In Pieterskerk herdacht Leiden wat voorvaderen in 1574 volbrachten Slechts enkele centimeters scheidden vuurzee van tank met circa vijfduizend liter benzine „Vrijheid is een onmetelijke schat Ex Animo''s ivijdingsure stemmige inleiding tot het grote feest LEIDEN ONTKWAM AAN CATASTROFE De Leidse brandweer wist door snel en moedig optreden een explosie en ramp te voorkomen 96ste jaareans: Woensdag 2 oktober 1957 Tweede blad no. 29255 Advertentie Wat dacht je van een Ibis, Lekkerman? Best jongen! oterham was goed legd en die Ibis shag is prima. shag je ook rookt lia. Half Zware of rican -'t is altijd i In cellofaan verpakt „Niet door geweld, doch door de geest Ieder maal wanneer men aan de vooravond van een 3-oktoberviering verenigd is in de Pieterskerk ter bijwoning van de door „Ex Animo" georganiseerde plechtige wijdingsure, wordt men getroffen door de ernstige sfeer, welke in feite aan het grote feest van Leidens Ontzet ten grondslag ligt. Ten volle was iedere aanwezige zich daarvan ook ditmaal bewust, ook van het feit, dat zonder voorafgaande diepe bezinning op het his torische gebeuren in de jaren 1574 van een onbezorgde, blijde viering geen sprake kan zijn. Daarom was het verheugend, dat ook nu weer velen, doch lang niet zo velen als het behoort, hun schreden gericht hadden naar de Pieters kerk, waarin de Leidenaars na de Spaanse bezetting voor het eerst weer konden jubelen en hun God danken voor de bevrijding. Als in een visioen Van deze bevrijding, van dit „ontzet" gewaagde de redenaar van deze avond, de nog steeds in onze stad welbekende en vitale oud-predikant dr. J. Riemens. die als schriftlezing Pslam 78 gekozen had. „Er zijn ogenblikken in de vader landse geschiedenis, zoals wy deze uit de schoolboekjes leerden", aldus spre ker, „die opeens een Andere gedaante krijgen en als in een visioen in een fel licht geplaatst worden. Zo is het ook, wanneer wy terugdenken aan hetgeen in Leiden in vroeger eeuwen gebeurd is. In het Leiden met de wallen en de kijk gaten. van de beroemde duif die de briefwisseling met de Prins van Oranje verzorgde. Voor het stadhuis staat burgemeester Van der Werf, hy voert zijn mensen aan. Wij denken terug aan de Lammeschans, de hutspot, de Vlietbrug en het rumoer der zegevierenden. Magere en uitgeputte mensen storten zich op het wittebrood, het stille koor van de Pieterskerk loopt plotseling vol met schreiende, juichende en ontroerde mensen. Ieder jaar willen wij daaraan terug denken. wy willen dat visioen graag tel kens wéér zien, om er onze kinderen van te vertellen. Lichtende achtergrond Vooral voor de christenen had het Ontzet van 1574 altijd een lichtende achtergrond: de legertjes van de Prins hebben het toch niet gedaan en de wijs heid van de Oranjevorst kon het ook niet volbrengen. Er is een parallel te trekken met de uitredding van Israël uit Egypte. Op het ogenblik dat God kent, gaat Is raël door de zee en de Pharao ver drinkt. Ja, niet recht kwam het volk in de Pieterskerk tezamen, om God te dan ken, omdat Hij het gedaan had! De 3e oktober is een variatie op het „niet door geweld of door kracht, doch door de geest zal het geschieden". Laat ons dit by het feestvieren niet vergeten! Het is Gods uitverkiezende genade, dat het Nederlandse volk zó gesteld, dat wij niet door inquisitie of terreur worden samengehouden. Wanneer het met dwang geschiedt, kan er geen geestelyke vryheid zyn. God heeft dit ons gegeven: het vry- één zyn met elkander, ook al zyn wy het niet altijd eens. Die geestelyke schat is een onmetelijke schat! Gy zyt tot vryheid geroepen, dienend elkander door de liefde. Sinds Leiden werd ontzet, hebben wy als volk van Nederland en als burgers van Leiden ons dit aan te trekken. God geve ons de kracht en de wijsheid de Een beeld van de brand enkele ogenblikken voordat de brandweer arriveerde. Op de foto ziet men de achterzijde van de melkauto, waar van de cabine toen reeds in lichter laaie stond tegen de achterzijde van de aangereden tankauto. Rechts onder de zwarte rookwolken de Mercedes Benzdie op het moment van de aanrijding voor het postkan toor stond geparkeerd en door het wegspuitende vuur in brand raakte. Daarnaast tegen de gevel van het postkantoor de brandende fietsen. (Foto L.D./Vam Vliet) vryheid te handhaven tegen alle proef nemingen van andere mogendheden. De eenheid najagen is een gebod van God. Nog hoger ideaal In de bevrijding van Leiden ligt nog een hoger ideaal en alle volkeren zullen het horen, namelijk dat de Here God bezig is een nieuwe veste te bouwen en dat Hij daartoe de voorbereidingen treft. God zal er tenslotte voor zorg dragen dat ook in andere landen, bijv. die ach ter het IJzeren Gordijn, niet de demo nische macht, doch de geestelyke vry heid overwint. In 1574 moest de terreur wijken voor een nieuwe geest, die in de bijbel zijn kracht vond. En zó zal het ook nü zijn: de geest des Heren zal overwinnen! Dr. Riemens besloot zijn indrukwek kende rede met het Psalmwoord: „Dit alles is opdat zij op God hun vertrou wen zouden stellen en Zijn geboden be waren!" Passende sfeer Aan deze wijdingsvolle dienst werkten voorts mede het in het koor der kerk opgestelde, zuiver zingende Gemengd en Kinderkoor van „Ex Animo" onder leiding van Herman de Wolff, het laat ste met pianobegeleiding van mevrouw W. E. v. d. Heiden—Brakel. die met zangen uit Valerius Gedenckklank.com- posities van De Wolff en het bekende „Lof zij den Helden" van Kücken bij droegen tot de stemmige, passende sfeer. De organist Adr. Blankenstein schonk twee bijzonder hoogstaande muzikale bij dragen, n.l. een orgeltrio van G. A. Homilius, éénmaal Bachs leerling en de Fuga in G. van Bach. Zijn superieure registratie en technische bekwaamheid dwongen bewondering af. Samenzang, waardoor de luisteraars tot een gaarne gegeven actief deelne men bewogen werd. wisselde al deze nummers af. Besloten werd met het gemeenschap pelijk zingen van enige coupletten van het Wilhelmus, waarbij allen zich in waarheid vereend voelden en zich ge sterkt wisten, om op gepaste wjjze het feest van Leidens Ontzet eensgezind en met dank in het hart voor het hetgeen onze vaderen volbrachten, tegemoet te treden. De bijeenkomst is bijgewoond door het bestuur van de „3 Octobervereeni- ging", alsmede door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtge note. Gouden bruiloft Woensdag 16 oktober zal het precies vijftig jaar geleden zijn, dat de heer D. J. J. Verhoeven en mej. J. J. Pot met elkander in het huwelijk traden. Bruid en bruidegom, die reeds 44 jaar in de Bankastraat wonen, zijn beiden 72 jaar oud en genieten nog een uitstekende ge zondheid. Zij zijn geboren en getogen Leidenaars. De heer Verhoeven is vrij wel zijn gehele leven timmerman ge weest en heeft enkele jaren in Sassen - heim gewerkt. Thans doet hij niets lie ver dan er op de fiets op uittrekken en vissen. De bruid is de gehele dag druk met haar huishouding bezig. Het gou den echtpaar heeft zes kinderen, vier dochters en twee zoons, die allen ge trouwd zijn. terwijl het verdere nako melingschap uit dertien kleinkinderen bestaat. Een bijzonderheid Is nog. dat de heer en mevrouw Verhoeven op 3 okto ber in ondertrouw gingen. JOEGOSLAVISCHE ONDERSCHEIDING VOOR TROF. H. W. SIEMENS Prof. dr. H. W. Siemens, hoofd der kliniek voor huidziekten aan het Acade misch Ziekenhuis alhier, is benoemd tot erelid van de Joegoslavische Dermato logen vereniging in Zagreb. belegd t shag I Welke shag -Virginia, H American Dobb< lekke TtlWll Iffti.f' Een aanrijding op de Breestraat werd de oorzaak van een spectaculaire brand Een brand, welke voor Leiden catastrofale afmetingen had kunnen aannemen, is dank zij snel en moedig optreden van de brandweer, nog juist op tijd geblust. De vuurhaard, ontstaan door een aanrijding tus sen een grote melkauto met aanhangwagen en een tankauto van de Caltex, was n.l. dicht gelegen bij de tank, waarin zich ruim 5000 liter benzine bevond. Slechts door een uiterste krachtsinspanning, welke vanwege het risico van een explosie grote gevaren met zich bracht, kon de brandweer een ramp voorkomen. De aanrijding, welke gistermiddag omstreeks kwart over drie op de Breestraat ter hoogte van het Postkantoor plaats vond, heeft echter grote materiële schade veroorzaakt. Behalve, dat de cabine van de melkauto, eigendom van de firma Van Vliet te Moerkapelle, geheel en de tankwagen van de Caltex aan de achterzijde gedeeltelijk uit brandde, deelden de vlammen zich ook mede aan een voor het Post kantoor stilstaande personenauto Mercedes sportmodel welke eveneens uitbrandde, terwijl bovendien vijf rijwielen, die bij de rijwiel bewaarder van het Postkantoor in bewaring waren gegeven, door het vuur werden aangetast. Dichte rookwolken De brand, welke een zeer spectaculair karakter droeg: dikke vette, tientallen meters hoge rookwolken, met daartus sen een fel oplaaiend vuur, is veroor zaakt doordat de remmen van de melk auto in de beide tanks bevond zich circa 13.000 liter melk weigerden dienst te doen. De bestuurder van deze auto moest plotseling remmen, omdat de voor hem uitrijdende benzine-auto vaart minderde. Het niet functioneren van de remmen had tot gevolg, dat de motor van de melkauto zich met een geweldige klap in de achterzijde van de tankauto boorde. Op hetzelfde moment ontstond naar men aanneemt onder de motorkap een felle brand, welke zich kort daarop voortplantte in de be- dieningskast van de benzine-auto. Het in deze kast aanwezige peilglas liep leeg en de daaruit stromende vloeistof gaf uiteraard weer nieuw voedsel aan de hoog oplaaiende vuurzee. De omvang van de brand nam nog toe toen de vlammen zich ook mededeelden aan de stilstaande personenauto, waar van de eigenaar, de Leidse dierenarts, de heeT G. Bloem, zich voor het afgeven van een poststuk, dat niet door de brie venbus kon, even naar binnen had be geven. Een en ander ging zo snel in zijn werk, dat aan een wegrijden, resp. wegslepen van deze auto niet viel te denken. Bo vendien durfde niemand met het oog op een eventuele ontploffing van de la ding van de benzine-auto. enige risi co te nemen. Integendeel: vele wielrij ders en voetgangers, die op het moment van het uitbreken van de brand passeer den, zochten op veilige afstand een goed heenkomen. Sommigen gooiden in paniek hun fiets aan de kant om de plaats van het ongeval te ontvluchten. Brandweer pakt de zaak energiek aan De brandweer, die onder leiding van de commandant, de heer S. W. Hage- doorn. met veel materiaal spoedig ter plaatse was, pakte de brand energiek aan. De vuurzee werd direct bestreden met koolzuursneeuw, terwijl ook gebruik werd gemaakt van het schuimkanon. Na korte tijd nam de brand in hevigheid af en durfde men te veronderstellen hetgeen later werd bevestigd dat geen gevaar meer bestond voor explosies. Teneinde niettemin geen enkel risico te lopen, werd de Caltex-auto, zodra dit maar even mogelijk was. op last van de brandweer naar een terrein aan de grens van de stad, t.w. het emplacement van de Ned. Spoorwegen aan de Haag- weg, gedirigeerd en onder bewaking ge steld. Inmiddels had men een aanvang ge maakt met de nablussing van het vuur in de personen- en melkauto, welke nog geruime tijd in beslag nam. Bovendien moest men direct na de aanrijding nog Geen b.b. in de b., s.v.p. Het heeft gisteren maar weinig ge scheeld of Leiden zou, voor de tweede maal in anderhalve eeuw, door een ern stige ontploffingsramp getroffen zyn, ditmaal in het hart van de stad, op de Breestraat. De schuldvraag van dit on geluk kan hier onbesproken blijven: dat is een zaak, waarmee politie en belang hebbenden nog heel wat drukte zullen i hebben, al moet hieraan toegevoegd j worden, dat scherper toezicht op par keren voor het Postkantoor bepaald niet I overbodig is gebleken. Wél mogen wij de vinger leggen bij het feit. dat dit nu in zeer korte tijd het tweede ernstige ongeluk in de binnenstad is. waarby zeer zware auto's betrokken zyn. Vorige week was het een dodelijk ongeval op het Kort Rapenburg, gisteren was het een onderlinge botsing tussen twee verkeers- mammoeten met op het nippertje ge keerd vernietigingsgevaar voor het stads centrum. Men moet zich niet indenken wat er gebeurd zou zijn, indien de tank auto met benzine in de lucht zou zijn gevlogen! In beide gevallen speelde het ongeluk zich af op de smalste verkeers wegen van onze stad, zodat de vraag ge wettigd is, of het geen tyd wordt deze auto-karavanen de toegang tot het cen trum te ontzeggen of althans de passage tot éénrichtingsverkeer te beperken. Er zullen wel heel wat bezwaren tegen een dergelijke maatregel te berde gebracht kunnen worden en in bepaalde gevallen zal het tot moeilijkheden leiden. Maar in elk geval ten aanzien van het dode lijk ongeval op het Kort Rapenburg moet vastgesteld worden, dat de daarbij betrokken trekker-met-oplegger met weinig meer moeite een andere route had kunnen kiezen. Het ging daarbij en hetzelfde geldt mogelijk ook voor de brand van gisteren om een enorme vrachtauto, die in Leiden niets te maken had. Natuurlijk dient men open oog te hebben voor de belangen van het zaken leven, maar dit mag niet ten koste gaan van mensenlevens en nog erger! De les uit de recente voorvallen kan dus, kort weg, als volgt geformuleerd worden: geen b.b. in de b., s.v.p.! Geen bakbees ten in de binnenstad! aandacht schenken aan in de tramrails afvloeiende en in brand geraakte ben zine. afkomstig van de melkauto. Een lint van vüur. dat zich uitstrekte van de plaats van de botsing tot café-res taurant „De Harmonie". Met het oog op eventuele explosies hield de politie het publiek, dat in dichte drommen het schouwspel gade sloeg, aan weerszijden van de Bree straat op een verre afstand. Terwijl de tram een vertraging had van ruim een uur werd het verkeer via het Rapen burg en Botermarkt omgeleid. Tengevol ge van de hevige hitte-uitstraling zyn negen ruiten van het Postkantoor ge sprongen. Ramp voorkomen De commandant van de brandweer, die vanzelfsprekend veel lof had voor het doortastend optreden van „zijn mannen", vertelde ons na afloop, dat een zware slag is geleverd om de benzine, tank voor ontploffing te behoeden. Het NIEUWE OPLEIDING AAN LEIDSE HUISHOUDSCHOOL In overleg met de Inspectie van het Nijverheidsonderwijs en de Stichting Vakonderwijs Horecabedrijven is aan vier huishoudscholen besloten te begin nen met een opleiding voor serveerster en een facultatieve aanvullende oplei ding voor kamermeisje. Deze in ons land nog onbekende opleiding zal 15 weken duren en per week gedurende twee dagen worden gegeven. Het vaktechnisch onderwijs, dat op 8 lestijden per week door een instructeur van de Stichting Vakopleiding Horeca bedrijven zal worden gegeven, omvat o a. serveren, dekken, enige kennis van de bereidingswijze en de bewerking van de gerechten, keuze van menu's en wijnen en omgang met de gast. Door leerkrachten van de school zal gedurende zes lestijden per week alge meen vormend onderwijs en voorlichting over hygiëne worden gegeven. Eerstge noemd programma omvat Nederlandse taal en Franse vaktermen, .rekenen, ook in vreemde valuta's, omgangsvormen, gebruik van gidsen en kaarten en der gelijke. De facultatieve 18 lestijden voor huis houdelijke arbeid, die over 9 cursus dagen worden verdeeld, omvatten onder- noud van kamers enz. en strijken. Na afloop van de cursus zal een exa men worden afgenomen en een getuig schrift door de huishoudschool worden uitgereikt, eventueel met de aantekening voor kamermeisje. De cursus wordt be schouwd als applicatiecyrsus voor be- roepskaart café-restaurant-serveerster. De nieuwe opleiding, die in de week van 1016 november begint, wordt ge geven aan de Leidse Vakschool (Rapen burg), de Nijverheidsschool voor Meisjes te Lochem, de R.-K. Nijverheidsschool in het klooster Catherinenberg te Oister- wijk en de R.-K. Huishoudschool aan de Meersenerweg te Maastricht. Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL Op donderdag 3 oktober a.s. zaü geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op donderdag wor den bediend, ml nu plaaite vinden op maamidlag 7 oktober e.k. De directeur Gem. Reiniging®- en Ontsmettlngsdienat. was een gevecht niet alleen met de vlammen, doch ook met de tyd, waarbij het soms om enkele minuten kan gaan. Indien zich een explosie had voorgedaan, waarby de naar alle zyden wegvliegen de brandende vloeistof nieuwe branden zou hebben veroorzaakt, waren de ge volgen niet te overzien geweest, zowel wat betreft de uitbreiding van de brand als ten aanzien van de vernieling van gebouwen en de grote waarschijnlijkheid van het verlies aan mensenlevens. Lei den, aldus de commandant, is inderdaad op het nippertje voor een ramp gespaard gebleven. De ambulance-wagens van de G G. en G.D.. die op het terrein van de brand in gereedheid werden gehouden, behoef den gelukkig geen dienst te doen. Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. De chauffeur van de melkauto die plotseling een laaiende vuurzee voor zich zag. kon zijn cabine nog op tijd verlaten. Kon de tankauto op eigen kracht weg komen, de nieuwe takelwagen van de brandweer moest de melkauto op sleep touw nemen. Nadat de straat was schoon gespoten, kon het verkeer circa half vijf I weer normaal functioneren. I De burgemeester jhr. mr. F. H. van I Kinschot, kwam zich tijdens de brand van een en ander op de hoogte stellen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3