U.V.S.-Dosko Tweede hand laag Blindspel-combinaties I I i i'i I Al MBi SI 'Mi M\ i i t 5 t ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 Voetbal - overzicht Aanvoerder Cor Verhoogt weer van de partij bij UVS Lugdunum thuis tegen kampioen VUC (Van onze sportredacteur) UVS moet het morgenmiddag tegen DOSKO uit Bergen op Zoom nog zonder Cor v. d. Zeeuw en linksback Van Leeuwen doen. Gelukkig is aanvoerder Verhoogt weer van de partij en schijnt het ook met de blessures, die Frans v. d. Zeeuw en Bekkering vorige week tegen Hilversum heb ben opgelopen, nogal te zijn meegevallen. DOSKO won zondag j.l. van het zwakke Emma, maar als de blauwwitten eenzelfde strijdvaardigheid weten op te brengen als in de wedstrijd van donderdag tegen het Nederlands militaire elftal, behoeven zij de komende strijd beslist niet met pessimisme tegemoet te zien. In de tweede klasse A (amateurs) ontvangt Lugdunum het Haagse VUC. De Kikkers lieten vorige week tegen LFC zien, dat zij in dé 2e klasse heus nog wel hun partijtje zullen meeblazen. Een overwinning op de Hagenaars, die vorig seizoen kampioen werden, zien we er echter niet in, al zullen de zwart witte bezoekers het van Zandbergen c.s. niet cadeau krijgen. LFC wacht een moeilijke uitwedstrijd tegen VFC in Vlaardingen. De geelzwar ten stelden in de wedstrijd tegen Lug dunum teleur en zullen ongetwijfeld het vertrouwen van hun supporters willen herwinnen. Maar dan zullen zij toch meer vaart in hun spel moeten leggen. Alphia, dat in de 3e klasse A nog niet In het veld kwam, ontvangt het Haagse Archipel, dat wij voorlopig als favoriet tippen. In de 3e klasse B is Roodenburg met 'n stevige overwinning gestart. Ook in de uitwedstrijd tegen Wilhelmus heb ben de Leidse Houtbewoners de beste papieren. Alphen krijgt het moeilijk in de uitwedstrijd tegen VVP en ook VVSB zal het in Hillegom niet gemakkelijk krijgen. Hoe komt mijn club uit? UVS Michielsen, De Wolf, Jan Ver- kuylen. F. v. d Zeeuw. Hak. Filippo, Verhoogt Bekkering, Verhoeks. Rijshou- wer, Mattheeuwisse. LFC Selier, Neuteboom jr., Pijnak ker, Neuteboom sr.. Van Kampen, G. Nachtegeller, A. Heymans, W. v. Kam pen, H. Heymans, Franken, W. Nachte geller. Lugdunum De Gunst, Teeuwen, Ligtvoet, Robbers, Keyzer, P. Zandber gen. H. Teeuwen, Krijgsman, La Lau, J. Zandbergen. Mizee. Roodenburg Keereweer, Hensen, Bonnet, Weerlee, Van Polanen, Van Rooyen, Van Groeningen. Ouwerkerk, Guldemond, Abrahams, Chouffour. ASC Spoor, Th. v. Daalen, Wolte ring, De Jeu, Boer. Lasander, Van Es, Vreeken. Spiering, Lolkes de Beer, Tege laar. DOCOS Smits, v. Rossenberg, Ker- stens, Brasker, Ouwerling. Th. v. d. Berg, Henzing, Van Teylingen, Piket, Jansen, Van Marwijk. Warmunda Ter Beek, Van Segge- len, J. v. Winsen, Van Dam, J. A. F. van Winsen, Scheltens, Montagne, T. v. Winsen. Veltenaar, Hulst, Vergeer. Sparta door griep geteisterd (Speciale berichtgeving) 1—0 juichen de griepbacillen, die een geslaagde aanval hebben ondernomen op het Rotterdamse Sparta. Verschillende spelers, onder wie Verhoeven en De Koning zijn te bed geworpen en zelfs trainer Dennis Neville is te kooi ge kropen. Het is dus de vraag hoe de Rot terdammers zondag tegen NAC in het veld komen. De Feyenoorders hebben zich tegen de A-griep laten inenten. In verschillende onderafdelingen zyn de wedstrijden voor juniores en adspi- ranten op medisch advies afgelast. Hockey-programma -Heren, le klasse: Hilversum—Be Fair; SCHC—Amsterdam; Delftse Studs— TOGO; HHYC—Laren. Promotieklasse B: AsvionHHYC 2; HDM 2—HBS; Spirit—RingPass; TO GO 2—Leiden. 2e klasse C: VCLLeonidas; Kieviten 2—Delftse Studs 2; Leiden 2—HUdito. Dames, le klasse: BDHC—RBC; Hil versum—Be Fair; Kieviten—Alliance; Gooi—TOGO. 2e klasse B: Alliance 2—Rijswijk; Lei den—HBS; BDHC 2—Kieviten 2; TOGO 2-HGC 2. Leidse Mixed Hockey Club Het eerste herenteam van de Leidse Mixed Hockey Club gaat morgen voor de Promotiekiasse B haar TOGO 2. Het elftal is nog niet samengesteld. Vanmid- dig spelen de kandidaten nog een se lectiewedstrijd en daarna zal de elftal commissie de eerste en de tweede he- renploeg samenstellen. Er staan nogal wat nieuwe namen op het lijstje: Deut- man, De Haas en Bruinsma en ook wer den jongere spelers uitgenodigd - v. d. Veur en Nassy. Zoals bekend degradeer de Leiden 1 vorig jaar uit de overgangs klasse. Het tweede herenteam van de LMHC ontvangt Hudito uit Delft. Dames 1 voelt het gemis van enkele der beste speelsters. Mej. Knaap komt thans uit voor de Zwitserse kampioens- ploeg Basel. De Leidse dames binden morgen op eigen terrein de strijd aan met het Bloerhendaalse HBS, dat vorig seizoen een sterke ploeg in het veld bracht en dan ook als favoriet be schouwd moet worden. Verdere wedstrijden van de LMHC: Heren: Leiden 4Zandvoort 2. Leiden 5 Zandvoort 3, Ledden 6VCL 3. MRHC Leiden 7; dames: StrawberriesLei den 3, Leiden 4—SV '35, HHYC 4—Lei den 5. Volleybalcompetitie start 14 oktober In tegenstelling tot andere jaren, zal de competitie der Afdeling Leiden van de Nederlandse Volleybal Bond op 14 ok tober a.s. aanvangen. In verband met het 10-jarig bestaan van de Nederlandse Volleybal Bond zal door de afdeling Leiden een dames- en een herenteam naar Rotterdam worden afgevaardigd om deel te nemen aan het Jubileum-toernooi, dat zal plaats vinden op 2 november a.s. in de Energiehal te Rotterdam. Er zullen selectiewedstrijden plaats vinden, waaraan all '.eerste teams dei- bij de afdeling Leiden aangesloten ver enigingen zullen deelnemen. De finale van deze voorronde zal plaats vinden op 11 oktober a.s. in het Gym nasium. Aanvang 7.15 uur. In de vierde klasse A staat voor het slecht begonnen ASC de lastige uitwed strijd tegen SJC op het programma, Lisse kan zich bij debutant SVLV her stellen van de tel eurs tel lende nederlaag van zondag j.l., Foreholte geven we een redelijke kans bij THB. terwijl de uit slag van de ontmoeting DocosWar munda niet ver van een gelijkspel zal afliggen. Benieuwd zijn we of Concor dia Hillegom de successen van de eerste twee wedstrijden bij Teylingen zal we ten te continueren. Olympisch programma voor Rome beperkt Op het congres van het internationaal Olympisch Comité, dat te Sofia wordt gehouden, is besloten om reeds met in gang van 1960 (Rome) en dus niet, zoals donderdag was bepaald, na 1960 enkele teamwedstrijden te laten verval len en bij sommige andere sporten geen teamklassementen meer op te maken. Het betreft paardesport. wielrennen, gymnastiek en moderne vijfkamp. Voorts werd nog een schietnummer van het programma afgevoerd. Dé internationale zwem- en atletiek- federaties kregen opdracht te trachten het aantal deelnemers(sters) te beper ken, hoewel het IOC er niet op staat het aantal deelnemers van één land per nummer terug te brengen van 3 op 2, zoals was voorgesteld. In de toekomst zullen niet meer dan 16 voetbal-, basketball-, waterpolo- en (veld) hockeyteams aan de spelen mo gen deelnemen. Zo nodig moeten voor wedstrijden worden gehouden. Door het „stroomlijnen" van het programma hoopt het IOC het aantal deelnemers aan de Spelen te Rome te beperken van 6300 tot 5700. ZWEMMEN Tijdens de wedstrijden te Blackpool om de Europese zwemkampioenschappen van de internationale politiesportbond heeft Theo Hoogveld van Neptunus Amersfoort de titel behaald op de 110 yards vrye slag. Hij won de finale in 59.2 sec. vóór de Brit Roberts (59.9 sec.) Recordpoging mislukte Een Nederlandse dames estafetteploeg, I bestaande uit Els Witkamp, Ine Speyk, Ria van Kuyk en Hannie Bloemhof, heeft tijdens internationale atletiekwed strijden te Dortmund een aanval gedaan op het Nederlandse record 4 x 100 meter. De Nederlandse meisjes slaagden er niet in dit record, dat op 22 juli 1956 te Vlaardingen op 46.8 sec. was gebracht, scherper te stellen. Zij wonnen in 47.5 sec. Een team van OSV (Hoerde, Did.) werd tweede in 49.3 sec. Op de individuele nummers hadden onze landgenoten meer succes. Ine Speyk won de 100 meter in 12 sec., voor Hannie Bloemhof, die in 12.1 sec. tweede werd De derde plaats was voor Ria Kuyk, die eveneens 12.1 sec. liet noteren. Ook de 200 meter leverde een over winning op voor Ine Speyk. Haar tijd was 24.8 sec. Ria Kuyk werd tweede in 25.2 sec. en derde het Duitse meisje Gerda Jeibmann in 25.5 sec. GEWICHTHEFFEN LKV won van Simson De vriendschapppelijke ontmoeting tussen de Krachtsportvereniging L.K.V. uit Leiden en Simson. Den Haag, is in het voordeel voor onze stadgenoten ge ëindigd. De prestatie van L.K.V. waren: M. Zandvliet 202'i; K. Devilee 202'^; W. Turenhout 260; J. J. de Romijn 270; J. v. Kampen 300 en S. Stokkel 335 kg. L.K.V. won hiermede een fraaie beker. 29 sept. vindt de eerste competitie wedstrijd plaats tegen Robot, Den Haag. De Leidenaars komen met dezelfde ploeg uit. Onze Bridgerubriek Hoewel er veel uitzonderingen op bekend zijn, is de regel „tweede hand laag" en vry goede aanbeveling. Het is echter niet alleen de beginner of gevorderde die tegen deze regel zondigt; wij laten U hieronder een spel zien uit de wedstrijd Nederland - Zwitserland, waarin één der Zwitsers met ernstige gevolgen tegen deze re gel zondigde: Sch. H B 10 9 7 6 Ha. 6 3 2 Ru. V KI. 9 8 6 Sch. A V 5 Ha. H V w Ru. A 9 5 4 3 KI. A B 7 N Sch. 8 4 3 n Ha. A 10 9 8 Ru. 8 7 2 KI. H V 5 Sch. 2 Ha. B 7 5 4 Ru. H B 10 6 KI. 10 4 3 2 Noord gever, allen kwetsbaar. In kamer I hanteerde Zwitserland de OW-spellen; na passen van noord, oost en zuid. opende west met 1 ruiten - noord 1 schoppen - oost 2 ruiten - zuid paste - west 3 SA. Noord, Cats, bleef wijselijk van zijn sch. af en startte met kl. 9 genomen in oost. Uit oost werd ru. nagespeeld en zuid. Kramer, speelde ru. 6 bij, west een kleine en noord ru. vrouw. Noord trok kl. na en hierna probeerde west zijn ru. vry te spelen; zijn kleine ru. werd ge nomen door zuid. die sch. vervolgde, waardoor noord sch. 9 maakte. Noord speelde weer kl. na en west kon niet verhinderen, dat NZ 1 slag in kl.. 3 sla gen in ru. en 1 slag in sch. maakten; 1 down. Aan de andere tafel speelde Neder land in de OW-lijn. West, Filarski, open de hier echter in de 4e hand niet met 1 ru., doch met 2 Sansatout, waarvan oost (Kokkes) natuurlijk 3 SA maakte. Ook hier vond noord de goede uit komst van kl. 9, genomen in oost met kl. vrouw. Wederom werd met een aan val in ru. begonnen uit oost werd ru. 2 voorgespeeld. Zuid maakte toen de fout, de ru. 10 te zetten en der gelijke fouten kan men zich in de Euro pese kampioenschappen niet permitte ren. West, pakte direct ru. Aas en zag tot zijn genoegen de ru. Vrouw bij noord verschijnen. De ru werd doorgespeeld, noord signaleerde sch., en zuid maakte ru. Boer. Zuid speelde sch. na en noord maakte sch. 9. Noord vervolgde met kl., west nam in de hand met kl. Aas, speelde zijn twee hoge ha. uit en daar na een kleine ru. naar de 8 van de tafel. Het spel was nu niet meer te verliezen, daar west steeds moest maken 2 slagen in ru., 3 slagen in kl.. 3 slagen in ha. en sch. Aas. Het Zwitserse foutje werd dus duur. want de kwetsbare manche bracht 600 punten op. Nederland won dus in totaal 700 punten, 6 matchpunten op dit spel. Het merkwaardigste was nog, dat de zuidspeler na afloop beweerde, dat het spelen van ru. 10 geen fout was. Hoe ongelijk hij had. had dit spel hem dui delijk genoeg kunnen leren. H. W. FILARSKI. Advertentie Zondag 2.30 uur Nu de grote strijd gestreden is In de tuin van het gebouw waar het bondsbestuur van de K.~ N.V.B. zetelt, wapperde vrijdag middag een helder wasje aan de lijn. Straks liggen de schone shirts van het Nederlands elftal netjes op gevouwen weer te wachten op het volgende interland. Koersen Leeuwarden De uiiitslajgen van Je giiisftwen getoouidien koersen luilden: Sixmaprljs: 1. Umberto Scott (H. Bruins ma) (1.54.4); 2. Ta Bonni (B. U. die Jong) 3.57; 1.55; Toto wi. (2 70; pl. f 1.30; fl.40. cov. f3.10; koppel 14.50. Dekemaprijs: 1. Qwlek Karei (J. Boscih) (1.34.1); 2. Partou't3. Red'loff W. B.; To to: wi. f6.40; pl. f 1.50; f 1.70; f2.10; cov. f 5,koppel f 1'8, Orxmaprijs1. Tommy Mars (C. J. Blok dijk) (1.35.2); 2. Roy d'Or; 3. Plater D; Toto wi. f 2.20; pl. f 1.70; f2.40; cov. f7. koppel f 6.20. Van Sehwartzenbergprljs: 1. Tineke A. (H. Old en beu ving) (1.40.4); 2. Us Jeltjp Pluto; 3. Tu Ciel d'Or; Toto: wi. f 10. pl. f6.10; f3.90; cov. f6.50; koppel f95.70 Zilveren Roos; 1. Princess Nora (mej A. Eikens(1.37.8); 2. Pretty Polly: 3 Qudtewell S Toto; wi. f5.80; cov. f8.10; koppel f 14.80. Van Scheltemaprijs1. Pamtouit (A. G. Heskes) (1.35.5); 2. Qwlek Karei; 3. Rol de MIMe: Toto: wl. f 6.10; pl. f 1.60; fl.40; f 1.30; cov. f4.60, koppeü f 17.40. Totale omzet 120.942, Korfbal-overzicht Vicus Oriëntis ontvangt kampioen H.K.V. Vicus Oriëntis speelt zondag zyn eer ste thuiswedstrijd aannemende al thans dat de velden bespeelbaar zijn tegen de kampioen van het vorig sei zoen, H.K.V. Ongetwijfeld zullen onze stadgenoten al het mogelijke proberen om deze Hagenaars de voet dwars te zetten. Of dit echter zal lukken, betwij felen wij. Van de Leidse 2e klassers heeft Fluks nog steeds geen volledige competitiewed strijd kunnen spelen. Thans gaan de roodwitten op bezoek bij Hou Stand, dat het vorig seizoen een uiterst lastige tegenstander voor Fluks was. Willen onze stadgenoten een kans op succes maken, dan zullen zij van meet af deze tegenpartij met eigen wapens moeten bestrijden, n.l. geestdrift en volharding. K.N.S. ontvangt Actief, dat ook nog geen volledige wedstrijd heeft gespeeld. Het is dus moeilijk öm hier een voor spelling te doen. doch afgaande op het geen wij tot nu toe van K.N.S. zagen, geloven wij dat de Leidse papieren niet ongunstig staan. Zuiderkwartier ontvangt D.K.C. Het ziet er naar uit, dat deze 2 ploegen tot de zwakke broeders in de 2e klasse B behoren en het twaalftal, dat dit tref fen wint, zal 2 kostbare punten in de wacht slepen. Terreinvoordecl kan de schaal ten gunste van onze stadgenoten doen doorslaan. De Algemene gaat op bezoek bij Rea dy, dat zich niet gemakkelijk gewonnen zal geven ,doch tenslotte zal moeten buigen voor de betere techniek van onze stadgenoten. De Danaïden krijgt voor de 3e klasse A bezoek van Pams, dat vorig seizoen vooral tegen sterkere tegenstanders dik wijls aardig uit de hoek kwam. Wij zijn benieuwd, hoe onze stadgenoten zich tegen dit team zullen weren. Crescendo gaat op bezoek bij Zwaluwen en kan hier wel 2 winstpunten vergaren. Het programma luidt: Zuid-Holland 1: 't Zuiden—Ons Eiber nest; Die Haghe—Regenboog; Vic. Oriëntis—H.K.V.; Quick—Deetos. Influenza-epidemie thans over hele land Uit de gegevens waarover de genees kundige hoofdinspectie beschikt, blijkt, dat de influenza-epidemie zich nu wel over het gehele land heeft verspreid, zij het dat er plaatselijk aanzienlijke verschillen optreden, zo vernemen wij van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Daardoor wordt het vormen van een totaal indruk zeer bemoeilijkt; in som mige plaatsen heeft de ziekte een groter omvang aangenomen dan in de naaste omgeving. Zelfs binnen een zelfde school liggen de verhoudingen per klasse an ders. Uit vrijwel alle rapporten blijkt, dat de ziekte een goedaardig karakter heeft en over het algemeen van korte duur is. De schoolverzuimen variëren van 10 tot 50%. Het ziekteverzuim bij het bedrijfsleven varieert van 10 tot 15%, maar eveneens met plaatselyk zeer grote verschillen. Uiteraard ondervinden be drijven met veel zieken stagnatie in het produktieproces, maar tot dusver niet van ernstige aard. Sportagenda Wassenaarseweg (2.30 uur) UVS DOSKO (voetbal). Haarlemmerweg (2.30 uur) Lugdu num—VUC (voetbal). Boshuizerkade (2.30 uur) DOCOS— Warmunda (voetbal). Leidse Hout (2 uur) Vicus Oriëntis HKV en KNS—Actief (korfbal). Zoeterwoudse Singel (2 uur) Zui derkwartier—DKC korfbal Montgomerystraat (2 uur) De Da naïden—Pams (korfbal). De Krogt (Oegstgeest) Leiden (da mes)—HBS (hockey). Braassem Na-Braassem (zeilen). Zuid-Holland 2A: Gymnasiasten—Ro zenburg; Sperwers—BI. Wit '51; Hou Stand—Fluks; K.N.S—ActiefMerwede O.S.C.R. Zuid-Holland 2B: Zuiderkwartier— D.K.C.H.S.V.—Olympiaan; Zwervers— Swift (zaterdag 28/9/57); Ready—De Algemene. Zuid-IIolland 3A: De Danaïden— Pams; ZwaluwenCrescendo; Phoenix— A.L.O.; Schiedam—De Raven: Ons Huis —Unicum. Reserve le klasse: Vicus Oriëntis 2— H.K.V. 2 (12 uur); 't Zuiden 3—Deetos 2; 't Zuiden 2—Spangen 2; De Alge mene 2—Zwervers 2. Reserve 2A: Achilles 2- Vic. Oriëntis 3; Actief 2—Quick 2; Rozenburg 2— Die Haghe 2; H.K.V. 3—Het Zuiden 4. Reserve 2B: H.S.V. 2—Fluks 2; Ons Eibernest 3—BI. Wit '51 2; Wion 2— Ready 2; H.K.V. 4—Sperwers 2. Reserve 3B: Hou Stand 2—De Alge mene 3; Die Haghe 3—Achilles 3; K.N.S. 2—Gymnasiasten 2 (12 uur). Blij# fit Door te kauwen blijft U goed in vorm. Kauwen be vordert de spijsvertering, geeft een frisse mond. Kauw Wrlgley P.K. en blijf flt. Voetbal ook straks Blijft voetbal in Nederland als sport oppermachtig? Voor de naaste toe komst ziet het er in onze voetbalwe reld prima uit. In 1955 waren er 342.907 geregistreerde spelers met 15.365 elftallen in de competities. In 1924 waren dat 28.200 spelers met 429 elftallen. Dit is dus nu ruim 1000% meer spelers by een toename van de bevolking van 48%. Nederland is een echt voetballand. amiantinmamt gezond lekker fris Het publiek zij gewaarschuwd! Rotterdammer exploiteerde valse roulette op geraffineerde wijze (Van onze Haagse redactie) De Procureur-Generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. J. Zaayer, heeft gistermorgen anderhalf jaar gevangenisstraf m.a. geëist tegen een 66-jarlge Rot terdammer, die ruim een jaar lang aan de Rovalkstraat te Rotterdam een klandestiene speelgelegenheid heeft geëxploiteerd, waarby hy zyn „klanten" op grootscheepse wijze oplichtte door een vervalste roulette te gebruiken. Deze opzienbarende oplichting kwam aan het licht na een inval van de Rotterdamse recherche, toen bij nadere beschouwing van de roulette ontdekt werd, dat de bankhouder op even eenvoudige, als ge raffineerde wijze het nummer waar het balletje op gevallen was, kon veranderen. Tegen hoogst onbetrouwbare,gevaarlijke figuur eiste mr. Zaayer anderhalf jaar Hy hoefde hiertoe slechts even op een klein knopje aan de zijkant van de roulette te drukken, waardoor alle num mers van de roulette één vakje op schoven, en dus ook meteen de kleur veranderde. De roulette-exploitant kon met dit oneerlijke systeem zijn winst kansen natuurlijk aanmerkelijk vergro ten. Eén van zijn klanten, een Indische Hagenaar, die zelf ook al enige keren veroordeeld is geweest wegens het ge legenheid geven tot hazardspel, verloor aan de Rotterdammer niet minder dan f 26.000.— en de opbrengst van zijn auto. Dit thans geruïneerde slachtoffer had het geld nog maar kort tevoren geërfd van zyn moeder. De president van het Haagse Ge rechtshof, de raadsheren en de Procu reur-Generaal lieten zich de werking van de valse roulette nauwkeurig door een Rotterdamse rechercheur uitleggen. Het grote gevaarte was voor hem op de groene tafel gezet. De rechercheur liet de tol draaien, gooide het witte bal letje in de bak entik, tik, tik" nummer 20!, riep de president. De rechercheur drukte met een on opvallende handbeweging even op het knopje„Nummer één", zei hy grim mig. Toen haalde hij de roulette uit elkaar en toonde de heren hoe het ver valsingsmechaniek in elkaar zat. De Rotterdammer gaf het eerste punt van de tenlastelegging toe het ge legenheid geven tot hazardspel als be drijf uitoefenen doch de oplichting ontkende hij. „Ik heb nooit geweten dat de roulette die ik gebruikte, vervalst was", beweerde hij. Waarop de president aan de recher cheur-getuige vroeg: „Dat bakje voor de fiches stond altijd tegen de roulette aan, nietwaar, met de zijkant tegen het knopje?" „Inderdaad, Edelachtbare, op die plek is het bakje zelfs helemaal versleten". De president bekeek het bakje en con stateerde dat de getuige gelijk had. „Hoe komt dat dan, verdachte?" „Ja, dat moet dan in Amsterdam ge beurd zyn tijdens het experimenteren met de roulette. Ik heb hem van een Amsterdammer gekocht, maar ik wist niet dat hij vervalst was". ..En waarom legde U altijd een stuk karton half over de roulette, zodat de spelers niet konden zien op welk num mer het balletje viel?" „Dat wilden de spelers zelf. want dan konden ze nog inzetten, terwyl de rou lette al draaide". ..Waarom zat U zo vaak met uw beide handen in de roulette?" „Dat deed ik nooit. Altijd maar één hand om het balletje te pakken". „Had U dan niet beide handen nodig om de veer van het vervalsingsmecha niek weer te spannen?" „Nee. Edelachtbare, lk heb dat me chaniek nooit gebruikt, want ik wist toch niet dat het er in zat". Na het getuigeverhoor hield mr. Zaayer zijn requisitoir. Het is goed dat het publiek nu eens uit de kranten leert hoe gevaarlijk het is om dergelijke speelholen te bezoe ken. Ik wil natuurlyk niet beweren dat alle roulette-exploitanten hun klan ten oplichten, maar in dit geval is het wél gebeurd en op zeer grote schaal. Deze verdachte is een zeer onbetrouw bare en gevaarlijke figuur. Hij is vroeger al tot gevangenisstraffen van 4 en 5 jaar veroordeeld. De vier maan den gevangenisstraf, die de Rotter damse Rechtbank hem heeft opgelegd, vind ik veel te weinig. Ik eis dat de verdachte wegens het gelegenheid ge ven tot hazardspel, als bedrjjf uitge oefend, en wegens meermalen ge pleegde oplichting zal worden veroor deeld tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf." Uitspraak 1 oktober. Onze schaakrubriek Iedere schaakliefhebber vraagt zich nog steeds met verbazing af hoe het toch mogelijk is, dat een grootmeester zonder zijn tegenstanders, slokken en de borden te zien een serie schaakpartijen tegelijk kan spelen. Wat gaat er in het hoofd van deze „grote denker" om? Dezer vraag zal wel altijd onbeantwoord blijven: Het zal vele lezers daarom een genoegen doen het wereldrecord voor de grootste mataankondiging in het blindspel. dat op naam staat van de Engelse meesier J. H. Blackborne. na te spelen en de fraaie vartan- ten te bewonderen die de combinatie te voorschijn roept. SCOTT In 1924 behaalde dr. A. Aljechin te New York het wereldrecord blindspel met het grootste aantal borden. (26). Een jaar later bracht hy het zelfs tot Hier een zyner „scheppingen": Wit: dr. A. Aljechin. Zwart: S. Freeman. 1. e4 e5; 2. d4 exd4; 3. c3 d5! 4. exd5 Dxd5; 5. cxd4 Lb4+; 6. Pc3 Pc6; 7 Pf3 Pf6; 8. Le2 0—0; 9 0—0 Lxc 3; 10. bxc3 b6; 11. c4 Dd8; 12. d5 Pce7; 13. Pd4 Lb7; 14. Lb2 c6 15. Lf3 cxd5; 16. Tfel Tfel8; 17. Dd2, Tab8; 18 Dg5. Pg6; 19. Pf5, Txel-f20 Taxel dxc4; 21. Lxb7 Txb7; 22. Lxf6 Dxf6. FREEMAN BLACKBURNE Wit kondigde mat aan in 16 zetten! Het begon aldus: I. Te4xe6 Zwart heeft nu drie antwoorden tot zijn beschikking, die wy in extenso zul- - len weergeven. Kf8; 4. Dxh6 Kf7; 5. Dxe6+ Kf8; 6. Dxd6 Ke8; (Op Kf7 volgt De6+. Kf8, Lc5± mat). 7. Dd7-f, Kf8; 8. Lc5± mat. II. 1f6; 2. Dd3-fKf7; 3. Dh7+, Kf8; 4. De7± mat. m. 1Kh7! 2. Dd3-fTg6; 3. Dxg6+! fxg6; 4. Te7+. Ke8; «Op Kh8 beslist Pf6 enz.) 5. Le6-f, Kf8; 6. Tf7-f, Ke8: 7. Pf6 Kd8; 8. Td7-f, Kc8: 9. Txa7 Kb8; (Op Kd8 is Lb6 dodelyk) 10. Pd7 Kc8; ll.Pc5-f Kd8! 12. Td7 Kc8: 13 Tf7-f Kd8; 14. Pb7-f Ke8: 15. Pxd6 Kd8; 16. Lb6± mat of 16. Td7± mat. Een fantastische combinatie! ■mm DR. ALJECHIN Wit kondigde 23. Te8+ Pf8; Txf8+ Kxf8; 26. nu mat aan in 4 zetten: 24. Ph6+! Dxh6; 25. Dd8± mat! JERRY BEY

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5