TE Bestrijding van inflatie door financiering op marktvoorwaarden Nederland komt uitstekend voor de dag op de „AMIGA" in Keulen Aan waardevermindering van het geld wordt lialt toegeroepen Onze eet- en drinkwarenindustrie trekt veel meer aandacht dan die van andere landen Collectieve stand ligt gunstig I I \W De tedusseeimjscoi- tzete beacht in Uó - dm-f5826 op (dónk) Doze, week beqovi in Lwdm nieuw muziek seizoen. Lelden vóuxte ook 96ste jaargang Zaterdag 5 oktober 1957 Derde blad no. 29257 Wanneer komt beurs over dode punt heen? (Van onze financiële medewerker) De Bijeenkorf is deze week met een 6 15-jarige lening aan de markt geko men, welke wordt uitgegeven a 100 als een duidelijke illustratie van de ver houdingen, welke er thans op de kapitaalmarkt in ons land bestaan. Die verhoudingen zyn lange tijd door een kunstmatig laaggehouden rentestand geca moufleerd, maar treden thans meer en meer openlijk aan de dag, hetgeen geen verwondering behoeft te wekken omdat de wet van vraag en aanbod nu eenmaal niet blijvend kan worden genegeerd. De lage rentestand heeft de inflatie in de hand gewerkt en de regering heeft zich allengs genoopt gezien het disconto te verhogen, als een van de middelen om de inflatie te bestrijden en zowel zij, als het bedrijsleven zal zich bij de hogere rentestand moeten aanpassen. Minister Van de Kieft heeft wel gemeend dat de rentevergoeding, welke het kapitaal ontvangt, op de besparingen niet van invloed is, de recente ervaring heeft geleerd dat naarmate een hogere rente wordt geboden, ook het kapitaal aanbod toeneemt. De Bijenkorf accepteert thans de realiteit en biedt het kapitaal 6 voor een 15-jarige lening, welke bovendien niet vervroegd kan worden afgelost en waarvan de periodieke aflossing eerst in 1963 begint. De kopers van deze obligaties zijn dus in elk geval vijf jaar achtereen zeker van een rente van 6 en er behoeft dan ook geen twijfel over te bestaan of de lening zal voor De Bijenkorf een succes worden. van 1957 een tekort zou opleveren. Dit wordt thans met f. 519 miljoen vermeld tegen een tekort van f. 207 miljoen in het eerste semester van 1956. Dat het, ondanks een toegenomen tekort op de handelsbalans van f. 888 miljoen, niet groter is, is te danken aan het diensten en kapitaalverkeer. Eerst langzamerhand zal de bestedingsbeperking zich laten gelden en naarmate dit het geval is zul len ook handels- en betalingsbalans een beter beeld tonen. Tenslotte zal ook de kapitaalmarkt er door worden beïnvloed en ook aan de stijging van de rentestand zal weer een eind komen. Het veld winnen van de overtuiging, dat aan de waardevermindering van het geld een halt wordt toegeroepen, zal het sparen in goederen doen afne- Hongaren terug uit de Dominicaanse republiek In totaal 288 Hongaarse vluchtelingen die niet konden wennen aan het klimaat in de Dominicaanse republiek, waar zij na de november-opstand van het vorig jaar een toevlucht hadden gevonden, zijn teruggekeerd naar het Oostenrijkse vluchtelingenkamp Kapfelberg bij We nen. Gisteren werden zij in Vlissingen gedebarkeerd door het Italiaanse pas sagiersschip Irpinia vam de Fratelli Grimaldi-lijn te Genua, welke een pas- sagiersdienst onderhoudt met Midden- Amerika en Vlissingen. Per extra-trein welke omstreeks vijf uur uit Vlissingen vertrok, werden zij afgevoerd naar Oos tenrijk. men en het sparen In geld bevorderen. En dit is wat we vooreerst nodig heb ben om over het dode punt heen te komen. Ook de effectenbeurs zal dan weer een andere richting inslaan. Er wordt echter niet aan de bel getrokken als dit gaat gebeuren, zo zegt men op de beurs. En men kan er ook te lang op willen wachten. Advertentie Deze emissie accentueert intussen het feit, dat we thans in een periode van kapitaalsschaarste leven, welke op de oude obligaties uiteraard een koersdruk- kende invloed heeft en de obligatiemarkt behoudt daarom tot dusver haar neiging tot dalen, hoewel voor sommige oude leningen van de Staat en ook van in dustriële ondernemingen het effectieve rendement reeds tot 5V2 6% is geste gen. De kapitaalsschaarste stelt de regering wel voor een groot probleem, dat uit de kunstmatig beïnvloede conjunctuuront wikkeling is voortgevoeid en dat, zoals bekend, vooral de gemeenten in een im passe heeft gebracht. In zijn miljoenennota heeft minister Hofstra aan dit vraagstuk aandacht moeten schenken en een poging gedaan althans de financiering van de woning bouw mogelijk te maken door ten be hoeve daarvan voor de gemeenten f. 540 miljoen beschikbaar te stellen. Uit een brief, welke thans door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de regering is toegezonden, blijkt echter, dat men wel dankbaar, maar niet vol daan is. In de eerste plaats wordt be twijfeld of genoemd bedrag voor een geheel jaar voldoende zal zijn, maar voorts maakt men zich zorgen over de verdelingsmaatstaf, welke bij de ver- schaffing van kapitaal aan de gemeen- j ten zal worden aangelegd. Bovendien acht men ook hier de gemeentelijke autonomie bedreigd en ziet men nog geen uitweg voor de financiëring van de overige investeringen en de consolidatie van de grote vlottende schuld (f. 13/4 miljard), welke een blijvend element van onzekerheid in het gemeentelijk herstel blijft vormen. Men herinnert zich, dat minister Hofstra in zyn miljoenennota over de uitgifte van een grote woningbouwle ning heeft gesproken tegen marktvoor waarden, welke lening echter door de Bank voor Nederlandse Gemeenten zal worden uitgegeven. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten zegt nu in haar brief, dat met betrekking tot de overige kapitaalsvoorziening de mogelijkheid in het vooruitzicht is gesteld om tegen marktvoorwaarden te lenen, maar wij betwijfelen of dit uit de nota van de minister is te lezen. Maar in elk geval wordt door de Vereniging van Neder landse Gemeenten aan de minister in ernstige overweging gegeven het rente gamma aan de marktverhoudingen aan te passen, opdat de gemeenten ook voor de consolidatie van haar vlottende schulden leningen zullen kunnen uitge ven. Er valt iets voor te zeggen, dat men in deze tijd de gemeenten niet geheel en al vrij laat in haar investeringen en de financiering daarvan, aan de andere kant is de financiering van de kapitaals behoeften der gemeenten via de Bank voor Nederlandse Gemeenten een ver dere stap op de weg van het dirigisme, waaraan we zo enigszins mogelijk moe ten trachten te ontkomen. Het kan niet anders of de hoge rente stand, nu weer aan de dag getreden door de emissie van De Bijenkorf, moet ook zyn invloed op de aandelen markt doen gelden. Want naarmate men van obligaties een hogere rente maakt, wenst de belegger ook een hoger rendement van de aandelen en de hoge rentestand is dan ook een van de redenen waarom er op de aande lenmarkt tot dusver nog geen koers- herstel is ingetreden. Het feit echter, dat vele aandelen thans een rende ment van 7 a 9 opleveren, wijst er op, dat men in deze tijd wel heel erg bang is voor risico's en daarom een terughoudendheid aan de dag legt, welke op de aandelenmarkt de omzet ten tot minimale bedragen heeft doen dalen. Men is zowel hier als in New York 'geneigd de zaken thans van de donkere kant te bekijken, waarbij wel eens ver geten wordt, dat, zo de inflatie als een gevaar voor de welvaart moet worden beschouwd, de terugdringing van dit ge vaar toch als een moedgevend verschijn sel mag worden aangemerkt. Wij zijn er van overtuigd, dat bijv. minister Zijlstra in de daling van de grondstoffenprijzen en in de daling van de vrachten, zomede in de lichte vermindering van de werk gelegenheid hoopvolle motieven ziet voor zijn politiek van prijs- en loonstabili- satie. Uit de cijfers, welke het C.B.S. publi ceert over de per 30 juni j.l. bij het Nederlandse bedrijfsleven openstaande orders valt voor de meeste groepen een teruggang te constateren, hoewel niet van grote omvang. By de klee- dingindustrie is het indexcijfer zelfs nog hoger dan drie maanden geleden en is vooral het ordercijfer van de export toegenomen. De metaalindustrie geeft een verlaging van 160 tot 156 te zien, waarin ook de verminderde or ders in de scheepsbouw tot uitdrukking komen. Maar de scheepsbouw zit, zoals bekend is tot over enige jaren vd en zolang van annulering van orders geen sprake is, blijft er in deze tak van bedrijf nog werk aan de winkel. Dat een bedrijf als Allan en Co opnieuw tot ontslag van personeel moest overgaan, is niet aan de conjunctuur ontwikkeling te wijten. Reeds enkele jaren heeft het bedrijf van Allan en Co teleurstellende resultaten opleverd, ter wijl andere dergelijke ondernemingen floreerden. De slechte gang van zakeit bij Allan en Co zal aan de leiding moe ten worden toegeschreven en het ge rucht. dat het bedrijf zal worden over genomen door Werkspoor is dan ook reeds enige tijd voor de aandelen de voornaamste steun. Normatief is dit geval niet voor de gang van zaken bij de Nederlandse industrie. De omzetten van de Nederlandse industrie zijn in het tweede kwartaal van 1957 nog groter geweest dan in het eerste, n.l. f. 7248 miljoen tegen f. 7127 miljoen, waarbij het teleurstellend is, dat ten aanzien van de export een teruggang valt te constateren. Het spreekt vanzelf, dat de maatre gelen, welke worden genomen om de inflatie tegen te gaan en voor het Nederlandse bedrijfsleven tot een gezon- I de ontwikkeling te komen, niet maar in enkele maanden het gewenste resultaat hebben. Het was te verwachten en door de minister van Financiën trouwens in uitzicht gesteld, dat de Nederlandse be talingsbalans over het eerste halfjaar EEN BELEGGING IN DE AMERIKAANSE ATOOMINDUSTRIE MET NEDERLANDSE GULDENS Het ATOMIC DEVELOPMENT MUTUAL FUND, INC. is een Amerikaans beleggingsconsortium dat alle facetten van de atoomkern- Industrie bestrijkt. Het ATOMIC FUND verwerft be langen met het doel voor zijn aan deelhouders uit de ontwikkeling van de kernenergie de grootst mo gelijke winst te behalen. Nederlandse certificaten van 10 aandelen ATOMIC FUND wor den verhandeld op de Amsterdamse Effectenbeurs. De koers per aandeel bedraagt circa f 21.-, overeenkomende met ca. f 210.- 4 per certificaat van 10 aandelen. Aandeelhouders ontvingen in 1956 aan dividend uit inkomsten en gerealiseerde kapitaalwinst f 7.92 per certificaat van 10 aandelen. De taxatie voor 1957 bedraagt f 13,87 per 10 aandelen, waarvan tot dusver f 12,59 uitgekeerd werd. Rendement-1956 3.7 Taxatie rendement-1957 6.5 Voor de aankoop van de Nederlandse certificaten ATOMIC FUND verleent uw effectenhandelaar of de firma D.W. Brand te Amsterdam gaarne bemiddeling. Het zo Juist in het Nederlands ver schenen jaarverslag 1956. van het ATOMIC DEVELOPMENT MUTUAL FUND. INC. is verkrijgbaar bij uw effectenhan delaar en bij de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam-C. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De „Anuga", de internationale levens- en ge notmiddelen-tentoonstelling, die om de twee jaar in de grote jaarbeursgebouwen aan de Rijn te Keulen wordt gehouden, is ook ditmaal een enorm succes geworden. In de eerste vier dagen hebben al meer dan 150.000 personen uit aller heren lan den de expositie bezocht. En dat behoeft niemand te verwonderen want eten en drinken nemen een grote plaats in het leven van het merendeel der mensen in en de smaken worden steeds verfijnder. Ons land is op deze internationale wapenschouw van de eet- en drinkwaren- Industrie met een collectieve inzending, die 24 stands omvat, schitterend voor de dag gekomen. Zij is op w ortreffelijke wijze door het „Cihan" in elkaar gezet. Wij hebben er ons een paar uur opgehouden en konden vaststellen dat het er daar veel drukker toegaat dan op de collectieve stands der andere landen! Ten dele komt dat door de bijzonder gunstige ligging als een Nederlands dorp aan een soort van plein temidden van de op nauwe straten lijkende corridors van het gebouw. Maar het komt ook, en piet in de laatste plaats, door wal ons land hier kan laten zien en proeven. De ene stand profiteert hier van de aantrekkings kracht welke zijn buurman op het publiek uitoefent. op de Anuga van 1955 toen onze collec tieve inzending op één na de grootste der buitenlanders was. Er worden goede zaken gedaan en er wordt bovendien voor een uitnemende propaganda der Nederlandse produkten gezorgd. Het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland, dat in Den -Haag is gevestigd, stelt in het midden Firma's uit 46 landen, over alle continenten ver spreid, laten dit keer hun mooiste en hun beste produkten op deze, in de loop der jaren vermaard geworden, show zien. Niet minder dan 29 staten zijn door collectieve stands vertegenwoordigd. De „Anuga" is steeds groter geworden. Twee jaar geleden moest er speciaal voor deze tentoon stelling een nieuw (achtste) gebouw worden bij gezet en thans is reeds de negende hal in gebruik genomen. van. het plein een schat van Nederlands fruit en groenten ten toon. die onophou delijk de aandacht trekken en de voor bijgangers en kijkers uitroepen van be wondering ontlokken. Grootste inzending uit liet buitenland Onze collectieve show beslaat een op pervlakte van 950 vierkante meter en is daardoor de grootste buitenlandse in zending van de gehele tentoonstelling geworden. Zij is weer iets groter dan die Toch iets laten betalen Het Nederlandse Zuivelbureau uit Rijswijk, dat er in de Bondsrepubliek een permanente vertegenwoordiger, de heer Rombach, op na houdt, laat hoofd zakelijk kaas en kaasprodukten zien. Er zijn kleine geillustreerde boekjes te krij gen, waaruit men kan leren wat voor verrukkelijke dingen men van kaas kan maken. Die boekjes kosten 20 pfennig. Men had ze de bezoekers net zo goed cadeau kunnen doen, maar als men het publiek op tentoonstellingen en jaar beurzen van een psychologische kant bekijkt, zo vertelde de heer Rombach ons. dan ontdekt men al heel gauw dat het niet veel waarde hecht aan druk werkjes die het voor niets heeft kun nen krijgen. De mensen smijten die al gauw weer op de grond en niemand kijkt er meer naar om. Als men er ech ter een klein bedrag voor heeft moeten P.T.T. leed in 1956 3.3 miljoen verlies Het vorig jaar heeft de P.T.T. afgeslo ten met een verlies van 3.3 miljoen gulden. In 1955 kon men nog een winst van 3.2 miljoen boeken. Het exploitatie saldo liep dus met niet minder dan 6.5 miljoen terug. En dat, terwjjl de omzetten stegen. Het grootste verlies werd geïncasseerd bij de postdienst, die het jaar afsloot met een nadelig saldo van 19.5 miljoen, hetgeen 5.7 miljoen meer was dan een jaar tevoren. De draadomroep ging iets vooruit, sloot 1955 af met een verlies van 5.8 miljoen, ditmaal bleef het tot 5 mil joen beperkt. De telegraafdienst haalde een winst van 2.6 miljoen, tegen 3 mil joen vorig jaar. De telefoondienst be reikte de grootste winst n.l. 12.8 miljoen, wat echter tegenover 1955 een teruggang van 3.5 miljoen betekende. Tenslotte de postcheque en girodienst, die 't jaar afsloot met een winst van 5.8 miljoen f 19553.5 miljoen). Rekening houdende met verschillende ongunstige factoren zou over dit jaar by de PTT een verlies van 50 miljoen verwacht kunnen worden. In het jaarverslag, waarin deze cijfers genoemd worden, memoreert men ook de personeelsschaarste, die vooral bij de posteryen grote moeilijkheden heeft ver oorzaakt, welke men tot nu toe echter het hoofd heeft kunnen bieden. Zoals wij reeds echter schreven, staat het telefoonbedrijf voor onoplosbare J problemen, daar lang niet voldaan kan worden aan de groeiende vraag naar aansluitingen. De P.T.T. vraagt zich ernstig af, hoe het in deze tijd van bestedingsbeperking mogelijk zal zijn de noodzakelijke grote technische voorzieningen te treffen om maar enigszins met deze dringende vraag gelijke tred te kunnen houden. Trou wens de investeringsmoeilijkheden baren de P.T.T. over het algemeen grote zorgen. Miltvuur in dierenpark tot staan gebracht Hoewel thans op alle verblijven van de roofdieren in het dierenpark te Rhenen bordjes met opschrift „miltvuur" zijn aangebracht, heeft de behandelende dierenarts, de heer G. H. P. J. Gouda- Quint te Heelsum verklaard, dat de ziekte tot stilstand is gekomen. De 19 jaar oude leeuw Max, die een miltvuur karbonkel heeft, heeft weer wat gegeten, terwijl het gezwel kleiner wordt. Een panter, welke eveneens sympto men van de kwaardaardige ziekte ver toonde, is alsnog ingespoten met milt vuur- en penicilline-serum en ook dit dier at vandaag alweer goed. Nog even zorgde een doodgevonden hertje voor een paniekstemming, doch na onderzoek bleek het dier niet aan miltvuur te zijn gestorven. De dierenarts heeft nu alle hoop, dat het levensgevaar voor de die renkolonie geweken is, zodat de schade vermoedelijk tot de twee tijgers beperkt zal blijven. De Veeartsenijkundige Dienst te Amersfoort heeft alle voor- zorgs maatregelen genomen om uitbrei ding van de zo gevreesde ziekte te voor komen. betalen, worden ze mee naar huis ge nomen om daar nog eens bestudeerd te worden. Wij hebben in de laatste tijd in veel Duitse steden in winkels in rood cello faan verpakte ronde Nederlandse kaas jes zien liggen. Ze vallen in Duitsland blijkbaar zeer in de smaak. Wij hebben ons wel eens afgevraagd waarom zij vaak „Geheimratskase" worden ge noemd. De heer Rombach wist ons een antwoord op die vraag te geven: het schijnt een Duitse verbastering van een Nederlands woord „heemraadskaas" te zijn. Heerlijke oesters Bij de stand van het Produktschap voor Vis en Visprodukten kan men voor een prikje oesters eten. Drie stuks met nog een delicieus glas Liebfrauenmilch (een uitstekende Rijnwijn) er bij voor maai- anderhalve mark. De heer Van Zesden vertelde ons daar, dat er elke j dag tussen de duizend en de vijftien honderd oesters uit Ierseke naar onze Nederlandse stand op de Anuga in Keu- len worden verzonden. Ze gaan des avonds per trein weg en komen de vol gende ochtend in Keulen aan. Er wordt in de restaurants en de café's van Keu- len al over gesproken. De kwaliteit van i onze Nederlandse, dat wil zeggen: I Zeeuwse, oesters, wordt geroemd. Het gerucht deed als een lopend vuur- tje de ronde: „heb je al gehoord, dat je zulke lekkere en goedkope oesters op de Nederlandse afdeling van de Anuga kunt krijgen?" Daarom vliegen ze dan ook de stand uit. De heer Van Zesden vertelde ons, dat hij er per dag wel drieduizend of nog meer zou kunnen kwijtraken. Steeds is hij na verloop van een paar uur aJ uit verkocht. Onze export van oesters naar Duits land laat nog altijd wat te wensen over. Van de meer dan 20 miljoen, die wij per jaar exporteren, gaat ongeveer 80 naar België en er gaan er slechts 600.000 naar de Bondsrepubliek. Waarom is er geen reclame voor eieren gemaakt Op één Nederlandse stand wordt kof fie uit ons land geschonken, die natuur lijk beter en goedkoper dan de Duitse koffie is. Men kan er ook Nederlandse jenever krijgen. Er worden elke dag heel wat glaasjes van dat kostelijke kleurloze vocht aan de man en aan de vrouw gebracht. Eén enkele Nederlandse koffiestand incasseerde op één dag al voor bijna 350 mark aan kopjes koffie. Eieren behoren tot de belangrijkste produkten. die ons land aan één stuk door naar West-Duitsland exporteert. Daarom verwonderde het ons, dat wij op de Anuga géén Nederlandse eieren zagen. Er waren wel eieren uit andere landen, zelfs uit Balkanstaten. De Ne derlandse pluimveehouders gingen waarschijnlijk van de veronderstelling uit ,dat er toch al genoeg eieren uit ons land over de Duitse grens gaan en dat er dus geen reclame meer voor nodig is, maar men had - zo menen wij - toch wel een paar foto's of diapositieven kunnen laten zien. Voor onze kaas, onze groente en ons fruit wordt toch ook pro paganda gemaakt, terwijl iedereen weet dat die in Duitsland bijzonder gezocht zijn. Aan boord van de Amerikaanse torpedojager "Huntington"die in de haven van Rotterdam ligt, heb ben gistermiddag 200 Amerikaanse bemanningsleden op eigen initiatief bloed afgestaan ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. Een opname in de bemanningsverblijven tijdens de „opratie-bloed' }n,laLdtiyi qunqen dz~ ze. weak de km botüürt. vjaxkjLvi, MISt WE MAKEN DE VERGADERINGEN AflmrREKicELykEg VbotsckotensTu Wi - bouw shwUk club jtaeftqogd&yfaywcn. <v~ nu wtee, Tjisx. qcjpast hei 3ofctoba*fefisb.o We. kjc&javv dJzze. week ttooedfizLufdt -*• kans op njooktvoest.»..

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9