ER WAS EENS.... (IN 1957) EEN GESLAAGDE 3 OKTOBERVIERING DANK ZIJ GOED WEER EN DITO ORGANISATIE Militaire mars en défilé trok duizenden naar de Breestraat K.M.K. zorgde voor pittige marsmuziek VOLKSFEEST, geworteld in de rijke historie der Sleutelstad 96ste jaargang Vrijdag 4 oktober 1957 Tweede blad no. 29256 De weerberichten van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut bezitten over het algemeen een grote mate van betrouwbaarheid. De statistiek heeft uitgewezen, dat de Biltse weer- voorspellers in ruim 70 van de honderd gevallen de spijker op de kop slaan. Daarna volgt een aantal gevallen, waarvan gezegd kan worden, dat de profetieën niet helemaal juist zijn en tenslotte nog een kleine groep, waarvan moet worden ge tuigd, dat ze hélemaal niet juist zijn. Ten aanzien van de weersvoorspelling voor 3 oktober 1957 verkeren we zelfs nu nog in dubió of we ze moe ten indelen in de tweede of in de derde categorie, maar zelden hebben we ons zó uitbundig ver heugd in een misrekening van een ander als gis teren het geval was. Het lag allemaal zo in de lijn'der verwachtin gen: de natste septembermaand sinds honderd jaar met vrijwel dagelijks regen,, waarom zou het nu juist uitgerekend op 3 oktober mooi weer zijn? En met een toon van oprecht medelijden in zijn stem zei ons nog woensdagmiddag een der weer goden in De Bilt door de telefoon „U had het feest beter op 2 oktober kunnen vieren; voor mor gen ziet het er maar somber uit". En toen we gistermorgen zo tegen zessen heel voorzichtig tussen de gordijnen naar buiten gluur den, leek deze voorspelling te worden bewaar heid: een egaal grijsgrauwe lucht, die weinig goeds beloofde. Het was nog droog, doch daar mede was dan ook alles gezegd. Een uur later stonden we met vele andere Lei- denaren aan de voet van de Stadhuistoren. De klok sloeg zeven slagen en precies op dat ogen blik kwam het Le'dsch Politie Muziekgezelschap het bordes van het Stadhuis opmarcheren. Diri gent Dick Andersen hief de dirigeerstok en voor de eerste maal op deze dag weerklonken in de grauwe herfstmorgen de tonen van ons prachtig Wilhelmus. De hoeden gingen eerbiedig af en tegelijk voelden we de eerste regendruppels op ons hoofd. Daar zou je het hebben: het begin van de narigheid Maar ziet: nóg was het volkslied niet ten einde of de regen had al weer opgehouden. En wa rempel: het blééf droog. Wel bleef de lucht drei gen, maar de verwachte regenbuitjes kwamen niet.In de loop van de morgen werd het wol kendek zelfs dunner, de lucht klaarde zichtbaar op en tegen twaalven speelde zelfs een zonne straal door de grijze wolkenmassa. Zou De Bilt dan toch ongelijk krijgen? Maar de zonneschijn was niet van lange duur. Tegen enen, het aan- vangsuur van de sprookjesoptocht, trok de lucht weer helemaal dicht en met angst in het hart vroe gen we ons af hoe dat gaan moest met al die luchtig geklede prinsessen, feeën en elfjes. En weer voelden we de eerste druppels van een naderend buitje op onze wangen. Maar weer was het een kwestie van enkele minuten. Je kon eigenlijk nog niet met recht zeggen, dat het nu werkelijk regende of het was al weer afgelopen. Datzelfde spelletje heeft zich in de loop van de middag en avond nog enige malen herhaald. Tel kens als we dachten: „Nu is 't toch uit met de pret; nu komt de regen het feest bederven", bleek onze bezorgdheid overbodig en toen de laatste vuurpijl op het Schuttersveld in de lucht was geschoten, was het sprookje, waarin 24 uur tevoren niemand geloofde, werkelijkheid geworden: het 3 oktober feest was ook ditmaal droog en onder alleszins gunstige weersomstandigheden verlopen! Het welslagen van de diverse onderdelen van het feest, waarover wij hieronder afzonderlijk en uitvoerig schrijven, is daardoor in niet geringe mate bevorderd. Advertentie h KLEUBEM POTIODEH^S GVOIFSIAG BREESTCilAS uniformeerde studentenweerbaarheid. De Leidse Koksschool was vertegen woordigd door één compagnie, die dit jaar ook uitstekend marcheerde. Voorts waren er nog detachementen van de Nationale Reserve, district Den Haag en het Regiment Van Heutz te Lei den. FOTO'S VAN 3 OKTOBER LEIDSCH DAGBLAD A. VAN VLIET iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Lakenhal trok Er was eensDit was het thema van het hoogtepunt van de Leidse festiviteiten van gisteren. Kan men zich de sprookjessfeer van deze woorden beter uitgebeeld denken dan door dit lieftallige meis jein de tooi van een elfje stralend achter de uitbeelding van het sym bool van trotse schoonheid, de pauw. Advertentie Nieuwe Radio-Televisie-Gids groot succes Rijk van kleur l Veel uitgebreider Het programma-blad van de VARA was al zeer overzichtelijk en interessant. Maar nü is deze Radio-TV-gids zijn tijd eigenlijk vèr vooruitNu is het een nieuw en nog gezelliger radio- en tele visieblad geworden, opgefleurd met vele fraaie kleuren en prachtige foto's. Alle radio-programma's even groot, Hilver sum I en II naast elkaar en de televisie programma's weer daarnaast. Een (gekleurde) pluim voor deze gezel lige verbetering. droge beschutting van de Koorn- beursbrug. Gelukkig legde de regen in de vroege ochtenduren niet een stempel op de gehele dag. Wfj troffen hem ergens in een restau rant, anders was het uiteraard zoeken naar een speld in een hooiberg geweest. Ook hun was deze typische sfeer opge vallen, die dit feest omgeeft. In de mor genuren hadden zij een bezoek gebracht aan de tentoonstelling in de Lakenhal. De heer Pater, die elk jaar met een groepje leerlingen het Leidse festijn komt meevieren, slaat dat nooit over Én telkenmale frappeert hem weer de be langstelling, die de Leidenaar heeft voor de traditionele achtergrond. De vader die met zijn zoontje of dochtertje langs het fraaie schilderij van Van der Werf wan delt en vertelt van het beleg van Leiden in 1574, het is voor de heer Pater en voor ieder ander een diepgaand bawijs van de historische waarde. Hij kan niet nalaten een grote pluim te steken op de hoed van het bestuur van de bijzon der actieve 3-Octobervereeniging, die er in slaagt ondanks het feit, dat de verschillende onderdelen van het feest programma toch eigenlijk ieder jaar weer op dezelfde basis zijn opgetrokken —de belangstelling zo levendig te hou den. Een Leidenaar, waar hü zich ook mag bevinden, kan zich het jaar niet zonder een 3-oktoberfeest voorstellen. Als het even kan zal hij naar de Sleu telstad komen om er zelf onderdeel van te zijn. Het is een volksfeest bij uitnemendheid. Daar behoeft men geen bewijzen voor te hebben, dat kan men proeven als men als buitenstaan der de Sleutelstad op deze dag bin- I nenkomt. De taptoe: een feest voor de jeugd, zelf staande aan de vooravond van het beleven van de vrijheid, deel nemend aan de herdenking van de offers die vorige geslachten brach ten, maar in een geest die aan strijdvaardigheid, aan dynamiek, niets voor die vorige geslachten onderdoet. Een jonge trommelaar j van Jong K. en G. geeft hiervan op deze foto blijk. Tegen half tien is het op 3 oktober altijd bijzonder druk op de Breestraat. Duizenden willen dan getuige zijn van de militaire mars en het défilé, dat stipt om half tien voor het Stadhuis begint. Het défilé werd ook dit jaar weer afge nomen door de territoriaal bevelhebber west, de brigade-generaal G. Dijkstra, een trouw bezoeker van het Leidse 3 oktoberfeest. Helaas moest de Marine Lucht vaartdienst dit jaar verstek laten gaan in verband met het grote aantal zieken. De griep heeft dus ook bij het 3 oktoberfeest een woordje meegesproken, en heus niet alleen bij de militairen, doch ook bij vele burgers, die graag feest hadden gevierd zoals iedere rechtgeaarde Leidenaar dat doet maar met griep in i>ed lagen. (Van een medewerker elders) Met vele duizenden hebben wij, „vreemdelingen", ons gisteren naar de Sleutelstad laten rijden. Wij moesten drie oktober meevieren en een indruk krijgen van dit typisch Leidse feest, of liever gezegd, het enig Leidse feest. Er is geen dag in het jaar, die zo spreekt tot de Leidenaars als juist deze derde dag van oktober. Deze historische dag, geworteld in de geschiedenis, leeft in de harten van de Sleutelstad bewoners van hoog tot laag, hetzij rijk of arm. Er hangt sfeer in de straten van de oude universiteitsstad, dat bemerkt men reeds direct na Pro Patrio opende de rij Tal van autoriteiten hebben dit mili- aire schouwspel gade geslagen en wij eloven wel, dat zij tevreden zullen zijn, zant alles was keurig verzorgd. Er was lit jaar geen enkele groep bij, die niet letjes liep, en dat is ten opzichte van 'orige jaren een belangrijke vooruit- lang. De stoet werd geopend door vier mo orrijders van de Koninklijke Mare- haussee, gevolgd door de parade-com- nandant, de majoor Th. H. Evers, die ladat hij zich gemeld had bij de pa- ade-inspecteur, plaats nam op het plat- orm voor de Stadhuis'trap. Muziek De muzikale omlijsting werd dit jaar verzorgd door het tamboercorps van de Nationale Reserve, district Den Haag, dat na het défilé zijn weg onmiddellijk vervolgde. De Koninklijke Militaire Ka pel daarentegen boog na gedéfileerd te hebben „twee maal links om", zoals in de garnizoensorder nr. 41 „Parade-order" stond vermeld en kwam zodoende recht tegenover de parade-inspecteur te staan. Gedurende het défilé speelde de K.M.K. die zich weer een uitstekend muziek corps toonde, marsmuziek. De rij defilicrende troepen werd ge opend door twee pelotons van „Pro Patria", de op zo bijzondere wijze ge- Eén ding was jammer en dat was het niet geheel uniforme schoeisel. Men scha kelt geleidelijk over van de bekende zwarte „kistjes" naar de bruine „veld- schoenen", die rubber hakken hebben in plaats van leren hakken met ijzeren rand. Bij een onderdeel werden „kistjes" en „veldschoenen" door elkaar gedragen, hetgeen ons niet geheel juist leek, al willen wij gaarne aannemen, dat er wel moeilijkheden geweest zullen zijn iedereen van gelijk schoeisel te voorzien. Gemotoriseerde Lu A De stoet werd besloten door twee bat terijen gemotoriseerde 939e afdeling Ter ritoriale Lichte Lu A. De verschillende wagens en stukken waren keurig ge poetst en ook dit onderdeel maakte dus een uitstekend verzorgde indruk. Was er tijdens de koraalmuziek nog enige regen gevallen, tijdens het défilé was het droog weer, en zo nu en dan kwam de zon even te voorschijn. Tijdens het défilé vloog een kleine for matie eenmotorige vliegtuigen boven de Breestraat. 1778 bezoekers Op 1 mei 1874 werd „De Lakenhal" definitief voor geregeld bezoek openge steld en sindsdien heeft een onnoemelijk groot aantal personen, zowel uit binnen- als buitenland genoten van al het schoons dat er te vinden is. Vooral op 3 oktober van ieder jaar stroomt het publiek in groten getale naar binnen om er de herinneringen als beleg en ontzet uit het jaar 1574 te bezichtigen. Zo ook gisterochtend tussen 10 en 12 uur. Niet minder dan 1778 bezoekers konden wor den genoteerd tegen 1721 op 3 oktober van het vorige jaar. Allen hebben de schoonheid gezien van kunstwerken en de rijkdom van de geschiedenis van de stad Leiden. Vanzelfsprekend trokken de in de Lammenschans na het aftrek ken der Spaanse belegeraars in 1574 gevonden hutspot en het grote door van Bree geschilderde doek, voorstellende Van der Werf's heldenmoed, weer de grootste belangstelling. Ook in de histo rische afdeling, waar men sterk met het verleden wordt geconfronteerd, was het bijzonder druk. Van heinde en verre was men gekomen om nog eens op aanschou welijke wijze kennis te nemen van enkele hoogtepunten in de stadsgeschiedenis van Leiden. Dat de openstelling van het museum op een dag als 3 oktober in een behoefte voorziet, is gisteren weer bijzon der duidelijk gebleken! In de ochtenduren vond het tra ditionele défilé van de strijdkrach ten plaats. Een enigszins minder traditionele opname van deze mani festatie. waarin de hoornblazer op het bordes van het stadhuis zorgde voor een omlijsting van de langs marcherende troepen. Dit trieste eenzame troepje men sen woonde de reveille van de derde oktober bij. Veel ging voor de foto graaf die zich in de stadhuistoren had opgesteld verloren onder de Nauwelijks is men uit bus, trein of tram gestapt of een legertje speldjes verkopers doet een aanval op de revers. Om althans uiterlijk enigszins in stem ming te geraken, hebben wij zo'n speldje gekocht. Innerlijk wordt men in de juiste sfeer gebracht, wanneer men enkele honderden meters heeft gelopen en op genomen is in de grote feestelijke massa. Het individuele gaat verloren, men wordt een onderdeel van het feestgewoel. Wij zouden hier dan kunnen vertellen van onze belevenissen bij de diverse onder delen van het feest, maar dat laten wij aan anderen over. Wij kunnen ons slechts verbazen over de intensiteit, waarmede de Leidenaars van jong tot oud zich overgeven aan deze genoeglijke feest- drukte. Wij zagen 's middags bij de op tocht ouders met een kindje op de arm en een in de kinderwagen. Alle proble men, die zo'n familie-uitstapje met zich meebrengen ten spijt, men moet het hoogtepunt van 3 oktober meema ken, men moet de sprookjes aan zich voorbij zien trekken. En juist deze mas sale opkomst maakt de sfeer. Wat een mensenMen kan met recht spreken van een duizendkoppige menigte, die langs de straten staat opgesteld. Ongetwijfeld moet deze dag leven in de harten van de Leidse bewoners, anders zou het on mogelijk zijn bij een dergelijk feest, zo opgebouwd uit tradities en dus eigenlijk met weinig verrassende elementen, zo'n belangstelling te trekken. Dit was ook de mening van de heer J. J. Pater, leraar aan hét Heemraads Lyceum uit Rotter dam, die met een aantal leerlingen uit de vierde klas naar Leiden was gekomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3