Griep HORIZONTAAL 37-65 Rijdende school een week in Leiden oorlogspad! PHILIPS^, De nieuwe knipperbollen Drie Octobervereeniging huldigt de heer H. W. de Nie 96ste jaargang Dinsdag 1 oktober 1957 Derde blad no. 29254 Voor enkele dagen is Leiden een school rijker. Ten behoeve van het onderwijs aan kinderen van kermisexploitanten is thans op het veemarktterrein de rij dende Prinses Beatrixschool gestatio neerd. Het onderwijs in deze school, waartoe het initiatief enige jaren gele den werd genomen, is met het oog op de gevarieerde leeftijd der leerlingen sterk individualistisch ingesteld. De heer en mevr. D. C. van Ladesteijn, die voor heen onderwijs gaven in een schippers- school, hebben uiteraard een steeds wis selende schoolbevolking voor zich. Na de 3 oktoberfeesten vertrekken zij met hun school, waaraan een afzonderlijke woonruimte is verbonden, naar Nijme gen. Behalve aan rekenen, taal, lezen Plechtige rouwdienst voor Koning Haakon VII In de Waalse kerk aan het Noord einde werd hedenmorgen om 11 uur een plechtige rouwdienst gehouden voor de overleden Koningin Haakon VII van Noorwegen. De dienst werd geleld door aalmoe zenier E. A. Terjesen van de Noorse ambassade. Koningin Juliana en Prins Bernhard waren vertegenwoordigd door mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, grootmeester van het Huis van de Koningin en luit. ter zee le klasse W. van Rossum, ad judant van Prins Bernhard. Voorts wa ren vele binnen- en buitenlandse hoog waardigheidsbekleders aanwezig o.a. de minister-president en mevrouw Drees, de minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Luns, vrywel alle hoofden van de diplomatieke missies in ons land, als mede vele anderen. Na een voorspel aan het orgel door Simon Admiraal en een gezang volgde een gebed en schriftlezing door aalmoe zenier Terjesen. Vervolgens hield hij, nadat weer een gezang was gehouden, een korte predikatie. Na gezang werd het Onze Vader ge beden, waarna de zegen werd gegeven. De rouwplechtigheid werd besloten met het spelen van het Noorse volkslied. Bij Kon. besluit is aan dr. T. P. Sevensma, oud-bibliothecaris van de Leidse Universiteitsblibliotheek op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Rijkscommissie van Advies in zake het Bibliotheekwezen. en schrijven, wordt ook ruime aandacht besteed aan handenarbeid. Driemaal per dag, :s ochtends van 9.30 tot 12.30 en 's middags van 1.45 tot 4 en van 4.30 - 5.45 uur, wordt les gegeven. De school, welke openstaat voor alle gezindten, blijkt in een grote behoefte te voorzien, zodat plannen in voorbereiding zyn om binnenkort nog een tweede school de Prinses Irene-school te openen. De eerste dag werd de school in Leiden reeds door zeventien kinderen op de foto ziet men hen druk aan 't werk bezocht. (Foto L.D./Van Vliet) is op het Bescherm U met tegen hoest, heesheid, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 Het Curatorium van het Stolpiaans Legaat heeft een prijsvraag uitgeschre ven om een onderzoek in te stellen naar de Griekse herkomst van de negatieve theologie in de Westerse theologie en wijsbegeerte. Antwoorden worden voor 1 oktober 1960 ingewacht bij de voorzitter prof. dr. J. H. Oort, Sterrenwacht 5, Leiden. Zij moeten in het Nederlands, Frans, Duits, Engels of Latijn getikt, met een spreuk getekend, en vergezeld zijn van een ver zegeld briefje, van dezelfde spreuk voor- 1 zien, waarin naam en adres van de schrijver zyn opgegeven. De prijs voor Gistermiddag had op het Gewestelijk een goedgekeurd antwoord is de gouden Arbeidsbureau het afscheid plaats van i medaille ter innerlijke waarde van f. 500 Jeugdbemiddelaor van G.A.B. nam afscheid 3 OKT. de heer A. van Zijl, die bij dit bureau de functie van jeugdbemiddelaar ver vulde. Aangezien de heer Van Zyl door de Stichting „Genootschap tot bevorde ring van het leerlingenstelsel in Rotter dam en omstreken" benoemd werd tot consulent voor het regionaal leerlingen stelsel, zag het G.A.B. Leiden in de heer Van Zijl een gewaardeerd medewerker in het bemiddelingswerk heengaan. Als opvolger van de heer Tierolf, heeft de heer Van Zijl zich doen kennen als een bemiddelingsambtenaar, die zich met hart en ziel aan zijn werk gaf. De jeugd voelde, dat de heer Vdn Zijl niet tegen over hen stond, maar zich naast hen plaatste om hun belangen, waar dit ook maar mogelijk was, te behartigen. In verband met buitenlands verblijf van de directeur van het G.A.B., de heer H. Hazelhoff, werd in diens plaats en mede op zijn verzoek door de adjunct directeur, de heer C. R. L. Oostveen, een hartelijk woord van afscheid en waarde ring gesproken. De heer Oostveen wees er op, dat de arbeid van de heer Van Zijl voor het bemiddelingswerk onder de jeugd van grote betekenis is geweest. De heer M. I. Smit, voorzitter van de Personeelsvereniging, memoreerde dat tussen oud en jong in het bemiddelings werk wel eens verschil van inzicht kan bestaan, doch achtte het van grote waarde indien hieruit het goede geboren wordt. Mej. H. van der Mey, contactpersoon voor de vrouwelijke jeugd, gewaagde van, ^01 de fijne wyze, waarop zij met de heer schermde Van Zijl in het belang der jeugd heeft mogen samenwerken. Als oudste collega voerde tenslotte de heer G. de Munnik, bouwvakbemidde laar het woord. De heer Van Zijl dankte voor de vele goede woorden. Het viel hem enerzijds moeilijk om van het G.A.B. Leiden af scheid te nemen, doch anderzijds was de nieuwe taak, welke hem wacht, hem tot vreugde. Hij dankte voor het boek, dat hem als blijk van waardering en als herinnering aan zijn Leidse periode werd meegegeven. en f. 500 in geld, of wel naar verkiezing, de gehele som in geld. Uw rolfilm in 1 dag klaar. Wy zyn 3 okt. de f^hele dag geopend. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is de heer J. Gelök, opzichter bij de Rijksgebou wendienst, gisteren met pensioen ge gaan. Tydens een in de middaguren gehou den samenkomst werd de heer Gelök verrast met de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tydens de gisteravond in het Waag gebouw gehouden „generale repetitie" van de Koraalmuziek vond een har telijke huldiging plaats van de 81- jarige heer II. W. de Nie, die vele jaren achtereen bij de Koraalmuziek op 3 oktober aan de burgemeester na mens de zangers (essen) een krans aanbood, met het verzoek deze aan het standbeeld van Van der Werf te willen bevestigen. Met het oog op zijn hoge leeftijd zal de heer De Nie dit bij de a.s. 3 oktoberviering niet meer doen. De voorzitter van de 3 Octoberver eeniging, mr. Ph. J. de Ruyter deWildt, die vooraf zijn waardering uitsprak voor de wyze, waarop steeds de Koraalmuziek een wijdingsvolle inzet van de feest dag plaats vindt, herinnerde er aan, dat de heer De Nie reeds dertig jaar deel uitmaakt van de commissie Krans- aanbieding en direct na de tweede we reldoorlog is opgetreden als woordvoer der. Spreker bracht de heer De Nie dank voor de wyze waarop hy dit steeds Het Verbond van Ver enigingen voor Veilig Verkeer schryft ons: Waar verkeerslichten zyn, wordt de be- voetgan- gersoversteekplaats aangeduid door de zebra en aan weers zijden een oranje bol, die op andere plaat sen wèl, maar hier geen knipperlicht uit straalt. De bestuur der van de auto op de voorgrond mag bij groen licht afbuigen. In dit geval doet hy het naar rechts, waai de voetgangers mogen oversteken, omdat het ryverkeer daar stopt voor het rode licht. Het is bij zo'n afbuigende manoeuvre onvermijdeiyk, dat de voetgangers ge hinderd worden. Ze mogen door hetrij- verkeer echter niet in gevaar worden gebracht. By dat hinderen moet het ry verkeer de uiterste voorzichtigheid in acht nemen. Het is een samenspel. De voetganger moet rekening houden met afbuigend verkeer en dit moet zich ook, zoveel mogelijk, richten op hèm. LET OP VOETGANGERS! VOETGANGERS, LET OP! Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt (links) dankt de heer H. W. de Nie. (Foto L.D./Van Wet) heeft gedaan en trok diens liefde voor de 3 Octobervereeniging niet in twyfel. de heer De Nie, aldus mr. De Ruyter de Wildt. is één van die krachten, zon der wie een goede feestviering niet mo gelijk is. Als een klein blijk van grote erkentelijkheid bood spreker de heer De Nie een blijvende herinnering aan, ter wijl zijn echtgenote met een boeket bloemen in de stadskleuren werd ver rast. Voor de heer H. P. Kwaadgras, die de heer De Nie als voorzitter van de com missie opvolgt, was het een grote vol doening, dat de heer De Nie. een goede Hollander en een beste Leidenaar, nog lid blijft van deze commissie. De heer De Nie, die deze geste bij zonder op prijs stelde, dankte met een kort woord, waaraan hij een hartelyke opwekking verbond om lid van de 3 Oc- tobervereening te worden. Na deze huldiging zette het koor o.l.v. Herman Stenz zich aan de repetitie. Hoe is het ontstaan Dit woord: SMAL Smal betekent eigenlijk: klein. Dit blijkt niet alleen uit het En gelse: small, maar ook uit het werkwoord smalen dat letterlijk wil zeggen: klein maken en van daar: vernederen, honen. Ook spreekt men nog van een smaldeel voor eskader, een van de drie delen waarin vroeger een vloot werd ver deeld en van de smalle gemeento voor: de kleine luiden, de armlas tigen. Wie van een smalle beurs moet leven heeft weinig te verte ren. In de zegswijze Holland op z'n smalst wordt smal gebruikt in de betekenis: kleingeestig, bekrom pen. Het Middelnederlands kende het zelfstandig naamwoord smale voor: jongvrouw. Dit is de vrouwelijke vorm van smal en men kan smale dus vertalen als: de ranke, de slanke. Thans betekent smal in het bij zonder: klein van breedte, nauw. PRIJSVRAAG LEGATUM STOLPIANUM U.K.S. HIELD JAARFEEST Gisteravond werd tydens een gezellige byeenkomst in gebouw „Nomateg" het 2-jarig bestaan van de Chr. Jeugdver eniging „U.K.S." herdacht. De A-griep heeft ook deze vereniging te pakken, want een zeer groot gedeelte der leden was ziek. De voorzitter heette allen harteiyk welkom, las Matth. 16 vs. 1320 en 1 Oor. 1 vs. 113 en ging voor in dank gebed. Hierna sprak de ere-voorzitter dr. P. H. Schoonheim zyn felicitatie uit en memoreerde de belevenissen van het afgelopen jaar. Na het gezameniyk zin gen van Gezang 150 hield voorzitter A. Jonker een inleiding over het onderwerp Christus, de Bouwer van de Kerk en de Christen 'medebouwer van de Kerk. Na deze inleiding voerde de heer Smitte- naar namens de Zondagsschool .Noma teg" het woord. De tweede spreker, de heer K. v. d. Weyden overhandigde na mens de leden aan het bestuur een ver sterking voor de kas. De heer H Nap sprak namens de C.J.M.V. „Centrum". Schriftelyke felicitaties waren binnen gekomen van de C.J.M.V. „Rehoboth" en van de heer F. Sachs. De traditie ge trouw lazen hierna de penningmeester en de secretaris hun jaarverslag voor. Na de pauze werd de avond gevuld door vlotte muziek, enkele schetsjes en en kele liederen gezongen door Rinus Kouters.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5