Golden Fiction Er komen verkeersmaatregelen voor Dief steeg en Oude Rijn Modefestival bij C. A. Leiden Gelakte meubels opknappen? HEDO-MEX "=r Ceta- Bever 96ste jaargang Dinsdag 8 oktober 1957 Tweede blad no. 29259 Voorstellen aan Leidse raad Bouw geref. Ulo-school in Z.W. stadsdeel en r.k. kleuterschool in Timorstraat Zoals bekend is het vorig jaar by de behandeling van de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1957 ook gesproken over de verkeerssituatie in de Dief- steeg en op de Oude Rijn. Het College van B. en W. van Leiden, dat een on derzoek naar een en ander liet instellen, heeft de raad thans enkele verkeers maatregelen voorgesteld. T.a.v. de Diefsteeg merken B. en W. op, dat deze steeg, voor zover gelegen tussen de Breestraat en de Langebrug. in beide richtingen gesloten is verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Voor het gedeelte tussen de Langebrug en de Pieterskerkgracht geldt geen enkel rijverbod. Wel staan er aan beide toegangen z.g. keerpalen, die aan automobilisten de toegang tot dit ge> deelte beletten. De Diefsteeg is voor het rijwielverkeer van belang, omdat zij een schakel vormt in de verbinding tussen de Witte Singel en de Haarlemmerstraat via het Pater straatje, Doelengracht, Doelensteeg enz. Afsluiting van deze weg voor het rij wielverkeer zal dan ook alleen dienen te geschieden, indien dringende om standigheden daartoe nopen, hetgeen naar de mening van B. en W. niet het geval is. In deze mening worden zij ver sterkt door het feit, dat in verhouding tot het vrij drukke verkeer in de Dief steeg weinig ongevallen gebeuren. Uit de gegevens van de politie blijkt, dat van 1946 tot en met 1956 in de Diefsteeg zelf in het geheel geen ongevallen zijn voor gekomen, terwijl op het kruispunt Lan gebrug 29 aanrijdingen hebben plaats gehad en op het kruispunt Pieterskerk gracht 1. Deze cijfers kunnen voor een periode van elf jaar* geenszins veront rustend worden genoemd. Wel bestaat er naar de mening van B. en W. aanleiding de Diefsteeg tus sen de Breestraat en de Langebrug in de richting van deze laatste weg ge sloten te verklaren voor wagens, waar toe ook bakfietsen worden gerekend. Dit gedeelte van de Diefsteeg loopt van de Breestraat in de richting Lange brug schuin af, waardoor het verkeer met vrij grote snelheid de hoek Lange brug nadert. Voor bestuurders van wa gens is dit gevaarlijk, daar zij gewoon lijk eerst het kruispunt Langebrug kun nen overzien, als het trekdier of de laad ruimte zich reeds op het kruisingsvlak bevindt. Bij de ongevallen welke op dit punt gebeuren, zijn dan ook meermalen bakfieten betrokken. Zoals opgemerkt, staan aan weers zijden van het gedeelte Diefsteeg tus sen de Langebrug en de Pieterskerk gracht z.g. keerpalen. Deze palen staan echter zo wjjd van elkaar, dat motor fietsen en -bakfietsen er doorheen kunnen rijden. Aangezien de Diefsteeg ter plaatse zeer smal is en geen ver hoogde trottoirs heeft, komt het B. en W. raadzaam voor om ook deze voer tuigen uit dit gedeelte te weren en daartoe dit gedeelte in beide richtingen gesloten te verklaren voor motorrij tuigen. De Verkeerscommissie gaat met een en ander akkoord. OUDE RIJN Bij de begroting ls de vraag gesteld om eenrichtingverkeer op de Oude Rijn in te voeren voor vracht- en personen auto's. Een dergelijk eenrichtingverkeer bestaat reeds voor het gedeelte tussen de Hoogstraat en de Hooglandse Kerk- gracht, resp. de Donkersteeg en de Pe likaanstraat-, n.l. voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens. Voor het gedeelte van de Oude Rijn tussen de Gepekte Brug en de Sche- luwbrug geldt thans geen enkel rij verbod. Aan beide zijden van dit ge deelte is echter een druk verkeer, vooral 's zaterdags, als de Haarlem merstraat gesloten is voor motorry tuigen op meer dan twee wielen. Aan gezien de wegbreedte ter plaatse ge ring is, zijn B. en W., evenals de Ver keerscommissie, van mening, dat het aanbeveling verdient voor deze weg gedeelten een volledig eenrichtingver keer in te voeren. Tenslotte maken B. en W. van deze gelegenheid gebruik voor te stellen de Houtmarktbrug gesloten te verklaren voor voertuigen, waarvan de breedte met inbegrip van de lading, meer dan 2.20 m. bedraagt. Deze brug is namelijk der mate smal, dat voertuigen met een gro tere breedte een gevaar vormen voor de veiligheid van het verkeer en de vrij heid op de weg ter plaatse. T.a.v. de scholenbouw doen B. en W. de raad, welke a.s. maandagmiddag bij eenkomt, een tweetal voorstellen. Zo wensen zij medewerking te verlenen voor de stichting van een Gerefor meerde LTIo-school met vier lokalen in het zuidwestelijk stadsdeel. De no dige urgentieverklaring is voor deze school reeds afgegeven. De financiële consequenties en de grondoverdracht zullen nog nader worden geregeld. Een en ander is ook het geval bij de stichting van een r.-k. kleuterschool met twee leslokalen en een speellokaal aan de Timorstraat. OPHEFFING SCHOOL „VOORGEEST". Het aantal leerlingen, dat de school voor buitengewoon lager onderwijs, ver bonden aan de inrichting voor jeugdige zwakzinnigen „Voorgeest" op de wette lijke teldata in 1956 bezocht, bedroeg gemiddeld 33 1/3. Dit betekent, dat het Rijk de salarissen van de leerkrachten van deze school sedert 1 januari j.l. niet meer aan de gemeente vergoedt, aange zien een minimum-aantal van 35 leer lingen is vereist om voor deze vergoe- - ding in aanmerking te komen. Wel hebben B. en W. nog pogingen aange kend de school in het bezit van de ryksvergoeding te laten, doch op een daartoe tot de minister van Onderwijs, K. en W. gericht verzoek is afwijzend beschikt. In 1957 heeft de teruggang van het aantal leerlingen zich voortgezet. Aange zien voor de zwakzinnigen in „Voor geest", die de gestelde leeftijdslimiet overschrijden, geen mogelijkheid tot plaatsing in andere inrichtingen bestaat, wordt de afdeling, hoewel voor jeugdige zwakzinnigen bestemd, steeds meer door ouderen bevolkt. Deze omstandigheid remt de toevoer van nieuwe leerlingen, zodat een verdere daling van het aantal leerlingen in de toekomst te verwach ten is. Onder deze omstandigheden achten B. en W. het niet verantwoord, dat de gemeente de salarislasten, die thans per jaar ongeveer f. 18.000 bedragen, voor haar rekening neemt. Naar het oordeel van B. en W. dient daarom tot ophef fing van de school te worden besloten. Bij opheffing van de school zullen de twee leerkrachten, die aan de school zijn verbonden, moeten worden ontslagen. Het ontslag dient, voor zover dit het hoofd van de school betreft, door de raad te worden verleend. Met mededeling, dat voor het onder wijs aan de in „Voorgeest" opgenomen kinderen, na opheffing der school, een bevredigende oplossing is gevonden, stel len B. en W. de raad voor in boven staande geest een besluit te nemen. ONTEIGENINGSPLAN BRUG OVER HAARLEMMER TREKVAART. Bij besluit van 26 april 1955 heeft de raad het College gemachtigd het nodige te verrichten ter verkrijging door middel van onteigening ten name van de ge meente Leiden van enige percelen en een perceelgedeelte, ten behoeve van de bouw van een brug over de Haarlemmertrek vaart, aansluitende aan de interlocale weg door Leiden-noord. Met de' eigenaren van de te onteigenen percelen zijn onderhandelingen gevoerd. Vermits niet de algehele zekerheid be staat, dat met alle eigenaren overeen stemming wordt bereikt, verdient het vol gens het terzake ingewonnen advies van de rechtsgeleerde raadsman, aanbeveling tot het instellen van de nodige onteige ningsprocedures te besluiten. Hiertoe doen B. en W. de raad thans een voor stel. BENOEMING EN ONTSLAG In een vacature van onderwijzeres aan de openbare opleidingsschool voor Gymnasium en HBS aan de Kernstraat, zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van mej. T. Tielrooy, onder wijzeres by het openbaar lager onder wijs te Tinaarlo. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd wensen B. en W. aan mej. dr. Chr. R. Bakker met in gang van 1 januari 1958 eervol ontslag te verlenen uit haar betrekking van lerares in de natuurlyke historie aan het Gymnasium. In de onderwyssector komt voorts een voorstel aan de orde om een wyziging aan te brengen in de voor vakonder- wyzers geldende salarisverordening. Be palingen zullen thans worden opgeno men inzake het toekennen van fictieve diensttijd. Verder zyn er voorstellen om medewerking te verlenen voor de aan schaffing van meubilaur t.b.v. de r.-k. lagere school aan de Haarlemmerstraat 240 en van oliekachels t.b.v. de r.-k. scholen aan de Pelikaanstraat 20 en de Haarlemmerstraat 240. VERKOOP EN AANKOOP VAN GROND Aan de N.V. Ned. Rotogravure Mij. alhier wensen B. en W. voor f. 5.985 te verkopen gedeelten industrieterrein, ge legen aan en naby de Trekvliet; idem aan de heer F. A. van der Scheer alhier percelen bouwterrein, groot plm. 2520 m2 en gelegen aan de Kanaalstraat en aan de De Goejestraat, in de Rodenburger polder, voor de prys van f. 28 per m2. Aan de gemeente zyn te koop aange boden de stroken grond, gelegen aan de Jacob Catslaan en aan de C oomher t- straat in het Morskwartier, tezamen groot 154 m2, voor de som van f. 300. Het bezit van deze grondstroken is voor de gemeente van belang in ver band met afronding van het ter plaatse gelegen gemeentelyke bezit. Van de overige voorstellen, welke in deze zitting aan de orde worden gesteld, noemen wy het ten laste van de ge meente aangaan van een geldlening van f. 2.437.187 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag, het verlengen van de ontruimingstermijn van de woningen Zyl- of Rozenhof 2 en Halve Maans- hof 2 tot 29 november 1958 en van Waardgracht 57, 61, 65, 69, 85, 88, 89, 92, 93, 97, 98, 102, 103, 105, 107, 109, 113, Weverstraat 4, 7, 8, 27, 31, le Looier straat 22 en Oosterkerkstraat 7 en 9, tot 23 december 1958; het brengen van een wyziging in de begroting voor het dienstjaar 1956; verpachting van wei en teelland en de verdaging voor de tijd van ten hoogste drie maanden van de beslissing omtrent het ontwerp- partieel-uitbreidingsplan „Leiden-Noord 1957". Feestelijk in lijn, model en kleuren Modieus en sportief (Van een bijzondere medewerkster) Onder het motto: Modefestival bij C. en A. werd gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een „feeste lijke" najaarscollectie naar voren ge bracht. Feestelijk in lijn, model en kleuren, doch bovenal ook door de vaak zeer voordelige prijzen. Aan de garderobe voor het jonge meisje was bijzonder veel aandacht be steed, zowel in het sportieve element als in de meer geklede jurkjes. Zeer attrac tief op deze shows vinden wij altijd de mannequin, die de grote maten toont. Vooral in deze maten is het vaak moei lijk een keuze te doen en is het zeer leerzaam te zien hoe men zich op de juiste manier kan kleden. Een bepaalde nieuwe lijn was niet te bespeuren. De japonnen werden meren deels met ceintuur getoond en enkele in de flou-lijn. Dit zijn de japonnen uit één stuk zonder taille-naad, doch hier bij was altijd een ceintuur. Bijzonder modieus waren de japonnen met blou- sende rug naar een kopie van Dior. De ruimte wordt dan samengebracht in een brede ceintuur. In dit model was een zwarte jersey-japon heel mooi. Voor het jonge meisje was in een black- watchruitje iets dergelijks te zien. Vilt is een nog steeds geliefde dracht. Wij zagen hiervan een rode tienbaans- rok, met bypassend vestje, waarbij een flanellen overhemdblouse gedragen werd. Apart was een zwart-wit geruite japon, met bijbehorend jasje, waarop grote borstzakken gestikt waren. Dat ruiten zeer en vogue zijn kwam in deze collectie sterk naar voren. Men zag zo wel kleine als grote ruiten in japonnen en rokken. De rokken waren soms rechtvallend of ook wel met platte los- vallende plooien. Hierop werden lange, effen pullovers getoond, welke een slankmakend effect hebben. Ook het twinset ontbrak in deze collectie niet. In het geklede genre vonden wij een japon van grijze jacquardstof, met bij passend jasje zeer geslaagd, evenals de mooie, op de heup gedrapeerde, zwart fluwelen japon. De modellen van de mantels zijn smal in de schouders en vallen recht naar beneden. Hiernaast zagen wij ook enke le exemplaren, met een ronde schouder pas van waaruit de wijdte ruim naar beneden valt, of zoals Dior lanceert, met een moderne bolstaande rug. De ruimte wordt dan in de taille door een cein tuur bijeengehouden. Dus ook bij de mantels veel variatie in lijn. De nieuwe mantel is niet alleen „straattoilet", doch moet vooral goed harmoniëren met de japon, pakje of tailleur, dus is het zaak goed op de combinaties te letten. Gemakkelijk is dit bijv. bij het groen blauwe tweedkostuum, bestaande uit ja pon. met driekwart jasje, al of niet met ceintuur te dragen. Heel mooi vónden wij een olijf-groene mantel, met zwarte persian er kraag, hetgeen ook gezegd kan Zoölogisch onderzoek De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelyk Onderzoek heeft prof. dr. C. J. van der Klaauw, hoog leraar in de algemene zoölogie aan de Leidse Universiteit en directeur van het Leids zoölogisch laboratorium, enige jaren geleden een subsidie verleend voor een onderzoek naar de schedelarchitec tuur bij vissen. Bedoeld onderzoek is uitgevoerd door een aantal assistenten kandidaten in de biologie onder leiding van dr. P. Dullemeijer, weten schappelijk ambtenaar eerste klasse aan dit laboratorium. Hoewel het bewuste onderzoek op het ogenblik is afgesloten en de resultaten binnen afzienbare tyd bekend zullen worden gemaakt, is men op de ingeslagen weg voortgegaan en tevens bestudeert men thans de ontwik kelingsgeschiedenis (ontogenie) van de schedelarchitectuur by vissen. Een deel van de indertijd met Z.W.O.-subsidie aangestelde assistenten is daarvoor door de Leidse Universiteit overgenomen. VIRO Leiden hield eerste bijeenkomst in dit seizoen De Vereniging voor Internationale Rechtsorde, afdeling Leiden/Oegstgeest, hield gisteravond in het gebouw Rapen burg 8 haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De voorzitter, dr. ir. H. M. J. Hart. sprak een kort welkomst woord en deelde mede, dat er voor de komende winter een groot aantal lezin gen over verschillende onderwerpen op het programma staat. Hij gaf daarna het woord aan de Amerikaan S. Humes, die in het kort een uiteenzetting gaf van het partij systeem in de V.S.. Een systeem, dat uiteraard zeer verschilt met dat van andere landen. Spr. wees op de rol van Amerika in de huidige wereldpolitiek, vertelde het een en an der over de wijze waarop men in de V.S. verkiezingen "houdt en weidde enige aandacht aan de twee grootste partijen aldaar, de Republikeinse en de Demo cratische. Interessant was de lijst, die de spreker later op de avond liet zien en waarop aangegeven stond welke groepen van de Amerikaanse bevolking de neiging hebben republikeins en welke democratisch te stemmen. Nadat de heer Humes nog wat propa gandamateriaal van de laatst gehouden verkiezingen had getoond, besprak hij tot slot de Amerikaanse politieke ge schiedenis in de laatste honderd jaar. Na de pauze volgde over dit onder werp een bespreking. Vijftig jaar elektriciteit Ter gelegenheid van het feit, dat het een halve eeuw is geleden, dat de elek trische centrale van de S.L.F. in bedryf werd gesteld, wordt woensdag 16 oktober van 3.30 tot 5 uur in „De Lakenhal" een receptie gehouden. Advertentie ...dat proeft u in de zondoorgloeide tabakken van Golden Fiction - in Virginia geplukt op het moment van hoogste rijpheid! worden van de zwarte mantel in jac quardweefsel. Voor sportieve doeleinden waren er de auto-coats, merendeels in effen camel vervaardigd. Voor jeugdige volgelingen van koningin Mode vonden wij de wol len mohair coats, in diverse ruiten al of niet gevoerd met teddy, zeer geslaagd. In bontmantels werden ook enkele mooie stuks naar voren gebracht, w.o. een lange zwarte persianer, met col- linsky-kraag. Prachtig van tekening en leuk van model was ook het korte be- verlam jasje. Enkele avondjaponnen in satijn en brocaat besloten deze vlot naar voren- gebrachte show. De vele aanwezige dames konden bij thuiskomst hun echtgenoot vertellen wat er ook voor hem al zo te koop was, want de mannelijke mannequin liet zien, dat ook herenkleding aan mode onderhevig is. Grijs is de hoofdkleur voor winterjassen en kostuums. Men ziet in de stoffen veel flauw ingeweven ruitdessins verwerkt. Naast de kos tuums en jassen waren er sportieve monty-coats en regenkleding te bewon deren. de laatsten met uitknoopbare voering. De accessoires voor deze show. welke t.e.m. 10 oktober drie maal per dag wordt gehouden, waren afkomstig van Caprice (hoeden). Van der Vlist (bijous) De Jong (tassen) en Holswilder (para plu's). Advertentie Een opname van een der belang- I gevestigd op de Jungjraujoch in rijkste observatieposten voor kos- Zwitserland, mische straling, op 3650 m. hoogte KLASSIEKE AVOND LEIDSE JEUGD ACTIE. Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie zullen jongeren uit het Leidse jeugdwerk zaterdag in de aula van het Gymnasium een klassieke avond ver zorgen. Medewerking aan deze avond verle nen: Ada v. d. Bent, piano; Henk Mizée, viool; het Leids Klassiek Fluitkwartet, bestaande uit Herman Zirkzee. Hans Mandersloot, Lens Derogé en Rien de Reede jr; Mieke van Velzen, Hans v. d: Kwaak en Henk v. d. Wiel (declamatie) en Greet Walter, Ben Heetveld, Joop Kleine en Anton Walter van de Cluto de LimetZ'met een uitvoering van Mozarts jeugdopera „Bastien et Bastienne". GOUDEN DOCTORAAT Donderdag zal het vijftig jaar gele den zijn dat mr. G. J. Jutte, geboren te Den Helder en thans wonende te Am sterdam, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechts wetenschap. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kerkelijk voorberei dend examen de heer E. Zorn (Leiden). AMBTSAANVAARDING PROF. DR. K. VAN HET REVE Vrijdag 18 oktober om vier uur zal dr. K. van het Reve, benoemd tot ge woon hoogleraar in de Slavische letter kunde aan de Leidse Universiteit, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium der Universiteit. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM Deze maand is het 25 jaar geleden, dat de heer C. J. van Leeuwen in het perceel Herenstraat 83 een manufactu- renhandel opende. Hoewel aanvankelijk bescheiden van opzet, vonden in de loop der jaren tal van uitbreidingen plaats de laatste door vestiging in het pano Herenstraat 77. waarin een speciaal beddenmagazijn werd ondergebracht. Ter gelegenheid van dit zilveren zaken- jubileum, dat zondag reeds in de kring van het personeetl werd herdacht, vond gistermiddag een zeer druk bezochte re ceptie plaats. Vele zakenrelaties boden de heer en mevr. Van Leeuwen, die thans geassisteerd worden door een zoon en dochter, gelukwensen aan. Vele geschenken en een fraaie bloe- menschat werden tevens aangeboden. Zij behaalden een zwemdiploma De volgende leden van „De Sleutel stad" hebben met goed gevolg een zwemexamen afgelegd: Diploma A: Elisabeth Moonen, Corry Regeer, Ria v. d. Hoeven, Wilma v. d Zeyden, Carla Tierolf, Jacoba Scheffers, Hermane Sasburg, Irene Tijssen, Nellie v. Berkel, Eefje Ouwerkerk, Lena Delfos, Cobi Zwanenburg, Truusje v. Delft, Margaretha de Roode, Maria Kruit, Pe ter de Bruijn, Bart v. d. Nat, Hans Wijn beek, Henk v. Zijp, Johannes Gyzenij, Diploma B: Marja Boon, Margo Hon- ders, Antoinette de Bruin, Petronella Baart, Jacoba Schreuder, Trude Lepelaar, Carla Hop, Corry Kukler, Tineke v. d. Poel, Elisabeth Gijzen, Koos Kluts, Hans Laman. WIJZIGING GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING MET ZOETERWOUDE INZAKE BRANDBESTRIJDING In 1954 is de gemeenschappelijke re geling inzake de brandbestrijding in de gemeente Zoeterwoude in dier voege gewyzigd, dat de gemeente Zoeterwoude f 0.63 in plaats van f 0.50 per inwoner per jaar betaalt als vergoeding voor de door de Leidse brandweer verrichte brandbestry dingswerkzaamheden. Sedert vorenbedoelde wijziging van de gemeenschappelijke regeling zyn de kos ten van de Leidse brandweer als gevolg van de steeds doorgaande verhoging van prijzen en lonen dermate gestegen, dat de door de gemeente Zoeterwoude ver schuldigde vergoeding niet meer even redig is met de uitgaven. Teneinde vorenbedoelde vergoeding enigszins aan te passen aan het gestegen kostenpeil, zyn B. en W. van Leiden met B. en W. van Zoeterwoude in overleg getreden inzake verhoging van de vergoeding tot een bedrag van f 0.70 per inwoner. B. en W. van die gemeente hebben het Leidse college doen weten, dat zij de Raad zul len voorstellen zich met de daartoe no dige wyziging van de gemeenschappe lijke regeling te verenigen. In verband hiermede stellen B. en W. van Leiden voor in bovenstaande geest een wijziging in de regeling aan te brengen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Geertje, dir van D. Bosöhma en R. Bake Rlohard, 'zn van I. Llgfcvoet en M. Han dlers; Ar'ie, zn van A. van Zeist en M. Op dam- Catharina Jozina, dr van J. Verboon en j! H. W. Pairdon; Yalaruda, dr van A. F. J. van der Aa en J. C. Uitten/bogaard; Awtje dr van G. Ie Mait-re en C. van der Linden; Elisabeth Johanna, dr van M. van "t Wout en H. W. Reijngoud; Dirk Jan, zn van T. de Kreek en P. Ubimik; Johanne* Wiilhelmius, zn van A. G. Loom ana en P. A M Zuiderduin; Ellen Maria, dr, en As- trld Henriëtte dr van H. C. M. van der Sohoot en H. K. R. M. Ronume; Viola Ara bella Veronica, dr van C. W. F. Tim man en F. Soharrighiudsen; Margaretha M. dr van J .C. Rosier en C. J. M. VervloeV Veronica Louise, dr var. A. van den Eljkel en M. M. GroobveldPaul René, zn van C. z. Salomé en S. S T. van de Kasteelen. GETROUWD J. J. van de Berg en M. J. Heuzen; A. J. Peltemburg en A. J. Bloem; A. van Steen bergen en W. J. Lamgeveld; J. L. StokhulJ- zen en H. Grotenhuis; I. Tuoirenhout en C. Roodafcker; H. Verver en J. M. Wisse? S Schaaf en J. T. Rietveld. OVERLEDEN A. van Wieringen, 63 Jaar, weduwe van W. Piet; A. P. den Baars, 1 jaar, zoon; A. F. Braam, 88 jaar wed. van P. la Lau; H. Staffeleu, 48 Jaar. echtgen van K. M. W Wesdorp; D. Sohoneveld, 53 Jaar, man; J Schild, 52 Jaar, man. Dr. M. Reoy voorgedragen voor hoogleraar B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een aanbeveling van het college van curatoren der Gemeente Universiteit doen toekomen, tot benoe ming van een gewoon hoogleraar in de leer der communicatiemiddelen, in het bijzonder van de pers in de faculteit der politieke en sociale wetenschappen. Aanbevolen worden dr. M. Rooy te Heemstede en dr. M. Schneider, Den Haag. Brand in Haags pension KOSTGANGER SPRONG UIT EERSTE ÉTAGE. (Van onze Haagse redactie) Vannacht om halfdrie is brand uitge broken in de uitbouw van een eerste étage in een pension aan de Hofwijck- straat te Den Haag Het vuur ontstond doordat een kost ganger in bed had liggen roken. De brandweer bluste met een nevelstraal. De kostganger, die zich door het vuur zag ingesloten, sprong uit de eerste étage in de tuin. Hy liep daarby slechts enkele lichte verwondingen op, die door aanwezig politiepersoneel werden ver bonden. De totale schade wordt op onge veer f400.— geschat. PRINS BERNHARD IN ROME Prins Bernhard heeft gisteren in ge zelschap van de buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland by de Heilige Stoel, F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant d'Ansembourg, een bezoek gebracht aan de grootmeester van de Maltezer Orde, Ernesto Paterno Castello, die in Rome woont. Prins Bernhard heeft gistermorgen ook nog een bezoek gebracht aan de president van Italië, Giovanni Gronchi. Bij het onderhoud tussen de Prins en de president was de Nederlandse ambas sadeur in Rome, dr. K. H. Boon. aan wezig. Later is de Prins naar Parijs ge vlogen. Spaaroverschot bij Boerenleenbanken By de Stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-bank te Utrecht, be droegen de stortingen en terugbetalin gen in september 1957 respectievelyk f95.200.000.— en f75.230.000.—, zodat er een spaaroverschot was van f 19.970.000. (In de vorige maand bedroeg het spaar overschot f33.850.000. LEIDERDORP Voorzieningen Dorpshuis Nu er voorlopig geen kans bestaat tot stichting van een centraal gymnastiek lokaal. worden aan het Dorpshuis, dat eigenlyk tJhans als zodanig dienst doet, enige voorzieningen getroffen, zoals o.a. voor opberging van materiaal. Tydens deze verbouwing kunnen er geen gym nastieklessen worden gegeven en ook de oefeningen van Sparta kunnen niet worden gehouden. De schaakclub en de damclub, die ook in het Dorpshuis byeen komen, kunnen wel doorgaan met hun avonden. Op 21 oktober hoopt men met de voorzieningen klaar te zyn. P.V. „DE RIJNKLIEVERS" Laatste wedvlucht van dit seizoen met oude en jonge duiven vanaf St.Ghislain. In concours 137 vogels. Uitslagen: H. Kettenis 1; N. Hoogervorst 2, 10; H. Bonneur 3; A. Dubbelaar 4; Lolkes de Beer 5; F. Wassenburg 6; W. Hogervorst '7; M. Jongeleen 8, 9.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3