Kerkdiensten Leiden en omgeving FILMS VAN DEZE WEEK: „Voddenrapers van Abbé Pierre" Zondag 6 oktober KLAVER VIER Kerkelijk Leven Pommeltje in Bollebozenland ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 Lelden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. H. Mondt te Haren; (Ge bedsdienst voor Israel), 7 uiur dr. P. L. Schoonhei m. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. M. Obte- vanger. Oosterkerk10 uur ds. J. de Wat; 5 uur ds. J. van der Wiel. Marekerk: 10.3-0 uur ds. J. van der Wiel (Geziueddenst). Kool-kapel10 uur ds. J. N. die Ruiter, 7 uu-r ds. J. N. de Ru-l-ber. Maramatihakenk11 uur ds. J. Groot. Herv. Sohoo-l Boshulzerkad-e9.30 uur ds J. Groot. Herv. Muilosohool Asser-straat10 uur ds. D. J. Vosser-s. Ver. Vrijz. Herv. (Leid-se Voü-köhuiis 1-0.30 uur ds. W. J. H. H-ubee-k. Eglise Wallomie: 10.30 uur ds. Oh. Ca ban-is. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dhr J Kooy. Diaconeesenhu-is; 10 30 uur dr. K. E. H Oppenheimer. Jeugd-kenk AviCa Gymnasium)10 uur d-hr J van Leeu-wen. Gerei Kerken Zuiderkerk10 uur dr Dronkert; 5 uur dr. Westerink. Herengracht10 uur dr von Meyenfeld-t. 7 uur dr. Dronkert. Oude Vest: 10 uut ds. Heu-le5 uur ds. J. C. J Km per van Den Haag-West. Ma-ra-na-bhatkerk9.30 uur ds. W. Re-es- kamp, van Den Haag-West; 5 uur ds Heutt-e. School Teld-erjikade1-0 uur dr. Weste- r-in-k; 5 uur d-r. von Mieyen-fel-dit Geref. Kerk (art. 31): 8.30 en 5 uur (Lu-th. Kerk); d-s. W. G. de Vries. Ohr. Geref. Kerk: 10 u-ur (onderwerp Bazuin. kruik, falk-kel); en 5 uur (onder werp: Wat God voor doodslag houdt)ds C. van der Weele. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mole naar. Erang. liut-hGemeente: 10.30 uur ds. mx. P. Estlé te Zaandam. Doop;gez. Gemeente: 10.30 uur ds. S. L. Verheus. Rem. Geref. Gemeente: 10.30 uur da E. B A. Poortman te Lochem. Oud Kajth. kerk (Zw. Singel 50): 9.45 u. Hoogmis; 2.30 uur Engelse dienst (woens dag 9 uur H Mdsl. Vrije Karth. Kerk Vreewij-ksbraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenech-uur 4) 10.30 uur dienst. Leger d-es Heils: 10 u-ur hedliigingsdienst, €.45 uur straatp-reddking Gangetje; 7.30 u. verl oss'im gssam-e nikomst Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. E. G. Boesen-kool; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Ohr. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. K. Bokhorst van Naarden. Alplien aan den Rijn Herv. Gem. Jul.anaetraa-t9 uur ds. J. H. Bogers. In- le.d-ing kaud. J. C. Schoneveid; 10.30 uur vicaris J. Zagenva; 6.30 uur ds. P. A. Le- feber; Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. M. Ha- nemaaijer; Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds M. Ha.ne-maa.ijer; Kajpel Hooütotraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. J. Jorissen-; Oudshoorn- seweg 10 uur ds. G. Oadée; 7 viur ds. W. J Hubeek van Leid'en. Jeugddienst; Mar tha-Stdoh-td-ng: 10.30 uur ds. G. de Ru te Rotterdam; Geref. Kerk Zui-derkerk: 10 u. di. G. van der Zaniden van De Bilt; 6.30 uur ds. F. Vroon te Rotterdam (C); Noor d-er kerk 10 uur ds. G. Muld-er; 6.30 uur d-s. W. Wijrna; Au-la Chr. Lyceum: 10 uur Os F. Vroon; 6.30 uur ds. G. Mui-der; Hooftstraat10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (art. 31): 9 en 4.45 uur prof. dr. H. J. Jager van Kampen (H.A.); Chr. Geref. Kerk van Reedestraat: 10 en 6 uur tis M. S. Roos: Oud Geref. Gem. van Mandersloostraat; 9.30 en 4 u. leesdienst; Rem. Geref. Gem. van Mand-ersloostraat 7 uur ds. J. van Goudoever van Lei-den: Evangelisatie IJsclu-bgebouw-10 uur H.A.; 6.30 uur Evangelist J. B. Klein Haneveld te Zwam-merdam. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. Alers van Rotterdam-; 6 uur ds. M. O t te vanger van Leidien: Geref. Gemeen-te: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. D v. d. Lin-dten van Den Haag; 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch; Nieuwerbrug: 6 30 uur ds. J. C. Ter-louw; Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. J. H. Mu-lder van Rotterdam; Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. A. C. Kersten; Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur d6. W. van der Kerk van Gork-um; Geref. Kerk (art. 3-1): 10.45 uur prof. dr. H. J. Jager van Kampen; 5 uur de. L. A. F. Godschalk v. Min-nertsga; Geref. Gem.: 10 en 6 u. lees dienst; Lu-th. Gem.: 10 uur ds. W. F. Schroder em. pred. te Bussum; Evang. Kring: 10 uur Ere-d-ienst; 7 uur dhr J. Leodekker van Ede. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. J. Pronk; Geref. Kerk; 9 30 en 5 uur ds. G. Leene: Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 uur ds. P. J. de Bruin; Geref. Gem.: 9.30 en. 6 uur leesdienst. Hazerswoude Herv, G-em. 9.30 uur ds. Chr. v. d. Leed-en-; 6.30 u-u-r -vicaris Schip per van Lis-se; Geref. Kerk: 9.30 uur os. M. J. Mulder van HeerdeBe-vestiging ds. N. W. v. d. Hou-t)6.30 uur ds. v. d. Hout (In-trede). Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer; 5 uur ds. A. van Leeuwen van de Kaag Geref. Kerk: 10 uur ds. A. K Krabbe; 5 uur ds. P. D. Kiuyper van Sas- senheim: Ohr. Geref. Kerk:" 10 en 5 uur ds. A. H. Schippers; Prat. Bond: Nvitsge- bouw: 10 uut ds. Hoekema. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. Rotb. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. A. van Leeuwen; 5 uur dhr E. L. de Wit van Noordwljic. Katwijk aan den H(jn H-erv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. M-a-kkenze; 10.30 uur (gymn-astnek-l-ak-aa-l N-aroisstra-at)ds. H. J. van Achterberg te Leiden; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katw(jk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uut d-s. Jac. de Vos: 6 uur d-r. F. A Nolfl-e van LeidenOude Keric :10 u. ds. A. Groot; 6 u-ur ds. D. Bou-manKapel: 10 uur ds. W. A. B. Hagen; 5 uur ds. Jac. de Vos: Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F. Pijlman; 5 uur ds. B. Bou-ma u-it Noord- wijk: Zeehospitium: 6.45 uur ds. B. Bouma uit Noordwij-k; Ohr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. H. L van der Meade uit Den Haag; Geref. Gem. Remisestraart10 en 5 uur leesdienst; Geref. Gem. i-n Ned. Casa Cara: 10 en 5 xmr leesdienst: Geref. Kerk (art. 31)9.30 en 5 uur ds. C. J. Breen. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselm-an; Geref. Kerk 10 uur ds. Zij-lstra; 7 uur d-s. Westerink van Leid'en. Lehmilden Herv, Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Glj-bers; Geref. Kerk: 9.30 u-ur ds. P D. Kuiper te Sasse-nhe-im; 2.30 u-ur ds. H. v. d. Berg te Sassenheim. Leiderdorp Herv. Gem. Kerk: 10 uur (H.D.) en 6.30 xvur ds. J. P. Honnef; Kerk- zaal: 10.30 u. ds. T. Oostenbrxig -van Bu6- sxvm: Geref. Kerk: 10 xvur ds. Dijk; 6.30 u. ds. A. Dragt va-n Niexiwer A-msrtelKerk zaak 9 uur ds. Dragt. 5 uur d6. Dijk; Ver. Vrijz. Herv.10.30 uur ds. P. N. Kruis wijk te Haarlem. Lisse H-erv. Gem.: 9.00 en 10.30 uur ds. G. Pet-tanga7 uur ds. G. Pettinga; Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 uur dr. D. K. WieOeriga, Wassenaar; 5 uur ds. G. Toornvliet. Bl-oemen da al; Ohr. Geref. Kerk: 10 en 4 xiur ds. H. W. Eerland H.A. Geref. Gem.: 10 en 4 uur de. L. K-ieboom; Geref. Kerk (art. 31): -10 en 4.30 u-ur ds. J. J. Verleur: Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst en; donderdagavond 7.30 u. leesdienst; Ned>. Prot. Bond geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 en 6.30 xvur ds. W. Moerman van Aalsmeer; Rem. Kerk: 10 u-ur ds P. H. va-n Lent; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. Wijma van Al phen; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. van RavenswaalJ van Scheveni-ngen. Nleuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek; 11.1-5 u. ds. Smiót-s van Edam; 6.30 uur de heer J. van den Hoek; Geref. Keik; 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Noordw(jk aan Zee Herv. Gem.: -10 u. ds. ran der Vloed va-n Vlaard-ingen5 uur ds. Cupéd-o (H.D.); Sole Milo: 10 uur ds. Cupéd-o; Jeugdker-k 10 uur ln de De Vls- sersohool, Huis ter Du-l-ns-br.; Geref. Kerk: 10 en 5 xiu-r ds. Boum-a; Herv. Geref. Ev. (-lokaal Schoolstraat)10 u-ur de heer Van Teylingen uit Leiden en 5 uur de heer Goedhart van Bodegraven. Noordwijk-BInnen Herv. Gein.: 10 u. ds. Hoekstra (H.D.); 7 uur ds. Visser ran Oegstgees-t; Geref. Kerk; 9.30 en 5 xxur ds. Heinen; V. d. Be-rghstlch-blng11 uur ds. Heinen; Ned. Prot. Bond: 1-0.30 uur (lok. Li-ndenpleind6. Lu-ca van Amsterdam. Noordw(jkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. G. F. Ca-llembach ran Oegstgeest. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (H.D.) Paulxts- kerk: 10.30 uur ds. P. Mackaay; 7 uur ds. G. F. Ca-lienbach; Hoge Mors: de heer J. F. G. Slerat; Kerkzaal Endegeest: 8.30 uur ds. J. de Wit; Ver. v. Vryz. Herv. W. de Zw. Kerk: 10 30 xxur ds. J. M. de Jong van Driebergen; Geref. Kerk: Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Rietveld van Den Haag; Ger. Kerk (art. 3-1)W. die Zwijger-kerk8 30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knot/tnerus; Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. A. G. Kornet. Rijnsburg Herv. Oem. Grote Kerk: 10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. M. C- Gr oenewoud; Kleine Kerk Brouwerstraat: 10 u-ur ds. M. C. Groene woud5 uur ds. H. van Gosl'iga; Geref. Kerk (Rapenburg): 9.30 uur d6. J. Bljleveld'; 5 uur ds. H. Post Voorhouterweg; 9.30 uur ds. H. Post: 5 uur ds. L. v. d. Linde; Marana-bhakerk 9 30 uur ds. L. v. d. Linde; 5 uur ds. J. Bljle veld: Geref. Kerk (ant. 31): -10 en 5 uur ds. K. Bru-ni-ng; Ohr. Geref. Kerk: 10 en 5 xrur ds. J. Kampman. Rljnsaterwoude Herv. Gern.: 10.30 en 7 uur ds. T. D. van Soest.; Ohr. Geref. Kerk: 8.30 en 5 uur leesdienst. SassenheJni H-erv. Ge-m.: 9 en 10.30 u. de. Moerenhout van Katwijk aan Zee; 5 uur ds. Wad-vaart; Geref. Kerk: 9.30 uu-r d6. van den Berg; 5 uu-r ds. Krabbe, van Hillegom; Chr. Geref. Kerk: 10 u-ur lees dienst: 3 uur ds. van den Weele, va-n Lei den; Ned. Prot. Board: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem. - 9 30 en 6.30 uut ds. van. Amstel; Geref. Kerk: 10 en 6.30 1 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 u-ur ds Lekkerkerker; Geref. Kerk10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (art. 31) •10.16 uur ds. Brands; 3 uxir ds. C. J. Breen uit Katwijk. Voorhout Hem*. Gem.: 10 -u-ur ds. Kalkman; 7 uur ds. F. M. N. Nijssen var) Mijdrecht. Voorschoten Herv. Gem. Dorp: 10 u. ds. W. G. Meljerlng (H.A.); 7 uur ds. E. Saraber (H.A.); Huilp en Heil: 10 uur ds. E. Saraber; Rijndijk: 10 u-u-r vicaris Win kel; Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. M. den Boer; Geref. Kerk (a-rt. 31): 10 uxir ds. W. G. de Vries van Leiden; 3.16 uur ds. Ver kade van Voorburg. Waddlnxveen Herv. Gem. 9.30 uu-r da. J. R. Cuperus: 6 30 uur ds. J. R. Cuperus en ds. J .van der Haar. (Herdenking 60- ^•ig bestaan jeugdvereniging): Wijkge- uw 9.30 uur d-s. J. van der Haar. 6.30 uxir dhr D. StoLk, g.o. te Nleuwerkerk-IJ.; Geref, Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Snoelj; Rem. Geref. Kerk: 10 uur ds. G. Oh. Duin- -ker; Chr. Afgesoh. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdienst; Ver. Wet en Evangelie; 9.30 u. ds. M. J. C. Visser, Rotterdam; 7 xirur ds. W. H. Hemmes, Schiedam (Jeugddienst). Warmond Herv. Gem.: 10 uur d-s. W. H Wal vaart (Sassenheim); 7 uur ds. F. Offeri-nga van Katwijk aan Zee; 10 uur Jeugdikerk i-n 't Trefpunt, voorganger de Heer F. Saohs. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk: 10 en 7 uu-r dr. H. J. Horuders; (H.A.): Klevletkerk: 10 uur ds. J. T. Wiersma; Deylerhu-is: IOjIö xvur ds. H. Beker (H.A.) 6 uur jeugd-kerk. de heer G Mekking; 7 u. ds. H. Beker (H.A.); Geref. Kerk Zijllaan: lö uur d-s. M. P. Feringa; 5 uxvr ds. B J. A. Streefkerk; Bloemcamplaan10 en 5 uur d-s. G. van Duinen; Ned. Prot. Bond 10.35 uur dr. H. Faber; JohannahuLs: 10.30 ds. J. Spijker. Den Haag Woubrugge H-erv. Gem.: 9.30 uur ds. J-oh. Stehouwer ran A-lphen aan den Rijn; 6.30 uur ds. J. Pronk van Boskoop; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 u-ur ds. G. Hengeveld; Ned. Prot. Bond (Zaal Geerting)7 uur da J. F. Kruljt te Den Haag. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uux ds. Verwey; Geref. Kerk; 9 30 en 6.30 uxn ka-mi, W. Bakker te Amsterdam. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uxir ds. C L. v. d. Broeok; 6.30 uur ds. J. H. Bo gers van Alphen; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur d-s. J. Wagenaar; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. F. Palmboom van Lochem. Advertentie Radio-actie in samenwerking met en ten bate van: Stichting Prins Bernhardfonds, Stichting Het Nederl. Blindenwezen, Ne- derl. Vereen. Sociale Zorg voor Minder- Validen „AVO" en Stichting Nederl. Org. voor Intern. Bijstand Goedkeuring is ver leend bij besluit van de Minister van Jus titie d.d. 27 ougustus 1957 no. 10261257. Alle cijfers opgeteld Uitzending elke zaterdagavond 9.45, Hilversum II (298 m.) De dikke oude bijbels op de ban~ ken van de ouderlingen en kerk voogden zijn dichtgeslagen in de hervormde kerk van Nieuwkoop doch de bijbels op de kansel en de lessenaar blijven, zoals overal, al tijd geopend. (Foto L.D./Ve-n Vliet) Sobere schets van schrijnende realiteit CASiNO Er zullen slechts weinigen zijn, die nog nimmer gehoord hébben van Abbé Pierre. Het is immers nog niet zo lang geleden, dat deze Franse priester midden in een barre winter zijn hardnekkige en harts tochtelijke, maar ook spectaculaire veldtocht begon naar het hart van de mens. Men kan bijna zeggen, dat geen middel hem te dol was om het doel te bereiken, dat hij zich gesteld had: voedsel voor de tege magen en een dak boven de daklozen. Het bracht hem in het wereldnieuws, omdat hij daarmede de vinger legde op een etterende wonde, die de wereld helaas niet alleen op zijn werkterrein - Parijs - te zien geeft: het ellendige be staan, waarin het naamloze leger der zwervers zich voortsleept. Vandaag de dag woont Abbé Pierre in een hokje van een paar kubieke meter in de Franse hoofdstad. Ilct belangrijk ste stuk van zijn schamel meubilair is een ijzeren divanbed. Van deze figuur- priester. oud-parlementslid, voddenra per. barakkenbouwer. bedelaar, spreker, schrijver, uitgever, organisator, „stem van de mensen zonder stem" - heeft re gisseur Robert Darcne een film ge maakt naar het boek van Boris Simon. De film begint op het moment, dat Abbé Pierre met zijn secretaresse een groot vervallen huis in de omtrek van Parijs huurt, In zijn vrije tijd - hij is parlementslid - verricht hij zelf de vele noodzakelijke reparaties. Hij richt het in als jeugdherberg en noemt het huis „Emmaüs". Zijn overbuurman, hotel bediende Thomas, vertelt ons dan het verhaal. Hoe de zwervers stuk voor stuk komen. Hoe zij vervallen zijn tot het miserabele leven zonder uitzicht. Men sen zonder hoop. enkel met wanhoop. Het geeft een schrijnend beeld van de schier onoverkomelijke materiële moei lijkheden. waarvoor Abbé Pierre zich gesteld ziet, maar hoe hij desondanks van geen ophouden weet. Want als hij het hoofd in de schoot legt. wat moet er dan van „hen" terecht komen En daarnaast de moeilijkheden op een ander vlak. Met hun intrede in „Em maüs" zijn deze uitgestotenen van de maatschappij niet op slag en stoot hei ligen geworden. Zij blijven mensen, die steeds de neiging vertonen terug te val len op de eigenschappen, welke hen tot dit leven brachten. Maar het onver woestbare optimisme van Abbé Pierre, zijn bruisend enthousiasme en zijn sti mulerend voorbeeld weten te bewerk stelligen. dat zij gaan voelen nog tot iets goed in staat te zijn n.l. het leni gen van de nood van hen. die het nu nóg slechter hebben. Zo ontstaat de grote gemeenschap van „de voddenra pers van Emmaüs". waarvan de leiding nog altijd bij Abbé Pierre berust. Het is de grote verdienste van de ma ker van deze rolprent, dat hij zich ge houden heeft aan de realiteit. Voor de waarheid van het verhaal staat Abbé Pierre in zijn ontroerend voorwoord zelf in. Het is een sobere, maar juist daardoor zo sterk aansprekende ge schiedenis geworden van een werkelijk heid. die boeiender en treffender is dan wat de stoutste fantasie kan xütdenken. Dit aangrijpende relaas van de dra matische en toch vaak humoristische gebeurtenissen rond de eerste „compag nons", die Abbé Pierre om zich verza melde, moge dan een zekere katholieke inslag hebben, dc oproep, welke erin vervat is - „ons zal de toekomst zijn. als wij mens en menselijkheid naar Gods wil herstellen in liefde en rechtvaardig heid", zoals Abbé Pierre het zelf zegt - klinkt tot een ieder zonder uitzondering, zoals ook deze film tot een ieder, onge acht zfjn overtuiging, zal spreken. De hoofdrol wordt vertolkt door een onbekend acteur, André Reybaz, die een frappante gelijkenis toont met de markante, figuur, welke hij uitstekend weergeeft, maar daar naast zien roij ook beroemde sterren, zoals Yves Deniaud in een meester lijke creatie van de goedmoedige Djibouti. Diens dood was tenslotte de knappe climax van het verhaal, dat helaas niet kon eindigen en wel licht nooit zal eindigen in een jui chend slotakkoord ter verkondiging van het bereiken van Abbé Pierre's doel Notre Dame de Paris Imposant en boeiend Trianon Victor Hugo's wereldbe roemde roman speelt in een Frankrijk, dat reeds lang tot bet verleden behoort, maar (het 'heeft daardoor nog niets van zijn suggestieve kracht verloren. Ook in onze -dagen wordt men nog geboeid door de diep tragische geschiedenis van de mismaakte infante klokkenluider van de Notre Dame, Quasimodo en zijn wanhopige, slaafse liefde voor de won der mooie zigeunerin Esmeralda. Reeds enkele tmalen is het verhaal verfilmd. Lon Ohaney was de eerste acteur, die de rol van de afzichtelijke gebochelde vertolkte, later werd het een van de glansrollen van de bekende Oharles Laughton. In deze nieuwe meester lijke versie van Jean Delannoy is het Anthony Quinn. die een diep doory leefde, bezeten, maar tegelijk zeer ge voelige Quasimodo tot leven brengt. Naast hem speelt de Italiaanse Gina Lollotorigida. Vaak waren het alleen haar bijna volmaakte uiterlijkheden, die haar -tot het centrum van een rolprent maakten, maar het is de grote ver dienste van Delannoy, dat hij hoewel hij niet schuwt van deze bijzonder charmante hoedanigheden een verant woord filmisch gebruik te maken ze todh niet tot een pijler heeft gemaakt, waarop de creatie van Esmeralda moet rusten. Integendeel zelfs, onder zijn lei ding kan de beroemde Italiaanse ster als de speels geraffineerde, maar soms ook ontroerende zigeunerin bewijzen ook het valste recht te bezitten op het pre- dicaat „actrice". Doch het zijn niet al leen de hoofdrolvertolkers, die deze film tot een grootse gebeurtenis maken, die men niet licht zal vergeten. Delannoy is er in geslaagd het Parijs van die da gen, met zijn schreeuwende contrasten van rijk en arm, met zijn geloof en bij geloof. met zijn kleingeestigheden en edelmoedigheid, met zijn uitbundigheid en zijn triestheid, volledig te hersdhep- pen. Centraal in zijn verfilming staat j uiteraard -de imposante kathedraal. Een herhouw in een van de Franse studio's, maar daarom met minder indrukwek kend. Tegen het machtige en prachtige decor van dit grootse bouwwerk, om geven door "de sfeervolle straatjes van Victor Hugo's Parijs krijgt de tragiek van dit drama een uitzonderlijk diep relief. Aankleding en enscenering zijn van een uiterst krap raffinement en de grimage, vooral van Quasimodo, ln zijn weerzin wekkendheid bewonderenswaar dig. De uitzonderlijke suggestiviteit, die van som-mige frappant realistische sce nes uitgaat, rechtvaardigen het voorbe houd. dat voor erg jeugdige personen is gemaakt, maar zij. die d-it kunnen ver werken. moeten niet verzuimen deze in fraaie kleuren opgenomen film op breed doek. te gaan zien. De bruid is niet bleu Een beetje gewaagd Lido Amusant en charmant is de Franse film „De bruid is niet bleu". Het kan niet anders dan dat zo'n film ook een tikkeltje gewaagd en ondeugend is, vooral met Brigitte Bardot in de hoofd rol. Maar wie daar niet tegen kan, ga deze film niet zien; ge moet niét al te preuts zijn! Enfin, wie er wél tegen kan, zal ge nieten van de aardige vondsten, de ori ginele opzet, de geestige dialogen, kortom van alles wat zo'n luchtige film, vol esprit, waard maakt gezien te worden, vooral om de twee hoofdfiguren: de sym pathieke Louis Jourdan en Brigitte Bardot, hier moeilijk om het te ge loven! een héél onschuldig meisje, dat zo graag wil trouwen met de man, die ze liefheeft. Van een „schijnhuwelijk" uit reclame overwegingen komt dan toch dat echte huwelijk, waarnaar ze zo hevig verlangt. Een heerlijk eind dus, waar iedereen genoegen in schept. Hoe dat nu allemaal in z'n werk gaat, kan hier onmogelijk uit de doeken ge daan worden. Maar een zaken- .sprookje" wordt werkelijkheid en wel op een wijze, waarbij de regisseur ook nu weer vanzelfsprekend niet nalaat de charmes van Brigitte Bardot hevig uit te buiten. Nu: dat is gelukt ook en U moet het hem en haar! maar ver geven! Zo'n film kunnen alléén Fran sen verzinnen enspelen! De eenzame ruiter Spanning rond intriges Rex-theater Hebt U na de derde oktober nog moed en energie over om U in avonturen en spanning te storten, dan kunt U terecht in Rex. waar de film ,.De eenzame ruiter" voor een ge zellig uurtje sensatie zorgt. Het verhaal vertelt de belevenissen van een man die ten onrechte verdacht wordt van een veelvuldige moord, name lijk op de inzittenden van een post koets ergens in de woestijnen van het wilde westen. Voor zijn eigen veiligheid moet hij er wel achter zien te komen wie deze afschuwelijke misdaad dan wel hebben gepleegd. Het toeval komt hem daarbij een handje (een erg stevige knuist zelfs) helpen. Maar voordat het geheel is opgelost wordt er nog een ste- vig robbertje gevochten. Uiteraard wordt tenslotte de deugd beloond en de j misdaad gestraft. „Een ter dood veroordeelde Ontvluchiingsgeschiedenis van luitenant Devigny LUXOR „Un condamné a mort s'est échappé" is een rolprent waarop de Franse filmindustrie trots kan zijn. En dat terwijl geen enkele beroepsacteur er aan te pas behoefde te komen! Robert Bresson echter is een regissein\ die zijn vak wel verstaat. Hij zal ongetwijfeld met veel geduld en toewijding aan deze uiterst boeiende film hebben moeten werken vooral daar de ontvluchtingsge schiedenis van de Franse lxütenant De vigny uit de gevangenis van Montluc zo onopgesmukt mogelijk moest worden weergegeven. Devigny werd in 1943 dooi de Duitsers gevangen genomen en ter NED. HERV. KERK Bedankt voor Wijk bij Hextsdem G. B ran. Kooten te GenemuLden. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlaardingen (7de pred. pi. H. D. Bakker te Tholen en C. L. Timmer t# Sin.t Pancraa. DS. D. DE VRIES OVERLEDEN In de ouderdom van 69 jaar is U Stadskanaal overleden ds. D. de Vrie Jzn-. emeritus predikant der Geref Kerken. Geen nieuwe uitgave Heidelbergse catechismus De Generale Synode der Geref. Kel ken heeft haar vrijdag te Assen gehou den zitting, grotendeels in comité ge houden. Ouderling C. Goóte rapporteerd over het schrijven van de particulier synode van Gelderland, om maatregelei te nemen om te komen tot de uitgav van de Heidelbergse Catechismus in d taal van onze tijd, met het oog op he catechetisch onderwijs. De Synode be sloot na enkele discussies, overeenkom stig het voorstel van de commissie, he verzoek van Gelderland af te wijzen. D: F. C. Zwaai rapporteerde over het rap port van deputaten steun aan gere! kerken in Indonesië en de arbeid o] Nieuw-Guinea. De Synode voldeed aan het verzoel van de Evangelische Chr. Kerk op Nieuv Guinea en aan dat van de protestants' gemeente van Aruba in deze zin, dat al de staties, afgegeven vanwege deze kerk door de Geref. Kerken zullen wordei aanvaard. Ouderling O. v. d. Ouden rapporteerd over de geestelijke verzorging van zie kenhuispatiënten, waarover de Synod reeds eerder een aantal beslissingen hat genomen. Zij besloot nog contact op t< nemen met de geestelijke verzorgers vai de psychiatrische inrichtingen, die aan gesloten zyn by de Geref. Bond vai Stichtingen van Barmhartigheid in Ne derland, om te bereiken, dat binnen d kerkelijke weg met eerbiediging van d> plaats van de geestelijke verzorger aai wat zij voor hun geloofsleven behoeve! de herstellende patiënten verschaft word door middel van catechetisch onderwijl en heilig avondmaal. OEGSTGEES1 Medische dienst De dienst wordi dit weekeinde waargenomen door di doktoren F. W. N. en J. B. Hugenholtz Wilhelminapark 2, tel. 20390. VOORSCHOTEh Zondagsdienst De dienst der dok toren wordt gedurende dit weekeindt voor spoedgevallen waargenomen dooi dokter Th. J. Thies, Leidseweg 51, telel 2520: voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, telef. 2177. LE/DERDORf Medische dienst De dienst wordi dit weekeinde waargenomen door dokte: H. A. Blaauwendraad, Hoogewaard 4 Koudekerk, tel. K 1714 - 208. Advertentie HOUTRUST - DEN HAAG t.m. 8 oktober. Entree f 1.25 Geopend: 1317 en 1923 uur (zondag gesloten) Zwitsers Centrum met gratis reizen naar Zwitserland Elektronen - Klokken en Broderie Minicare 777 Hedenavond wegens enorm succes: RIA SCHOUW wereldjeugdkampioene accordeon. Hedenavond wordt de 100.000ste bezoeker (ster) verwacht Nog slechts 2 dagen geopend. dood veroordeeld. Dank zij zijn vinding- rijkheid, doorzettingsvermogen en moec zag deze Fransman kans de zwaar be waakte gevangenis te ontvluchten. Vai zijn raadgevingen bij de verfilming var deze. opzienbarende vlucht heeft de re gisseur dankbaar gebruik gemaakt. „Een ter dood veroordeelde ontsnapt' geeft een beklemmend en toch sobei beeld van hetgeen zich in de vesting heeft afgespeeld en wordt tevens op voortreffelijke wijze gecommentarieerd De rol van de dappere luitenant. Andrt Devigny wordt met veel overtuiging ge speeld door de student Jacques Letter- rier. Kortom een bijzondere film, die veel belangstelling verdient! Vervolgverhaal voor de kleintje! '1718 Pommeltje viel, lager en lagertotdat hij met een bom op iets ronds plo[te. Oei! zuchtte hij ontdaan. Maar hij voelde, dat hij tamelijk zacht te land was gekomen: op iets, dat een heel grote paddestoel leek. Pommeltje liet zich op de grond zak' ken en zag. dat de paddestoel ook al een gezicht had. Neem me niet kwalijk, meneer! zei Pommeltje bedeesd. Ik hoop, dat ik u geen pijn heb gedaan Neen, zei de paddestoel. Maar waar kom je vandaan? Pommeltje verteldehoe hij uit de lucht kwam te vallen en waarheen zijn reis ging.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4