Het Beste K.V.T. KROON KARPETTEN Twee zusters vierden zilveren jubileum bij Diaconessenliuis BULTHUIS Het Beste Warme dank voor dienstbaarheid Demmenie w/'Rfeaders'Digest 96 s*e ïaarcanof Dinsdag 1 oktober 1957 Tweede blad no. 29254 Zelden zyn zoveel diaconessen in de huiskamer van het Leids Diaconessen- huis in de ochtenduren bijeengeweest vanmorgen toen twee hunner gehuldigd werden in verband met hun zilveren jubileum in dienst van het. huis. Zuster Ger van Krimpen en zuster Alberdien Riel, de jubilaressen, kregen heel wat felicitaties te verwerken en hoo rden dankbaar toe hoe hun trouw en verdiensten onder woorden werden ge bracht. De voorzitter van het bestuur van het Diaconessenhuis prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink prees de wijze waarop zuster Ger. die reeds een half jaar gele den een kwart eeuw aan het huis ver bonden was maar eerst thans herstellen de is van een ernstige ziekte, steeds met de andere zusters het huis en het werk heeft gediend. Zij heeft daardoor onder Gods mensen dienstbaar willen zijn, en dat is de schoonste vorm waarin zij de zichzelf gestelde opdracht heeft willen vervullen. Het zijn goede jaren geweest, doch niet zonder beproeving. Die be proevingen hebben echter tevens hun zegen afgeworpen en maken mede daar door deel uit van de rijke herinneringen die zuster Ger deze dag kan overzien. Prof. Bakhuizen van den Brink sprak de hoop uit dat de band tussen zuster Ger en het Diaconessenhuis nog lang zou mogen blijven bestaan en dat zij door die band in dezelfde geest als in het verle den haar krachten aan haar roeping zou mogen dienstbaar maken. AFSCHEID H. LIGTVOET VAN S.L.F. De heer H. Ligtvoet nam gistermiddag aan de Lichtfabrieken afscheid van directie, superieuren en collega's wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Hjj deed dit na een diensttijd van ruim 40 jaren aan het bedryf, in welke tijd hij tevens vele jaren deel uit maakte van de Dienstcommissie als af gevaardigde van zijn vakbond, waarvan hij ook enige tijd afdelingsvoorzitter was. Ir. H. J. G. Klinkert, hoofdingenieur, verving ir. Y. Ykema, die verhinderd was. Spreker dankte de heer Ligtvoet voor zijn langdurige en met bekwaam heid bewezen diensten. Ir. Klinkert be treurde, dat het bedrijf in de heer Ligt voet een toegewijd werker verliest. Hij wenste de heer Ligtvoet een goede pen sioentijd en een aangename levensavond toe. Zijn superieuren en de vertegenwoordi gers van de Personeelsverenigingen voegden aan deze woorden eveneens hun goede wensen toe. In de kantine, waar zich inmiddels de familieleden van de heer Ligtvoet bij de reeds aanwezige collega's hadden ge voegd. was hij het voorwerp van een hartelijke huldiging. Hier maakte zich de heer G. van Weerlee tot tolk van de ge voelens der aanwezigen, spreker wees er op, dat de heer Ligtvoet het bedrijf had zien groeien en daaraan steeds zijn beste krachten gaf. De heer Van Weerlee voegde aan zijn woorden een herinne ringsgeschenk van het smederij perso neel toe en uitte zijn beste wensen voor de toekomst. Ook de heer W. A. van der Pol sprak zijn waardering uit voor de heer Ligtvoet. In zijn dankwoord drong de heer Ligtvoet er sterk op aan, de goede geest in de afdeling te handha ven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Oarbharlna Dl/na Comélia, dr van I. PaT- don en C. van Dijk; Wdühelmlma Maria Eld- eabsrtlh dr ran J. Devilee en M. van der Me IJMaria Thereria. dr van L. G. ran Eee-k en M. C. Ter Morshoitlzen; Carivarina WlU'helimilna, dr van C. W. Bronik en C. E. van d'er Beljetov; MaroeOtoe, dir van W. van der Plas en A. J. WiMebranid; MariJtJe He ler.», dr van M. SOhoart en K. Hoek; Jo hanna Maria Louise, dir van B. A. Heet- veLt en M. P. L. de Boer; PetermeMa Jo hanna, dT van C. A. den Ouden en S. Kloofcs: Margaret» Carthartna Maria, dr van J. F. ran der Zeeuw en H. M. HoQilebeedc; MargareMva, dr ran N. Noont ©n J. van Egmond; Jaootoous Comeiliis Joannes, zn v. J. J. Maasdijk en M. J. M. Ldnderhof Trijntje, dT ran C. Saseen en G. ran Leeuwen; R/udi. an van G. Al'blas en L. Westendaifin; Maria Hiubentlne Theresia Delphine. dr van J. H. A. Godldijn en M. J. T. Meijer; Anneke Geida Elizabeth, di van W. F. J. Tyü en A. E. M. Leur; Jo hannes Petrus Maria, zn ran P. Halve maan en E. C. Geeridmg©; Wlflliem Cornells zn van W. Rerometowaiaa en C. de Jager. GETROUWD B. Borreman en E. van Zonnevedd: A. H. J. Ligtvoet en C. J. Nenitebcoan; A. C. Hop pembronwer en E. M. Meijer; C. H. de Jong en C. M. de Bles; H. Slingerland en C. Dlsteiveflt; C. van Leeuwen en J. M. Verhoeven; W. F. Seller en A. StiUWkeiorum M. Wollens en L. G. Boekee. OVERLEDEN A. G van Klink, 56 Jaar. man; J. A. van Dijk. 19 Jaar, dochter, A. Molenaar, 83 Jaar., man; A. W. Guljt, 67 Jaar. vr. Zuster Alberdien toesprekend, die twaalf jaar jonger is dan haar collega- jubilaresse en wier eigenlijke jubileum dag 1 september j.l. was. formuleerde prof. Bakhuizen van den Brink de grote dankbaarheid van zovelen, voor de wijze waarop zij door de jaren heen haar taak heeft vervuld. Voor tallozen is het een voorrecht geweest, de vruchten van deze dienstbaarheid te genieten. Daar naast toonde spreker grote waardering voor de wijze waarop zuster Alberdien meeleeft met al hetgeen in het huis om gaat en met de mensen, met wie zy dit huis dient. Prof. Bakhuizen van den Brink biedt zuster Alberdien een jubi leumgeschenk aan. Geheel links zit tend zuster Ger. (Polo L.D./Van Vliet) Zuster Ger ontving als aandenken aan deze dag een tas ten geschenke, zuster Alberdien een woordenboek. Voorts sprak dr. F. A. Nolle, de direc teur van het Diaconessenhuis, die de tijd van thans vergeleek met die van een kwart eeunw terug, zowel op kerkelijk als verplegend terrein. Namens de dok toren, aan het Diaconessenhuis verbon den bracht hij de jubilaressen hartelijk dank voor de wijze waarop zij door die veranderende omstandigheden heen hun hoge roeping hebben nageleefd. De directrice, zuster Anspach. voegde hieraan woordén van gelukwens en waardering toe namens de zusters. De beide jubilaressen toonden zich dankbaar voor de hulde die hen ten deel was gevallen en voor de geschenken die hieraan in stofeflijke vorm herinneren. Hoofdagent J. W. Vermeer nam afscheid bijzonder geslaagde NIEUWE DESSINS. 140 x 200 119.— 200 x 300 254.— 225 x 315 295.— BOTERMARKT 23 Twee maal goud voor de heer W. F. Lefeber Veertig jaar bij Van Wijk ONTMOETINGSSAMENKOMST STUDENTEN Voor aan de Vrije Universiteit stude renden zal van 12—14 oktober op kas teel Oud-Poelgeest te Oegstgeest een ontmoetingssamenkomst gehouden wor den. Zaterdagavond zal ds. G. Th. Rot huizen, geref. studenten-predikant al hier spreken over; „Wat hebben gere formeerden voor en tegen in de evan gelisatie Na een gemeenschappelijke kerkdienst op zondagmorgen, zal in de middag- bijeenkomst gesproken worden over evangelisatie-activiteiten, waarna des avonds een grammofoonplatenconcert ge geven wordt. Ds. H. M. Kuitert, studen ten-predikant te Amsterdam, zal om half elf 's avonds de conferentie sluiten. THEEZET-DUEL Op dinsdag 8 oktober a's. wordt in Den Burcht, resp. om 3 uur voor de scholen en om 8 uur voor de huisvrou wen, een z.g. theezet-duel gehouden om te komen tot de kampioene theezetster van Leiden en omgeving. Tevens zullen die middag en avond enige films vertoond worden en zal een uiteenzetting gegeven worden over de thee. Dit duel is bedoeld als plaatselijke wedstrijd in de competitie voor het kam pioenschap theezetten van zuid-west- Nederland. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer W. F. Lefeber, chef van de afdeling verkoop industriegarens van de N.V. Leidse Textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co. bij deze N.V. in dienst trad. I Hoewel in verband met de ziekte van de echtgenote van de jubilaris de fees telijke viering enige tijd is uitgesteld, had hedenochtend in intieme kring toch een korte plechtigheid plaats. Nadat de directeur, de heer J. W. Heringa, een woord van welkom en felicitatie had ge sproken. ging de burgemeseter. jhr. mr. F. H. van Kinschot, in het kort in op de prachtige staat van dienst van de heer Lefeber, aan wie de leiding is toe vertrouwd van een afdeling, welk een omzet heeft van drie miljoen gulden per jaar. Vervolgens stelde de burgemees- Had groot aandeel in bestrijding baldadigheid De hoofdagent, de heer J. W. Vermeer, die een groot aandeel had in de bestrij ding van de baldadigheid en zodoende regelmatig in contact kwam met de Leidse straatjeugd, heeft gisteren de dienst met pensioen verlaten. Tijdens een in de middaguren in het Politie-bureau gehouden bijeenkomst dankte de hoofdinspecteur, de heer D. J. Verzijden de heer Vermeer, die 38 jaar deel uitmaakte van het Leidse Korps, voor zijn grote activiteit, eerst bij de al gemene dienst en nu al weer vele jaren bij de z.g. baldadigheidspatrouille. Het is mede aan uw taktisch optreden te danken aldus spreker dat de baldadige jeugd in toom wordt gehouden en dat de jeugd voor het merendeel in de politie geen vijand, doch een vriend ziet. Voorts wees de héér Verzijden er op. dat de heer Vermeer niet alleen een gewaar deerd lid van het L.P.M.G. is, doch tot voor kort ook een actief schermer van de L.P.S.V. ZWO subsidieert Leids zoöligsch onderzoek De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. C. J. van der Klaauw, hoog leraar in de algemene zoölogie aan de Leidse Universiteit en directeur aan het Zoöligisch Laboratorium, een subsidie verleend voor een onderzoek met het •Edwards weefsel-droogapparaat, dat zijn laboratorium indertijd uit eigen midde len heeft aangeschaft. Door deze subsidie is het mogelijk geworden dat kandidaten in de biologie thans onder leiding van de wevenschappelijk ambtenaar de heer P. J. van Mullem doctorandus in de bio logie. histologische onderzoekingen met dit apparaat verrichten. Twee jongensdie in het kader van de bestrijding van de baldadigheid eens een wijs lesje van hoofd agent Vermeer (links) hebben ge had. kwamen hem hiervoor danken. (Foto L.D./Vam Vliet) De heer J. Vermande, die namens de chef van de Gem. Plantsoenendienst het woord voerde, bracht de heer Ver meer dank voor het werk, dat hij gedaan heeft om de vernieling van de plant soenen tegen te gaan. Een arbeid, welke niet zonder resultaat is gebleven. Tenslotte haalde de heer L. J. Houter enkele herinneringen op uit de tijd, dat hij samen met de heer Vermeer dienst had gedaan. Enkele geschenken werden aangeboden. Na een dankwoord van de heer Ver meer hebben velen van de scheidende collega afscheid genomen. Voor de heer Vermeer was het een grote verrassing en voldoening tevens, dat tijdens dit afscheid twee jongens hem kwamen danken voor het wijze lesje, dat zij wel eens van hem ontvangen hadden. Opening mnziekseizoen Askenase's Chopinrecital, ondanks bezwaren, weer éelatant succes Avond bewoog zich in stijgende lijn Men zit weer klaar, door een zomer uitgerust en verfrist, om van muziek te genieten, haar volledig in zich op te nemen! De opening van het nieuwe, veelbelovende concertseizoen was voorbehouden aan de pianist Stefan Askenase, éénmaal Pools wonderkind, nu reeds sinds jaar en dag een der meest geliefde Chopinvertolkers, wiens willekeurigheden en gril ligheden toch niet verhinderen kunnen, dat zyn recital steeds op een éclatant succes uitloopt. RIJKSMUSEUM VOOR DE GESCHIEDENIS DER NATUUR WETENSCHAPPEN Bij beschikking van de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunstens en Weten schappen van 20 september 1957 is aan gewezen als voorzitter van de commissie van advies voor het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschap pen te Leiden prof. dr. ir. R. J. Forbes, te Amsterdam, lid van voormelde com missie en zyn voor de periode van heden tot 1 januari 1963 benoemd tot lid van deze commissie mevrouw dr. J. G. van Cittert-Eymers, te Utrecht; prof dr. A. C. S. van Heel. te Delft, en prof. dr. J. A. C. van Pinxteren, te Utrecht. Dit, ondanks een zekere veruiterlij king, ondanks een uitgesproken „méér Askenase dan Chopin", omdat hij de eigen persoonlij klieid nooit verloochenen kan en mede daardoor o.a. meermalen een over-pathetische belichting geeft, die niet met de moderne opvattingen strookt. Grillig en willekeurig is Askenase zeker, zijn gevoel domineert over het verstand, er zijn verhivigde romantische impulsen, gejaagde tempi, uitgesponnen rubati. Zij bevreemden, hoewel men het te voren wel wist, maar desondanks boeien zij ook. En wanneer Askenase, zoals deze avond voorkwam, de technische opgaaf niet altijd beheerst, vergeeft ge hem dit graag, omdat ge tóch gefascineerd zijt door zijn benijdenswaardige vitali teit, zijn dwingende macht en kracht, al nam die voor de pauze wel eens een te luidruchtig, hard, kleed aan. Askenase mag dan een man zijn, bij wie ge U afvraagt, of het altijd stylis- 'tisch verantwoord is, zoals hij „zijn" Chopin brengt, zyn toucher mag dan niet steeds het rijkgeschakeerde, ver fijnde raffinement bezitten, dat ons als „ideaal" in de oren klinkt, hij blijft de musicus, die op een héél eigen wijze zijn gehoor véél te zeggen heeft en het daardoor gelukkig maakt. Hij slaat steeds een stevige brug tus sen podium en zaal. Tóch achtten wij hem na de pauze, in het overwegend kleinere werk, gelukkiger dan daarvóór, toen er byv. in de een heid der Tweede Sonate, waarin de be roemde Treurmars door de reeds eerder gesignaleerde overbelichting, wel hiaten voorkwamen en de visie een te individueel karakter verkreeg. In de werken, waarin deze visie van minder belang was, byv. de Etudes, wist Askenase ons dan ook stellig meer, zelfs ten volle te bevredigen. Het spreekt vanzelf, dat hij met enkele walsen de hoogste eer behaalde. Onze bedenkingen nemen niet weg, dat wy de nog altijd bezielende Askenase, juist om zyn bezieling, hoog schatten. Zijn spel kan niemand onverschillig la ten, wel aanleiding geven tot felle dis cussies over de zuiverheid der interpre tatie, wat op zichzelf al waardevol kan zyn. Dit markante, suggestieve, contrast rijke spel, waarin ook de schoonheid van één enkele toon als een bloem kan' openbloeien, deze kernachtige greep, die in de Treurmars echter tot overdadig heid leidde, deze onverflauwde toewij ding aan Chopin, met wie Askenase zich door de jaren heen vertrouwd weet en aan wie hij zoveel ongewone facetten verleent, pakte ook thans een uitstekend bezette Stadszaal. Men heeft Askenase voor de zoveelste maal ovationeel bejubeld! Hy is een man, die met een veelheid van gul gegeven toegiften daarvoor sym pathiek en warm te danken weet: Cho- pins weinig gespeelde Tarantella, een Scarlatti-sonate en de „Gavotte et Mu sette" uit Bachs 3de Engelse Suite vorm den een bekroning, waarin Askenase be wees nog iets knders en tevens buiten gewoon waardevols op zyn repertoire te hebben dan uitsluitend Chopin. Zijn avond bewoog zich, na een on getwijfeld aanvechtbaar begin, in voortdurend stijgende lijn. Daarby is Askenade's voordracht, hóé dan ook meeslepend en daarop ook heeft het uitgebreide auditorium met langdurig applaus, een ondubbel zinnig opgetogen, ja geestdriftig ant woord gegeven! H. ter de grote accuratesse en hoge plichts opvatting van de jubilaris in het licht om tenslotte te wyzen op enkele func ties, welke de heer Lefeber in het mid den van de Leidse Hervormde Gemeente bekleedt. Gelet op de vele kwaliteiten van de jubilaris, was het de burgemees ter een groot genoegen te kunnen mede delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Lefeber de gouden me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. De heer Heringa, die niet vooruit wilde lopen op de nog komende huldi ging, wenste de jubilaris geluk met zijn koninklijke onderscheiding en overhan digde de bij deze onderscheiding beho rende draagmedaille en de gouden me daille, met vererden getuigschrift, van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Na een dankwoord van de heer Le feber bleef men nog enige tijd in fees telijke stemming byeen. De burgemeester, jhr mr. F. Hi van Kinschot, speldt de koninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Vhn VTdet) OPENLUCHTBIJEENKOMST De Evang. Christen Gemeenschap en het Leger des Heils houden op 3 oktober een openluchtbijeenkomst op de Stille Mare om 8 uur. Het muziekkorps van het Leger des Heils en de organist Frans v. d. Reyden (elektrisch orgel) verlenen medewerking aan deze samenkomst. VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 SPEELTUINVER. „OM DE DOORBRAAK". In een dezer dagen gehouden buiten gewone ledjvergadering van de Speel tuinver. „Om de Doorbraak" hebben en kele mutaties in het bestuur plaatsge vonden, waardoor dit thans als volgt is samengesteld: J. van Iterson, voorzitter; P. Brandt, 2de voorzitter; H. van der Ster. 1ste secretaris; C. J. van der Wilk, 2de secrtaris; J. Lafebre. lste penning meester; H. Schoenmaker. 2e pennning- meester; G. Neuteboom, commissaris van materiaal. Onafhankelijkheid voor Cyprus in 1965? Volgens berichten in twee Cyprische bladen zou de verwachting bestaan dat Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heengaat en dat aartsbisschop Makarios vergunning krygt naar Cyprus terug te keren. De Londense correspon dent van een der bladen maakt boven dien melding van een Brits plan van zes punten ter regeling van de kwestie- Cyprus, dat aan de aartsbisschop zou zyn voorgelegd. Volgens dit plan zou Cyprus, na een overgangsperiode van acht jaar, onafhankelijk verklaard wor den. Aanwijzingen voor 3 oktober De commissaris van gemeentepolitie te Leiden, verzoekt ons mede te delen, dat het bij politieverordening verboden is op de openbare weg: a. vertoningen te geven (acrobatiek e.d.) b. aapjes, marmotten en dergelijke dieren te vertonen; c. verlotingen te houden of gelegen heid te geven tot deelneming aan hazardspelen. Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt, ter wijl de voorweden, waarmede het feit is gepleegd, inbeslaggenomen zullen worden. De Eerste Hulpdiensten zijn als volgt geregeld: Woensdag 2 oktober. Lunapark Schut tersveld van 2024 uur post aanwezig in school Schuttersveld. By de taptoe lopen E.H.B.O.-ers mee. Donderdag 3 oktober. Gedurende de windhondenrennen op het Levendaal is de E.H.B.O.-post ondergebracht in de garage Bonnet, Levendaal 132 (tel. 20624). Voor het Lunapark Schuttersveld is van 9 uur tot afloop een post aan wezig in de school Schuttersveld. Bij de uitdeling haring en wittebrood, koraalmuziek, middagoptocht enz. zijn voldoende E.H.B.O.-ers aanwezig. Beide dagen functioneert de Eerste Hulpdienst normaal. De bezetting op de hoofdpost aan de Mare en de Uitrukpost van de Brandweer is op de drukste uren versterkt. De A-griep en de N.Z.H. Ook het personeel van de NZHVM heeft met de Aziatische griep te kam pen. Het aantal patiënten neemt dage lijks toe, zodat de directie de grootste moeite heeft om alle posten bezet te krijgen. Ondanks al deze inspanningen meet rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat in de spitsuren een enkele dienst minder verstrekt zal wor den dan in normale omstandigheden. Ook de NZH doet haar best, doch moet voor de overmacht zwichten! Nieuw! Koop het! HET BESTE is de nieuwe, Nederlandse editie van „The Reader's Digest", het in de gehele wereld bekende tijdschrift, waarvan elke maand meer dan 19 miljoen exemplaren (in twaalf verschillende talen) worden gekocht. HET EERSTE NUMMER van HET BESTE is thans ver krijgbaar. Het biedt U meer dan 25 boeiende, afwisselende artikelen, zorgvuldig gekozen en samengevat uit de beste tijd schriften en kranten ter wereld. Met bovendien een veelbespro ken, veelgevraagd hoek in be knopte vorm. En dat alles in een aantrekkelijk tijdschrift van handig zakformaat. Een kleine greep uit de artike len in dit eerste nummer; Anne Frank en haar dagboek Nieuwe hoop voor hart patiënten Bent U knap genoeg voor Oxford? Ik heb een atoombom on schadelijk gemaakt De eerste blankenin Sjangri-, La Mijn man was diplomaat i Humor in uniform Chroesjtsjew zonder masker i Wanneer vergaat er weer een schip? Een boek-in-een-notedop: Mijn trouwe geleidehond uil Readers Digést slechts f. 1,15 per maand Haal direct Uw exemplaar bU Uw boekhandel (of tVJdschrlftenb«"d©i)l of bU de kiosk.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3