NADERT DE KUNSTMAAN THANS ZWIJGEND HAAR EINDE? V.S. bereid met Moskou te praten over controle op „satellieten" WEERBERICHT sporadisch hoogte snel Radiostem slechts gehoord terwijl de schijnt af te nemen Griep nog niet over hoogtepunt Washington vreest verstoring van het militair evenwicht In vlaag van waanzin zijn vrouw en 13-jarig dochtertje vermoord 96ste jaargang WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 No. 29260 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: <i J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Na 65 omwentelingen Radiostations uit alle delen van de wereld berichtten gisteren en vanochtend, dat zij het contact met de Russische kunstmaan verloren hebben. Slechts hier en daar werden gistermiddag nog zwakke signalen ontvangen, terwijl gisteravond een waarnemingsstation van de Ame rikaanse marine weer „krachtige seinen" opving en gisteravond in Sydney in Australië en vanochtend vroeg in Cambridge in Engeland de stem van de satelliet weer vernomen is. Radio Moskou deelde gisteravond mede, dat de seinen spoedig zouden kunnen ophouden als gevolg van uitputting der batterijen voor de zender. Het radio-observatorium te Cambridge meldde vanochtend dat de kunstmaan in slechts enkele omwentelingen (zij voltooide vandaag de 65ste om de aarde sinds het begin van haar loopbaan) niet minder dan 100 kilometer is gedaald. Dit zou betekenen, dat haar einde snel nadert. De eerste uitvoerige Russische berichten na het lanceren van de kunstmaan spraken over een levensduur van drie a vier weken, terwijl de batterijen drie weken energie zouden kunnen leveren voor de uit zending van signalen. Derde satelliet Volgens sommige waarnemers zou het onregelmatige verloop van de radiosig nalen verklaard kunnen worden uit een aanzienlijk hoogteverlies van de kunst maan. waardoor deze in de storende ionosfeerlagen terecht zou zijn geko men. Radio Moskou deelde echter mede. dat de baan nauwelijks enige wijziging heelt onder gaan. Bovendien werd hekend gemaakt, dat de derde trap van de ra ket. die nog steeds de kunstmaan achtervolgt als tweede satelliet, bo vendien nog een derde satelliet in zijn nabij heid heeft, namelijk de kap die de kunstmaan beschermde voordat deze uit de derde raket- trap werd weggescho ten. De kunstmaan is in verschillende plaatsen, onder meer in Frank rijk cn in Australië, gis teren met het blote oog waargenomen. In Aus tralië lag de derde ra- kettrap die eveneens kon worden waargeno men als een heldere ster ongeveer een minuut achter bij de kunst maan zelf. De derde sa telliet, de kap, werd niet waargenomen. Technische details Van Russische zijde zijn enige bijzonderhe den over de bouw van de kunstmaan bekend gemaakt. Zij is vervaar digd van aluminiumle- geringen en is gevuld met stikstof, die zorgt voor een gelijkmatige tcmperatuurverdeling ter voorkoming van temperatuurstoringen in de instrumenten. Zij bevat twee krachtige zenders, waarvan de signalen tot op een af stand van 10.000 km. kunnen worden opge vangen. Zeer gevoelige instrumenten verande ren automatisch de fre quentie en de duur van evenals de tijden daartussen zodra be paalde wijzigingen in de omstandighe den optreden, zoals in de temperatuur etc. Wellicht is uit de verandering der onderbroken signalen tot een ononder broken toon af te leiden dat de tempe- ratuurwijziging zeer sterk is geweest hetgeen verklaard zou kunnen worden uit "een sterke daling van de kunstmaan en veel sterkere wrijving met de om ringende ijle lucht. Ook dit zou op een spoedig einde kunnen wijzen. De bekende Russische hoogleraar Po- bedonostsef heeft gisteravond voor Ra dio Moskou verklaard, dat Ruslands uit eindelijk doel met het afschieten van kunstmanen is, om een platform buiten de aarde tot stand te kunnen brengen van waaraf het later mogelijk zal zijn ruimteschepen te laten starten. Eisenhower wil weten hoe het staat Inmiddels heeft Eisenhower gisteren buiten zijn agenda om een groep voor aanstaande Amerikaanse geleerden ge sproken over de Russische aardsatelliet. De inhoud der besprekingen, die een uur duurden, is niet bekend gemaakt. Aan de conferentie werd deelgenomen door de leider van het Amerikaanse sa tellietprogramma dr. Allan Waterman, en de vice-minister van Oorlog Donald A. Quarles. De namen der andere deel- nemers werden niet bekend gemaakt. Dit is Leonide Sedov, de grote Russische natuurkundige en ruimtevaartdeskundi ge die aan het hoofd de signalen, stond van de groep geleerden en technici die de kunstmaan I ontwierpen en ver- I vaardigden. Seinen per telefoon De Oostenrijkse PTT heeft aan zijn reeks bijzondere telefoonnummers voor de inwoners van Wenen een. nieuwe dienst toegevoegd: door het draaien van een bepaald nummer kan men de sei nen van de kunstmaan horen, die een Weens radiostation op de band heeft opgenomen. Blijkens gegevens van Radio Moskou zal de kunstmaan (indien nog in leven!) morgenochtend in de buurt van ons land komen. Zij passeert dan om 6.34 uur Nederlandse tijd de Belgische hoofdstad. V.S.-instrumenten in Russische manen Sovjet-geleerden hebben Amerika aangeboden om in een hunner volgende kunstmanen Amerikaanse instrumen ten aan te brengen. Amerikaanse colle ga's hadden hen bij een bezoek aan de basis te Washington voor proefnemin gen met raketten van de Amerikaanse marine medegedeeld dat zij een instru ment voor het analyseren van de bo- De influenza-epidemie in Nederland is, naar uit gegevens van de genees kundige hoofdinspectie valt af te lei den, nog niet over haar hoogtepunt heen. Aldus een mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hoewel uit enkele plaatsen inlichtin gen zijn ontvangen over een verminde ring, blijken over het gehele land geno men de hoge aantallen dagelijkse nieu we ziektegevallen zich to handhaven. Deze aantallen bewegen zich tussen de 50.000 en 100.000 nieuwe meldingen per dag. Met name in het noorden van het land blijkt de influenza toe te ne men. Een overzicht van het aantal sterf gevallen valt nog niet met enige nauw keurigheid te geven. Het aantal sterf gevallen. aldus een globale indruk, vormt echter geen aanwijzing dat de in fluenza een kwaadaardiger karakter heeft gekregen. venste lagen van de dampkring hadden ontwikkeld, doch dat zij het, wegens plaatsgebrek niet in een der vier kunst matige aardsatellieten konden plaatsen, die de Ver. Staten gaan lanceren, aldus meldt de „New York Times". Volgens het blad hadden de Sovjet- russische geleerden ook voorgesteld dat him Amerikaanse collega's het afvuren van raketten vanaf Franz Joseph-land in het Zuidpoolgebied, waar de Sovjet- Unie in het kader van het Geofysische Jaar, een post heeft ingericht zouden bijwonen. De Russen hadden zelf belangstelling voor het afvuren van raketten voor we tenschappelijke onderzoekingen vanaf de Amerikaanse posten te Fort Chur chill en aan de Hudson Baai. De geleerden van de marinebasis voor proefnemingen met raketten te Wash ington verklaarden „gaarne op de Sov- jetrussische voorstellen <e zullen in gaan", mits de Amerikaanse regering hiervoor toestemming verleent". 0 Slot op pag. 2 Verrassende zwenking in Amerika Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een opmer kelijke zwenking gemaakt: minister Dulles verklaarde zich tijdens een pers conferentie bereid met de Sovjet-Unie te spreken over controle van satellieten en raketten, ballistisch en geleid, los van een allesomvattende ontwapenings overeenkomst. De met de Verenigde Staten verbonden landen zouden evenwel in dergelijke besprekingen moeten worden gekend. Kort voor deze mededeling van Dulles had een woordvoerder van het „State Department", James Parker, een voorstel van Kroesjtsjef (maandag gedaan aan een journalist van de „New York Times") van de hand gewezen, waardoor het Russische voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Ver. Staten van de baan scheen te zijn. Parker had namelijk gezegd, dat de V.S. een dergelijk akkoord alleen konden sluiten in het kader van een algemene ontwapeningsovereenkomst. Volgens het nieuwe Amerikaanse inzicht moet een internationale studiecommissie een plan opstellen opdat aardsatellieten en projectielen, die tot zeer grote hoogte stijgen, „slechts voor vreedzame doeleinden worden aangewend". Twee Democratische Senatoren hebben krachtig aangedrongen op herziening van de Amerikaanse bewapeningspolitiek, die de superioriteit der V. S. op het gebied van raketten en geleide projec tielen moet verzekeren. Overigens heeft de minister van De fensie Charles E. Wilson, verklaard geen instructies van Eisenhower te hebben ontvangen, het programma voor de bouw van aardsatellieten en bijbehorende meertraps-raketten te versnellen. Wilson voegde hier aan toe, dat de Verenigde Staten wat betreft bewapening, ballis tische en geleide projectielen incluis, niet bij de Sovjet-Unie ten achter liggen. Londen verwonderd Volgens minister Dulles kwam het voorstel van Kroesjtsjef overeen met het Amerikaanse voorstel, dat op de Lon- dense besprekingen door de Sovjetrus- sische afgevaardigde werd verworpen. De V.S. hopen, dat de Sovje't-Unie het Westelijk voorstel zal aanvaarden om de wegen en middelen te bestuderen, die zekerheid geven, dat de voorwerpen, die de ruimte worden ingezonden, slechts voor vreedzame doeleinden gebruikt zul len worden, aldus Dulles. De bereidheid van minister Dulles een satelliet-akkoord met de Sovjet-Unie te sluiten, heeft in Britse politieke krin gen grote verwondering gewekt. Woord voerders van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken hadden namelijk, evenals aanvankelijk het State Depart ment in Washington, de voorstellen van Kroesjtsjef van de hand gewezen. De plotselinge Amerikaanse omzwaai heeft echter in Londen nog geen officieel commentaar uitgelokt. Amerikaanse ongerustheid Intussen is in Amerikaanse regerings kringen ongerustheid tot uiting gekomen ever het gevaar van trefbaarheid van Amerikaanse bases rondom de Sovjet- Unie, waardoor het militaire evenwicht ingrijpend verstoord zou kunnen worden. Deze ongerustheid over de Russische vorderingen op militair-wetenschappe lijk gebied kwam, resumerend, op de volgende wijze tot uiting: De Senaatscommissie voor de strijd krachten heeft het Pentagon (ministerie van Defensie) verzocht inlichtingen te verstrekken omtrent de stand van de Amerikaanse en Russische bewapening, in het bijzonder wat betreft raketten, geleide projectielen, satellieten en „aan verwante objecten; Eisenhower heeft, geheel onverwacht, met een aantal geleerden en militaire deskundigen geconfereerd over de Rus sische satelliet; fLatci Specialist in dames-módeschoenen 35 miljoen meer deviezen De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 7 oktober bevat voor het merendeel vrij gunstige veranderingen. De netto deviezenvoorraad, die vorige week met f. 23 miljoen was verminderd, is deze week met ruim f. 35 miljoen gestegen tot f. 735 miljoen. De goud voorraad bleef onveranderd op f. 2.649 miljoen, zodat goud en deviezen teza men thans f. 3.384 miljoen belopen. Hij geloofde niet, dat de Sovjet-Unie beschikt' over inter-continentale projec tielen voor operationeel gebruik. KOOKPANNEN van 14 tot en met 26 cm o Inhoud van 1V« L. tot 7'/a L. Het Moskouse planetarium heeft op een plein een enorme globe op gericht waarop de baan van de Russische kunstmaan te volgen is. Een astronoom geeft verklaringen aan de inwoners van de stad die uiteraard voor dit experiment al even grote belangstelling tonen als overal op de wereld getoond wordt tele foto). SOLA-pannen zijn geschikt voor het koken op gas- en electriciteit. Gegarandeerd voor het leven Drama te Rotterdam Poging tot zelfmoord door gas mislukte Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gistermiddag een be woner van de Zweedsestraat te Rotterdam zijn vrouw en 13-jarig dochtertje vermoord en daarna tevergeefs getracht zichzelf door gas- verstikking om het leven te brengen. Het huiselijke drama werd eerst s avonds ontdekt, toen een vriend op bezoek kwam en samen met een buurman het huis wist binnen te dringen. Met hamer en mes Volgens eigen verklaringen van de 40-jarige dader, moet hjj de vreselijke daad begaan hebben omstreeks vier uur gistermiddag. Na een huiselijke scene heeft hij toen zijn 45-jarige vrouw en zijn enig dochtertje Loesje, een leerlinge van een Ly ceum. vermoord door hen met een hamer op het hoofd te slaan en hen verder met een mes verscheidene ste ken toe te brengen. Toen zij geen teken van leven meer gaven is hij naar de keuken gegaan en heeft de gaskraan' opengezet, met de bedoeling zichzelf ook van het leven te beroven. De man is gisteravond echter nog levend aangetroffen door een vriend, die gewaarschuwd was, dat 's mans uitla tingen en handelingen zo vreemd wa ren. Vermoedend, dat hij wel eens thuis iets zou kunnen ondernemen, spoedde hij zich naar de Zweedsestraat. Zijn ver moeden is maar al te waar gebleken. Toen hij op zijn bellen geen gehoor kreeg en eens door de brievenbus keek, rook hij een sterke gaslucht. Samen met een buurman wist hij de J woning aan de achterzijde binnen te dringen. Wat zij toen ontdekten is nau welijks te beschrijven. De ontzielde lichamen van moeder en dochter lagen, I badend in het bloed in gang en keuken. Zoals gezegd leefde de man zelf nog. Onmiddellijk werd de politie gewaar- schuwd. Ook het parket was spoedig ter plaatse. Men kon slechts de dood van moeder en dochter constateren. De man werd met een ziekenauto naar het zie kenhuis Bergweg vervoerd. Later is hij naar de psychiatrische inrichting „Maas oord" gebracht. Na het eerste onderzoek heeft de politie de indruk, dat de dader in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, voortvloeiend uit huwelijksmoeilijk heden. Bij een reconstructie van het afschu welijke drama door de Rotterdamse recherche is onder meer komen vast te staan, dat de man zijn vrouw met een broodmes heeft overvallen, toen zij stond te strijken. Hoewel het stoffelijk overschot messteken vertoonde, is de vrouw echter waarschijnlijk bezweken onder een aantal slagen met een hamer. De anatoom-patholoog dr. J. Zelden- rust heeft namelijk vastgesteld, dat de dood is ingetreden, nadat de dader haar schedel met de hamer had ingeslagen. Bovenburen hadden omstreeks vier uur hulpgeroep gehoord, maar er was daar wel meer ruzie, dus zij reageerden niet. De dader is vervolgens de deur uitge gaan om zijn dochtertje Loesje op te wachten. Hij heeft het meisje vermoe delijk direct na het binnenkomen met een broodmes getracht te doden. Op het ontzielde lichaam komen namelijk won den aan hals, polsen en hoofd voor. Toen dit mislukte, heeft hij de hamer gegrepen om hiermede eveneens haar schedel in te slaan. Britse A-explosie in Zuid-Australië Engeland verder dan V.S. Het Britse ministerie van Bevoorra ding heeft medegedeeld, dat vandaag de derde en laatste ontploffing is in de huidige reeks proefnemingen met kern wapens, die in Zuid-Australië wordt uitgevoerd, op het proefterrein van Maralinga heeft plaatsgevonden. Vanaf een op driehonderd meter zwevende bal lon werd de met een atoomlading ge vulde kop van een lange afstands-raket tot ontploffing gebracht. Volgens waarnemers heeft het slagen van deze proef er in feite toe geleid, dat Groot-Brittannië een offensief kan be ginnen tegen elke staat, die een oorlog met kernwapens zou aanvangen. De tot ontploffing gebrachte atoom- ladingkop is zodanig vervaardigd, dat ontploffing ervan zo groot mogelijke vernietiging van vijandelijke militaire uitrusting teweeg brengt, met een zo gering mogelijke radio-actieve uitstra ling. Het wapen draagt daarom de naam „gentleman". Van welingelichte Australische zijde werd vernomen, dat de „Britten thans verder gevorderd zijn dan de Amerika nen, omdat zij, buiten hetgeen zij zelf hadden ontdekt, ook gebruik hebben kunnen maken van Amerikaanse vin dingen". De ontploffing werd op dertien kilo meter afstand gadegeslagen door ver tegenwoordigers van Australië, het Ver enigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Advertentie Watertanden Laat maar regenen. Het deert u niet met zo'n echte Gelderse rookworst bij de maaltijd. Maar er moet wèl Anton Hunink op het loodje staan. Want d&t garan deert u pittige, knappend-verse smeuïge worst. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist, die overdag op de meeste plaatsen optrekt. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend zwakke ver anderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 oktober Zon op: 6.57 uur; onder; 18.00 uur. Maan op: 18.31 uur: onder: 8.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.57 en 16.13 uur. Laagwater te 12.07 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1