Laatste Berichten Loop der bevolldng te Leiden DINSDAG 1 OKTOBER 1957 Smeerolieleiding op Sch. 52 gesprongen Dr. Lelykade te Den Haag leek op een glijbaan (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag omstreeks 4 uur sprong aan boord van de nieuwe motortreiler SCH 52. die in Leiden werd gebouwd en zaterdag zijn proefvaart maakte, de smeerolieleiding naar de winchmotor. De olie, die onder een zekere druk door deze leiding wordt geperst, ontsnapte en kwam op de een of andere manier in de motor terecht, welke toen in plaats van op zijn normale brandstof, op smeerolie begon te lopen. Hoewel onmiddellijk alle kranen werden dicht gezet kon de motor dit alles niet verwerken en begon de olie te verstuiven. Zij kwam uit de uit laat en uit andere openingen. Binnen korte tijd was een oppervlakte van on geveer 600 vierkante meter van de Dr. Lelykade te Scheveningen met een glib berige massa bedekt. Enkele personen, o.w. een meisje van 15 jaar, die hierop niet bedacht waren, vielen en liepen schade aan de kleding op. Ook het schip was tot het topje van de mast met olie bedekt. Arbeiders van de gemeentereini ging hebben de straat weer schoon ge maakt. De pluimveehouders protesteren tegen de monopolieheffingen De heer G. Vergaay, voorzitter van de Nederlandse Pluimveeteeltorganisatie en de heer A. Molenaar, bestuurslid van de Landelijke Organisatie van Bedrijfs- pluimveehouders, hebben vanmiddag tijdens een openbare vergadering van de Nederlandse Pluimveeteelt organisa tie in het Concertgebouw te Barneveld krachtig geprotesteerd tegen de mono polieheffing voor de pluimveehouderij. „Een gedwongen renteloze lening van een miljoen per week op de schouders van de pluimveehouders", zei de heer Vergaay, die de verbouwers van granen het volste recht op een redelijke vergoe ding voor hun arbeid en gemaakte kos ten toekende. Maar hij meende ook te kunnen protesteren als de regering maatregelen neemt, die er op neerko men. dat - om dit voor de graanboeren te bereiken - de pluimveehouders de kosten, die hieruit voortvloeien alvast maar moet voorschieten. De heer Molenaar gaf de overheid de weg aan in de richting van een goedge- leide zichzelf controlerende pluimvee houderij 1. opheffing van de monopolie-hef fingen, of - indien niet mogelijk - een eventuele compensatie van deze heffin gen door middel van een restitutie bij de export (zeer twijfelachtig); 2. vast stellen van garantieprijzen; 3. stellen van vestigingseisen voor pluimveehou derij. Een en ander zal de instelling verei sen van een bedrijfschap voor pluimvee en eieren, waarin de pluimveehouders de zaken, die de pluimveehouderij ra ken, bespreken en adviezen opstellen voor de vergaderingen van het produkt- schap en voor de overheid. Dame door trein gegrepen en gedood Gistermiddag is de 42-jarige mevrouw F. G. P. van Turnhout uit Helvoirt op de bewaakte overweg in de Helvoirtse weg te Vught door een locomotief van een posttrein gegrepen en op slag ge dood. Op het tijdstip van het ongeluk was juist de trein 's Hertogenbosch-Boxtel gepasseerd, waarna de overwegwachter de afsluit-bomen weer had opengedraaid, toen van tegengestelde richting de post trein naderde. Ondanks signalen en krachtig remmen van de bestuurder van de trein kon deze niet verhinderen dat mevrouw Turnhout, die zich reeds per fiets op de overweg bevond, door de lo comotief werd gegrepen en'enkele tien tallen meters meegesleurd. De Vughtse politie heeft de schuldvraag in onder zoek. De posttrein was er een die op dit tijdstip op alle werkdagen passeert. Zakkenrollers krijgen twee jaar met aftrek (Van onze Haagse redactie) De drie beroepszakkenrollers, die sinds het begin van dit jaar gezamenlijk op grote schaal geopereerd hebben op ver scheidene Nederlandse spoorwegstations, zijn vanmorgen door de Haagse Recht bank ieder veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek. De Officier van Justitie had tegen ieder twee jaar en drie maanden geëist. De drie zakkenrollers zijn allen al her haaldelijk eerder veroordeeld voor zak kenrollerij op stations en in trams. DAME GLEED IN WATER EN OVERLEED (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is de 76-Jarige mevrouw F. Visser te Giekerk (bij Leeuwarden), naast het bruggetje, dat voor haar huis over de singel ligt, in het water gegle den. Op haar hulpgeroep kwam de heer W. Huizinga toegesneld; deze kon de oude dame redden. Later in de nacht is mevrouw Visser echter aan de gevolgen van het ongeluk overleden. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Van der MeulenGoverts, d., Rijswijk; De Bock—Kotter, z., Eind hoven; SchalkwijkStronkhorst, z., Den Haag; Zeldenrust—Schukking, d„ Den Haag; Baronesse Van Voorst tot Voorst. —De Blocq van Scheltinga, d., Rio de Janeiro; Peletier—Muller, d., Deeler- woud; Gilmore—Worp, z., Pennsylvania. Getrouwd: G. A. T. Feenstra en H. J. Zwahlen, Bilthoven; S. Broers en J. G. Eggink, Meppel; A. Lemmens-Nelissen enn M. van Eikeren, Groesbeek. Overleden: Th. J. de Groen, m. 71 j., Rotterdam; S. Maasland, m. 53 j., Voor burg; dr. H. van der Hoeven, m. 45 j., Rotterdam; W. A. LatooijVan Berkel, vr. 47 j., Rotterdam; A. Altink, m. 80 j., Rotterdam; S. Serpho, m. 60 j., Amers foort; A. BakkerGerritsen, vr. 70 j., Wageningen; L. J. Wilhelmy—Groenen dijk, vr. 82 j., Den Haag; J. J. M. Berg- huys, m. 76 j., Amsterdam; J. H. M. BarneveldMohr, vr. 82 j., Hilversum; B. Bramanti, m. 61 j., San Domenico; A. C. van Aelst, m. 70 j., Amersfoort; J. H. BackxVan Dort, vr. 69 j., Wa geningen; J. C. M. GoemansMassee, vr* 84 U Haren, Nederlands musicoloog naar Indiana Prof. Willem Mudde, de bekende mu sicoloog uit Utrecht, heeft een tijdelijke betrekking aan de afdeling muziek van de Universiteit van Valparaiso, Indiana, aanvaard. Prof. Mudde, die internationale be kendheid verwierf door zijn werkzaam heden als voorzitter van de Lutheraanse studiegroep voor kerkmuziek en als se cretaris van de synodale commissie voor kerkmuziek in Nederland, zal het grote universiteitskoor gedurende een semester aan de Lutheraanse Universiteit leiden. Prof. Mudde ontving op de Hochschule für Kirchenmusik in Berlijn een oplei ding onder beroemde Duitse kerkmusici. Uit Berlijn teruggekeerd bracht hij een volledige hernieuwing in de Lutheraanse kerkmuziek tot stand. Hij is tevens de schrijver van „Koor en orgel in de eredienst", welk boek in 1940 werd uitgegeven, en is redacteur van Musica Sacra. Merkwaardig ongeluk (Speciale berichtgeving) Vanmorgen heeft een niet alledaags ongeluk te Rotterdam de 33-jarige mon teur B. G. Verbeet, uit de Pretoriaiaan, te Rotterdam-Zuid, getroffen. Voor de garage BroekiveM in de Remibrandt- straat pompte hij de rechtervoorband van een vrachtauto op. Plotseling sprong de velg van de band, die de monteur tegen de linkerslaap trof. Hij liep een ernstige hoofdiwond en vermoe delijk een sohedeltoasisfractuur op. Zijn toestand is zorgwekkend. Herdenking Koning Haakon in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de voor zitter, dr. L. G. Kortenhorst, vanmid dag de overleden Koning Haakon van Noorwegen herdaoht, als grondlegger en verdediger van de Noorse vrijheid, waarbij hij tevens zijn bewondering uit sprak voor het Noorse volk in zijn strijd tegen Hitier. Namens de regering sloot minister president dr. Drees zich bij de postume hulde aan. De redevoeringen werden staande aangehoord, waarna de verga dering voor enkele minuten werd ge- sohorst. Nationaliteit van leider in het geding De voorzitter van de Indo-Europese Vereniging „Giki", de heer F. Wens, die als vertegenwoordiger van de Indo- Europese minderheidsgroep In Indone sië tot lid van de Nationale»Raad is benoemd, is vandaag door de Procu reur-Generaal ontboden naar aanlei ding van recente beschuldigingen, dat hij geen Indonesisch staatsburger zou zijn. De socialistische „Pedoman" meldde vandaag, dat de Giki de heer Wens als lid van deze vereniging zal schorsen. Volgens het blad hebben andere leiden de figuren van de Indo-Europese groep en ook bij de nationalistische partij P.N.I. op aangedrongen om hem als lid van deze partij te schorsen, zolang de kwestie van zijn staatsburgerschap nog niet opgehelderd is. In het Indonesische Parlement maakt de heer Wens deel uit van de nationa listische fractie. STADSNIEUWS Sportdag Chr. Kweekschool DITMAAL UITSLUITEND BINNENSPORTEN Hoewel de leerlingen van de Chr. Kweekschool aan de Paulus Buysstraat 1 gisteren op de normale begintijd op school verschenen, week het rooster deze keer nogal af van de andere school dagen. Men is nl. gewoon om tegen het einde van september een sporttoernooi te orga niseren, dat meestal in de Leidse Hout plaats heeft. Wegens de zeer slechte weersomstandigheden maakte de direc teur van de Chr. Kweekschool, mr. dr. K. de Vries bekend, dat men deze keer de krachten zou meten binnen de mu ren van het schoolgebouw, o.a. in de vorm van hoogspringen, touwtrekken en klimmen, terwijl er ook nog een schaak wedstrijd tegen het Chr. Lyceum op het programma stond. Toen ongeveer 10 uur het eerste ge deelte al afgewerkt was vertrokken de a.s. onderwijzers en onderwijzeressen naar Luxor waar voor hen een film geti teld „Rapsodie in fruit" en een film over het doel van de bijslag op kinder postzegels vertoond werd. Na een gemeenschappelijke maaltijd werd in een vlot tempo het verdere pro gramma afgewerkt, waarna het volley balteam van de Kweekschool in de gymnastiekzaal van de ULO Leidse Houtschool een sportieve wedstrijd speel de tegen het Chr. Lyceum. De Kweekschool verloor alle sets, zodat met recht gezegd kan worden, dat de Kweekschool deze keer een behoorlijk lesje heeft gekregen. De uitslag van de snel-schaakwed- strijd tegen het Chr. Lyceum, was ook een overwinning voor de lyceisten (4%—3%). De sportuitslagen waren: Driesprong (jongens)G. Dorgelo (4b) 8,30 m; (meisjes): A. v. Leeuwen (4b) 7.20 m. Hoogspringen jongens: S. Oppe (3b) en H. v. d. Made (la) beiden 1.55 m, meisjes: A. v. Leeuwen (4b) 1.45 m. Op de kweekschool moeten de cur sisten die in september voor het eerst op school komen een groentijd doorma ken van ongeveer 3 weken. Het is al een traditie geworden dat zij, alvorens in de schoolgemeenschap te worden opgenomen, aan hun „oudere jaars" een avond aanbieden die uit een ernstig en een meer luimig gedeelte be staat. Het was dan ook een goed idee, om deze „groenavond" aan dè sportdag vast te koppelen. Na de prestaties van de „groenen" werden zij volgens de traditiewebten in gewijd in de geheimen van de kweek school. Malakka zal houding ophelderen De eerste ambassadeur van Malakka in Indonesië, Inche Senu Abdulrach- man, die vandaag in Djakarta is ge arriveerd, heeft bij aankomst ver klaard aan de Indonesische regering te zullen uitleggen, waarom Malakka zich bij de jongste behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de V.N. van stemming heeft onthouden. Deze houding van Malakka in de V.N. was voor de Indonesische politici een pijnlijke verrassing en aanleiding tot verontwaardigde artikelen in de Indo nesische pers. Inche Senu zeide, dat er voor het In donesische volk geen enkele reden tot In week van 19 t.m. 25 september 1957 GEVESTIGD H. E. Lindeman en fa/m. zonder, HJeber- etraait 24; J. F, W. Vroomen en fam, &pin- nenjleider, SbleHtteastoraiait 53; "A. die Graaf gob. Janssen en flam, Gerand Bramiditsbraia/t 28; C. Peters en fam, magazijnbeheerder Tl bus Brarudtsmailaan 58; H. L. Versmis en fam, vertegemiwoardiiigeir, Tiitus Brandisma- laan 6; R. Graivesteijn en fam, werkitanig- fcundiige Tl'tus Brandismalaan 48; J. H. Jan een en fam, mdMtair werkman KM, Rijna- burgerweg 140; H. G, van Houitien en fam, kelner, Fonmosaeüraait 13a; G. J, ZandiVHiet geb. Souiverijm en fam, Tltius Brandisma laan 60; J. Kloosterman geb. MoMema en fam, VedlingkaidJe 54; C. C. Lodder en fam, metaalihandter, Tltius Bnandtsmaflaan 38; J. Visser, marechaussee, Guide Vest 2'23; P. P. Snoep, Breesbraa't 14; J. M. Livingston, magazijnbediende, Marmxstraat 81'; E. Up- haus, IQ. verpleegster, Rijnsbuirgerwee 10; J. B. L. M. Krekelaar geb. PhoelQohGuide Singel 2; S. I. Verhoef, 11. verpleegster, Wlibte Singel 27; D. F. Nijhoff, Burg steeg 1; H. C. Kok, Morsweg 104a; F. Fonseca, Ma. redijk 161; M. J. Gl'lain, IQ. verpleegster, RijnsbuTgerweg 10; E. F. van de Pol geb. van Llgten. Wa/mromderweg 33; J. H Brandsma, Fagelstraat 32; A. Smits, huis bediende de Sldterlaan 55; G. van der Heijden, P. J. Blokstraait 27; C. J. C. M. Terhal, Zoeter woud&esingeQ 94; W. van Kempen, verpleeghulp, Rijnsburgerweg 10; M Versluis GerrLt Dousttraat 13; P. A. C. Meerkerk, Apothekersdijlk 28; M. M. A. Winkelman, lerares, Lijsterstraat 7; S. M. E. Rüokert, bibliothecaresse, BreeSfraat 15a; C. M. van Voorat tot Voorst (Barones) sociaal werkster. Plantage 16; G. Nag-te- giaeiL. dib, Hoef straat 46a; E, A. Goulka, Tel- dierskade 18; N. J. H. van 't Hoff, Witte Singel 24; H. Verschoor, Leeuwkemstraat 18 M. J. Smits, ammiuiensis, die Satterlaan 5'5; A. Groenewege.n geb. Hobggreef, Oude Rijn 64; G. GeerQof, röntgen-laborante, Rljne- burgerweg 10; J. Aillaart, Oobetstraat 14: A Schlnkelshoek, verpleegster Rij nsbur- gerweg 10; J. van der Hoek, militair, da Oostastraat 41'; J. A. R. Janssen, RIJne- burgerweg 33; A. J. N. Franke, stukadoor. Herenstraat 62; M. P. Henulnlk, arts, Wa«- itraat 23; R. de Roohemomt, groothande laar In postzegels. P. J. BHokstraat 41; G A. Begemann, Utrechtse Jaagpad 43'H. Nap, naaister, Leemanstnaat 01; P. Maas kant, v. d. Saivde Bakhuyzenlaan 2il; C. E. S. Arps, Piet Paaltjenspad 1; J. O. Bats Garenmainkt 17; D. H. A. Kcflff, Drucker- straat 34; J. J. van Nieuwenhuljze. milQilbanT KM, Koordeinde 2a; A. Amlker, Terweeperk 3; J. T. van Dlnter, keukenmeisje, Rljna- burgerweg 10; H. J. Plet, Fallekstraat 7; A. H. Donk. 11. verpleegster, Rllnsburgerweg 10; C. H. de Jong, \erwanmnngamonteur W. de Zwijgerlaan 95; W. Wljma, chauf feur, da Costastraat 36; K. H. Bderllng onderwijzeres, v. Ol'dembannevel'tstraat 44; S. Tienstra agent van politie, Sumatra- etraat 40; H. P. van Golmga, P, J. Blokstr, 23; G. de Jong, Cobetstraat 31'; W. van Kool), 11. verrol., Witte Singel 27: M. J. P. Touw, Noordeindie 50; H. Berger®, verte genwoordiger, Morsweg 5; J. C M. Band- berg (Jonkvrouw) doktersass., Witte Sin gel 36; J, Eindhoven, schrljfm. monteur. Lopsenstraat 2£2; H. J, de Regt, Joham de Wlttstraat 46; C. A. M. van der Buist geh. van der MelJ, Apothiekersdl.jk 32; B, C. Ro- mljm, de Sitterlaan 26; P. H. Kwant. Boer- haavelaan 2; H. H. van Reenen, 11. verpl., Witte Singel 27; G. C. Kouwenhoven. Plet Paaltjenspad 3; H. van den Brink, verpl., Rijnsburgerweg ÏO1; M. J. Theunissen. Noordeinde 5ü; J. Schil geb. de Gou, Ra penburg 103; P. de Graaf, militair KM. Marniixstraat 1'51; W. r'ellema, onderwij zeres, Plantsoen 27; J. C. A. M. Tlerölff. Noordeinde 50; P. M. Hanteveld. kantoor bediende. de Gemiestetstraat 42; M. A. T. Faa-se. Mlddel'Stegraoht 22a; C. Hogerzell, Groeneveld-stitchMmg E. Tuteip. Nol- thjenüus, Witte Singel 68( E. Ntotoe®, Witt» Singel 97; J. Bnuné geb. van der Pol, ver pleeghulp, Witte Singel 66; E. A. S. van Schaijk geb. Linthorst Bomen, Lonen tz- kade 17. VERTROKKEN C. P. Schouiten en fam. van Kaisersbraat 2a naar Suriname; D. de Leeuw en fam. Wa®straat 28, naar Assen, Kanaal 59; J. G. van Veen en fam, van Aarstraat 16 n. Warmond a.b. ws Tureluur Jachthaven; C. E. T. Dimaux van Zoetw.singel 74, naar 's- Gravenhage, v. Hoeyiaan 63a; E. H. Koss- mann en fam', van Choorliaanm'ersitg 2i, n. G r oot - Brit tanniëM. T. Eleveild geb. van Schijnd'el en fam, van Gortestraat 64, naar Oirsbeek, Frov. weg Zd '166; J. T. Kerk hoven geb. van Drooge en ram, van Lijs terstraat 24, naar Hoorn, Noorderstr. 8; M. C. Vos geb. van Genven en fam, van Sumatrastraat 48a, naar Maartensdijk U., Tolakikerweg 179- F. Pracht en flam, van de Goejestraat 5li, naar Gegstgeest, Rljns- burgerweg 141; J. R. Koops, van Pieters kerkhof 36, naar SmdQide, Adrlaan Pouw- straat 7; E. M. van der Stok geb. de Wol# van Zeemanlaan 8, naar Waalwijk, Dr. Mol lerlaan 2; J. Osee voort, van Bloemisten- laan 5 naar Llese, Hobahostraat 4; P. F. A. Verhoef, v-aro Rijn- en Sobi'ekade 36, n. Roosendaal ca, NB, H. G. Dinkstraat 51; P. J. de Goede' van Maredijik 33, naar Ha- ze rswouide, Rijndijk 206; L. H. van Berkel van Lombokstraat 8, naar Nederlandse An tillen; A. Dam wijk, van Soembastraat 63, naar 's-GravenhegeRiuiinerwoldstr8; A. J. E. Koomen, van Plantsoen 83 naar N oordwljkerhout, Lange veld 43; P. M. Gu- werkerk, van Pioen straat 23a naar Apel doorn, Frankenlaan 70; G. Carree, v. BTe- derostraat 25 naar Canada; E. A. de Ko ning, van Rijnsburgerweg 31d. naar Voor schoten, Papelaan 88; A Floriisson, van Granjegracht 26, naar Voorschoten a.b. w< Dolfijn, Krimkaide L. G. Schrijver, van Taenianetraat 70, naar Voorschoten, a.b. ws. Dolfijn Krlmkade; H. N, Vuil van U'tr Jaagpad 26, naar Egmond aan Zee, Wa- tertorenweg 1'; E. C. Hermeen, van de I. de Ka nierstraat 37. naar Amsterdam, Ban straat 19; G. A. Keunlng, van Fruinlaan 14, naar Gostvoome, Duilnüaan 51'; H. W. Pardon geb. R/ueck. van Serlmgenstr. 2 n. '«-Gravenhage, van Ostadeetr. 271'; R. L. Vo®, van Buitenrustötr. '1., naar Maarten*- dijk U„ Tolökkerw. 179; G. J. Thorbeck*. van Wiitrte Singel 79. naar Verenigde Sta ten van Noord-Amerika; A. C. Ephralm, r. Rijnsburgerweg 2 naar Rotterdam, Sou- manestraat 105b; D. M. Sonneveld, van Boerhaaveflaan 2, naar Zoetermeer, Molen straat 90; W. F. H. Bonte, van Maredhk 55 naar Zwijndreoht. Burg. Doornlaan 13; J. R. Korewagen, van Oude Singel 210 n. Schoonhoven', Lekdijk 4; N. van Rijn, Hooi gracht 28, naar Eindhoven., Tolstraat 4; B. H. Moermans, ran Mamixstraat 129, naar Den Beider, Buitenhaven 5; S. L. Kan, van Jan Llevenestr. 36, naar Oegstgeest, L. de Collgnylaan 36; J. L. Krol, van- Hoge Rijn dijk 270, naar Groesbeek, Molenweg 16; H. H, M. Bnusche van Kanaalstraat 39. naar Eindhoven, van Galemstraat lil'; J. Roos, v. Acaotastraat 17 near St. Maarten, B 130; A. Arende, van Oailandetraat 17, naar Leer dam, Q. de Paflmelaan 87: A. Innemee, van v. Oldiebarnevetltstraat 32, naar Katwijk, J. van Brakelstr. 43; H. M. Dekiker geb. van Rlggen, van Roodborststraat 54, naar Valkenburg ZH, Rljnlaan 7; M. Broslus, v. Oude Vest 199a naar Slochteren, Oudeweg 52; M. KulJper, van Hoogl. Kerkgrt 29, n. Geervliet, Kerkstraat 5'; B. van Mouri'k, van Nieuwe Rijn 98 naar Vülesrtmgen0. Huijgenslaan 8'; C. J. Akkermanvan Ju- llanastraat 49 naar Oegstgeest, Hofdljok 55 F. A. J. van der Stok, van Zeemanlaan 8 mar Vaals, Mamells 33; E. D. M. van der Sluis geb. Lange van de Genestetsbraat 72, naar Amsterdam, Rapenburgerstr. 68hs naar Amsterdam, le Looierdw str. 128al; T. C. S. M. Proot van le Binnenvestgracht lil J. C. Timp. van Nachtegaallaan 12, naar '■-Gravenhage, Tasmanstraat 188; G. KlJJn geb. Derlagen, van Bomeostraat 17a. maar AflikmMEV 80. Het in verband met de wereld- tentoonstelling 1958 te Brussel ge bouwde viaductdat loopt van de Place Rogier naar het Ribeaucourt- kruispunt, is zaterdag j.l. in gebruik gesteld. Voordat het machtige via duct werd vrijgegeven voor het ver keer. werd het door negen vracht wagens van acht ton. die er dicht naast elkaar overheen reden, op d proef gesteld. Hoofdredacteur Anwar vrijgesproken Rosihan Anwar, de hoofdredacteur van het socialistische dagblad „Pedo man" in Djakarta, die terecht heeft gestaan op de beschuldiging van over treding van een militair verbod tot het publiceren van berichten over mi litaire aangelegenheden zonder daar toe toestemming te hebben gekregen, is vandaag vrijgesproken. Rechter Ab- doel Razak van het landgerecht te Djakarta oordeelde de beschuldigingen ongegrond. De openbare aanklager had een boete geëist van 300 roepiah, omdat „Pedo man" een bericht had gepubliceerd over de arrestatie door het leger In Djakarta van twee vertegenwoordigers van de Bantengraad van Midden-Sumatra. In zijn verdediging had Rosihan An war aangevoerd, dat het plaatselijk mi litair commando van Djakarta bij de naleving van dit verbod discriminatie zou hebben toegepast. Hij zeide niet te kunnen begrijpen waarom zijn blad en het onafhankelijke persbureau „Pia" wel voor enige dagen werden gesloten, terwijl geen maatregelen waren geno men tegen het communistische partij blad „Harian Rakjat" en het persbureau ..Antara", die toch ook berichten had den verspreid, vxlke niet van officiële bronnen afkomstig waren. bezorgdheid is, omdat het volk van Ma lakka grote sympathie koestert voor de aanspraken van Indonesië op Westelijk Nieuw-Guinea. Tot slot zeide de nieuwe ambassadeur te zullen streven naar versteviging van de vriendschapsbanden tusen zijn land en Indonesië. Kabinet akkoord met West-lrian-week Het Indonesische kabinet heeft van daag zijn goedkeuring gehecht aan de plannen tot het houden van een „West-Irian"-week. Deze week zal eind oktober worden gehouden, ter ondersteuning van de aanspraken van Indonesië op Nederlands Nieuw-Gul- nea. Tijdens de „West-lrian"-week zullen over de gehele Archipel massa-bijeen komsten en demonstraties worden ge houden om aan de buitenwereld de vastbeslotenheid van het Indonesische volk tot de terugkeer van West-Irian te tonen. Boycot-acties tegen Nederlandse be drijven in Indonesië zullen een onder deel van deze nationale campagne zijn. Negen doden bij treinongeluk in station van Stuttgart Negen mensen zijn om het leven geko men en dertig ernstig gewond bij een treinbotsing in het station van Stutt gart. In dichte mist reed daar heden ochtend een personentrein in op een stilstaande trein. De achterste wagon van de stilstaande trein werd volkomen verwoest. Jubileum mej. B. J. Hakvoorfr VEERTIG JAAR BIJ DE P.T.T. Mej. B. J. Hakvoort herdacht van daag het feit, dat zij veertig jaar gele den in dienst trad bij de PTT. Zij is tot 1941 in Amsterdam werkzaam geweest in welk jaar de jubilaresse als chef tele foniste in Leiden werd aangesteld. Zes jaar later werd zij in dezelfde functie over geplaatst naar het telefoonkantoor in Den Haag. Mej. Hakvoort werd van morgen in haar woning aan de Sitter laan 99 in intieme kring gehuldigd ir. A. D. J. Urbanus directeur van het telefoondistrict Den Haag, sprak haar op hartelijke wijze toe en overhandigde haar de oorkonde van het Staatsbedrijf der P.T.T. Velen, zowel uit Leiden als Den Haag, kwamen de jubilaresse in de loop van de dag gelukwensen, terwijl het haar ook aan bloemen en geschenken niet ontbroken heeft. Mej. Hakvoort zal de P.T.T. dienst op dinsdag 8 oktober met pensioen verlaten. leiderdorp J. Rietveld jubileert De heer J. Rietveld, Hoofdstraat 163, Leiderdorp, vierde vandaag zijn 25-jarig dienstjubileum bij de Pottery Zaalberg te Leiderdorp. Om elf uur werd de jubilaris met zyn echtgenote in de feestelijk versierde potterij verwelkomd en toegesproken dooi de heer Zaalberg. Deze wees op de zeld zaamheid van een dergelijk jubileum op zo'n jeugdige leeftijd, maar de heer Rietveld heeft nooit een andere baas ge had en was reeds op zijn 14de jaar in de potterij werkzaam. Tevens is dit een bewijs, dat de jubilaris met vole liefde zich dit moeilijke vak heeft eigen ge maakt, maar bovenal dat de heer Riet veld toegesproken en geëerd als goea vriend, met wie het prettig samenwerken Is. Cadeux, bloemen en vele goede wen sen gingen mee naar huis. waar de dag verder feestelijk werd doorgebracht. wassenaar UITZENDING DESKUNDIGE. De heer J. G. Kleve. alhier, is uitge zonden naar de Soedan, waar hij als statisticus in dienst is getreden van de betrokken regering. De heer Kleve, die tot voor kort verbonden was aan het centraal plan bureau, is 2 september naar Khartoum vertrokken. De duur van de uitzending is voorlopig gesteld op twee jaar. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 öfct. Leidse Coöp. Groente en Fruitveiling. Prijzen 100 kg.: diruilven 172>174; andijvie 1720; pronkbonen 40 64; snijbonen 134150; sta/mbonen 86 96; rodie kool 59; gele kool 910; groe ne kool 1218; postelein 51; prei 1619, w aapeen 1029; winterpeen 914; wLtlor 42102; per 100 etuiks: sla A 5,5012,50; per 100 bos; bospeen 2227; peterseQQe 7. LEIDEN, 1 okt. Vette va,rkensmankit Aanvoer 134 vamkens. Notering in oenten per kg levend gewicht; zware varkens 160 tot 163, lQohibe varicens 162 tot 166, zeugen 140 tot 145; handel maittg bij geringe aanvoer. ROTTERDAM, 1 okt. Veemarkt. Aan voer ln totaal 3342. Weektotaal 5178. Vet te koelen en ossen 450; gebruiksvee 1188. vette kalveren 430; graskalveren 279; nuchtere klaveren 286; varkens 79; biggen 81; paarden 85; veuilens 26; schapen of lammeren 406; bokken of gelten 32. Prijs ln cents per kg.: vette koelen le kw. 290—305 2e kW. 260—280; 3e kw. 260 —260; vette kalveren 260290; 240260; 200220; slaohtpaarden 220 210 200. Prijs Ln gids per stuk: graskalveren le kw. 420; 2e kw. 320; 3e kw. 270; nuchtere kalveren 80 68 58; biggen 45 40 35; scha pen 100 80 70! lammeren 95 80 70; kalf- koelen 1160 950 800; melkkoeien 1'160 950 800; vare koelen 840 700 600; vaarzen 850 750 560; pinken 580 480 350. RIJNSBURG30 eept. Groenteveiling aardapelen 12—14; andljivle 1622; rode kool 4—10; groene kool 9lil; gele kool 67; waspeen A 1024; B 8>12; per kg; selderie 8M; peterselie 9'13; bospeen 3040; radijs 810 per bos; bloemkool A 15-30; B ÏO—'16; C 10l'l per stuk. RIJNSBURG, 30 sept. Bloemenveiling BLGEMLUST. Shlrly wit 90100, Eng. Bruin 8090; Mosquito 6075; Horwood 90100; Ohatsworth 75100; Bumrtry 70 80; Bright Eye 6575; September 90100 Wendy 8090; Oarona 100UlO; Shirly creme 7090; Dahlia': Bacchus 400500 Glorie van Heemstede 320400: Passepar tout 380450; Gerry Hoek 360400' Kochelsee 400450; Enkele Asters 3040: Helianthen 260300; Vigestesla 8090; Sneeuwprinsee 30—40; Leeuwenhorst 35 40; Dwerg Asters 300—321 HWsa 8086. BEURSOVERZICHT Markt tegen slot lager AMSTERDAM, 1 oktober. De beurs concentreerde zich vanmid dag speciaal op de Oliehoek. Men trachtte elkanders mening, te peilen omtrent het interim-dividend van aan delen Kon. Olie, dat vandaag wordt ver wacht. Hoewel een aankondiging van een interim-dividend op zichzelf niet inhoudt, hoe groot het totale dividend uiteindelijk zal zijn, is de beurs toch benieuwd wat er uit de bus zal komen. Aandelen Koninkilijke openden op f. 188,50, f. 1,50 hoger dan de openings- prijs 's morgens. De koers trok onder kalme handel aan tot f. 189,20 en kwam daarbij iets boven pariteit New York te liggen. Parijs had voor de aandelen de meeste belangstelling. Het laatste beursihalfuur kwam er nogal wat aanbod, waartegenover geen kooporders aanwezig waren. Tengevolge hiervan daalde de koers tot f. 187 en kwam daardoor ruim f. 2 beneden het vorige slot en f. 1.50 beneden pariteit New York. Als speciale redenen voor deze verkopen werden aangegeven: het aflopen van premie-affaires. Philips en Unilevers waren resp. 2 en 3 lager. Aku's leden een gevoelig ver lies van circa 5 punten. De slechte cij fers van de American Enka werkten hier ong steeds na, evenals de minder gunstige berichten over de rayon-indu strie over de gefliele wereld. K.L-M. fl'auiw, f. 1.50 lager en nog slechts f. 1.50 van de emissiekoers (110) verwijderd. Scheepvaarten over de gehele linie iaIV2 beneden gistern. In de cul tures bewogen de koersen zich binnen nauiwe grenzen. In de Staatsfondsen- hoek was het bij de opening prijshou dend tot iets hoger- Enig aanbod in ge- meenteleniingen veroorzaakte tegen het slot een koersdaling. WISSELKOERSEN Amsterdam. 1 oktober Londen 10 62^—10.63li. New York 3.82^—3.82ft Montreal 3.96V®—0 963).. Parijs 90.35— 90 45, Brussel 7.59—7.59', i, Frankfurt 90 70—90.75. Zürioh 86.97V287.02!/2, Zü- rioh (vr. fr.) 89.23'.—89.28Stockholm 73 44ii_73,49U, Kopenhagen 54.911a—» 54.96'r. Oslo 53.33—53.38, Milaan 60.61H 60.66Va, Wenen 14.65Va—14.66Va. Beurs van Amsterdam Dinsdag 1 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slobkoers koers v. heden Ned. '53 3?i 86V4 861a B Grootboek obl. 314 76% L Ned. '47 3'/2 (3) 83% 80% Ned. '51 314 88B 88 B Ned. '53 (314) 84 84 Ned. '56 314 83H 8313 Ned. '48 314 78% 78%. Ned. '54 3'4 79% 79% Ned. '55 I 3% 79% 79% Ned. '55 II 314 82% 83 Ned. "37 3 79% 80 Dollarlng '47 3 88 88 Investeringscert. 3 88% 89 Ned. 62-64 3 87ji 87% Cert. NWS 57% Indië '37 A 3 85 V* 86% Grootboek '46 3 81% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 39% 39 Nat. Handelsbank 93% 94 Ned. Handelmij. 151 14814 Amst. Rubber 63% 61 Deli Mij .en (Ver.) 68% 67 H.V.A107% 106 Java Cult38% 37 Senembah 57 57 Vorstenlanden 21 21 A.K.U154% 148% Berkel's Patent (v.) 184 178 Calvé Delft cert. 287% 275 Kon. Pap. v. Gelder 178 178 Hoogovens cert265 260 Möller en Co. N.B. 300% 295 L Ned. Kabelfabr252 249 Philips 247 2451°« Philips pref137% 136% Unilever353% 350% Wilton Feyenoord 197 194% Biliton 2de r210% 210 Dordtse Olie gew. 875 853 Kon. Pctr. f.20.—190.40 188.30 idem (50 k f. 20.—189.35 187.50 Holl. Amer. lijn 153 150% Java China Paket... 140 138 K.L.M113 111.50 Kon. N. Stoomboot 133% 132% Kon. Paket Mi)131 130' Ned. Stoomv Mij 160% 159% Nievelt Goudr. cert- 173 169% v. Ommeren cert. 210 209 Kon. Rott. Llovd 144 141 Ned. Scheepv. Unie 139% 137% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 87 86% Den Haag 1937 I 3 95% Leiden 1947 86B R'dam '37 I-III 3% 867/® Industr. Obligaties Philips Dollarng '51 95% 95% Premieleningen A'dam '53 3 94 A'dam '51 2Yi 89',', 90 L A'dam '56 I 21/, 16% 16% A'dam '56 II 2V485% 85% Eindhoven '54 2f4 19y, 19 Enschede'54 2% 76 L 75% Den Haag '52 I 2% 85% idem II 2% 84 L 85 R'dam '52 I 2% 87 idem II 2% 85% 84% Utrecht '52 214 90% 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 193 192 H.B.U. eert184% 183% Rott. Bank 155 156 Twentsche Bank 158 156% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 225 224 Borneo Sum. H. Mij. 56 55% Ned. G en Sp. fabr. 165 163 Kon. Ned. Grofsm. 94% 94% Internatio 73% 73% Rott. Droogdok Mij. 450% Tieleman en Dros 10% 10 Ned. Mij. Walv.vrt. 55 54 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 12% 12% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30 29% Intern. Nickel 80% Anaconda 51^ 51% Bethlehem Steel42% 41% Cities Service 61V* 59% General Motors 39% 39% Kennecott92 9111 Republic Steel 48% 48% Shell Oil 75% 76 Union Pacific 26% Un. States Steel 59% 59 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 30/9 Edelmet. Kon. AA 56 58 Pref. w.a. idem 67% 67% 310 Holl. Constructie 328 Ing. bur. v.Bouwnijv. 122 B Int. Kunststoff. Ind. 38% 38 Leidsohe Wolspinn. 170GL Sikkens Lakfabr. '53 390 388 Ver. Touwfabrieken 145 145 Wernink's Betonm. 71% 71% Van Wijk Textiel 81 79 L

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9