Leidse „lichting 1955" wordt opgeroepen maandag B. en W. van Den Haag motiveren liun voorkeur voor Wils veen Plan Pijnackeris 145 miljoen duurder KOU, GRIEP, DAM PO Mr. J. Klaasesz stelt in Alphen commandopost B.B. in bedrijf Inenting tegen polio ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 In totaal bijna 1700 kleuters In het kader van de gisteren in ons blad aangekondigde strijd tegen de polio (kinderverlamming)volgens de plannen van minister Suurhoff zullen in drie jaar drie miljoen kinderen gebo ren in de periode van 19451959 worden ingeënt, wordt a.s. maandag in Leiden ,,de lichting 1955" opgeroepen. Dat men met deze leeftijd twee jaar begint, is maar niet toevallig. Waarnemingen hebben uitgewezen, dat zich in de kleu terleeftijd de meeste gevallen van kin derverlamming voordoen. In de komende jaren denkt men deze inenting welke op vrijwillige basis ge schiedt, uit te breiden tot de gehele kleuterleeftijd en daarvoor ook de leer lingen van de lagere scholen in aanmer king te doen komen. Dat men hiermede thans een aanvang neemt, houdt niets verontrustends in. Ook hier geldt: voor komen is beter dan genezen. In tegen stelling met vorige jaren is het verloop van de poliomyelitis absoluut niet alar merend. Vergeleken met 1956 een on gunstig jaar overigens is het aantal geconstateerde gevallen in onze stad aanzienlijk teruggelopen. Waren dit er het vorig jaar 32, w.o. zes met een blij vende verlamming, dit jaar zijn de ge constateerde gevallen nog te tellen op de vingers van één hand. Normaal zijn dit er niet meer dan twee of drie. De maandag aanvangende vaccinatie staat onder auspiciën van de G.G. en G.D., als uitvoerend orgaan van de z.g. Leidse entgemeenschap, waarin alle artsen en kruisverenigingen eendrachtig samenwerken. Bovendien verleent de afdeling bevolking haar administratieve medewerking, t.w. het uitlichten van de daarvoor in 'aanmerking komende kin deren. Zo is het bekend, dat de „lichting 1955" uit bijna 1700 kleuters bestaat. DRIE INJECTIES Het ligt in de bedoeling, dat deze kin deren over een tijdsverloop van circa 8 maanden drie injectias ontvangen. De eerste „prik" ontvangt de kleuter bij eerste oproep dus in de komende week de tweede injectie vier weken later, waarna nog een derde inenting circa zes maanden later volgt. In medische kringen wordt algemeen aangenomen, dat twee prikken reeds 75% zekerheid geven, hetgeen uit uitge breid Amerikaans cijfermateriaal gecon cludeerd kan worden. Hoewel de vaccinatie geen vol ledige bescherming biedt dit doet trouwens geen enkele vaccinatie wordt men pas, voorzover daarvan sprake is, immuun na de derde injectie. Helaas is thans nog geen vaccin beschikbaar, met levenslange beschutting, zodat de thans plaats vindende inenting over enkele jaren moet worden herhaald. Nadruk kelijk gaf men ons op de G.G. en G.D. de Leidse sterrenwacht kijkt naar kunstmaan MAAR NIET UIT WETENSCHAPPELIJKE BELANGSTELLING Van de zijde van de Leidse Sterrewacht deelde men desgevraagd mede dat men weliswaar zal trachten de kunstmaan zo goed mogelijk te observeren, maar dat de waarnemingen om verscheidene rede nen weinig zin zullen hebben. Ten eerste zijn de radioseinen die de kunstmaan uitzendt waarschijnlijk in code gesteld, die slechts door de Russen ontcijferd kan worden. Uit deze seinen kunnen vermoe delijk conclusies getrokken worden be treffende de temperatuur, de ionisatie, de dichtheid van de lucht, de aanwezig heid van stoffen in de luchtlagen die de kunstmaand oorkruist en vermoedelijk zullen er nog vele andere gegevens uit kunnen worden afgeleid. Ook beschikt men in Leiden niet over geschikte apparatuur om de kunstmaan in zijn baan te volgen. De snelheid van de bol is veel te groot voor de Leidse instrumenten. In Amerika heeft men speciale kijkers gebouwd die een eenmaal afgeschoten aardsatelliet kunnen blijven volgen gedu rende de enkele minuten die hij vanaf een bepaalde plaats is waar te nemen. Maar uit het waarnemen met een ge wone veldkijker zijn in het geheel geen conclusies te trekken. De Leidse sterrewacht zal blijven ob serveren. Het zal echter niet meer zijn dan gewoon .kijken' uit belangstelling. NADORST VAN 3 OKTOBER? Kreeg de politie op 3 oktober geen ge vallen van openbare dronkenschap te behandelen, gisteren is aan niet min der dan vijf personen ter ontnuchtering- een verblijf op het politiebureau aange boden. Nadorst van 3 oktober? BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN 'Bric Hiugo. zn van J. Schippers en A. Roesteen; Marja., dr van J. B. van den Bergih en A. P. G. Spaans; Fleter, zn van D. Hlogewonlng en C. G. van der Mark; Franoiaca Mania Antonila ,dr van W. T. J. Raaphorst en J. E. Overdevest; Gerardus zn van G. van Zeist e-n C. van den Broek; GorneiHls Johannes Maria, zn van A. I. van der Voorden en T. M. Loos; Elisabeth Pla Johanna, dr van H. W. Steverins en G. J. Moerkerk; Berendina Maria Geer- truMa, dr van H. W. Severlns en G. J. Moerkerk; Gerardus, zn van G. de la R-le en W. Petit; Alliida, dr van A. J. P. Sohra in a en A. Lepelaar; Johanna Wlllemilna, dr van" C. Hiundersmarok en J. W. van Leeu wen1; Yvonne, dr van D. Verweij en E. van Westuienen; Margaretha Smzanma, dr van J. Heymans en G. J. La Lam; Marianne, dr. van C. de Vries en C. C. Laibordus; Pe trus Wiliheflimjuis Jozef, zn van A. H. van Rijn en J. G. van Sohde; Hediwig Maria, dr van W. M. M. van Herwaarden en A. M. T Broeks; Nico, zn van J. van Veen en J. A. Oomen; Hendrik Abraham, zn van H P. Da-s en W. P. Wiggers; Frank, zn van P. E. Bulk en J. Weststejjn-; Peter Jan, zn v. J M. van den Breul en M. M. Mansveld ONDERTROUWD P. C. Teijl'lngen en A. T. Kamper; P. W Cellarlu-s en A. C. Sohiuniirman; J. H. Te- frère en A. Azler; C. W. M. Steyn en B, M. van dier Haeveau; I. van der Linden en A. J. Bekoel; M. Kokikedee en T. G. Monta- rius; W. van Weeghei en O. L. D. Pfister; G. Heijiiekamp en S. M. P. van Rooyen; J. [M. de Goede en J. H. M. Vin tg es; D. Kool- moes en M. Rietkerken; C. P. Vos en C. C. Niesten; C. Marcellis en M. W. van der Vet- G J. van de Meeberg en S. M. Oudshoorn A J. Tijssen en J. Boezaard OVERLEDEN E. van Rijn, 72 jaar, edhtgen. van W. de Boer; M. C. Suijdgeest, 87 Jaar, wed. van J Rietveld; J. Bannaart, 65 Jaar, man; J. G. van de Rotte, 64 jaar, man; G. J. de Jong 2 maanden, zoon; J. J. van den Wijngaard 77 jaar, wed. van J. H. M-ulder; A. C. Plug ge, 64 Jaar, eohtgen. van J. J. Kuitems; G. Blonk, 63 jaar, eohtgen. van P. AirnoldUis* M, J. Janzen. 3 maanden, zoon. verzekering, dat het aan te wenden vaccin volkomen ongevaarlijk is en dat over „complicaties" in het geheel niet gerept behoeft te worden. De regeling voor deze inenting is zo opgezet, dat alle daarvoor in aanmerking komende kleuters de eerste Injectie ont vangen In de periode van 711 oktober. Indien de ouders gevolg geven aan de wenken, welke zijn afgedrukt op de reeds ontvangen oproepingskaart en vooral op tijd met hun kleuter bij de G.G. en G.D. aan de Lange Mare verschijnen vergt een en ander niet meer dan ten hoogste 5 minuten. Voor de tweede en ook derde injectie wordt telkens een nieuwe oproep uitgescheven. Per injectie wordt een vrijwillige bij drage van f 1.gevraagd. Een bedrag het vaccin wordt door het Rijk be taald dat wordt bestemd om de administratieve en organisatorische kos ten te bestrijden. Nu alle artsen en kruisverenigingen con amore medewerking verlenen en het er bovenal om gaat om de jeugd te beschermen voor de kinderverlam ming, verwacht men, dat de ouders, hun verantwoordelijkheid beseffend, in de komende week gehoor zullen geven aan de oproep. Kolendampvergiftiging in de De Goejestraat Ten huize van de familië Romer in de De Goejestraat heeft zich gisteren een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan. Toen mevr. Römer na het af- wasen van de vaat in de kamer terug keerde, trof zij haar man bewusteloos m deze kamer aan. Onmiddellijk zette zij de ramen open en waarschuwde een arts en de G.G.D. Na het toepasesn van een zuurstofbehandeling keerde het bewust zijn van de heer Römer terug. De oor zaak moet worden gezocht in een vuile schoorsteen. Zondagmorgenprogramma Bijzonder Kerkewerk NEGRO-SPIRITUALS EN LITTLE ROCK Toen de Commissie voor het Bijzonder Kerkewerk der Leidse Herv. Gemeente besloot om a.s. zondag een programma van negro-spirituals in het Luxortheater te geven, was het niet te voorzien dat öeze liederen, die gestempeld zijn door het lijden en de geloofsvolharding van zwarte medemensen, door de gebeurte nissen in de zuidelijke staten van N. Amerika zulk een actuele achtergrond zouden krijgen. In het vraaggesprek, dat zoals steeds in het Luxorprogramma van zondagmor gen een brede plaats ontvangt, zullen ook vragen en opmerkingen i.v.m. Little Rock ter sprake komen. Dr. D. G. van Wengen, die reeds eer der in een zondagmorgenprogramma over boeddhisme medewerking ver leende en door zijn aandeel in activi teiten uitgaande van het Museum voor Volkenkunde voor velen in Leiden geen onbekende is, zal een historische toe lichting geven bij de spirituals, die ten gehore worden gebracht. Dr. P. L. Schoonheim zal voorzover nodig de bijbelse achtergrond van de teksten verduidelijken. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden: Winkelhuis/woonhuis Breestraat 73, uitkomende aan de Langebrug in bod; f. 70.000, koper: S. W. Hessels q.q. te 'r-Gravenhage, voor f. 73.000. Woonhuis Waardkerkplein 6. in bod f.810, koper J. de Bolster q.q. te Leiden voor f.885. Woon- en Winkelcomplex, pakhuizen Noordeinde 24, Valkensteeg 2, 2a en 4, in bod f. 24.500 en Lange Raamsteeg 61, in bod f.4500 zijn uit de hand verkocht. Ten overstaan van notaris M. P. Kap- tein te Leiden: Woonhuis Herensingel 13, in bod f. 3.600, koper J. van Bendegem q.q. te Leiden, voor f. 4.000. Woonhuis Herensingel 13a in bod: f. 7.300, koper J. Hoks te Leiden voor f. 7.600. Woonhuis Prinsenstraat 13, in bod f. 5.100, koper J. Ie Feber q.q. 'te Leider dorp voor f. 5.180. Huis, beneden en bovenwoning Prin senstraat 23/23a, in bod f. 4.600, koper B. de Kier q.q. te Utrecht voor f. 5.350. Huis, beneden en bovenwoning Prin senstraat 27/27a, in bod f. 5.800, koper B. de Kier q.q. te Utrecht voor f. 6.250. Huizen Prinsenstraat 62 en 64 resp. i nbod: f3.900 en f3.100. koper: Th. Ro- mijn q.q. te 's-Gravenhage resp. voor f 3.900 en f 3.100. Huis. beneden- en bo venwoning. Prinsenstraat 8080 a in bod: f3.100, koper: E. van Starken- burg q.q. te Leiden voor: f3.900. Huis, beneden- en bovenwoning, Sophiastr. 63/63a in bod: f4.200 koper W. J. Hoog kamer jr., q.q. te Leiden voor: f 5.700- Bouwgrond Sophiastr. hoek Oranjestr. in bod: f700, koper: H. Niepoth q.q. te Leiden voor f 1.050. Woonhuis Leven daal 153 in bod: f3.000. koper: J. Stig- ter q.q. te Leiden voor: f3.050. Woon huis Narmstraat 44 in bod: f 1.200, ko per: M. de Tombe q.q. te Leiden voor: f 1.350. Woonhuis Eerste Binnenvest gracht 28 hoek Narmstraat in bod: f 1.500, koper: M. de Tombe q.q. te Lei den voor: f 1.650. Woonhuis Maurits- straat 24 in bod: f 4.300 is niet ver kocht. Woonhuis Kijf gracht 16 in bod f2.500 is uit de hand verkocht. Woon huis Maresingel 40 in bod: f 5.000 is niet verkocht. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd: voor het doct.ex. Ned. rqcht mej. A. M. T. van Kempen te R'dam, mej. J. Steketee te Noordwijk, mej. E. M. Lemm te R'dam en de heren W. A. Entzinger te Leiden en J. W. Smit te Den Haag. voor het kand.ex. gen. II mej. A. M. E. Bulk te Boskoop, mej. A. J. van Hou ten te Den Haag, mej. H. J. G. van Oosterhout te Haarlem, mej. E. A. S. Pronk te Den Haag en de heren W. J. F. B. Boerrigter te Heemstede, H. T. Boucher te Wassenaar, A. Bijl te Den Haag, J. S. van Dam te Amsterdam, J. G. Dresscher te R'dam, H. R. Groesz te Rijswijk, A. B. Haartsen te R'dam, J. Junge te Leiden, H. A. E. de Koning te Leiderdorp. W. v. d. Leeden te Voor schoten, L. J. H. Lempers te Den Haag, A .H. Mulder te Waddinxveen, J. van Noort te Leiden, J. H. M. Pieck te Oegst- geest, R. la Revière te R'dam, E. A. de Ruiter te Breda, J. Veldkamp te Den Haag, J. J. Veltkamp te Driehuis en C. R. Vonk te Den Haag; voor het doct.ex. gen. II mej. C. A. Bakker te Velsen (cum laude) en de heren D. Maingay te Bussum, J. H. I Scheeper te Zeist en H. Smith (USA);| I voor het semi-artsex. de heren H. A. L. Clasener te Leiden, J. C. Huijsmans WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen De Wit en Paulides. ZOETERWOUDE Raadsstukken Water wordt duurder In de op 11 oktober a.s. te houden vergadering van de raad zal o.a. worden behandeld de verhoging van de vergoe ding aan de gemeente Leiden voor de brandverzorging. Leiden heeft zich in 1949 bereid verklaard de brandbestrij ding in deze gemeente verzorgen. Zoe- terwoude betaalde hiervoor aan Leiden ten vergoeding van f Ó.50 per inwoner met een minimum van f 3000.per jaar. Gezien de stijging van de kosten der brandweer werd deze vergoeding in 1954 verhoogd tot f 0.63 per inwoner. B. en W. van Leiden hebben nu bij schrijven van 11 sept. 1.1. medegedeeld, dat de kosten van de brandweer sinds 1953 zijn geste gen van f239.000.— tot f383.000.—. Het is dus billijk, dat ook de vergoeding van Zoeterwoude aan Leiden wordt ver hoogd. Gezien de geringe brandfrequen- tie in Zoeterwoude behoeft deze verho ging geen gelijke tred te houden met de totale verhoging der kosten. Een verho ging tot f 0.70 per inwoner wordt echter billijk geacht. B. en W. van Zoeterwoude stellen aan de raad voor hiertoe m.i.v. 1 jan. 1958 te besluiten. Verder komen aan de orde de begrotingen voor het iaar 1958. De begroting van het water leiding bedrijf geeft een zeer somber beeld. Hoewel de post onderhoud ten op zichte van vorige jaren drastisch i verlaagd, kan de begroting slechts slui tend worden gemaakt met een post voor onvoorziene uitgaven van f 227.33. De waterleidingcommissie wijst er op. dat de ontvangsten geen gelijke tred hebben gehouden met de uitgaven. De Commis sie stelt dan ook voor naar verhoging der inkomsten uit te zien. Aangezien de huurwaarde van de aangesloten perce len de grondslag vormt van het water- tarief, waren B. en W. in de mening, dat door de huurverhoging per 1 aug. j.l. de watertarieven zouden stijgen. De minister van Economische Zaken heeft echter beschikt, dat zulks niet mag. De enige mogelijkheid om de inkomsten te versterken is dan ook de prijs voor het oververbruik van water te verhogen van f 0.15 per m3 tot f 0.25 per m3. Dit zal een hogere opbrengst geven van f4000. B. en W. stellen de raad voor aldus te besluiten. RAADSAGENDA De raad van Zoeterwoude komt vrij dag 11 oktober 1957 te 19.45 uur ten gemeentehuize bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Toekennen van een vergoeding inge volge artikel 13 van de L.O. wet 1920; verhuur van een perceeltje grond nabij de Geerbrug: verhuur van een perceel tje grond aan de Antoniusstraat; ver zoek om subsidie van de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden; verhoging van de vergoeding aan de gemeente Lei den voor de brandverzorging, wijziging van de kindertoelageverordening; jaar wedden van de ambtenaren van de burgerlijke stand; verhogen van de prijs per M3 voor het oververbruik water; aanbieding van de rekeningen over het jaar 1956; aanbieding van de begrotin gen voor het jaar 1958; beslissing over de door dokter Kortmann ingediende bezwaren tegen het amoveren van de Steenbrug; uitvoeren van werkzaamhe den aan de Steenbrug. de Schoutenbrug. de kaden langs de Weipoortseweg en het Watertje. Primeur voor Rotterdam Een primeur voor de Rotterdamse haven en het Europese vasteland. Van ochtend heeft de hoofddirecteur Alge mene Zaken en Radio van de P.T.T., ir. A. J. Ehnle in het gebouw van de Kon. Scheepsagentuur Dirkzwager N.V. te Maassluis een Rijksradiostation voor havenverkeer in gebruik genomen, dat de naam draagt Maassluis Radio Dirk zwager. Het gaat hier uitsluitend om havenverkeer ten dienste van de veilig heid van schepen en bemanning. Wisse ling van andere berichten komt pas op de laatste plaats. Tot nu toe moest voor elk bericht naar de schepen een motor bootje gestuurd worden, omdat op de rivier de gewone radio-installatie niet gebruikt wordt. Er zijn nu aparte fre quenties beschikbaar. Vandaag uitspraak in het proces tegen Djilas Na negen en een half uur is gisteren het proces tegen de voonnalige Joego slavische vice-president Milovan Djilas, dat vrijdagochtend begon, tot heden ver daagd. De rechter deelde mee, dat „za terdagmiddag vonnis gewezen zou wor den". De geheime zitting eindigde met een pleidooi van de verdediger, dat twee en een half uur geduurd heeft. De door de verdediger aangevoerde argumenten zijn niet bekend. Naar verluidt heeft Djilas niet het woord gevoerd, maar alleen vragen van 'technische aard beantwoord. Hij werd na afloop van de zitting in een gesloten gevangenisauto naar de gevangenis teruggevoerd. 6 meer voor artsen (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen is tussen de huis artsen en de Ziekenfondsen overeen stemming bereikt over een verhoging van dg honorering van 6% voor de artsen, zulks in verband met de stij gende kosten van het levensonderhoud en van de praktijkkosten. De verho ging is ter goedkeuring voorgelegd aan de Ziekenfondsraad. De minister van Sociale Zaken zal er daarna nog zijn akkoord aan moeten geven. Politie in het nauw in een rede voorstad van Parijs Ruim twintig politiemannen hebben de afgelopen nacht te Villeparisis, een voorstad van Parijs, de nacht in een doodlopende straat moeten doorbrengen, doordat zij door demonstranten, die door communisten werden geleid, wer den belegerd. De agenten hadden van de prefect van 't departement Seine-et-Marne opdracht gekregen een woning te ontruimen, die door het communistische bestuur van Villeparisis aan een ander gezin was toegewezen dan door de departementale overheid was bepaald. Toen de politie onder leiding van de plaatselijke com missaris donderdagavond deze opdracht uitvoerde, barricadeerden betogers de toegang tot de straat, o.a. met een brandspuit, die voor gebruik gereed werd gehouden. Tegen het aanbreken van de dag kregen de belegerden van buitenaf hulp, waardoor er een einde kwam aan de blokkade. Amerikaan wordt directeur van het Int. Atoombureau De Amerikaan W. Sterling Cole is gis teren te Wenen door de raad van gou verneurs van het Internationale Atoom bureau aangewezen als directeur-gene raal van dit bureau. Deze benoeming moet nog bekrachtigd worden door de algemene conferentie, die maandag in buitengewone zitting bijeen zal komen. De directeur-generaal, die voor vier jaar benoemd wordt, is de hoogste functio naris van het bureau. Hij is in het bij zonder verantwoordelijk voor de verbin tenissen die het bureau aangaat en voor de organisatie en het personeelsbeleid. Hij staat direct onder de raad van gouverneurs. Sterling W. Cole is sinds 1935 Repu blikeins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij werd in 1904 geboren en studeerde aan de universi teiten van Colgate en Albany rechten. Ds A. J. WORMGOOR VEERTIG JAAR PREDIKANT. Maandag viert ds. A. J. Wormgoor, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage zijn veertigjarig ambts jubileum. De jubilaris werd 7 oktober 1917 te Harich in het predikambt be vestigd. In 1920 vertrok hij naar Alblas- serdam, in 1926 naar Bussum en op 15 maart 1931 deed hij intrede in zijn laatste gemeente te 's-Gravenhage als opvolger van dr. J. P. de Bie. Ds. Wormgoor, die in mei 1956 met emeritaat ging, is thans nog voorzitter van Iko. Plaatskeuze van nieuwe stad (Van onze Haagse redactie) In een uitvoerige nota, welke B. en W. van Den Haag hebben aangeboden aan de gemeenteraad, zetten zij de technische gronden uiteen, waarop hun inziens voor de bouw van een nieuwe stad ten behoeve van de Haagse agglo meratie het plan „Wilsveen" verreweg de voorkeur verdient boven het plan „Pijnacker". Zoals bekend hebben zij betreffende het plan „Wilsveen" tezamen met hun Advertentie zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm.snuift en wrijft U weg met Doorbraak westerse cultuur in Polen Politieke koers blijft nog op Moskou gericht (Van onze Weense correspondent) Dat Polen in de afgelopen jaren ook op oultureel gebied goede betrekkingen met de Sovjet-Unie heeft onderhouden, blijkt uit de redhten, die a-an de Sovjet- Unie betaald moesten worden. In 1956 bedroegen deze voor auteursrechten al leen al 578.000 roebel, waarbij men dan nog 150.00 roebel moet rekenen, die voor de Pools-Russisdhe culturele be trekkingen werden uitgetrokken. Ofschoon Polen deze betrekkingen niet wil afbreken al was het alleen maar om politieke overwegingen neemt de doorbraak van de westelijke cultuur ontegenzeglijk toe. Op het ogenblik worden er namelijk meer dan vierhonderd toneelstukken van Wes terse auteurs in het Pools vertaald om binnenkort 'te worden opgevoerd. Daar onder bevinden zich 150 Franse, 100 Engelse, 50 Duitse (uit de Bondsrepu bliek) en 20 Italiaanse toneelstukken. Voor de opvoering van buitenlandse stukken betaalde Polen in de eerste vier maanden van het lopende jaar 140.000 zloty in deviezen aan Frankrijk, 120-000 aan Engeland, 50.000 aan Tsjeöho-Slo- wakije en meer dan 50.000 aan Italië. Gelijktijdig werden aanzienlijke bedra gen voor rechten uitbetaald aan com ponisten in Frankrijk, de Duitse Bonds republiek, Engeland, Italië en Oosten rijk. Intussen staat de Sovjet-Unie nog altijd bovenaan, want het Poolse mi nisterie van O., K. en W. heef-t voor het lopende jaar 700 000 roebel aange vraagd, waarvan 600.000 ter beschikking werd gesteld. Modernste apparatuur voor verbindingen De Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gistermiddag in aanwezigheid van de Kringraad, bestaande uit de burgemeesters uit de kring, en verdere genodigden, de nieuwe onder de ge meentelijke Nijverheidschool voor Meisjes te Alphen gebouwde commandopost van de Bescherming Bevolking officieel in bedrijf gesteld. te Stampersgat, W. H. Leers te Heerier- heide en J.P.M. Wagenaar te Maasniel; voor het artsex. mej. C. F. Schüller te A'dam, mevr. L. L. J. Stokhuijzen Ochtman te Leiderdorp en de heren F. M. Lalisang te Oegstgeest en H. Mei- nardi te Den Haag. Onze stadgenoot, de heer W. M. Harinck, is aan de Tech. Hogeschool te Delft geslaagd voor het prop. examen voor elektrotechnisch ingenieur. Gistermiddag is op de wegkruising Morsstraatlste Binnenveststraat een 59-jarige voetgangster uit het Trans- vaalhof aangereden door een bromfiet ser. De voetgangster, die zonder op het verkeer te letten de rijweg overstak, liep een hersenschudding en een hoofd wond op. Te voren was mr. Klaasesz door de voorzitter van de Kringraad, burgemees ter Z. Bruins Slot van Alphen, In de commandokamer hartelijk welkom ge heten, waarbij hij zich eveneens met een speciaal woord van welkom richtte tot de provinciaal adviseur van de B. B., mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen, de ge westelijk commandant van de B. B. de generaal b. d. Daniels en de Rijksinspec teur generaal b. d. Van den Eem. De voorzitter wees erop, dat de Kring Z.-H. III thans ruim 1400 noodwachters heeft gecontracteerd, waardoor de posten in het algemeen voor 86% bezet kunnen worden. Slechts de bezetting van de me dische sector blijft onder het gemid delde. Op uitnodiging van de voorzitter stelde mr. Klaasesz de apparatuur in werking, waarna de gasten getuigen waren van een kleine verbindings oefening. Vervolgens gaf het hoofd van de Kring Z.H. III de heer A. Ros een uitvoerige uiteenzetting van de wijze, waarop in de nieuwe commandopost gewerkt wordt. De heer Ros herinnerde aan de wijze waarop de plannen voor de bouw van deze moderne commandopost tot stand zijn gekomen. Drie jaar geleden werd daartoe door de toenmalige burgemeester van Alphen, de heer Ed. C. Witschey, het initiatief genomen. Met nadruk wilde de heer Ros er nog eens de aandacht op vestigen, dat de blokploegen in een gemeente nimmer deze gemeente zullen verlaten om elders hulp te verlenen. Deze hulp zal slechts verleend worden door de mobiele over heidsdiensten. VEILIG WERKEN Nadat de gasten de nieuwe comman dopost bezichtigd hadden, sprak de com- 1 Mr. J. Klaasesz r.) stelt de ont- apparaten in werking in de nieuwe commandopost van de Kring Z.-H. III van de Bescherming Bevolking. missaris zijn grote vreugde uit over de ingebruikneming van deze model com mandopost, die nu eens echt afgestemd is op de werkelijkheid, waarvan wij al len hopen, dat deze nimmer zal komen. Het is prettig, aldus mr. Klaasesz, dat men weet, dat de overheid de B. B.-ers de nieuwste apparaten ter beschikking wil stellen, waardoor zo veilig mogelijk gewerkt kan worden. „Ik feliciteer U allen recht hartelijk met deze prachtige commandopost", zo besloot mr. Klaasesz zijn toespraak. Hierna begaf het gezelschap zich naai de zaal van Hotel Toor, waar verfris singen werden aangeboden en men nog enige tijd verbleef. INRICHTING. Behalve de commandokamer en de ver bindingskamer, bevat de commandopost een ordonansenverblijf, heren- en dames- toinletten, een garderobe, en flinke keuken, en een ruimte, waarin de lucht- ververschingsapparaten staan opgesteld. Deze lucht kan zowel rechtstreeks als via gasfilters naar binnen worden gezogen. Voorlopig beschikt de verbindingskamer over een centrale met vier 'telefooncel len; er komen echter nog drie cellen bij voor een directe verbinding met de pos ten in Alphen zelf. Op 23 oktober zal de nieuwe com mandopost ln een speciale grote oefening voor de eerste maal daadwerkelijk be proefd worden. ambtgenoten van Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Nootdorp een schrijven gericht aan Ged. Staten van Zuid- Holland. Ter staving van hun opvatting aan gaande beide plannen voeren B. en W. van Den Haag o.m. het volgende aan; Het plan Wilsveen verdient uit een oog punt van planalogisch, agrarisch, ver- keers- en recreatie-beleid verre de voor keur boven het plan Pijnacker. Boven dien zal dit laatste plan veel meer tijd vergen om te worden verwezenlijkt Hier komt nog bij, dat de bodemgesteldheid en de waterstaatkundige toestand voor de bouw van een stad onder Wilsveen het gunstigst zijn. De verwezenlijking van het plan Wils veen zal tenslotte belangrijk minder kos ten vergen, hetgeen een sterke invloed ten goede zal hebben op de bouwgrond prijzen en de woninghuren. Zo zullen de totale meerkosten van het plan Pijnacker volgens een - uiter aard zeer globale - berekening van B. en B. van Den Haag 145 miljoen gul den bedragen o.a. tengevolge van de verwijdering en verplaatsing van 210 hectare tuinbouwbedrijven, de moei lijke waterstaatkundige toestand, de grotere funderingsmoeilijkheden, de rioolwaterzuivering, de ondertunneling van Ypenburg en de ophoging c.q. om legging van de Hofpleinspoorweg. MARKTBERICHTEN LEIDEN 5 oktober. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Per 100 kg.: Appelen 6385, andijvie 1326, pronkbonen 54 69, snijboneln 129143, stambonen 93 111 .stokbonen 106144 rode kool 1113, gele kool 68, groene kool 1114. sprui ten A 5464, waspeen 1618. witlof 85 114 sla A 5. Per 100 bos: bospeen 23 29, peterselie 79, selderie 813. BOSKOOP. 4 oktober. Coöp. veren. „De Boskoopse Veiling". Rozen, gr.bloemig 20 stuks: Vierlanden 4.605.60, Edith Helen 4.60. Better-Times 3.40—3.80, Hadley 1.30 —1.90, Mad. Butterfly 2.00—3.80 Pech- thold 2.803.80, Mad. Jules Bouché 1.80 3.20, Duisburg 2.603.80, Rosalandia 1.40, Baccara 5.207.60, Gem. rozen 1.20 2.20. Babyrozen 10 stuiks: Byou 50 55. Juweeltjes 80—1.00, Else Poulsen 90 1.60. ld. eenbloemig 3342, Sweetheart 1.70—2.50 ld. White Sweetheart 38—65, Nimph 3.506.70. Ellen Poulsen 75—1.20, Moulin Rouge 60, Gloria Mundl 1.30 1.60, Pinochio 1.40, Wolfs Glorie 5085. Diversen per bos 10 stuks: Iris 1.101.80, Heestertakken met bes 1.201.70. Dah lia's 50. Vuurpijlen 8095, Herfstasters 2560, Chrysanten ln soorten en kleu ren gr.bloemig, le kw. 2.502.70, ld. 2e kw.' 1.80—2.50, ld. kleinbloemig le kw. 1.50—1.85. ld. 2e kw. 52—90. ld. gemengd 661.05, Sweeuwbestakken 5581, Clema tis Prins Hendrik 2.80, ld. Mevr. le Coul- tre 2.90, Pernettyatakken met rode bes 1.902.60, ld. gemengde bes 1.902.90, Sierpluimen, per pluim 38, Pernettya- planten met witte bes, per plant 1.70 2.00 ,ld. rode bes le kw. 1.702.00, ld. Ï3 kw. 1.05—1.40. KATWIJK AAN DEN RIJN, 4 oktober. Groenteveiling. Waspeen A 11.5017.00, Idem B 11—16, Idem fijn 17.50—26.60, bloemkool A 1329. Idem B 1012, bos peen 2535, peterselie 11.4011.50 prei 1417, spruiten 2754. kroten 6.00 8.50, uien 614, groene kool 8.1010.10, rode kool 4.8011.60. prlnsessenbonen 29 142, pronkbonen 4546, tomaten 23 29. andijvie 22—29. LISSE, 3 ökt. Bloeanbollenvelling. Voor de plantgoed veiling van H.B.G. be stond grote belangstelling. Er was een be hoorlijke aanvoer en nagenoeg alles werd verkocht. TULPEN z. HO per 100: Bartigou 1,80; Blue Parrot 2,05; Oamp- ftre 1,80; Olara Buitt 1,60; Cordiel'l Huil 1,00; Edditfh Eddy 2,16; Elmus 2.0O- Fan tasie 2,Golden Harvest 1,85; Ing-les- comibe Yellow 1,60; Kleurenpracht 1,90; Kleurenpracht 1,90; Krelage's Triumph 1,50;" Miss Ellen Wilmot 2,40; Orange Fa vourite 2,00; Fhdl. de Comdnes 1.40; Prin ses Elisabeth 2,00; Rijnland 2,40; Sunshi ne 3,00; Telescopium 2.16; v. d. Eerden 2.20; Vlamemnspel 3.76; WLllaam Pitt 2,20 Yellow Giant 1,90. TULPEN per HL: V. d. Eerden 55.—; Ediitto Eddy 65,—; Golden Harvest 45,Prins van Oosten rijk 100,Weber 40, NARCISSEN per mand: Carlton 16.Flower Record 16,Ge ranium 14,Golden Harvest 28,King 12,Cheerfullness 12, RIJNSBURG, 4 okit. Bloemenveiling BLOEMENLUST. Horwood 80—100; Shir ley wit 8095; Chats worth 90116; Wen dy 6575; Bright Eye 6'570; Mosquito 6570; Samaira 85100; Shirley creme 7590- Eng. Bruin 90lilO; September 80 90; Corona 90105- White Hope 1O0 120; Bounty 7590; Marlon 90100; ge- glozen: MJgoli 18—22; White Hope 20—20; ay Dream 2226; Horwood 1022; Dah lia's: Gerry Hoek 400450; Elsjes 380 430; Kochelsee 360420; Purity 420500; Passepartout 360420; Enkele Asters 30 40; Gele Grietjes 2636; Afrikanen 30 35; Leeuwenbekjes 3035; BWianten 300—360. RIJNSBURG, 4 okit. Groenteveiling- aardappelen 1113; andijvie 2025; groene kool 9lil; rode kool 412; was peen A 1020; B 812; uien 1216 per kilo; peterselie 10-14; selderie 710; ker vel 810; radijs lil12; boepeen 1035 per bos; bloemkool A 10—20; B 10>12; O 10—11 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 4 oktober. Bloemenveiling. Anemonen 5866. Asters 3243. Cyclamenbloemen 1.101.19. Dah lia's 3452. Troschchrysanthen. Bright- Eye 72—84. Jellow Triumph 90—1.07. Mosquito 6880 Horwood 561.00, Film ster 6268, Garden White 6269. Crim son Champion 721.07, Chatsworht? 60 1.04, Shirley 64—1.07. Silvia 58—72, Old- land Scepter 88—1.10, Beryl 86—1.27, Sa lamander 801.05, Glacine 1.001.04, Marianne 7787 Precise 5892. Charity 6883 per bos. Idem geplozen: Alfretton 18—25, Migoli 14—21. Southdoron Pink 3143. Silvia 13—19. Perfection 25—38, Viscount 26—29, Mlllersdale 24—33, White Joy 24—36, White Hope 18—24. Cham pion 1929, Gift 1419 Lummina 25 28. Daydream 1321, Fred Yule 2635, Am. - aanwinst 2529, Rayonanten 34 56. Am. anjers 2031. Ornlthogalum 24 26 per stuk. ROELOF ARENDS VEEN, 4 oktober. Groenteveiling. Aardbeien 1.46 per 2 ons doosje. Tomaten A 60.0074.00. idem B 46.00—56.00. idem C 40.0049.00, Idem afw. 20.0039.00 kropsla 3.0010.00, an dijvie 13.0016.00, bloemkool 10.0029.00 kassn ij bonen 128.00142.00. idem stek 85.00104.00, pronkbonen 32.0045.00, dubb. stambonen 37.0062.00 per 100 kg., stoofsla 85.00135.00 per kist. TER AAR, 4 otk. Groenteveiling kassnijbonen 119132; idem B 731Ü0; Idem stek 2766; stamprlncessenbonon 6775* witte pronkers 28—45; idem B 20 26; Tomaten Export: A 58—71; Idem B 4956; idem C 3048; tomaten binnen land: A 2658; idem B 2554; Idem C 20 45; idem CC 2024; idem bonken 20 30; andijvie 713; aardappelen 13; rode kool 10- savoye kool 11; uien 1114; prei 12; postelein 1518; raapstelen 7; spina zie 35; spruiten 36 alles per kg., sla A 8— 13; idem B 46; bloemkool A 3436; ld. B 1622; Idem C 1112; komkommers A 28—30; Idem B 14—19; idem C 8-12; al les per stuk; meloenen 2538; idem stek 8 per stuk; Appels: Cox Orange Pippin vaa 48; Peren; St. Remy val 42 per kg. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7