TOS CA EENDAGSVLINDERS DER MODE, ONS MENU MENS EN „KUNST-MENS' ZATERDAG 5 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand die toch een lang leven kunnen hebben VAN DE WEEK Al die regen ran de laatste maanden is er de oorzaak van dat we nog steeds paddestoelen uit «Ie grond zien schieten. Daar zijn wel eetbare, maar ook niet gat te zien: verveelt het na een jaar. dan is het gemakkelijk te vervangen door een valse stofzoom (waarvoor ge een lapje stof bewaart!) of een boord sel van grosgrain of wollen tres. Dan is er, gelanceerd door Griffe en andere grootheden der Parijse mode, de uiterst lange wollen jersey jumper (2). Wie er het figuur voor heeft, hoeft in dit nog warme modenieuwtje beslist geen bezwaar te zien. want, staat het op een goede dag tegen, dan is het een koud kunstje om het geval tot een meer klassieke lengte te redu ceren. Het derde hyper modieuze detail, dat we voor de modieuze maar praktische vrouw geschikt achten, is de moderne rechte japon, door alle grote mode ontwerpers in Parijs en Italië gelan ceerd (3). Er zijn op dit thema einde loze en zeer verschillende variaties rao- eetbare soorten bij. zodat het zoeken van paddestoelen altijd een aangelegenheid blijft, die men beter aan de echte kenners over kan laten. Toch is er één soort die men als leek gerust kan verzamelen, n.l. de helgele, kelkvormige hanekam. Deze wijkt in vorm en kleur n.l. voldoende van de andere soorten af. zodat men geen risico loopt, dat er misschien per ongeluk een vergiftige tussen geraakt is. Van paddestoelen kan men niet alleen smakelijke voor- of lunchgerechten maken, maar ze kunnen ook als onderdeel van de warme maaltijd desgewenst in combinatie met vlees, vis of eieren, dienst doen. ZONDAG s gesmoorde paddestoelen op toost, rundertong met zure saur en doperwten, chocoladevla met banaan. MAANDAG ragout van tong. rijst, tomatensla, appelmoes. DINSDAG rijstcroquetten met kaas, andijvie, aardappelen karne- melkpudding. WOENSDAG gebakken lever, bieten, aard appel purée, watergruel. DONDERDAG stamppot zuurkool, stoofperen. VRIJDAG gestoofde paling, aardappelen, wortelen, yoghurt met kokosnoot en pinda's. ZATERDAG appelpannekoekjes, fruit. Parijs, oktober '57 Elke mode heeft haar eendagsvlinders: details die het seizoen niet of niet lang overleven. En alleen de vrouw met een chronisch uitge breide garderobe en een doorlopend welgevulde beurs kan zich dergelijke details en nieuwtjes veroorloven. Zijn ze na zes maanden verouderd, dan komt er in haar garderobe wel weer wat anders voor in de plaats. De velen echter die rekenen moeten, die zich een kle dingstuk aanschaffen dat seizoenen en jarenlang meemoet, laten uit principe die eendagsvlinders links liggen en kiezen alleen dat wat in het moderne klassiek is. Maar toch brengt de mode ook één-seizoens nieuwtjes die best recht hebben op de gunst van de praktische en rekenende vrouw en dat zijn die nieuwtjes, die zodra ze uit de mode zijn, gemakkelijk in een meer klassiek kledingstuk veranderd kunnen worden en dus toch lang dienst kunnen doen, al zijn ze hun loopbaan dan ook als apart modesnufje begonnen. Om dit te bewijzen kozen we uit de toonaangevende modecollecties voor deze winter enkele van die details, welke dit seizoen op-en-top modieus zijn en die vol gend jaar, wanneer ze verouderd zijn of vervelen, gemakkelijk in iets meer gangbaars te veranderen zijn. Daar is bijvoorbeeld de rok (en ook de deux-pièces blouse en het tailleur jasje), waarvan de zoom eenvoudigweg uitgerafeld is (1). Voor een dergelijk modedetail, dat onder andere door Balenciaga en de Givenchy werd ge lanceerd, is uiteraard een grof gewe ven stof nodig, zoals die op het ogen blik zozeer in zwang is. Ge hoeft in dit spiksplinternieuwe modedetail geen Recept: Yoghurt en kokos en pinda's. 100 gr. gemalen kokosnoot, 50 gr. ge hakte pinda's. 150 gr. suiker. l/2 liter yoghurt. 20 gr. slaolie. De kokosnoot, en pinda's in de slaolie lichtbruin bakken, 2 eetlepels suiker er bij roeren, afkoelen, de rest van de suiker er bij doen. goed dooreen roeren en dan mengen met de yoghurt. Van schaars fruit en rauwe groente Zorg voor voldoende vitamines! Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Het fruit is schaars, het fruit is duur. We weten het maar al te goed. Zo nadert het koude jaargetijde zon der dat we, zoals gewoonlijk hebben kunnen genieten van de rijke fruit oogst. die ons land normaal pleegt op te leveren. Ook in de winter, die nu voor ons ligt, zal het fruit tot de zeld zame menubestanddelen behoren. Laten we eens kijken hoe dit tekort aan fruit in de dagelijkse voeding op gevangen kan worden. Het is bekend, dat fruit in het algemeen gezien ons voorziet van een aantal vitamines (o.a. vitamine C) en voedingszoutien, waaraan wij de zg. ..beschermende waarde van dit voe dingsmiddel te danken hebben. Dat 'het fruit daarnaast om zijn smaak ge waardeerd wordt, zal niemand ontken nen. Zijn we, voorzover het deze be schermende stoffen betreft, alleen aangewezen op ons binnenlands fruit? Zeer zeker niet. Ook het geïmporteer de fruit, met name de sinaasappelen, citroenen, grapefruits en bananen zijn er rijk aan. De prijs van deze vruch ten is echter niet zo. dat het voor iedereen mogelijk is ze dagelijks op het menu te zetten. Wanneer we één- of tweemaal per week een sinaasappel gebruiken, eventueel vervangen door citroensap of grapefruit, hebben we al een kleine, maar belangrijke aanvul ling van beschermende stoffen. Zijn er één of meer kleintjes in het gezin, dan komen die in de eerste plaats in aanmerking voor een sinaasappel: zij hebben hun dagelijkse portie vruoh- tenfsap) nodig. Een enkele keer een banaan is voor de meesten een trakta tie. die ook als boterhambelegging ge waardeerd wordt. GEEN FRUIT: DAN SLAATJES We zijn edhter niet alleen op fruit aangewezen om bepaalde beschermen de stoffen te krijgen. Ook verschillende groenten levern ze ons. Vooral wan neer we ze rauw gebruiken, klein ge sneden of geraspt en aangemaakt met een slasaus, kunnen ze het rauwe fruit goed vervangen. Grote hoeveelheden zijn niet nodig. Als hapje vooraf of bij de warme maaltijd óf bij de broodmaaltijd is zo'n rauw slaatje gewoonlijk zeer welkom. Denkt U eens aan andijvie, witlof, witte kool, rode kool, wortelen, bieten, ramenas om enkele geschikte soorten te noemen. Met een beetje fantasie zijn lekkere en gezonde slaatjes te maken, die de boterham naar binnen doen glijden. Wat is het bij het naderend voorjaar niet een genoegen om sterkers te zaaien op een vochtig gemaakte fla nellen lap op een platte schaal? In een zonnig hoekje van de kamer geven de haas-t zichtbaar groeiende spruitjes vreugde aan jong en oud. die zijn hoogtepunt bereikt bij tx«t verorberen van ne boterham met sterkers, ci troensap en suiker. NOG EEN WENK TOT BESLUIT Gebruik de langzamerhand bekend geworden rozebotteljam eens op de bo terham! Ze is fris van smaak en zal in kinderrijke gezinnen zeker gewaar deerd worden. Eén boterham met rozebotteljam kan ongeveer de plaats van een kleine sinaasappjel innemen. Er zijn nog enkele soorten in de handel met een verschillend vitamine gehalte. Geeft U eens op een zondag of op een fruitloze dag een pudding met saus van gebonden, verdunde rozebot- telsiroop, een vruChtengruel met een scheut rozebottelsiroop afgemaakt yoghurt of vla met nopjes rozebottel jam. Ook sinaasappelsap uit blik en zwarte bessesap verdienen als leve ranciers van beschermende stoffen de aandacht. Wanneer we onze dagelijkse portie groente wat groter maken en af en toe rauw verwerken, kunnen we onze vita mine C-behoefte voldoende dekken. Bij een regelmatige verdeling van de verschillende mogelijkheden over de week, zal het deze winter met zijn fruit-tékort nog wel meevallen. Advertentie gelijk, maar wie zich om te beginnen bij een hemdmodel houdt (hetzij in de vorm van een jersey ochtendjapon of een middag-cocktailtoilet van crêpe- zijde of wollen crêpe), kan er altijd, wanneer de stof het modieuze model overleeft, een ceintuur om leggen en de japon aldus een meer klassiek aan schijn geven. Een andere modegril, die in de Pa rijse en de Italiaanse collecties opgang maakt, is de mantel, die ge als een japon aan- en uittrekt, de mantel dus waarvan de sluiting niet tot aan de zoom doorloopt (4). „Wat onhandig", zult ge misschien denken, maar onpraktisch is het model toch ook weer niet, want waar het niet kan open waaien, geeft het bij regen en wind en op de fiets meer beschutting dan de traditionele doorknoopjas. Ook aan een dergelijk nieuwtje hoeft ge niet bekocht te zijn, wilt ge het een seizoen dragen vanwege het nieuwe, dan verkort ge het model daarna tot een sportief jak, ofwel ge knipt de jas open en maakt er een gewone mantel van. Tot slot de gespleten overrok, waarin Dessès, Lanvil en andere modegroot heden dit seizoen hun wereldbekende naam hechten. Ook op dit thema de losse overrok, die van andere stof Recept: Gesmoorde paddestoelen op toost. De paddestoelen goed wassen, zodat al het zand eruit gespoeld is. het on- derse gedeelte van liet steeltje en eventueel minder mooie stukjes van de hoed eraf snijden, met zout bestrooien en. terwijl men de paddestoelen af en toe omschept, in roomboter 10 minu ten op een niet te fel vuur bakken. Sneetjes brood roosteren, de padde stoelen erop leggen, wat geraspte kaas erover strooien en de toostjes in de oven gratineren. en andere kleur is dan de onderrok zijn diverse modieuze variaties moge lijk (5) en houden we ons aan wat de modevorsten voorstellen, dan kunt ge onder andere kiezen uit de japon waarvan de rok middenvoor gespleten is en een onderrok van andere kleur laat zien, of de jurk waarover ter variatie een los schortrokje (opzij of voor gespleten) wordt gedragen. Zowel de onderrok in het eerst en de overrok in het tweede geval zijn losse toebe horen en wie van dit modesnufje op een gegeven ogenblik genoeg krijgt, naait de gespleten Jurk dicht en draagt de onderrok als gewone daagse rok, of metamorfoseert het schortvormige bovenrokje van het tweede voorbeeld in een rokje dat ze met trui of blouse aanvult. J. V. DE één zal me beklagen of verfoeien over zó veel dom heid. de ander zal met me méé kunnen voelen. Ik geloof 't zeker: Andere hersens .en Andere opvoeding, openden bij de tegenwoordige jongens luikjes, die voor mij dicht bleven. Hoe zou 't ook anders kunnen, daar waar ze met vliegtuigen en auto's zijn opgevoed en als ze vijf jaar oud zijn, elk merk al uit het hoofd kennen? Er móet iets door de lucht zweven, waarmee ze geïnfec teerd en waardoor ze geïnte resseerd zijn in wat óns vroeger de kouwe kleren niet raakte. Met beschaamde kaken hoor en kijk ik toe. wanneer ze met hun duistere mechaniekjes aan de gang zijn en over technische zaken spreken, die voor mij tot het bittere einde mijns levens tot de grote „verborgenheden" zullen behoren, eenvoudig om dat ieder technisch boek een gesloten boek voor me is. voor de dagelijkse Schoonheids - verzorging 4711 TOSCA-Creme beschermt de huid voor schadelijke invloeden, geeft haar de gewenste matte teint en houdt haar zacht en glad. U behoudt daarmede bekoorlijkheid en jeugdige frisheid. TOSCA-Creme van het Wereldhuis 4711 ONLANGS las ik een stukje van een confrère, waarin hij met beslistheid uit eenzette niets van techniek te begrijpen. Dat stukje was mij uit het hart gegrepen! Ook ik begrijp niets van tech niek en ik bewonder dan ook een collega, die er wél wat van begrijpt en me dagelijks met atomen, elektronen, neutronen en kernenergie om de oren slaat. Hij is natuurlijk naar „Het Atoom" geweest en kijkt me meewarig aan, omdat ik er niet naar toe gegaan ben. WAArom echter, als je er tóch niets van snapt? Nee: dan kan ik m'n tijd beter gebruiken. MET dat al begrijp ik iets anders héél goed. namelijk dat ik in dit opzicht vérre achter lig. Want het is tegenwoordig Al ontdekkingen wat de klok slaat: er is bezig zich een wereld te ontwikkelen, waar je. als niet- technicus, volkomen buiten komt te staan. Je voelt intuïtief, dat die wereld groeit en groeit en dat er machtige dingen op komst zijn. Je leest het woord van onze Koningin te Eindhoven, name lijk, dat de techniek „de molen steen is voor ons dagelijks brood" en dat de jeugd deze eis van onze tijd met natuurlijk begrip begrijpt. En je slaat daarover aan het piekeren. Hebben de jongeren Andere hersens dan de ouderen? Dat móet dan wel. Het „natuurlijk begrip" ont breekt my persoonlijk ten enen male en het zal me wel nooit ten deel vallen ook Helaas: ik voel, dat nu de wereld vliegt naar snelle voor uitgang, véél „schoons" me op de duur ontgaan zal. 4 HET is al moeilijk genoeg om tot waardig „natuurmens" op te groeien. Nu komen er nog „kunstmensen" bij. die ons de loef willen afsteken. Is dat niet een tegen-knipoog waard? Dan blijven we tenminste goeie vrienden met mekaar en gaat de wereld een gouden toe komst tegemoet. Als tenminste „mens" èn „kunstmens" ook wat geest, ziel eneen „hart" wordt inge blazen. Dat blijft, bij alle bewonde renswaardige technische voor uitgang van nu, tóch 't voor naamste! Denkt U ook niet? FANTASIO. 4711 TOSCA Cold Cream staat U ten dienste voor reiniging en massage van de huid 's avonds. Zij spant en verstevigt het huidweefsel, bevordert de regeneratie van de huid en maakt haar zacht, glad en soepel. Die robot kan bewegen, pra ten. zelfs knipogen. Die robot heeft ook en.... zélfs een „hartslag". De jongeman maakte alle on derdelen zelf in 130 uur en het grapje kostte hem zestig gulden. Hier zit hij bij z'n microfoon en geeft zijn robot de nodige instructies om zich als „mens" te gedragen. Ik vind dat knap van hem, ongelooflijk knap. Begrepen doe ik 't niet, maar het zal heus wel zo zijn! IK zal er dan ook nooit enige energie aan verspillen om een robot in elkaar te knut selen, zoals deze 15-jarige jon- ?en dat deed in Riverside (Cali- ornië).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13