EISENHOWER STELT BEZORGDE LANDGENOTEN STERK TELEUR Kunstmaan na 3.500.000 km door de Leid se Sterrewacht waargenomen ge kijk WEERBERICHT President zei op persconferentie nietsdat zelfvertrouwen der Amerikanen kan versterken Geen nieuw militair gevaar" Eisenhower: Amerika stuurt in december satelliet naar heelal Geen 40.000 woningen per jaar 96ste jaargang DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 No. 29261 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Kunstmaan en lange-afstandsraketten n Indien de Amerikanen verwacht mochten hebben, dat hun regering er een schepje op zou. gooien bij de ontwikkeling van moderne wapens, nu de Russen erin geslaagd zijn een kunstmaan te lanceren, dan is de gisteren gehouden persconferentie van president Eisenhower een teleurstelling voor hen geweest. Wel kondigde de president aan, dat de Verenigde Staten in december een begin zullen maken met het afvuren van aard-satellieten in de ruimte buiten de dampkring. Het begint met een proef-kunstmaan. De eerste, volledig uitgeruste Ame rikaanse kunstmaan zal dan in maart 1958 worden gelanceerd. Pre sident Eisenhower bleek van mening, dat de Russische satelliet op zichzelf geen nieuw militair gevaar voor zijn land oplevert. Hij wenste de Russen geluk met hun succes. Hij verwachtte evenwel, dat de Amerikaanse kunstmaan van het volgend jaar meer wetenschappelijke inlichtingen zal kunnen verstrekken dan de Russische. dene militairen en wetenschappelijke vorsers overtuigd van Amerika's ach terstand, waardoor huns inziens een krachtiger inspanning noodzakelijk zou zijn. Niets zou Amerika en zijn bondgeno ten waarschijnlijk meer hebben gerust gesteld, dan wanneer Eisenhower zich aan het hoofd had gesteld van diegenen, die bereid zijn de grootste materiële en geestelijke offers te brengen, teneinde het zelfvertrouwen der Amerikanen te doen terugkeren en het vertrouwen der wereld in Amerika te herwinnen. De president heeft helaas de gelegen heid voorbij laten gaan om de leiding te nemen van deze Amerikaanse hervor mingsbeweging. Zij, die het hoog tijd achten, dat Amerika ernst gaat maken met de ontwikkeling van de modernste wapenen, zijn door het optreden van Eisenhower derhalve teleurgesteld. Wel iswaar verzekerde de president, dat de raketontwikkeling de prioriteit zou be houden, doch hij drong er niet op aan, dat het Congres meer geld zou fourne ren of dat de onderzoekers met meer energie en meer concentratie zouden doorwerken. Noch wat betreft de kunst maan noch inzake de raketten kondigde Eisenhower een verandering aan in de bestaande plannen. Hij gaf bijna de in druk, dat Amerika tot nauwelijks meer in staat is dan hetgeen werd verricht en zulks moet nadenkende Amerikanen ver ontrusten, ook al achtte de president op het huidige ogenblik geen groot gevaar aanwezig. Onze luchtmacht is niet verouderd' De president legde er de nadruk op, dat men het programma voor de kunst maan los moet zien van het eigenlijke militaire program en dat men dus niet aan de „operatie Amerikaanse kunst maan" de gedachte moet verbinden van vooruitgang op het gebied van de bal listiek. Men had zich bij de kunstmaan nimmer laten opjagen door een wedstrijd tegen het horloge met andere landen. Eisenhower wees erop, dat het afschie ten van de Russische kunstmaan niet bewijst dat de Sovjet-Unie erin geslaagd is een intercontinentaal projectiel te vervaardigen, dat in staat is aan het eind van zijn baan opnieuw de atmosfeer van de aa"rde te doordringen en met nauwkeurigheid een bepaald doel te raken. Desgevraagd bleek Eisenhower niet van mening, dat de Amerikaanse strategische luchtmacht verouderd is, hetgeen kennelijk een reactie was op een uitlating van Kroesjtsjef, die gezegd had, dat men de vliegtuigen nu wel in het vuur kon gooien. Onze correspondent in Washington telegrafeerde hedenochtend Eisenhowers persconferentie was de eerste gelegenheid, waarbij de Ameri kaanse regering officieel zou reageren op de creatie van de Russische kunst maan en het daarmede verwante onder werp van de Russische lange-afstands- raket. Het optreden van Eisenhower werd met spanning verwacht, want het Amerikaanse volk was sedert enige dagen geschokt in zijn overtuiging, dat zijn militair apparaat het beste ter wereld is. Voorts was het State Depart ment (minister van Buitenlandse Zaken) ernstig bezorgd over het effect der Rus sische vorderingen op de internationale politiek en bovendien waren verschei- Groeiende reserves van het Werkloosheidsfonds Premie blijft onveranderd (Van onze Haagse redactie) Blijkens de cijfers van het jaarver slag over 1955 van het Algemeen Werk- loosheidsfonds namen de reserves van de uitvoeringsorganen der wet toe van 363 miljoen gulden aan het einde van 1954 tot bijna 522 miljoen gulden aan het einde van 1955. Bij het opmaken van het verslag bedroegen de reserves 695 miljoen gulden. Een bedrag van 46 miljoen gulden werd in 1955 uitgekeerd. Aan onkosten werd 20 miljoen gulden uitgegeven. De premie voor het Algemeen Werk loosheidsfonds werd met ingang van 1 januari 1957 verlaagd van 2.4 tot 1.6 Zoals bekend, bedraagt het aandeel van het Rijk in de werkloosheidspremie de helft. De andere helft wordt door werkgevers en werknemers gelijkelijk opgebracht. Als gevolg van de toestand van "s lands financiën wordt het Rijks aandeel verlaagd tot een derde. Gezien de omvang der reserves mag worden verwacht, dat het premie-gedeelte van werkgevers en werknemers onveranderd zal blijven. Terugkeer Hatta gewenst De Indonesische Nationale Raad van Advies is voor een terugkeer van de oud vice-president Mohammed Hatta in een regeringsfunctie. De vice-voorzitter van de Raad. Roeslan Abdoelgani, deel de gisteren mee. dat de raad zal voor stellen Hatta een functie te geven in het binnenkort op te richten Nationale Plan-bureau. Hatta maakt, naar be kend. op het ogenblik een rondreis door communistisch China. DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 Zacht overdag De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist morgen overdag zacht weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 OKTOBER Zon op: 6.59 uur: onder: 17.58 uur. Maan op: 19.03 uur; onder: 9.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.26 en 16.41 uur. Laa-gwater te 0.26 en 12.35 uur. Twee lichtpunten Al heeft de president dan niet de lei ding genomen der verontruste hervor- mingsgezinden, toch zullen Congres leden. diplomaten en militaire geleerden de komende weken krachtig gaan age ren, teneinde verandering te brengen in de huns inziens gevaarlijke gezapigheid. Voor het grote publiek waren de eclatante Russische successen een ver ontrustende verrassing, doch de top figuren der Amerikaanse regering moe ten, dankzij de inlichtingendienst, reeds geruime tijd op de hoogte zjjn geweest van de Russisohe technische en militaire vorderingen. Dit maakt het des te on begrijpelijker, dat Amerika tot dusverre niet door een groots opgezet geconcen treerd programma betere resultaten heeft bereikt op raketgebied. Wanneer thans in december ook het Amerikaanse kunstmaantje door de bomen zal schij nen, betekent dat slechts een schrale troost en stellig niet, dat het heerlijk avondje is gekomen! Toch leverde de ietwat sombere dag, waarop de president zo weinig inspire rend optrad, twee lichtpunten op. Voor Amerika's bondgenoten is het namelijk goed te weten, dat Amerika niet over weegt het met de Russen op een akkoord te gooien, waarin d«»ze bondgenoten niet zijn gekend, zoals Dulles gisteren aan de Britse ambassadeur in Washington heeft medegedeeld, en voorts' heeft Wilsons opvolger, de nieuwe Amerikaanse minis ter van Defensie McElroy, dadelijk na zijn ambtsaanvaarding, een enigszins nieuw geluid doen horen. McElroy ver klaarde bespoediging van het raketpro gramma te overwegen en overwerk mo gelijk te willen maken, alsmede het zuiver wetenschappelijk onderzoek te willen steunen. Dit is stellig een goed begin, doch zeker nie4 het halve werk, want McElroy deelde tevens mee, dat hij niet dacht aan de besteding van grote extra sommen en dc deskundigen zijn van mening, dat er zonder aanmer kelijke kostenverhoging geen ware ver betering in de toestand zal intreden. „Spoetnik^ still going strong De Russische kunstmaan „Spoetnik" draait nog steeds haar rondjes om de aarde in een vrijwel onveranderd tempo, heeft haar radio- getsjirp weer hervat en is in verscheidene plaatsen, onder meer door de Leidse Sterrewacht, visueel waargenomen. In tegenstelling met gisteren verwacht men thans niet, dat de satelliet een spoedig einde zou naderen. President Eisenhower heeft in zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat in december a.s. de eerste Amerikaanse kunstmaan zal worden gelanceerd. Op het internationale astronautische congres in Barcelona hebben Amerikaanse deelnemers bekend gemaakt, dat zij opdracht hebben gekregen niet meer te spreken over Amerikaanse kunstmaan- en raket projecten. Voorts is besloten het volgende internationale astronau tische congres in Nederland te houden. Eni: minuten met ers gevolgd Enige waarnemer» van de Leidse Sterrewacht hebben vanochtend om 4.51 uur dc kunstmaan waargenomen on danks de niet erg gunstige weersom standigheden. Als een lichtende punt van relatief vrij grote helderheid (ver gelijkbaar in helderheid van de sterren van de Grote Beerl, bewoog de maan zich met een snelheid van ongeveer vier graden per minuut door de sterrenbeel den Grote Beer en Jachthonden van noord naar oost. De nevelige atmosfeer veroorzaakte, dat men de kunstmaan eerst na het culminatiepunt, het hoog ste punt van haar baan in de sterrenhe- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Eert groep schoonheden uit vele landen waaruit binnenkort in Lon den ..miss Universe'' gekozen zal worden, heeft een bezoek gebracht aan de Londense Lord Mayor. De 21-jarige miss Holland Christine van Zip bood hem in het onvermij delijke Volendamse kostuum een geschenk aan uiteraard mi niatuur windmolentje. mei, waarnam, en dat zij reeds na enige minuten weer uit het gezichtsveld ver dween. De waarnemingen werden niet verricht met astronomische kijkers maar met veldkijkers, terwijl de satelliet ook met het blote oog waarneembaar was. een verzoek van Amerikaanse observa toria die belang stellen in wetenschap pelijk verantwoorde waarnemingen el ders in de wereld. Prof. dr. J. H. Oort, de directeur van de Leidse Sterrewacht. staat bij pogingen tot waarneming in nauw contact met de directeur van de Utrechtse Sterrenwacht prof. dr. M. G. L. Minnaert. Ook in Utrecht poogt men zoveel mogelijk waarnemingen te doen. Details over baan en snelheid Het laboratorium van de marine te Washington heeft medegedeeld, dat de baan en snelheid van de aardsatelliet tot dusverre vrijwel onveranderd schij nen te zijn. Radio Moskou maakte be- kepd. dat de maan. na vanochtend 78 keer om de aarde te zijn gewenteld en een afstand van 3.500.000 kilometer te hebben afgelegd, een slechts drie secon den per 24 uur kortere omlooptijd heeft gekregen, tengevolge van een geringe daling en daardoor verkorting van de baan. Volgens het observatorium te Bonn heeft de baan van de kunstmaan thans een gemiddelde hoogte van 570 kilome- Advertentle Amerikaans verzoek De Leidse Sterrewacht zet haar waar nemingen voort, mede in verband met Jdcrtci Specialist in luxe damesschoenen Nederlandse bouwondernemers Onvoldoende stimulans voor de bouw van eigen- en huurwoningen De Nederlandse bouwondernemers, verenigd in de Bond van Bouw ondernemers, zien geen kans onder de nieuwe subsidieregeling en de huidige omstandigheden een woningproduktie van 40.000 woningen per jaar, zoals in de Troonrede werd verwacht, in de particuliere sector te bereiken. Indien op korte termijn geen positieve maatregelen worden geno men om de particuliere woningbouw te verzekeren, verwachten de particuliere bouwondernemers, dat het woningtekort een continu beeld in onze samenleving zal worden. Dit is de conclusie van de beraad slagingen die de laatste dagen door het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Bouwondernemers zijn gehouden naar aanleiding van de door de minister voor de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid afgekondigde premiebeschikking woningbouw 1957. Hierbij kwamen tevens ter sprake de moeilijkheden welke zijn gerezen ten aanzien van de kapitaalvoorzie ning voor de particuliere woning bouw. Volgens de Bond van Bouw- ondernemers biedt de nieuwe rege ling voor de particuliere woning bouw onvoldoende stimulans voor de bouw van huurwoningen, omdat de door de minister vastgestelde huur- grenzen, waarbinnen de volle pre mie kan ivorden verkregenvolgens de bouioondernemers, te laag zijn vastgesteldwaardoor geen uitzicht wordt geboden om op enigszins be tekenende schaal onder de huidige omstandigheden huurwoningen te bouwen. Verhoog subsidies Als oplossing voor dit vraagstuk ziet de Bond van Bouwondernemers een verhoging van de subsidiebedragen dan wel een hogere vaststelling van de huurgrenzen. Voor wat de bouw van „eigen woningen" betreft, meent de Bond van bouwondernemers, dat ook hier de nieuwe regeling onvoldoende stimulans biedt, omdat er, volgens hem, een te grote onzekerheid bestaat om trent het te ontvangen subsidiebedrag en daarnaast het verschil tussen volle premie (plus toeslag» en de halve premie te groot is. Hier ziet de Bond de oplossing in de toekenning van de volle premie voor alle woningen bene den de stichtingskosten van f 30.000. Men verwacht, dat de continuïteit in de particuliere woningbouwsector door de nieuwe regeling ernstig verstoord zal worden. Voorts meent de Bond, dat de huidige kapitaalschaarste voor de par ticuliere woningbouw (mede veroorzaakt door de lopende aanspraken van over heidswege ten behoeve van de woning- wetbouw) alsmede de huidige rente stand in hoge mate de voortgang van de particuliere woningbouw belemme ren. Realisatie door particulier initiatief Volgens de Bond is het particulier initiatief qua produktievermogen vol komen in staat tot Je door de rege ring verwachte woningproduktie van 40.000 woningen per jaar. Indien, al dus de Bond. door ongunstige sub sidieregelingen daartoe echter de mo gelijkheden ontbreken, kan het parti culier initiatief voor het niet voldoen aan deze verwachting niet verant woordelijk worden gesteld. Gistermiddag heeft Prins Bern- hard in Amsterdam de sportschool ..Ad Astra" op originele wijze ge opend door. op de judomat zittend, de Japanse sportgroet te brengen aan de directeur van de school, de heer D. H. Vollenhoven (links). ter en heeft de satelliet een snelheid van 7.58 kilometer per seconde en een om looptijd van 95.15 minuten. De maxi mumhoogte schijnt 900 kilometer te zijn en de minimumhoogte 252 kilome ter. Voorlopige conclusies Het Russische persbureau Tass deelt mede, dat Russische geleerden op grond van gegevens van de kunstmaan tot de conclusie zijn gekomen, dat de boven ste lagen van de atmosfeer veel minder dicht zijn dan men aanvankelijk had aangenomen. De vrij constante onwen- telingssnelheid van de maan zou dit bevestigen. De ondervonden weerstand is vrijwel te verwaarlozen. Tevens is ge bleken, dat de gemiddelde temperatuur op deze grote hoogten veel lager is dan men had aangenomen. VOORZORG I Het is bepaald nog niet zover. I I dat men plaats kan bespreken voor I een retourtje naar de maan of naar I Mars, maar het wordt wel lang- I zamerhand tijd om ons voorzichtig I voor te bereiden op een menselijke I samenleving met een royalere huis- i I vesting dan moeder aarde. I Het Londense blad „Daily Mir- I ror" heeft al een typerende voor- zorg getroffen om in die royalere wereld zijn stand op te houden. Dinsdag heette het blad in de J kop-leuze nog „het blad met de 1 grootste oplage ter wereld". Sinds I gisteren luidt deze leuze „het blad I met de grootste oplage in het I I heelal"I Tele-foto's De vice-voorzitter van de academie van de Oekraine, Sjerpan, die aan de vervaardiging van de kunstmaan heeft meegewerkt, heeft verklaard dat de satelliet apparatuur bevat voor het ne men van telefoto's die radiografisch naar de aarde worden overgeseind. De Russische hoogleraar prof. Stern- feld heeft voor Radio Moskou medege deeld. dat de volgende Sovjet-kunst- maan hoger zal worden gelanceerd dan de eerste, waarvan de baan hoogstens 900 km boven de aarde ligt. De volgen de satelliet zal tot 1500 a 2000 km wor den gebracht. Hier is de wrijving zo mi nimaal. dat het apparaat jarenlang rond de aarde zou kunnen blijven cir kelen. Een kunstmaan op 4000 km hoog te zou volgens hem een theoretisch on beperkte levensduur hebben. Astronautisch congres in Nederland Gisteren werd in Barcelona besloten, dat het volgende, het negende interna tionale astronautische congres in Neder land zal worden gehouden. Tot vice- president van de internationale federa tie werd de Nederlander Van der Hey- den Kooy benoemd. Tijdens het congres te Barcelona heeft de Amerikaanse kolonel William Davis van het luchtmachtdepartement voor wetenschappelijk onderzoek ge zegd, dat hij er op zal aandringen dat Amerika onmiddellijk zal pogen om Rusland te slaan bij de wedloop om een bemand voertuig in de ruimte buiten de dampkring te brengen. Een andere Amerikaan, Norman Pe tersen. heeft in Barcelona een plan ge lanceerd dat het mogelijk zou maken bemande satellieten zonder verbran dingsgevaar weer op aarde terug te brengen. Dit zou moeten gebeuren door een satelliet of raket op zeer grote hoogte te laten „enteren" door een vliegtuig met een snelheid van tussen de 7000 en 10.000 kilometer per uur.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1