ENGELSE SCHOOLTELEVISIE IEEFT NU INTREDE GEDAAN Recidivist kon door vele slinkse praktijken burgemeester worden rui Experimentele periode van voorlopig twee jaar Kamerleden stelden vragenmaar ministers luisterden nauwelijks Fransen overwegen de aanleg van enorm binnenmeer in de Sahara iste jaargang Vrijdag 4 oktober 1957 Zevende blad no. 29256 Wit scherm vervangt zwart bord (Van onze Londense correspondent) De schooltelevisie heeft thans in Engeland li intrede gedaan. Meer dan 150.000 middelbare ïolieren en mulo-leerlingen zullen enkele uren r week in de klas naar het TV-scherm kijken >laats van naar het bord. De BBC is thans na i voorbereiding van liefst vijf jaar, met deze looltelevisie-uitzendingen begonnen. De com- rciële televisie, welke uit overwegingen van ►stige niet achter wilde blijven, opende zijn loolcursus reeds in het voorjaar en trok al teen de klandizie van 150 scholen, maar de erheid heeft voorgeschreven, dat in deze uit- idingen advertenties uit den boze zijn. De :lame-zenders doen dit werk dan ook belang- ele mogelijkheden, maar de proeftijd moet uitoneii of bezwaren niet zwaarder wegen n het begin immers had men daar de -programma's overladen met het olg, dat de scholieren niet in staat waren alles in zich op te nemen. i heeft laarom het tempo van de gewone amusementsprogramma's, eerst gevolgd ivas, teruggebracht tot een lanzamer methode, waarbij leerling zich beter op onderdelen van het onderwerp kan concentreren, en producer van t.v.-toneelstukken heeft bovendien een vinger in de i gekregen om er voor te zorgen dat het materiaal op een boeiende ma- l wordt opgediend. betrekkelijke Intimiteit van de school wereld en de verbeeldingskracht zelf niet te veel worden aangetast. Televisie is natuurlijk een prachtig hulpmiddel bij de aardrijkskunde en biologie en kan ook meehelpen by de beroepskeuze, wanneer men. zoals in Engeland het geval is. programma's v.ijdt aan werkende jonge mensen. Ook wil men de leerlingen iets bij brengen over de actuele politieke pro blemen. Tevens zal de verkeersveilig heid worden belicht. Interessant zal het verder zfjn de meteorologen met hun ballonnen, instrumenten en kaar ten in actie te zien. De BBC bezit afzonderlijke schoolfilm-reporters. die alles wat er voor de nieuwe dienst van belang is. voor de T.V. vastleggen. Moeilijk medium e schooltelevisie wil in geen op- t. de klasse-leraar vervangen, maar gendeel zijn lessen aanvullen door fen te doen, die hij op school niet doen. Men kan hierbij reeds put- uit een kwart eeuw ervaring met choolradio en ook met de onderwijs- De T.V. speelt al dadelijk een gro- rol dan de laatste, omdat van één ;1 punt uit alle scholen kunnen wor- bestreken. »t lofwaardig doel van de school- ?ndingen is de belangstelling van eerlingen op een zodanige wijze te kelen dat de leraren het eerder :ker krijgen dan stiller. Men wil het nadenker en ook de zelfwerkzaam- van de T.V.-klassen stimuleren, i leraren krijgen vooraf documen- jmateriaal over de komende uitzen- jen toegestuurd, zodat ze zichzelf en klas op het programma kunnen 'bereiden, waardoor ook een vrucht- nabespreking mogelijk zal zijn. De inisatoren, zelf pedagogen, willen en tegen louter passief toekijken, en dë^ opzet lukt. is het zelfs moge dat er ook thuis kritischer naar de one programma's zal worden geke- Oververzadiging is echter gevaar voor overzadiging. ssen zijn ook nog vele ouders, die eren televisie aan tc schaffen, zo ze schoolgaande kinderen hebben, at, huiswerk en gezinsleven erdoor eigd kunnen worden. Zullen zij aan tijkverlangen van him kroost weer- 3 kunnen bieden, nu de T.V. zelfs ie schoolklas is doorgedrongen? n T.V.-les zonder levend contact de docent blijft een kunstmatig en rsoonlijk karakter behouden. Een is geen massavergadering! n goede onderwijzer richt zich dan naar de capaciteiten van zijn leer- !n. Elke klas is trouwens weer an- Telcvisle is zo menen velen ove- Ëns misschien een prachtig hulp del zolang er een tekort bestaat n onderwijspersoneel en de klassen groot zijn, maar het zal zeer voor- ihtig dienen te worden toegepast, larbij komt dat T.V. in de klas scha- lijk kan zijn voor de ogen, speciaal ?r de kinderen die ver van hfet toe- il zitten. In sommige scholen is Sn er zelfs toe overgegaan drie toe dien voor de klas op te stellen, één or elke rij. Niet definitief elk geval hebben de aarzelende rwijsautoriteiten zich nog niet de- ief tot de programma's verbonden, •over zal na afloop van het experi- t, dat twee jaar zal duren, door de voor de schoolradio, die er toe- op houdt, worden beslist. BBC verzorgt wekelijks vierschool- ndingen, met één herhaling: de fhankelijke T.V." vijf. Ze duren 25 ten of een half uur. bedoeling is de school-T.V. te ma- tot een venster, dat uitzicht geeft levende, werkelijke wereld, welke al te veel in de school wordt ge- Wij zouden echter willen tegen- en dat er ook zonder televisie al eg van die wereld tot de kinderen iringt en dat het heizaam is dat de P. v. d. A. royeerde ethouder te Apeldoorn 'ijdens een druk bezochte ledenver- lering van de P. v. d. A. te Apel- ■rn is bij schriftelijke stemming de houder van openbare werken, de r S. Ruiter, als lid van de party oyeerd. heer Ruiter is indertijd, eerst tfj- later definitief, voor de P. v. d. A. ethouder benoemd, toen zijn voor- ir, de heer J. H. de Groot, die we- ziekte deze functie niet langer kon Hen. Daarbij zou de afspraak zijn akt, dat de heer Ruiter zou aftre- wanneer de heer De Groot weer in zou zijn zijn werkzaamheden te ■tten. Toen zulks aan de orde was, rde de heer Ruiter echter heen te waardoor er een hevig menings- ail ontstond. De P. v. d. A.-raads- e distancieerde zich enkele maan- jeleden van de heer Ruiter, nadat door de ledenvergadering als lid leschorst. Er werd tijdens die laatste dering op verzoek van de betrokken mder een commissie in het leven pen. die een onderzoek naar de hele van zaken in deze kwestie zou in- n. Deze commissie is echter niet in eensluidende conclusie gekomen, af haar opdracht terug. Daarna het bestuur voor de heer Ruiter d te royeren, waartoe bij schrifte stemming werd besloten. Men hoopt op elk gebied de beste mensen voor de uitzendingen aan te loos. Natuurlijk in de hoop een nieuwe generatie volwassenen in de toekomst als kijkers aan zich te binden. En zo lang deze uitzendingen een op voedende waarde bezitten, kan niemand hier iets tegen in brengen. Overigens werken de commer ciële- en de BBC-schooltelevisie nauw samen om te voorkomen, dat zij elkaar, wat zendtijden en materiaal betreft, in de wielen rijden Alles bevindt zich nog in een experimenteel stadium, want de TV-schoolmeesters moeten hun vak nog leren. De BBC heeft het voordeel, dat ze kan profiteren van de door de „onafhankelijke" televisie gemaakte fouten. trekken en zo zal de schooljeugd vele belangrijke persoonlijkheden op het T.V.-scherm ontmoeten. De commerciële zenders hebben o.a. het leven op een boerderij als een we kelijks studie-object gekozen, terwijl tevens getracht wordt handenarbeid te bevorderen met medewerking van beeldhouwers en pottenbakkers. Er is voorts een serie getiteld „publieke opi nie", welke een kritische zin tracht te ontwikkelen ten opzichte van films en andere massale communicatiemiddelen. In dit visuele onderwijs zit ontegen zeggelijk een ontspanningselement, maar het hangt vooral van de klasse-leraar af of hij dit ondergeschikt kan maken aan de door hemzelf te behandelen leerstof. Zeer nuttig lijkt in dit ver band de komende serie over toegepaste wiskunde met de daarbij.behorende ex perimenten. De BBC begon dezer dagen het nieu we programma met de vertoning van een film over Brits Columbia, toegelicht doQr de populaire acteur Bernard Bra den, die met enthousiasme over zijn ge boorteland kon vertellen, al beheerste hij de échte onderwijstechniek niet. In plaats van een dorre aardrijkskundeles werd dit een gebeurtenis vol leven, die zeker in het geheugen blijft als de leraar er verder op voortborduurt. Misschien zal de In hoge mate illustratieve aardrijkskunde-T.V.. wel ke een indringend beeld kan gevei van een land en volk, op de duur een einde maken aan de al te vage ken nis van de meeste Engelsen op dit gebied Persoonlijkheden Prins Carl Bernadotte in staat van beschuldiging Prins Carl Bernadotte, een neef van Koning Gustaaf Adolf van Zweden en broeder van wijlen Koningin Astrid van België, is gisteren in staat van beschul diging gesteld wegens medeplichtigheid aan ernstige afpersing, aldus deelt het kantoor van de openbare aanklager in Stockholm mee. Hierop staat een maxi mum gevangenisstraf van vier jaar. Hoe wel hij niet gearresteerd is, mocht de Prins de afgelopen zomer Zweden niet verlaten. De politie onderzocht inmiddels de manipulaties van een zekere Berl Gutenberg, die beschuldigd is van af persing. bedrog en verduistering. Volgens de tegen Prins Carl uitge brachte beschuldiging heeft hU zich er niet noemenswaardig tegen verzet, dat Gutenberg misbruik maakte van de ge voelens, die een rijke dame van Britse afkomst voor de Prins koesterde. Guten berg zou de 70-jarige Florence Stephens, verteld hebben, dat hij gevaar liep bankroet te gaan en dat Prins Carl hier bij betrokken zou raken, omdat de Prins hem geld schuldig was. Om de Prins te redden tekende mej. Stephens twee wis sels van in totaal circa 310.000 gulden. Mej. Stephens heeft haar vermogen bij testament aan Prins Carl vermaakt. Gutenberg was de beheerder van haar nalatenschap. Prins Carl heeft kortgeleden verzocht om in staat van beschuldiging gesteld te worden opdat hy zijn onschuld zou kun nen bewijzen. Hij heeft de prinselijke titel gekregen van zijn zwager, Koning Leopold van België. Altrincham wil Hogerhuis reorganiseren Lord Altrincham. die van zich heeft doen spreken door zyn kritiek op het Britse hof, heeft nu zyn pijlen gericht op het Hogerhuis. In een persgesprek met de „News Chronicle" heeft hij voor gesteld het Hogerhuis dusdanig te reor ganiseren, dat het komt te bestaan uit peers, wier titel niet erfelijk is, maar alleen voor het leven geldt. Altrincham zei van zijn afkeuring voor het huidige systeem te willen doen blijken door zelf van zitting in het Hogerhuis af te zien en nodigde de „moderne" peers uit dit voorbeeld te volgen. „Met een beet je meer absenteïsme zal het Hogerhuis niet meer kunnen functioneren en dat zou een reorganisatie nodig maken," aldus Altrincham. Evangelisch-Luthers verzet in Oost-Duitsland De Raad van de Duitse Evangelische Unie heeft nogmaals verzet aangetekend tegen de communistische jeugdwijdin- gen. die voor alle kinderen in Oost- Duitsland verplicht gesteld zullen wor den. Een woordvoerder van de Raad heeft verklaard, dat een jongere, die een communistische jeugdwjjding heeft bijgewoond, niet ook nog zijn belijdenis kan doen. is de juichkreet snoepend Nederland. Fruittella is het heerlijk frisse en... zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim kent In 3 smaken aardbeien - sinaasappel citroen. Ernstige misstanden in Italië Van onze Romeinse correspondent) Een van de grootste deugden van het democratisch stelsel is dat mis standen op den duur aan het licht komen. Het parlement en de vrije pers zorgen ervoor dat de blijkbaar onvermijdelijke corruptie zekere perken niet te buiten gaat. Maar dan moet de overheid ook oor hebben voor op feiten berustende kritiek. Onlangs wees het Republikeinse kamerlid Camagni in het Italiaanse parlement op zeer ernstige misstanden in het stadje Sora, een honderd kilometer ten zuiden van Romeen we kregen niet de indruk dat de be trokken ministers begrepen dat het aan de kaak stellen van misstanden een der belangrijkste functies is van de Kamer. We kregen bijzonderheden te horen over een zekere Annibale Petricca, een man die36 keer met de strafrechter in aanraking is geweest, drie jaar lang fascistisch „podesta" (alleenheerser) is geweest van het stadje Sora en thans van die stad burgemeester is, dank zij de hulp van drie christendemocratische ministers en van de bisschop van Sora Bisschop speelde een vreemde rol! Petricca is rap van tong en wist in de gunst te komen van Andreotti, destijds de rechterhand van De Gas- peri. Het gevolg was dat hy in 1952 tot burgemeester werd gekozen. Maar hy misdroeg zich schankeiyk, werd opnieuw veroordeeld wegens ernstige mishandeling van een wethouder, die het niet met hem eens was, en later weer gearresteerd, omdat hy op eigen houtje opcenten legde op de gemeen- telijke belastingen en accynzen en zo enkele miljoenen in de wacht sleepte. Maar al gauw werd hy van strafver volging ontslagen en de officier van de (in Italië gemilitariseerde) douane ambtenaren, die hem had laten inre kenen, werd naar een kleiner plaatsje „verbannen". Met dat al wilden de christen-demo craten hem in 1956 niet eens op hun verkiezingslyst hebben. Petricca wist er raad op. Hij stichtte een nieuwe partij, die de industrialisatie van Sora voor staat en weer kreeg hy de steun van Andreotti inu minister) en van de voorzitter var. De Kas voor het Mezzo- giorno" (een financiële instelling), Cam- pilli (nu ook minister), die voor Sora en omgeving in de kamer zitten. Dank zij sterke financiële steun kreeg zyn nieuwe party heel wat aanhang en kwam met 13 van de 30 gemeenteraads leden uit de bus, niet voldoende om burgemeester te worden. De officiële christen-democraten hadden slechts zes man in de raad kunnen krygen. Kerkelijk ingrijpen Nu liet de bisschop, monseigneur Musto, in de kathedraal en de kerken aflezen dat het plicht was Petricca te steunen. Hy bedreigde de leiders van de Katholieke Actie met kerkeiyke straf fen, indien zy dit niet deden en maakte tevens bekend dat hy niet aan het hoofd van de processie van Santa Res- tituta, schutspatrones van de stad, zou uittrekken, als de christen-democraten geen akkoord troffen met Petricca. De plaatselyke christen-democraten, die hem als een oplichter en schavuit ken den, wilden daar niet van weten. De leiders van de christen-democraten van Sora werden door de ministers An dreotti en Campilli naar Rome ontbo den maar gaven niet toe. Het gevolg was, dat van hogerhand de afdeling Sora van de christen-democraten party werd ontbonden. Enkele dagen later sloten Petricca en de zynen zich aan by de christen-democraten van Rome en hieven zy hun eigen party op. I De prefect, vertegenwoordiger der re gering in de provincie, liet zich ook niet onbetuigd, een broer van een der hals- starrige „echte" christen-democraten was plaatselyk geneesheer in ryksdienst en werd zonder opgave van redenen ge schorst. Onmiddellijk daarop riep de prefect het zestal byeen en drong op nieuw erop aan dat zy Petricca zouden steunen. Nieuwe weigering. Communistische steun Toen verluidde, dat trots alles de ge- meenteraad byeen zou komen om een j burgemeester te kiezen, wist Petricca, die twee stemmen te weinig had, er iets anders op. De meest felle communist in de gemeenteraad, een meubelmaker, was zonder werk geraakt. Hij bezorgde die man een baantje, gaf hem een flinke som geld en tot grote verbazing van de andere communisten kreeg Pe tricca als veertiende stem: die van een communist. De vrouw, de moeder en de hele familie van de „verrader" stonden de man voor het raadhuis op te wach ten om hem af te ranselen en Petricca moest hem ijlings naar Rome sturen te gast by een zoon van hem, die daar woonde. Intussen kozen de „zuivere" christen-democraten, gesteund door alle partyen, van de communisten tot de fascisten, tot burgemeester de voorman van de ontbonden sectie van de chris ten-democratische party. De bisschop, goed vriend van minis ter Andreotti, deed daarop de .echte christen-democraten, de burgemeester incluis, in de kerkelijke ban. De pre fect om ook iets te doen, ontbond de raad van regenten van het provinciale hospitaal, omdat zy „zuivere" chris ten-democraten waren. „Vriendenhulp' De minister van Landbouw, Colombo, kwam zyn vrienden Andreotti en Cam pilli te hulp en maakte Petricca by wyze van troost hoofd van het Heem raadschap van Sora, hetgeen betekende dat hy 500 miljoen lire te beheren kreeg. Maar tevreden was Petricca niet. Hy wilde en zou burgemeester worden. Na een paar maanden lukte het hem nog een zieltje onder de raadsleden te winnen en nu staakten de stemmen: 15 voor, 15 tegen Petricca. Dit was voor de prefect aanleiding de gemeenteraad te ontbinden. Er zouden nieuwe verkiezin gen worden uitgeschreven. Groter dan de Benelux De Sahara is In veel opzichten een schatkamer aan grondstoffen en een gebied dat, vooral in de toekomst, steeds belangryker gaat worden. De rykdom van de Sahara kan reeds in cyfers tot uitdrukking gebracht worden, een jaariykse pe- troleumproduktie van 4 miljoen ton moet mogeiyk zyn, de yzerertsreserves worden geschat op 2 miljard ton en de voorraad steenkool op 100 miljoen ton. Naast de rykdom aan ertsen en delfstoffen kan men grote delen van de Sahara omtoveren tot een ruchtbaar gebied want onder de woestyn ligt een onderaards meer, groter dan Duitsland. Als men dit water naar de oppervlakte brengt kan men er vruchtbare gebieden mee scheppen, het Franse ministerie van Overzeese gebiedsdelen heeft dan ook een zesjarenplan ontworpen waardoor men 30.000 ha. woestyn tot een vruchtbaar gebied zal omvormen. Dit plan is overigens nog maar een begin van de Franse projecten en het is niet zonder reden, dat de Franse regering in december 1956 verklaarde „De Sa hara is naast de atoomenergie één van de grondvesten van onze onafhankelyk- heid". Wordt zout water zoet? Gezien deze belangrykheid van de Sahara, behoeft het geen verwondering te wekken te vernemen, dat men gaten in de legkaart der Franse plannen wil opvullen. Een van deze gaten is het „zoute gebied" langs de Tunesische grens in Algerië. In Frankryk is thans opgericht de .Association de recherches techniques pour l'étude de la mer intérieure saha- rienne". Een hele mondvol en kortweg noemt men het geheel dan ook maar „Artemis". Dit instituut streeft, zoals de naam reeds aangeeft naar de vorming van een binnenmeer in de Sahara. De laagvlakten van de Sahara liggen be neden de oppervlakte van de Middel landse Zee. Door nu een kanaal te gra ven van de Golf van Gabes naar het zoutmeer van Dcherid zou men het hele gebied van de zoutmeren onder water kunnen zetten door als het ware de Middellandse Zee dit gebied te laten „overstromen" Op deze manier zou men dan een binnenmeer verkrygen, groter dan de Benelux. (Men zie de kaart). Met het scheppen van dit binnenmeer beoogt men dan voornamelyk een wy- ziging#van het klimaat te bewerkstelli- Petricca vierde zyn overwinning. Hy nodigde Andreotti en Campilli uit, die met hem door de straten van Sora wan delden en liefst vyf eerste stenen gin gen leggen voor fabrieken, die aan Sora werden toegezegd door „De Kas van het Mezzigiorno". Een feestmaal, waarby de ministers en de bisschop aanzaten en waarvoor de prefect speciaal order had gegeven, dat in verboden viswater de vermaarde karpers van Sora moesten worden ge vangen, was het voorlopig besluit. De communist Giammarco was inmiddels van meubelmaker bankbeambte gewor den en zyn kinderen studeren nu in een door paters geleide kostschool. De bis schop had zyn coadjutor en drie pas toors. die tegen Petricca waren, doen wegsturen en vervangen door meer plooibare karakters. Nauwelijks luisteren Men zou verwachten, dat de ministers dit verhaal van het Kamerlid Camagni met beschaamde kaken zouden hebben aangehoord. Die indruk kreeg men ech ter beslist niet. Andreotti zweeg, maar luisterde althans. Campilli verliet de zaal. En de minister van Binnenlandse Zaken, Tambroni, van wie men zou verwacht hebben, dat hij althans de prefect zou hebben ontslagen, onderbrak de uiteenzetting met uitroepen als „mooie dingen om in de Kamer te ko men vertellen" en „moet het parlement zich met dergeiyke zaken bemoeien?" En toen een ander Kamerlid een op merking maakte, kon men hem horen zeggen: „Wat gaat u die zaak nu aan?" De democratie in Italië is nog steeds in haar geboorteweeën, tenzy zij reeds bezig is de geest te geven. Minister Campilli is enkele dagen na de op merkelijke episode naar Sora vertrok- 1 ken om aan de zyde van zyn vriend Petricca een werk van „De Kas voor het Mezzogiorno" in te wyden gen, want een dergeiyk groot waterop pervlak verhoogc de neerslag, maakt de temperatuurverschillen kleiner en voor komt hevige stormen. Het binnenmeer bevat natuuriyk zout water, maar in de gebieden van dit meer zou men, in theo rie, de aan het zout gewende dadelpalm en de tegen het zout bestendige olijven kunnen verbouwen. Door de gewijzigde klimatologische omstandigheden voor een groot deel van de Sahara zou men ertoe kunnen overgaan agrarische hervormin gen in de woestyn tot «itand te brengen. Ook zou men in het kanaal en het ge vormde binnenmeer een uitstekende wa terweg verkrygen voor het vervoer van petroleum uit de oliegebieden ten zuiden van het binnenmeer. By voldoende werk krachten komen er ook mogelykheden vry voor de industrie. PLAN V009 BINNENMEER IWOESAHHRn Wat het kanaal betreft, dit zou in alle opzichten een groot werk zyn, daar men meer dan zesmaal zoveel grond moet verplaatsen als by de aanleg van het Suezkanaal nodig was. De kosten zyn dan ook niet mis en worden geraamd op 1 miljard gulden. Zou men het zeewater om willen zet ten in zoet water dan worden de kosten nog veel groter, want er zyn enorme hoeveelheden energie nodig voor de z.g. ionenuitwisselaars, die zout water veranderen in zoet. Trouwens er zyn nog heel wat meer moeilykheden aan het project, want men kan zich byv. nau welijks veroorloven om het zoutgehalte van de grond nog meer te verhogen door de invoering van zeewater. Grote projecten brengen altyd grote problemen met zich en het is juist voor deze problemen, dat men de Artemis heeft opgericht, waarvan men hoopt, dat deze tot de conclusie komt: „het kan". OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Hanna Cl., dr van J. Barendregt en A. A. de Wolff; Fra<nk Th., zn van B J 't Jong en D M. Hanhart; Marcellus M zn van J. C. M. FYiesen en A. J. M. Be meimans. Getrouwd; W Deijn en B. Heeren Overleden: M. P. Planjer. 78 Jaar. H Slootjes. 75 Jaar; J. Ravens bergen, 79 jaar

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7