Britse socialisten slaan nieuwe wegen naar nationalisatie in VERBoyvrjf V.CWHI GRIEP? Bewogen dagen in Brighton Geen eenzijdige afschaffing van de H-bom RECHTZAKEN VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 Het congres van de Britse Labourpartij, dat te Brighton wordt ge houden, heeft twee zeer bewogen dagen achter de rug. Woensdag kon men zich maar met een duidelijk gebrek aan enthousiasme verenigen met het plan van de partijleiding om een nieuwe weg in te slaan inzake de nationalisaties. Het plan om aandelen op te kopen van de sleutel industrieën werd tenslotte geaccepteerd, al hadden verschillende afge vaardigden er hun bezorgdheid over uitgesproken, dat hiermede enig water gedaan zou worden in de socialistische wijn. Gistermorgen wond het congres zich weer op en interrumpeerde herhaaldelijk woedend een grootse rede van Aneurin Bevan, minister van Buitenlandse Zaken in het socialistische schaduwkabinet, waarin deze zich uitsprak tegen eenzijdige afschaffing van de H-bom door Engeland. Een middagpauze was echter voldoende op de opgewonden conferentie weer tot bezin ning te brengen. Met overweldigende meerderheid sloot men zich aaneen achter Bevan. Op kookpunt Veel scherpe kritiek Het plan van het partijbestuur, waar door de staat door het kopen van aan delen zeggenschap zou krijgen in be langrijke industrieën, dat woensdag ter tafel kwam, ontmoette veel en scherpe kritiek. Verscheidene sprekers waren van oordeel, dat het afwijkt van het so cialistische beginsel van directe na tionalisatie en dat een toekomstige so cialistische regering een gijzelaar zou worden „met handen en voeten gebon den aan het kapitalistische stelsel". Jim Campbell, secretaris van de mach tige vakbond van spoorwegarbeiders stelde het nog scherper. Hij zei, dat het plan slechts een „onhandige consolide ring van het kapitalisme" betekende. Harold Wilson, voornaamste woordvoer der der partij voor economische kwes ties, verdedigde het plan. Hij wees erop. dat het geen vervanging betekent van de traditionele vormen van nationalisa tie. Het bevat een duidelijke verplich ting tot uitbreiding van de openbare ei gendom tot elke industrie of onderdeel van een industrie, welke in gebreke blijft. Hij herinnerde eraan, dat Win ston Churchill ruim veertig jaar gele den voor de Staat, aandelen in de ..An glo Iranian Oil Company" had gekocht voor vijf miljoen pond sterling waarde. „Die zijn nu zon 462 miljoen pond waard. Wij moeten als gemeenschap ook deel hebben in kapitaalwinsten", aldus Wilson. Hij herhaalde de belofte van Labour, dat. een socialistische regering de ijzer- en staalindustrie weer zal na tionaliseren. Voortaan aandeelhouders De voormalige minister van Defensie Emanuel Shinwell werd toegejuicht, toen hij zei „Indien wij dit plan steu nen. zullen wij voortaan geen politieke conferentie meer hebben, maar een ver gadering van aandeelhouders met di recteuren op het podium". De afgevaar digden gaven duidelijk blijk van hun afkeuring, toen een voormalig minister Arthur Woodburg. verklaarde „Ieder, die historisch socialistisch in tegenstel ling tot een utopie-socialist is. beseft., dat het kapitalistische stelsel grote vooruitgang voor de mensheid heeft ge bracht "en dat het socialisme op de grondslag van het kapitalisme moet worden opgebouwd. .Kreten als „schan de, schande" klonken er door de zaal, toen de voorzitter van de vakbond voor metaalbewerkers, Carron, bekendmaak te, dat zijn bond het plan steunde. Maar al deze afkeuringen ten spijt, het plan werd tenslotte geaccepteerd, hetgeen vooral te danken was aan de steun van de machtige Frank Cousins, secretaris-géneraal van de vakbond van arbeiders in de vervoersindustrie. „Het kopen van aandelen, zo zei hij. is een middel, waardoor een socialistische re gering de controle kan krijgen over in dustrieën. welke niet gemakkelijk on middellijk kunnen worden overgenomen door nationalisatie in de klassieke zin". Met 5.309.000 tegen 1.276.000 stemmen werd het plan goedgekeurd. De afge vaardigden brachten zoveel stemmen dit als de groep, die zij vertegenwoordigden. Herdenking 40 jaar Marineluchtvaartdienst Gezien het feit, dat het op 18 augustus veertig jaar geleden was, dat de Marine luchtvaartdienst werd opgericht, zal deze gebeurtenis op vrijdag 11 oktober oppas sende wijze worden herdacht. Zowel in Nederland, als op Nieuw-Guinea en in de Nederlandse Antillen zal het perso neel van de Marineluch'tvaartdienst voor zover de dienst het toelaat de dag in gezellig samenzijn doorbrengen, waaraan vanzelfsprekend het officiële tintje niet zal ontbreken. Op het marinevliegkamp „Valken burg" zal omstreeks elf uur door de vlag officier van de Marineluchtvaartdienst, de schout-bij-nacht vlieger J. M. v. Olm, een toespraak worden gehouden, gevolgd door een defile, waaraan vier gewapende compagnieën zullen deelnemen. Daarna zal er een uitgebreide, ouderdag worden gehouden, waarbij vlieg-, reddings- en brandweerdemonstraties zullen worden gehouden. NOORDWIJKERHOUT Aanbesteding rioolwerk Ir. R. J. V. Bongaerts heeft gisteren aanbesteed namens burgemeester en wethouders van Noordwijkerhout, het rioleren van enige nieuwe straten in de Zilk. 26 Aannemers schreven voor dit werk als volgt in: Fa. J. Verbrugge. Vlaardingen f 58.000; W. Hennipman, Leiderdorp f57.354; Fa. Gebrs. W. en A. van Eek, Den Haag f 56.575; H. J. Strijk, Rijp wetering f 51.000; Fa. van Eerden en Veldman, Den Haag f49.980; P. van Eg- mond en Zn., Leiden f49.785; W. Gleijn, Rijswijk f48.000: Fa. Gebrs. Visser—B. v. Hees, Utrecht f47.400; H. Zanen, Bergambacht f46.780; L. Visscher, Sas- senheim f46.569; D. de Rooy, Badhoe vedorp f43.700; N. van Strien, Haarlem f43.700; N.V. Hanab, Oegstgeest f43.500: Joh. Visscher, Leiden f42.600; Fa. Stuifzand, Leiden f42.300; J. de Vries en Zn. f42.000; Zeister wegenbouw Zeist f41.250; S. Hulsebosch, Bloemen- daal f41.000; H. J. Vessies. IJmuiden f40.900; Verheul en Brouwer. Haarlem f39.700: Fa. A. B. Bruisschaart, IJmui den f37.500; Fa. H. de Vries en A. H. W. v. Schie, Delfgauw f37.500; W. Jan sen. Haarlem f 37.490; N. Overdevest. Zoeterwoude f 36.975: P. J. Visser, Was senaar f32.900; Fa F. D. Lampert v/h J. Rombout f 32.477 De begroting van het werk was f 54.100. De gunning is aangehouden. Aneurin Bevan bracht gistermorgen de gemoederen weer op kookpunt, toen hij namens Labours partijbestuur een knappe redevoering hield, waarin hij betoogde, dat een toekomstige Labour- regering de handen moest vrijhouden op het gebied der ontwapening, teneinde juist in staat te zijn de gang der ont wikkeling op dit gebied diplomatiek en anderszins te beinvloeden. Hij bezwoer de conferentie op hartstochtelijke wijze de door diverse afdelingen gesteunde re solutie te verwerpen, waarin geëist werd. dat de volgende Labourregering eenzij dig de leiding zal moeten nemen, niet alleen door stopzetting van de H-bom- proeven (waarmede Bevan wel akkoord wilde gaan) maar ook van de fabrikatie en het gebruik van de bom. Bevans be langrijkste woorden waren: „Het is niet een kwestie of men voor of tegen de bom is, het gaat er om. wat de doelma tigste manier is om het verschrikkelijke ding voorgoed kwijt te raken". Een een zijdige afschaffing van de bom door Engeland zal dat niet in de hand wer ken. Dankzij een ommezwaai van de transportarbeidersbond - nadat de mid dagpauze de gemoederen weer iets tot rust had kunnen brengen - kon Bevans advies een overweldigende meerderheid vinden: 5.836.000 tegen 781.000 stemmen. Bevans herhaaldelijk door uitroepen onderbroken rede wordt algemeen be schouwd als een daad van vakman schap, die zijn aanzien als verantwoor delijk leider niet onbelangrijk heeft verhoogd. Partijleider Gaitskell onderstreepte gisteravond voor de televisie dat de ver bittering in de partij in Brighton ver dwenen was. De socialisten beseffen meer dan ooit dat zij zonder eenheid verloren zijn. De conferentie zorgde er angstvallig voor om tenminste naar bui ten toe die eenheid te bewaren. Het wa ren de collectieve stemmen van de vak bonden, die de leiders hebben gered. Maar het blijft de vraag of de partij er In zal slagen de thans nog oppervlakkige eenheid te verdiepen, welke noodzake lijk is voor het vertrouwen als basis voor een sterke regering, wanneer Labour daartoe geroepen mocht worden. Mislukte boycot Little Rock in President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie gezegd dat een onderhandelingscommissie van zuidelijke gouverneurs nog steeds doen de is een uitweg te vinden uit de im passe, die tussen hem en gouverneur Faubus is ontstaan in verband met een terugtrekking der federale troepen uit Little Rock. Eisenhower zei, dat Faubus een vergissing maakt en zijn staat en Little Rock geen dienst bewijst. De president zei het niet te kunnen begrijpen ,dat iemand zo zijn gezond verstand kon verliezen en trouw aan de grondwet kon verloochenen, dat dit soort geweld ooit gebruikt moest worden. Maar het rechterlijk gezag moest wor den hoog gehouden of het was geen Amerika. Alleen daarvoor waren de troepen dan ook naar Little Rock ge stuurd; niet als deel van het rassen- scheidingsvraagstuk. Hij verklaarde voorts, dat alle vormen van vrije rege ringen gegrondvest zijn op diepe rel igieuze overtuigingen waarvan één is, dat alle mensen gelijk zijn en kinderen van dezelfde Vader. Gouverneur Faubus is inmiddels in hoger beroep gegaan van een uitspraak van een Amerikaans Federaal Gerechts hof, dat hem en de Nationale Garde van zijn staat heeft bevolen zich niet in te laten met het toelaten van negerleerlin gen tot de middelbare school van Little Rock. Faubus zegt in zijn beroep, dat de be trokken federale rechter Ronald Davies, niet bevoegd was deze uitspraak jegens hem, als gouverneur, te doen. De voorgenomen boycot van de mid delbare school in Little Rock door de blanke leerlingen is mislukt. Slechts 75 van de ongeveer 1500 leerlingen verlie ten uit protest de school, nadat de negen negerleerlingen onder escorte van 30 man van de Nationale Garde waren binnengebracht. San Marino krijgt tekort aan voedsel In San Marino dreigt als gevolg van de Italiaanse blokkade een tekort aan levensmiddelen en geneesmiddelen te ontstaan. De Italiaanse politie heeft nameljjk alle toegangswegen tot het republiekje, waar een communistische en een anti-communistische regering elkander de macht betwisten, afgesloten. De door de communisten gelelde rege ring van San Marino heeft gisteravond een beroep gedaan op de politieke leiders van Italië om een commissie in het leven te roepen, die als scheidsgerecht tussen beide partijen (de communistische rege ring en de uit vier man bestaande anti communistische tegenregering) moet fungeren. Prof. Gino Giacomini, de minister van Buitenlandse Zaken van de communis tische regering, verklaarde tegenover journalisten, dat zijn regering zich „natuurlijk zal neerleggen bij de beslis sing van een dergelijke commissie". De anti-communistische regering van San Marino, welke reeds erkend is door Italië en de Ver. Staten, ofschoon zij nog slechts zetelt in een betonnen schuurtje aan de grens van het repu bliekje, verwierp dit denkbeeld prompt. Een harer leden, Zavcaria Savoretti, verklaardde: „Dit is een waardeloos ge baar. De communistische functionaris sen hebben niet het recht namens San Marino telegrammen naar Italië te zen den, welks regering ons reeds als het wettige bewind heeft erkend. Dit is louter een propagandagebaar". Weer brand in Leeuwardens binnenstad BEWONER TERNAUWERNOOD* ONTKOMEN (Speciale berichtgeving) Wederom heeft in het hartje van Leeuwarden een hevige, uitslaande brand gewoed, doch ditmaal waren de gevolgen gelukkig minder ernstig. Evenals bjj de brand van dinsdagnacht in de kleine Kerkstraat, waarbjj drie mensen om het leven kwamen, is ook vannacht in de Grote Hoogstraat het door het vuur aangetaste pand van de 26-jarige H. Schonenberg totaal uit gebrand. Het is een papierverwerkend bedrijf, dat werkzaam is voor N.V. Leeuwarder Papierwarenfabriek. Omstreeks half twee liep een heer door de Grote Hoogstraat, waar hij op nummer 19 onraad bemerkte. Hij ver schafte zich direct toegang tot dat per ceel en wist de aandacht van de heer Schonenberg te trekken. Deze kon zich ternauwernood in nachtkleding door het dakraam van zjjn buurman in veiligheid stellen. Bij een andere buurman werd hem voor de rest van de nacht onder dak verleend. Daar bleek ook, dat hij aan armen en gezicht brandwonden had opgelopen. De naastgelegen huizen en ook die aan de overkant liepen schade op door vernielde ruiten. De benedenverdieping van het uitgebrande pand was juist ge heel vernieuwd. De oorzaak is totnogtoe onbekend. Met "AKKERTJES" bent U zó beter! Opsporing en winning van aardolie te Rijswijk B.P.M. GAAT LABORATORIUM BOUWEN (Van onze Haagse redactie) De Bataafse Petroleum Maatschappij is voornemens te Rijswijk (Z.H.) op een terrein, groot ongeveer 72.000 M2, een laboratorium te doen bouwen, waarin haar wetenschappelijk speur werk op het gebied van opsporing en winning van aardolie zal worden ge concentreerd. Men verwacht, dat na voltooiing van de eerste fase de personeelsbezetting ongeveer 500 man zal bedragen. Wan neer het gehele gebouwencomplex tot stand is gekomen zal de personeelsbe zetting ongeveer 1000 man omvatten. De VVSL in actie voor Sociëteit Minerva, waar de dames studenten uiteraard een groot succes boekten met hun warme-worstjes-actie ten bate van de verbouwing van haar clubhuis. Drie maanden gevangenisstraf VOOR CHAUFFEUR, DIE IN KAAG AANRIJDING VEROORZAAKTE Op zondag, 19 mei van dit jaar, 's avonds om 9.30 uur vond te Kaag een verkeersongeval plaats, waarbij geen personen werden gewond, doch wel vrij belangrijke schade ontstond aan een bij het pontveer geparkeerd staande per sonenauto. De bestuurder, een 50 jarige directeur van een N.V. uit Den Haag. reed na de aanrijding terstond door. Hij bleek, na een door de politie ingesteld onderzoek, in diverse café's een belangrijk kwantum sterke drank te hebben gedronken. Enige dagen daarna werd hij door de politie achterhaald en geverbaliseerd. Gisteren stond de autobestuurder voor de Rechtbank te Haarlem voor die fei ten terecht. De officier van Justitie eiste een on voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en intrekking van het rijbe wijs voor de tijd van drie jaren. Over veertien dagen zal de Rechtbank uitspraak doen. HAARLEMMERMEER BURGERLUI STAND. Geboren: Anne E„ d. van P. J. C. Buijs en J. W. Thurlng; Nicolaas Tb. P.. z. van H. J. N. Heemskerk en C. Vereeoken; Marie R. G. d. van D. J. Stelder en C. M. C. Larmnerse; Jan, z. van T. G. A. Koningen en J. E. Hendriks; Chleltje J.. d. van J. Overd'Uin en Ch. Beekhuizen: Ewoud C.. z. van K. van der Meij ten W. M. Slootweg; Hendrik, z. van J. Ooster hof en W. Dijkstra; Dirk. z. van J. van Tol en M. Hol; Carolina G„ d. van D. P. de Waal en K. van Hooidonk: Johanna M„ d. van F .van de Lindeloof en J. H. Kors; Cornells, z. van A. J. van der Lin den en J .Eijk; Dirkje M., d. van E. de Wit en G. Roeland. Getrouwd: M. van der Blij en T. Jansen; J A. van Tol en C. Jansen; H. L. Imanse en A. Verboom; D. van der Meulen en H. Groot; Th. L. M. Heems kerk en G. M. Nijssen; J. Kleerebezem en Th. I. Westerman; J. A. van den Burgt en P. J. van den Berg; W. Brouwer en N. van der Bor; J. Millenaar en M. J. Boom. Overleden: S. C. Houtkamp 75 J. e. van G. van der Steen; C. H. Hogeveen. 68 J. G. Huljslng 69 J. Ondertrouwd: J. B. Bljleveld, 28 J. en M. M. Overeem, 24 J Th. W. Krom, 25 J. en D. C. Dekker. 28 J.; J. Broos. 22 j. en J. van Beek. 18 J. H. A. Buskermolen, 25 1. en T. van de Velde, 20 J.; G. Tur kenburg, 28 J. en C. M. C. Sengers, 26 j.; G. Reljnders, 24 J. en A. G. van der Meer, 18 J.; H. A. van Mook, 28 J. en C. H. van Leeuwen, 16 j.; A. W. J. de Wit, 27 J. en W. van den Berg, 22 j.; J. M. Hofland, 27 J. en A. A. Koops, 20 J.; S Graaf, 29 j. en C. Aafjes, 26 J. J. H. de ben een drulcvasfcheid van 578 km. per dm2. De oudste paal werd op 9 septem ber gegoten bij „De Ringvaart" te Hil- legom. Een aantal van 15 stuks van deze palen kan men per dag inslaan. Dit heien geschiedt met een stoomblok, dat 4000 kg. weegt. De kop van de be tonnen paal wordt bij het heien be schermd door de zg. houten muts. Het is gewoonte dat de eerste paal wordt ingeheid, versierd met groen aan de kop en de nationale driekleur in de top van de heistelling, die een hoogte heeft van ongeveer 25 meter. De laatste paal wordt „met vuurwerk" geheid, d.w.z. voor de laatste klap legt men op de paal een explosief, dat detoneert en waarvan het explosiegeluid in een om trek va-n 5 6 km. is te horen, zo ver telde ons de heer Hogedoorn. Raadsstukken B. en W. sel'len voor de Adviescom missie Woonruimteweb, bestaande uit de heren J. van Dijk, voorzitter, E. Scholte, M. Hordijk, H. de Bruin en J. Liemiburg, leden, en de heer J. v. Brie- men, plaatsvervangend lid voor het jaar 1958 opnieuiw te benoemen. EN Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Mastenbroek J. Noltes te Ernst, d'ie bedankte voor Meerkerk (toeaj Beroepen te Ouwsterhanale (toez.) C. Na-uita. vloaris te Drachten. Aangeno men de benoeming tot vicaris te Deaems- vaart F. H. Scheffer, kand. te Leeuwarden GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Wagenrtngen W. Hage te Nuraspeet. GEREF. KERKEN Bedankt voor Delft (vac. E. die Vrle») L. J. Goedje te Aalten. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Tweetal te Enschedé-Znidd (vac. A. Veld man) M. J. C. Blok te Utrecht-Noord-W. en R. H. Brrnmer te Zwolle, CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Middielharnis M. C. Tamils te Urk. Beroepen te Chatham (Ontario. Canada) (Free Chr. Ref. Church) O Noordegraiaf te 's-Gra/venddel. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Haarlem D. SoUmger te Pur- m erend. WIJZIGING HAVEN- KADEGELDEN LISSE Rijkspostspaarbank Bij de Rijks postspaarbank alhier is in september in gelegd f46.908.76 en terugbetaald een bedrag van f. 57.949.38. Eerste paal voor Chr. Huishoudschool Het was woensdag een dag van vreugde voor allen die hebben medege werkt. dat in Lisse een Chr. Huishoud school gevestigd zou worden, vooral voor architect W. de Jonge, wiens ontwerp dit is. 's Middags om drie uur had het inheien van de eerste paal plaats. Het was jammer dat niemand van de be stuursleden aanwezig kon zjjn. Nu nam architect De Jonge zelf de leiding, hier bij geassisteerd door de opzichter van het werk, de heer Hogendoorn. Het gebouw, dat door de Gebrs. Se- bregts uit Bloemendaal jvordt gezet, kost. zonder centrale verwarming, f. 610.000.en moet. in 310 werkdagen volgens het bestek klaar zijn. Het zal dus wel anderhalf jaar duren voordat met de aankleding begonnen kan wor den. Het gebouw komt te rusten op 194 be tonnen palen van 13.50 meter by 30 x 30 om., benevens 60 houten palen. De o betonpaïen wegen ieder 3000 kg. en heb- I Voor de gemeente LiSse met bijna 73.000 Op 29 oktober 1956 werd door de raad besloten tot vaststelling van de nieuwe verordening op de heffing en invorde ring van haven- en kadegelden, welke werd gewijzigd bij besluit van 19 decem ber 1956. Deze verordening met de daarbij behorende wijziging werd door de Kroon goedgekeurd tot 1 Januari 1958. De minister vindt echter dat het tarief, te hoog is: f. 0.10 voor elke ku bieke meter waterverplaatsing boven 12 m3. en geeft in overweging dit te brengen op f0.05 per m3. boven 12 m3. De verordening zal nu opnieuw vastge steld moeten worden. ONDERWIJS B. en W. stellen voor over te gaan tot betaling van bedragen, die nog toege kend moeten worden aan de bijzondere scholen. Het betreft de verrekening over de Jaren 1949 t.m. 1956. UITBREIDINGSPLAN In 1953 verleende de raad een krediet van f. 25.000.voor de uitbreidingsplan nen, opgesteld door het Instituut Stad en Landschap. Op deze post is een kre dietoverschrijding van f. 478.89, terwijl de werkzaamheden nog niet tot een einde zijn gekomen. De directeur van Stad en Land acht het uitermate moei lijk een berekening van de nog te ver wachten uitgaven te maken. Hij meent dat in een groeiende gemeente nooit een eindpunt wordt bereikt en overleg met de stedebouwkundige nodig inwoners acht de directeur van hot in stituut een bedirjü van f0.75 per inwo ner per jaar voldoende. Het uitbrei dingsplan heeft de laatste jaren meer de functie gekregen van een dynamisch dan van een statisch plan. Het instituut heeft zich dit jaar zeer intensief met het plan bezig gehouden en ook voor de behandeling van de ruim 100 bezwaar schriften zal schriftelijk en mondeling nauw contact met het instituut moeten worden onderhouden. B. en W. stellen voor de post „Uitbreidingsplannen" op de gewone dienst 1957 met rond f. 10.000 te verhogen en ook in de komende Jaren een dergelijk bedrag op de gewone dienst te ramen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodora. F. J. dr van A. H. van Haaster en E. S. C. van der Heijden; René W., zn van P. Kienhorst en J. M. L'.everse; Cornelia M.. dr van C. A. v. d. vnugt en A. M. v. d. Geeet. Ondertrouwd': H. W. Elferlng en C. M. v d. Aart; G. Snetselaar en C. J. Koek; G. W. Viink en C. Th. Tulen; P. H. Wasse naar en A. J v. d. Lnas; P. van Anded en T, v. d. Spruit Getrouwd: A. W. v. d. Lans en A. M. v. d. Zwet; J. F. van Riln en G. M. de Ree LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: P. C. Clemens en gezin, v. Haari.'meer naar Naseaupark 45. A. P. Ri te co en gezin van de Bildt naar Nassau - park 63; mej. L. van Leeuwen van Enk- P. ter Steege van Texel naar Moutbretia- hudzen naar Wlilheimlmaetr. 12 (Inw.); H. straat 27 (inw.); C. van der Welde va-n Hül'legom naar Nassau park 49 (Inw.); M. C. L. Haase van Driebergen naar Heer e weg 337 (Inw.); J. C. Steen voorden van Mijd recht naar Keukenhof 6 (inw.). Vertrokken: mej. B. C. Faas naar Zand- voort.; M. G. de Vries, naar Callantsoog; F. W. FiMpse naar HMeg< >m, J. B. Meeu- wisse naar Utrecht; D. M. van den Eer den naar Rijswijk; M. Ovendorp naar Lel den; F. Montague naar Amsterdam; E. L. Augrustinus-va.il Leeuwen naar NoordwIJk. SASSENHEIM BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hutoertus Th. P., z. van P. J. J. Langeveld en C. C. M. van der Geest; Bernardlna A. M., d. van G. H. Teernstra en B. M .M. Leferlnk; Alexander G. M., z. van C. P. van der MelJ en Th. J. van Hoge; Franclsous J.. z. van F. J. Böokman en J. Vastenouw; Johannes W. P. ,z. van Th. J. J. Homan en M. D. P. Immereeel. Ondertrouwd: A. M. van Haaster, 24 J. en C. J. Schrama. 20 J. Getrouwd: H. Stamps. 34 J en A. ia. M. van Steln, 27 J. Overleden: L. J., Dorst, 74 1,; G. Pree- nen, 71 J. VOORHOUT BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan H., zn van J. Oort en W H. Mak; Bernardus G. M., zn van H. A, r d. Voort en J. H. v. d. Horst; Maria J., dt van J. A. Angevane en J. C. v. d. Berg; Framolsco Th. J.. zin van L Th. Rulgrok en A. M. v. d. Geer; Petrus J., an van G. J. van Dijk en J. W Verhoeven. OndertrouwdB. W. M. Zonneveld 22 Jaar en A. M. van den Berg. 21 Jaar; J. M Kortekaae. 30 jaar en J A. A Mens. 25 Jaar; M. P. Kortekaas. 31 Jaar en J- A. van Noort, 34 Jaar, F. J. van Werkhoven 26 Jaar en A. M. van Kempen. 23 Jaar. Getrouwd: W C van Eik. 28 tur en J M. Brama, 25 Jaar. J. Groenveld 30 Jaar en P. H. van Rijn, 20 1aar; J. A. A. Rem merswaal. 30 Jaar en S. C. M. Heemskerk 26 Jaar. I Overl< MARKTBERICHTEN LEIDEN. 4 okt. Veemarkt.. Aange voerd: 3 stieren, 32 melkkoeien, 360 vette koelen. 1'19 vare koelen, 16 graskalveren; 58 vette kalveren, 22 nuchtere kalveren, 200 vette schapen, 350 fokschapen. 1634 vette lammeren, 49 zeugen. 271 schram men. 539 biggen, 1 paard, 14 gelten., to taal 3667 stuks. Notering: melkkoeien f8501050; vette koeien schoon gewicht 2,402,90; vare- koeien f 500800; graskalveren 260300: vette kalveren levend gewicht 2.00(2 60; nuchtere kalveren levend gewicht f 0.80 1.10; vette 6chapen 75—95; fokschapen 85 425: vette lammeren 7098; drachtige zeugen 260325; schrammen 5590; big gen 3240. Overvüoht; de handel voor melkkoeien stug, lette en vaxekoeien matig, gr ask al- ren traag, vette kalveren stug. nuchtere kalveren willigschapen stug. zeugen, schrammen en biggen mbaig. LEIDEN. 4 okt. Kaasmarkt. Aange voerd 38 partijen Goudse en 6 partijen LeidEe kaas. Notering Goudse extra kwa liteit tot f 2,68; Goudse eerste kwaliteit f2.30—2,35; tweede kwaliteit f2.25—2.29; Leidse eerste kwaliteit f 2.442,52. De handel was kalm. BAiRNEVELD, 3 okt. ElervelliLng SBE. Aanvoer 504.740 stuks. Handel vlug. No tering eieren van 39-50 gr f8.21 f 11.50 52-55 gr. f 12.71 tot f 13,97. 55-60 gr. f 14,39 tot f 15.97 60-63 gr. f 16.28 tot f 17.33 63- 70 gram r 17.55 tot f 18.14, alles per 100 stuks. Coöp. Veluwee Elerrelllng Bameveld- Ede. wee-kaan voer circa 1.300.000 stuks. Handel redelijk. Eieren 47-52 gr. f 10.81 tot t 12,84; 52-56 gr. f 13,38 tot f 14,28; 55- 60 gram f 14.64 tot f 16,20, 60-63 gram f 16.52 tot f 17,21; 63-69 gram f 17.44 tot f 18.42 alles per 1O0 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 2.000.000 stuks, (schatting). Handel vlug. Notering klppe- eleren f 14.75 tot f 17.75, kiloprijs f2,76. ba els 56-65 gram; hen ine-eieren fill,tot f 14,75 kiloprijs f2,68; basis 47-55 gram Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Elerhandeflaren, Grote eieren f 17,tot f 17,16 gewichit 62-68 gram; klei ne eieren f 14,90 tot f 16,gewicht 66-60 gram ;henne-eieren f42.tot f 14,ge wicht 50-54 gram, BOSKOOP, 2 okit. Ooöp. Veren ,.De J jen. gr. bloemig 20 2.80—3.40; Duls- VeifltLng". Rozen, gr. bloemig 20 1. Butterfly 2.803.40; Duis burg 2.603.60; Peohthoid 2.604.00; Ro- stuiks: Mad. salandia 140220; New York 380420; Better Times 300—400; Vierlanden 190 480; Edith Helen 260—420; Haidfley 160; Baccara 560; Parel van Aalsmeer 160 190; Mad. Jules Bouché 300340; Gem. rozen 120190; Babyrozen io stuks- Else Pouisen 100160; Juweeltjes 6890: Sweetheart 160—280; White Sweetheart 6500; Gloria Miundi 85140; Wolfs Glo rie 65100; Byou 6386; Nvmph 320 520; Diversen 10 stuk- Clematis Duran- dil 65—1110; ld. Prins Hendrik 280; ld. Mevr. Ie Coultre 320; Chrysanten ln soor ten en kleuren, gr. bloerr.ig le kw. 190 230; idem 2e kw. 95160: idem kl bloe mig le kw. ÏOO—120; ld. 2e kw. 6585: ld. gemengd 4055; Herfstasters 20—36: Per- nettyatakken, rode bes 140190; ld. ge mengde bes 140010; Heestertakken met bes 135; Vuurpijlen 85: Llgustrumtakken, goudtoorut 20; Sneeuwbestakken 4570; Physaflis Francetti 5680: Pernettyaplan- ten met rode bes. per plant, le kw. 135 150, id. 2e kw. 95—405; ld, witte bes 130— 200; Sierplulmen per pluim 3135 cent. GOUDA, 3 okt. Kaasmarkt. 170 par tyen le kwaliteit f2.81 tot f2.3fl. 2e kw. f2.26 tot f2,30; extra kwaliteit f2,37 tot f 2,70. De handel was goed. KATWIJK AAN DE NRUN. 3 okt. Groenteveiling: waspeen A per kist 220 330; idem B per kist 160240; Idem fijn per kist 370490; bloemkool A 1216; ld. B 1011: sla 34; bospeen 2333: groe ne kool 78; uien per kist 250270; pe terselie 10; selderie 880990; andijvie 18 19; dubbele bonen 6567, rode 450 ct. RIJNSBURG. 3 okit. Bloemenveiling FLORA. Troschrvsanthen: Samalra 80— 1O0; Horwood 90'140; MJosqulto 6080; Bright Eye 6585: Bounty 5580; OhaU- worth 100—130; Shlrtey wit 80—110; id. creme 70>105; roze 75140; Wendy 70 95; White Hope 120—1G 5; Serenade BO SS; per bos: Dwerg Asters 2032; Sega- tum 2228; Bonte Grieten 2730; Elta 2738; Dahlia's: Glorie van Heemstede 300440; Gerry Hoek 340—470: Passepar tout 3O0410; Kochelsee SOO390; Purity 400440; Elsjes 360400; Chrvsanfhen geplozen; Migoll 20—26; White Hope 21— 24; Day Dream 2226; Maldelon 3438; Horwood 2022; per 100' Zinnia 120— 170; Scablosa 100—130 en Heil anten 300 420. RIJNSBURG, 2 okit. Groenteveiling: aardappelen 12—14; andijvie 15—22; rode kool 511; gele kool 46; groene kool 8 —10; kroten 6—9; uien 13—16: waspeen A 1020; B 8'13 per kilo; selderie 59: peterselie 812; bospeen 20—35; rady» 9 10 per bo6; bloemkoofl A 1220; B 10 '10; C 1011 per stuk. TER AAR, 2 okt Groenteveiling kassnybonen 1.14—126; Idem B 67—83; ld stek 2858; stomprlnceseenbonen 5159 6 tokprtncessen bonen 56; witte pronker* 34—42; idem B 1622; Tomaten export: A 40—61; idem B 4347; idem C 2640; tomaten binnenland: A 2048 Idem B 24 —50; c 20—30; CC 20—23; bonken 20— 28; andijvie 1114; B 78; savoye kooi 1113: groene kool 7—17; rode kool 10— 13: witte kool 5; kroten 11; B 5; waspeen 7lil; uien 616; rabarber 6; augurken 15; spru:ten 36; alles per kg; sla A 7—9- B 3i; bloemkool A 2229. B 1520; C IC12; komkommers A 30: B 22; C 814- alles per stuk; bospeen 15 per bos, Appe- rieden; C. Loeft, 81 jaar. len: Lax ton's Superbe "4 Notaris appel Peren Bevrré Olalrgesu 53—76; Confe rence 44—68; Bonne Louise d'Avranohe 73 alles per kg.; Bioemen; Dahlia's 19—2»; per boa.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 23