Onthaal Uzelf Tweede Kamer voor beslissing er er de Europese Gemeenschap Stalen masten waren oorzaak van ondergang van het zeilschip Pamir WEERBERICHT Het wordt ernst met eenwording Besluitvorming in Euromarkt C. Walenkamp KRUIBUS Tragisch relaas van overlevenden 96ste Jaargang MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 No. 29253 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: j J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel Lelden Gir0 no 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Kosten eerste vijf jaar 300 miljoen Moeilijkheden eerst later oplossen Ingewikkelde eii ongelijke verhoudingen (Van onze parlementaire redacteur) De Europese landen dienen zich aaneen te sluiten, indien zij zich in de wereld willen handhaven en tot nieuwe bloei willen geraken. De groei van deze gedachte heeft er toe geleid dat Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië (tezamen populair genoemd: het kleine Europa) onderling een verdrag willen sluiten, waarbij zij zich verplichten in de loop van een periode van 12 tot 15 jaar alle bestaande grensbelemmeringen in het onderlinge economische verkeer af te schaffen en allerlei concurrentievervalsende maatregelen onder toezicht te stellen van de te vormen Europese Economische Gemeen schap. De volksvertegenwoordigingen van Frankrijk, Duitsland en Italië hebben het verdrag in eerste instantie reeds goedgekeurd. Thans staat de Nederlandse Tweede Kamer voor de beslissing. Morgenmid dag begint het drie- of vierdaags Kamer-debat. Met uitzondering van Nederland, heeft de economie van de genoemde landen zich in de loop van eeuwen ontwikkeld achter beschermende muren (invoerrechten en dergelijke belemmeringen), die concurrentie afweerden ter bescherming van de eigen industrie en 7andbouioDe on derlinge verhoudingen zijn daardoor heel ingewikkeld en ongelijk gewor den. Het omverwerpen van die be schermende muren kan diepgaande gevolgen hebben, die niet direct zijn te overzien. Het verdrag omvat daarom in het algemeen slechts de hoofdbeginse len van de geleidelijke opheffing van de grensbelemmeringen en ook slechts de hoofdbeginselen van de opzet voor een gemeenschappelijke politiek. Met de uitwerking van die beginselen zijn in de eerste plaats belast de Raad van Ministers (be staande uit vertegenwoordigers van de regeringen der zes landen) en de Europese Commissie" bestaande uit negen personen, die als echte Euro peanen en misschien als voorlopers van echte Europese ministers, volstrekte onafhankelijkheid van nationale belangen hun taak zullen moeten vervullen. Die taak van de „Europese Commis sie" zal (voorlopig) in hoofdzaak be staan uit het verstrekken van de be langrijkste adviezen aan de Raad van Ministers. Voor bijna alle beslissingen van de Raad van Ministers zal eerst een voorstel van de Europese commissie ter tafel moeten liggen. Met het sluiten van het verdrag wor den dus de hoofdbeginselen aanvaard, maar de eigenlijke moeilijkheden zullen in de loop van de komende 15 jaar moeten worden opgelost. De regeringen van de zes landen zeggen als het ware tegen elkaar: „We kunnen gezamenlijk sterker worden. De door de aaneenslui ting onvermijdelijk te verwachten moei lijkheden zullen we dan in onderling overleg moeten overwinnen. Het is ons aller belang". De aanvaarding van het verdrag be tekent echter, dat een terugkeer niet meer mogelijk is. Het verdrag wordt aangegaan voor onbeperkte tijd. De Nederlandse regering had diverse be palingen van het verdrag graag anders gezien. In het algemeen vindt zij het „Europese" karakter van de gemeen- Noorderlicht ook hier goed te zien Gisteravond heeft men in vele delen van ons land Noorderlicht waargeno men. Bij het KNMI in De Bilt stond de telefoon omstreeks 21.00 uur „rood gloeiend" van de vele meldingen, welke men daar ontving. Het licht deed zich voor als een rode gloed, die de indruk maakte van afkomstig te zijn van een verre brand en die langzaam van noord naar oost trok. Ook in deze contreien is het Noorder licht gisteravond waargenomen. Niet al leen straalde tegen middernacht aan het oostelijk deel van de noordelijke he mel wit licht boven de horizon omhoog, dat de vorm van zwakke stralen had aangenomen (de waarnemers bevonden zich in Oegstgeest), maar kort te voren was aan het westelijk deel heel duidelijk een prachtige rode gloed zichtbaar, wel ke in fraai contrast stond met de lichte wolken, die langs de nachtelijke hemel zeilden. Kans op nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Vannacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 OKTOBER. Zon op: 6.42 uur; onder: 18.20 uur. Maan op: 14.53 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 8.44 en 21.15 u. Laagwater te 4.12 en 16.31 uur. schap niet zo sterk als zij zou hebben gewenst. Op vele punten zijn in het verdrag regelingen getroffen, die in wezen een waarborg inhouden voor bepaalde belangen van een of meer landen. Bovendien zijn voor Duits land, Frankrijk, Italië en Luxemburg speciale protocolen aan het verdrag toegevoegd. In het algemeen is vooral met de bijzondere positie van Frank rijk in belangrijke mate rekening ge houden. Daardoor is de kans groter, dat de uitvoering van het verdrag soe pel verloopt. Drie etappes De overgangsperiode naar de econo mische eenwording van het kleine Euro pa zal verdeeld zijn in drie etappes, elk van vier jaar. De verschillende étappes kunnen echter gezamenlijk met ten hoogste drie jaar worden verlengd. Gedurende de eerste étappe zullen byna alle beslissingen van de Raad van Ministers met eenparigheid van stem men moeten worden genomen. Daarna zal voor een aantal beslissingen de een parigheid plaats maken voor een meer derheidsbeslissing. Zodra de Raad van ministers echter overgaat tot het nemen van meerderheidsbeslissingen, moeten deze in overeenstemming zijn met de voorstellen van de onafhanklijke Euro pese Commissie. Het verdrag voorziet ook in een algemene vergadering, een soort Euro pees Parlement, waarvan de voor naamste bevoegdheid is, dat zij de Europese Commissie te allen tijde door middel van een motie van afkeuring tot aftreden kan dwingen. Slot op pag. 2 Koninklijk Paar naar Oslo vertrokken Tezamen met Prins Felix van Luxemburg Prins Felix van Luxemburg is gis teravond met zijn adjudant per trein op het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. Hij werd ontvangen door de Grootmeester van het Huis van de Koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, de ambassadeur Lu xemburg, de heer J. P. Kremer en majoor W. F. K. Bisschoff van Héems- kerek, adjudant van de Koningin. Van het station af evrtrok de Prins Gemaal van Luxemburg met het ge zelschap naar Paleis Soesldijk, waar de nacht werd doorgebracht. Vandaag is Prins Felix met Ko ningin Juliana en Prins Bernhard met een speciaal vliegtuig naar Oslo ver trokken voor het bijwonen van de be grafenis van Koning Haakon VII van Noorwegen. (Van onze parlementaire Raad van Ministers neer gelegde stelsel kan in hoofdzaak als volgt wor den samengevat: 1. De basisregel, die slechts bü uitzondering van toepassing is, is de volstrekte meerderheid zonder stemmenweging, d.w.z. dat een besluit gel dig tot stand is gekomen, indien het de stemmen van vier landen heeft Dit nummer bJtfc, 14 pagina's redacteur) Indien Nederland, Bel gië, Luxemburg, Duits land, Frankrijk en Italië besluiten tot de vorming van een Europese Econo mische Gemeenschap, zul len de beslissingen om trent het te voeren beleid worden genomen door de Raad van Ministers, de vertegenwoordigers van de verkregen, regeringen van de zes 2. Voor een aantal be landen. sluiten is steeds eenstem- Bijna alle beslissingen migheid vereist, zullen gedurende de eer- 3. Voor een aantal be ste etappe van vier jaar sluiten is gedurende een met algemene stemmen zekere (aanvangs) periode moeten worden genomen, eenstemmigheid vereist. Pas daarna kunnen ook beslissingen worden ge nomen bjj meerderheid van stemmen, maar dan moet die meerderheid van een bepaald gewicht en kwaliteit zijn. In talrijke gevallen zal de eenstem migheid pas na de tweede etappe worden doorbro ken. Het in het verdrag voor de besluitvorming in de 4. Voor vrijwel alle on der 3 bedoelde besluiten is na de bedoelde aan- vangsperiode een bepaal de gekwalificeerde meer derheid vereist. Dan wordt weging van stern- een „middelgrote" (Bel gië, Nederland) staat zich tegen dit besluit uitspre ken. Een besluit kan wél tot stand komen indien drie „grote" staten, dan wel twee „grote" staten en twee „middelgrote" staten zich voor dit be sluit uitspreken. 5. In vrijwel alle be langrijke onder 4 bedoel de gevallen is bovendien de instemming van de onafhankelijke Europese Commissie vereist, waar aan slechts voorbij kan worden gegaan met een stemmigheid. 6. In de onder 4 be doelde gevallen, waarin geen instemming van de Europese Commissie is vereist, dient de gekwali ficeerde meerderheid te vens de stemmen van ten minste vier staten te omvatten, hetgeen bete- men toegepast, waardoor kent, dat dan de moge een besluit niet tot stand kan komen wanneer twee „grote" staten (Frank rijk, Duitsland, Italië) dan wel een „grote" en lijkheid vervalt dat een besluit tot stand komt met alleen de stemmen der drie „grote" mogend heden. en Uw gasten met 3 oktober op goed verzorgde, heerlijke SIGAREN. In alle prijzen en smaken hebben wij een grote sortering en diversé verpak kingen. Specialiteit in Braziel en Havanna sigaren. Probeerde U reeds de nieuwe Ameri kaanse RITZ SIGARETTEN, 20 stuks f 0.90. 3 oktober gesloten. SIGARENHANDEL v.h. H. Walenkamp Zonen Prinsessekade 1 - Leiden Minister Suurhoff opende congres chronische ziekten De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur hoff, heeft vandaag in de Universiteit van Amsterdam een congres geopend, waar onder auspiciën van de Wereld gezondheidsorganisatie van de V. N. het aspect der volksgezondheid bij chronische ziekten zal worden be sproken. De minister zei ervan over tuigd te zijn, dat in toenemende mate de chronische ziekten onze aandacht vragen. Ten dele als een gevolg van de ver lenging van de levensduur, waardoor de langdurige ziekten steeds weer genees kundige en maatschappelijke voorzienin gen vragen, ten dele als een gevolg van een relatief tekort aan belangstelling in het verleden, toen de acute ziekten en vooral de besmettelijke ziekten, de volle aandacht van de gezondheidsautoriteiten vroegen. Daar komen nog andere fac toren bij, waarvan spreker als voorbeeld noemde de revalidatie, vroeger als begrip niet of nauwelijks bekend, nu echter ook in het chronische ziekteproces een be langrijk element. Belangrijk als maat schappelijk probleem, belangrijk ook als zegen voor de zieken zelf. De minister sprak tenslotte de hoop ui't, dat doeltreffende voorzieningen tot stand zullen komen. Met een druk op de knop stelde Koningin Juliana zaterdag de sein lichten van de Veiser spoorwegtun nel in dienst, waardoor de eerste officiële trein door de tunnel kon rijden. Koningin Juliana na de in werking stelling der lichten in gezel schap van dr. ir. F. Q. den Hollan der. president-directeur der Neder landse Spoorwegen. Vijftig (loden bij treinramp in Nigerië Gisteren zijn ongeveer vijftig mensen omgekomen bij een treinongeluk in Ni- gerië. De trein was op weg van Lagos naar Kano in Noord-Nigerië en stortte van een dijk, 32 km. te noorden van Ibadan. de hoofdstad van West-NIgerië. Stortregens hadden de rails ter plaatse weggespoeld en alle zes rijtuigen van de trein verongelukten. Vijftien lijken zijn reeds geborgen en vijftig gewonden in het ziekenhuis te Ibadan opgenomen. Specialist in luxe damesschoenen VANDAAG: Verticaal 1-29 Grote leemten', zegt admiraal Wright De Amerikaanse admiraal Jerauld De Amerikaanse admiraal Je- van de Atlantische Oceaan, heeft in Londen verklaard, dat hij het ten volle eens is met wat de beide Britse com mandanten van de NAVO-oefening „Sea Watch" hebben gezegd, namelijk dat er in de maritieme defensie van het Westen grote leemten zijn. Zo ontbreekt het aan moderne be strijdingsmiddelen tegen duikboten, aan vliegtuigen voor de bescherming tegen duikboten en aan uitrusting om mijnen te leggen. Ook voor de verdediging van Amerika is men volgens de admiraal niet sterk genoeg. Hij wilde niet zeggen wat de NAVO zou doen om de leemten op te vullen.„Te velen zouden maar al te graag meer van de plannen willen we ten", zei hij. Mening van kapitein Eggers: Van het mopperen der automobi listen tijdens een uur oponthoud voor de pont was zaterdag en zon dag niets overgebleven Blijmoedig hadden zij er vaak twee uur wach ten voor over om door de nieuwe i Veiser tunnel te komen. Zó groot I was de belangstelling voor de nieu we verkeersverbinding dat er grote re opstoppingen ontstonden dan ooit bij de ponten het geval was. Een deel van de stroom worstelt door de tunnel, kort na de feeste lijke opening door de Koningin. Het vreselijke drama met de „Pamir" zou zich waarschijnlijk niet hebben afgespeeld als de masten van hout en niet van staal waren geweest.De masten zouden dan ongetwijfeld onder het geweld van de wind zijn gebroken en het schip had zich weer kunnen oprichten. Dit is de uitgesproken mening van kapitein Hermann Eggers van de Pamir die wegens ziekte de laatste reis van zijn schip niet heeft kunnen meemaken nadat uit de eerste verhoren van de overleven den vast was komen te staan, dat de Pamir onbeschadigd is gezonken. Door de enorme kracht van de orkaan werd het zeilschip „plat" gelegd en door de golven overweldigd. Zo vonden meer dan tachtig man een zeemansgraf. van tijd tot tijd, als zij zelf boven op een golftop zwommen konden zij de boot zien drijven. Een aantal mannen slaagde er In de boot te bereiken, die half vol met water stond. Acht van hen gelukte het in de boot te kruipen, de anderen moesten van uitputting loslaten Twee dagen en twee nachten zaten zij in de boot. doornat. Zij hadden welis waar noodrantsoenen, doch geen water en spoedig ging de dorst hen kwellen. Het zoute water van de overslaande gol ven beet in hun gezicht. Zij moesten het steeds uitspuwen. Verscheidene malen kwamen schepen die naar overlevenden zochten vlakbij, maar zij werden niet opgemerkt. Twee mannen, die vermoedelijk zeewater ge dronken hadden en gek waren van de dorst sprongen overboord en zwommen weg. Voorgoed! De andere hadden nog geprobeerd hen tegen te houden, doch zij waren te veel verzwakt. Maandagochtend maakten de laatste overlevenden met behulp van een losse plank van de bcot een mast van twee- en-een-halve-meter lengte, waaraan zij een stuk bekleding van een reddingvest bij wijze van vlag vastknoopten. Zij waren toen nog met hun zessen. De mannen waren zo uitgeput, dat zij de blikjes met noodrantsoenen niet meer open konden krijgen. Hun handen waren kapot getrokken. Twee uur voor de redding kwam sprong nog een man overboord, wanhopig door gebrek aan drinken. De anderen hadden de moed nog niet verloren, ook al verloren zij soms het bewustzijn, zagen waandenk beelden en ijlden. Haaien begeleidden hur boot. Gekweld door dorst Hei Amerikaanse troepentransport schip „Geiger", dat vijf overleven den van de Duitse bark aan boord had, arriveerde zaterdagochtend in de haven van Casablanca. Aan boord belegden de vijf mannen een persconferentoe. De oudste van hen, de 24-jarige scheepsbakker Karl Dümmer deed het tragische verhaal. Nadat zaterdags ochtends de zeilen van de Pamir weggeslagen waren door de gierende storm, naderde het einde snel. De slagzij werd zienderogen gro ter- 35 graden. 37. 38. 40er ont stond geen paniek. Alle opvarenden hadden reddingvesten aan en gehoor zaamden de bevelen. De slagzij was zo groot dat geen reddingboten meer ge streken konden worden. De gehele be manning hing aan de stuurboord rai ling. teen de Pamir om circa kwart voor twaalf omsloeg. Alle opvarenden vielen in zee. de meeaten verdronken meteen. Twee reddingboten werden losgeslagen en dreven weg. een ervan ondersteboven. Tussen de wrakstukken worstelden de drenkelingen wanhopig. Er vormden zich groepjes overlevenden. De groep van Dümmer telde twaalf tot vijftien man. die zich vastklampten aan de tou wen van een bank. die losgeslagen was. De mannen waren er getuige van dat de Pamir zonk. Daarna zwommen zij in groepjes door golven van tien meter 'xoogte naar de reddingboot die rond dreef. Zij deden er een uur over. Het was een wanhopige toehtSlechts Toen kwam de redding, als een won der. Er schoof een zware regenwolk laag over het water. De mannen probeerden de verkoelende regendruppels in hun gezwollen monden op te vangen. Op een gegeven ogenblik werd een grote regen boog zichtbaar onder de regenwolk en uit deze kleuren doemde de romp op van een schip, als een visioen. Het was de Amerikaanse „Saxon", die de dren kelingen had opgemerkt. Terwijl de zesde overlevende van deze ramp. de 20-jarige Günther Hasselbach door het Franse schip „Antilles" in de haven San Juan van Puorto Rico werd binnengebracht en verder naar een hotel werd gebracht om uit te rusten en verdere reisinstructies af te wach'en, vlogen zijn vijf lotgenoten met en Amerikaans militair vliegtuig van Casa blanca naar Frankfort. De eerste, die hen in het vliegtuig begroette, was kapi tein Hermann Eggers. Op het vliegveld stonden honderden fotografen, verslag gevers. cameramannen, nieuwsgierigen en familieleden. Zij werden aanvankelijk op een veili ge afstand gehouden door een sterk politiecordon Zelfs mevrouw Fredrich. wier zoon als een van de overlevenden in het vliegtuig zat. vermocht het cor don niet te verbreken Tot de menigte een gaatje zag. Even later was het militaire toestel omgeven door drommen mensen, die de dienst regeling op het vliegveld verstoorde. Voetje voor voetje kon een politiemacht die het vijftal tussen zich in had geno men om naar de uitgang te begeleiden, vooruitkomen. Vier van hen zijn des avonds doorgevlogen naar Hamburg, alleen Dümmer bleef in Frankfort. Op nieuw moest natuurlijk het verhaal van de redding gedaan worden en opnieuw deed Dümmer. die ook tijdens de red ding de natuurlijke leider was geble ken. het woord. Hij had de grootst mogelijk lof voor de 61-jarige kapitein Johann Diebitsch, die met zijn schip naar de diepte was gegaan. Tot het laatste ogenblik was hij aan boord ge bleven. De mannen verklaarden unaniem weer naar zee te zullen vertrekken. Bij voorkeur weer aan boord van een zeil schip. „Er gebeuren zo veel ongelukken met vrachtauto's en die worden toch ook niet afgeschaft", aldus Dümmer.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1