd de voor deze subsidies voor 1957 geraamde post ver hoogd met f. 5232.50. Afwijzend beschikt werd op een aan vraag om subsidie van de Federatie van Verpleeginri hringen voor langdurige zieken ingevolge de noodzaak van zui nigheid. De subsidie aan de Wassenaarse Red dingsbrigade, tot nog toe gebonden aan het aantal leden, dat in het sportfond- senbad reddend zwemmen beoefent, werd op verzoek per 1 januari 1958 om gezet in een vast bedrag van f. 200 per jaar. Tevens werd een som van f. 200 per jaar toegekend als bijdragen in de exploitatiekosten van drie motorboten. Ten behoeve van een tiental bouw- spaarders werd besloten de gemeente borg te stellen voor de betaling van rente en aflossing van een door de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten te verstrekken hypothecaire geld lening. VERLIES ZWEMBAD. Door de raad van beheer van de N.V. Sportfondsenbad Wassenaar werd verzocht het verlies over 1956 voor rekening van de gemeente te nemen. B .en W., die het verlies be rekenen op een uiteindelijk bedrag van f 13.930.50, stelden voor om daar toe te besluiten, waarbij zij opmerk ten, dat overleg gaande is om in het vervolg een sluitende exploitatie te verkrijgen. Na bespreking werd con form besloten. Besloten werd om aan de gemeente Den Haag tegen 25 cents per c a. te verkopen een gedeelte van de Zijlwa- tering lopende door een ten zuidwesten van de Waalsdorperlaan gelegen per ceel grond, waarvoor een complex re creatieterreinen is ontworpen. Goedgevonden werd om aan de Wo ningbouwvereniging „St.-Willibrordus" tegen f 5.30 per ca. te verkopen een per ceeltje grond ter grootte van plm. 245 ca., behorende hij het terrein aan de Zonneveldweg, waarop door genoemde vereniging woningwetwoningen werden gezet. SALARISSEN. Gedeputeerde Staten deden aan het gemeentebestuur toekomen een tweetal ontwerp-besluiten betreffende herzie ning van de salarissen van secretarissen en ontvangers, met het verzoek hierover het gevoelen van de raad in te winnen. Aangezien de in deze ontwerpen gestel de jaarwedden in overeenstemming zijn met de aan de gemeentebesturen toe gezonden circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken en zeker niet zal worden toegestaan boven de daarin gestelde maxima uit te gaan noemen B. en W. de wettelijke procedure een formaliteit en gaven in overweging zich niet tegen de voorgestelde salarisher ziening te verzetten. De raad was het hiermee eens. Minister Zijlstra: „Prijspeil onbevredigend De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. Zijlstra, acht het hui dige prijsindexcijfer niet bevredigend. De stjjging van dit cijfer geeft zorgen en vraagt de uiterste aandacht. Dit verklaarde hy op een vanmorgen te Utrecht gehouden bijeenkomst van bestuurders van het Christelijk Na tionaal Vakverbond. Minister Zijlstra becijferde een stijging van het prijs indexcijfer van augustus 1955 tot augustus 1957 van 12 punten n.l. van 106 punten op 118, Bij deze stijging van 12 punten zit een stijging van 7 punten, die volgens prof. Zijstra ge- isoleerd moeten worden. Deze 7 punten bestaan n.l. afgerond uit een pure seizoenmatige stijging. Minister Zijlstra zeide, dat we bezig zijn van 1957 naar 1958 terug te koersen naar de situatie van 1952 tot 1953. Hier uit wilde hij geen betalingsvoorschotten voorspellen. De grote vraag die voor de ontwikkeling van de nationale economie van belang is. is wat de wereldeconomie gaat doen. Als we een ontspanning van de bin nenlandse economie krijgen en de we reldeconomie op peil blijft, dan zal 1958 volgens minister Zijlstra, een goed beginpunt zijn voor een nieuwe eco nomische ontwikkeling. Mocht de we reldconjunctuur werkelijk ongunstig worden, dan moeten we volgens de minister een wezenlijke depressie be strijden. Onze aandacht zal in toe nemende mate gericht dienen te zijn op prijsdaling. Op een vraag of de woningbouwlening van 6% directe gevolgen zal hebben voor de prijzen, zei minister Zijlstra dit niet te verwachten met uitzondering van de huren. De huren zijn n.l. zeer gevoeli|_ voor het rentepeil. Als het rentepeil van 6r'r zich zal handhaven, dan zal dit, volgens hem. ongetwijfeld zijn uitwer king op de huren hebben. „WU hebben ons met zyn allen op de economische situatie 19551956 wat verkeken", zo zei minister Zijlstra, naar aanleiding van een opmerking dat in 1956 een welvaart verdeeld is die er niet was. Communistische desawachten veroorzaakten onrust Naar de leger woordvoerder in Medan vandaag heeft meegedeeld, werd de ver rassende aanval, welke maandagmorgen vroeg op Rematang Siantar werd ge daan, uitgevoerd döor 300 leden van de dessawacht van het nabijgelegen Sime- loengoen. Tot dusver werden volgens deze woord voerder 80 vuurwapens, w.o. brengewe- ren en handgranaten, waarvan bij de aanval gebruik werd gemaakt, door het leger buitgemaakt. De woordvoerder kon echter niets mededelen over de resulta ten van de opruimingsacties, welke het leger na de mislukte aanslag op Pema- tang Siantar tegen de opstandige desse- wachters heeft ingezet. De laatste heb ben de wijk genomen naar de bossen. Volgens leidende islamitische figuren in Djakarta bestonden de dessawachten in dit gebied voor het. grootste deel uit leden van de communistisch georiën teerde vakbond van ondernemingsper- soneel, die in het begin van dit jaar door de militaire commandant van Tapanoeli, luitenant kolonel Wahab Macmoer zou den zjjn bewapend. In Djakarta werd vandaag bekend ge maakt. dat de chef-staf van het leger, Generaal-majoor Nasoction, thans stren ge orders heeft uitgevaardigd tegen de dessawachten in het betrokken gebied, die ordeverstoringen en onrust willen stichten. De toestand in Medan is thans weer normaal. Westelijk voorstel over toezicht op ruimteraketten Britse, Franse, Amerikaanse, Cana dese cn andere afgevaardigden van Westelijke landen hebben gisteren de laatste hand gelegd aan een resolutie over de ontwapening die vandaag in de politieke commissie van de V.N. zal wor den ingediend. In deze resolutie wordt het toezicht op ruimteraketten aan de orde gesteld. Volgens welingelichte krin gen beogen de Westelijke mogendheden deze resolutie „waterdicht en zo een voudig als maar mogelijk is" te maken. Men neemt aan, dat er in de ontwerp resolutie, welke meer dan een week ge leden gecirculeerd heeft onder delega ties die dezelfde opvattingen over de ontwapening hebben als de Westelijke mogendheden, verwezen is naar ruimte raketten, maar dat men deze verwijzing geschrapt zou hebben uit de resolutie als de Sovjet-Unie de vorige week vrij dag de wereld niet verrast had met de „Spoetnik". In de Indiase resolutie inzake de ont wapening. die besproken zal worden in de politieke commissie van de V.N., stelt India voor, dat alle landen de kern proeven onverwijld staken. Voorts wil India, dat er een technisch-wetenschap- pelijke commissie in het leven wordt geroepen, die maatregelen moet aanbe velen om te waarborgen dat geen enkel land meer proeven met waterstofwapens neemt. In een tweede resolutie stelt India voor een andere commissie in te stellen, die de ontwapeningscommissie van ad vies moet dienen inzake de produktie van splijtbare materialen voor vreed zame doeleinden, het verbod om water stofwapens te gebruiken, het veranderen van de voorraden waterstofwapens in voorraden splijtbare materialen voor vreedzame doeleinden en het toezicht op de klassieke wapens. Hatta ook naar Japan De voorziter van de Indonesische in dustriële raad, Omar Toesin, zal van daag naar Tokio vertrekken, om zich aan te sluiten bij het gezelschap van oud-vice-president Hatta, die na afloop van zijn reis door communistisch China op 16 oktober uit Hongkong in Tokio wordt verwacht. Het is mogelijk, dat Hatta tijdens zijn verblijf in Tokio met Japanse autori teiten informele besprekingen zal voe ren over het slepende geschil inzake de Japanse herstelbetalingen aan Indone sië. Omar Toesin wordt door het ministe rie van Buitenlandse Zaken naar Tokio gezonden om Hatta bij te staan tijdens diens eventuele besprekingen over deze kwestie. Herdenkingsplechtigheid te Valkenburg M.L.D.-mars aangeboden Ter gelegenheid van zyn veertigjarig bestaan houdt de Marineluchtvaart dienst, zowel hier te lande als in Ne derlands Nieuw Guinea en op de Ne derlandse Antillen, vandaag en morgen enige herdenkingsfestiviteiten, welke een intiem karakter dragen. Zo werd vanmorgen op het Marinevliegkamp Valkenburg een officiële vlaggenparade gehouden, waar o.w. de vlagofficier van de Marineluchtvaartdienst, schout by nacht J. M. van Olm aanwezig was. Na het voorhijsen van^de Nederlandse driekleur trad de vice admiraal C. H. Brouwer naar voren om aan de jubile rende Marineluchtvaartdienst een door hem gecomponeerde MLD-mars aan te bieden. De admiraal zei, dat hij in deze mars drie belangrijke facetten muzikaal had uitgebeeld, namelijk het jeugdig karakter van het jongste wapen van de Koninklijke Marine, het optreden van de MLD in de afgelopen oorlog, dat Zwaardere eisen voor autorij-instructeurs (Van onze Haagse redactie) In voorbereiding is een wijziging van het wegenverkeersreglement in die zin, dat aan degene, onder wiens toezicht een motorrijtuig wordt bestuurd, spe ciale eisen van bekwaamheid worden gesteld, terwijl aan het motorrijtuig zelf bepaalde voorzieningen moeten zijn aangebracht, opdat de instructeur on middellijk kan ingrijpen bij gevaarlijke situaties. Verwacht mag worden dat deze wijziging binnenkort tot stand zal komen. Het gaat hier om de auto-in structeurs, die hetzij een eigen school hebben of in dienstverband werken. Zij zullen worden getest op speciale eigen schappen en bekwaamheden. Dodelijke val van weduwe uit slaapkamerraam (Spevciale berichtgeving) Door een passerende jongen werd gis termorgen bij de Bussumse politie aan gifte gedaan, dat hij voor een pension in de Willemlaan te Bussum een dame in nachtgewaad had zien liggen. Een on middellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat het de 71-jarige weduwe F. J. M. aKnngisser-Ubbink was, die uit het raam van haar slaapvertrek moest zyn gevallen. Met een gebroken arm en in bewusteloze toestand werd zij naar het Gerardus Majella-ziekenhuis vervoerd, waar zij gisteravond is overleden. Mevrouw Kanngiesser heeft vermoe delijk 's nachts het raam van haar slaapvertrek willen openen en daarbij het evenwicht verloren, waardoor zij van 4 a 5 meter hoogte naar beneden is getuimeld. Waarschijnlijk is zij met het voorhoofd op de stenen stoep terecht gekomen. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) van moed, beleid, en trouw gewaagde, alsmede het eerbiedig gedenken van hen, die bij het vervullen van hun plicht het leven lieten. Hierna werd de MLD-mars door de Marinierskapel der Koninklijke Marine gespeeld, waarop de schout bij nacht van Olm dankte voor dit wel zeer speciale, karakteristieke en artistieke cadeau. BEURSOVERZICHT Onzekere markt Amsterdam, 10 oktober De markt had vandaag een verdeeld karakter. Oliewaarden lagen wederom aangeboden van publieke zijde, terwijl de activiteit van de arbitrage groten deels achterwege bleef. Slechts Parijs verleende met aankopen van geringe om vang wat steun in de oliemarkt. De po litiek in het Midden-Oosten tussen Rus land en Amerika ten aanzien van Syrië en Turkije, hadden een ongunstige in vloed op de aandelen Koninklijke Olie. Daarbij komt nog dat de oliewaarden in Amerika eerder aan de verkoopkant lig gen. Een en ander was oorzaak, dat in de oliehoek op f 168,30 werd geopend. In een zeer kleine markt liep de koers op en tegen het slot werd zelfs een koers van f 169,60 bereikt, tegen een slotkoers van gisteren van f 171,60. Gisteren vonden in de aandelen Ko ninklijke Olie flinke dekkingsaankopen plaats, waarvan deze markt vandaag echter verstoken bleef. Voor de aandelen Philips bleek goede middenkoersvraag aanwezig te zjjn. Het fonds opende 2 punten hoger dan 's mor gens, n.l. op 230. Spoedig kwam een no tering van 235 op het bord, waarna de koers inzakte tot 233, op welk niveau ongeveer gesloten werd. hetgeen onver anderd is bij de slotkoers van gisteren. Unilevers liepen op van 326% naar 330 wat zo ongeveer de slotprijs was; even eens onveranderd bij gisteren. Aku's hadden van middenkoersaanbod te lij den, waardoor het fonds circa 4 punten op gisteren verloor. KLM min f 1.—. Scheepvaarten lagen niet ongunstig, bij geringe koersfluctuaties bleven de koersen vrijwel onveranderd vergeleken bij gisteren. In de cultuursector bleven de meeste fondsen zich herstellen. Amsterdam Rubber noteerde 64% na een opening van 62, om op circa 64 te sluiten, waarmee een winst werd verkregen van circa 2 punten. Deli Maatschapppij en HVA 4 punten hoger. Van de Staatsfondsen lag het kort lopende papier een fractie hoger. WISSELKOERSEN Amis ter dam, 10 oktober Londen 10 62%—10-62%; New York 3.80f|— 3.81 Montreal 3.93%—3.94%; Parys» 89.80—89.90; Brussel 7.55%—7.56% Frankfurt 90.32%—90.37%Zürich 86.64 —86.69; Züriöh (vr. fr.) 88 89%—8894% ;i Stooklho'lm 73.32—73.37; Kopenhagen- 54.83%—54.88%; Oslo 53 17—53.22; Mi laan 60.41%—60.46%; Wen-en 14.59%— 14.60%. Advertentl- L'riev ennmte giften! Beurs van Amsterdam Donderdag 10 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. j Industr. Obligaties i Philips Dollarng '51 Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 84 L 83% L Grootboek obl. 3% 75 Ned '47 3% (3) 79A 791% 88 L 87% Ned. '53 (3%) 83% 83% Ned. '56 3% 83 Ned. '48 3% 78 78 L 79% 79% Ned. '55 I 3% 79% 79% Ned. '55 II 3% 82% 82 Ned '37 3 79 79 85 L 84 L Investeringscert. 3 88% 88% Ned. 62-64 3 87A 87 Cert. NWS 57% Indie '37 A 3 85 84% Grootboek '46 3 81% Premieleningen' 88 83% 83 72 80 79 Eindhoven '54 2% 73% 77% 70 Den Haag '52 I 2% 83 L 80 80 80% 84 L Utrecht '52 2% 81 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank HBO eert Rott. Bank Twentsche Bank 179% 177% 152 150% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 35 37 Nat. Handelsbank 87 88 Ned. Handelmij. 141 143 61% 61% Deli Mij.en (Ver.) 61% 64 H V.A 97 100% 33% 33 47% 48 L 18 20% AK U 148% 145% Berkel's Patent (v.) 168 170 Calvé Delft cert. 260 265 Kon. Pap v. Gelder 172% 178% Hoogovens cert. 245 250 Möller cn Co. N.B 285 288 Ned. Kabelfabr. 226 232 233% 235% 121 128 330% 331% Wilton Feyenoord 187 200 Biliton 2de r 198 202 Dordtse Olie gew 780 y4 771% Kon. Pet-r. f20.— 171.50 170 80 idem (50 a t 20.— 171.35 170.05 144 143% Java China Paket 133 137% K.LJM 109.25 108 Kon N Stoomboot 130 129% Kon Paket Mij 127 127 Ned Suiomv Mtj 152% 153 Nievelt Goudx cert- 160% 161% v Ommeren cert 207% 207 Kon Rott Lloyd 136% 137 Ned. Scheepv Unle 134% 134% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A dam 47 '3%- a 83% Den Haag 1954 3% 76 75 Leiden 1947 86B R'dam '37 I-III 3% 86% 86 Industrie Ondernemingen 226 Albert Heyn Borneo Sum. H Mij Ned G en Sp fabr Kon. Ned. Grofsm. Interaatlo Rott. Droogdok Mij. Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg MIJ. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 50% 162% 85 70 414 flVi 51 12% 28% 76% 49A 41 57 39% 90% 45% 72% 25%exd. 57% 181% 176% 153 152% 221 51% 162% 84% 73% 419 10 51 12% 28% 75% 49% 41 55exd. 39% 89% 45 71% 25 U 57 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon. AA Pref. w.a. idem Eleotrolas B Holl Constructie Ing. bur vBouwnljv Int Kunststof! Ind Leldsohe Woispinn Sikkens Lakfabr 5" Ver Touwfabrieken Wernink's Betonm Van WUk Textiel V.K. 9/10 55 65 310 328 122 B 35% 36 151 155 379 374 143 70 L 65% 75 GL 74 GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5