39.75 Tal van noviteiten voor bezoekers van de kermis op 't Schuttersveld Bij taptoe duizenden op de been DemmeniE ALS EEN SPROOKJE DEKENS Zelfs Kop van Jut kan gevarieerd worden Marionettentheater deed haar intrede Vermaak voor jong en oud Kleurige lichtstoet trok dooi de binnenstad van Leiden VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 ADMINISTRATIE-EN ARCHIEFSYSTEMEN Haarlemmerstraat 169 Telef. 21400 ZIJN ONZE LEIDSE WOLLEN Een goede deken behoeft niet duur te ztjn. ZAALBERG DEKENS 100 WOL EN MIDZA BONNEN Reveille opende de dag In een druilerige regen opende het Leids Politie Muziekgezelschap, onder leiding van Dick Anderson, 's ochtends om zeven uur de dag met een reveille vanaf het bordes van het Stadhuis aan de zijde van de Vismarkt. Een regen, welke er wel oorzaak van was, dat de belangstelling voor dit traditionele begin van een dag vol vreugde niet zo groot was. Het programma, dat opende met het spelen van het Wilhelmus, bestond ook ditmaal voor het merendeel uit ge wijde muziek. Met het „Wien Neerlands bloed" werd deze muzikale inzet van de 3 oktoberdag besloten. Enkele uren later was de aandacht van velen wederom op deze omgeving geconcentreerd. Nu gold het het sprin gen van de fontein, een „spel" van sier lijke waterbogen en -lijnen, waarvoor vooral de jeugd interesse had. Verfrissingin het Lunapark De feestlustige Lunapark-bezoekers hebben zich ditmaal kunnen verheugen over een vrij groot aantal noviteiten, waardoor het kermisvermaak op het Schut tersveld een niet helemaal overbodige verfrissing heeft ondergaan. Het is van zelfsprekend onmogelijk elk jaar met een goeddeels vernieuwd programma voor de dag te komen, maar wat afwisseling stimuleert de belangstelling. En zo bleek, dat zelfs de klassieke Kop van Jut nog wel gevarieerd kan worden, namelijk door het „sportkanon", dat, via Frankrijk, uit Amerika is komen „overwaaien". Dit instrument om de lichaamskracht te toetsen bestaat uit een soort rolschaats, waarop een imitatie-tank is bevestigd. De punt van de kanonloop veroorzaakt aan het einde van de oplopende ijzeren baan een oorverdovende knal.mits er voldoende kracht is gebruikt. En dan waren er verder de Cortina Bob, de Magie Revue, het alleraardigste marionettentheater, de stalen kooi inplaats van de beroemde steile-wand en, bij de „wedstrijdtenten", de wielrenners, die soms op verrassende wijze achteruit inplaats van vooruit gingen, als men te vlug draaide in zijn verlangen om als eerste te eindigen. Ruime keus Een beeld van de kermisvreugde, die vooral de jeugd in haar ban ge vangen hield. Aan de vooravond van 3 oktober de dochter is van een Franse vader en een Nederlandse moeder. Een marionet als bijv. Josephine Baker is een waar kunstwerkje, dat met heel veel zorg is samengesteld èn dat zuiver in de stijl van haar, die wordt uitgebeeld, beweegt. Want het maken van een marionet is één ding, maar de karakteristieke bewe gingen van de voorgestelde persoon zijn nog wat anders en vereisen nauwgezette waarneming, zoals in het geval van Josephine Baker inderdaad is geschied. Goede bekenden Aan goede bekenden heeft het intus sen op de kermis van dit jaar bepaald niet ontbroken. De „Lachstudio" bleek weer een dorado voor de jeugd, die aan den lijve de werking van de middelpunt- vliegende kracht wilde ondervinden. Weer gierden de gondels van de Orkaan en draaiden de bakjes van het mach tige rad, dat door zijn fraaie verlichting vooral des avonds een grote attractie voor het feestterrein vormt. Legio was weer het getal van de draai- en zweef molens. terwijl ook dit jaar de aloude cakewalk met het charmante draai orgeltje niet ontbrak. De botsautootjes blijven een ongekende aantrekkings kracht uitoefenen: nauwelijks zijn ze leeg of er zijn weer nieuwe liefhebbers. Voor de rustige rijders, die de voorkeur geven aan een kalm ritje zonder het spe ciale plezier van tegen elkaar rijden, was er een autocircuit, dat veel aftrek had. De rupsbaan, waaraan de jeugd het hart veroand heeft omdat aan het slot de overkapping neervalt, behoefde even min over belangstelling te klagen. Een gokje wagen En dan waren er weer de talloze gelegenheden, waar de bezoekers een gokje konden wagen, al of niet in com binatie met een zekere behendigheid. Men kent ze: de tenten waar men voor een klein bedrag zijn geluk kan beproe ven bij het trekken aan een touw, het werpen met een bal, het hengelen met een ring, de Amerikaanse pingpong, het treintje, dat stilhoudt bij het lekkers, dat men graag wil hebben en de vlieg tuigjes, die een pijltje afwerpen als men op een knop drukt. Wie slim is, kan het ver brengen in de kunst om de eerste prijs te halen en ontelbare feestgangers hebben woensdagavond en gisteren het gevoel gehad, dat zij niet tevergeefs een dubbeltje of kwartje hadden ingezet. De belangstelling voor boksen, worste len en catch as catch can bleek het vorige jaar zo groot, dat er ditmaal twee inplaats van een tent in dit genre ver maak te bezichtigen waren. Wie grieze len wilde, kon ook nu weer terecht in Fata Morgana. Met dezi opsomming zijn we nog niet eens volledig geweest. Wel een bewijs, dat men zich" geen ogenblik behoefde te vervelen, waarvan we dan ook geen enkel symptoom hebben waar genomen. Eerder van het tegendeel: menig huisvader zal zich door het enthousiasme van de jeugd genoodzaakt hebben gezien wat dieper in de zak te tasten. Want er was immers ook nog een ruime keus aan tenten, waar men pa tatten. poffertjes, ijs, oublies met slag room. zuurstokken, noga en allerlei hartigs kon kopen en daar hebben jong en oud zich zonder uitzondering tegoed gedaan, omdat het maar één keer per jaar 3 oktober is! Niet onvermeld mag blijven, dat de conditie van het veld niets te wensen GRIEP -CHINALECIT Uiteraard was de heks een van de afschrikwekkendste figuren van de optocht. Maar het was maar een sprookje van de stoet een lichtstoet ders dan maken? In zigzag vorm liepen de leerlingen van het Sted. Gymnasium met hun lichtjes over de weg. Op de Breestraat leverde dit een aardig schouwspel op. SPEELTUINEN Van de speeltuinverenigingen vielen vooral op de meisjes en jongens van „Ons Eiland" en„Oosterkwartier". De kleine „eilanders" brachten de in de afgelopen zomer in onze stad gehou den tentoonstelling „Romantiek en Bloemen" nog eens in herinnering en toonde met trots hun sprookjeskoe.'s. Allerliefst waren de kaboutertjes van „Oosterkwartier". Een vrolijk groepje vormden verder enkele meisjes, die regelmatig „In de Vroolijke Arke" plegen samen te ko men. Van de Leidse Ren- en Toerver- eniging „Swift" liepen acht wielren ners met de fiets in de hand! mee in de optocht. SPORTVERENIGINGEN' Groot was het aantal sportveren'f'n- gen, dat in de stoet was opgenomen Wij zagen o.a. voet-, korf- en vollevbniir-rs, atleten, zwemmers en zwemsters en hockeyers. Van zelfsprekend waren ook de padvinders en padvindsters weer pre sent met veel lampions en vlaggen. Bii het standbeeld van Van der Werf werd enkele ogenblikken halt gehouden Een krans werd aan het standbeeld bevestigd. Een korte plechtigheid had ook plaa's bij het monumenf aan het Plantsoen als hulde aan de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje. Jan van Hout. Jan van der Does en Louis Boisot, aan welke figuren Leiden in de tijd van het ontzet zo veel te danken heeft. Op het Leven daal werd de in de stad zo bewonderde lichtstoet ontbonden. Chinese wijsgerigheid maakte een essentieel onderdeel uit van de sprookjesoptocht. Deze Chinese keizer beeldde die oude wijsheid wel zeer voortreffelijk uit. overliet. Wie de modderpoel van de voor afgaande dagen aanschouwde, kan niet anders dan respect hebben voor het werk van de terrelncommlssie, die, onder lei ding van de heer H. E. van der Heide, ervoor gezorgd heeft, dat de exploitan ten evenmin klachten konden hebben als de tienduizenden bezoekers, die met droge voeten het feestterrein konden verlaten. Feest-vuurwerk tot, slot Tienduizenden hebben weer het slot van deze feestdag gadegeslagen: het vuurwerk, dat gemakkelijk de schitte rende lichtgloed in het Lunapark in hel derheid overtrof. Aan het slot was weer ingehaakt op het thema van de optocht; terwijl de briljantbommenboven het slotstuk fraaie boeketten uitwierpen, ver schenen Hans en Grietje op bezoek bij de heks. Daaraan vooraf gingen een serie „wonderfronten", zoals het tropi sche oerwoud, het gouden diadeem en de zilveren obelisken. Ontelbare malen werd de verre omgeving verlicht door de prachtige vuurpijlen in verrukkelijke kleuren, luidruchtige bommen, kanon slagen en luchtslangen. De firma Kat deed haar reputatie gestand en de ah's en oh's van het zeer talrijke publiek waren niet van de lucht bij de verras sende licht- en geluidseffecten. Al bij al een geslaagd en luisterrijk slot van deze feestdag. Statig schrijdende edelvrouwen. edellieden te paard en hun gezellen vormden een sfeervolle aankleding van dit aloude Leidse hoekje tijdens de sprookjesoptocht die het hoogte punt vormde van het feest van Lei- dens Ontzet. Het „fijne werk" Natuurlijk behoort een marionetten theater evenals bijv. de kunstglas blazerij en -spinnerij tot het „fijnere werk" op een kermisterrein. Wie het tentje van de drie gezusters Clementine, Marie-Louise en Florencetta Serièrse binnenkwam, kon daar geen gooien en smijten of lawaaimuziek verwachten, maar wel het elegante bewegen van smaakvol aangeklede, zelf vervaardigde poppen, die dansten op de maat van een beschaafde melodie. De man, die deze poppen Vervaardigt, is Eddie Kiefer, de zoon van Clementine, die op haar beurt Potasch en Perlemoer Voor vrolijke ontspanning zorgde des avonds in de Schouwburg het „Toneel gezelschap Johan Kaart", Potasch en Perlemoer, die al eens eerder „Met vakantie gingen", handelden ditmaal in textiel, een blijspel, dat al meer dan 1500 voorstellingen beleefde. Men ontmoette de joodse textielfirmanten, uitstekend getypeerd door Joh. Boskamp en Johan Kaart, als mensen, die vol problemen zitten. Men peilt hun sentimenten en ondergaat hun hartverwarmende men selijkheid. hun „gein", die voortkomt uit al die kleine wederzijdse ergernissen en ruzietjes, die stuk voor stuk bewijzen hoezeer Potasch en Perlemoer nodig heeft en hoe moeilijk Perlemoer het zonder Potasch kan stellen. Alle overige medewerkenden sloten zich uitnemend aan bij P. en P. Een vrolijke lichtstoet trok aan de vooravond van 3 oktober door de binnenstad van Leiden. Evenals vorige jaren trok deze taptoe, welke nog steeds een belangrijk onderdeel van het feestprogramma vormt, zeer grote belangstelling. Duizenden en nog eens duizenden zowel uit de Sleutelstad als daar buiten waren weer op de been om de verschillende verenigingen en muziekkorpsen voorbij te zien trek ken en zo nu en dan hartelijk toe te juichen. Aan opgewektheid heeft het èn bij de deelnemers èn bij het publiek, dat in dikke rijen langs de route geschaard stond, niet ontbroken. Trouwens er was niet de minste reden om te mopperen: de regenbuien, welke de laatste tijd en dikwijls juist ook in de avonduren een verblijf in de open lucht allesbehalve aangenaam maakten, bleven woensdagavond geheel ach terwege. Hier en daar flonkerde zelfs een ster! Licht was er overigens voldoende. Geen hiaten Niet alleen hadden vele groepen, die in de stoet meeliepen, lampions, fakkels en ander lichtgevend materiaal bij zich, ook de molen „De Valk", het Academie gebouw, de Lodewijkskerk en het v. d. Werfpark baadden, dank zij de mede werking van het Leidse gemeentebestuur gedurende de avonduren in zeeën van licht. Het voorbijtrekken van de optocht, welke vrijwel geen hiaten vertoonde, vergde bijna drie kwartier. MUZIEKKORPSEN De muziekkorpsen waren op deze ge slaagde taptoe-avond goed vertegen woordigd. Behalve de acht Leidse mu ziekverenigingen, marcheerden ook de muzikanten van de Harmonie „Benve- nuto" uit Voorschoten keurig in de maat. Voorop ging het Chr. Tambour- en Pijperskorps „Kunst en Genoegen", waarvan ook de junioren in hun fraaie uniformen mee mochten blazen. De Chr. Muziekvereniging „Concordia" presen teerde zich wederom met haar acht ma jorettes. Deze meisjes weten overigens van paraderen wel het een en ander af! Noemen wij van de muziekkorpsen in het bijzonder nog het Leidse Jeugd orkest en de drumband van „De Burcht", welke voor het eerst aan de taptoe deelnamen. Zij maakten zeer zeker een uitstekende indruk op de dankbare toeschouwers. KRANSEN De opstelling van de vele tientallen groepen had plaats op de Kaasmarkt. Nadat de „kop" via de Haarlemmer straat, Prinssekade. Apothekersdijk, Aal markt. Vismarkt. Botermarkt. Gangetje en Breestraat het Stadhuis had bereikt, werden zowel het College van B. en W., op de heren A. J. Jongeleen en D. v. d. Kwaak na, als de garnizoenscomman dant, luit.-kolonel P. van Goor, door het bestuur van de 3 October-Vereniging be groet en in de lichtstoet opgenomen. Padvinders droegen de kransen, die la ter op de avond aan de voet van het standbeeld van P. A. v .d. Werf en het monument bfj het Plantsoen zouden worden gelegd. SCHOLIEREN De V.V.S.L. en het L.S.C. waren, even als de schoolverenigingen vertegenwoor digd. Een speciaal woord van hulde komt de Meisjes H.B.Svereniging „Ende Dispereert Niet" toe. Evenals andere jaren zorgden de meisjes .die zich voor deze gelegenheid met groen papieren hoepelrokken, witte blousjes en rode hoeden fleurig hadden uitgedost, voor veel licht. En het bestuur van de 3 Oc- tober-vereeniging wil immers niets an- Hier liep het even mis met de or ganisatie van de optocht: Werk- mans Wilskracht komt in de kop van de optocht op de Blauwpoorts- brug de staart van de optocht, de olifant die het hele verhaaltje uit blaast, tegen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6