HE Oc Consumentencontactorgaan ageert tegen nieuwe, duurdere margarine Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Huidgenezing PUROL Knipperbollen starten maandag Met oen enkel woord Agenda Demmenie ET is bepaald een dwaling uit de gebeurtenissen in Little Rock. de hoofdstad van de Amerikaanse staat Arkansas, te concluderen, dat het met de rechten van de negers in de Ver. blaten nog maar droevig gesteld is. Tot de schaduwzijden van de journalistiek behoort nu eenmaal - wij hebben er al eens eerder op gewezen - dat men door gaans wél- aandacht schenkt aan een uitzondering op een regel, maar de re gel zelf min of meer onbesproken laat. De man. die in een drukke straat door het plaveisel zakt, komt wél in de cou rant. maai- over de duizenden, die op dezelfde dag dezelfde straat, zonder in cident passeerden, wordt, volkomen be grijpelijk, gezwegen. Zo ook is het met de opheffing van de rassenscheiding in Amerika: van de ontelbare gevallen van afschaffing der segregatie wordt niet of nauwelijks ge rept, doch het ene geval van verzet daartegen krijgt een ongehoorde publi citeit, omdat het ingaat tegen een van zelfsprekende, zij het geleidelijke, ont wikkeling. VOORAL 't deelnemen van de negers aan twee wereldoorlogen, waarin zij naast de blanke soldaten dap per streden voor de verdediging van vrijheid en democratie, is van zeer gro te invloed geweest op de feitelijke er kenning van de gekleurde bevolking als gelijkgerechtigde groep in alle beroepen. Oók in het zuiden, waar bovendien de economische vooruitgang van de laatste tientallen jaren een gunstige invloed heeft uitgeoefend. In dit verband moet het geweldige project van de Tennessee- vallei genoemd worden (deze rivier heeft een lengte van 1600 km), dat door her bebossing, elektrificering en vooral in dustrialisering een krachtige impuls be tekent voor het welzijn van miljoenen Amerikanen in de zuidelijke staten. Het verschijnsel van de „arme blanke" is nog wel niet verdwenen, maar de eco nomische opleving heeft het zoeken naar een zondebok - in casu de negers - merkbaar verminderd. TEVEEL stelt men zich de positie van de negers in Amerika nog voor in de geest van het beroemde boek van Harriet Beecher Stowe, De hut van Oom Tom. In de honderd jaar. die ver streken zijn sinds de verschijning van dit aangrijpend verhaal, is er evenwel ontzaglijk veel veranderd. Enkele voor beelden om dit te illustreren: er zijn 200.000 negers, die een boerenbedrijf hebben met een gemiddelde oppervlak te van dertig ha; analfabetisme komt onder de negers zo goed als niet meer voor; in het leger - sinds de Tweede we reldoorlog met „gemengde" bataljons - dienen duizenden negers in de rang van officier; tien procent van het aantal be schikbare overheidsbe trekkingen wordt vervuld door leden van de gekleurde be volking; in de federale hoofdstad Was hington hebben de negers zelfs beslag gelegd op zestien procent van de hogere functies (voor de oorlog nog niet één procent). OK op het terrein van het onder wijs zijn opmerkelijke cijfers be kend geworden. Het aantal neger studenten in Amerika is groter dan het totaal aantal studenten in Engeland. Bijna tweehonderd neger-professoren geven college op overheersend blanke inrichtingen van hoger onderwijs. On geveer 350.000 negerkinderen, die voor heen een negerschool bezochten, zitten thans met blanke kinderen in dezelfde klas. In zeven zuidelijke steden zijn negers lid van plaatselijke of staats- schoolbesturen. Enkele andere cijfers, buiten het onderwijs om: het aantal zuidelijke steden, 'waar neger-politie agenten dienst doen. is van 29 in 1945 gestegen tot 143 in 1954. En in 1951 be steedden de negers in de V.S. (ten ge tale van 13 miljoen) méér dan het na tionale inkomen van Canada, dat 14 miljoen inwoners telt. DEZE cijfers beogen niet de gedach te te wekken, dat de gekleurde be volking in de V.S. volledige ge lijkstelling heeft bereikt. Zover is het nog niet en vooral de zuidelijke staten zijn een bolwerk van tegenstand tegen volledige integratie. Men zegt daar, dat het noorden wel erg gemakkelijk heen loopt over het feit, dat de getalsverhou ding tussen blank en zwart in het zui den heel anders is dan bijv. in Was hington. De diepste oorzaak van de zuidelijke vijandigheid tegenover de ge kleurde bevolking is waarschijnlijk ge legen ln het verzet, tegen ..intermar riage". d.w.z. huwelijken tussen leden van verschillend ras. welk verzet op zijn beurt weer voortkomt uit de vrees, dat dit tot verzwakking zal leiden van de sociaal-sterkste groep, namelijk die van de blanken. HOEZEER de meningen dus uiteen lopen over door het Hooggerechts hof gesteunde opnemen van ne gerkinderen op blanke scholen, dit neemt niet weg, dat de wetten des lands gehoorzaamd moeten worden. Een dui- zer dagen ingenomen door gouverneur del ijk standpunt te dien aanzien is de- Clement van Tennessee, die verklaarde, dat hij tegen opheffing van de rassen scheiding bij het onderwijs is. maar dat hij bij zijn ambtsaanvaarding met de hand op de Bijbel gezworen had de Grondwet der Ver. Staten te zullen eer biedigen en dat hij die eed zou houden. Zijn collega van Arkansas, Faubus, heeft er blijkbaar anders over gedacht: voor hem gelden in de eerste plaats de rechten van de afzonderlijke staten en Washington dient zich daar niet mee te bemoeien. Hier kwam dus het aloude geschil tussen de aanspraken van de staten tegenover die van de landsrege ring in Washington om de hoek kijken. Had president Eisenhower het recht te handelen zoals hij deed of ging hij over de schreef? Het antwoord kan niet an ders luiden dan in de woorden van een hoofdartikel in de New York Herald Tribune: „Tenslotte is Amerika een fe derale unie en niet een confederatie van staten met losse onderlinge banden" DIT ene incident op de weg naar verdere opheffing van de rassen scheiding in de Ver. Staten mag vooral de aandacht niet afleiden van de onmenselijkheid achter het ijzeren gor dijn. Alleen reeds het feit. dat de Ame rikaanse pers zelf zulk een enorme pu bliciteit heeft gegeven aan deze affaire bewijst welk een hoge graad van pers vrijheid er heerst in de V.S. Juist dezer dagen meldde een Russische courant, dat een misdadiger terechtgesteld was. omdat hij vrijwel zijn gehele familie uitgemoord had. Bij hoge uitzondering kwam dit bericht in een dagblad. Even werd een tipje opgelicht van de dichte sluier, die er hangt over misdaad en rechtspraak in de Sovjet-Unie. Wie de Engelse en Amerikaanse en in het al gemeen de Westelijke bladen kent. weet hoe die letterlijk elk ongerechtigheid je in hun kolommen opnemen. Of dat ge schiedt om tegemoet te komen aan de „sensatielust" van de lezers, blijve bui ten beschouwing. Het feit als zodanig ligt er en steekt veelbetekenend af te gen de (begrijpelijke) geheimzinnigheid in de Sovjet-Unie. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 Kamerleden vragen de minister Verantwoord bij een bestedingsbeperking? Overleg op hoogste De Tweede Kamerleden, de heren Zwanikken en Roemers hebben aan de minister van Economische Zaken gevraagd: heeft de minister kennis genomen van de reclamecampagne van Unilever voor een nieuw merk margarine, waarvan de consumentenprijs per pakje 58 cent bedraagt tegenover de prijs van thans gangbare merken van 38 cent? Is de minister niet van oordeel, dat deze reclamecampagne kwalijk past in de politiek van stabilisatie van lonen prijzen en bestedingsbeper king, waarvoor de regering de medewerking van het bedrijfsleven heeft gevraagd? Geen verschil in voedingswaarde Is de minister bereid op korte ter mijn een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de hogere prijs van dit nieuwe merk door een ver schil in kostprijs gerechtvaardigd kan worden en ivelke invloed de re clamecampagne en de verpakkings- kosten op de kostprijs hebben, en de resultaten van dit onderzoek aan de Kamer mede te delen? Is de minister bereid hierbij bij zondere aandacht te schenken aan het verschil in handelsmarge en na te gaan in hoeverre dit verschil ge rechtvaardigd is? Mocht blijken, dat het prijsverschil niet gerechtvaar digd kan ivorden, is de minister dan bereid een prijsverlaging van het nieuwe merk op te leggen? Ook het consumentencontactorgaan C.C.O. heeft met grote bezorgdheid kennis genomen van de komst van deze nieuwe duurdere margarine. Het heeft met voldoening geconstateerd, dat op de grondstoffenmarkt een aantal min of meer belangrijke prijsdalingen tot stand zijn gekomen. Het meent, dat thans een stadium is bereikt, waarin op basis van de vrijwillige overeenkomst tussen over heid en bedrijfsleven grondstoffenprijs- regel) op korte termijn een aantal prijs verlagingen van consumptiegoederen dient te worden doorgevoerd. En juist dan komt ondersteund door de modernste en kostbaarste reclamemiddelen een nieuwe mar garine aan de markt, waarvan de prijs twintig cent per pakje hoger ligt dan tot nu toe gangbaar. In hoeverre die hogere prijs mede bepaald wordt door hogere grondstoffenwaarde, hogere produktiekosten en een hogere winst marge voor de producent onttrekt zich aan de waarneming van de C.C.O., maar in ieder geval zijn de kosten van de enorme reclamecampagne mede debet. Algemeen belang De C.C.O. is van mening, dat het be leid van iedere onderneming in deze tijd moet zijn afgesteld op het algemeen belang. Het orgaan vraagt zich dan ook af of het in de handel brengen van het nieuwe merk margarine op dit moment van bestedingsbeperking en op deze wijze met een zo kostbare re clamecampagne wel in overeenstem ming is met het in de troonrede aan gekondigde regeringsbeleid. De C.C.O. raadt de Nederlandse huisvrouw aan zich het prijsverschil tussen de oude en nieuwe margarine goed te realiseren en het wijst er op, dat het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geen verschil in voedings waarde heeft geconstateerd. Naar aanleiding van de mededelingen van het consumentencontact deelt Van den Bergh en Jurgens N.V. ons het vol gende mede: „Onze researchwerkzaamheden heb ben ons geleerd, dat het mogelijk is een nog betere kwaliteit margarine ln de handel te brengen, zoals dit in ver schillende landen ook reeds is geschied. Het thans door ons aan de markt ge brachte merk heeft niet alleen een an dere samenstelling dan de bestaande merken margarine, doch heeft eveneens een andere en naar wij menen doelma tiger verpakking. Alle door ons aan de markt gebracht bestaande merken mar garine blijven voor dezelfde prijzen in de handel en wij laten gaarne aan de huisvrouw over aan welk produkt zij de voorkeur geeft". Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder NED. KAMERORKEST NAAR ZWITSERLAND EN ITALIË In november a.s. zal het Nederlands Kamerorkest een aantal concerten in Zwitserland en Italië geven. De tournee zal haar aanvang nemen op 7 novem ber in Zürich. In Italië zal men concerteren in Tu rijn', Verona. Triëst en Bergamo. Het hoogtepunt van de Iatliaanse tourneevormt een viertal concerten in het „Teatro alla Scala" te Milaan, waar het Nederlands Kamerorkest op 15. 16. 17 en 18 november tot besluit van de niveau, zegt Moskou De Sovjetrussische regering zou het beginsel van een conferentie op het hoogste niveau over de ontwapening gunstig ontvangen, aldus deelde de on der-minister van Buitenlandse Zaken in de Sovjet-Unie, Koeznetsof, gisteren aan de pers in New York mede. Uitwisseling van bezoeken van de Sovjetrussische minister van Defensie. Zjoekof, aan de Ver. Staten en van de Amerikaanse mi nister Wilson aan de Sovjet-Unie zou „nuttig" kunnen zijn. meende bij. Koeznetsof had de persconferentie be legd om te pleiten voor verkiezing van Tsjeeho-Slouakije in de Veiligheidsraad (een kwestie die de volgende week in de Algemene Vergadering aan de orde komt), doch hij stemde er mee in ook vragen over andere kwesties te beant woorden, met bovenstaand resultaat. Het .leger' van San Marino in het geweer geroepen De communistische regering van San Marino, de 14.000 inwoners tellende, on afhankelijke. in de Apenjjnen (Italië) gelegen republiek, heeft gisteren het 184 man sterke reservistenleger onder de wapenen geroepen, omdat zij bang is dat de Westerse partijen binnenkort een staatsgreep zullen uitvoeren. De 184, met ouderwetse karabijnen en revolvers uitgeruste en in oudmodische uniformen gestoken miliciens, verster ken thans het uit veertien man bestaan de vrijwilligersleger. Zij hebben de zeven kastelen bezet, die de hoofdstad San Marino en de omringende dorpen be heersen. De inwoners van San Marino, die over het algemeen een bestaan vinden in de toeristenindustrie, verrichten hun dage lijkse werkzaamheden op de gewone voet. Bezoek aan oorlogsgraven Brand aan boord van een kotter reeks najaars-abonnementsconcerten om. de zes Brandenburgse concerten van Bach zal uitvoeren. De concerten zullen onderl eiding staan van Szymon Goldberg, die ook so listische medewerking zal verlenen. In verband met het feit. dat a.s. maan dag hier ter stede vijf knipperbolinstallatjes op oversteekplaatsen voor voetgangers in gebruik worden ge steld. schrijft het Ver bond' van Veilig Ver keer ons: Een voetganger heeft op deze over steekplaats (zebra met oranje knipperbol) in 'het algemeien wel bescherming, maar niet zoals de heer op dit plaatje het opvat. De bescherming geldt n.l. als de voetganger zich bevindt op de voetgangersoversteek plaats. Hij mag ei- echter geen stap op zetten, als een voer tuig of tram al zo dichtbij is, dat de bestuurder redelijkerwijs stoppen kan. Altijd vrij baan voor: politie.brandweer, ziekenauto <u hoort het aan de signa len ibegrafenisstoet en militaire co lonne. Dit weekeinde zal een groep van 55 Nederlanders, nabestaanden van in de oorlog voornamelijk op zee omgekomen landgenoten, de gasten zijn van het Britse legioen, de organisatie van oud strijders. Zij zullen morgen een bezoek brengen aan het kerkhof van het Lom dense district Paddington, gelegen bo ven op een beboste heuvel in Mill Hill aan de rand van Noord-Londen. Hier bevinden zich de goed-verzorgde graven van 59 tijdens de oorlog in Engeland gestationeerd geweest zijnde leden van de Nederlandse strijdkrachten en zee lieden van de koopvaardij. Op de begraafplaats zal een gods dienstoefening in de open lucht worden gehouden, geleid door ds. R. H. van Apeldoorn. Nederlands predikant ii Londen. Op elk graf zullen verse bloe men worden neergelegd, speciaal voor dit doel per vliegtuig overgebracht. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke pelgrimstocht voor de gevallenen van Nederland uit plaats vindt. Zondag op het middaguur zullen de Nederlanders een krans leggen aan de voet van de Cenotaaf in Whitehall in Londen, na dat zij kerkdiensten zullen hebben bij gewoond in de Ned. Hen-. Kerk Austin Friars en in de R.-K. kathedraal van Westminster. Het gezelschap arriveert vanavond in Londen. Maandag zal men bezienswaardigheden in en rond de stad bezoeken en dinsdag de fabriek in Rich mond van het Britse legioen bezichti gen, waar invalide oudstrijders de be kende klaproos-insignes vervaardigen. Diezelfde dag zal het gezelschap wor den ontvangen door de Nederlandse am bassadeur. mr. D. U. Stikker in diens ambtswoning. Woensdag zal men naar Nederland terugkeren. Aan de reis wordt o.a. deel genomen door de voorzitter van de commissie voor de Nederlandse oorlogs graven. de heer H. Götzen en generaal Alons. niet meer Uw extra aandacht hiervoor s.v.p.: binnen een afstand van 50 meter is een voetganger verplicht van de bescher mende zebra gebruik te maken, tenzij hij gaat van een tram of bus naar het dichtstbijzijnde voetpad of omgekeerd. Op 7 oktober a.s.. de 38e verjaardag van de KLM. zal de president-directeur dj» heer I. A. Aler aan 90 leden vain het vide- mvvrvi vn I gend personeel maatschappij-onderschei m- r' dringen in goud,, zuiver en brons uitreiken By K.b. Is benoemd tot vdce-presl- de nit van het Gereohtshof te 's-Gravenha- ge: mr. L. van Lookeren Campagne, thans Raadsheer ln dat Gereototshof. Vele honderden uit Duitsland, Frank rijk. Zwitserland. Belgde .Groot Brittan - ndë. Oostenrijk. Denemarken, Noorwegen. Tsjecho Slowakije en zelfs Rusland neb ben gisteren te Rotterdam die internatio nale havendag 1957 bijgewoond. Gisteren is te Haarlem de Jaarvergade ring gehouden van de Christelijke vereni ging Zedenopbouw onder leiddng van ds. mr. B. ter Linden te zetten. De periodiek aftredende bestuursleden, mevrouw M. W. Bij 1-Viets te Den Haag, mevrouw G. van Buiuren -Thierry. Amsterdam, mr. H. J. van Maan en te Leeuwarden en prof. dir. R. Schippers te Amsterdam werden opnieuw gc-kozen. Dr. G. J Lammere te Den Haag voor het behalen van resp. 20.000, 15.000 en 10.000 vlieguren. Op het Internationaal Festival voor publiciteitsfilmsdat ran 21 tot 26 sep tember iin Canines is gehouden, heeft Joop Geesimks's poppenfiltim "Pleasure Round" een eerste prijs gewonnen Tevens ontving Joop Geesluk eervol!® vermeldingen voor een andere poppeufi-lm en voor enige televlsriespots. Aan prof. mr. P. J. Oud ls. naar aan leiding van het bereiken van de 7-0-jarige leeftijd, emeritaat verleend als buiten gewoon hoogleraar ln het Nederlands - staats- en administratief reobt aan Nederlandse Economische Hogeschool Rot#rdam. In zyn plaats is benoemd prof. dr. D. Simons. Deze was reedis ran Juli 1948 af als buitengewoon hoogleraar in de bestuurswetenschap aan deze Hogeschool trad af'en 'was niet herkiesbaar. In zijn verbonden. De leerstoel van prof Simon; plaats werd ds. E. D. Nlnck Blok te Assen gekozen. Het centraal orgaan voor de detail handel in juwelen, goud. zilver uurwer ken en aanverwante artikelen en het uur werktnakersaimbacht (waarin verenigd zijn de gezamenlijke organisaties van Juwelier» en horlogers) zal op 2d oktober een alge mene vergadering houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. By K.b. is met ingang van 16 sep tember 1957 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwas te geven in de al gebra en de anly.se: dr. T. A. Springer thans leotor aan deze Universiteit. ZO gezien is het volmaakt belachelijk als van communistische zijde ge tracht wordt munt te slaan uit een voorval als dat in Little Rock. In Mos kou weet men bijv. zeer goed. dat het overgrote deel der negers belangrijk be ter gehuisvest is dan de gemiddelde (blanke!) Rus. Onaangenaam is even wel. dat deze kwalijke propaganda be dreven wordt in landen met een onder ontwikkelde bevolking, waar men niet tot oordelen in staat is. Om die reden dient het ingrijpen van Eisenhower toe gejuicht te worden. De Amerikanen wo nen nu eenmaal in een glazen kastje en elke tekortkoming in hun samenleving, al is ze nog zo kléin, wordt door de hy pocriete propagandisten van het Krem lin ten eigen bate breed uitgemeten. Het beste bewijs van de vooruitgang van de negerbevolking in de States is overigens wel. dat zij geen gehoor geeft aan de lokstem der communisten. Als er inder daad op zeer ernstige feiten gewezen kon worden, waarbij de negers het vooruitzicht op verbetering misten, zouden zij in massa tot een politiek ra dicalisme overhellen of naar het bui tenland trachten te komen. Naar de vrijheid vluchten doet men echter alleen vanachter het ijzeren gordijn...... Is vervuld door de benoeming tot buiten gewoon hoogleraar ran mr. A. Kleijn. bur gemeester va/n Meppeü. Gisteravond is lm de Twentse Schouw burg te Enschede het tniternajtiona>le con gres ram wediuwen en weduwnaars begon nen. De heer Greijn deelde mee, dat dilt congres tot stand is gekomen op verzoek van zeer velen in Nederland en in het buitenland. Hem is ml. gewaagd ook eens Iets te doen voor een andere groep een zamen dan de vrijgezellen, ml. de wedu wen en weduwnaars. Hij vreesde aanvan kelijk dat een dergelijk congres niets an ders zou worden dan een huwelijksmarkt en deze idee heeft hij afgewezen. De heer Greijn wilde im de eerste plaats aandacht vragen toot die positie van de eenzame mam en de eenzame vrouw. Ter viering van de voltooiing van de wederopbouw van de fabrieken van de „Compagnie Neerlandalee de l'Azote ë.V." ei; ter gelegenheid van het feit, dat door uitbreiding de produitotde van 100.000 bon stikstof per jaar ls bereikt, braoht Prins Bernhard gisteren een bezoek aan dut be drijf lm het Industriedorp Sluiskil li» A^*uwsoh-Vlaanderen. BUITENLAND De natiomaillstisch-Ohlnese rege ring heeft gisteren een begin gemaakt met een campagne om door middel van de Verenigde Naties medeleven met en steun voor de 700.000 Chinese vluchtelingen in Honkong te verwerven. De eerste maat regel was een vergadering te New York van particuliere hulporganisaties, die on der voorzitterschap stond van de secreta ris-generaal van de Vereniging voor hulp verlening van vrij China", Fang Tsjih. De Hongaarse premier. Jano6 Kadar. ls gisteren met 'n regeringsdelegatie in Pe king aangekomen, tezamen met 'm Tsjecho Slowaakse parlementaire delegatie onder leiding van Zdenek Fierllnger, voorzitter van de Nationale Vergadering, en de bur gemeester van Praag, die vergezeld was van een delegatie van de gemeenteraad. De gasten werden door premier Tsjou-en-Lai en andere Chinese autoriteiten ontvangen Het Amerikaanse leger deelt mee, dat de storm, die donderdag op Okinawa heeft gewoed, aan 20 mensen het leven heeft gekost. Er worden er 49 vermist. Het aam- L vernielde huizen la 0597. Als gevolg van Russische export van vlasvezels tegen zeer lage prijzen ls een algemene malaise ontstaan ln de Belgische viasvezelbereidingsindustrieDe crisis ln deze seotor neemt proporties aan welke herinneren aan het ergste, dat men ge kend heeft gedurende de Jaren '30 van 1956 op 1957 ls de Russische vlaslnvoer ln België verdrievoudigd President Nasser van Egypte heeft ln een gesprek met een Amerikaanse Jour nalist. dat door Radiio-Cairo is uitgezon den, te kennen gegeven, dat Egypte alles te winnen heeft bij hervatting van de vriendschappelijke betrekkingen met Ame rika. Voorwaarde la echter eerbiediging van de Egyptische soevereiniteit. Egypte ls duidelijk auti-communistisch in zijn bin nenlandse politiek. De neutralisbisohe po litiek naar buiten heeft slechts een ver mindering van die Internationale spanning ten doel. Het ledental van de Italiaanse com munistische partij is ln het afgelopen Jaar van september 1956 tot september 1957 met 10.8 procent gedaald. In 1957 tra den 91.000 nieuwe leden toe tegen 156 000 lr* het voorgaande Jaar. De Russische oud-minister van Bui tenlandse Zaken Molotof schijnt als „am bassadeur" te Oelan Bator, de hoofdstad van Buiten-Mongolië, „heel gelukkig" te zijn, aldus heeft d'e Indiase vice-president, Radlhakrisjnanln Honkong medegedeeld. Radhakrlsjnan heeft Molotof bezocht tij dens zijn reis door Cambodja, Noord-Viet nam, Laos. Builten-Mongolië en commu nistisch -China De Japanse minister ran Buitenland se Zaken. Foedjijama, ls gisteren voor een officieel bezoek an vier dagen m Londen aangekomen. Hij is de gast van de Britse regering. Mevr. Eleanor Rooseralt, die op het ogenblik een reis door de Sovjet-Unie maakt. ls vrijdag ln Jalita op de Kr lm ont vangen door partijsecretaris Kiroesjtsjef, met wie zij een „hartelijk en vriendschap pelijk onderhoud" had, zo meldt „Tass". In de Australische staten Victoria, Nleuw-Zudd-Wales en Queensland neemt men proeven met het opwekken van regen om te voorkomen dat er als gevolg van de droogte uitgebreide bosbranden ontstaan. Gisteren ls men erin geslaagd 44 regen buien ..op te wekken" door het uitstrooi en van zilverjodide ln een uitgestrekte cu muluswolk. Volgens de boeren waren de buien „wel bruikbaar" maar lang niet ge- genoeg. De vice-president van de Sovjet-Unie Koslof, zal als leider van een delegatie van vier personen de begrafenis van Ko ning Haakon, dinsdag a.s., bijwonen. Dit ls ln Oslo offioleel meegedeeld. De Amerikaanse luchtmacht maakt» gisteren te Londen bekend, dat het zoe ken naar meer eventuele overlevenden van dv ramp met de Pamlr nog tot heden, za terdag tegen het vallen van de avond schemering zou worden voortgezet, zij het ln beperkte omvang. Het zoeken wordt voortgezet op verzoek van de Duitse re- garing. Franse autoriteiten hebben gister avond te Algiers meegedeeld, dat in vier dagen tijd® vijf Franse vllee uigen van Tu- nesisch gebied met mitrailleurs zijn be schoten, terwijl zij boven Algerijns grond gebied vlogen. Twee getroffen. HOUTRUST - DEN HAAG 27 september t.m. 8 oktober Geopend: 1317 en 1923 uur Cs zondags gesloten) Entree f 1.25 Zwitsers centrum met gratis reizc naar Zwitserland. Elektronen-klokken en Broderie Minicare 777 Hedenavond: DE TWENTSE DANSERS Maandagochtend TECHNISCH CONGRES: elektronische tijdmeting. Maandagmiddag- en avond RIA SCHOUW wereld jeugdkampioene accordeon. toestellen werdbn ZATERDAG St.-Antondus Clubhuis: „Ons Toneel" speelt „De rebel". 8 uur nam. Oud-Hortu-Jzicht; Ledenvergadering Vb? van Gerepatrleerden. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Feestavond Ver. Leld- sche Ziekenkas 7.30 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefl-beweglng. Spr. mevr. mr. M. J. Kunst. 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorengenootschap Spr. G. Piet. 4 uut nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep „D» Gasitspelers" „Dolle Toon" 8 uur nam Steen schuur 6Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. MAANDAG Pelterskerk: Avondmuzlek. Organist Adr. Blankenstein. 8.30 uur nam. Stadiszaal (grote zaal): Planoconcert Stefan Askenase. 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwijgerkerk) Spr. H. Schouten. 8 uur nam. WASSENAAR 2 oktober. Verenigingsgebouw Nuits- avond. Spr. dr. M. J. Adrian!Ond. „Uit de schatkamers van de Hongaarse natuurre servaten. 8 uur nam. DONDERDAG SchouwburgToneelgezelschap Johan Kaart „Potasch en Parlemoer". 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van ederland. Op werkdagen van 10- Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling .apanse prenten Op werk dagen 105 uur Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober) BIOSCOPEN Casino: .Moulin Rouge"18 Jaar). Werkd. 2.30, 7 en 9.18 uur; Zon- en feestdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Hare Hoogheid is verliefd" (all» leeftijden). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uut Zon- en feestdagen 2.30. 4.45. 7 en 9.14 uur. Luxor: „De Graaf vain Monte Chris to" (14 jaar). Dagelijks 2.30 Donderdag 3 en 7.30 uur. Trianon: „Wenn der Weize Flied-er wie der blüht" (alle leeftijden); werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Gangsters van 18" (14 jaar). Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45. 7.15 en 9.15 uur De diensten der huisartsen te Lelden wordt va/n hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur "/aargenomen door de doktoren: Hartman Pleiter, Dijkstra, den Haan en Gaasbeek. Te Oegstgeest door dokter Held, telef. W649. Aan boord van de kotter UK 79 „Hen- drikje" welke zich op dat moment 17 mijl ten noorden van Den Helder bevond is gisteravond brand uitgebroken. De machinekamer van het scheepje is uit gebrand. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Schipper-eigenaar D. van Urk, die het in 1949 gebouwde schip pas had gekocht en er nu zijn eerste reis mee maakte, weigerde assistentie van langskomende schepen. Hij bleef met zijn zoon en drie bemanningsleden uit Urk aan boord in afwachting van de komst van de reddingboot Prins Hen drik". die om even negen uur langzij draaide. De motor van de UK 79 is kapot, zodat de .Prins Hendrik" de „Hendrikje" op sleeptouw moest nemen. Naar welke haven is nog niet bekend. (Ingez Med.-Adv.) ADMINISTRATIE - EN ARCHIEFSYSTEMEN Haarlemmerstraat 169 Te lef 21400 Was ingezonden stuk smaadschrift De garnizoenscommandant te Bergen op Zoom. en zijn echtgenote waren gistermiddag voor de Bredase Recht bank in kort geding gedagvaard door de N.V. Melkfabriek „Hollandia" te Bergen op Zoom, wegens het schre ven van een ingezonden stuk in de plaatselijke krant. In dit schrijven werd te kennen gegeven, dat de melk ln Bergen op Zoom van ondeugdelijke kwaliteit zou zijn. De directie van de fabriek oordeelde, dat door dit inge zonden stuk ernstige schade aan haar goede naam was toegebracht en vroeg de Rechtbank aan de overste en zijn vrouw een verbod op te leggen van het schrijven van dit soort ingezonden stukken op straffe van een dwangsom van 110.000. Mr. J. A. Fruin uit Rotterdam trad voor de melkfabriek „Hollandia" als raadsman op. Hij noemde het schrijven van het gewraakte stuk onrechtmatig en zelfs smaadschrift. De N.V. „Hollan dia" is een oud concern, zeide hy. met goede reputatie. De raadsman zeide over een deskun dige getuige te beschikken die zou kun nen bewijzen dat de melk aan de voor schriften voldeed. Een andere getuige, aldus mr. Fruin. was genegen te ver klaren dat het ingezonden stuk, onder tekend door „huismoeder", door de echt genote van verdaagde was geschreven. Dit werd overigens door de overste be vestigd. Mr. P. Lap uit Bergen op Zoom, die voor de overste optrad, ontkende het onrechtmatig karakter van het ingezon den stuk. Ook het spoedeisende van de zaak ontging hem. Daarom, vroeg hij zich af. is de fabriek niet ingegaan op een suggestie om een onpartijdige in stantie de melkkeuring te laten verrich ten. Voorts wordt in het ingezonden stuk geen enkele naam genoemd, en er zijn twee melkfabrieken te Bergen op Zoom, aldus mr. Lap. Met de ingezonden stukken achtte de raadsman het algemeen belang gediend. Zij waren noch denigrerend, noch bele digend. Hij haalde enige arresten van de Hoge Raad aan om te bewijzen, dat het schrijven van ingezonden stukken ieder vrij staat, als ze niet nodeloos krenkend zijn. Na re- en dupliek werd de uitspraak in deze zaak bepaald op dinsdag a.s. Ernstige brand in veiling te Sittard SCHADE EEN TON. Gisteravond is brand uitgebroken ln de „Groenten- en fruitveiling Sittard en omstreken" aan de Bergerweg te Sittard. De brand is ontstaan in de twee jaar geleden gebouwde fusten- loods, waar ongeveer 50.000 fruitkisten zijn opgeslagen. De oorzaak van de brand was het spe len met vuur door twee jongens van 12 en 6 jaar in de onmiddellijke nabijheid van de fustenloods. Het door de jongens ontstoken vuur sloeg over naar de open liggende zuidzijde van de loods. In een ommezien stond de voorzijde van deze hal in lichter laaie. Het vuur ver spreidde zich met grote kracht. Het dak van beton en de stalen koe pel van de hal zijn over het eerste ge deelte (een meter of dertig) ingestort, terwijl ook de voorgevel van het gebouw ernstige brand- en waterschade heeft opgelopen. De totale schade wordt ge schat op een ton. Zaterdag 28 september zijn geopend des middags, 's a<vonds en 's nachts voor het klaarmaken ram spoedreceptenApotheek Kok. Rapenburg 9 telef. 24807; Apotheek „Tot hulp der Menschheid" Hooigracht 48. telef. 21060 en Apotheek Oegstgeest. Wil helm! napark 8. Oegstgeest, telef. 26274. Zondag 29 september ls a/lleen geopend: ran 's morgens 8 u/ur tot 's avond® 12 u.: Apotheek Kolk. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2228'«,. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Mallorca zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. liohit bew. motregen zwaar bew. mist geh. bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. half bew. mist mist onbewolkt geh. bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt g. bó 3 a i a t 6 3 ClN n 3 8 12 wnw 9 12 5 w 3 16 0.1 w 4 16 0 w 3 14 0 wzw 4 15 0.1 w 3 17 0 windstil 18 0 windstil 15 0 n 3 24 0 w 8 13 0.6 wzw 6 16 0 wzw 5 13 0 z 2 15 0 windstil 17 0 O 1 23 0 w 10 14 0 windstil 18 0 ono 4 25 0 n 2 23 0 nnw 4 27 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2