GISTERAVOND GROTE ONRUST IN DE POOLSE HOOFDSTAD VAN DELFT DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN L VERBOUWINGS OPRUIMING FLATBOUW TE LEIDEN SOLIDE HERENHUIZEN 4 MIDDENHUIZEN Militie dreef demonstranten met traangasbommen uiteen aambeien! Dr. Drees: „Spanning tussen wenselijkheid en verwerkelijking" S Socialist Mollet tracht Franse regeringscrisis op te lossen Ook rundvee lieeft van regenval te lijden DAMES, MEISJES EN JONGENS ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 Advertentie Ook gisteren is het zeer onrustig geweest in de Poolse hoofdstad Warschau: verscheldenen duizenden Polen uit alle lagen der bevolking trokken naar het hoofdkwartier van de communistische partij, nadat de militie op hardhandige wjjze een menigte van naar schatting tweeduizend studenten in het gebouw van de Polytechnische hogeschool had opgesloten en een menigte voor het gebouw uiteen had gedreven. De studenten hadden gehoor gegeven aan een oproep om te betogen tegen de opheffing van hun weekblad „Po Prostu" het bekendste studentenweekblad Irt Polen, dat met zijn ondubbelzinnige kritiek op de euvelen van het Stalinisme en zijn pleidooien voor hervormingen de weg heeft helpen bereiden voor de „kleine revolutie" van oktober vorig jaar alsmede tegen het optreden van de militie, die donderdagavond met gummiknuppels en traangas- bommen een rustige betoging van protesterende studenten uiteengejaagd had. Tientallen demonstranten werden toen gearresteerd. veisel en zelfs uit geboüwen werden ge rukt. Tegen half negen scheen de poli tie erin geslaagd te zijn het centrum schoon te vegen, al waren er toen nog wel gevechten tussen burgers en militie in zijstraten aan de gang. De menigte was. voordat zij werd teruggedreven, vrijwel tot de ingang van het acht ver diepingen hoge gebouw van het commu nistische hoofdkwartier doorgedrongen, waarin het Centrale comité van de par tij zetelt en de eerste secretaris Gomoel- ka - de Poolse Tito - zijn werkkamers heeft. Hoofdkwartier van de partij werd bedreigd De nieuwe demonstratie zou gister avond onder de leuze „Wij wensen pers vrijheid" om 6 uur worden gehouden. Twee minuten later kwam de militie in groten getale naar het plein voor het gebouw van de Polytechnische hoge school en voerde een charge uit. De menigte van naar schatting tweeduizend personen, voor het merendeel studenten, riep daarop: „fascisten", „zwijnen". Een menigte, die later naar het communisti sche hoofdkwartier oprukte, werd her haaldelijk door de militie teruggedreven. De woedende betogers brulden: .,Laat de studenten vrij. laat de studenten vrij!" en „Gestapo. Gestapo. Gestapo". Om kwart voor acht ontplofte de eerste traangasbom in het centrum van de stad. welke gevolgd werd door een groot aantal andere. „Arbeidersmilitie" in burger, met rode armbanden, rukte ter versterking aan. Vele betogers kregen slagen met gummi-knuppels, maar ant woordden met stenen, die uit het pla- Zonder contactsleutel ging hij er vandoor JEUGDIGE AUTODIEF SNEL GEPAKT Gistermorgen vroeg werd in Zeist een personenauto gestolen, waarmede de dief in de richting Amsterdam ver dween. De Zeister politie waarschuw de terstond Amsterdam, waar bij de Utrechtse brug een radio-auto post vatte. Tegen zes uur naderde de ge stolen wagen met grote snelheid. Tjjdens de achtervolging moest de autodief in de Rijnstraat afremmen voor de remise verlatende trams. De radio-auto zette de wagen daar klem. De bestuurder poogde nog te ontko men doch capituleerde toen de agen ten hun pistool trokken. De 18-jarige bestuurder, een film operateur uit Soesterberg, was bij een controle op auto-papieren door agenten te Zeist aangehouden. Omdat hij geen rjjbewys en andere vereiste papieren bezat, werd zijn identiteitsbewijs inge nomen, haalden de agenten het contact sleuteltje uit het dashbord en parkeer den de wagen. De jongeman had verteld, dat de auto van zijn vriend was. De politie adviseerde hem toen zijn vriend te gaan halen, dan kon deze na toning van de vereiste papieren zijn wagen meenemen. Korte tijd later constateer den de agenten tot hun grote verbazing, dat de wagen verdwenen was. Hoe de jongeman kans heeft gezien dit zonder sleutels klaar te spelen is vooralsnog een raadsel. WET BUITENLANDSE ARBEIDS KRACHTEN IN INDONESIË AANGENOMEN. Het Indonesische parlement heeft vandaag een wetsontwerp tot regeling van de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten in Indonesië aangeno men. Volgens deze wet zullen ook de ar beiders betrokken worden in het uit oefenen van toezicht op de aanstelling van buitenlandse werknemers. Een inter departementale commissie, onder leiding van de minister van Arbeid, zal worden belast met de behandeling van verzoeken tot het aannemen van buitenlandse arbeidskrachten. Om half negen demonstreerde een grote menigte rondom de Polytechni sche hogeschool, waartegen dc militie voortdurend gebruik maakte van traan gasbommen. Niettemin slaagden de po litiemannen er -.iet in de betogers te verspreiden. Volgens ervaren waarne mers heeft Warschau na de oorlog niet een dergelijke aanblik als gisteren ver toond. Een burger verklaarde: „Wij hebben sedert de Duitse bezetting niet meer zo'n krachtig georganiseerde actie van de politic tegen de burgerbevolking gezien". Ook ditmaal werden tal van ar restaties uitgevoerd. Om kwart over ne gen werd het tramverkeer in het cen trum van de stad gestaakt, maar een uur later hervat. Kleine groepjes mili tie waren op strategische punten opge steld, doch behoefden toen niet meer handelend op te treden. Druk op Dierendag (Van onze correspondent) Op Dierendag kregen te Linschoten negentien schapen en een zwaar varken de schrik van hun leven, doordat de vee wagen. waarin zij geladen waren, in het riviertje De Linschoten terecht kwam. De auto bleef nog een halve meter boven water, zodat de chauffeur door het raam van de cabine de wal kon bereiken. Twee jongetjes, die meegelift waren, werden door omstanders met behulp van ladders en planken op het droge gebracht. Daar op kwam het eerste schaap over de brug. Toegejuicht door de omstanders. En als één schaap over de brug is, enfin, de andere schapen volgden op dezelfde wijze. Het „zwaarste" karwei was toen nog het vette varken op de wal te krij gen. Hevig krijsend en protesterend werd het moeizaam over de ladders geleid, waarbij het moeite had de poten precies op de treedjes te plaatsen. Toen was het nog een hele taak de wagen weer op het droge te krijgen. Elf landen in de wereld zonder vrouwenkiesrecht Volgens een recente opgave van de secretaris-generaal der Verenigde Naties bezitten de vrouwen in 69 landen thans het actief en passief kiesrecht (zij mo gen dus kiezen èn kunnen in vertegen woordigende lichamen gekozen wórden). In 1945 was dit nog slechts in 34 landen het geval, doch sinds de tweede wereld oorlog hebben 35 andere landen zich hierbij aangesloten. Er zijn nog slechts elf landen waar de vrouwen nog geen enkel kiesrecht bezitten. Dit zijn: Afgha nistan, Irak, Jordanië, Libye, Liechten stein, Paraguay. Perzië, San Marino, Saoedi-Arabië, Jemen enZwitser land! In twee van deze landen, namelijk Jemen en Saoedi-Arabië, zijn de vrou wen echter niet bij de mannen achter gesteld. want ook de mannen hebben in deze landen geen kiesrecht. Voorts zijn er vijf landen, waar het vrouwenkies recht aan bepaalde beperkingen is gebonden. Dit is het geval in Egypte. Guatemala, Monaco. Portugal en Syrië. s SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op De wetenschap heeft thans een naeuwe helende substantie ontdekt met de verbazingwekkende eigenschap de aambeien eenvoudig te doen wegdro men - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. Zelfs ln de meest hardnekkige ge vallen schrompelen de aambeien ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zün. Het geheim zit in het weefsel vernieuwende Blo-Dyne. Deze stof wordt thans toegepast in de nieuwe SPERTI-zalf. zacht en des infecterend Voor veilige, recht streekse behandeling van aambeien, zonder verdovende middelen, een tube SPERTI A f. 3.30 >e Lustrum der Federalisten (Speciale berichtgeving) In de Haagse Ridderzaal werd vanmorgen het buitengewoon congres gehouden, waarmede de Beweging van Europese Federalisten haar 10-jarig beslaan vierde. Minister-president Drees gaf zijn persoonlijke visie op het vraagstuk van de Europese eenheid, die in sommige opzichten afweek van hetgeen in de boezem der beweging leeft. Bij het doel, de eenheid van Europa in federatieve geest, is er zo bijv. volgens hem nog een grote spanning tussen wat wenselijk zou zijn en wat in afzienbare tijd als verwerkelijking denkbaar is. Na opgemerkt te hebben, het afsprin gen van de Europése Defensie Gemeen schap niet als noodlottig beschouwd te hebben, zeide dr. Drees de voorbereiding SASSENHEIM Eén dode bij botsing in Sassenheim Vanmorgen is in Sassenheim op de Teyhngerlaan op onverklaarbare wijze een botsing ontstaan tussen een bestel auto u«it Noordwijk en een bus van de NZHVM. De bestelauto kwam uit de riöhting Voorhout, de bus uit tegenover gestelde richting. De bsetelwagen draai de een slag om en werd zeer ernstig be schadigd. De best/uurder werd gedoo. De bijrijder is ernstig gewond naar een zie kenhuis overgebracht. De chauffeur van de bus werd eveneens naar een zieken huis overgebracht, hoewel hij minder ernstig ewond was. Van de buspassa giers was niemand gewond. Nadere gegevens ontbreken nog. Maar (in)formateur is sceptisch gestemd (Van onze Parijse correspondent) De president der Franse republiek heeft gisteren eindelijk een eerste keuze gedaan voor formateur of informateur door de socialistische secretaris generaal Guy Mollet te verzoeken een einde aan de regeringscrisis te willen maken. Men weet, dat Mollet de Franse regering eveneens leidde tot hij drie en een halve maand geleden door Bourgès-Maunoury, de demissionaire premier, moest worden afgelost. Mollet heeft tot morgenavond bedenktijd gevraagd, maar tevens vast zijn twijfel uitgesproken over het succes, dat zijn poging zou kunnen zijn beschoren. economisch gebied en een doelmatiger loon- en prijsbeheersing. Aangezien dit nu juist de beide cen trale problemen zijn, waardoor de twee laatste crises van vier maanden geleden en van maandag j.l. werden ontketend, valt te vrezen, dat een basis voor een nieuw kabinet nog niet zo gauw en zo gemakkelijk zal zijn gevonden. Sleutelpositie van SFIO Zowel de keuze van het staatshoofd als het scepticisme van de kandidaat zijn met moeilijk te begrijpen. Mollet is nog altijd de onbetwiste leider van de Franse socialisten, die èn door hun nu merieke kracht èn door hun discipline een erkende sleutelpositie bezetten in het huidige parlement. Zonder socialisten en dus ook zonder Mollet kan momen teel geen enkele meerderheidsregering in Frankrijk worden gevormd. De erva ringen van de S.F.I.O., de Franse sectie der Socialistische Internationale, in de samenwerking met de andere partijen zijn echter weinig aanmoedigend ge weest en Mollet heeft er zich tegenover de journalisten gisteren tamelijk onom wonden over beklaagd, dat de rechtse groepen zich tot dusver van de socialis ten hadden bediend om hun eigen doel stellingen te bereiken zonder met de minimale eisen van het socialistische program rekening te willen houden. Iedereen zal, zo liet de partijsecretaris weten, dan ook moeten begrijpen, dat we er nu weinig meer voor voelen om ons voor een nieuw experiment met de rechtse partijen te lenen. In elk geval zouden de socialisten nu vast willen houden aan hun minimale eisen inzake politieke hervormingen in Algerije en op Uit en thuis in de Sleutelstad TELEVISIE-UITZENDING STADSGEHOORZAAL Het televisie-programma, dat de NCRV volgende week zaterdagavond onder het motto „Uit en thuis in de Sleutelstad" uitzendt is een rechtstreekse uitzending vanuit de Stadsgehoorzaal. Aan dit programma werken o.a. mede het orkest „Juan Petro". het kwintet van Jo Bos, Lex Karsemeyers Meisjes koor „Sweet Sixteen", het strijkensem- ble Clean Sixteen" en het trio „Moder- nlque". Goos Kamphuis verzorgt weer de wedstrijd „Uit tegen thuis". Rondom de veemarkt Het blijft sukkelen op de rundvee- markten en zo was het ook in de af gelopen week een zeer kalme vertoning in de handel. Beste drachtige beesten en ook prima melkkoeien ziet men zeer schaars aanbieden en deze blijven duur. Er is echter zeer veel vee, dat „kenne lijk" geleden heeft door het vele water in de weilanden en zodoende wat van de melk is afgeraakt en daardoor veel van de oorspronkelijke waarde heeft verlo ren. Dit vee brengt slechte prijzen op. Zodoende liggen onze noteringen dik wijls ver uit elkaar. De boer heeft momenteel weinig of geen behoefte aan vee en vooral niet aan minderwaardige kwaliteit. De aan voeren dringen daarby iets op. Vooral in het oosten van het land, waar men moet ruimen of opstallen, komt wat te veel vee ln de handel en zulks drukt de algemene gang van zaken. Met het slachtvee kwam men ook weer niet te best weg deze week. Er was ruim voldoende aanbod en de vleesgroothan del was zeer lui. Misschien dat de con sumptie door de vele zieken mensen mo menteel ook nog dat afgeremd wordt, maar een factor is tevens, dat de var- kensprijzen zo laag zijn en in sterke concurrentie met het rundvlees komt. Het slachtvee is in het oosten en in het noorden van het land momenteel goedkoper dan in het westen. Er zijn zeer veel knappe slachtkoeien en vaar zen verkocht moeten worden deze week rond f 2.50 en f 2.60 per kg en goede klasse rond f 2.80 per kg. geslacht ge wicht. Voorts gingen de beste tot f3.— en de inferieure soorten gemiddeld f 2.40 per kg., meestal nog met een nog flau were afloop Vette kalveren werden weer tamelijk vlot opgenomen vanaf f 2.20 tot aan f 3.— per kg. levend gewicht. Voor de mindere kwaliteiten vette kalveren was de afloop echter minder vast. Wolvee was zeer veel aangeboden en de beste zware ramlammeren konden vlot wor den geplaatst en wel prijshoudend zelfs goed prijshoudend. Voor de ooien en mindere soorten liep de markt stroe ver. met flauwere prijzen. Met de varkens, zowel de slachtvar- kens als mestvarkens, was de handel bepaald slecht en liepen de prijzen voor de slachtvarkens naar kwaliteit tussen f 1.50 en f 1.67 per kg. levend gewicht. Zeugen tussen f 1.36 en f 1.48 per kg. Mestvarkens f 1.60 tot f 1 65 per kg. en biggen tussen f 32 en f 46 per stuk. De paardenmarkt was stroef, maar voor de slachters vooral niet goedkoper, f 2.10 tot f 2.35 per kg. geslacht gewicht naar leeftijd en kwaliteit. Een beeld van de gebeurtenissen in San Marino. Een burger met een geweer in de aanslag op post voor de fabriek, waarin de democratische tegenregering zich heeft gevestigd. Grotere aanvoeren van slachtvarkens verwacht De ontwikkeling van de varkensstapel in ons land is van die aard, dat reke ning moet worden gehouden met gro tere aanvoeren van slachtvarkens in het komende half jaar. Dit heeft mi nister Mansholt mee gedeeld in ant woord op sehriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vondeling over de ontwikkeling van de varkens vleesprjjzen. Met de groei van de varkensstapel en de wijzigingen, die sedert 1 oktober 1956 hebben plaatsgehad in de wijze van af zet van de baconvarkens. is de betekenis van de prijsgarantie voor de baconvar kens voor de gehele varkensstapel afge nomen. Dit is voor de minister en het landbouwschap aanleiding geweest te zoeken naar een andere vorm van on dersteuning van de prijsvorming van varkensvlees in Nederland. Reeds geruime tijd vindt overleg plaats met de landbouworganisaties over het in de toekomst te volgen systeem voor prijsgarantie. Het overleg zal spoe dig worden voortgezet. van economische samenwerking een be tere aanpak te achten. ..Ik ben echterg ook wel eens bezorgd", zo vervolgde dr. I Drees, dat in sommige Nederlandse I kringen een te absoluut en onvoorwaar-® delijk enthousiasme bestaat voor alles,— wat als „Europees" kan worden betiteld, vooral als men kan hopen op enigerlei vorm van supra-nationaal gezag, waar-l door de kritische zin. ten aanzien vanl hetgeen werkelijk geschiedt, te zwak! kan worden. Mr. H. R. Nord, algemeen voorzitter! van de B.E.F.. gaf vervolgens een zeer! uitvoerig overzicht van ontstaan enl handel en wandel van de B.E.F. en de| gestadige gegroeide internationale con tacten. daarbij onderstrepende dat del jonge beweging al zeer veel ontwikkelin-1 gen." soms zelfs van stormachtige aard, f heeft moeten doormaken, en in de her-1 innering terugroepend dat reeds om- f* streeks 1300 Thomas van Ayquino's leer- ling Pierre Dubois de politieke eenheid k" der Christelijke wereld predikte Aan de wortel van het ideaal van de B.E.F. ligt de gedaehte, zo onder streepte de heer Nord, die de staats idee zelve raakt: die van de boven nationale. federale gemeenschap vat» Europese staten en volken. Zowel ge borneerd nationalisme als pseudo-Eu-j ropese naïviteit vormen echter een ge-fc vaar. Wij moeten beschikken over een steedsf f groeiend aantal mensen, die geleerd U hebben Europees te denken en die tege-;. lijkertijd weten, dat ook het nationale; denken een Europese traditie is. Onze taak heeft wortel geschoten. Er is een ontwikkeling in gang gezet, die niet meer ongedaan is te maken. Prof. H. Brugmans, een der oprich ters van de B.E.F.. werd als ere-lid ge ïnstalleerd. Een receptie in de Rolzaal besloot deze plechtige ochtend. Rotterdam kritiseert ernstig de regering Voor 75 der uitgaven geen^ vaste middelen (Speciale berichtgeving) - In een nota gericht aan de gemeente raad. oefenen B. en W. van Rotterdam zeer ernstige kritiek op de regering uit in verband met de investeringsbeper kingen. B. en W. zeggen grote bezwa ren te hebben tegen de wyze waarop door de regering het goedkeuringsbe- leid van Gedeputeerde Staten wordt beïnvloed, hetgeen tot gevolg heeft, dat in wezen niet de gemeenteraad, v onder goedkeuring van G.S., de beslis- singsbevoegdheid heeft, doch de rege ring. C B. en W. becijferen, dat als de regering 3 de woningbouw van het gemeentebestuur overneemt, nog voor 75% van de uitga- overneemt, nog voor 75 van de uitgaven de vaste financierensmid- delen- ontbreken en zeggen, dat als j de regering niet spoedig bijspringt, zij niet weten hoe uit de financierings moeilijkheden te geraken. Het college schat de investeringen voor dit jaar op f. 200 miljoen, en het onthult, dat die over 1956 niet minder dan f. 183 miljoen waren tegenover f. 128 miljoen in 1955. Daarentegen zijn de ramingen van de totale investeringen over 1957 thans f. 56 miljoen lager dan j.l. maart, toen B. en W. een investeringsprogramma voor 1957 aan G.S. overlegden. De totale vlottende schuld van de ge meente is in één jaar met meer dan f. 100 miljoen gestegen, en zal aan het einde van het jaar f. 180 miljoen be- dragen, dat is het bedrag waarvoor de D gemeenteraad B. en W. toestemming d hebben gegeven vlottende middelen op te nemen. (i T.V. bij verkeersregeling j De vraag in hoeverre de televisie kan i meehelpen een vlotte doorstroming van het verkeer te bevorderen, zal aan de orde komen op het internationale poli- i: tiecongres, dat van 812 oktober in Eindhoven zal worden gehouden, alwaar i over belangrijke verkeersvraag'stukken i door een kleine honderd politie-functio- i narissen uit binnen- en buitenland zal t worden gesproken. De organisatoren» willen de buitenlanders de verkeers- drukte laten zien bij het uitgaan van de i fabrieken en daarbij tevens de toepas- s singsmogelykheden van televisie in het 1 verkeer demonstreren. Vele Eindhove-1 naren zullen dientengevolge op 10 okto- f ber ongewild als televisie-acteur optre- i den, als zij langs het spiedende oog van de camera zullen gaan, aldus de Philips Koerier. 1 Ziet onze etalages Ziet onze etalages O N Z O UJ N met 1001 koopjes! Wollen KINDERJACKS, alle maten i 13.95 BRIEVENBUS JACKS, alle maten i 10.95 Suède DAMESJASJES 117.95 Kinder TEDDYPAKJESf 19.75 Dit is een greep uit onze enorme collectie. STEENSTRAAT 45 Ziet onze etalages naas Lido Ziet onze etalages Op billiihe voorwaarden financieren wij Uw aulo Wij sluiten alle verzelierinyr Hypotheken worden door ons verslrehl MAKELAARSKANTOOR DEN HAAN NOORDWIJK AAN 2EE HUIS IER DUINSTRAAT 43 TEL KW1R-J773 De ZUID-HOLLANDSE LOONBEDRIJVEN, Valkenburg (Z.-H.). vragen: nette eerlijke en vlugge (1415 jaar) voor licht, mooi en schoon inpakwerk. Voor DIRECT of later Desgewenst halve dagen of enige da gen per week. DAMES, die niet elders in dienstverband zijn, kunnen in de avonduren <1822 uur) komen werken Aanmelden: hedenmiddag 1719 uur Katwijkerweg no. 14, (fabriek) hedenavond 2022 uur no. 2 (huis). Verder alle werkdagen 9—12 en 14—16 uur aan het kantoor. aan de Burggravenlaan (met Rijksfinanciering) te bouwen riante 4-KAMERFLATS, met bergruimte TE KOOP. Woonkamer 4x5 m., alle kamers met balkon. Prijzen: f 23.000; f 24.000 en f 25.000. Hypotheek a 5% beschikbaar. De Ver. Ned. Makelaarsbureaus „EIGEN HAARD" Geversstraat 63 Oegstgeest TE KOOP in het mooiste gedeelte van Oegstgeest 4 hoekhuizen met ruime garage, naar behoefte 4 tot G kamers en comfortabele uitvoering, 2 geisers (in bad en keuken). binnen enkele maanden te betrekken. Vrije vestiging. Ver. Ned. Makelaarsbureaus „EIGEN HAARD", Oegstgeest, Geversstr. 63

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 10